500.000— winstuitkeerinq ALGEMEENE VERGADERING VAN „BLOEMCULTUUR" T7'te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 22 Juni 1936 Vierde Blad No. 23385 BINNENLAND. ONDERLINGE ,'S-GRAVENHAGE" w {Burgerlijke Stand v Leiden. GEWESTELIJKE LANDDAG R.K. STAATSPARTIJ. OUD-MINISTER VERSCHUUR SPREEKT ZICH UIT VOOR DEVALUATIE. Gistermiddag ls In het sportpark te Alkemade een gewestelijke landdag van de R.K. Staatspartij gehouden, welke door een 5 a 6000 personen bezocht werd. Nadat de heer H. F. Flultman, vooralt- ter van den kring den Helder, het openingswoord had uitgesproken, was het woord aan mr. F. Teulings, Ud der Tweede Kamer, eerste secretaris van het partijbe stuur, die sprak over „Verantwoordelijk heid ln zwaren tijd". Nadat gezamenlijk het „Wien Neerlands Bloed" was gezongen, betrad oud-minister Verschuur het podium. Spreker zelde dat de bijzondere ernst der tegenwoordige moeilijkheden voor Ne derland ligt ln het groote verschil tusschen onze economische structuur van vóór de crisis en die van nk de crisis. Vóór de eco nomische ontreddering had Nederland zich geheel ingericht op het vrije ruilverkeer tusschen de volkeren. Men zal echter het helmwee naar het vrije ruilverkeer en naar het binnenlandsehe geheel ongesnoelde economisch verkeer, wel voorgoed moeten afleeren, verklaarde spreker. Deze phase van vóór 1930 is eens en voor al voorbij I Men begrijpt van de economische ontwik keling van de verschillende niet-Europee- sche landen (o.a. Japan) totaal niets, wan neer men de gulden vrijheid van vóór 1930 nog eens zou willen beproeven. Alle tot dusver genomen regeeringsmaatregelen waren noodig ln het belang van het in een ontzaglijke ruïne vervallen bedrijfsleven. Nu Is uitsluitend maar mogelijk een ruil verkeer, ln verdragen vastgelegd, tusschen „geordende" nationale economieën. Eer lang zal zich één geheel van ultvoermoge- lljkheden moeten afteekenen, waarnaar onze Nederlandsche productie eenlgermate haar doelstellingen zal kunnen aanpassen. Spreker bepleitte vervolgens een goeden voorlichtingsdienst voor den handel. Ook de consulaire dienst moet z.i. beter voor dit doel worden ingespannen. Er liggen ongetwijfeld nog kansen voor ons over de wereld verspreid, maar de ontwikkeling van ons bedrijfsleven zelde mr. Verschuur toont nog geen teekenen, dat zij ln staat ls, deze kansen te grijpen. Woordelijk zelde spreker nu verder het volgende: „Wij hebben onze scheepvaart, onze koloniën, onze export-Industrieën te zeer gehandicapt door het langs een veel te langzamen weg te zoeken. ZIJ moeten niet langer buiten en boven het financieele wereldniveau worden gehouden. Door de ontwaarding van het pond sterling waren wij wel eenlgszlns overrompeld. Wij waren daarvoor niet gereed om gelijken tred te houden. Muntcorrectie moet ons thans, nadat wij het onmogelijke beproefd hebben de behandeling en verwerping der Vastelas- ten-ontwerpen heeft de situatie opgehel derd over het doode punt heenhelpen. Met geduchte Inspanning komen wij daar na wellicht, als wij niets verzuimen, aldus spreker, in beter vaarwater. Zonder muntcorrectie, vervolgde spre ker, mijns inziens zeker niet. Daarmee ls, nadat lang genoeg de andere weg is be proefd en zulke belangen op het spel staan gedwongen als wij zijn door de de wereld- beheerschende valuta's, de moreele zijde van de vraag, welke wij niet willen ont gaan. beslist. Als eerste verbetering, zoo besloot spre ker. verwacht ik een zekere verlichting in het zeer drukkende werkloosheidsvraag stuk, dat, niet het minst