FLINKE VERKOOPSTER DRUKWERK Het is waar, dat Fa. BERNARD LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 22 Juni 1936 KERK- EN SCHOOLNtEUWS. REISBUREAU LINDEMAN Geneeskrachtige Kruiden Woningruil aan zee 't Tractatiemannetje toont zijn goede hart VOOR DEN HANDEL LEIDSCH DAGBLAD Hedenmorgen had aan den Hooge Rijndijk nabij 't Zwaantje wederom een aanrijding plaats, die nog goed afgeloo- pen is. De wielrijder T, uit Alphen ge raakte onder een vrachtauto met aan hangwagen. afkomstig uit Arnhem, van de fa. S. De vrachtauto kwam dwars over den weg te staan, toen uit de richting Leiden een auto passeerde, bestuurd dooi den heer H. uit Leiden. De auto botste tegen den vrachtwagen aan en werd be schadigd. De wielrijder kwam er met eenige ontvellingen af; ook zijn rijwiel bleek beschadigd. LEIMUIDEN. Afscheid van den heer J. L. Straathof. In de deze week gehouden vergadering van het bestuur van den Griet- en Vriese- koopschen polder werd aan den aftreden den voorzatter den heer J. L. Straathof een rookstoel en een damesstoel aange boden door de ingelanden van dien polder. De heer Straathof is 38 jaar lid geweest van het bestuur van den Griet- en Vriese- koopschen polder, waarvan twintig jaar als voorzitter. Onder leiding van den heer Straathof is o.a. de electrische bemaling van den polder tot stand gekomen. Loop der Bevolking. Ingekomen: Jelle Visser van Hazers- woude, A. 137; Joh. Pepers, van Apeldoorn. Vinkenlaan 8; J. A. Smit en gezin, van Alkemade scheepsboord; J. J. van Toledo, van Rotterdam, Goudschestraat 31b; G. J. Visser en gezin van Alphen aan den Rijn, de Langestraat 3; D. Visser van Leiderdorp, Achthovenerend 51; T. Pulleman, van Alkemade. scheepsboord Oude Wetering; J. A. van der Kroon, van Ouder-Amstel. Ron dehoep Oost 22: L Post van Haarlemmer meer. Hoofdweg 1326; A. M. Ruyter, van Haarlemmermeer, Huigsloterdijk 12; W. Schokker, van Alkemade, A. 17; C. J. M. Jansen, van Alkemade D. 156; A. M. Heij- denrijk, van Nieuwkoop Wijk B. No. 64 Noorden; T. Stoof en gezin van Uithoorn, Hoofdweg 7; J. J. van der Meij en gezin van Enschedé. Losserscheweg 90; C. P van Veen, van Nieuwveen. No. 21; Wed. E. Geertsema, geb. Gosselaar en gezin van Rijnzaterwoude, Heereweg No. 100; C. Hogenboom en echtgenoote van Alkemade, B 428: J. H. A. Koeleman van Ter Aar, Wijk C. 111: Maria P. Mol v. Zevenhoven, No. 6. Vertrokken: G M. Nieuweveen naar Haarlemmermeer: M. A. Hogeboom naar Leiden; P. van der Snoek naar Beverwijk; G. J. Kuys. J. M. Buskermolen naar Heel en Panheel; H. Meijer en gezin naar Wou- brugge: A. van der Wulp en gezin naar Veur; A. A. Brand naar Utrecht; A. J. Keijzer naar Rijnzaterwoude: C. C. van der Pouw Kraan naar Zoeterwoude; G. S. J. van Oostrom naar Abcoude: Mart. Pie- terse naar Ter Aar; J A. J. de Jong en ge zin naar Vinkeveen: D. H. Hakker naar Utrecht; C. J. Bijlemeer naar Nieuwkoop; C. C. M. Boon naar Zoeterwoude; C. M. van der Jagt naar Leiden; N. Bijlemeer en gezin naar Langeraar; J. C. van Ewijk naar Alphen aan den Rijn; N. A. Bijle meer naar Rijnzaterwoude: J. F. Aarssen naar Amsterdam: L. Lek naar Amsterdam: Jellie Visser naar FerwerderadeelE. Sassen naar Haastrecht: Agatha Brus n. Haarlemmermeer: Alida C. Turk naar Alkemade; Jacob Vermeij naar Nieuwveen. Burgerlijke Stand. Geboren: Franciscus Willem, z. van P. W. Lemmers en A. van der Linden: Eliza beth, d. van B. Serné en P. Bek: Alberdina d. van G. van Dam en A. Groenewoud; Adrianus Petrus, z. van J. F. van Vel- zen en