DIA-BROOD J^viiÈa De Volkenbondsraad bijeen. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 27 Juni 192$ BINNENLAND. De hervorming van het Pact. BROOD VOOR SUIKERZIEKEN DR. COLIJN EN DE R.K. STAATSPARTIJ. EEN BRIEFWISSELING GEPUBLICEERD NAAR AANLEIDING VAN GERUCHTEN OVER EEN PERSCONFERENTIE. Het bureau der R.-K. Staatspartij ver zoekt ons. de volgende mededeeling op te nemen: Rondom de verklaring namens den Mi nister-President. omtrent „hier te lande verspreide geruchten van uiterst kwetsend karakter voor den goeden naam van dr. Colijn", worden in de laatste dagen naar geestig insinueerende berichten geweven, die in sommige stellige beweringen den vorm van leugen en laster hebben aan genomen. Die berichten hebben de strekking, de R.-K. Staatspartij aan te wijzen als de bron, waaruit door middel van een door de partijleiding op 13 Juni j.l. belegde persconferentie, vorenbedoelde geruchten over den minister-president verdere ver spreiding zouden hebben gevonden. De handhaving van zuivere verhoudin gen in het staatkundig werk is een on miskenbaar landsbelang. Daarom heeft het bureau der R.-K. Staatspartij beslo ten, thans met voorkennis en instem ming van alle daarbij betrokkenen een tweetal gewisselde brieven openbaar te maken. Mede in verband met de data dier brie ven. spreekt de inhoud daarvan voor zich zelf. Vorenbedoelde brieven lulden: AMBTENAREN VAN HET O. M. EN DE N. S. B. Snel prachtig bruin. Geniet van licht, lucht en water, doch wrijl U van te voren goed in met de snelle, huid bruinende iiwicAuifi cvême Een geheel nieuwe vinding, die Uw huid bruint en zonnebrand voorkomt, snel, prachtig egaal br. Flacon 90ct, Tube 60d, Doos 50 en 25 ch (Ingez. Med.) 's-Gravenhage, 18 Juni 1036. Aan Zijne Exc. Dr. H. Colijn. Mi nister van Staat, Stadhoudersl., 's-Gravenhage. Excellentie. In het hierbij ingesloten pamflet dat ondergeteekenden hedenmiddag ontvin gen, wordt de voorstelling gewekt alsof de heer mr. C. Gosellng een persconferentie zou hebben bijeengeroepen, uitsluitend om mededeellngen te doen als hiernaast vermeld. Vervolgens treft ondergeteekende ln de weergave dezer mededeellngen de zin snede. mr. Gosellng in den mond gelegd: „Dr. Colijn onderhoudt relaties met een der bijzitten van den heer Mannheimer". Ondergeteekenden. die de persconferen tie bijwoonden en leeds gelegenheid had den over dit pamflet van gedachten te wisselen, wenschen te verklaren: 1. het is de gewoonte, dat het bestuur der R.-K Staatspartij op regelmatige tijdstippen de hoofdredacteuren en poli tieke redacteuren van de katholieke pers bijeen roept om voorlichting te geven over polltleke vraagstukken. Deze gewoonte, ingevoerd onder wijlen Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck. dateert reeds van jaren her; zij is door zijn opvolger, thans mr. Gosellng, voortgezet. Er is geen sprake van, dat bedoelde conferentie werd samengeroepen voor de ln het pamflet beschreven zaak. Het hoofddoel ervan was, zooals na een zoo belangrijke gebeurtenis als de verwerping van het vaste-lastenontwerp begrijpelijk is, een algemeen oriënteerende beschou wing over de politieke situatie te geven. Dit is ook geschied. 2. Daarna heeft de heer Gosellng ln verband met loopende geruchten, welke aan verschillende bezoekers der conferen tie reeds bekend waren, over het hlerbe- doelde geval enkele vaststaande feiten medegedeeld. De bewering, als zoude de heer Gose llng de bovenaangehaalde zinsnede of iets, wat daar ook maar op lijkt, hebben gebezigd, kunnen ondergeteekenden, als pure laster brandmerken. Zij verklaren als eerlijke mannen dat: a. Integendeel, toen een der aanwezigen den naam Mannheimer noemde, de heer Gosellng dien naam onmiddellijk en na drukkelijk heeft geëlimineerd, zeggende, dat men zich alleen aan vaststaande fei ten te houden had en men zich niet op den weg van fantasieën diende te bege ven; b. dat op een nadere vraag van den zelfden bezoeker der conferentie, of de katholieke pers althans iets zou kunnen publiceeren, als andere