Gezondheid 77sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 18 Juni 1936 Derde Blad No. 23382 BINNENLAND Voor Uwe RAPPORT INZAKE DE DRIJFNET-HARINGVISSCHERIJ. ONDERNEMERS-OVEREENKOMST NOODZAKELIJK Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Beneden-Maas te Vlaar- dingen, Is aan den minister van Land bouw en Visscherij een zeer uitvoerig rap port inzake de drijfnet-haringvlsscherlj aangeboden. Dat rapport is samengesteld door drs. J. J. J. Dalmulder. Hoofdstuk I behandelt het verloop van de gemiddelde marge tusschen opbrengst en kostprijs in de jaren 19251934. De ge produceerde cijfers stellen duidelijk in het licht welk een funeste invloed de val van het Pond Sterling en de Noorsche Kroon in 1931 voor de haringvisscherij heeft ge had. Overtrof de gemiddelde opbrengst- prijs in de jaren 19251930 den kostprijs per kantje met f. 2.17 voor stoomschepen en met f. 1.07 voor motorloggers, voor de periode 1931—1934 daalde deze marge tot f. 0.35 voor stoomschepen en -f f. 0.37 voor motorschepen. Dat voor beide scheepstypen de marge tusschen de op brengst-prijs en kostprijs per kantje niet gelijkelijk is teruggeloopen, is toe te schrijven aan de van overheidswege voor geschreven beperking van het aantal vaardagen, waardoor de stoomschepen, die in normale tijden de visscherij langer uit oefenen dan de motorloggers, sterker de nadeelen gevoelden en thans slechts met verlies in de vaart gehouden kunnen worden. In hoofdstuk II is berekend het ver loop van de werkgelegenheid en de belas tingopbrengsten in het haringvisscherij - bedrijf in de jaren 1925—1934. Onder scheiden worden: twee hoofdbedrijven, n.l. de haringhan- del en de reederij, zeven nevenbedrijven, welke via hun op brengsten in direct verband staan met de hoofdbedrijven, t. w.: scheepmakerijnet ten- en touwfabricage, taanderij, kulpery. machinereparatie, levensmiddelenbedrijf en zouthandel, de overige Nederlandsche industrieën, voor zooverre deze via hun ontvangsten in verband staan met de hoofd- of neven- bedryven. Door deze bedryven werd ge middeld per jaar aan loonen uitbetaalde 1925—1930: f. 31.702.649.—1931—1934: f. 18.881.370.—daling: 40.45%. De gemiddelde belastingopbrengst van bij de haringvisscherij betrokkenen kan voor het tijdvak 19251930 gesteld wor den op f. 6.633.977.per jaar, tegen f. 3.944.566.'s jaars voor 19311934 en geeft dus een daling te zien van 40.54%>. Deze teruggang van loonen, arbeidswe ken en belastingopbrengst is in veel ster- kek mate toe te schrijven aan de daling van den gemiddelden opbrengstprijs per kantje dan aan de vermindere aanvoeren van haring. In het eerste hoofdstuk is aangetoond, dat de exploitatie der stoomschepen ver lies oplevert, wat op den duur moet leiden tot het stilleggen van de stoomvisschers- vloot. Dit zou, zooals wordt berekend, ten gevolge hebben, dat de Staat f. 1.067.400. aan belasting zou derven en tevens ver plicht zou zyn een bedrag van f2.517.112.50 aan werkloosheidssteun uit te keeren. Een jaarhjksch verlies van f. 3.584.512.50 is ze ker wel van genoegzaam belang om maat regelen onder het oog te zien, die het stoomreederij bedrijf voor ineenstorting behouden. Hoofdstuk III levert een beschouwing van de positie van Haringvisscherijbedryf op de wereldmarkt in de periode 1922— 1934. Allereerst is nagegaan hoe het ge steld is met den export van haring uit de drie voornaamste de haringvisscherij uitoefenende landen. Het blijkt, dat de Nederlandsche uitvoer toenam met 1.374.300 K.G., terwyi zoowel de Britsche als de Noorsche export daalde en wel met resp. 4.675.000 K.G. en 7.050.600 K.G. Dit moet worden toegeschreven aan de sterke uitbreiding der Duitsche haringvisscherij, die