M. A. A. Broekhuizen. Overleden: Willem van Lent, 72 jaar, echtg. van Vork; Wilhelmina Martina Jansje Buskermolen 62 jaar. echtg. van J. van der Jagt. Gehuwd: Bernardus Theodorus van der Voort, 51 jaar en Maria Johanna de Koning 37 j.: Ch.r. Gerrit Verhoeven 33 j. en Neeltje Oosterman 22 Jaar; Klaas Terlouw, 24 jaar en Agatha Brus 20 jaar; Henricus van Diemen 27 jaar en Alida Clara Turk, 24 jaar: Franciscus Fritschij, 37 jaar en Agatha Maria Keijzer, 33 jaar. B. en W. dezer gemeente hebben als volontair ter gemeentesecretarie benoemd den heer P. M. Vink te Rijnzaterwoude. NOORDEN. Met het geven van Godsdienstonder wijs bij de Geref. Kerk is belast ds. W. v. Dijk van Zevenhoven, zulks ln de plaats van ds. G. van Reenen van Woerden. RIJNSATERWOUDE. GEMEENTERAAD. De raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester J. A. Bakhuizen. Aanwezig alle leden. De notulen werden vastgesteld. Mededeellng werd gedaan van de volgende stukken: schrijven van het Dep. van Sociale Zaken waarbij subsidie in de kosten van ondersteuning aan werk- loozen voor 1936 wordt vastgesteld op 11.8°'«. Schrijven van Ged. Staten waar bij tot 1 Jan. 1938 ontheffing wordt ver leend van de verplichting tot het geven van onderwijs in het vak Lichamelijke Oefening. Schrijven van het Dep. van So ciale Zaken, waarbij de subsidie in de uit gaven wegens ondersteuning aan werkloo- zen over 1935 wordt bepaald op f. 149.93. Schrijven van B. en W. van Leimulden waarin medegedeeld wordt dat de raad dier gemeente een bijdrage groot f.200. verleent in de kosten van verbetering van den Vriezenbrug. Het bestuur van den Wassenaarschenpolder zal ook f. 200. bijdragen. Ged. Staten hebben vergun ning verleend tot het vervangen van de Vriezenbrug door een dam met duiker. Spoedig zal met de werkzaamheden een aanvang worden gemaakt. De bouwverordening werd vastgesteld, evenals het kohier der straatbelasting voor 1936. De voorzitter deelt mede dat de ge meente aan opcenten en hoofdsom perso- neele belasting over 1935 een bedrag groot f. 680— te veel heeft ontvangen. De be grooting 1935 wordt in verband hiermede gewijzigd. Aan mej. de wed. Kinkel werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als schoonhoudster van de O. L. School. B. en W. stellen voor om de belooning van de nieuwe schoonmaakster te bepalen op f. 180 per jaar. Na eenige discussie wordt een voorstel van den heer Compeer om de wedde te bepalen op f. 180.terwijl de gemeente ook de artikelen noodig voor de groote schoonmaak bekostigt, aangenomen Bij de rondvraag wijst de heer Jansen op het hooge gras langs den weg, terwijl de heer Compeer wijst op den rommeligen toestand achter de z.g. aschschuur. De voorz. zegt een onderzoek toe. Daarna ■volgt sluiting. B. en W. dezer gemeente hebben als volontair ter gemeentesecretarie benoemd den heer E. F. Zwartele te Roelofarends- veen. o WADDINXVEEN. Raadsagenda. De Raad komt op Donderdag as. des nam. te twee uren in openbare vergadering bijeen. 