LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 22 Juni 1936 OOK VOOR U OOK VOOR UW VROUW OOK VOOR UW KINDEREN OOK VOOR UW PERSONEEL! KLN/T IN IETTIRI SPREEKCEL. LAAT/TE ECMCUTIN BINNENLAND. BELGIË. Ontspanning: inderdaad merkbaar. Dank zij het ingrijpen der regeering komt er ontspanning in de stakingsactie. Te Antwerpen is overeenstemming be reikt. De stakers hebben de 12 frs. verhoo ging per dag aanvaard, 't Werk zal heden worden hervat, evenals te Gent en te Brussel. Tevens wordt gemeld, dat accoorden tot stand zijn gekomen in de paritaire com missies voor de ververijen, glasfabrieken, tegelfabrieken, aardewerkfabrieken, llnge- riefabrleken en hoeden-fabrlcatle. Behoudens enkele kleine incidenten bleef het rustig. De troepen hebben strategische punten bezet. De regeering heeft nog eens gewaarscuwd de orde streng te zullen handhaven. Momenteel Is de toestand nog gevaarlijk in de Borinage en in het Luiksche, al is de gemengde commissie voor de mijnindustrie het eens geworden over een minimumloon voor de houwers van 42 francs per dag. De regeering zal wetsontwerpen indienen Inzake de instelling ven betaalde vacanties en de 40-urige werkweek. Een koninklijk besluit zal de toepassing voor de verschil lende industrieën regelen. Daar er gevaar bestaat, dat troepen on tevreden mijnwerkers uit Henegouwen een soort „hongermarsch" naar Brussel zullen organiseeren. heeft de regeering uitgebrei de maatregelen genomen, om dergelijke demonstraties te voorkomen. Op alle wegen die naar Brussel leiden, zijn militairen opgesteld met machinege weren. klaar om alle eventueele betoogin gen tegen te houden. Hier en daar hebben de militairen zelfs barricades opgericht. DUITSCHLAND. Handelsverdrag met Italië Bernhard von Bülow f In een officieel communiqué wordt medegedeeld, dat een handelsverdrag is gesloten tusschen Italië en Duitschland. De tekst zal Woensdag a.s. worden onder teekend. 50 jaren oud is gistermorgen aan een longontsteking overleden de staatssecreta ris van buitenl. zaken dr. Bernhard Wil helm von Bülow, een neef van den vroe- geren Rijkskanselier. 13 Jaar lang heeft de overledene zijn hooge functie bekleed onder de meest uit- eenloopende regeeringen, die alle prijs stelden op zijn groote ervaring en kunde. De Hitlerjeugd heeft in geheel Duitsch land in den nacht van Zaterdag op Zon dag 10.000 vuren ontstoken ter viering van het oude Germaansche Zonnewendefeest. FRANKRIJK. Rede van Pétain De stakingen blijven afnemen Vrouwenkiesrecht op komst? Maarschalk Pétain heeft te Verdun ter gelegenheid ran de herdenking van den twintigsten verjaardag van den slag bij Verdun een toespraak eehouden welke Der radio werd verspreid. Ten aanzien van de Fransch-Duitsche betrekkingen verklaarde Pétain: het is het bultenlandsche pro bleem. dat alle andere kwesties over- heerscht. dat tusschen de respectieve be trekkingen van Frankrijk en zijn Oostelij ken buurstaat. De herinnering aan den oorlog is te recent dan dat er toenadering zou kunnen zijn zonder voorbehoud. Toch kan spreker niet inzien om welke redenen beide volkeren van groote cultuur niet den weg van een goed wederzijdsch begrip zou den kunnen vinden zonder eenige natio nale traditie te verliezen. Zouden niet zelfs over gegrendelde deuren de handen kun nen woren toegestoken? Pétain voegde hieraan toe. dat. hoe de politiek door de omstandigheden ook moge zijn. Frankrijk den plicht heeft zijn militaire strijdkrach ten te land. ter zee en in de lucht tot het maximum te ontwikkelen. De kracht ver zekert de onafhankelijkheid, trekt