over dezelfde periode gemiddeld 8.685.270 K.G. meer aanvoerde. Uit een beschouwing van de structuur van de haringmarkt in Nederland blykt, dat: lo. een daling van den haring-aanvoer met l°/o leidt tot een styging van den ge middelden opbrengstprUs per kantje met 0.67%; 2o. een vermeerdering van den Neder- landschen export van pekel- en steur- haring met 1% leidt tot een stijging van den gemiddelden opbrengstprijs per kantje met 1.07%. Stelt men dus pogingen in het werk om den onvoldoenden opbrengstprijs te sti- muleeren en daardoor het bedrijf weer rendabel te maken dan zal men meer baat vinden bfj een verhoogden export dan bij beperking van den haringaanvoer. De export van pekel- en steurharing is echter ten nauwste afhankelijk van de Nederlandsche, Britsche en Noorsche ex portprijzen en van de koopkracht op de wereldmarkt. Aangetoond wordt, dat een economische politiek, die zich ten doel stelt den export van pekel- en steurha ring te stimuleeren door een uitvoerpremie weinig resultaat zal opleveren. Verdes wordt uiteengezet, dat een styging van 1% van den gemiddelden opbrengstprijs per kantje een styging van den Nederland- schen exportprijs van 0.87% ten gevolge beeft. De onderstaande punten worden aangegeven als verstoorders der goede structuur in de periode 19311934: lo. de val van 't Pond Sterl. en de Noor- «che Kroon in 1931; 2o. de betalingsmoei lijkheden in Duitschland; 3o. de maatre gelen ter beperking van den aanvoer; 4o. bet zoutverbod van 1934; 5o. het in 1933 en 1934 toegepaste systeem van prijsop- vanging; 6o. de toenemende handelsbe lemmeringen. In Hoofdstuk IV worden de middelen jer verbetering van den toestand in het haringvisscherybedrijf aangegeven. Deze maatregelen betreffen in hoofdzaak be perking van den aanvoer van haring; daarnaast is evenzeer plaats voor maat delen, welke den afzet der haringpro- Jucten stimuleeren. Hiertoe zyn te re- senen: a. het voeren van reclame-campagnes; b. het voeren van een georganiseerde politiek ter verkryging van gedifferen tieerde prijzen in verschillende afzetge bieden en ter bevordering van gezonde crediettoestanden in den haringhandel; c. het conserveeren van haring; d. verhoogde consumptie van haring by land- en zeemacht en rijksgestichten; e. tempering der handelsbelemmerin gen; f. exploratie van nieuwe afzetgebieden. Beperking van den aanvoer kan ge schieden door: lo. beperking van het aantal aan te voeren kantjes per schip per teelt, wat tot zoodanige ongerijmdheden leidt-, dat dit. middel geen toepassing kan vinden; 2o. inperking van het aantal uit te va ren schepen, wat in de tegenwoordige om standigheden de voorkeur verdient boven vryen aanvoer. Het wil ons voorkomen aldus het rapport dat deze inperking het gevolg moet zyn van een door de directe belang hebbenden te treffen regeling. Daartoe zal het noodig zyn, dat de leden der Ree- dersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvischerij een door den Minister verbindend te verklaren ondernemers- overeenkomst sluiten, terwyl een gelijk soortige overeenkomst dient te worden aangegaan door de haringhandelaren, georganiseerd in de Vereeniging van Ha ringhandelaren, den Bond van Neder landsche Haringexporteurs en eventueel in de Vereeniging ter bevordering van Vischery, Handel en Nyverheid. Goed bedoelde pogingen om door onder ling overleg te geraken tot een voor alle partyen aannemelyke regeling, kunnen dan niet afstuiten op de tegenwerking of den onwil van enkelen. Verder wordt zoo de verantwoordeiykheid gelegd in handen der reeders en haringhandelaren, wier bestaan van de te treffen maatregelen afhankeiyk is, terwyl hierdoor een snel ler ingrijpen en een soepeler