couranten mede deellngen zouden hebben gedaan, de heer Gosellng uitdrukkelijk verzocht, dat men zich ook in dat geval van het mededee- len van zakelijke feiten zou onthouden, opdat zelfs de schijn zou worden verme den, als zou van katholieke zijde zulk een aangelegenheid tot een voorwerp van ge- dachtenwisseling in de sfeer van de zake lijke politiek worden gemaakt. Er is dit zij Uwe Excellentie ten overvloede er bij verzekerd ook uit den boezem der vergadering zeer ernstig op gekomen tegen publicatie van dingen als hiprbedoeld. Wij hebben er aan gehecht, dadelijk na ontvangst van dit onware pamflet, Uwe Excellentie deze mededeellngen te doen geworden, omdat wij van oordeel waren, dat een lasterlijke verdachtmaking, als. hier tegen mr. Goseling werd gericht, naar ons oordeel, geen moment althans bij Uwe Excellentie, onweersproken mocht blijven en wij behouden ons zoo noodig voor. het aan Uwe Excellentie berichte, waarvan bereids afschrift werd gezonden aan mr. Goseling, openbaar te maken. Met verschuldigde hoogachting, Van Uwe Excellentie, w.g. S. BRUYSTEN. w.g. P. KASTEEL, w.g. L. HAZELZET. De ondergeteekende. G. P. Bon. voor zitter van de Katholieke Journalisten Vereenigtng, stelt er prijs op. aan het bo venstaande toe te voegen, dat hij. ter in leiding van het onderzoek, dat hij in ver band met het bovenstaande geboden acht de deelnemers der conferentie in kennis heeft gesteld met hetgeen bij dezen aan Uwe Excellentie wordt bericht. w.g. G. P. BON. Voorzitter R.-K. Journalisten- vereeniging, Wetmarstraat 140. Den Haag. 's-Gravenhage, 20 Juni 1936. Geachte heer, De ontvangst van Uw schrijven van 18 Juni j.l. erkennende, voeg Ik daaraan toe. dat ik de gedane mededeellngen gaarne als onvoorwaardelijk juist aanvaard. Hoogachtend, Uw dw., w.g. H. COLIJN. Den heer G. P. Bon, Voorzitter Ned. R.-K. Journalistenvereen. Weimarstraat 140. Den Haag. Vragen van den lieer Van der Heide. Het Tweede-Kamerlid dc heer Van der Heide heeft aan den minister van Justitie de volgende vragen gesteld: le. Heeft de minister bij zijn onderzoek naar de uitlatingen van den- ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Hoorn ook onderzocht of deze ambtenaar lid van de Nationaal Socialistische Bewe ging is? Zoo ja, tot welk resultaat heeft dit onderzoek geleid? Zoo neen. wil de mi nister alsnog hier eeti onderzoek naar in stellen? 2e. Is de minister niet van meening. dat de ambtenaren van het O. M vallen onder de Beschikking dd. 5 April 1934 van den Voorzitter van den Raad van Ministers, waarbij het lidmaatschap van de N.SB. voor alle ambtenaren ln 's Rijks dienst verboden Is? o STEUNVERLEENING NATIONAAL CRISIS-COMITÉ. Uit mededeelingen van de afdeeling ge rechtelijke- en armenzorgstatistiek van 't Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat gedurende zijn bestaan van December 1931 tot Mei 1936 door 't Nationaal Crisis- Comité en de plaatselijke afdeelingen voor steunverleenlng a en credietsteun werden uitgegeven: in 1932 f. 2.650 893 iDec. '31 inbegrepen) in 1933 1.964.725. in 1934 1.899.566, ln 1935 1.854.774. in 1936 607.618. Tezamen f. 8.977.576. Van te voren verspreide overdruk uit „Hier Dinaso" van 20 Juni 1936. o GEOLOGISCHE STICHTING OPGERICHT Waarin vereenigd de Rijks Geologische Dienst en het Geologisch Bureau voor het Mijngebied. Bij beschikking van den minister van Waterstaat is. te rekenen van 1 Januari j.l.. opgericht de Geologische Stichting, ge vestigd te 'sGravenhage waarin ziin ver eenigd de tot dusver afzonderlijke be staande Rijks Geologische Dienst en het Geologisch Bureau voor het Nederlandsche Mijngebied. De stichting heeft ten doel: 1. Het voltooien van de Geologische kaart des Rijks op schaal 1 50.000 zoo als deze door den voormaligen Rijks Geo- iogischen Dienst werd bewerkt en het ver zamelen en bewaren van alle gegevens, welke voor deze kaart van belang ziin: 2. het verrichten van een geologisch on derzoek in het Nederlandsche mijngebied; 3. het uitvoeren van opdrachten en het .geven van adviezen