DIA-BROOD KATWIJKERS CHR. OPLEIDINGSSCHOOL Losse nummers van ons Blad LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 20 Juni 1936 UIT DE RIJNSTREEK. BROOD VOOR SUIKERZIEKEN UIT DE OMSTREKEN. ADVERTEERT IN HET LEIDSCH DAGBLAD W. VAN BEELEN Cz. C. F. MEERPOEL UN/T IN LETTEREN, ALPHEN. DE RAADHUISPLANNEN NIET GOEDGEKEURD. Nieuwe plannen zullen ontworpen worden. Naar wij vernemen, zijn de twee Raad- huisplanncn die wij destijds publiceer den, door B, en W. en de Commissie van Openbare Werken niet goedgekeurd. De heeren Hooykaas en Lockhorst te Rotter dam en Blaauw uit Haarlem zullen nu nieuwe plannen ontwerpen, volgens nieuwe aanwijzingen. Zij ontvingen daar toe een opdracht, die door hen aanvaard ls. Officieel was gisteravond de Raad van een en ander nog niet in kennis ge steld, doch na Informatie bleek ons, dat het bovenstaande als juist kan worden beschouwd. Ds. Schonereld beroepen. Ds. J. Schoneveld, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Alphen, ontving een beroep naar Groningen. Gevonden: 1 damestaschje met kerk boek; 1 zilver kettinkje; 1 grijze overjas; 1 grijze kindersportriem; 1 belasting plaatje. Inlichtingen politiebureau Julia- nastraat. o NIEUWKOOP. Laatste vergadering Crisis-comité. De laatste bestuursvergadering werd ge houden van het dagelij ksch bestuur van het Crisis-comité voor Nieuwkoop en Noor den, waarbij de burgemeester namens het gemeentebestuur dank heeft gebracht voor het vele goede door het comité gedurende ruim vier jaren in deze gemeente verricht. Doorloopend heeft het comité de gemeente en de kerkelijke armbesturen bijgestaan en steun verstrekt In natura en in geld daar, waar het hoog noodige ontbrak. Ver schillende malen heeft 't comité zelfs zelf standig onderstand verstrekt aan groepen, welke door bijzondere oorzaken in het geheel zonder bron van inkomsten waren. Daarbij verwaarloosde het comité niet zijn eigenlijke taak, n.L het bieden van hulp aan den middenstand. Een bijzonder woord van waardeering meende spr. te moeten uitspreken voor den arbeid van den voorzitter, de secre taresse en den penningmeester, die zich zooveel moeite voor het crisiswerk hebben gegeven. Daarbij hebben de heeren De Graaf en Bots. ondanks het feit, dat zij het Nationaal Comité met verzoeken over laadden, steeds de goede harmonie weten te bewaren tusschen Nationaal en Plaat selijk comité, hetgeen voor een vruchtbare werking van het comité van het grootste belang was. Het deed spr. genoegen aan de heeren P. de Graaf en M. i H. Bots en de dames C. A. M. Bots en'A. F. van Bemmelen te mogen uitreiken de herdenkings-medaille, welke het Nationaal Comité aanbiedt, als blijvende herinnering aan den crisisarbeid, welke deze personen op geheel bijzondere wijze in deze gemeente hebben verricht. De heer De Graaf bracht, mede namens den heer Bots en de dames Bots en van Bemmelen dank voor de verleende onder scheiding en dankte verder het comité voor de steeds aangename samenwerking. De heer Bots wees op de goede verstand houding, welke steeds tusschen de leden onderling bestond en stelde er prijs op den heer de Graaf hartelijk dank te zeggen voor den steeds ondervonden steun. Hierna werd de vergadering gesloten waarna het crisis-comité alhier heeft Op gehouden te bestaan. Het comité heeft hier goed gewerkt en op de meest onpartijdige wijze de belan gen van de gemeenschap gediend. TER AAR. Vergadering Woningbouwvcr. „Ter-Aar". In het café v. d. Acker