moreel, de groot ste ramp ls van dezen tijd. Prof. Romme sprak hierna over „Katho liek en Nederlander", terwijl mr. Goseling de bijeenkomst sloot met een opwekking tot samenwerking en eendracht. DE REISBELASTING IN TWEEDE KAMER Op Dinsdag 30 Juni a.s. De voorzitter van de Tweede Kamer zal lil de vergadering van Dinsdag 30 Juni te één uur voorstellen, ln die vergadering een begin te maken met de beraadslaging over een aantal onderwerpen, waaronder de wetsontwerpen van de beperking van den schuldenaftrek voor de belasting van de doode hand. tot heffing van een reisbelas- ting. tot goedkeuring van de overeenkomst, houdende afstand om niet door de ge meente Amsterdam aan den staat van het KonlnklHk Palels aan den Dam te Amster dam door de gemeente Amsterdam en uit- keerlng door den staat aan de gemeente Amsterdam van een bedrag groot f. 10 millloen. voor den bouw van een nieuw Raadhuis, en die. houdende regelen betref fende de taak der openbare lichamen met betrekking tot het betalingsverkeer zonder gereed geld. met inbegrip van de daarmede verband houdende werkzaamheden, tot wijziging en verhooging van het zevende hoofdstuk b der rijksbegrootlng voor 1935 'criediet voor werkverruiming), tot wijzi ging en verhooging van het tiende hoofd stuk der riiksbegrooting voor 1936 (in dustrie-financiering). die. houdende bepa lingen. beoogende het tegengaan van oververmoeidheid van bestuurders van motorrilutigen. houdende voorzieningen inzake het lucht vervoer, houdende wettelijke bepalingen omtrent handelsagenten en handelsreizigers. de wetsontwerpen inzake de nationali teit en die betreffende de Indische be- stuurshervorming. GEDENKTEEKEN BRUG MOERDIJK. De Koninklijke Nederlandsche Auto- Bobielclub meldt: Het ligt in de bedoeling van de K.N.A.C. bij de openstelling voor het verkeer van he brug te Moerdijk, welke voor het einde ['an het jaar wordt verwacht, een gedenk teken aan te bieden als blijk van waar dering voor het werk van den Rijks waterstaat aan bruggen en wegen. De Minister van waterstaat heeft hiertoe be- feids goedkeuring verleend. in contanten over het 5-jarige tijdvak 1931 -1935 Uitgesloten aansprakelijkheid ZEESTRAAT 70-7 2. DEN HAAG 5 533 LEVENS VERZEKERING-MAATSCHAPPIJ (Ingez. Mod.) VERKEERS-COÖRDINATIE. Eerste Kamer dringt op spoed aan. BIJ het afdeellngsondcrzoek der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wllziging van de Wet op de Openbare Ver voermiddelen wenschten verscheidene leden van de hun daarbil geboden gelegen heid gebruik te maken om hun leedwezen er over uit te spreken, dat de behandeling van het op 25 April 1933 ingediende wets ontwerp tot wllziging van de wet oo de openbare vervoermiddelen geen voortgang heeft. Uiteraard erkennende, dat de Cen trale Commissie van Advies en Bijstand voor het Verkeersfonds over een alge- meene regeling van de hangende verkeers- vraagstukken dient te worden geraad pleegd zoo meenden z!1 toch. dat de re geering oo het stuk der verkeerscoördlnatle en -ordening meer spoed moest betrach ten. De onderhavige voordracht gegrond od een Arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden van 11 Mei 1931, ingediend op 4 Maart 1936. vormt op zlch2elf reeds een aanwitzing. dat de zoo noodzakelijke spoed op dit gebied ontbreekt. Hoezeer ingrijpen geboden is blijkt, dus betoogden zii. o.a. uit een recent bericht in de dagbladen, dat men thans een vol komen onbruikbare automobiel als huur auto mag bezigen. EEN PLANFEEST DER S.D.A.P. De federatie Den Haag van de S.D.A.P. en de Nieuwe