bond- genooten en handhaaft de vriendschap. De staking blijft afnemen. In de Pa nische warenhuizen is overeenkomst be reikt en in de provincie loopt de stakings beweging ten einde, al is het nog niet ge heel afgeloopen. Rechts heeft te Parijs voor enkele inci denten gezorgd Bij een concert op de Esplanede des Invalides uitten zij kreten a's: Frankrijk aan de Franschen". „Weg met de Sovjets". „Weg met de Joden" ter wijl anderen riepen: „leve kolonel de la Rocque". Aangezien het verkeer hierdoor werd be lemmerd moest de politie optreden en ver richtte zti een 20-tal arrestaties. Verder hadden eenige incidenten plaats tusschen verkoopers van rechtsche en uiterst link- sche bladen. De onderstaatssecretaris voor kinderzorg Suzanne Lacore. heeft voor het onderwij zerscorps van het departement Dordogne een rede gehouden waarin zii zeide zich richtend tot de vrouwen: ..binnen eenlze maanden zult gij en de andere onderwij zeressen het stemrecht hebben evenals alle Fran-che vrouwen". o SPANJE. 40-urenweek in de mijnen. Het Spaansche ministerie van Arbeid publiceert een decreet, waarbij de werktijd in de steenkoolmijnen wordt vastgesteld op 40 uur per week voor de ondergrond- sche en 44 uur per week voor de boven- grondsche arbeiders. Tot nu toe werd 48 uur per week gewerkt. De loonen zullen, als gevolg van de verkorting van den werk tijd. niet lager worden. De algemeene staking te Cadiz is opge- k-'7en. ITALIË. Een ridderorde voor de Bono. De koning en keizer van Aibessynië hbeft maarschalk de Bono benoemd tot ridder in het grootkruis der militaire orde van Sa- voye wegens zijn verdiensten bij de voor bereidingen der militaiTe onderneming in Oost-Afrika. ENGELAND. Rond de opheffing der sancties. Ook stakingen? Het woord voerend voor eenige duizenden conservatieven heeft minister-president Baldwin te Coltness in het Schotsche graaf schap Lanark een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: De sancties werden op een land toegepast om een eind te maken aan den oorlog. Zij werden niet gebruikt bij wijze van kastijding. M. i. is er slechts één middel om den loop der gebeurtenissen, die zich tot dusver hebben voorgedaan, te wijzigen en dat middel is een oorlog in te gaan. Ik ken geen land in Europa, dat be reid is strijd te gaan leveren en lk voor mij ben ervan overtuigd, dat ik ml) thans niet voor zulk een bedragslijn zou uitspre ken. Het besluit van Groot-Brlttannié, om de sancties op te heffen, is opnieuw scherp gelaakt op een conferentie van de Veree- niging voor den Volkenbond te Scarbo rough. Lord Cecil diende een motie in, waarin werd gezegd, dat „de vergadering het diep betreurt, dat de regering heeft besloten te Genève voor te stellen de sanc ties tegen Italië op te heffen en den leden van de vereeniging verzoekt alle wettige middelen te nemen om intrekking van dit besluit gedaan te krijgen. In zijn verdediging van deze motie zeide lord Cecil, dat de politiek der regeering z. i. indruischte tegen het landvest en hij voegde hier aan toe. dat alles, wat de trouw van Groot-Brlttannié aan den Vol kenbond kan verzwakken, slechts de een heid van het Britsche rijk in gevaar kan brengen. Hij zeide, dat het handhaven der sancties hoogstwaarschijnlijk een diep gaande uitwerking zou hebben en dat de handhaving een verstandige, moedige en eerlijke politiek zou zijn geweest. Een der afgevaardigden heeft Lord Cecil de pertinente vraag gesteld of hij dan ten oorlog getrokken zou zijn als hij minister president geweest was? Lord Cecil antwoordde: Ik zou niet ten oorlog gegaan