Algemeene vereeniging voor Bloembollen-cultuur LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blac Dinsdag 23 Juni 1936 KONING EDWARD IS JARIG Vóór Saneering, mits de regeering de kosten draagt LUCHTVAART AGENDA. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. PARADE TAN DE GARDETROEPEN IN GROOT TENTJE. HOE EEN DEMOCRATISCH VORST LEEFT EN WERKT. (Van onzen correspondent). Het valt te begrijpen, dat men In Ne derland. na alle overstelpende gebeurte nissen ln de buitenlandsche politiek die de wereld de laatste maanden geschokt hebben, een figuur uit het oog heeft ver loren. die ln Februari nog ln het centrum der aandacht stond: Edward de Achtste, koning van het Brltsche Rijk en keizer van Indië. Men deed dit ten onrechte, want koning Edward is véél meer dan zijn vader een factor in de ontwikkeling der Internationale toestanden; veel meer zelfs dan wijlen koning George toen deze nog niet. door ziekte ondermijnd, de re- geertngszaken aan zijn vertrouwde minis ter en raadslieden moest overlaten Er zit een man op den troon in Brlt- tannië, die, dank zij de voortreffelijke de mocratische opvoeding van het Engelsche volk en gesteund door een parlement in den waren zin, werkt aan zijn Ideeën, die een merkwaardige mengeling van Brltsch conservatisme en zakelijk modernisme be- zittea En dezer oaveii doet zich de gelegen heid voor om nog eens dezen vorst ook bulten zijn rijk weer onder de aandacht te brengen, want heden is de koning Jarig. Men heeft, ook ln Londen, de laatste maanden niet veel van den koning be merkt. Stil en teruggetrokken naar zijn aard leeft hij in St. James Palace. het mlddeleeuwsche kasteeltje, zoolang zijn moeder. Queen Mary, haar apparte menten in Buckhinghampalace nog be trekt. Bovendien befet de hofrouw hem veel ln het publiek te verschijnen. Vele gebeurtenissen in dit ..season", anders door de aanwezigheid des konlngs opge luisterd. hebben hem gemist, 's Morgens ziet een kleine groep belangstellenden hem van St. James naar Buckingham- palace gaan. Twee of drie maal misschien heeft koning Edward ter gelegenheid van een levee ten hove dien weg in volle sta tie afgelegd. En ook het bezoek dat hij aan zijn verschillende bezittingen bracht, een paar weken terug, verliep incognito en zonder officieel vertoon. Maar heden, op zijn verjaardag, verlaat de koning zijn isolement, voor het beken de „Trooping the Colour", wanneer de gardetroepen op de open ruimte tusschen Whitehall en St. James Park voor hem defileeren. Er zijn tribunes opgericht, van waar Queen Mary, de koningin-moeder, en de leden van hofhouding, regeering en corps diplomatique het schouwspel zullen gadeslaan. De koningin-moeder ziet haar zoon daar echter niet voor het eerst aan het hoofd der parade: eenige jaren terug heeft de koning deze plechtigheid waargeno men voor zijn vader, koning George, die toen ernstig ziek was. de ziekte waarvan hij nooit geheel hersteld is. Wij hebben de generale repetitie van ..Trooping the Colour" gezien, j.l. Vrijdag. Het is een Imposant schouwspel; de bont gekleede gardesoldaten in breed front te zien marcheeren tusschen het groene park en de witte kazerne. Maar een completen indruk kon het natuurlijk door het gebrek aan sfeer, niet geven. Hoe de koning leeft. De koning heeft zich een geheel andere levenswijze aangemeten dan zijn vader. Een deel van de lastige hoftradltie is di rect door hem overboord gegooid; en zijn dag-lndeellng benadert die van den za kenman. lederen dag staat hij om half acht op, naar ons verteld werd. Hij drinkt thee en kijkt de kranten