Haagsche Bestmurdersbond hebben gisteren op de buitenplaats „Meer en Bosch" te Den Haag een „planfeest" gehouden, dat ongeveer zeven duizend be langstellenden hebben bijgewoond. Op de Goollaan formeerde zich gister ochtend een stoet van deelnemers. Kinde ren. die door hun ouders waren medege nomen. vertrokken als een aparte groep, tien minuten eerder dan de optocht van ouderen, en namen op „Meer en Bosch" aan een kinderfeest deel. Bi1 den stoet van volwassenen voegden zich op het Thor- beckeplein drie muziekkorpsen. Vele leden der parttt droegen vlaggen. De stoet werd l geopend met een doek. waarop in groote 'letters het woord plan prijkte. Op het terrein aangekomen, hebben de Heelnemers gezamenlitk gemusiceerd, ter wijl er ook vlaggengroeten ziln eebracht. Tüdens de pauze hebben de Nederlandsche Arbeiders Sportbond, de Arbeiders Jeugd- ctentrale en het gezelschap „De Leeken- sbeiers" de attracties verzorgd. Er werden sprscheldene tooneelstukjes ln de open lilcht uitgevoerd. Na de pauze heeft het Tweede Kamerjid. de heer W. Drees. een rede over het Plan van den Arbeid gehou den. De heer Drees sprak ln de plaats van mr. H. B. J. Waslander uit Utrecht, die wegens ernstige familieomstandigheden verhinderd was ziin spreekbeurt te ver vullen. De heer Drees heeft de algemeene re- reeringspolitiek gecritlseerd en betoogd, dat zii een mislukking is. Hii wees oo het bedenkelijke karakter van den toestand, ontstaan na de verwerping van de vaste lasten-ontwerpen door de Tweede Kamer. Spr. merkte op. dat bil anderen de moed en de kracht ontbreken om met de sociaal democratische arbeiderspartij een con structieve politiek voeren. De S.D.A.P.. zoo verklaarde de heer Drees, is bereid om oo den grondslag van het plan met andere groepen tot het voeren van een zoodanige politiek samen te werken. Zulk een poli tiek. aldus de heer Drees zal uitkomst geven, nu de regeering-ColUn haar mo reele gezag heeft verspeeld. JAARVERGADERING A. N. W. B. TE NIJMEGEN. Te Nijmegen ls de Jaarvergadering ge houden van den A.N.W.B. Zaterdagmor gen vond een officieele ontvangst plaats door het gemeentebestuur. Na een gemeenschappelijke lunch ver zamelden de congressisten zich aan den Zuidelijken oprit der nieuwe Waalbrug, om vandaar een wandeling over dit mach tig bouwwerk te maken. Teruggekeerd begaf men zich naar het Keizer-Lodewijk-plein, waar door den heer Bergsma een der boomen, door de Ver- eenlging voor boomplantdagen bij gele genheid van het 50-jarig bestaan van den Bond aan den A.N.W.B. ten geschenke ge geven, geplant werd in tegenwoordigheid van burgemeester Stelnweg en diens echt- genoote. Over en weer werden hierbij waardee- rende woorden gesproken. Des middags kwamen de gasten bijeen ln het Concertgebouw „De Vereeniging", waar de jaarvergadering werd gehouden. Het jaarverslag 19351936 werd zonder eenlge discussie goedgekeurd, waarna de bondsonderscheidlngen, bestaande uit schitterend uitgevoerde A. N. W, B.-pla- quettes, werden uitgereikt zoowel aan de genen, die gedurende 50 jaar onafgebro ken lid van den bond waren geweest, als aan hen, die 25 jaar zonder onderbreking consul waren. Vervolgens werden toespraken gehouden door de heeren Edo Bergsma en C. Ivens (secr. van de burgerij-commissie voor Waal-overbrugging). STERKE TOENAME AANTAL PREVENTIEF GEDETINEERDEN. Het Tweede Kamerlid mej. Meijer heeft aan den minister van Justitie de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat, mede onder invloed van de huidige tijdsomstan digheden, het aantal ln hulzen van bewa ring preventief gedetineerden beneden den leeftijd van 25 jaar ook dat van gedetineerden beneden de 18 jaar zeer sterk ls toegenomen? 