werd de leden jaarvergadering gehouden van de woning- bouwver. „Ter-Aar", onder presidium van den heer C. Kroon. Wederom was de op komst van dien aard dat de aanwezige leden zich konden scharen rondom de bestuurstafel. Na opening door den voorzitter volgde voorlezing der notulen door den secretaris J. Hogenboom. welke onveranderd de goedkeuring verkregen. Aan het jaarverslag ontleenen wij: Het onderhoud der woningen heeft ge regeld plaats gehad; bij het complex te Korteraar zijn dubbele schuurtjes ge bouwd ten gerieve van de huurders. Over de Inning der huren kan over het alge meen niet bijzonder worden geklaagd. Degenen, die in gebreke bleven, zuiverden zooveel mogelijk aan, Indien zij daartoe in staat waren, door ontvangst van de uit- keering aan rijkssteun. De verhuur van woningen ging geregeld door; de verlaten panden werden zeer vlug bewoond, uitge zonderd het woningcomplex te Kor teraar. De in de twee laatste jaren ont- ïuimde woningen zijn tot nu toe nog niet ingenomen, wat vermoedelijk wordt toe geschreven aan de standplaats. De achterstallige schulden komen langzaam ïpor een gedeelte binnen. De zware lasten WAaronder de vereeniging gebukt gaat zijn oorzaak dat zij niet geheel aan hare financieele verplichtingen bij de ge meente kan voldoen. Uit het financieele gedeelte, tevens verzorgd door den secr., bleek dat de balans in activa en passiva een totaal bedrag geeft van f. 124.614.63Vi. De exploitatie-rekening sluit met de volgende tekorten: le complex f. 763.68'/i, tweede f. 975.87 en het laatste f, 906.47. De boeken en bescheiden werden door de commissie van controle nagezien en in orde bevonden Namens voornoemde com missie rapporteerde de heer C. v. d. Hoorn Jzn. De voorzitter bracht den secr.-penn. dank voor zijn belde keurig verzorgde verslagen. De aftr. bestuursleden de heeren J. Hogenboom. J. Pieterse en C. W. v. d. Hoorn Azn. werden bij accl herbenoemd. De heeren C. v. d. Hoorn Jzn. met H. Volgering zullen voor dit boekjaar weder om als verificateurs optreden. Plaatsver vangers Ant. v. Rijn en C. Vermeulen. Hierop volgde sluiting. N.V. LEIDSCHC BROODFABRIEK TELEFOON 36 4757 (Ingez. Med.) HILLEGOM. Loop der Bevolking. Gevestigd: A. J. Derogee—de Bruin, Leldsche Straat 91 E. de Wit, Hoofd straat 8 H. Seel, Weerestelnstraat 39 D. W. van der Schans en echtg., Weere stelnstraat 141. Vertrokken: S. J. Hensing, Haarlem mermeer. Lisserweg 700 C. J. Rotteveel. Llsse, Kanaalstraat 54 F. Zwartjens, Warmond. Huize St. Ludwina. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Maria, d. van G. J. W. van den Bosch en W. J. M. Borst Maria Hubertine. d. van Th. Blom en M. H. Burbach Bgrnhard, z. van H. Tromp en E. Kluth Anna Alida, d. van B. van de Heisteeg en A. M. Salman Joannes Wilhelmus Maria, z. van J. van Roode en A, M. Fictoor. OndertrouwdS. F. van der Hulst en W. Nieuwenhuls. Getrouwd: G. C. Rotteveel en E. A. Schoonderwoerd W. N. Steekers en J. M. Mooijekind W. van Groen en J. Westerlaken. KATWIJK. Raadsagenda. De Raad komt Woensdag a^. des nam. te 7.30 uur in openbare vergadering bijeen. 1. Ingekomen stukkèn. 2. Herstemming over het voorstel-van Tongeren om de door B. en W. voorge stelde wijziging der precario-verordenlng vooraf in een raadscommissie te behan delen. 3. Voorstel tot terugstorting van het ten behoeve van den aanleg van een berghaven genoten subsidie van Rijk en provincie. 4. Voorstel tot het inrichten van de ge meentezaal als arbeidsbeurs. 