door voor actueel Brltsch nieuws. „Buitenland" neemt hij pas later onderhanden wie beter dan hij zou weten wat er op dit gebied gebeurten gebeuren zal! Zijn secretarissen hebben in de dagbladen aangestreept wat men weet dat zijn belangstelling zal trekken. Op „ingezonden stukken", vooral politiek studeert hij minuten lang. Het is één van zijn manieren om de publieke opinie te bestudeeren. Na het ontbijt houdt koning Edward zich eenige uren met particuliere zaken bezig, hij behartigt de belangen van zijn familie, landerijen en andere bezittin gen. HU is dan „private gentleman", tot half elf ongeveer, wanneer hij zich naar Buckingham Palace begeeft. Staatszaken. Hier. omringd door zijn secretarissen, komen het meest de moderne opvattingen van den monarch tot hun recht. Stapels staatsstukken wachten op de koninklijke handteekening. Alle stukken ziet hij snel maar accuraat door. met blauw potlood nu en dan iets aanvullend. Constant wordt daarbij door hem de te lefoon gebruikt: als Z. M. nadere bijzon derheden van hoofden van departementen of adviseurs wil weten, geschiedt dat heel eenvoudig: per telefoon en menig minister heeft op zijn departement al eens de be kende stem onverwacht aan het toestel gehad. In het blad van het koninklijk schrijfbureau, is een schakelboord inge bouwd, drie telefoontoestellen staan er naast, een voor algemeen gebruik, en lij nen naar St. James Palace en „Fort Bel vedere", het week-end huis van den ko ning. Een ander nieuwtje, door den koning ingevoerd, is het gebruik van schrijfma chines voor eigen gebruik hij bezit er twee, beiden portables, die gemakkelijk in de auto zijn mee te nemen Koninklijke redevoeringen en de particuliere brieven (de privé-correspondentie wordt zooveel mogelijk beknopt gevoerd, maar is nog uitgebreid genoeg! tikt Edward VIII eigenhandig, waarbij Z.M. meerdere door slagen maakt. Na een lichte lunch om een uur bezoekt Z.M. zijn moeder Queen Mary, in haar particuliere vertrekken. De namiddag, vanaf twee uur, is gewijd aan meer persoonlijk contact, de koning houdt dan „Prlvy Councils" en staat in den regel heel wat personen te woord. Tusschen zes en zeven gaat koning Ed ward naar zijn particuliere vertrekken in St. Jamespalace terug, om zich na het steun aan den suikerbietenoogst (Vervolg van gisteren) Naoat de voorzitter dr. A. J. Verhage zijn openingsrede heeft uitgesproken, wordt het voorstel tot statutenwijziging na eenige discussie met groote meerderheid aan vaard, zoodat In het vervolg een vijfde deel van het totaal aantal afdeellngen een al gemeene vergadering kan doen uitschrij ven. Dan wordt op voorstel van het hoofd bestuur het saneerlngsvraagstuk weder ln bespreking gebracht. Een der leden protesteerde tegen het nemen van besluiten over de saneering op dit tijdstip Het komt spr. juister voor de beslissing aan te houden tot de September- vergaderlng, daar men dan een beter over zicht heeft. Wanneer nu de saneering wordt verworpen is het hek van den dam! Het voorstel tot behandeling wordt echter met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter brengt hierna aan de orde de behandeling van de vier door het hoofd bestuur voorgestelde vragen, welke in het kort neerkomen op: alle saneerings-maat- regelen weg; alles behouden; alles houden met een ander prijzenstelsel of tenslotte alleen teeltbeheerschlng. De afd. Bennebroek-Vogelenzang dient een amendement ln op vraag 2. zoodat deze dan als volgt luidt: „Is de algemeene vergadering van oor deel. dat de saneringsmaatregelen ook voor het plantjaar 19361937 in vollen om