2. Is het juist, dat door de overlading van de met strafrechtspraak, belaste or ganen en van de reclasseeringsinstellln- gen. die ln het bijzonder over jeugdige personen voorlichtingsrapporten moeten verstrekken, de preventieve hechtenis veelal langer duurt dan in voorafgaande jaren? 3. Is het juist, dat door overbezetting van de strafgevangenissen in de huizen van bewaring plaatsen worden ingenomen door zoogenaamde passanten, die reeds onherroepelijk zijn veroordeeld? 4. Is de minister niet van meening. dat het ongewenscht ls, ten einde plaats te winnen, meer jeugdige gedetineerden in gemeenschap te plaatsen dan ln normale tijden, zonder ander toezicht dan het gewone personeel van de hulzen van be waring? 5. Vindt de minister In de huidige om standigheden geen aanleiding, om met de leiding van en het toezicht op jeugdige preventief gedetineerden in de huizen van bewaring, hetzij in de cel, hetzij in de gemeenschap, meer opvoedkundig ge schoolde beambten te belasten? 6. Eischen de omstandigheden naar het oordeel van den minister niet dringend de Ingebruikstelling van de jeugdgevan genis te Zutphen? 7. Indien die ingebruikstelling niet mo gelijk ls, is de minister dan bereid, een concentratie van jeugdige preventief ge detineerden in bepaalde huizen van be waring te bevorderen? N. H. TER KUILE t. Te Hilversum ls Zaterdag overleden in den ouderdom van zeventig jaar de heer N. H. ter Kuile, oud-directeur van de Handelsvereeniging „Amsterdam". De ter aardebestelling zal geschieden a.s. Woens dag om kwart over een 's namiddags op de Nieuwe Algemeene Begraafplaats te Hilversum. NED. R.K. BOND VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Te Zwolle is gisteren de bondsdag van. den R.K. bond van spoor- en tramweg personeel gehouden. In de morgenuren hadden eerst eenige kerkelijke plech tigheden plaats, waarna des middags na dat de congressisten ln optocht naar de Buitensocieteit waren gegaan, prof. dr. C. F. Pauwels een rede heeft uitgesproken. Na de rede volgde gemeenschappelijke zang. De voorzitter, de heer L. D. Wieman. sloot daarop na woorden van dank te heb ben gesproken, met den Chr. groet. 's Avonds werd een feestavond gehouden. DRUKTE AAN DE WAAL. De dag van gisteren kenmerkte zich te Nijmegen door een zeer groote drukte, vooral aan de Waal waar door de bewo ners van de benedenstad een nagemaakte pont tot zinken werd gebracht, zulks als symbolische voorstelling van het lot, dat de benedenstad tegemoet gaat, nu de of ficieele pont is opgeheven. Duizenden menschen volgden vanaf de Waalkade deze eigenaardige parodie. Op Oud-Holland en ook ln de Vereeniging. waar gisteravond de Waalbrug-revue werd opgevoerd, hadden zich velen opgesteld, om getuige te zijn van dit schouwspel. Omstreeks tien uur des avonds werd op de Waal een gondeltocht gehouden. Door U te ver in zee te begeven, 'stelt gij Uw leven en dat van ande ren in de waagschaal. GEBOREN, I Petrus, zoon van P. Sleval en A. T. van Zbnten Margaretha Wllhelmina, doch- tdr van A. Bernard en H. van Vliet Jan Ftederik, zoon van J. Hartman en J. van Putten, o ONDERTROUWD. J. Dirkse, gesch. en D. A. Becker, jd. C. J. Larde, Jm„ 23 jaar en A. den Os, jd. 21 Jaar J. I. Fielemon jm, 23 jaar en C. v. d. Vllst, jd. 22 jaar. OVERLEDEN. W. K. v. d. Zwaan, dr., 12 uren. HET SANEERINGSVRAAGSTUK WEER AAN DE ORDE In het Krelagehuis te Haarlem hield de 'Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur heden haar 181de vergadering onder lei ding van dr. A. J. Verhage. Deze herdacht in zijn openingsrede het verschelden van het eere-lid jhr. mr. Ch. J. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Staat, oud-minister van Binnenlandsehe Zaken en Landbouw. Vooral bij de ln 1925 gehou den groote tentoonstelling is jhr. Ruys in nauwe aanraking met het bloembollenvak en onze vereeniging gekomen. Door het be vorderen van een Inzending van de Directie van den Landbouw en de daaronder res- sorteerende staatsdiensten toonde hij de belangen van ons vak aan te. voelen en te willen bevorderen, aldus spr. Van de groote economische beteekenis van onzen tuinbouw was hij overtuigd en bijna nimmer werd tevergeefs een beroep op zijn medewerking en steun gedaan, wanneer het de belangen van onzen tuin bouw gold. In de tweede plaats hebben wij het over lijden van Jacob Mantel, oud-voorzitter en eere-voorzitter van „West-Friesland", te betreuren. Met Jacob Mantel ls een voor vechter van de belangen der West-Friesche kweekers heengegaan, die bij ieder steeds met eerbied in de herinnering zal voort leven. Spreker heette welkom den vertegen woordiger van den Regeerlngscommlssarls voor den Tuinbouw, alsmede den vooralt- ter, de bestuursleden, den directeur en den secretaris der Sierteeltcentrale, evenals prof. Van Slogteren en den heer Volkersz, De vergadering ls bijeengeroepen ter be handeling van het ln het brandpunt der belangstelling staande saneeringsvraag- stuk. Voor- en tegenstanders van een ge heel of gedeeltelijk behoud der bestaande saneeringsmaatregelen hebben hun inzich ten en argumenten ln woord en geschrift reeds zóó vele malen naar voren gebracht, dat het voor mij, zelde spr., geen zin heeft dit alles nog eens te herhalen. Het zou ook teveel tijd vergen van deze vergadering, waarop de uiteenloopende meeningen nog eens kunnen worden verdedigd. Ik moge er met nadruk op wijzen, dat ik vertrouw, dat de besprekingen zakelijk zullen blijven en dat de uiteenloopende standpunten we derzijds die waardeering zullen vinden, die zij verdienen. Met name doe ik een beroep op de vergadering om door het achterwege laten van herhaalde blijken van instem ming met het gesprokene het zuiver zake lijke karakter van deze bijeenkomst ook naar buiten te bewaren. In Maart, toen wij in deze zelfde zaal bijeen waren, was bdkëhd, dat door de Re geering voor de uitbetaling der opgekochte vroege tulpen f. 500.000 beschikbaar was gesteld. Hoewel men wist, dat de opge kochte overschotten met ten hoogste 85 :- o van den minimumprijs zouden worden uit betaald, heeft het toch alom groote teleur stelling gewekt, dat de vroeger tulpen slechts met 54°/« van den minimumprijs werden uitbetaald. De toch reeds moeilijke financieele omstandigheden, werden door deze lage uitbetaling nog moeilijker ge maakt, terwijl ook als een onbillijkheid wordt gevoeld dat zij, die in de gelegenheid waren alles op de vrije markt te verkoopen, wel het volle bedrag ontvingen, terwijl zelfs zij, die zich niet aan den minimum prijs hielden, vaak méér ontvingen dan wie niet onder den vastgestelden prijs wilde verkoopen. Onze vereeniging heeft vele pogingen aangewend om alsnog een hoogere uitbetaling der opgekochte over schotten te verkrijgen. Deze pogingen heb ben helaas geen resultaat gehad, daar niet meer gelden uit het Landbouw-Crisisfonds voor dit doel konden worden beschikbaar gesteld. Het blijft voor allen onbevredi gend, dat een gedeelte der vroege tulpen