>v Steun aan de Textiel-fabrieker» Thijs -IJ-s en Dickie Dons in de wolken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 22 Juni 1936 Door verhooging van het invoerrecht. VRAGENRUBRIEK. UIT DE RIJNSTREEK. Officieele Crisiswib'^ties. JT VOORSCHOTEN. DOODELIJKE AANRIJDING. Slagerskcncht aan verwondingen overleden. Zaterdagmiddag half vier heeft op den Veurscheweg ter hoogte van de Kniplaan, een zeer ernstig ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. Op dat tijdstip kwam de 20-J. A. L. F. R., afkomstig uit Alphen aan den Rijn en be diende bij den vleeschhouwer P. alhier, van een boerderij naar den straatweg rijden en reed, omdat het landhek ppen stond, zonder af te stappen verder, toeh op het zelfde oogenblik een personenauto de uit rit passeerde, bestuurd door den heer A. v. d, Z. uit Llsse, R. werd van zijn rijwiel gdworp'en en bleef bewusteloos liggen met een zeer ern stige schedelbreuk, terwijl één der inzitten den van de auto een vleeschwond aan een der handen bekwam, tengevolge van glas scherven. Nadat R. ter plaatse was verhonden door dr. H. de Boer en enkele leden E.H.B.O. Is hij per ontboden ziekenauto in hoogst ern- stigen toestand naar het Acad Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Nader vernemen wij. dat het slachtoffer van dit tragisch ongeluk, zonder tot bewustzijn gekomen te zijn, gisteren ls overleden. Het rijwiel van het slachtoffer was groo- tendeels vernield, terwijl ook de personen auto materieele schade bekwam. Geslaagde geitenkeuring. Zaterdagmiddag werd in den tuin ach ter café „Overbosch" aan den Veursche weg een keuring gehouden van gelten van leden van de Voorscnotensche Geitenfok- Vereenlglng. Deze vereenlging werd September van het vorig Jaar opgericht met zeven leden en thans zijn er reeds 24 leden, die Za terdagmiddag een flinke collectie gelten aan de lijn brachten. Als keurmeesters fungeerden de heeren J. de Jong. Den Haag, Rljksveeteeltconsulent en H. Roest. Brlelle, comm. fokmaterlaal Prov. Bond van Geitenfokkers. De uitslag was dat de prijzen als volgt werden behaald: Witte ongehoornde overjarige geiten: 1. J. Bljleveld (groote bronzen medaille, aangeboden door fa. Blonk, Graanhandel, Leidschendam)2. W. Gips; 3. J. Noort. Witte ongehoornde éénjarige gelten: 1. J. Noort (bronzen medaille); 2. W. Alblas. Witte gehoornde overjarige gelten: 1. D. de Jong (zilveren medaille, aangeboden door het bestuur der V.G.V.): 2, 3. 4 en 5. D. de Jong. Bonte geiten: 1. E. J. Geitenbeek (bron zen medaille van de V.G.V.); 2. E. J. Gei tenbeek. Geltenlammeren1. W. Alblas; 2. E. J. Geitenbeek. Het bestuur was door verschillende in gezetenen, waarvoor een bijzonder woord van dank werd gesproken, ln staat ge steld, ook aan de overige winnaars prij zen uit te reiken. Baldadigheid. Gisteravond hebben enkele opgeschoten Jongens op de Molenlaan een drietal wlelrijdsters lastig gevallen en o.a. mej. T. v. d. M. uit Den Haag van haar rijwiel getrokken, waardoor haar kleeding ge deeltelijk werd vernield en zij verwondin gen bekwam aan beide beenen en linker arm. Zij is bij de familie S. aan de Voor straat binnengebracht, waar zij is verbon den. Ook het rijwiel was vrij ernstig be schadigd. o WARMOND. Door B. en W. ls aan M. Kortekaas vergunning verleend tot algeheele ver bouw van het hem in eigendom toebehoo- rende pand in de Dorpsstraat alhier, waardoor de toestand daar ter plaatse zeer zal worden verbeterd. De Ver. voor lichamelijk gebrekkigen uit 's-Gravenhage zal op 23 Juli as. een tocht naar onze gemeente organlseeren met een 50-tal auto's om een dagje op de plassen der gemeente door te brengen. o WASSENAAR. Aan het strand werd een