on-haar gebied. De stichting-bestaat Bit "twee afdwelln- gen. t.w.: - 1. de afdeeling geologische kaart: 2. de afdeeling geologisch bureau voor het mijngebied. De werkzaamheden voor afdeeling 1 worden verricht door het personeel van den Rilks Geologische Dienst (directeur dr ir. P. Tesch) te Haarlem, die voor afdee ling 2 door het personeel van het Geolo gisch Bureau voor het Nederlandsche Mijn gebied (directeur prof. dr. W. J. Jong- manst te Heerlen. Het bestuur der Stichting bestaat uit 9 leden, waarvan 5 door den minister van Waterstaat worden benoemd 2 door de directie van de Staatsmiinen worden aan gewezen en 2 door het bestuur van de Vereeniging tot Behartiging van de Be langen der Limburgsche Mijnindustrie. Het bestuur is als volgt samengesteld: Ir. R. de Kat. oud-directeur van het de partement der Gouvernementsbedriiven in Nederlandsch-Indië. te Wassenaar, voor zitter: jhr. ir. C. E W. van Panhuys. hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat te 'sGravenhage. ondervoorzitter; W F. J. M. Krul directeur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening te 's Gravenhage, secretaris-penninemeester: prof. dr. ir. H. A. Brouwer hoogleeraar aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam: ir. J. B. van der Drift, hoofdingenieur bij de Staatsmiinen te Heerlen: ir. J. F. Fock. di recteur der Domaniale Miin te Kerkrade: dk. ir. Chrl -Th. Groothoff. hoofdbedriifs ingenieur bii de Staatsmiinen te Valken burg: ir L. Kremer. directeur der Oranie- Nassaumiinen te Heeriep: Drof. dr. L M. R. Rutten hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Utrecht. Het secretariaat is gevestigd te 'sGra venhage. Maurltskade 7. Voor adviezen en dergelijke wende men zich tot de bovepgenoemde directeuren der afdee'ineen ROLZITTINGEN DER RECHTBANKEN. Wetsontwerp tot opdraging aan de enkelvoudige Kamer. Ingediend is is een wetsontwerp, dat de strekking heeft de waarneming der rol zittingen bij de arrondissements-rechtban. ken aan de enkelvoudige Kamer op te dragen. In het algemeen zal de rolhebber de rol- behandeling hebben; de beslissing der za ken en het aanhooren der pleidooien blij ven bij de meervoudige kamer. Toch be staat er gereede aanleiding op dezen laat- sten algemeenen regel uitzonderingen te maken. Dat een rolrechter een dagvaar ding nietig moet kunnen verklaren, dat hij verstek moet kunnen verleenen, zal weinig tegenspraak ontmoeten. Toch kun. nen zich ook daarbij gevallen voordoen waarin de rolrechter blijkt, dat het de voorkeur verdient de zaak aan het oordeel van de meervoudige Kamer te onderwer pen. (Bijv. als verstek gevraagd wordt tegen een bultenlandschen staat.) Over wogen is nog of geen speciale regeling noodig is voor het geval, dat een eisch is Ingesteld op korten termijn. De verwijzing door den rolrechter naar de meervoudige Kamer geeft zeker opont houd. De minister meent echter, dat door tijdig overleg dit oponthoud in de pracU'k tot zoo geringe afmetingen kan word-n teruggebracht, dat een speciale wettelijke regeling niet noodig is. EEN EN DERTIGSTE SPAARBANKDAG. Óp den gisteren te Vlissingen gehouden een en dertigsten spaarbankdag van den i Nederlandschen Spaarbankbond zijn de I periodiek aftredende bestuurders, de hee- ren P. C. W. baron van der Feltz en mr. L. F. A. M. van Ogtrop herbenoemd. In de vacatures F Walkate, mr. F. W. R. Wttewaall en J. N. E. Dekkers, werden gekozen de heeren: F. C. A. Gébhard (vice voorzitter van de Nutsspaarbank te Zaan dam), mr. G. E. Kronee (secretaris van de spaarbank te Leeuwarden) en H. J S. Schaepkens van Riempst (vice-voorzitter van de Gemeente-spaarbank te Maas tricht). Tot lid van den raad van beheer werd ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer M. H. J. C. van Scherpenberg benoemd de heer J. G. Klaassen (vice-voorzitter van de Nutsspaarbank te Amersfoort). De begrooting en de contributie voor 1937 werden vastgesteld. De contributie is ever, hoog als in 1936 het geval was, met dien verstande, dat geen bijdr-age voor 't steun