vang moeten gehandhaafd blijven, wan neer de regeering het surplus en alle on kosten, verbonden aan die maatregelen voor haar rekening neemt. De afd. zal tegen vraag 2 stemmen, om niet met handen en voeten gebonden te zijn ln het komende teeltjaar. De heer De Brabander acht een teelt- regeling alleen in Nederland doelloos. Het vak steunde op minimumprijs en teeltrege ling; wij anti-saneerders willen alle maat regelen opgeheven zien. Teeltregeling al leen is zeer funest; in deze meening staat spr. niet alleen. De buitenlandsche cultu res zijn slechts te beconcurreeren, wanneer we onze eigen cultuur sterk en groot ma ken. Door de teeltregeling loopen we ach ter de markt aan; de resultaten toonen het aan! In Engeland ligt de cultuur niet aan banden en lederen dag merken wij de ge volgen. De ordening is voor het bloembollenvak lunest. Wij moeten werken en verkoopen! Verkoopen en handelen! roept verd. uit. Laten wij minimumprijzen en teeltregellng opruimen, zoodat iedereen baas op eigen erf Is en we niet langer telen voor de mesthoop. De voorz. ontneemt spr. hier het woord daar de spreektijd beperkt Is. Een deel van de vergadering protesteert. De heer Grullemans protesteerde tegen het feit, dat leden, die betrokken zijn bij de buitenlandsche cultures op de afdeelln gen hun Invloed doen gelden; zij moeten ln onze nationale organisatie geen stem hebben (donderend applaus). „Laat men die heeren eventueel hun uit voervergunning ontnemen!" besloot spr. De heer Lefeber wijst op het groote ge vaar van dumping. Thans is de export door de saneering gehandhaafd: in 1931 bedroeg deze 21 mlllioen K.G. en in 1935 23.000.000 kilogram. De thans gestelde vragen noemt spreker raadsels; het waren z.i. beter geweest wan neer het H.B. leiding had gegeven. Dr. Dijt zegt voor een orde te zijn, tegen gesteld aan die van de saneeringsaanhan- gers. Thans nu de saneering heerscht is er wanorde ln prijzen en teelt. Wij heb ben behoefte aan een werkelijke leiding. Saneering, vaJutaverschil en invoerbeper king noemde spr. funest voor het vak. De afdeellng Haarlemmermeer stelt de vraag, of Hollanders, die hun cultures naar het buitenland verplaatsen, wel lid van de vereeniging kunnen blijven. De heer van de Nouland (afd. Voorburg) Is van meening, dat te veel vrijheid, die door de opheffing van de saneering zou ontstaan, funest is door de maatregelen, die door het buitenland zouden worden geno men. We moeten ons terdege afvragen, of we bij opheffing van de saneering inder daad meer zouden kunnen exporteeren dan thans. De afdeellng Andijk is voor behoud van de saneering. De heer Frerlks is het er mee eens, dat de prijzen voor inzinking zijn behoed door de saneering. Het surplusfonds moest men zelf opbrengen en de prljzenregeling is naar spr.'s meening fout. Het zou al ver beteren. wanneer de minimumprijzen ver vielen. Het valutaverschll is oorzaak van de uitbreiding van de teelt ln het buiten land. Een cultuuregellng wenscht spr. be houden te zien. Door de saneering. zegt de heer Murk, Is de bloembollencultuur met 5000 bunder te- ruggeloopen; de teelt in het buitenland is naar evenredigheid verhoogd. De voorzitter dr. Verhage zegt. dat bij verwerping van alle 4 vragen aangenomen mag worden, dal de vergadering geen oor deel heeft uitgesproken over de saneering. Kort beantwoordt de voorzitter vervolgens verschillende sprekers. Dr. Dijt bepleit in repliek een stemming over het geheele vak, waardoor een Juister beeld zou worden verkregen van het aan tal voor- en tegenstanders van de sanee ring. Vervolgens wordt overgegaan