77*te Jaargang DINSDAG 23 JUNI 1936 No. 23386 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. SCHEEPSVERBINDINGEN. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week „.iTÏT.V... f.0.18 Franco per post 2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mud.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. PROF. DR, P. C. FLU. Doctor honoris causa der Utrechtsche Universiteit. Prof. dr. P. C. Flu. Ter gelegenheid van het 300-jarig be staan der Utrechtsche Universiteit zal. zooals reeds eerder gemeld, morgen aan onzen stadgenoot, prof. dr. P. C. Flu, het doctoraat honoris causa in de genees kunde worden uitgereikt. Paul Christiaan Flu werd 11 Februari 1884 te Paramaribo geboren. Na het vol gen der lessen aan de artsenschool aldaar, voltooide hij zijn studies aan de Rijks- Universiteit te Utrecht, waar hij in 1906 tot arts bevorderd werd. Daarna werd hij tot het volgende jaar, assistent van prof. Spronck. Na zijn benoeming tot officier van Ge zondheid 2e klasse bij het N.O.I. leger en alvorens deze functie te aanvaarden, ver wierf hij zich meer kennis van tropische ziekten te Parijs en vooral aan het tro peninstituut te Hamburg, waar hij met name onder dr. von Prowazek werkte. Zijn eerste publicaties, op parasitologisch ge bied, zagen toen het licht. Daarna, in 1908, werd hij tijdelijk gede tacheerd aan het Militair Hospitaal te Paramaribo, waar hij ook aan het patho logische laboratorium werkte. Gedurende deze detacheering gaf hij les aan de artsenschool ter plaatse. In April 1910 werd hij belast met het wetenschappelijk onderzoek naar het voorkomen der malaria in de bovenlanden der kolonie Suriname en de bestudeering van die ziekte. Bij Kon. Besluit van 24 Juli 1911 werd hij naar Ned. Oost-Indië teruggeplaatst om belast te worden met de waarneming der betrekking van vierde geneeskundige bij het Geneeskundig Laboratorium te Weltevreden. Na afloop van zijn dienst verband als officier van gezondheid werd hij definitief tot die betrekking benoemd. Van Juni 1912 tot Juni 1914 was hij leeraar in parasitologie aan den aldaar gehouden cursus voor tropische ziekten. Op 27 Juni 1914 volgde zijn benoeming tot onder-directeur van het laboratorium. Tevens werd hij Jeeraar aan de school ter opleiding van Indische artsen, waar hij de lessen in algemeene parasitologie over nam van den toenmaligen directeur der school, dr. J. Noordhoek Hegt. Ook do ceerde hij aan de Bestuursschool te Wei tevreden. Bij G.B van 27 Maart 1915 werd hij benoemd tot directeur van hetzelfde la boratorium. als opvolger van dr. G. Grijns, welke functie hij bekleedde totdat de be noeming volgde tot hoogleeraar in de tropische hygiëne aan de Rijks-Universi teit alhier. Deze functie aanvaardde hij 11 Juni 1921 met een rede over „De in vloed van factoren buiten het mensehe- lijk organisme en de verbreiding van in fectieziekten in de tropen". Na het gereed komen van het Instituut voor Tropische Geneeskunde aan het Rapenburg werd hij mede benoemd tot directeur van dit insti tuut. Van September tot December 1927 maakte hij in opdracht van de „Vereeni- ging Instituut voor Tropische Genees kunde Rotterdam-Leiden" welker secre taris hij ls, een studiereis naar Suriname. Na het overlijden van prof. dr. D. A. de Jong werd aan prof. Flu ook het onder wijs in de parasitologie opgedragen en met ingang van 1 Juni 1936. tengevolge van een concentratie van leerstoelen, het onderwijs in hygiëne en bacteriologie. Prof. Flu, die ridder is in de orde van Oranje