5. Voorstel tot verkoop van het ge bouwtje der arbeidsbeurs aan de Bur- gersdijkstraat. 6. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrootingen voor het dienstjaar 1935 en 1936. 7. Voorstel tot wijziging van de ge meente-begrooting 1936. verband hou dende met de werkverschaffing. 8. Behandeling van een reclame-ver gunningsrecht. 9. Voorstel tot het vaststellen van een voorgevelrooilijn voor een gedeelte van de Kerkstraat te Katwijk aan- deu Rijn. 10. Vöorstcl tot het vaststellen van een nadere bestemming voor de gronden aan de Koningin Emmastraat. 11. Voorstel tot wijziging van den borg tocht van den oud-gemeente-ontvanger G B. Werther. 12. Praeadvies op adres D. van den Oever en M. van der Plas met betrekking tot de verordening op de Zeebaden en het strand. 13. Verleening van dispensatie van art. 22 bouwverordening M. van Duljn te Katwijk aan Zee. 14. Rondvraag. M. DE RUYTERSTRAAT, KATWIJK a. ZEE INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN voor deze school kan plaats hebben dagelijks na de schooltijden. 5458 De leerlingen voor de eerste klas moeten vóór 1 September ZES JAAR zijn. De school leidt speciaal op voor de M.UX.O.-school; op verzoek ook vanuit de zesde klas voor H.B.S. en Gymnasium! Fransche cursus in klas 4, na schooltijd. HET BLAD VOOR KATWIJK EN OMJTREKEN GEEFT UW ADVERTENTIÊN EN ABONNEMENTEN OP AAN DEN AGENT DIE ALLE INLICHTINGEN VERSTREKT zijn te KATWIJK verkrijgbaar bij Boekhandel „DE VOLHARDING", Voorstraat 18, Katwijk aan Zee. KATWIJK AAN ZEE. HET VISSCHERIJ-CONFLICT. Bespreking van den toestand. Gisteravond te half 9 uur werd een openbare vergadering gehouden in de Gemeentezaal, uitgeschreven door het co mité van Actie inzake het Visscherij-con flict. De voorzitter heette allen namens dit comité welkom en deelde mede, dateenige kameraden uit IJmuiden medegekomen waren. Vervolgens kwamen eenige sprekers aan het woord. De eerste deelde mede, dat de toestand in IJmuiden steeds vooruitgaand is. Wij hebben onzen plicht gedaan. Wij staan sterker dan ooit.Nooit is er een sta king geweest, geleid door eenvoudige per sonen, die zoo'n kalm en rustig verloop heeft gehad. Héél Nederland ziet neer op ons. De 2de spreker besprak de moeilijk heden, die bij dit conflict betrokken wa ren. Hij had het oog op de regeerings- maatregelen en wilde daar geen critiek op uitoefenen, daar deze staking buiten dé politiek omgaat. Met zooveel tegen u, aldus spr., kunt u de sympathie winnen door kalmte, eenheid en rust en door u te on derwerpen aan de overheden ln Katwijk, die over u gesteld zijn. Als eerste plieht wordt beschouwd uw financieele belangen, uw flnancieelen nood toe te vertrouwen aan het plaatselijk comité in katwijk. Spr, becrltiseerde uitvoerig de toestanden bij de arbeidsbemiddeling alhier! "Menschen, die nooit op een trawler gevaren hebben; die zoo'n vaartuig alleen kennen van een plaatje, worden als vlsscher Ingeschreven. B. en W, moeten hiermee rekening hou den. De moeilijkheden van het conflict moeten we onder de oogen zien. Laat de rust niet verstoord worden door deze bit tere pil, die wij te slikken krijgen. Als er hier iets voorvalt, dan - moeten wij ons wenden tot het hoofdcomité in IJmuiden. De 3de spreker vroeg Inlichtingen over personen, die, naar men zeide, hier op de lijst geteekend hadden om te varen. Spr. deelde mede, dat de schippers en machi nisten wel willen varen op de oude con dities met het oude volk. Een vierde .spreker