kweekers minder dan de 85 °/o, die zij zich hadden voorgesteld, hebben ontvangen tengevolge van den minderen uitvoer naar Dultschland en Denemarken, de bemoei lijking waarvan niet te voorzien was, toen met de productie der nu overgeschoten bollen werd begonnen. Het hoofdbestuur heeft getracht de leden zoo juist mogelijk ln te lichten over den stand der buitenlandsche cultures door de publicatie van een rapport, opgemaakt uit verslagen van onbevooroordeelde ambte naren, in de betreffende landen gevestigd. Er ls nu weer meeningsverschil, in hoe verre de bedreiging der buitenlandsche cultures aan de saneeringsmaatregelen is te wijten. Zonder het juiste aandeel der saneeringsmaatregelen in deze te bepalen, wat mij op grond van een onpartijdig on derzoek onmogelijk lijkt, wil lk er toch de aandacht op vestigen, dat de andere fac toren, die tot deze buitenlandsche concur rentie hebben geleid, niet uit het oog mo gen worden verloren. Met name het valu- taverschll heeft de laatste jaren den teelt in het buitenland vergemakkelijkt, terwijl ook de neiging die helaas bijkans overal nog is waar te nemen om zooveel moge lijk in het eigen land te produceeren, en dus zoo weinig mogelijk uit het buitenland te betrekken, een aanleidig ls geweest om den teelt ln het buitenland ter hand te nemen. Het zijn dezelfde moeilijkheden, die de Nederlandsche exporthandel heeft te overwinnen. Wanneer de uitvoermoge- lijkheden weer zouden toenemen, zou weer een gezonde opgang ook in het bloembol- lenbedrljf te verwachten zijn. In de Vereen. Staten van Amerika ziet men nu blijkbaar in, dat het bevorderen der binnenlandsehe productie ten koste van den handel met het buitenland de welvaart in het alge meen doet afnemen. Het is te hopen, dat dit inzicht ook elders baan breekt en tot handelsverrulmende maatregelen zal lei den. De ambtelijke instanties, die bij de vele onderhandelingen van onze uitvoermo- gelijkheden moeten maken, wat ervan te maken is, staan onder deze omstandig heden voor een zeer moeilijke taak. Het gevolg hiervan is, dat veel critiek op het resultaat van hun werk wordt uitgeoefend. Deze critiek zal niet altSjd misplaatst zijn, maar men bedenke bij* het uiten ervan toch ook de talrijke en groote moeilijkhe den, die door onze onderhandelaren over wonnen moeten worden. Het is nu een maal niet zóó, dat de positie van Neder land het bereiken van het meest wensche- ljjke ook mogelijk maakt. Ik meende hier op den nadruk te moeten leggen, omdat ik ervan overtuigd ben. dat men ln wat we huiselijk „Den Haag" plegen te noemen niets nalaat om de nitvoermogelijkhe- den ook van ons product! bij de onderhan delingen met het buitenland zooveel mo gelijk te bevorderen. Dit. beteekent aller minst, dat ons op dit terrein niets te wen- schen overblijft, en dat *n alle gevallen de meest wenschelijke en de best mogelijke regeling wordt, bereikt. Het beteekent al leen, dat ambtelijke Instanties naar mijn meening bereid zijn, al het mogelijke in het werk te stellen, om den uitvoer ook van ons product zooveel mogelijk te bevor deren. En daarom mag vertrouwd worden dat om een zeer urgent voorbeeld te noemen gepoogd zal worden om spoedig Deensche valuta voor djen import van bloembollen uit Nederland beschikbaar te doen stellen, en wel zoodanig dat daar heen meer bloembollen kunnen worden verzonden dan het vorigte jaar het geval was. Meer export is het eenig gezonde middel, om de overschottien zooveel moge lijk te beperken. Langen tijd zijn wij in onzekerheid ge bleven, of de aanvraag om