Nassau met de Zwaarden en com mandeur in de orde van den Nijl, is cor- respondeerend lid van de Kon. Academie van Wetenschappen te Amsterdam, van de Ver. tot bevordering der Geneesk. We tenschap in Ned. Indië, van de Société de Pathologie Exotique en van de Belgische Vereeniging voor Tropische Geneeskunde. Voorts bekleedt hij thans de functies van aecaan der faculteit van Geneeskunde en van voorzitter der Ned. Vereeniging voor Microbiologie. Prof. Flu heeft den grondslag gelegd voor de hedendaagsche kennis der tropische ziekten in Suriname. Hij schreef het be kende rapport over zijn malaria-onderzoek in de binnenlanden van Sumatra en een welhaast meer bekende monographic over de filariaziekte in hetzelfde land. Hij was een der eersten, die met Dr. Koch samen op groote schaal framboesia met salvarsan genas; eveneens een der eersten, die in Zuid-Amerika het voorkomen der leishma- niose aantoonde, door den waren aard der boschyaws te herkennen en die kapselbac teriën vond bij venerisch granuloma. Hij is de eenige geweest, die in den laatsten tijd (1903'09) in een Nederlandsche kolonie een gele-koorts-epidemie kon bestudeeren. Zijn onderzoek over de bilharriosis man- soni in Suriname is van baanbrekende be- teekenis geweest. In Ned. O.Indië heeft Prof. Flu zich voor al bezig gehouden met de bestudeering van de epidemiologie van de cholera, de pest en de filariasis, met de agglutinabilitelts- problemen bij de cholera en met de pro- toroalre fauna van den menschelijken darm. Zuiver hygiënische vraagstukken hadden daar ook zijn aandacht, getuige ook o.a. zijn publicaties over de langzaam werken de zandfilters, drinkwater-onderzoek en zelfreiniging van oppervlaktewater. In Nederland is het bacteriophagie, welke zijn grootste belangstelling had en de be- teekenis van den bacteriophaag als thera- peuticum, vooral voor de pest. Daarnaast bestudeerde hij bij de cholera het El-Tor - vraagstuk, de anaemie bij ankylostomiasis en het Rous' sarcoma in verband met het kankervraagstuk. Zijn principieele studies over den zgn. ultrafiltrabelen vorm van bacteriën zeer zeer belangrijk. Van de groote werken, die van zijn hand verschenen, moeten verder genoemd wor den het Leerboek, in 3 deelen, der parasi taire ziekten en der hygiëne (1919), zijn „Tropen-hygiëne (1920; 1934), zijn verslag van de studiereis naar Suriname (1928), zijn hoofdstuk „Die Pest" in Mense's Hand- buch der Tropenkrankheiten (1924). terwijl binnenkort zullen verschijnen zijn „Voor drachten over de aetiologie en prophylaxe van infectieziekten". Talrijke dissertaties kwamen onder zijn leiding tot stand. Dat de Utrechtsche Universiteit dezen noesten werker, haar oud-leerling, die voor Nederlandsch-Indië en de Nederlandsche Medische Wetenschap zooveel beteekend heeft en nog beteekent, het eere-doctoraat in de geneeskunde heeft willen verleenen, heeft zijn vele vrienden, medewerkers, en leerlingen met dankbaarheid vervuld. Dr. P. Endt f In den ouderdom van 53 jaar is te Haarlem overleden dr. P. Endt. die om gezondheidsredenen een maand geleden zijn functie van directeur van de Wereld bibliotheek had neergelegd. Dr. Endt studeerde staatswetenschap pen in Nederland en Zwitserland en pro moveerde te Zürich. Hij was leeraar ln dit vak te Hengelo, Enschedé en van 1926 tot 1930 aan de Gem. H.B.S. hier ter stede. Hij vertaalde vele tooneelstukken van Bernard Shaw en eenige werken van Nietzsche, o.m. Ecce Homo. Van zijn hand verschenen twee romans, nl. Het Eiland van Geluk en De