regeling mo gelijk is dan by ingrypen van overheids wege. Tot de taak der georganiseerde reeders behoort bij dezen opzet de beslis sing over het aantal uit te varen schepen, terwyl de haringhanfielaren georgani seerde verbetering van den afzet ter hand kunnen nemen en een voor het noodige inzicht in het bedrijf hoogst noodzake- ïyke vooraadstatistiek dienen samen te stellen. Daar de belangen van beide groepen elkaar zeer nauw raken, dient een uit beide partyen samengestelde commissie het dagelyksche contact te be werkstelligen. De overheid kan zich dan bepalen tot het waken voor de belangen van den haringhandel bij het sluiten van handels verdragen, het steunen van den haring- export doordat de consulaire dienst op nieuwe afzetgebieden wyst, het bevorde ren van het haringverbruik by ryksinstel- lingen en het vergoeden der stilligkosten voor dat deel der vloot, dat krachtens be sluit der belanghebbenden niet in de vaart gebracht mag worden. De kosten hiervan schatten wij op nog geen f50.000.een cyfer, dat zyn rechtvaardiging vindt in het groote belang van de instandhouding der visschery voor het economische leven in ons vaderland. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN 'S-HERTOGENBOSCH. TEVREDENHEID VAN H. M. DE KONINGIN. H. M. de Koningin heeft in antwoord op de toespraak, welke burgemeester van Lanschot ten stadhuize te Den Bosch tot de Vorstelijke bezoeksters heeft gericht, gezegd, dat Zy zeer ontroerd was door de woorden, tot Haar gericht en voor het geschenk, waarmee Zij werd vereerd. Het was Haar een byzonder genoegen weer een bezoek te brengen aan den Bosch en H. M. getuigde diep getroffen te zyn door de ontvangst Haar en Haar dochter door de Bosschenaren bereid. Zij verzocht den burgemeester Haar bijzonderen dank over te brengen aan de Bosschenaren voor de wyze, waarop Zy zoowel by de ont vangst als tydens Haar verblyf in de stad van hun verknochtheid hebben blyk ge geven. H. M. gaf de verzekering aan Haar be zoek de aangenaamste herinnering te be- BENZINE-INV OERRECHT VERHOOGD. MET INGANG VAN GISTEREN MET •/j CENT PER LITER. In Staatsblad No. 400, gedateerd 16 Juni is afgekondigd de wet van 5 Juni 1936, krachtens welke, ter financiering van den versnelden bruggenbouw het byzonderlyk invoerrecht op benzine wordt verhoogd van f. 8 op f. 8.60. In aansluiting hiermee vernemen wij, dat met ingang van gisteren, 17 Juni, wegens de afkondiging van de wet, de benzineprijs met een halven cent per liter is verhoogd. HET CONFLICT IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. KATWIJKERS WEIGEREN UIT TE VAREN. Het comité van actie inzake het con flict in het visscherybedryf te IJmuiden meldt ons dat op een te Katwyk aan Zee gehouden vergadering met de door de arbeidsbemiddeling aangeschreven zee- visschers met algemeene stemmen beslo ten is niet naar zee te gaan o~< de voorstellen van de reeders. AUSTRALISCH MINISTERIEEL BEZOEK AAN ONS LAND. Met het K.L.M.-vliegtuig „de Lyster"; dat gistermiddag te kwart over vier uit Parys aankwam, arriveerde op Schiphol de Australische minister van justitie en nyverheid, R. G. Menzles, die een officieel, zy het ook kort bezoek aan ons land komt brengen. HET SLAGERSCONGRES TE BOSKOOP. Motie inzake de drukkende crisislasten. Als vervolg op ons verslag inzake het congres van den Ned. Slagershond te Bos koop zy nog gemeld: By de bestuursverkiezing werden de aftredenden, n.l. de heeren E. Weima, H. C. Bille. F. W. van Asperen, J. P. Pruiksma en Jac. de Visser herkozen. Aangenomen werden de voorstellen van het bonds- bestuur tot wijziging der statuten en huis- houdeiyk reglement. Een voorstel van het bondsbestuur om de bondscontributie