merkte op, dat de stakingsleiding haar pilbht doet. Wij wil len dit conflict dadelijk verlaten, maar op eervolle wijze en mef geen cent loons verlaging. Een der aanwezigen wees er op dat hier bij de arbeidsbemiddeling metse laars, opperlieden, grondwerkers kunnen geronseld worden om te varen. Een ander zette uiteen, dat menschen. die In geen 10 a 15 jaar gevaren hebben nu als vis- scher worden ingeschreven. Hierover werd opgemerkt, dat dit een fout van den di recteur van de arbeidsbemiddeling is. Er moet een adres naar den minister van sociale zaken verzonden worden, of men dient een audiëntie aan te vragen om de toestanden in onze gemeente toe te lich ten. Het plaatselijk comité moet hier uit gebreid worden, hoètéel, aldus spr,, dit vraagstuk bulten het conflict staat. Op de vraag, wat de menschen moeten doen, als zij uitgesloten v/orden van steun, werd aangeraden kalm te blijven en het hoofd erbij te houden. M^aar daar kan geen gezin van leven. Vul, aldus spr., op uw formulier ln, dat gij dêri arbeid niet wei gert, maar dat ge piet in staat zijt uw taak te vervullen. Maar als: ge als visscher staat ingeschreven, weiger dan. Ook werd de mogelijkheid besproken om hier en daar lijsten vpof steun over té leggen, als daarop dcjijoe'djteuring is ver kregen. Medegedeeld werd, dat te IJmui-> den twee predikanten cn vlfj doktoren geldelijken tterth verleend hadden. Daar uit blijkt wel, dat het geen communistische actie is. Tenslotte werd besloten om, alvorens stappen te doen om wijziging te krijgen in de toestanden, van.de arbeidsbemidde ling alhier eerst het. advies in te winnen van de 3 rechtskundig^ adviseurs, die men te IJmuiden heeft. Dan werd vanwege d'e 'bestuurstafel ge adviseerd om op de formulieren te zetten: „Wij willen varen op de oude voorwaarden op contract voor een jaar. daar wij van c.nze organisaties niet. mogen varen zon der contract". Daarna Volgde sluiting. LISSE. Twee auto's op elkaar gereden. Gisteravond had bij de Engelenbrug een autobotsing plaats. Een personenauto, be stuurd door een onbekend gebleven per soon moest stoppen voor het verkeer dat van tegenovergestelde richting kwam. Een achter deze auto rijdende vrachtwagen kon niet tijdig remmen en wilde de personen auto passeeren doch kwam y -rblj in bot sing met de van tegenovergestelde rich ting komende auto, waar de personenauto voor stopte. De laatste werd door de vrachtauto in elkaar gereden. Een in deze auto zittende zoon van den bestuurder vloog met zijn hoofd door de ruit. Hij werd binnengedragen bij den heer M., waar dr. Haase hem verbond. De E.H.B.O. was direct ter plaatse, evenals de politie, welke een onderzoek instelde. De personenauto moest weggesleept worden, terwijl de vracht auto in beslag werd genomen voor onder zoek, daar de remmen niet deugden. Voordracht voor Gemeente-Opzichter. Door B. en W. is ter voorziening van de met 15 Augustus a.s. Vacant komende betrekking van Gemeente-Opzichter de volgende voordracht den raad aangeboden (alphabetisch) Th. M. van der Eerden, architect. Hiile- gom; H. Hoenselaar, adjunct-opzichter te Leidschendam; A. C. A. van Schendel, eerste teohn. ambtenaar van Openbare Werken te Ginneken. VOORHOUT. Burgerlijke Stand. Overleden: Jacobus Ruigrok, oud 70 Jaar, gehuwd met P. C. Elstg'eest. Geboren: Cornelia Jacoba. d. van E. Bakker en J. v. Steyn. Vergadering Vereeniging voor Bloembollencultuur. Deze vergadering werd gehouden in café „Boerhave". De