ongespron- gen granaat gevonden. De militaire po litie maakte de granaat onschadelijk. Op de gecombineerde vergadering van den middenstand en de Hanze werd be sloten niet aan dê Mica mede te doen, noch een winkelweek te organlseeren. o ZEVENHOVEN. Door het comité voor autotochten van ouden van dagen is besloten dit jaar weer een autotocht te organlseeren. Daartoe zal weer een beroep op de in gezetenen worden gedaan. Het voornemen ls via Hilversum naar Valkeveen te rijden. Mej. v. S., te W. Als u in gemeen schap van goederen ls gehuwd, is de helft der goederen eigendom, de andere helft vormt de nalatenschap. Als er geen testa ment is, erft alleen de langstlevende der echtgenooten. H. M., te A. Vele gemeenten hebben bepaald, dat een werklooze alvorens voor steun in aanmerking te kunnen komen, gedurende een bepaalden tijd in de ge meente woonachtig moet zijn. Informeer eerst in de gemeenten, welke regeling voor u getroffen zou worden. Mevr. v. d. L. te O. Onder de lasten ■dié op de opbrengst drukken" worden °a. verstaan: de kosten van verzekering I w onderhoud van onroerende goederen. I "itkeeringen wegens zakelijke rechten I krachtens welke belastingschuldige 't ge- I not van onroerend goed heeft, op onroe- I rende goederen rustende belastingen I 'waaronder zijn te rangschikken: grond- I belasting, straatbelasting en polderlasten) Verder kosten van verhuring of verpach- 'ng van onroerende goederen, kosten val- I jende op de verzilvering van coupons, kos- I 'en van beheer 5548 ALPHEN. Ernstige aanrijding. Onze plaatsgenoot, het raadslid den heer C den Uil, had Zaterdagmiddag langs den Rijksstraatweg in den Hoorn het on geluk, dat plotseling de wielrijder de M. voor zijn motor overstak, waardoor een aanrijding onvermijdelijk was en zoowel de heer den U. als de wielrijder kwamen te vallen. De motorrijder bekwam een schedelfractuur en hersenschudding en werd per ziekenauto naar zijn woning vervoerd. Zijn zoon, die achter op de duo zat, kwam er betrekkelijk goed af, doch de wielrijder die over den kop sloeg kreeg een ernstige armbreuk en moest naar een ziekenhuis te Leiden worden vervoerd. De oorzaak was, dat de wielrijder, die van een boerenerf kwam rijden, eerst links hield en toen zonder richting aan te geven onverwachts dwars den weg over stak. Eer orgel voor de Martha-Stichting. Dank zij de giften van verschillende vrienden hebben de arbeidenden der Martha-Stichting een goed gebruikt orgel voor de kerkzaal dezer inrichting kunnen koopen, met de plaatsing waarvan reeds een aanvang gemaakt. Hiermede ls een reeds lang gekoesterden wensch ln ver vulling gegaan. Dezer dagen heeft men weer een aanvang gemaakt met de verdere werk zaamheden betreffende het in orde bren gen van het verbreede weggedeelte langs de Verlengde Aarkade. In verband met vele werkzaamheden is men aan de motorenfabriek „De Indus trie" van de firma Boot met twee ploegen gaan werken. Op het te Amsterdam in „Artis" ge houden zaalconcours behaalde de R.K. Muziekvereen. „Leo XIII" ln de 2e afd. een tweeden prijs met 298 punten Ook dit jaar zullen de kinderen van de hoogste klassen der Oranjeschool zes dagen naar zee gaan. De bedoeling is in drie groepen te gaan, n.l. twee groepen jongens en een groep meisjes. Naar wij vernemen zal a'hiér 25 Juni a.s. een oprichtingsvergadering worden ge houden van een comité voor bijzondere nooden. Dienaangaande heeft de burge meester een schrijven aan de leden van het voorheen bestaande ol. crisiscomité gericht. De opbrengst van de collecte ten bate van Ziekenzorg" der N.H. Kerk heeft f. 617.35 oogebracht. o ALKEMADE. GEMEENTERAAD. Nog ecnigc belangrijke zaken. Omtrent den alhier