een technische wijziging van het Britsohe invoerrecht op bloembollen, die voor narcissen op een aanzienlijke verhooging zou neerkomen, zou worden Ingewilligd. In Engeland zelf is, blijkens de Britsche tuinbouwpers, een groot meeningsverschil ontstaan over de al dan niet wenschelljkheid dezer wijzi ging. Het resultaat is geweest, dat de be trokken Britsche organisaties uitstel van de behandeling van dit vraagstuk hebben verzocht en verkregen. Het gevaar is dus niet verdwenen, maar iri elk geval zullen het a.s. seizoen weer narcissen naar Enge land kunnen worden gjezonden, die niet hooger belast zullen woriien dan met 10 van de waarde. Uit de rrieeningsverschillen over de voorgestelde wijziging in Engeland zelf blijkt wel, dat ook voor het invoerland groote gevaren van afworende handelspo litieke maatregelen niet denkbeeldig zijn. In elk geval is de zoo belangrijke uitvoer van narcissen naar Engelland voor dit sei zoen niet onmogelijk gemaakt, en is deze dreigende ramp voor <fe narcissenkwee- kers, die toch reeds met izeer groote moei lijkheden te kampen hejbben, voorloopig van de baan. Het nieuwe NederlanUsch-Amerlkaan- sche handelsverdrag scLVij nt inderdaad overeenkomstig de reeds vroeger uitge sproken verwachting, een gunstigen in vloed uit te oefenen op die afzetmogelijk heid in Amerika. De exporteurs, die de Vereenigde Staten dit voorjaar hebben be reisd, hebben echter grooten hinder on dervonden van het feit,, dat op bepaalde momenten de Amerikaantsche markt met laag geprijsde Nederlandlsche bolbloemen werd overstroomd. Dat de Nederlandsche broeiers hun product zooveel lager kunnen aanbieden dan de Amerikaansche, is ge deeltelijk een gevolg van de saneerings maatregelen, die den Nederlandschen broeiers bij den inkoop een voorsprong geven op de buitenlandsche afnemers van bloembollen. Het lijkt ons niet meer dan billijk, dat deze door die maatregelen ge schapen ongelijkheid wordt opgeheven. Zeer tot schade van onzen export zouden dc Nederlandsche uitvoerproducten an ders moeten strijden tegen een reputatie van ongelijke concurrentie. Het is hier niet de zaak, dat de Nederlandsche broeier bij den inkoop van zijn grondstof, het pro duct onzer cultures, moet worden achter gesteld bij den buitenlandschen broeier. Slechts een nu kunstmatig veroorzaakte ongelijkheid bij den inkoop van de grond stof moet worden opgeheven, en 't schep pen van gelijke verhoudingen zal onge twijfeld door ieder worden toegejuicht. HOLLAND—BRITSCH INDIË LIJN. STREEFKERK. 20 Juni van Calcutta naar R'dam. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BREEDIJK. 19 Juni van Boston te New Vork. DRECHTDIJK R'dam n. Pacific Kust. 19 Juni van Swansea DELFTDIJK, Pacific Kust n. R'dam. 19 Juni te Los Anze'es KOTT LLOYD DEMPO uitr. pass 19 Juni n.m. 11 uur Perim. SOEKABOEMI. thuisr.. 20 Juni v. Port Said BALOERAN, thuisr.. 20 Juni v. Port Said. KON. NED. STOOMB. MIJ. BOSKOOP. 20 Juni v Chili te R'dam. HALCYON LIJN STAD ZAANDAM, naar Stockholm, pass. 19 Juni Elseneur. o DIVERSE STOOMVAARBHERICHTEN. BBRKEL, 19 Juni van Libreville te Rochester. KATENDRECHT, 19 Juni van Constanza te Dublin. SCHIELAND 20 Juni van de Tyne tar Hamburg ST. Annaland. 19 Juni van Kopenhagen n. Leningrad WOENSDRECHT Hamburg n. Constanza. oass 19 Juni Gibraltar. TUVA 19 Jun! v. B. Aires te; Montevideo. ALDEROMIN 19 Juni v. Narvik n. R'dam. SIRRAH 19 Juni v Vlaardingen te Moer- manskust JONGE ANTHONY. R'dam n. Bilbao, pass. 20 Juni Finisterre:

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13