tot de stem ming. Vraag 1: „acht de vergadering opheffing van alle saneringsmaatregelen wensche- lljk", wordt ontkennend beantwoord met 73 tegen 155 stemmen en 8 blanco. Vraag 2: „is de vergadering van mee ning, dat de saneringsmaatregelen ook voor het plantjaar 1936/'37 ln vollen om vang moeten worden gehandhaafd" wordt eveneens ontkennend beantwoord met 80156 stemmen. Het derde vraagpunt: de sanering be houden met een gewijzigd prijzenstelsel kan al evenmin de goedkeuring van de ver gadering wegdragen; de vraag wordt ont kennend beantwoord met 29—207 stem men; vTaag vier (behoud van teeltregeling, maar geen inlevering van surplus tegen vergoeding en geéri binnen- en buitenland sche minimumprijzen') kart tenslotte ge nade vinden in de oogen der afdeellngen; de vraag wordt met 135—101 stemmen be vestigend beantwoord. Het amendement Bennebroek-Vogelen- zang wordt ten slotte ln stemming ge bracht; (behoud van de saneering, wan neer de regeering surplus en alle onkosten, verbonden aan die maatregelen voor haar rekening nemt). Dit amendement wordt aanvaard met 123—93 stemmen en 13 blanco stemmen. Het resultaat van de discussies tus schen pro en contra saneerlng-afge- vaardlgden, die vier uur duurde, heeft dus tot resultaat, dat men de smneering wil behouden, mits de regeering de kosten draagt; zoo niet, dan wil men slechts de teeltbeheerschlng houden. BOMMENWERPER OP DE „NORMANDIË". HET TOESTEL STORTTE OP HET VOORSCHIP NEER. Toen het van New York komende mailschip „Normandië" zich ter hoogte van het eiland Wight bevond, Is een Britsch bombardementsvliegtuig, dat in de marlnevlieghaven Gosport thuis hoor de, op het voorschip neergestort. Verschillende watervliegtuigen cirkel den rond het schip en een hiervan, dat bestuurd werd door luitenant Horsey, kwam in aanraking met een auto, die Juist op het schip werd geladen. Tengevolge van de botsing viel de auto neer op het schansdek. Het vliegtuig schoof eenige tientallen meters voort en maakte daarbij een slag rond. Aan de neergestorte auto werd geener- lel schade aangericht, evenmin als aan het dek van de „Normandië". De bestuurder had bijna geen letsel ge kregen en is door een Engelsche sleep boot van boord gehaald, maar het vlieg tuig zat zoo vast tusschen verschillende takels en stukken lading die op het dek stonden, dat de kapitein van de „Nor mandië" geen tijd had om te wachten, zoodat het schip naar Havre is doorge stoomd en over drie dagen het inmiddels wel losgewerkte vliegtuig op de uitreis zal afleveren. diner voor enkele uren met persoonlijke liefhebberijen bezig te houden; literatuur en radio hebben zijn belangstelling, ter wijl in een der zalen een geluidsfilmin stallatie. is aangebracht, waarmee met tusschenpoozen een der laatste films wordt vertoond. Door deze vermoeiende dagtaak is Z.M. gedwongen geregeld en vrij vroeg naar bed te gaan; zoodat hem slechts enkele uren blijven voor het burgerleven. Het ko ningschap is niet zoo mooi als het er van buiten uitziet! De Engelschman is er trotsch op, dat zijn koning een practisch en hard wer kende persoonlijkheid is, in dit opzicht geeft de koning een voorbeeld. Zijn po pulariteit is er indien dit mogelijk zou zijn nog grooter op geworden. GERHARD VAN EIJSSELSTEIJN. CHILEENSCH VLIEGTUIG SPOORLOOS VERDWENEN. ER BEVONDEN ZICH TIEN PASSAGIERS AAN BOORD. Een drlemotorlg Chlleensch vliegtuig van de nationale luchtvaartmaatschappij is met tien passagiers aan boord op het traject Antofagasta-Iquique, in Noord- Chili, spoorloos verdwenen. Vliegtuigen-, vrachtauto's en ruiters zoe ken