LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 18 Juni 1936 LUCHTVAART Nieuwe Holl. Maatjes Haring AGENDA. STARTMETHODEN BIJ ZWEEFVLIEGEN. Velen vragen z-ich af hoe een zweefvlieg tuig zich in de lucht kan verheffen. In vorige artikelen zagen wij, dat voor ieder vliegtuig een zekere snelheid ten opzichte van de lucht noodig ls om op te kunnen stijgen. Deze snelheid werd bij een motor vliegtuig verkregen door middel van een of meer propellers, aangedreven door mo torkracht. BU zweefvliegtuigen ontbreken propeller en motor nu eenmaal en zal dus de snel heid op een andere wijze verkregen moe ten worden. Hiervoor heeft men verschil lende methoden ontwbrpen. Als eerste noemen we de hand- of gummi-start. Deze startwijze geschiedt met behulp van gummikabel. Een ieder kent de in winkels gebruike lijke pak-elastiekjes. In een gummistart kabel zijn 600 tot 1000 elastiek-draden, ter zelfder dikte als de pak-elastiekjes, samen gebundeld in een sterk katoen omweefsel. In het midden van dezen kabel is een me talen ring bevestigd die aan een open haak welke aan den neus van het zweefvliegtuig bevestigd is, is vastgemaakt. De beide uiteinden van den kabel worden nu in V-vorm uitgelegd over het terrein. Achter het toestel wordt een anker in den grond geslagen en hieraan de staart van het zweefvliegtuig met een uitklink- baren haak vastgezet De piloot gaat in het toestel zitten en bindt zich met de daarvoor bestemde riemen vast. Nadat de instructeur zich overtuigd heeft, dat alles voor den start in gereed heid is, geeft deze het sein „uitloopen". De trekkers nemen nu de beide uiteinden en rekken ze uit in V-vorm. Na ongeveer der tig passen afgelegd te hebben, geeft de instructeur het commando ..looppas". De trekkers rekken nu den kabel in draf uit. Heeft de kabel een voldoende spanning verkregen, dan wordt de haak, waarmede het vliegtuig aan het in den grond gesla gen anker is bevestigd, op het bevel „los" ontkoppeld en het toestel schiet met groote snelheid, als uit een katapult afgeschoten, vooruit. Met den gummistart kan een zweefvlieg tuig een snelheid verkrijgen, die ruim schoots voldoende is om te stijgen en deze methode is dan ook haast onmisbaar voor het starten in hellingstij gwind boven duin of berghellingen. Voor een vlak terrein, zooals „Maaldrift", ls deze startwijze echter verre van ideaal. Een goed zwever kan ongeveer een maxi mum hoogte behalen van 20 meter, zoodat het vrijwel onmogelijk is, iets te presteeren daar op een vlak terrein dan slechts een glij-vlucht naar den grond en geen zweef vlucht gemaakt kan worden. Men moest dus uitzien naar een moge lijkheid, waarbij men niet slechts het toe stel een grootere snelheid in den start kan geven, doch voor alles tot op grootere hoogte kan opsleepen. Men is toen overgegaan tot een staal draad. die tusschen het toestel en den gummikabel werd aangebracht, doch een bijzondere vooruitgang was dit ook niet en is men uiteindelijk toch bij den start met behulp van motorkracht terecht ge komen. Hiertoe werd echter het zweef vliegtuig niet voorzien van een motor, doch deze liet men zjjri werking op den grond verrichten, waarop wij in een vol gend nummer terug zullen komen. MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Een Fransch militair vliegtuig is bij het dorp Chaudefond-sur-Layon verongelukt. De beide inzittenden zijn om het leven gekomen. o VLIEGTUIGMODEL VLIEGT 31/4 UUR. Tijdens een te Hamburg gehouden wed strijd voor vliegtuigmodellen heeft een der modellen een afstand van 91.2 K.M. afgelegd in 3 uur