zijn, maar als Mussolini ons den oorlog zou hebben verklaard, omdat wij waren opgekomen tegen verdragsbreuk en ons gegeven woord aan den Volkenbond gestand hadden willen doen, dan zou ik met een gerust geweten dien oorlog aan vaard hebben in volledig vertrouwen op ons goede recht. De Valera, president van den Ierschen Vrijstaat heeft in de Dail Edens houding inzake de sancties verdedigd. Hij verklaar de, dat het niet de fout was geweest van den Britschen minister van bultenlandsche zaken, dat geen succesrijke maatregelen zijn genomen. Het Fransche volk heeft er varen wat een groote Europeesche oorlog beteekent en het heeft alle redenen te aar zelen omtrent een actie, die waarschijn lijk oorlog zou beteekenen. Hij tartte de genen, die zeiden, dat strengere sancties moeten worden toegepast, zich zelf af te vragen, of zij bereid zijn oorlog te voeren. Indien zij daartoe niet bereid zijn, laat hen dan niet anderen laken, die door deze overwegingen worden tegengehouden. Churchill heeft ln zijn kiesdistrict een rede gehouden en verklaard, dat hij de regeering bij het debat over buitenlandsche zaken morgen ^al steunen, maar, zoo voegde hij hier aandoe de beslissing over de sancties zal verwarring stichten bij een groot aantal brave lieden in Engeland en ik deel hun meening. Het aanzien van Groot-Brlttannlë is ln de geheele wereld gedaald, vooral in de Middellandsche Zee. Ik geloof echter, dat het zeer onrechtvaar dig zou zijn den blaam hiervoor te werpen op onzen Jeugdigen minister van buiten landsche zaken, die telkens gehandeld heeft in overeenstemming met zijn ambt- genooten. Ik keur derhalve af, dat som migen zijn aftreden eischen. Wat ons land vooral noodig heeft bij haar buitenland sche politiek, is goede leiding. Zal het voorbeeld van de staking met gekruiste armen in Engeland worden nage volgd? Het schijnt, dat een ernstige be dreiging in dit opzicht zich begint af te teekenen in het arsenaal van Woolwich en bij de koninklijke dokken van Chatham, in totaal omvattend ongeveer 15.000 man, aan wier loonelschen niet is voldaan. De arbeiders confereeren met de autori teiten om vast te stellen, of een staking, gepaard gaande met bezetting der empla cementen, illegaal zou zijn of niet. Een andere stakingsbedreiging is aan den dag getreden bij de ingenieurs en mecaniciens in verschillende vliegtuig fabrieken, In een conferentie van den bond van arbeiders in de metaalfahrieken en van mecaniciens deden de arbeldersleiders voorzien, dat handelend zou worden opge treden, indien aan de wenschen niet zou worden voldaan. HONGARIJE. Twee doodvonnissen. De krijgsraad heeft na zeven dagen be raadslaagd te hebben twee jjersonen tot den dood door ophanging veroordeeld, wegens spionnage aan de grens van Tsjecho Slowakije. De straffen van vier anderen varieeren van drie maanden gevangenis straf tot 15 Jaar dwangarbeid. DANTZIG. Wat is de bedoeling? In een openbare vergadering heeft se naatspresident Greiser een verzoenende houding aangenomen tegen de Poolsche inwoners van de stad. Evenwel verklaarde hij te betreuren, dat de nationaal-socia- listische vlag niet de vlag van de vrije stad is. De „Fuehrer" verklaarde, dat men van een Pool nooit een Duitscher kan maken en men kan dus niet eischen, dat een Pool, die het niet wil. deze vlag zal groeten. Verder zeide Greiser, dat bin nenkort de toestand zoo zal zijn veran derd, dat niemand meer in de gelegen heid zal zijn een klacht te brengen voor eenige instantie, welke dit ook mag zijn. De „Goniec Warszawski", het orgaan van de rechtsche oppositie