fonds zal worden geheven. Dit fonds bevat nog ruim voldoende iplddelen. Aan de orde kwamen de punten: wijzi ging der statuten van den Nederlandschen Spaarbankbond; vaststelling van een al gemeen reglement en wijziging van het reglement van het steunfonds. De genomen besluiten werden geheel eensluidend aan de door de commissie van voorbereiding te dien aanzien ontworpen ledactie, met dien verstande, dat verschil lende amendementen door het bondsbe- stuur werden overgenomen. De overige amendementen werden Inge. trokken of met zeer groote meerderheid verworpen. o BLOEMENCORSO TE UTRECHT. Ter gelegenheid van de Lustrumfeesten te Utrecht was gisteren een bloemencorso georganiseerd, dat zoo voortreffelijk ge slaagd is, dat verklaard mag wor den. dat Utrecht waarschijnlijk nog nimmer een dergelijk grootsch en fraai verzorgd corso binnen zijn muren heeft gehad. Er was een afdeeling voor personenauto's en een vooor reclamewa gens, en bij deze laatste was de reclame meestentijds op een verfijnde wijze ge diend. Dat moge blijken uit het feit, dat de groenten- en vruchtenveiling „Utrecht en Omstreken'' een wagen liet meerijden, waaraan 23 qur aan een stuk door negen man werd gewerkt om een kleurig mozaiek van allerlei groenten en vruchten tot stand te brengen, terwijl twee vaklieden anderhalve week hebben getimmerd aan het geraamte, waarop dit mozaiek rustte. De personenauto's (meest open) waren eveneens op een verfijnde wijze versierd, terwijl de bezetting, over het algemeen jongedames, zich in feestelijke toiletjes hadden gestoken, die voortreffelijk aan pasten bij de versierde wagens. In een auto hadden vier dames zich allen uniform gekleed, een gelukkige en ge waardeerde vondst. De auto's voerden een schat van felle irissen, zacht gekleurde ba byroosjes, groote margrieten, gouden ko renhalmen, fijn getinte Lathyrus, Thee rozen en blauw-paarse Riddersporen mee. Een talrijk publiek heeft van deze unieke bioemenglorle genoten en de deelnemers met een hartelijk applaus beloond. Gistermiddag is Willem van Oranje uit gereden om een bezoek te brengen aan de straatversierings-comité's. Des avonds had een concert plaats en daarna een galabal en kermesse d'été op het feestterrein. Gistermiddag is de Volkenbondsraad om 5 uur onder voorzitterschap van Eden in geheime zitting bijeen gekomen. Beek, de Poolsche vertegenwoordiger, heeft Eden ln kennis gesteld van het voor nemen van Polen de sancties tegen Italië op te heffen. Polen behoudt zich overigens zijn mee ning voor ten aanzien van den achter grond der problemen, welke worden op geworpen door het Italiaansch-Abessijn- sche conflict. Ook Uruguay zal de actie tot opheffing der sancties steunen. Itaüë's afwezigheid. Graaf Ciano, de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken heeft Eden, den president van den Volkenbondsraad een schrijven doen toekomen, waarin met name wordt verklaard: „Ik heb de eer Uwe Excellentie er van ln kennis te stellen, dat gezien den tegen- woordlgen toestand, de Italiaansche dele gatie niet kan deelnemen aan de op 26 Juni bijeengeroepen zitting. Zij zal zelfs niet kunnen deelnemen aan de be raadslaging over punt 3 van de agenda het wederzijdsche garantieverdrag tus- schen Groot-Brittannië, België, Italië en Frankrijk, dat te Locarno werd geteekend. Ik heb dc eer het vertrouwen uit te spreken, dat een opklaring van den tegenwoordigen toestand Italië zal veroorloven zijn medewerking aan den Volkenbond te hervatten. Het Abessijnsch conflict. In tegenwoordigheid van Ras Nasslboe heeft de Volkenbondsraad ln geheime zi ting besloten voorloopig het Italiaansch- Abessijnsch conflict van de agenda af te voeren en wel tot dat de Assemblee dit onderwerp zal hebben behandeld. Politls, dien men algemeen beschouwt als de voorzitter van de a.s. zitting der Volkenbondsvergadering, heeft gistermor gen met den Negus van gedachten gewis seld. In de officieele opgave van de samen stelling der Abessijnsche delegatie komt de naam van den Negus niet voor. De delegatie