gehouden gemeente raad waarover wij reeds het een en ander vertrteldden. zij nog gemeld dat een ver zoek van den oud-veldwachter J Went. om vergoeding van de gemeente van door hem gemaakte kosten wegens geneeskun dige behandeling met Jl—2 st. werd af gewezen Op het verzoek van A. de Blaey en 18 anderen om over te gaan tot Intrekking van de verordening, bepa'ende het slui tingsuur voor de winkels gedurende den zomertijd werd afwijzend beschikt en wel op grond van de overweging dat de ver ordening geldend ls voor geheel de ge meente terwijl de overige buurtschappen op het behoud van de verordening blijken prijs te stellen. (j-ugez Med.) STEUNVERGOEDING ERWTEN. De Nederlandsche Akkerbouw Centrale- maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkerarwten, ge denatureerd in het tijdvak van 7 Juni tot en met 13 Juni 1936 voor de kwaliteits klassen B, C en D respectievelijk f. 4.20, f. 3.70 en f. 3.20 per 100 K.G. zal bedragen. 5535 De raad besloot de noodlge gelden ter beschikking te stellen van het bestuur der Biiz. Chr. Lagere School voor aanschaffing van leermiddelen, na ingewonnen advies van den Inspecteur. Behande'd werd het rapport van den gemeenteopzichter inzake meting van schuiten zand voor bestrating Doroweg te Roelofarendsveen. Na uitvoerige discussies merkte de voor zitter op. dat voldoende is gebleken, dat er een ruime speling bestaat in de zwaarte van het zand in verband met het vochtig heidsgehalte Spr stelde voor dat in de notulen wordt vastge'egd de verklaring, dat er bii den heer van Ruiten geen en- ke'e reden heeft voorgezeten om den op zichter te wantrouwen en dat in verband met het vochtlgheidsgehalte van het zand een gewicht van 56 K.G. oer '/s HL. zeer goed mogelijk ls geweest. De raad ging hiermee accoord. Na zeer uitvoerige én heftige discussies omtrent de stukken met verweer en rap port inzake meerder werk bij de bestra ting te Roelofarendsveen werden deze stukken voor kennisgeving aangenomen. Tot leden van de in deze gemeente ge vestigde Burgerlijke Armbesturen werden benoemd de heeren J. N. Los N. Nakker. C. van Egmond P. Krispijn en P. van der Zwet voor het Alg. Burgerlijk Armbestuur van Alkemade: de heeren N. P Verkley. G M. Bee'en. A Verboon J. Casteleln en J. Juffermans voor het Alg. Burgerlijk Arm bestuur van Rtjpweterlng; de heeren C. Heemskerk C. van Teylingen. J. Pennings. Th. Van der Hulst en C. de Haas voor de Vrije en Lage Boekhorst. Onbewoonbaar werden verklaard de woningen A 22 t.m. 27; D 114; B 30 en B 126. Besloten is tot het aangaan van een ecld'eeninz van f. 12.Q00 De kwestie der Wégen vermeldden wij reeds. Tot slot is door den raad een cred'et verleend van f. 7500 voor noodzakelijke verbetering van de ophaalbrug te Ri.ip- Wetering. Na rondvrnhe volgde s'uitinz der vergadering die- tót na middernacht duurde. x Vergadering Boerenleenbank. In hotel van den Bcsch te Oude Wete ring werd de 35ste jaarvergadering ge houden. Circa 160 leden waren aanwezig. Voorzitter was de heer W. Timmers. die 't vorig jaar in den Raad van Toezicht ge kozen werd. Bij de opening benoemde hij den heer Jos Pennings de Vries tot secre taris. De notulen werden goedgekeurd. De directeur, de heer P. Roeloffs memoreer de, als eenige der nog in leven zijnde op richters der Bank, het ontstaan dezer in- Ung, die thans 35 jaar bestaat. Door den kassier werd verslag uitgebracht. Het aan tal leden bedraagt 300, het aantal spaar ders 1183, uitstaande voorschotten 246 en 187 rekening-courant-houders. De reke ning en balans over 1935 werden goed gekeurd. De winst bedroeg f. 5110.79. De Balans vermeldde de volgende cijfers: Uit staande voorschotten of hypotheken f. 