1. Verslag van de vergadering van 3 April 1936; 2. Mededeelingen enz.; 3. Voorstel tot verhooging van het crediet voor het maken van een uitbreidingsplan; 4. Voor stel tot het ln gebruik geven van een per ceeltje grond aan den heer F. W. ae Bas; 5. Voorstel tot het verleenen van vergun ning aan den heer P. Alblas om een hoofdeneinde te maken ln den zuidelijken berm van den Brugweg; 6. Voorstel tot buitengewone aflossing van geleend geld; 7. Voorstel om het land bij Eigen Haard ondershands te verhuren aan den heer J. Roubos; 8. Balans en verlies- en winst rekening van de woningbouwvereeniging ..Waddinxveen" over 1935; 9. Rekening van het burgerlijk armbestuur over 1935: IC. Verordening tot wijziging van de ver ordening op de keuring van waren; 11. Voorstel tot beschikbaarstelling van het zwembad voor oefeningen van de red dingsbrigade; 12. Begrootingswijzlgingen; 13. Verzoeken om vermindering of onthef fing van schoolgeld wegens ziekte of ver trek enz. Arbeidsongeval. De speelgoedmaker G. Kwam in de fabriek met zijn linkerwijsvinger in aan raking met de vlakbank, waarbij de top van dien vinger werd gescheiden Dokters behandeling was noodzakelijk. Voorloopig kan hij zijn werkzaamheden niet uit uitvoeren. De heer M. Hijkoop alhier werd met bijna alg. st. herkozen tot Heemraad van den Zuldplaspolder. In de vacature-Snel werd tot penningmeester gekozen de heer L. van Lange, cand.-notaris te Moordrecht. De polderomslag werd ook dit jaar weer vastgesteld op f. 8 per hectaren. Met toestemming van B. en W. zal binnen enkele dagen een speldjesdag wor den gehouden voor een reisje met de ouden van dagen. De belde middenstandsvereenigingen willen den ouden van dagen weer een mooien dag bezorgen door hun een auto rit aan te bieden, zooals zij dit de laatste jaren gewend zijn te doen. De benoodigde gelden zal men trachten te krijgen door op Zaterdag 27 Juni a.s. een Speldjesdag te organlseeren. Er is nog een vrij groot bedrag noodig. Draagt allen een steentje bij "oor dit mooie doel! De heer A. van der Breggen alhier is toegelaten als hoofd-ingeland van Schie- land. WOUBRUGGE. De collecte ln de Ger. Kerk voor de Theologische Faculteit der Vrije Universi teit bracht f. 2,51 op. ZOETERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Willem,z. v. M. Bos en A. Dijkshoorn Jannetje Margaretha, d. v. J. van Eek en J. M. Koole Cornells Al- bertus, z. v. G. Verhoef en A. van Wie- ringen. Overleden: A. Blijleven 92 j. wedr. v. S. de Rooij A. J. Rademaker 63 j„ m. v. M. Bouman. Naar wij vernemen heeft de regellngs- commlssie thans definitief vastgesteld, dat de tocht voor de ouden van dagen ge houden zal worden op 9 Juli a.s. De commissie doet wederom een beroep op de ingezetenen, die hun auto's beschik baar wenschen te stellen. Zij moeten dit opgeven vóór 1 Juli bij den heer B. C. Groenheyde, terwijl de oudjes zich voor deelneming moetert opge ven vóór genoemden datum bij mej. de wed. v. d. Swan of den heer P. J. v. Beek. NED. HERV. KERK. Beroepen te Groningen (vac. wijlen J. Willemze) J. E. Uitman fe Vollenhove; te Groningen (vac. J. J. Knap Czn.) J. Schoneveld te Alphen a. d. Rijn. Aangenomen naar Enschede (vac. G. H. Oldemani J. L. de Wolf. GEREF. KERKEN. Beroepen te Montfoort (als hulppred.i, J. v. Harmeien, cand.. te 's Gravenhage. OUD-GEREF. GEM. Beroepen te Ederveen: J. Zwoferink te Bolnes. JAARVERGADERING KERK EN VREDE. (Vervolg van Zaterdag). Na de pauze kwam in behandeling het voorstel Groningen, dat aan de afdeelin- gen wil zien toegestaan donateurs te wer ven. De afdeeling Assen meende, dat de instelling van donateurs het principieele karakter van de vereeniging omlaag haalt. Ook de afdeeling Krommenie had be zwaren. De voorzitter weerlegde deze bezwaren. Ds. Oldeman wees op het belang van deze instelling, vooral voor de donateurs zelf. Het voorstel werd met op een na alge- meene stemmen aangenomen. Het voorstel Leiden tot uitbreiding van het aantal redactieleden werd ingetrokken, Het voorstel