over 1936 ten op zichte van 1935 te verhoogen met f. 1,50 per lid en per Jaar en alzoo te brengen op f. 7,50 werd aangenomen. In behandeling kwam o.a. een serie voorstellen van verschillende afdeellngen omtrent de regeeringsbemoeiingen en cri sisheffingen. Hieromtrent ontstond een uitvoerige discussie. Ten slotte werd de volgende motie aan genomen. Aan den Raad van Ministers De Ned. Slagershond, op 17 Juni 1936 te Boskoop in jaarvergadering bijeen: gehoord hebbende de besprekingen over den treinigen toestand in 't slagersbedryf, welke grootendeels een gevolg is van de drukkende lasten als crisisheffingen op rund- en varkensvleesch en omzetbelasting op vleesch, doet hierby een ernstig en dringend be roep op de regeering om den slagersstand, mede in het algemeen belang te ontheffen van de drukkende crisislasten op rund- en varkensvleesch. althans deze lasten te ver lagen, daar het bedrijf ze niet meer kan dragen. Vervolgens werd besloten adhaesie te betuigen aan een voorstel van de Dorps- slagersvereeniging voor den Kring Utrecht omtrent het cadeaustelsel. Na een onbelangryke rondvraag volgde sluiting, waarin de voorzitter dank bracht aan allen, die door him zakelyke discussies deze jaarvergadering weder op hoog peil hebben doen staan. De avonduren werden wederom in „Flora" aangenaam doorgebracht, terwijl zeer velen ook genoten van een heeriyke wandeling. Heden werden bezoeken gebracht aan verschillende tuinen alsmede aan de ge meenteplantsoenen en het rosarium te Boskoop. Na de lunch vertrokken zeer velen per autobussen naar .Elfhoeven" om daar nog van lucht, water en natuur te genieten, waarna het congres des middags te Boskoop op de gebruikelyke wijze ge sloten is. o WIJZIGING EN AANVULLING VAN DE PENSIOENWET. Het eindverslag van de Eerste Kamer. Aan het eindverslag van de Eerste Ka mer over het ontwerp van wet tot wijzi ging en aanvulling van enkele artikelen van de Pensioenwet 1922 en van de wet van 28 Mei 1925, laatsteiyk gewijzigd by de wet van 28 Juli 1933. wordt het vol gende ontleend: Bij het afdeelingponderzoek van dit wetsontwerp verklaarden zeer vele leden, met instemming kennis te hebben geno men van het voornemen van de regeering, zoo spoedig mogelyk een wyziging van het weduwen- en v/eezenpensioen te be vorderen. opdat dit eerlang worde ver hoogd. Eenigen van hen betreurden evenwel, dat de ambtenaren die verhooging ge heel moeten opbrengen, indien daartoe mocht worden overgegaan. Deze leden meenden, dat ook de kassen van de pu- bliekrechteiyke lichamen daarin moeten bydragen. Voorts had het hen bevreemd, dat de minister van binnenlandsche zaken in de Tweede Kamer slechts heeft gewaagd van salarissen tot f. 5000, in verband waarmede zy gaarne zouden vernemen, of het in de bedoeling ligt, hier een limiet te stellen en, zoo ja, waarom. Verscheidene leden bevalen het denk beeld van het zoogenaamde zusterpen- sioen, gelyk dit eertijds by de maat schappij tot exploitatie van staatsspoor wegen toepassing heeft gevonden, aan, al erkenden zij, dat moet zyn aangetoond, dat de pensioengerechtigde zuster inder daad de huishouding voor haar broeder heeft gevoerd. Ten slotte werd de wenschelijkheid be pleit van vervroegde pensionneering van vrouwen in dienst by openbare lichamen. Zulk een pensionneering moge meer uit gaven vorderen, toepassing van dien maatregel maakt ruimte voor jongeren om een betrekking te verwerven, waarbij de overheid ongetwyfeld is gebaat. STEENKOLEN-KARTEL ONTWORPEN. Ook Nederland er bij betrokken? Het A.N.P. meldt uit Essen:- Er wordt melding gemaakt van een merkwaardige poging om te geraken tot een kartel voor het steenkolenbedrijf, speciaal voor het regelen van