voorz. de heer P. A. v.'Reisen open de en was verheugd over de groote op komst De secretaris de heer C. J. Zon neveld las de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Volgde verkiezing van afgevaardigden naar de Alg. Vergadering. Gekozen wer den de heeren P. A. v. Reisen en P. v. d. Nouland, met als plaatsvervanger de hee ren P. L. v. d. Hulst en L. H. Prins. Alvorens tot behandeling van den be schrijvingsbrief der Alg. Verg. over te gaan, merkte de heer P. v. d. Nouland op, dat de atd. Voorhout haar stem moet laten hooren op de Alg. Verg. betreffende deze vervroegde vergadering, welke eerst in September gehouden zou worden. Spr. zeide, dat zulks onder voorzitterschap van den vorlgen voorzitter zeker niet ge beurd zou zijn. De tegenwoordige voorzit ter zouvolgens hem onder suggestie van énkele bestuursleden staan. Vooral omdat het hier gaat om een zeer urgente kwes tie, waarover pas een half jaar geleden uitspraak is gedaan, zou spr. willen, dat deze z.i. verkeerde handelwijze van het hoofdbestuur vroegtijdig de kop inge drukt werd, voor eventueele latere gevol gen. De voorzitter wist niet, hoe deze verg. tot stand ts gekomen, maar was het met 't H. B. eens. -daar vijf afd. een ver gadering tot stand kunnen doen komen. De heer v. d. Nouland was het hiermee niet eens. De heer Spierenburg sprak zich ook tegen deze critiek op het H. B uit. Nu volgde bespreking over de urgente kwestie „het voor- of tegen de saneering". De heer v. d. Nouland spoorde hierop aan, zich vóór de saneering uit te spre ken. De voorzitter de heer v. Reisen, was het hier geenszins mee eens en lichtte zulks nader toe. Nogmaals voerde de heer v. d. Nouland een pleidooi voor de sanee ring. Na discussie bleken 20 leden de sanee ring te willen behouden; 19 verklaarden er zich tegen. Het amendement Bennebroek, werd met alg. st. verworpen. Na rondvraag volgde sluiting. WASSENAAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Dirk Hendrik Franciscus, Z. van A. R. de Kievit en J. A. Alkemade Gijsbert, Z. van G. Ruitenbeek en G. van Arkel Hubertus Jacobus Paulus, Z. van P. M. Vogels en M. H. Zandvliet Kees Berend, Z. van C. T. van der Poel en J. H. Koster Margaretha, D. van J. J. D. Marbus en C. le Clercq Antonia Hen- drika, D. van H. Borsboom en A. H. van Staveren Petrus Johannes Maria, Z. van C. P. de Vogel en C. J. M. den Eisen. Overleden: Anna Hendlrina Elizabeth Meefout 70 j.. echtg. van W. A. van Pome- ren Margaretha Stam 89 j„ wed. D. DIrksen. Ondertrouwd: K. F. W. Swinkels en C. J. Brederode. Gehuwd: S. Huisman en G. P. Zuider duin. Dewensch van iedere huis vrouw is het bezit van een mooi Adfer-kastje, waarin een Adler naaimachine is In gebouwd. Open of dicht, steeds heef! men het naaigerei in de ruime schuiflade gemakkelijk bij de hand. Naaimachinehandel Breestraat 171 - Tel 2667 5527 (Ingez. Med.) NIEUWE UITGAVEN. Gids van Ter-Aar. Wij ontvingen de „Gids van Ter-Aar", verschenen hoofdzakelijk ten dienste van het vreemdelingenverkeer. Het werkje vertoont aan de buitenzijde de kleuren van de gemeente Ter-Aar, terwijl een unieke foto van de Langeraar- sche Plassen mede den omslag siert. In het boekje zelf staan een aantal foto's tusschen de tekst verspreid. Aanvangende met een voorwoord van den burgemeester, den heer B. Hogen boom, bevat het gidsje voorts hoofdstuk ken over de geschiedenis van Ter-Aar, over de ligging, de bronnen van bestaan, de verbindingen, de Langeraarsche Plas sen en