Roterdam om de jaarver gadering op Hemelvaartsdag te houden, werd eveneens na eenige bespreking inge trokken. Vervolgens kwam de begrooting aan de orde. De afdeeling Leeuwarden verklaarde zich tegen verhooging van de vergoeding voor kantoor-huur enz. De afdeeling Gorkum achtte de post salarissen te hoog, vroeg of de redactie kosten niet kunnen worden vermeden en waarom de post voor propaganda nu min der bedraagt. Ds. Buskes antwoordde, dat het salaris voor den hoofdredacteur door hem niet wordt gebruikt, maar wordt besteed aan noodlijdende vereeniglngen. Deze post ;s niet geschrapt, omdat zijn eventueele op volger het wel weer noodig kan hebben. Ds. Hugenholtz motiveerde uitvoerig de in bespreking gebrachte bedragen en zette aan de hand van de cijfers uiteen, dat zeer groote zuinigheid wordt betracht. Hierna werd de begrooting goedgekeurd, die sluit met een bedrag van f. 16.200. Bij de rondvraag zeide de heer Spenke- link, dat er voor de Jeugdcone belangstel ling bestaat. Voor sommigen echter vor men de onkosten een beletsel tot deelne ming. Hij vroeg, of zij die om bepaalde redenen niet kunnen komen, hun bedrag van deelneming willen afstaan voor die anderen. De afdeeling Leiden achtte deze jaar vergadering onpractlsch aangekondigd en meende voorts, dat op de agenda een punt moet voorkomen over het beleid van het H.B. t De voorzitter stemde wat het eerste be treft toe. Het tweede legde hij de verga dering gaarne voor, waarna het werd aan genomen. Ds. Eldering verzocht aan het hoofd bestuur de afdeelingen te willen stimulee- ren tot grootere aandacht, deels voor het vraagstuk van het fascisme, deels voor het communisme, daar in beider militaristi sche houding een zeer ernstig gevaar schuilt voor den vrede. Ds. Sevenster sprak zijn dank uit voor de leiding van het H.B. en voor het beleid van de redactie van het orgaan. De Afdeeling Utrecht vroeg aan het hoofdbestuur meer aandacht te willen schenken aan den arbeid van Kerk en Vrede binnen de kerken en de mogelijk heden dienaangaande onder oogen te zien. De afdeeling Gouda verzocht aan het H.B. een lijst van sprekers over luchtbe scherming te willen samenstellen. De vergadering werd hierna met gebed en het zingen van psalm 72 het laatste vers gesloten. Vermeld moet nog worden, dat de vol gende motie is aangenomen. De vergadering van Kerk en Vrede spreekt als haar oordeel uit, dat het be ginsel van kerk en vrede niet anders kan worden verstaan dan in dezen zin, dat het oorlogsbedrijf als zoodanig, met wel ken naam ook getooid, zonde is tegen God en in alle omstandigheden moet wor den veroordeeld, zoodat het voor geen enkel doel als middel mag worden aan gewend". o HET DERDE EEUWFEEST DER UTRECHTSCHE UNIVERSITEIT. EEN REEKS VAN PLECHTIGHEDEN. Na de inleidende feestelijkheden van de afgeloopen week en na den intocht der reünisten, waarmee de studenten vanmor gen hun lustrumviering officieel hebben geopend, is in den namiddag ook een begin gemaakt met de reeks van plechtigheden, waarmee het driehonderdjarig bestaan der Rijksuniversiteit van Utrecht zal wor den herdacht. In het gerestaureerde Groot-Auditorium verzamelden zich tegen halfdrie de schen kers en vertegenwoordigers van instellin gen, die geschenken aan de Utrechtsche Universiteit hadden doen toekomen, als mede tal van genoodigden, om getuige te zijn van de officieele aanbieding der ge schenken aan den Senaat der Universiteit. De bijeenkomst werd geopend door den rector-magnificus, dr. C. W. Vollgraff, waarna