en 14 minuten, hetgeen een nieuw wereldrecord beteekent. HET ONGELUK VAN DE F XXII LAPPLAND. De juiste oorzaak van de ramp. De Zweedsche leden van de commissie, die belast was met het onderzoek naar de oorzaak van de ramp met het Zweedsche verkeersvliegtuig Lappland van de A.B.A. tengevolge waarvan deze Fokker-machine van het type F XXII totaal werd vernield, waarbij een passagier aan de bekomen verwondingen is overleden, zijn in het be gin van deze week naar Zweden terug gekeerd om daar rapport uit te brengen van hun bevindingen aan de Zweedsche regeering. Naar wij vernemen is deze commissie, waarin o.a. twee Zweedsche regeerings- vertegenwoordigers, een vertegenwoordi ger van de A.B.A. alsmede een van de K.L.M. en van de Fokkerfabrieken zitting hadden, tot de conclusie gekomen, dat het ongeluk het gevolg moet zijn van een noodlottige vergissing, die mogelijk was doordat in de cockpit van de Lappland een kleine beveiliging ontbrak, die in de andere F. XXH-machines. die de K.L.M. gebruikt, o.a. de Papegaal en de Roer domp wel aanwezig is. Bij het vliegen op grootere hoogte krij gen de motoren van de moderne ver keersvliegtuigen „hoogtegas", d.w.z. een gasmengsel toegevoerd, waarbij een groo tere hoeveelheid lucht bij de benzinedamp is bijgemengd. Geeft men echter, wanneer de machine nog op geringe hoogte vliegt, of kort na den start reeds „hoogtegas" dan bestaat het gevaar, dat de motoren in de te groote hoeveelheid bijgemengde lucht „stikken" en afslaan. De Vier knoppen, waarmede de vier motoren van de F. XXII hoogtegas toege voerd kunnen krijgen, bevinden zich op normale hoogte recht tegenover den stuur stoel van den vlieger. Onder deze knoppen bevinden zich vier andere knoppen, waar mede de spoed der schroeven van de vier motoren versteld kan worden. Zooals men weet, hebben de moderne schroeven een verstelbare spoed. Bij het starten trekt de machine meestal omhoog met schroeven op kleine spoed. Is de machine eenmaal in de lucht, dan worden de schroeven op groote spoed gesteld. AALSMEER. GEMEENTERAAD. Benoeming schoolhoofd Bouw van arbeiderswoningen. Gistermiddag vergaderde de raad odder voorzitterschap van burgemeester J. Kas telein Afwezig door ongesteldheid de heer G. Buskermolen. wien de voorzitter een sDoedia herstel toewenschte. De voorzitter stelde eerst aan de orde de benoeming van een hoofd der O. L. School aan de Rozenstraat, waarvan de voordracht luid de: 1. H. M de Wind te Lekkerkerk en 2. J. Wilkeshuis te Arum gemeente Wonse- radeel De voorzitter deelde mede. dat no. 1 wegens redenen van financleëien aard (lager tractement hler> verzocht heeft geen aandacht aan zijn sollicitatie te schenken De heer Wi'kerhuis werd met algem st. benoemd De benoemde werd door den secretaris ter vergadering bin nengeleid en door den voorzitter hartelijk gefeliciteerd. De heer Wllkerhuls dankte voor het vertrouwen in hem gesteld en be loofde zün beste krachten te zullen geven voor het onderwijs. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim werd met 8 st. benoemd in de vacature G. Kommers de heer D. Dijkstra. Od voorstel van B. en W. werd besloten tot verhuur van gemeentewater aan de N V. Autobusonderneming, directie Maarse en Kroon alhier, ten behoeve der stichting van een wachthuisjes aan den Stations weg. De verhuurde oppervlakte bedraagt 6 M2. tegen een huusprijs van f. 0.25 oer M2. per jaar. Aan de N.V. R. Dragt en Zn. werd ge meentewater in gebruik gegeven, ten be hoeve van het meren van vaartuigen, tegen f. 0.10 per M2. per jaar. Hierna kwam o.a. in