prijzen en opbrengst voor den uitvoer van cokes uit de belangrijke kolenproduceerende lan den, zooals Duitschland, Engeland, Neder land, België en Polen. De duur van dit kartel zou voorloopig drie jaar zyn. Indien voor het afloopen hiervan geen opzegging heeft plaats gehad, zou het automatisch worden ver leend. Hoewel de mogelyfcheden om tot een overeenkomst te geraken zeer groot zyn, heeft men goede hoop toch een oplos sing te vinden, omdat reeds de pryzen- ooriog beëindigd en de verhooging van den internationalen cokesprijs een feit geworden is. Daar reeds wat betreft de uitvoerhoe- veelheden de deelnemers aan het toe komstige kartel zich aan de vastgestelde hoeveelheden houden is dit kartel prac- tisch al in werking getreden. CONSUMFTIEMELK. Nederlandsche Zuivelcentrale, 21 tot en met 27 Juni. Consumptiemelk regeerings- conlract, taxegedeelte 5 1/4 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit, overmelk re- geerings-minimumprijs 4 cent. Afdracht by levering in consumptie van andere dan taxemelk TV cent. NEDERLANDSCH VERBOND VAN CHR. MEISJESVEREENIGINGEN. Provinciale bijeenkomst te Rotterdam. Gisteren is in de Diergaarde te Rotter dam een provinciale byeenkomst gehou den van het Nederlandsche verbond van Christelijke melsjesvereeniglngen, dat ruim 23.000 leden heeft. In de groote zaal van het sociëteits gebouw, welke byna geheel vol was bene den, heeft mej. E. H. van der Schaar, voorzitster van de afdeeling Rotterdam van de Federatie van Christelyke vereeni- gingen van en voor meisjes, by welke organisatie het verbond is aangesloten en onder welker auspiciën dit vergaderde, de deelneemsters welkom geheeten. De bondsliturgie is toegepast onder lei ding van mej. J. de Bel, voorzitster van de provinciale commissie uit het verbond. Het grootste gedeelte van het ochtend programma bestond uit een toespraak van mevrouw C. J. Sickesz-Snyder, presidente van het landelyke Verbond, over: verbor gen kracht. De spreekster zeide dat wij ons nog niet half bewust zijn van de goddelijke krachten welke in ieder mensch leven. Wij passen op. geraffineerde wijze de natuurkrachten toe. zonder te besef fen, dat er innerlijke waarden zijn welke de menschheid als geheel ten goede ko men, indien wij er acht op slaan, omdat deze meestal nog latente kracht uit den rijkdom Gods in staat is om den grooten angst te doen verdwynen welke thans de mensch zich doet organiseeren, wape nen, veel spreken en schrijven, welke zyn geheele wezen beheerscht. In de pauze, welke in verband met het prachtige weer is verlengd, hebben de meisjes in den tuin een gemeenschappe- lyken maaltyd gebruikt. Des middags heeft men geluisterd naar declamatie van den heer J. van der Ree; daarna heeft de Christelyke meisjesver- eeniging te Kralingen een vertooning ge geven van De Tooverfluit. Ds. J. H. van Beem heeft een slotwoord gesproken. (N. R. Crt.) GEZELSCHAPSBILJETTEN DER SPOORWEGEN. Tot een aanzienlijke prijsverlaging besloten. Naar wij vernemen zullen de Neder landsche Spoorwegen met ingang van 1 Juli as. een aanzienlijke prijsvermin dering invoeren voor gezelschapsreizen van volwassenen. De gezelschapsbiljet ten voor een reis heen en terug op den zelfden dag, zullen reeds verkrijgbaar zijn voor gezelschappen van ten minste 20 personen, terwyl de geldigheidsduur der gezelschapsbiljetten voor een reis heen en terug voor ten minste tien per sonen, van 3 op 4 dagen gebracht wordt. Bovendien worden op beide soorten bil jetten. afhankelijk van het aantal deel nemers en den afstand waarover gereisd wordt, reducties van 520 pet. gegeven. OMZETBELASTING OP WILD EN GEVOGELTE. De minister tegen vrijstelling. De minister van financiën heeft