de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, het woord voerde. Nadat prof. Vollgraff den minister had dank gezegd, betrad de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, jhr. dr. L. H. N- Bosch ridder van Rosenthal, het spreekgestoelte om het geschenk der pro vincie Utrecht aan de Utrechtsche Univer siteit aan te bieden, een schilderij van Ja. cob de Wit, bestemd voor de Senaatszaal. De rector-magnificus beantwoordde ter. stond de hartelijke woorden van den com missaris. Vervolgens was het de burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, dl* mededeeling deed van de schenking door de gemeente Utrecht van 't perceel Trans 8, grenzend aan het complex van Univer siteitsgebouwen en bestemd voor de in richting van een Universiteitsmuseum. Namens het Utrechtsche Universiteits fonds kwam de voorzitter, dr. A. J. A. A. baron van Heemstra, oud-gouverneur van Suriname, twee belangrijke schenkingen aanbieden, nl. de nog niet alle voltooide, door Willem van Konijnenburg ontworpen, zeven gobelins, die het Groot-Auditorium zullen sieren en het prachtige gedenkboek der Universiteit, welks uitgave zonder den steun van het Universiteitsfonds niet mo. gelijk zou zijn geweest. Het was een lange rij van schenkers en schenksters, die nu volgde en die na elkaar het podium betraden. Het driedeelige geschenk voor de wacht, kamer der hoogleeraren van de echtgenoo- ten der Utrechtsche hoogleeraren werd aangeboden door mevr. Obbink, prof. dr. A. A. Nijland kwam zijn kostbare collectie curiosa, portretten, geschriften enz., alles betrekking hebbend op de historie der Utrechtsche universiteit, aanbieden. De heer P. N. Drost .rector senatus vetera- noram van het Utrechtsche Studenten corps. bood namens het Corps het reeds in de zaal aangebrachte groote spreekge stoelte voor het Groot-Auditorium aan. Namens de Utr. vrouwelijke Studenten- Vereeniging kwam de praeses, mej. Lich- tenbelt, de door de vrouwelijke studenten vervaardigde Universiteltsvlag aanbieden. Namens de studentenvereeniging Unitas Studiosorum Rheno Trajectina bood de rector, de heer Pennings, de curatoren- stoelen voor het Groot-Auditorium aan. De heer E. Homoet bood namens het ge- heele niet-wetenschappelijke personeel der Universiteit twee prachtige vazen van Delftsch aardewerk aan. Namens het z.g. Guldensfonds van stu denten en oud-studenten bood prof. Nij land de fraaie gebrandschilderde ramen aan naar ontwerp van Joep Nicolas, die reeds in de vensters van het Groot-Audi torium waren aangebracht. Er volgden nog de vertegenwoordigers der oud-medische studenten, de oud-tand. heelkundige studenten, verschillende col leges en gezelschappen, dr. Schuurmans Stekhoven namens het wetenschappelijke personeel, de R.-K. en de Herv. studenten organisaties, het provinciaal Utrechtsch Genootschap, prof. Ornsteln namens het Natuurkundig Gezelschap, dat een nieuwe verlichting voor de Senaatszaal aanbood, dr. Bannier namens het Historisch Ge nootschap en mr. H. Waller, die namens het comité uit de burgerij de inrichting van het perceel Trans 8 aanbood. Het is ondoenlijk alle schenkers op té sommen. We vermelden nog slechts den heer J. Bierens de Haan, die namens de redactie van het gedenkboek 'n exemplaar van het prachtig uitgevoerde werk aan bood en verder de schenkingen der Scan dinavische vrienden van ons vaderland. Daar was in de eerste plaats prof. Dungal uit Reykjavik, die namens de Universiteit van Reykjavik een in