ander natuurschoon, enz. Vermeldenswaard is een in het boekje voorkomende afdruk van een oude ets van de Kerkbuurt, welke in 1881 naar een veel oudere ets is vervaardigd. Hierop komt o.m. voor de omstreeks 1570 gebouw de R.K. Kerk, die na de reformatie in het bezit van de Ned. Herv. Gemeente kwam. Het werkje is tegen een geringe vergoe ding verkrijgbaaar.Uitgave: Nationaal Uitgevers- en Reclamebureau Vlaardingen. Verschenen bij de Uitgevers-Mij. Gebr. Kluitman te Alkmaar: „20.000 Jongens op Stap" door A. D. Hildebrand, met illustraties van Hans Borrebach, voor oudere jongens. Prijs ing. f. 2.in prachtband f. 2,90. Een schoen fabrikant schrijft een snelwandelwedstrijd uit om reclame te maken voor zijn nieuw fabrikaat jongensschoen, genaamd „De Overwinnaar", waaraan 20.000 jongens deelnemen. Van alle hun belevenissen en avonturen, die zij onderweg hebben, wordt in dit boek op een aardige onderhoudende wijze verteld. „Het meisje, dat op de maan wachtte", coor Vera Robinson, met teekeningen van Hans Borrebach, voor oudere meisjes. Prijs ing. f. 2.in prachtband f. 2.90. „Tanden op elkaar" door Margot Warn- sinck, geïllustreerd door Annie van der Ruit, voor oudere meisjes. Prijs ing. f. 1.65. in prachtband f. 2.25. „De Lengerud-k'nderen in het dal en cp de zomerwei" door Marie Hamsun, geïllustreerd door Pol Dom, uit het Noorsch vertaald door Claudine Bienfait. Een aardig frisch kinderboek uit de serie paedagogische boeken. „De Avonturen van een Schaatsenrijd- stcr" door Annie S. Bergsma, geïllustreerd door Miep de Feyter (leeftijd 812 Jaar). Prijs ing. f. 0.75, geb. f. 1.20. .Xtineke Durfal" door J. H. Brlnkgreve- Entrop, geïllustreerd door Mlep de Feyter (leeftijd 812 jaar). Prijs Ing. f.0.75, geb. f. 1.20. „Zomer op de Hei" door Gé Osinga, ge ïllustreerd door Miep de Feyter (leeftijd 812 jaar). Prijs Ing. f.1.geb. f. 1.75. „De Kanoklub" door Guus van Balkom, geïll. door Pol Dam (leeftijd 8—12 jaar), i Prijs ing. f. 0.75, geb. f. 1.20. 1 „4 Vroolijke Treksters" door J. H. Brink- I greveEntrop, geïll. door Nans van Leeuwen (leeftijd 1014 jaar). Prijs ing. f. 1.—, geb. f. 1.75. I „De Luchtpiraat" door A. Guy Vercoe, beweTkt door Jhr. R. H. C. Nahuys, geïll. door R. van Looy (leeftijd 1014 jaar). Prijs ing. f. 1.geb. f. 1.75. „Nonnle's Proeftijd" door Nanny Fran ken, geïll. door Rie Reinderhoff (voor oudere meisjes). Prijs Ing. f.1.geb. f. 1.75. Bij de Ultgevers-MljValkhof f Co. te Amersfoort: „Tusschen Sawahs en Bergen" door C. H. SevenhuysenVerhoeff, met teekenin gen van Rie Reindershoff. Prijs ing. f 1.—, geb. f. 1.40. „De Baantjes van Mia Reitsma" door A. van Oordt met teekeningen van Willy Bfedijk. Prijs ing. f. 1.60, geb. f. 2.50. Bij N. V. Em. Querido's Uitgevers-Mij. te A'dam, in de „Salamander"-uitgave, reeks van beste oorspronkelijke en ver taalde romans: „Kinderland", roman door Aart van der Leeuw; „Het Afscheid van de Wereld in drie dagen", roman door Victor E. van Vriesland; „Helene Marveil", roman door Reinier van Genderen Stort. Prijs per deel ing. f. 1.25, geb. f. 1.50. „Een Flirt met den Duivel" door Jef Last." Prijs ing. f. 1.75, geb. f. 2.25. Bij Bruna en Zoon's Uitgevers Mij. N. V. Utrecht een drietal spannende detective romans: „De laatste Held" door Leslie Charteris, uit het Engelsch vertaald door Havank. „Het Mysterie van de Hog's Back" door Freeman Wills Crofts, Nederlandsche ver taling van Eva RaedtDe Canter. „Het Raadsel van de Drie Gestalten" door