vraagt zich af, of de Senaat voornemens is het sta tuut van de vrije stad te schenden door Dantzig bij het Dultsche rijk te voegen. Het nationaal-socialistische orgaan „Vorposten" schreef, dat de nationaal- socialisten de vuist in den zak zullen we ten te houden, totdat het uur van actie zal slaan en zonder twijfel zal dit slaan! ROEMENIË. Rechts tegen links. In vrijwel alle wijken van Boekarest heb ben zich opgewonden tooneelen afgespeeld ten gevolge van een poging van studenten, behoorende tot de uiterste rechterzijde, om de verspreding der llnksche bladen te be letten, Het plan was bekend geworden gn de redacteuren der llnksche bladen hadden met behulp van arbeiders een verdediging van de kiosken en de bezorgers georgani seerd. Aldus ontstonden er op tal van plaatsen vechtpartijen, waarbij volgens de eerste berichten een typograaf gedood en een drietal personen zwaar gewond zijn. Tal van gewonden, onder wie een commis saris van politie, zijn in de ziekenhuizen opgenomen en honderd vechtersbazen van beide zijden zijn door de politie gearres teerd. Behalve de kiosken en de bezorgers vie len de studenten ook vrachtauto's aan. welke, de kranten vervoerden, Waar zij er in slaagden, zich van de kranten meester te maken, staken zij deze op straat in brand en zoo gelukte het hun, de bezorging gedeeltelijk te verhinderen. Het hevigst waren de gevechten in deri omtrek van het gebouw der vroegere „IJzeren garde", een organisatie van rechtsche extremisten. De aanvallers maakten hier gebruik van revolvers en de meeste gewonden kwamen dan ook uit deze wijk. De llnksche bladen hebben hun redac- tiebureaux en drukkerijen gebarricadeerd. Alle beschikbare politie is op de been ge bracht en met afdeelingen gendarmerie versterkt. BULGARIJE. Chauffeurs in staking. Vanmorgen vroeg zijn de chauffeurs in geheel Bulgarije in staking gegaan Naar verluidt liggen aan deze beweging geen sociale eischen ten grondslag; zij richt zich slechts tegen de nieuwe strenge ver- keersbepalingen, die in den laatsten tijd zijn uitgevaardigd. Het aantal stakers be draagt bijna 5000. POLEN. Duiteche irredentisten veroordeeld. In het proces egen lt® Dultsche irreden tisten, die lid zijn van de N.S.D.A.P. en be schuldigd werden pogingen ln het werk te hebben gesteld om aan Polen de Poolsche provincie Opper-Sllezië te ontrukken, om deze door Duitschland te doen annexeeren, heeft de rechtbank te Kattowltz den lei der en drie anderen veroordeeld tot 10 Jaar gevangenisstraf; drie anderen tot acht Jaar; één tot zeven Jaar; 98 tot straffen van l'/t tot 4 jaar. 14 beschuldigden wer den vrijgesproken. PALESTINA. Voortduring van den terreur. De terreur duurt nog altijd voort. Twee Joden zijn doodgéschqten. een te Bersaba en een te Midocal. Te' Jeruzalem zijn vier Arabieren gearresteerd, waaronder een gewonde. Bovendien Is er groote opschud ding verwekt door een poging tot brand stichting in een tehuis voor Joodsche kin deren. Soldaten, die in de buurt van het tehuis gebivakkeerd waren, slaagden er in het vuur te blusschen. De regeering heeft een verordening af gekondigd, waarbij levenslang gevange nisstraf wordt gesteld op het vervoeren van bommen, granaten en andere ont plofbare middelen. Nabij Tulkarem ln Noord-Palestlna heeft een gevecht van enkele uren plaats gehad tusschen Britsche troepen en poli tie, bijgestaan door vier vliegtuigen, en een zeventigtal gewapende Arabieren. Een soldaat werd gedood en drie gewond. De Arabieren trokken ten slotte terug en lie ten tien dooden achter, terwijl vele ge wonden werden