staat onder leiding van Ras Nassiboe. Gisteravond heeft de Negus in zijn hotel de vertegenwoordigers van de pers ontvan gen. Hij verklaarde hen, dat hij zijn elschen handhaaft en van den Volkenbond verlangt, dat deze zijn verplichtingen na komt. Hij noemde zich een spreker van het Abessijnsche volk en hij zal al zijn krachten geven voor de rechtvaardige zaak. De regeering ln het Westen des lands is de eenlg wettige regeering. De Volkenbond kan deze noch verloochenen, noch de handelingen beperken of belemme ren ten gunste van een regeering, welke door het geweld van een aanvaller is in gesteld. De hervorming van den Volkenbond, In de geheime zitting van den Volken bondsraad werd van gedachten gewisseld over de hervorming van het Volkenbonds pact. Dc Chlleensche afgevaardigde, die de debatten opende sprak den wensch uit dat deze aangelegenheden OP de agenda zullen worden geplaatst van de Septem- berzitting van de Assemblée. De Chileen- sche regeering zal zich ln afwachting van de hervorming het recht voorbehouden alle geschillen, welke zich mochten voor doen nauwkeurig te bestudeeren alvorens desbetreffende maatregelen goed te keu ren. Litwinoff sprak als zijn meening uit, dat; dit zou neerkomen op een vernietiging van den Bond. Het pact heeft, volgens Lit winoff niet gefaald, maar men heeft niet de wapens gebruikt, wélke het pact ver schafte. Spreker acht het niet goed zich te binden aan hervormingen wanneer men niet weet hoe deze hervormingen zullen blijken te zijn. Ook Titulescu bestreed de opvatting van den Chileensohen afgevaardigde. Hij acht het niet het oogenblik den Volken bond te ontwapenen om hem te verhinde ren de missie te vervullen waarvoor hij werd opgericht. Indien de sancties geen doel hebben getroffen, is dat volgens Titu lescu niet de fout van het Volkenbonds pact. Niet het pact, maar de menschen moeten worden hervormd. Titulescu dringt aan op de noodzakelijkheid het principe der ondeelbaarheid van den vrede in acht te nemen. De Kleine Entente zalalles con crete voorstellen bestudeeren, maar' geen enkel goedkeuren, dat het pact zou" kun nen verzwakken. Yvon Delbos verklaarde, dat de Fran- sche regeering haar meening leeds in het openbaar heeft uitgesproken. Hij verzoekt den raad geen directe beslissingen te wil len nemen, opdat de volgende Assemblée zekere voorsteilen, welke geformuleerd zouden kunnen worden, zal kunnen ver nemen. Ook de afgevaardigde van Portu gal achtte een hervorming van den bond noodig. Blum naar Genêve. Leon Blum wordt vanavond te Genève verwacht. Morgen zal hij met Yvon Delbos en Anthony Eden besprekingen voeren, met wie hij ook zal dineeren. De vertegenwoordigers van de Kleine Entente en de Balkan-Entente zullen vandaag met Yvon Delbos de lunch ge bruiken. De Volkenbondsraad zal Maandag bij eenkomen. terwijl de Volkenbondsverga dering Dinsdagmiddag zal worden gehou den. Deze zal een nieuwen president moeten aanwijzen ter vervanging van Benesj, die sedert de laatste bijeenkomst van de Vol kenbondsvergadering tot president van van de Tsjecho-Slowaaksche Republiek werd gekozen. Als eventueel opvolger van Benesj worden vooral de Australische af gevaardigde Bruce en de Grieksche mi nister Politis genoemd. N.V. LEIDSCHE BROODFABRIEK TELEFOON 36 4787 (lngez. Med.) ONTHULLING GEDENKTEEKEN A. INGENOOL Jr. Gistermiddag heeft op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te Den Haag op het graf van wijlen den heer A. Ingenool Jr., in leven directeur van het bureau van den Koninklijken Nederlandschen Midden standsbond, de onthulling plaats gehad van een gedenkteeken, waartoe het ini tiatief was genomen door een comité, gevormd uit verschillende Middenstands organisaties onder voorzitterschap van den heer M Kropveld, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor de Klein bedrijven. VER. NEDERLANDSCHE EXPORTEURS VAN VLEESCH EN VLEESCH- PRODUCTEN. Onder voorzitterschap van den heer J. H. W. Pasman uit 's Gravenhage, heeft de groep bacon van de Vereeniging van Ned. Exporteurs