Havank. Bij Zuid-Hollandsche Uitgevers-Mij. in de nieuwe serie Diëet-Kookboeken: "Wat mag ik eten??" lo. Bij ziekten van Maag en Ingewan den? door dr. Thekla von Zwehl; 2o. bij ziekten van het hart en Storin gen ln den Bloedsomloop? door dr. Erwin Becher; 3o. bij rheumatiek, migraine en enkele andere ziekten? door dr. Thekla von Zwehl; 4o. bij zwaarlijvigheid? door dr. K. Voit; 5o. bij ziekte van de Lever en de Gal blaas? door dr. W. Scharpff; 6o. diëet voor Zuigelingen, zieke en ge zonde Kinderen door dr. H. Siering Kaulla. In deze boekjes vindt men een groote variatie van recepten en menu's voor alle dagelljksche maaltijden. De deeltjes zijn voor Nederland bewerkt door dr. P. H. van der Hoog. Prijs in kartonnen omslag ge brocheerd f. 0.65. Bij Uitgevers-Mij. W. J. Thieme: „Mi parolas Esperanton, lees-, vertaai en spreekoefeningen ten dienste van Es- peranto-cursussen, voor schoolgebruik en zelfonderricht door J. J. Rozendal, Espe- ranto-leeraar. 373 Internationale Recepten door Lilla Deeley, vertaald door R. LotgeringHil- lebrand. Dit boekje bevat niet alleen re cepten van de z.g. volksgerechten, welke buiten het land of de landstreek waar ze tot het dagelljksche menu behooren wei nig of niet bekend zijn, maar ook tal van nationale recepten, die in den loop der tijden een internationale bekendheid heb ben verworven. Iedere huisvrouw zal dit boekje, waarvan de prijs gebonden f. 1.90 bedraagt, gaarne raadplegen, indien zij iets anders dan het gewone dagelljksche menu op tafel wil brengen. Bij Uitgeverij „Het Spectrum" te Utrecht in de Schijnwerper-Serie, een nieuwe Klein-Bibllotheek „Wat denkt U van den Mens?", korte v.'ljsgeerlge beschouwingen door prof. dr. Louis de Raeymaeker. „Levende Schaduwen", aanteekenlngen over de film dcor A. van Domburg; ..Katholieke Poëzie na 1900", een bloem lezing verzameld door H. Kuitenbrouwer/ A D. Sassen. Bij Uitgevers-Mij. C. A. J. van Dishoeck, Bussum „Spoken te koop" door F. R. Eckmar, een „griezel"-geschledenis No. 2 van de serie uit de lotgevallen van commissaris Wiebe Paesiat en inspecteur Gregor Boy- arski, H.P.A.. waarin als No. 1 onlangs is verschenen „Een Linkerbeen gezocht". Bij Uitgev.-Mij. „De Tijdstroom" te Lochem: „Een afscheid aan dit leven" door Benno J. Stokvis. Prijs ing. f. 1.50, geb. f. 1.90. Bij Van Gorcum en Comp. N.V. te Assen: Een serie voordrachten, samenspraken, tooneelstukjes, zangspelletjes, poppekast- spelen enz.; in de serie „Van Gorcum's Tooneel- fonds" onder redactie van David Tamhuls: „Hoe Prins Marie plezier ln het leven kreeg" door Jans Bakker. 2de druk; „Haantje als Detective" door C. Wilkes- huis; „Een Inbraak" door dr. J. B. de la Faille; „De Blijde Dag" door Antoinette van Dijk; „De Verkouden Prinses" door Stien de Bruyn: „Het Paradijzen Eiland" door Maria van RompaeyDe Lannoy. Bij Uitgev.-Mij. Kosmos: „Schaken", leerboek voor beginnende en gevorderde spelers, door J. R. Capablanca, bewerkt door dr. Max Euwe. Bij W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle ln de Schuurman en Jordens editie: „Wet op het Afbetalingsbedrijf". bewerkt door dr. E. van Bolhuis. BIJ de Uitgevers-maatschappij Kos mos te Amsterdam is verschenen ln sa menwerking met de Nederlandsche Reis- vereeniging een boekje getiteld: Wat moet ik zeggen en hoe zeg ik het ln het Noorsch. Dit handige werkje is voor Nederlanders bewerkt door Lucie van Stroommohr. 3-^2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7