meegenomen. De vliegtuigen werden door eenige ko gels getroffen, doch keerden veilig naar het vliegveld terug. IRAK. Maatregelen tegen de Japansche dumping De regeering heeft, teneinde de Japan sche dumping tegen te gaan, nieuwe in- voerbepalingen opgesteld. Hierbij wordt het voor Japan, indien het de handelsbe trekkingen met Irak wenscht voort te zetten, noodzakelijk goederen van Irak te koopen. Een Japansche fabrikant zal nu genoodzaakt zijn, van het bedrag waar voor hij gedurende het jaar 1936/37, ein digend in Maart naar Irak exporteerde, 15% Irakeesche goederen te koopen en 25 procent van het bedrag over het jaar 1937'38. Het directe gevolg hiervan is reeds een stijging der Japansche prijzen en een verminderd aantal orders geweest. UIT HET VERRE OOSTEN. De spanningen. Het agentschap Domei meldt, dat Tsjang kai Sjek telegrafisch aan de generaals van het Kwangsi-leger, heeft te verstaan ge geven, dat zij Zuid Hoenan binnen acht dagen moeten ontruimen, omdat hij an ders van geweld gebruik zal maken. Naar verluidt zouden de generaals het ultimatum afwijzen. De generaals zouden verzocht hebben hun mede te deelen, langs welken weg hun troepen naar het Noorden zouden kunnen marcheeren om de Japanners te bestrijden. Men vreest, dat de spanning tusschen China en Japan nog zal toenemen tenge volge van een incident, waarvan in de plaatselijke Japansche pers melding wordt gemaakt. Een Chlneesche kruiser van de kustwacht zou geschoten hebben op een Japansch schip, dat zich op de reede van Tsjikoe ln de provincie Hopei bevond. Twee leden der bemanning zouden ge wond zijn. De Japansche politie-autori- teiten zouden een onderzoek hebben in gesteld. Japan zou 5 milltoen emigranten ln 20 jaar tijds naar Mandsjoerije willen zen- dea i 1 5543 «Ineez. Med.) DE ACTEUR FLOR LA ROCHE GEDOOD. BIJ AUTO-ONGELUK IN DUITSCHLAND. Naar wl) vernemen, is gisterochtend omstreeks elf uur nabli Osnabrück een Nederlandséhe auto verongelukt, waarbij een der inzittenden werd gedood. De heer J. Hamme uit Amsterdam keerde met zijn echtgenoote uit Bremen per auto naar Amsterdam terug. In de auto zaten verder de bekende acteur Flor la Roche uit Am sterdam en als tweede dame mei. Broek man eveneens uit Amsterdam. Nabij Osnabrück is de auto gistermorgen omstreeks elf uur door tot nu toe onbe kende oorzaak verongelukt. Flor la Roche werd op slag gedood, de heer J. Hamme en zijn echtgenoote k re zen beenfracturen, mej. Broekman b eef ongedeerd. Flor la Roche was de zoon van den grooten acteur Hubert la Roche. Hit was in den loop der jaren en dit aantal jaren zou binnenkort de 25 hebben bereikt verbonden bli het gezelschap van Wil lem Royaards. het Rotterdamsch Hofstad- tooneel en verscheidene ma'en bij Louis de Vries en Louis Saalborn. thans het Nieuwe Nederlandsch tooneel. Men heeft hem daar het laatst kunnen zien als de administrateur van der Meulen in het be kende tooneelstuk Rubber" Zijn plotse'inge dood heeft in tooneel- kringen groote ontsteltenis gebracht. Met Flor la Roche, die den 47-jarigen leeftijd bereikte en die de laatste jaren voor namelijk tragi-comische. zoogenaamde vieux-viveur rollen ver vu de, is een ver dienstelijk acteur heengegaan SPORT. LAWN-TENNIS. A.L.T.A. 3—COCKTAIL 2 7—1. Het eindresultaat van de tennls-compe- titie (40 gew. tegen 8 verl. part.) wettigde het optimisme, waarmede Cocktail 2 de promotie-wedstrijden tegemoet kon zien. In een zelfde positie als Cocktail 2 is, ver keerde de A.L.T.A. 3 te Amersfoort', dat ook zonder eenigen strijd kampioen van haar afdeeling' was geworden. Terwljlv er zoovel zwakkere clubs zijn, laat men de sterkste tegen elkander uit komen! Het is ook erg vreemd om een Leidsche club In de N.W.