Fakkeldrager. Toen hij het leeraarschap vaarwel had gezegd, werd hij benoemd tot directeur van de Wereldbibliotheek, aan welke in stelling hij als man van verfijnden smaak en als ervaren kracht in de uitgeverij groote diensten heeft bewezen. De teraardebestelling zal plaats hebben Donderdag 25 dezer te 13 uur op de alge meene begraafplaats te Heemstede. BEVESTIGING EN INTREDE. Onze stadgenoot, de heer J. Thomas, candldaat aan de Vrije Universiteit, is voornemens Zondag 26 Juli a.s. zijn in trede te doen bij de Geref. Kerk van Boxum, na vooraf te zijn bevestigd door zijn vader, dr. H. Thomas, Geref. predi kant hier ter stede. VEILIG VERKEER. Men verzoekt ons er aan te herinne ren, dat hedenavond te 7.30 uur de in specteur van politie D. W. van der Wal het verkeerspraatje via het Radio-distri butienet voortzet. ORGELAVOND FEIKE ASMA. Het 7e programma der reeks wekelijk- sche Orgelconcerten in de Hooglandsche Kerk, iederen Woensdagavond door den heer Feike Asma uit te voeren is voor morgenavond samengesteld uit orgelwer ken van; Bach, Krebs, Karg-Elert, Reger, Dienel, Guilmant, Mailly, Renzi en den concertgever. De toegang is vrij. AANGEHOUDEN. De politie alhier heeft den 23-jarigen P. D. C. H. aangehouden, gedomicilieerd te Den Haag, die door den Politierechter aldaar was veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf en wiens opsporing en aanhouding bovendien w.as verzocht we gens verduistering van een bakfiets. DEELNEMERS AAN HET KOUDE- OONGRES BEZOEKEN LEIDEN. Bezoek aan het Kamerlingh Onnes- Laboratorium en ontvangst in de Lakenhal De deelnemers aan het zevende inter nationaal Koude-Congres, dat de vorige week in den Haag is gehouden, brachten gistermiddag een bezoek aan onze stad. Om twee uur arriveerden zij voor het Kamerlingh Onnes-Laboratorium waar de professoren dr. W. J. de Haas en dr. W. H. Keesom ter begroeting aanwezig waren. Prof. Keesom heette de gasten welkom en hield een korte toespraak ter inleiding van het bezoek, waarbij hij hulde bracht aan de nagedachtenis van Kamerlingh Onnes en diens groote beteekenis schetste ten opzichte van de studie der lage tempera turen. Meer in 't bijzonder stond spr. daarna stil bij het vloeibaar maken van helium en waterstofgas. Prof. de Haas hield eveneens een korte toespraak, waarin hij in 't bijzonder behan delde het bereiken van de allerlaagste tem peraturen, op welk gebied in het K. O. laboratorium zulke fraaie resultaten zijn bereikt. Daarna werd een rondgang door het gebouw gemaakt en vooral aandacht geschonken aan de groote elcctro-magneet, welke prof. de Haas bij zijn onderzoekingen gebruikt. Na afloop Can het bezoek aan het Kamerlingh-Onnes Laboratorium werden de congressisten door het gemeentebestuur van Leiden ontvangen in het Stedelijk Museum De Lakenhal. Op de Pers van dit museum hield de burgemeester mr. A. van de Sande Bakliuy- zen in de Fransche taal een begroetings rede, waarin hij opmerkte, dat juist dezen middag een vergadering van den gemeen teraad werd gehouden, zoodat hij tot zijn spijt alleen het gemeentebestuur moest ver tegenwoordigen. Spr. herinnerde eraan dat het stadhuis hoewel weder in aanbouw, voorloopig nog niet zoover is, dat daarin officieele ontvangsten kunnen plaatsvin den, zoodat thans de Lakenhal, waar zoo vele historische schatten van de stad zijn verzameld, het stadhuis moet vervangen. Spr. memoreerde de belangrijkste feiten uit de geschiedenis van de Sleutelstad, waar mede de stichting van de Universiteit in het nauwste