geant woord op vragen van den heer Vervoorn betreffende de heffing van omzetbelas ting op wild en gevogelte. Het is den minister bekend, dat de ta riefcommissie bij herhaling heeft beslist, dat bewerkt wild en gevogelte niet kun nen worden gerangschikt onder de om schrijving van „dieren, doode en levende", voorkomende in onderdeel 1 van tabel b, behoorende bij art. 17 der Omzetbelasting- wet 1933. Tegen het bevorderen van toepassing der wet ten aanzien van wild en gevogelte in den zin, dat deze worden vrijgesteld van omzetbelasting zooals door den poelier afgeleverd, heeft de minister bezwaar, aangezien van de gewone vleeschsoorten ook omzetbelasting wordt geheven. Het aangehaalde geval der gezouten haring ligt anders, daar was van een bewerking in den gewonen zin geen sprake. Bij be handeling van de wet od de omzetbelas ting is geenerlei toezegging gedaan, waar uit de vrijstelling van wild en gevogelte zou voortvloeien. ALGEMEENE VEREENIGING VOOR VREEMDELINGENVERKEER IN NEDERLAND. Jaarlyksche vergadering te Assen. Te Assen is gisteren de jaarlyksche al gemeene vergadering gehouden van de Alg. Ver. voor Vreemdelingenverkeer. De 200 deelnemers werden aan den voor avond in de prachtige statenzaal van het Provinciehuis officieel verwelkomd door mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk. Vervolgens werden de congressisten toe gesproken door den burgemeester van Assen, mr. J. Bothenius Lohman. Beide autoriteiten spraken vriendelyke woorden aan het adres van de congresseerende vereeniging, waarby zy niet vergaten te wyzen op de inderdaad zeer bekoorlyke schoonheid van de provincie Drente, wel ker schilderachtig landschap den toeris ten zeer geeft te genieten. De heer C. R. T. baron Krayenhoff, voorzitter van de vereeniging, dankte de autoriteiten voor het voorrecht in de Statenzaal officieel te mogen worden ont vangen. Na de officieele begroeting begaven de deelnemers zich naar de buitensociëteit „de Hertenkamp", waar de vereeniging „Assen Vooruit" een concert aanbood.dat werd uitgevoerd door de plaatselyke ver eeniging A.D.O. JAARVERGADERING NIENEBOKOS. In de gistermiddag te Den Haag voort gezette jaarvergadering van den nieuwen Nederlandschen bond van Koffiehuishou ders en slyters Nienebokos, kwamen voor stellen in behandeling om, zoo mogelyk in samenwerking met de regeering, te streven naar ordening in het bedrijfsle- leven en naar verlaging van personeele lasten en van den accyns op gedistilleerd en dien op bier. De vergadering vereenig- de zich met deze voorstellen. steeds het goede en het beste, daarom alleen ASPIBIN/Tn TABLETTEN (sayerI en nooi.t vervalschingen nJL/ Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjei van 30 tabl. 70 ets. an oranjezakjes van 2 teel. 10 ets. 5327 (Ingez. Med.) DE EERSTE KAMER VERGADERT 8 MINUTEN. In de vergadering der Eerste Kamer waren gisternamiddag aan de orde de volgende wetsontwerpen: 1. Wyziging en verhooging van het vier de hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1935 (uitbreiding korps politietroepen binnenland'. 2. Wyziging en aanvulling van de Ny- verheldswet. 3. Verhooging van de begrooting van het Staatsbedryf der Artillerie-inrichtin gen voor 1935 (aanschaffing en aanmaak werktuigen, enz.) 4. Wyziging en aanvulling van enkele artikelen van de Pensioenwet 1922 (Staats blad No. 240' en van de wet van 28 Mei 1925 (Staatsblad No. 216), laatstelyk ge- wyzigd bij de wet v. 28 Juli 1933 (Staats blad No. 385). 5. Vereeniging van de gemeenten Bosch- kapelle, Stoppeldijk, Hengstdijk en Osse- nisse. 