-afdeeling te plaatsen, waardoor het mogelijk was, dat men heelemaal naar Amersfoort moest gaan. Voor zoover dat bij een afmattende hitte mogelijk Is, werd er niet kwaad gespeeld. A.L.T.A. 3, dat vier spelers telde, die reeds in de tweede klasse gespeeld hadden, was beslist sterker. Regel matig werden de puntjes gemaakt. Alleen de tweede Heeren-single van Cocktail wist zijn partij te winnen en daardoor de eer te redden. De Heeren-dubbel werd een drie sets partij en als de Cocktail-spelers niet zoo vermoeid geweest waren en de stand niet reeds 61 had gestaan, dan hadden de Leidenaars ook dit puntje wel uit het vuur kunnen sleepen. Dat de dames van Cocktail 2 zouden verliezen, was volgens de verwachting, ook al bo ten zij. vooral in de enkel-spelen hardnekkigen tegenstand. Door deze ongelukkige indeeling is Cock tail 2, ofschoon veel sterker dan de meeste kampioenen in de 3de klasse voor promo tie uitgeschakeld, maar men zal trachten om er alsnog een mouw aan te passen. De uitslagen waren: Heeren-enkel: J. de JonghJp. Noord man 6—1. 6—4: J. Douma—F. R. A. Wal raven 36, 26. Dames-enkel: mej, Döbben—mej. M. Croes 64. 64; mevr. Boëschen—mej. W. de Haze Winkelman 60, 63. Gemengd dubbel: mijnh. en mevr. Boeschen—mej. W. de Haze Winkelman en F. R. A. Walraven 86, 63; mej. Döbben en J. de Jonghmej. M. Croes en Jp. Noordman 7—5, 64. Dames-dubbel: mevr. Boëschen en mej. Döbbenmej. W. de Haze Winkelman en mej. J. Spronk 61, 62. Heeren-dubbel: J. Douma en Boëschen F. R. A. Walraven en Jp Noordman 61, 3—6, 7—5. ONTSIERING TE KATWIJK. Een lezer uit Katwijk maakt nadrukke lijk aanmerking op het feit, dat zoowel te Katwijk Zee als te Katwijk Rijn kleurige poffertjeskramen of ijscotenten opgesla gen zijn, die hij als gemeentelijke „ont sieringen" door de plaatsen waar zij staan bestempelt en die hij ook ver keersobstakels acht te zijn. VEREENIGDE STATEN. De presidentskeuze. Het Congres is verdaagd zonder bepaling van een datum van weder bijeenkomen. De afgevaardigde William Lemke van Noord-Dakota heeft medegedeeld, dat hij naar het presidentschap zal dingen als candldaat van een nieuwe politieke partij, de „Union Party". Lemke is onder meer voorstander van ouderdomspensioen en beperking van het indivldueele inkomen. Maar een ernstig candidaat is hij niet! Morgen komt te Philadelphia het „Kies- congres" der democraten bijeen. Enkele vroegere leider.de figuren, als Al Smith hebben ter elfder ure nog een poging ge waagd Jefferson Jackson uit Cleve land tegenover Roosevelt te stellen, doch Roosevelt's keuze als candldaat schijnt .verzekerd. HET AUTOBUSONGELUK TE ARNHEM. DE TOESTAND DER GEWONDEN. Omtrent den toestand van de slacht offers van het autobusongeluk te Arn hem, wordt medegedeeld, dat deze over 't algemeen gunstig is. Meevr. Houtkruier— de Jong en de heer ten Broek, die ln het gemeenteziekenhuis te Arnhem worden verpleegd, hebben een tamelijk goeden nacht gehad en kwamen hedenmorgen bij kennis. Mevrouw Sprenger. die in het St. Elisabethgasthuis wordt verpleegd, en zeer ernstig is gewond, is hedenmorgen even eens tot het bewustzijn gekomen. In den loop van den nacht kwamen fa milieleden van den gedooden chauffeur naar Arnhem. Heden zal een geneesheer uit Amsterdam naar Arnhem komen, ten einde na te gaan welke patiënten naar Amsterdam kunnen worden vervoerd. Door de Justitie is tot deskundige voor het onderzoek aangewezen lr. Zoetelief Norman, te