het gebied af, echter te vergeefs tot dusver. Men vreest, dat het vliegtuig in zee is gestort of een noodlanding heeft moeten maken in de woestijn. RECORD VAN DE „HINDENBURG". Het luchtschip „Hindenburg" is gister ochtend ca. 9.50 uur (M.E.T.) boven de luchtschiploods van Lakehurst verschenen en om 11.12 uur (M.E.T.) vlot geland. Het zal morgennacht de terugreis aanvaarden en waarschijnlijk op 26 Juni te Frankfort aankomen. Vandaar vertrekt het op den 29sten voor zijn reis naar de Ver. Staten. De „Hindenburg" heeft het traject ln 59 uur 50 minuten afgelegd. Dit is de snelste overtocht over den Oceaan in Oost-West-richtlng, die tot dusver is be reikt. o DE POSTVLUCHTEN. De Djalac is gisteren om 5 uur op Schip hol geland. o NATIONA LE JEUGDLUCHTVAARTDAG. Op den natlonalen Jeugdluchtvaartdag op 14 Augustus op het vliegveld Soester- berg zal ook de Leidsche Luchtvaart Club vertegenwoordigd zijn. Er wordt een excur sie naar Soesterberg georganiseerd, waar de leden zullen deelnemen aan den wed strijd. met de door hen zelf, op de bouw- avonden gemaakte modelvliegtuigen. Deze bestaan hoofdzakelijk nog uit de Winkler Junior en de Specht, en tevens eenige mo dellen van eigen ontwerp. Het zal weer een genoeglijke en leerrijke dag worden. Inlichtingen zijn te verkrijgen: Laan v. Oud Poelgeest 26r Oegstgeest. De vergoedingen aan telers en fabrikanten. De minister van Landbouw en Vlsscherlj heeft een beschikking uitgevaardigd be treffende den steun, aan den suikerbie tenoogst 1936 te verleenen. De vergoeding aan de telers van suiker bleten wordt gehandhaafd op het bedrag van het vórige Jaar, te weten ongeveer tien gulden. De beginselen van de desbetreffende beschikking van het vorige jaar zijn ln groote lijnen gehandhaafd behoudens de volgende punten: Voor de Wleringermeer en de Veenko loniën zullen extra worden toegewezen hoeveelheden van resp 7'/i mlllioen kilo gram en 77 mlllioen kilogram bleten, De hoeveelheid, welke de oogst meer zal blij ken te bedragen dan 1547'/i mlllioen kilo gram bieten, zal tot veevoer moeten wor den verwerkt, waarvoor aan de fabrikan ten een toeslag van vijf gulden ten be hoeve van de telers zal worden gegeven. Ook over deze bleten wordt aan de telers een prijs van ongeveer tien gulden ge garandeerd. De suikerfabrikanten zullen zich bij overeenkomst moeten verbinden, niet meer suiker te zullen produceeren dan overeenkomt met ongeveer 216 mlllioen kilogram geraffineerde suiker, welk quan tum wisselt, Indien het suikerrendement meer of minder dan zeventien percent be draagt. De basis voor de berekening der vergoeding aan fabrikanten wordt terug gebracht van f. 18.85 per 100 kilogram, zooals dit bedrag het vorige jaar gold, tot f. 18.10 voor den komenden oogst. PAARDENFOKKERIJ IN HAARL.MEER. Voor de keuringen bijna 200 inschrijvingen In deze week en de volgende week zul len de premiekeuringen worden gehouden op het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp. Ditmaal niet op één dag. doch over twee dagen zijn ze verdeeld: voor het type landbouwtuigpaard op Donderdag 25 Juni a.s. en voor het type trekpaard op Donderdag 2 Juli d. a. v. Deze merrlekeu- ringen gaan uit van de provinciale rege lingscommissie voor de paardenfokkerij in Noord-Holland; voorzitter ls de heer B. Biesheuvel Azn.. te Spaarndam, secretaris de heer W. Slob te Hoofddorp. De land- bouwtulgpaarden zullen worden gekeurd door de keuringscommissie, bestaande uit de heeren; L. Zijlmans te Hoofddorp, M. G. van Baaien te Asperen en J. C. Colder te Alblasserdam. De trekpaarden zullen worden gekeurd