verband staat. Als tragisch historisch feit uit het begin van de vorige eeuw, herinnerde hij aan het springen van het kruitschip. Hierbij ontstond de Ruïne, waarop ruim een halve eeuw later het laboratorium werd gebouwd, waarin Kamerlingh Onnes zijn wereldberoemd wetenschappelijk werk heeft verricht en waarin ook zijn opvolgers Keesom en de Haas de experimenten op het gebied der zeer lage temperaturen voortzetten. Spr. heette de congressisten hartelijk welkom in de Sleutelstad, hoewel hij per soonlijk het bezoek wel wat kort achtte om van de schoonheid der stad voldoende ken nis te kunnen nemen. Prof dr. M. de Haas uit Delft, voorzitter van de algemeene vergadering, wees er in zijn antwoord aan den burgemeester op, dat bij de reeks excursies, die door ons geheele land in deze week door de congres sisten worden gehouden vanzelfsprekend een bezoek aan het Kamerlingh-Onnes Laboratorium op den voorgrond stond. Dit bezoek beteekent een pelgrimstocht naar de plaats waai' Kamerlingh Onnes heeft ge werkt en waar hij de bewonderenswaardige resultaten heeft bereikt, die zijn naam be kend doen zijn overal ter wereld waar de physica beoefend wordt. Na hem zetten de professoren Keesom en W. J. de Haas de onderzoekingen bij zeer lage temperaturen met kracht voort en op dit oogenblik kan wederom geconstateerd worden, dat men in dit laboratorium het diepst is afgedaald op de temperatuurschaal, welk nieuw resultaat te danken is aan de vernuftige experimenten van prof. W. J. de Haas'. Namens het zevende Internationale Koude-Congres uitte spr. ten slotte zijn beste wenschen voor den bloei van de stad Leiden en van haar Universiteit. Na deze ontvangst bracht een gedeelte van de congressisten nog een bezoek aan het Ned. Historisch Natuurwetenschappe lijk Museum, waarbij de directeur, dr. C. A. Crommelin zijn gasten rondleidde. Een 70-tal hunner vereenigde zich ten slotte in café-restaurant „In den vergulden Turk" aan een gemeenschappelijken maal tijd. VERJAARDAG Dr. H. COLIJN. Gisteren vierde Z.Ex, dr. H. Coliin ziin 67sten verjaardag. In verband daarmee werd den Minister. President het volgende telegram ge zonden Excellentie dr. H. Colijn, 's Gravenhage. Excellentie. On dezen feestdag voor u en voor ons danken we God voor wat Hij ons in u gaf. Naast hartelijken gelukwensch voegen we de vurige bede. dat u in dit veelbeteeke- nend levensjaar wiisheid en kracht van God moge gegeven worden, om te midden van de zich verheffeade golven van nood en zorgen Volk en Vorstenhuis rustig te doen voortleven. Wti scharen ons biddend en werkend gaarne als uw trouwe medestrliders nauw öm u heen. Namens de Antl-Rev. Kiesvereen. Nederland en Oranje te Leiden, w.g. D. Parmentier. voorzitter. C. H. v. U-lden. secretaris. JEUGD WERKLOOZENZORG. Uitbreiding der overheidsbemoeiing. Men bericht ons; De taak van de Commissie voor Ontwik keling en Ontspanning van werkloozen heeft een belangrijke uitbreiding onder gaan. - Tot nu toe bepaalde de arbeid van de Commissie zich in hoofdzaak tot het geven van ontwikkelings- en vakcursussen aan jeugdige werkloozen. Dat zij daarmede voor velen zegenrijk werk verrichtte, heeft de in de afgeloopen week gehouden ten toonstelling van werkstukken wel duidelijk aangetoond. Intusschen is meer en meer de wensche- lijkheid naar voren gekomen, om naast de ontwikkelings- en vakcursussen ook hier een centrale werkplaats op te richten, ten einde daarin de jeugdige werkloozen in hun eigen vak, onder deskundige leiding en geheel volgens de