Oosterbeek. Verder is nog ko men vast te staan, dat de bus tijdens den rit tweemaal oponthoud heeft gehad. On derzocht zal worden, wat de oorzaak hier van is geweest. AANRIJDINGEN TE WASSENAAR. Op den Rijksstraatweg te Wassenaar kwam een auto, bestuurd door L. uit Amersfoort in aanrijding met een taxi, bestuurd door V. uit Leiden. Deze laatste kwaim uit de Lijsterbeslaan rijden, doch door de groote snelheid, waarmee L. reed, kon hij geen voorrang verleenen, waardoor deze werd gegrepen. De auto reed vervolgens tegen de boomen langs den weg en werd geheel vernield. L. vloog door de voorruit en bekwam snijwonden aan gelaat en handen. V. werd uit de auto geslingerd en kreeg eveneens eenige verwondingen. Dr. H. verleende de eerste hulp. V. ging op eigen gelegenheid huiswaarts. L. werd met een passeerende auto naar Den Haag gebracht. De beschadigde auto's werden door de garag» Riem Weggesleept. Tegen L. werd proces-verbaal opgemaakt. Op den Rijksstraatweg, ter hoogte van den Deyl stak de 53-jarige wielrijder M. uit Voorschoten plotseling den weg over. Een auto, bestuurd door dr. W. uit Rotterdam, die hem aanvankelijk voorrang wilde ver leenen, kon een aanrijding niet meer voor komen. daar M. twijfelde. Dr. W. kwam door den schok op den straatweg terecht, doch kreeg geen letsel. M. bekwam vrij ernstige snijwonden aan het gelaat en een lichte hersenschudding. Dr. W. verleende de eerste hulp, waarbij dr. H. hem assisteerde. M. werd per zieken auto naar zijn woning vervoerd. Proces-verbaal is opgemaakt. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE R'DAM. Vöf gewonden. Hedenmorgen omstreeks kwart over zes is op den Charloischen Lagedijk te Rot terdam een ernstig ongeluk gebeurd, ten gevolge waarvan 5 werklieden min of meer ernstig werden gewond. Een auto, waarin vijf mannen uit de randgemeenten van Rotterdam waren gezeten, allen werkzaam bij de Hollandsche Beton MIJ., was op weg naar de Heyplaat. Op den Charloischen Lagedijk slipte de auto en botste tegen een boom. De 28-jarige J. van der Vlies uit Sliedrecht brak het linker sleutelbeen en een paar ribben, de 32-Jarlge W. de Ruiter uit Hardinxveld bekwam een lin- kersleutelbeenfractuur en wonden aan het voorhoofd, de 52-Jarlge H. Dekker uit Har dinxveld brak den rechterpols en klaagde over pijn in de borst, de 56-jarige G. de Ruiter uit Hardinxveld kreeg een wonde aan het voorhoofd en de 21-]arige M. de Ruyter uit Hardinxveld klaagde over pijn in den buik. Allen zijn per auto van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolslngel vervoerd. MOTOR OVER DEN KOP GESLAGEN. Doodeiijk ongeluk door het springen van een band. Op den rijksweg 's HertogenboschNij megen heeft gisteravond onder de gem. Reek bij Velp een ernstig motor-ongeluk plaats gehad, dat den bestuurder het le ven heeft gekost, terwijl de duo-rijdster een gebroken enkel bekwam. Een motorclub uit Eindhoven had met twintig deelnemers per motor de Waal brug bezichtigd. Toen zij huiswaarts keer den. sprong de achterband van den motor van den heer Huigevoort uit Eindhoven. De bestuurder raakte de macht over zun stuur kwijt en sloeg over den kop. Nadat kort na het ongeval de eerste geneeskundige hulp was verleend, werd ae motorrijder, die een schedelfractuur naa bekomen, per auto naar het ziekenhuis te Reek vervoerd. Zijn echtgenoote, dieop ae duo gezeten was, bekwam een gebroken enkel en werd eveneens naar genoemd zie kenhuis vervoerd. Hedenmorgen is de neer Huigevoort aan de bekomen verwondin gen overleden. j

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2