door de keuringscommissie, bestaande uit ae heeren: B. Puylart te Sas van Gent en J. de Vries Dzn. te Brummen. Uitgeloofd worden voor landbouwtulgpaarden ln to taal f.2530 en voor trekpaarden f.1670; door de afd. Noord-Holland van het Ne- derlandsche Stamboektrekpaard zijn bo vendien 12 medaliles beschikbaar gesteld voor leden van het stamboek. Het aan tal Inschrijvingen ls zeer bevredigend, zoo- dat de keurlngscommlsslën hun handen vol zullen hebben om alles vlug en vlot af te werken. Om half tien 's morgens wordt er begonnen met de keuring van veulens, daarna komen de jaarlingen en de volja- rige merrlën aan de beurt. Voor de rubriek landbouwtulgpaarden zijn Ingeschreven 18 veulens, 16 merrlën met veulen, 13 éénjarige merrlën, 14 twee- Jarige merrlën, 14 driejarige merrlën en 14 oudere merrlën. Voor de rubriek trekpaar den zijn Ingeschreven 15 veulens, 31 mer rlën met veulen. 21 éénjarige merriën, 16 tweejarige merrlën en 15 driejarige mer riën. De pardenfokkerl) ls ook ln dezen slechten tijd nog van groote beteekenls voor het landbouwbedrijf: er zijn nog goede fokstallen ln Haarlemmermeer en omgeving; de liefhebberij voor een mooi paard is er nog bij een groote groep van landbouwers en daarom wordt bij deze merriekeuringen een groot aantal belang stellenden verwacht. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag Heb 'n Aaronslcelk, waarvan de bladeren, welke er aan komen, slap zijn en wegvallen. Wat aan de plant te doen? K. H. te L. Antwoord —Armoede zal hier oorzaak zijn. U doet het best de plant uit den pot te nemen en buiten te planten in den open grond. Den grond rondom de plant goed mesten met koemest en. bij droog weer, dagelijks nat maken. Als de plant gezonde wortels "heelt zal zij spoedig nieuw blad maken en half September moet zij weer in den pot geplaatst in voedzame aar de. Begin October gaat de plant naar bin nen en moet in een matig gestookte ka mer worden overwinterd. Dit laatste kan ook ln een ongestookt vertrek, als het er maar niet vriest. Heeft u geen tuin, dan nieuwen potgrond geven en geregeld gieten. Vraag Mijn lldcactus heeft last van witte, wollige beestjes. Hoe deze te be strijden? Mej. de W. B. te Z. Antwoord - Uw plant heeft last van wol- luis. Maak een mengsel van 2 ons groene zeep in 10 liter water en voeg hier aan toe 1 maatje brandspiritus. U dient hier mee de bepaalde plaatsen flink te was- schen. Doe dat dagelijks. De luis ver dwijnt dan. Vraag Van mijn Clivia vallen de on derste bladeren af. De wortels komen bo ven den grond. Kan dat kwaad? Mej. J. te N.V. Antwoord Vermoedelijk ls de pot grond uitgeput en moet worden ver nieuwd. De plant zal trachten den groei te hervatten en vaak gaan dan de onderste bladeren afvallen, als zijnde de oudste. Geef nieuwe aarde. Dat er soms enkele wortels boven de aarde komen hindert niets. Geef ln den zomer geregeld water en houdt de plant in den winter droger en koel. maar vorstvrij. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". HEDEN: Jeruël: Samenkomst te 8 uur nam. Noordwijk aan Zee (Jullanaweg 28): Spr. ds. Remme van Amsterdam. 8 u. nam. Woensdag. Katwijk aan Zee (Casa Cara): Spr. de heer Schoonerbeek van Amsterdam 7>/» uur nam. DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot half vier. Inenting tegen diphterle 4-5 u. nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Oonsultatlebur. v. Alcoholisten 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—5 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg, 8 uur nam. „Helsses Blut". Woend., Donderd. en Zaterd. nam. 2 u. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon-Theater, Breestraat, 8 uur nam. „Desire". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. doorloopend van 27'/« en vervolgens om 8 uur. Lldo-Theater, Steenstr. 39, 81/4 u. n.m. „De bruid van Frankenstein". Woensdag en Zaterdagnam. 2'/» uur. Zondag nam. 2 uur, 4>/> uur en 8 u. 15. Het Nieuwe Roxy. Haarl.str. 7 uur nam. „Gedrag onvoldoende", lederen middag 2Vi u„ Zondag v.af 2 u. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid" echter van nam. 8 uur tot v.m, 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der aaotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zondag 28 Juni as. waargenomen door apotheek: M. Bockwijt, Vlschmarkt 4, Telef. 582 en C. van Zijp. Wilholmina- park 8, Oegstgeest, Telef. 274. PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 24 JUNI. BOSKOOP. Ohr. Geref. Kerk: Nam. halfacht, prof. Wisse van Apeldoorn. Geref. Gem.: Nam. halfacht, ds. Llgten- berg van Lisse. WADDINXVEEN. Centrum: Nam halfacht, ds, A. W. de Rover van Vlaaxdingen. o NED. HERV. KERK. Beroepen te Aalsum B. E. v. Buuren, laatstelijk pred. bij de Geref. Kerken. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Terneuzen G. W. v. Hou te te NIJeveen. Tweetal te Abcoude C. v. d. Boom, cand. te Overschie en J. C. Jonkers, cand. en hulp-pred. £e Rotterdam-Z. Beroepen te Molenaarsgraaf-Brandwijk K. Dekker, cand. en hulppred. te Zaandam. Aangenomen naar Utrecht (voor den miss. dienst) dr. J. v. d. Linden te Tzum (Fr.). GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Rljssen M. Heikoop te Utrecht. BAPT. GEMEENTEN. Aangenomen naar Stavoren Jac. de Jong cand. te Hamburg, die bedankte voor Delfzijl, Haulwerljk en 's-Gravenhage-O, SAMENWERKENDE ZENDINGS CORPORATIES. Het Zendingsbureau te Oegstgeest (post rekening No. 6074) vraagt ons plaats voor het volgende: Tot op 21 Juni werd op het Zendings bureau te Oegstgeest gedurende de eerste drie weken van Juni een bedrag van f. 75.000.ontvangen. Dit bedrag is voor een groot deel verkregen door de Pinkster collecten van verschillende gemeenten. Ook is er een bedrag van ruim f. 7.000 in van de Georganiseerde Guldenscollecte. R. SCHUILINGt Te Deventer is op 82-jarigen leeftijd overleden de bekende geograaf R. Schui ling, oud-leeraar aan de rijkskweekschool, het gymnasium en de H.B.S. aldaar. De heer Schuiling heeft zich door zijn groote bekwaamheid en ongeëvenaarde werk kracht een naam weten te verwerven, die in ons geheele land en ook daarbuiten een uitmuntenden klank heeft. De nu overledene werd op 27 Mei 1854 te Annen, gemeente Anloo, geboren. Hu ontving zijn opleiding te Meppel en Gro ningen, waar hij verschillende functies bekleedde. In 1879 kwam hU naar Deven ter als leeraar aan de kweekschool. Hu gaf daar les in Nederlandsch, Fransch en Dultsch. Nadat hij de M.O. bevoegdheid geografie had behaald, werd hij benoemd tot leeraar aan de Middelbare Meisjes school, het gymnasium en de H.B.S. te Deventer. Hij werd directeur en leeraar van verschillende cursussen voor de hoora- acte te Deventer, Apeldoorn. Almelo en Enschedé. Tal van studeerenden voor de acten M.O. aardrijkskunde en Nederlandsch ontvingen bij hem hun op leiding. Hij schreef zijn bekende leerboe ken, was lid van verscheidene examen commissies en leverde gewaardeerde ari- kelen in wetenschappelijke tijdschriften. Gedurende zijn levensavond heeft de thans ontslapene nog talrijke publicaties licht doen zien. De overledene was Officier ln de O van Oranje Nassau.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6