regelen van de nor male faJbriekstucht, tegen een matig zak geld te werk te stellen. Behalve, dat in deze werkplaatsen de jeugdige werklooze zijn vakbekwaamheid op peil kan houden en verhoogen, leert hij daarin arbeid verrichten onder de om standigheden en verhoudingen, zooals die in het vrije bedrijf gelden, hetgeen voor zijn geschiktheid voor een plaats in het bedrijfsleven van groote beteekenis is. De Commissie zal nu trachten tot de op richting van zoodanige werkplaats te komen. Verder zal de Commissie zich bezig houden met het door de Regeering aan gegeven denkbeeld om de jeugdige werk loozen in het bedrijfsleven te doen opne men voor het tegen een geringe vergoe ding verrichten van werkzaamheden, welke anders zouden blijven rusten en voorts met het eveneens door de Regeering aan de hand gedane z.g. twee-op-één-stelsel, vol gens welk stelsel een plaats voor één jeug dig persoon in het bedrijfsleven zal worden vervuld door twee jeugdige personen, die b.v. ieder dan een halven dag arbeid zul len verrichten. In verband met een en ander heeft de Commissie eenige uitbreiding ondergaan. Zij heeft zich gesplitst in drie sub-com missies t.w.: De sub-commissie voor Vakcursussen, Algemeene Ontwikkeling en Ontspanning, waarvan leden zijn: de dames M. Ruth, J. Spronk en de heeren Dr S. Rozemond. W. H. F. Lyklema. Rector Beune, Dr. J. J. Fros, D. Hendriks, J. Slechtenhorst, P. Geerlings. S. Warringa, Y. Kuipers, P. C. G. A. Wijkmans; de sub-commissie voor de Centrale werk plaats en de werkobjecten, waarvan leden zijn: de heeren P. C. G. A. Wijkmans. A. M. de Blauw. Ir. G. A. van Klinkenberg. G. E. E. Kuijntjes, N. C. F. van Ginkel, F. van Kleef. G Splinter, P. L. Hessing, L. Rob bers, A. J. Vreeburg, H. H. Harmsen; de sub-commissie voor de opneming van jeugdige werkloozen in het bedrijfsleven, waarvan leden zijn: de heeren P. C. G. A. Wijkmans, W. A. Schrandt, G. E. E. Kuijntjes, P. L. Hessing, L. Robbers, A. J. Vreeburg, H. H. Harmsen. Voorzitter en secretaris van de commis sie en de drie sub-commissies zijn respec tievelijk de heeren J. J. van Stralen, wet houder van Sociale Zaken en G. P. E. Weijer, referendaris ter Gemeentesecre tarie, alhier. AANGIFTE VAN VREEMDELINGEN. De Commissaris van Politie hier ter stede brengt in herinnering de verorde ning, regelende het toezicht op in Leiden vertoevende vreemdelingen, waarbij is be paald, dat een ieder, die een vreemdeling in zijn inrichting, huis of woning op neemt, binnen 24 uur verplicht is daar van kennis te geven aan genoemden Commissaris van Politie (bureau Vreem delingendienst Zonneveldstraat alhier, ge opend van 912 uur, van 24 uur en van 79 uur). Door aangifte aan het Bureau van de Bevolking en den Raad van Arbeid ver valt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt ook voor dienstper soneel. voor logé's enz. van vreemde na tionaliteit. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: G. de Ruiter, kweekerij „Rosa Polyantha". Voorweg C 67, Hazerswoude (Dorp). Boomkweekerij. Eigenaar G. de Ruiter, Hazerswoude. Opheffing: C. A. Paap, Schoolstraat 10, Voorschoten. Handel in boeken en kan toorbehoeften. Wijzigingen: Electrische Grof- en Kunstsmederij en Technisch Bureau M. den Os en Zonen, Heerengracht 8587, Leiden. Overgenomen is het Technisch Bureau „Econoom", eigenaars de heeren H. G. Botermans en G. Diepenheim. be treffende den in- en verkoop van techni sche en industrieele artikelen alsmede de fabricatie daarvan, met recht om den handelsnaam „Econoom" te blijven voe ren. Firma van der Spek en Lagas, Haar- lemmerstr. 