48738.55. Saldo te goed in loopende re kening f. 587674.60. Saldo der spaargelden f. 698449.64, in loopende rek. f. 363.150.91. Tot lid van het bestuur werd de heer Joh. Rietbroek Jr. te Roelofarendsveen herkozen; tot lid van den Raad van Toe- Bij de Tweede Kamer zijn drie wets- ontwerpen, in hun onderlippen samen hang ten doel hebbende de Nederland sche textielnijverheid te steunen, eenerzijds door het behoud van de Indische contigenteeringen van ge bleekte en ongebleekte katoenen stof fen mogelijk te maken zonder den zwa- ren druk te bestendigen, dien deze op de batiknijverheid in Ned.-Indië leg gen, anderzijds door aan bedoelde tex tielnijverheid eenige meerdere bescher ming te verleenen door een verhoo ging van de bestaande invoerrechten ad 10 en 12 pet. resp. tot 12 en 15 pet. op afgewerkte textielproducten en aan verwante goederen en van de daaruit vervaardigde klecdingstukken en an dere fabrikaten. De verhooging zal in werking treden op éen door de Kroon te bepalen tijdstip, waarna de wet een jaar van kracht zal zijn. Opgenomen is een artikel, dat dient ter voorkoming, dat industrieën hier te lande, welker product bij invoer niet door het ver hoogde recht zou worden getroffen, nadeel van deze heffing zouden ondervinden door de verhooging van het recht op door hen gebezigde, uit het buitenland afkomstige grondstoffen. In de toelichtingen bij de wetsontwerpen wordt het volgende medegedeeld: Het eerste wetsontwerp strekt tot goed keuring van het besluit van den G.G. tot wijziging en aanvulling van de begrooting van Ned.-Indië 1936, en tijdelijke verhoo ging van sommige Nederlandsche invoer rechten. Onder de ten behoeve van Nederland uitgevaardigde Indische contingenteerin- gen is de voornaamste die van gebleekte katoenen stoffen. De totale waarde van de daarbij vastgestelde Nederlandsche invoer quota kan op 7,2 mlllioen gulden worden gesteld. Deze contlngenteerlng Is van bij zonder belang voor de Twentsche katoen industrie. De belangrijkste post van de goederen, waarvan de Invoer in Ned.-Indië door deze contlngenteerlng is geregeld, wordt ge vormd door de zgn. cambrics, (grondstof voor de batiknijverheid), ln den invoer waarvan Nederland thans een aandeel heeft van 61 pet., hetgeen overeenkomt met de verhoudingen van 1932. De contingen- teering van deze cambrics nu neemt onder de maatregelen tot regeling van den Indi- schen Invoer een geheel afzonderlijke plaats In. Aangezien het batikbedrijf reeds tenge volge van de economische depressie in moeilijke omstandigheden is gekomen, is het duidelijk dat dit bedrijf den druk van de cambrics- en greys-contlngenteeringen op den duur niet zal kunnen verdragen. Uit plaatselijke onderzoekingen ls geble ken. dat de batiknijverheid in toenemende moeilijkheden geraakt en dat het noodza kelijk ls geworden aan de batikkerijen steun te verleenen. De Indische regeering heeft in overeen- stemming met den Volksraad een bedrag van f. 813.000 op de Indische begrooting zicht de heer W. Timmers te Rijnsater- woude. Tot lid der Financieele Commis sie werd gekozen in de plaats van den heer A. Remmelts te Leimuiden de heer PMeyer te Leimuiden. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt, waarna de voorz. de vergadering sloot. -o- BODEGRAVEN. Aanrijding. Op de Noordzijde werd de fietser H. H. aangereden door een vrachtauto, waar van de bestuurder, die een andere auto wilde passeeren en daarbij, omdat de weg nogal rond loopt, met den bovenbouw over het rijwielpad kwam te hangen. De fiet ser werd bij den schouder gegrepen en met het hoofd naar beneden in de sloot ge slingerd. Hulpvaardige handen wisten hem uit de modder te trekken, waarna bleek, dat hij inwendig verwond was. Voorzich tig werd hij met een schuit naar huis ver voerd, waar geneeskundig onderzoek uit wees dat de arm uit den kom gesloten was Overbrenging naar Leiden bleek noodig. De rijksveldwachter maakte proces-ver baal op. Onder veel belangstelling werd een brandweeroefening gehouden bij de bron in het Julianaplantsoen. Die bron is spe ciaal voor brandweerdoeleinden geboord, omdat open water in deze omgeving vol komen verdwenen ls. De autospuit func- tionneerde uitnemend, maar de kleinere zuster bleek niet bij machte het water omhoog te pompen, terwijl dat toch bij vroegere oefeningen wel gelukte. Te zijner tijd zullen de oefeningen worden voortge zet. Een zakjescollecte ten bate van de Samenwerkende Zendingscorporaties te Oegstgeest heeft f. 90.— opgebracht. In verband met een gelijkvallenden B.V.L. landdag te Alphen a. d. Rijn, is de datum van den te houden Geref. Jeugd landdag voor Noordelijk Zuid-Holland, die hier ter plaatse zal gehouden worden, ver vroegd tot 15 Augustus Onder Zwammerdam, omdat alhier geen toestemming werd verleend, zijn van een propagandavaartuig voor het „Plan van den Arbeid" van de S.D.A.P. en het N.V.V. openluchttoespraken gehouden door den heer Spronkers van Hilligersberg Een geluidsversterker was aanwezig, terwijl ook muziek werd gegeven en de Internationale werd gezongen De geldinzamelingen voor een tocht van de „Ouden van Dagen" zijn weer aangevangen Er bestaan thans plannen voor een boottocht over de meren. voor 1936 gebracht voor het nemen van maatregelen tot voldoende verlichting van den door genoemde contingenteeringen op de batiknijverheid ultgeoefenden druk. Deze maatregelen zullen zich door middel van een toeslag aan de Indische impor teurs van Nederlandsche cambrics met ge lijktijdige prljsfixatie, richten op een ver laging van de cambrics- en greyprijzen tot een niveau, waarvan de grondslag wordt gevormd door greyprijzen, welke een wei nig lager liggen dan de tegenwoordige. Ten einde speculatieve bewegingen te voorko men kan niet worden gepubliceerd hoeveel deze verlagingen zullen bedragen voor het oogenblik, waarop tot de voorgenomen prijsverlaging wordt overgegaan. Naar het oordeel van de regeering moet het juist worden geacht, dat de kosten van de steunverleening niet door de Indische, doch door de Nederlandsche schatkist wor den gedragen, wijl deze steunverleening in hoofdzaak noodzakelijk ls geworden door ten bate van Nederland getroffen Indische contingenteeringsmaatregelen. Het tweede wetsontwerp heeft de strek king om het bedrag, dat in Ned.-Indië noo dig ls voor het verleenen van steun in ver band met den Invoer daar te lande van bepaalde Nederlandsche textielgoederen, ten .laste van het tiende hoofdstuk der be grooting 1936 te brengen. Het ligt ln de bedoeling het verelschte bedrag in de Indi sche schatkist te storten. Zooals uit dit wetsontwerp blijkt, wordt gerekend op een uitgaaf van f. 850.000 om dat het wellicht noodzakelijk zal blijken, evenals ten aanzien van de cambrics, steun te verleenen voor een tweede, eveneens ln bijzondere omstandigheden verkeerend Nederlandse!) textielproduct. Te dier zake is echter nog overleg met de Indische re geering gaande. Het derde wetsontwerp heeft een twee ledige strekking. Het beoogt eenerzijds de textielnijverheid te beschermen tegen in voer uit het buitenland door een verhoo ging van invoerrecht, anderzijds met be hulp van die verhooging tevens de midde len te vinden, die noodig zijn om de hier boven gemelden steunmaatregel ten bate van diezelfde nijverheid te financieren. Het ontwerp zal binnen niet te langen lijd moeten worden vervangen door een meer