van Vleesch en Vleeschproduc- ten te Den Haag haar algemeene verga dering gehouden. In zijn rede zeide de voorzitter dat vol gens zijn meening de regeerlngsmaatrege- len steunend hebben gewerkt. De tallooze grieven, die in den loop der jaren tegen het baconcontract zijn geuit, werden door spr. weerlegd. Het is een onbillijkheid, dat de minister van landbouw en visscherij meent het contract niet te moeten ver lengen. Het systeem van inschrijving is volgens spr. absoluut onjuist. De voorzit ter eindigde met het uitspreken van de hoop, dat wanneer de crisisperiode voorbij zal zijn, wanneer de export in het alge meen weer vrij zal komen, de bacon-in- dustrle paraat zal zijn en gereed om te exporteeren. In het jaarverslag werd mede gedeeld, dat de uitvoer van bacon in de jaren 1932 t/m 1935 resp. heeft bedragen: 49.661.000, 44.951.000, 31.913.000 en 26.256.000 K.G., vertegenwoordigende een waarde van resp. rond 19, 18, 14 en 13 mlllioen gluden. DE NIEUWE RIJKSWEG DEN HAAG- AMSTERDAM. Men meldt ons uit Sassenheim: Aan den nieuwen weg in onze,gemeente wordt nu hard gewerkt. Zoowel aan Klln- kenberg, Warmonderlaan en Menneweg is met den bouw der viaducten een aanvang gemaakt, evenals aan de brug over de Sassenheimervaart. De brug over de Ringvaart wordt 9 Juli aanbesteed. AFWIKKELING ACHTERSTALLIGE HANDELSVORDERINGEN OP DUITSCHE DEBITEUREN. In de week van 22 tot 27 Juni 1936 is door de Nederlandsche Bank ln totaal een be drag van omstreeks R.M. 700.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Ver- rechnungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De num mers van deze jjosten Hepen van 88320 88646. Het totale bedrag van de op het Sonder konto uitstaande posten die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks R.M. 12,4 mlllioen. De Sonderkontoposten waarvoor koersfixee- ring ls verkregen, zijn hieronder begrepen. Aan Treuhaenderkonto-posten ls door de Nederlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van ongeveer R.M. 400.000 met de begunstigden afgere kend. Het hoogste afgerekende volgorde nummer was 25920. Het toale bedrag van de op het Treu- haenderkonto Niederlande uitstaande vor deringen die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik om streeks R.M. 10,3 millioen. Oe Treuhaender konto-posten waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. DE ZAAK VRIJMAN. Over het nieuwe adres van J. A. W. Vrijman, oud-rijksbouwmeester te 's-Gra venhage, houdende verzoek, te willen be vorderen, dat het aan adressant gegeven ontslag uit 's Rijks dienst alsnog eervol worde verklaard, hem een billijke genoeg doening ter vergoeding van geleden scha de worde toegekend, subsidiair een en quête over deze zaak worde ingesteld, heeft de commissie uit de Tweede Kamer in wier handen dit adres is gesteld, een uitvoerig verslag uitgebracht. Aangezien er geen novum aanwezig blijkt te zijn, komt de commissie' tot d» slotsom, dat er geen aanleiding bestaat, aan de Kamer in overweging te geven de bij Kamervotum van 15 Mei 1929 afgeslo ten behandeling der zaak Vrijman te her openen. De commissie stelt aan de Kamer voor: 1. den ministers van Financiën en van Justitie dank te zeggen voor de verstrekte inlichtingen; 2. als haar oordeel uit te spreken, dat het wenschelijk is, dat alsnog aan den oud-rijksbouwmeester J. A. W. Vrijman zoo spoedig mogelijk een opdracht tot een belangrijk rijksbouwwerk worde verstrekt. VERSPREIDE BERICHTEN. H.M de Koningin is gisteravond uit Den Haag nc"* trein naar Het Loo gegaan. De gewone audiëntie van den minis ter van Sociale Zaken zal op Woensdag 1 Juli niet plaats hebben. Bij K. B. ls, wegens opheffing van zijn betrekking, ingevolge de wet van 19 Juni j.l., aan J. Truyman op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Stoppeldijk en met ingang van 1 Juli is eervol ontslag verleend ais burgemeester der gemeente Boschkapeue, met dankbetuiging voor de langdurige door hem in die betrekking bewezen diensten.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10