92-94, Leiden. Vervaardiging v. en den handel in damesstoffen en dames hoeden en aanverwante artikelen. Geves tigd filiaal: Gierstraat 31, Haarlem. BINNENLAND. De vereeniging voor bloembollencultuur spreekt zich uit voor saneering, mits de regecring de kosten draagt. (2e Blad). De lustrumfeesten te Utrecht; H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana wo nen de officieele herdenkingsplechtigheid bij. (3e Blad). Kolonisatie-mogelijkheden op Nieuw Guinea zijn gering; onderhoud met Prof. Schermerhom. (Binnenland, 3e Blad). BUITENLAND. Ook België voor opheffing der sancties. (Buitenland, le Blad). Honduras verlaat den Volkenbond. (Buitenland, le Blad). Eden over Abessynië. Is daar een regee ring of niet? (Buitenland, le Blad). De stakingsactie in België. (Buitenland, le Blad). De conferentie van Montreux is geopend. (2e Bladi ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. UNITAS STUDIOSORUM LUGDUNO BATAVA. Verschenen is de Gids voor Eerste jaars Studenten aan de Rijksuniversiteit te Leiden, uitgegeven door de propaganda- commissie der Unitas Studiosorum Lug- duno-Batava. Deze goed verzorgde gids bevat waarde volle inlichtingen voor a.s. studenten, zoo wel wat betreft studie, als wat studenten- vereenigingen aangaat. Exemplaren zijn op aanvraag gratis verkrijgbaar bij het ab-actiaat der U. S. L. B„ Rapenburg 6, alhier. JAMBOREE-KAMPVUUR. De Ned. Padvinders afd. Leiden organi seert morgenavond van 8 uur tot halftien op het Schuttersveld in samenwerking met de Katholieke Verkenners een Jam boree-Kampvuur. De toegang is vrij voor belangstellenden. Onze stadgenoot, de heer J. M. Demenint slaagde te Den Haag voor het notarieel examen tweede gedeelte. Geslaagd voor het examen Boekhou den en aanverwante vakken, afgenomen door de „Vereeniging van Leeraren", de heer H. P. van Aggelen, alhier, leerhng van den heer J. A. Jansen, Kamerlingh Onneslaan 15, alhier. Onze vroegere stadgenoot, de heer E. C. G. Labree, thans leeraar aan de Chr. U.L.O.-school te Winterswijk, is benoemd tot leeraar aan de Chr. U.L.O.-school te Arnhem. Voor de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden is de heer J. A. Griffioen alhier, leerling van den heer J. A. W. Kluyve, geslaagd voor het examen boek houden. Onze oud-stadgenoot, de heer J. A. Schreuder. rustend geneesheer te Apel doorn nam de vorige week in ziin kwali teit van voorzitter van de Dlaatseliike af- deeling van 't Ned. Roode Kruis deel aan het noenmaal, dat H.K.H. Prinses Juliana ten Daleize het Loo aanbood aan het dagelijksch bestuur van het Ned. Roode Kruis en aan de leden der voormalige ambulance naar Abessynië. De Zaterdag alhier gehouden col'ecte ten bate van de verpleging van t.b.c.- oatienten aller gezindten in het Sana torium „Zonnestraal" heeft f. 1049.05'/! opgebracht. De navolgende schepen zijn morgen ra- diotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen Radio. Aagtekerk, Alchiba, Aldabi, Alwakl. Ba- loeran. Bloemfontein, Boschfontein. Chr. Huygens, Costa Rica, Cottica, Crijnssen, Dempo, Djambi, Jagersfontein, Jan Pie- tersz. Coen, Johan van Oldenbarnevelt, Marnix van St. Aldegonde, Meerkerk, Poe- lau Bras, Randfontein, van Rensselaer, Simon Bolivar, Statendam, Streefkerk, Zuiderkerk. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken. Telegrammen worden aangenomen door alle telegraafkantoren en door Radio-Hol land. j

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1