gespecificeerde regeling voor de ver schillende soorten van textielproducten. De verhooging zal bestaan uit een verhoo ging van de bestaande invoerrechten ad 10 en 12 percent respectievelijk tot 12 en 15 percent op afgewerkte textielproducten en aanverwante goederen en van de daar uit vervaardigde kleedlngstukken en andere fabrikaten. Daarvan wordt een meerdere opbrengst van f. 1.250.000 per jaar ver wacht. Hierbij moet ln het oog worden gehou den, dat de voorgestelde verhoogde heffing eerst in de tweede helft van het Jaar 1936 zal kunnen werken, terwijl de Neder- landsch-Indische cambricssteun, tot dek king waarvan de opbrengst voornamelijk moet dienen, reeds in het begin van dit jaar ln werking is getreden, zoodat die op brengst dit jaar nog niet toereikend zal zijn om de uitgaven te dekken. Het even wicht zal vermoedelijk ongeveer tegen het einde van den voorgestelden werkingsduur der heffing kunnen worden bereikt. Het bestuur van de R.K. Midden standsver. „De Hanze" is thans aangevuld met den heer G. J. v. d. Meer en thans compleet. De nieuwgekozene werd totvice- voorzitter aangewezen, terwijl de heer N. A. van Rossum als secretaris optreedt en dc heer J. H. v. d. Bosch als penning meester. ■o- BOSKOOP. Onder leiding van de directeur, den heer Markx uit Alphen zal de R.K mu- ziekvereenigine Harmonie ..St. Caecilia" od 14 en 15 Augustus a.s. deelnemen aan het 2-daagsche concours te Ankeveen (NJI). Onder zeer vele blijken van belang stelling herdacht de heer J. de Mol den dag, waarop het 40 jaar geleden was, dat hij als beheerder optrad van het kassiers kantoor van de fa. T. Goudewagen en Zn. te Gouda, welke firma toen alhier een bijgebouw vestigde. Van den aanvang af is de heer Joh de Mol als kassier van dit kantoor opgetreden. o HAZERSWOUDE. Ernstige, brand. Zaterdagmiddag brak aan de Dwarszijde ln de groote kweekerljloods van de fa. T. Wezelenburg en Zonen staande op de grens van Hazerswoude en Boskoop een felle brand uit. De brandweer uit Hazerswoude, alsmede die uit Boskoop met haar motorspuit, wa ren spoedig op het terrein aanwezig. Niet tegenstaande ernstige pogingen om den brand te stuiten mocht dit niet gelukken, zoodat de loods met den grond gelijk werd gemaakt. De schade die door verzekering gedekt wordt ls zeer groot aangezien in de loods zeer vele tuinbouwgereedschappen, alsmede een groot aantal ramen aanwezig waren. Omtrent de oorzaak tast men in het duister, doch in de middaguren was een spitmachlne binnen de loods gebracht. KOUDEKERK. Zaterdagmiddag kwam de boeren arbeider B. D. met zijn rijwiel het erf af rijden van den landbouwer K. aan den Hoogen Rijndijk, toen hij werd aangere den door een motorrijder afkomstig uit Alphen a. d. Rijn. D. liep een gebroken arm op, terwijl zijn flets geheel werd ver nield. De motorrijder bekwam een lichte hersenschudding en een armfractuur. 3—2 16. Aan den toov'naar in den boom heeft Thijsje dus ver teld, hoe of 't met Dickie was -gesteld.de toovenaar dacht na heel even maar en toen kwam hij op Thijsje af, waarna hij hem een héél lang touw in handen gaf. „Dit touw. vriend Thijs", sprak hij, heel wijs. „dat is heel vreemd; let' op, wat jij nu wel van mij verneemt. Je kan 't misschien haast niet gelooven, maar gooit men eens dit touw naai boven al is 't zóó hoog, dat 't einde zich onttrekt aan t oog dan zal het niet weer vallen: al trek!::n er ook zeven man aan mei z'n allent Werp 't dus omboog, daar waar je vond Dick's laatste sporen, en laat het eind zich in de wo'ken boren begin dan bij 't begin en klim er in; als Dickie in de wojken ls, dan vind Je 'm zoo gewis!"

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7