het Nederlandsch en IJslandsch gedrukte catalogus aanbood van de kostbare collectie IJslandsche boe ken, die dezer dagen als geschenk aan dé Utrechtsche Universiteit in de Domstad is gearriveerd. Vervolgens bood de in de hoofdstad welbekende dr. Lind van het Dansk Samfund I Holland de oorkonde aan, behoorende bij het afgietsel van de historische Runensteen. Vermelden we tenslotte nog de schen king van de Geneeskundige Hoogeschool te Batavia, twee prachtige Chineesche vazen uit de Ming-perlode, die prof, Boeke kwam aanbieden. Terecht constateerde prof. Vollgraff, dat het ondoenlijk was elk der schenkers af zonderlijk dank te zeggen voor de over stelpende blijken van sympathie, die de Utrechtsche Universiteit uit alle deelen der wereld heeft ontvangen. Nadat de senaat wederom in plechtigen stoet het Groot-Auditorium had verlaten, volgden de aanwezigen de Utrechtsche hoogleeraren naar de senaatszaal, waar ververschingen werden rondgediend. Hedenavond te kwart over acht zal de rector-magnificus de binnen- en buiten- landsche gasten, alsmede de in Utrecht gearriveerde aanstaande eere-doctoren be groeten, waarna het gezelschap te ruim 9 uur in het Centraanl Museum door het Utrechtsche gemeentebestuur zal worden ontvangen. L 5QNE INDEMAN 37.50 79— 94— 62.50 25— 70— 57.50 70— VRAAGT HET UITGEBREID PROGRAMMA ONZER GEZELSCHAPSREIZEN PER TREIN Rijn, Ahrdal en Eifel, 6 dagen f. 53. Harz, 8 dagen f. 61. Beiersche Hoogland en Salzburg, 11 d. f. 167.50 Zwarte Woud, 8 d. f. 85. Parijs en Versail les. 5 Jagen f. Parijs en Lourdes, 7 dagen t. Speciaal v. Katholieken. Italiaansche Me ren, 9 dagenf. 104. Interlaken en om geving, 9 dagen f. Londen, 5 dagen f. Londen en de Schotsche Hoog landen. 11 dagen f. 165. lOostenrijk. 13 d. f. 156. Mür.chen. Weenen, Boedapest en Praag. 10 dagen f. 97— Dalmatië en Joe- go-Slavië, 20 d. f. 310. Finland, 14 dagen f. 230. Helsingfors- Lenin- grad-Moscou, 14 d. f.280. PER AUTO Düsseldorf, Keu len, Ahrdal en Eifel, 3 dagen f. Rijn en Zwarte Woud, 7 dagen f. Rijn, Taunus, Ze vengebergte, 6 d. f. Harz. 8 dagen f. Brussel. Brugge, Zeeland, 3 dagen f. Brussel en de Bel gische Ardennen 5 dagen f. Luxemburg en de Vogezen, 7 d. f. Parijs, 7 dagen f. Zwitserland, 13 d. f. Dolomieten en Groszglockner, 10 dagenf. Spanje, 24 dagen f. 25.- 47.50 80— 75— 150— 137.50 325— 5550 PER BOOT Z.-Afrika, 3 1936—7 Jan. Nov. '37 110.— BREESTRAAT 151 TELEFOON 604 voor lepels en vorken „GERO" het beste fa brikaat is, en complete cassettes reeds vanaf f. 9.65 geëtaleerd zijn bij: 5537 N.V. vJi. BREESTRAAT 55 schuin t.o. de Gehoorzaal. TELEF. 479. Honderden soorten steeds voorradig, altijd versch en de laagste prijzen. (Kruidkun digen extra reductie). Drogisterij J. VRUENHOEK (speciaal kruidenadres) Haarlstraat 119 - Tel. 2491. 5544 met fam. uit Varsseveld (Ach terhoek), vac. 27 Juli22 Aug. J. KNAKE, 6onnenhoeck, Varsseveld. 5554 Spaart plaatjes voor hef alhum .Java J" U dat óók eens tracteer thuis onverwachts op die ver rassend-lekkere DROSTE-Pastilles. U kunt ze per doos èn per ons koopen. En... zezijn altijd welkom I ALTIJD WELKOM! SIMON DE WIT vraagt voor haar filiaal Stuisweg 2 te Katwijk aan Zee leeftijd boven 18 jaar, liefst met het kruideniersvak bekend en van goede getuigen voorzien. Sollicitanten kunnen zich persoonlijk aanmel den a.s. Dinsdagavond (23 Juni) te 8 uur bij bovengenoemd adres. 5532 DRUKKERIJ NOORDEINDSPLEIN - TEL. 2500 (2 lijnen)

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 8