6. Wyziging en verhooging van de be grooting van het Staatsmuntbedrijf voor 1936 (uitbreiding en vernieuwing gebou wen en terreinen)'. De wetsontwerpen 1, 2, 3 worden z.h.s. aangenomen. Bij No. 4 antwoordt de minister van Binnenlandsche Zaken, de heer De Wilde, naar aanleiding van desbetreffende op merkingen in het eindverslag, dat het in tijden als deze niet aangaat, de op de pu blieke lichamen rustende lasten nog te verzwaren döor deze te doen bydragen in de kosten, welke zouden voortvloeien uit een in het voornemen der regeering lig gend voorstel tot verhooging van het we duwen- en weezenpensioen. Wat de ongehuwden betreft, die een zuster- of broedeipensioen hebben, zij verkeeren toch nog in een betere conditie dan degenen, die een gezin hebben te on derhouden. Overigens is het zusterpen- sioen een verouderde Instelling. No. 4 wordt z.h.s. aangenomen, evenals No. 5 en 6. Te 2.08 wordt de vergadering gesloten. COMMISSIE INZAKE TEELT VAN GENEESKRACHTIGE KRUIDEN. Bij beschikking van den minister van landbouw en visschery is ingesteld een commissie, welke tot taak zal hebben, voornoemden minister een rapport uit te brengen aangaande de teelt, den handel en de verwerking van geneeskrachtige, aromatische en aanverwante kruiden, voor zoover een en ander voor ons land van belang kan zyn. In die commissie zyn benoemd: prof. dr. W. C. de Graaff, hoogleeraar aan de Ryksuniversiteit te Utrecht, W. J. de Maar, directeur der N.V. Koninklijke Pharmaceutische fabrieken v.h. Broca- des-Stheeman en Pharmacia, te Mep- pel, en ir. C. M. van der Slikke, rijks- tuinbouwconsulent, te Leeuwarden. WELKE PASSEN ZIJN REEDS BERIJDBAAR? De K.N.A.C. schrijft ons; Nu het reisseizoen zoo zoetjes aan weer is aangebroken zullen vele lezers zich de vraag stellen welke passen zij reeds kun nen beryden en welke nog zyn gesloten wegens een teveel aan sneeuw. Te hun ner gerieve laten wy hieronder een over zicht volgen van den toestand zooals die op het oogenblik is. De volgende passen zijn in Zwitserland nog niet te passeeren: Albulla, Bernina, Furka, Grimsel, Groote St. Bernard. St. Gothard, Splügen, Umbrail en de St. Bernhardin. Wanneer de weersomstandig heden gunstig blijven zullen bovenstaan de berwegen nog aan het einde van deze maand geopend worden. Zonder kettingen berijdbaar en zoo goed als geheel sneeuwvry zyn de Briinig pas, Fluela-, Forclaz-, Jaun-, Jogne-, Julier-, Klausen-, Lenzerheide-, Lukmanier-, Ma- loja-, Morgins-, Mosses-, Ofen-, Ober alp- en de Pillonpas. In Frankrijk zyn de bergpassen in de Pyreneeën geheel sneeuwvry zoo ook in de Jura. De Fransche Alpenwegen zullen eind Juni alle zyn geopend. In Italië zijn niet berijdbaar: Cereda, Falzarego. Gavia, Ferrara, Giovo, Pordoi, Sella en de Stelvio. De Dolomitenweg zal tot 20 Juni zijn gesloten wegens uit te voe ren werkzaamheden. Wat Oostenrijk betreft is de Arlberg ge heel sneeuwvrij. De Groszglockner is ge- deelteiyk berijdbaar en zal tegen 't einde van de maand Juni geheel worden ge opend. o ALG. BOND VAN POLITIE-PERSONEEL. Gistermorgen is het congres van den Alg. bond van politiepersoneel in Neder land voortgezet. Na langdurige besprekingen werd het voorstel van het hoofdbestuur om De Politiebode om de 14 dagen te doen ver schijnen. met de stemmen van de afdce- lingen Den Haag. Hilversum en Alkmaar tegen aangenomen. De begrooting voor 1936 en 1937 werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Het geheele hoofdbestuur werd bii acclamatie herkozen. De afdeeling Amsterdam zal de controle- commiss'e samenste len die te Rotterdam werd aangewezen om de comm'ssie van geschillen tusschen de redactie van het bonösograan en inzenders van bijdragen te benoemen, 's Middags werd een auto tocht in de buurt van Amersfoort ge maakt.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9