behandeling: voor stel. in principe medewerking te verleenen tot den bouw van 12 arbeiderswoningen door de bouwver. .Volksbelang". Het voor stel van B, en W. werd na uitvoerige dis cussie aangenomen met de stemmen der 3 sociaal-democraten tegen Dezen moti veerden hun stem op grond van het feit dat zij voorstanders ztin voor bouw goed- kooce arbeiderswoningen, doch dat zU eerst deze zaak in de Fin. Commissie be- handelo hadder. willen zien. De raad keurde goed de overdracht van een gedeelte der Dorpsstraat aan de Pro der. provincialen weg Haarlem—Utrecht. Bedoeld gedeelte ls groot totaal olm. 810 M2.. wat tegen een verkoopsom van f. 1 wordt afgestaan. Opnieuw werd vastgeste'd de verorde ning op de heffing van schoolgeld voor het- tijdvak 1 Sept .1936 tot en met 31 Dec. d.a.v. Goedgekeurd werd een aanvrage van laas Heil. ter verkrijging van- een voorschot ingevolge de landarbeiderswet. Hierna sluiting. HAARLEMMERMEER. - - De heer D. Offerman t In zijn woning aan den Schipholdtik in Haarlemmermeer is op 77-jarigen leeftijd overleden de heer Daniel Offerman. die ruim 75 jaren in deze gemeente heeft ge woond. de wordingsgeschiedenis van den Haarlemmermeeroolder alzoo van den be ginne af heeft meegemaakt en als scheepsjager gedurende tal van jaren een algemeene bekendheid had verworven. Reeds ten tijde der „trekschuit" heeft hij met z'n paarden langs de Ringvaart om dezen polder duizenden schepen voortge trokken. terwijl hij ook in de beginjaren van de bietencampagne, zoo niet de eerste, dan toch zeker een van de eersten ge weest zal zijn. die zich als scheepsjager voor het bietenvervoer bii de schippers aanmeldde. Als zoodanig is hij in de campagne-perioden ook een lange reeks van jaren met ijver en nauwgezetheid werkzaam geweest. De Hooioogst. Op verschillende plaatsen in Haarlem mermeer is de hooioogst reeds in vollen gang Over 't- algemeen valt de opbrengst van de le snede zoowel wat kwaliteit als kwantiteit betreft nogal mee. HILLEGOM. De collecte voor de -Talma-stichting ten bate van hulpbehoevende ouden van dagen heeft ruim f. 39 opgebracht. Naar wij vernemen zou bij het onder zoek naar de ramp van de Lappland ge bleken zijn, dat, toen de vlieger kort na den start naar de voor hem aangebrachte knoppen tastte om de spoed der schroe ven te vergrooten, hij daarbij de handles voor het geven van „hoogtegas" heeft ge raakt, die daardoor zijn omgezet, wat tengevolge had, dat de motoren afsloe gen. Dank zij de koelbloedigheid van den vlieger Ahblom is het ongeluk nog betrek kelijk goed afgeloopen, want slechts een zeer bekwaam vlieger kon het vliegtuig" uit de hachelijke positie, waarin het ver keerde, op zoo meesterlijke wijze aan den grond zetten, als Ahblom heeft gedaan. Des te meer valt het daarom te betreuren, dat de aanwezigheid van een schuurtje in een hoek van het veld de vernieling van het toestel tengevolge heeft gehad en dat een passagier daarbij zoodanige verwon dingen heeft opgeloopen. dat het ongeluk toch nog een slachtoffer heeft geëlscht. Nader vernemen wij nog, dat in de XXII toestellen, die de K.L.M. in gebruik Ik eft en zooals de Fokker-fabrieken deze machines afleveren, de hoogtegas-handles voorzien zijn van een zekering, die eerst moet worden losgemaakt, alvorens men de handles kan omzetten om hoogtegas te geven: een veiligheidsmaatregel, die ls getroffen, om noodlottige misgrepen als thans zijn geschied te voorkomen. Bij het aanbrengen van eenige wijzigin gen in de Lappland in ondracht van de Zweedsche Luchtvaartmaatschappij A.B.A had men het aanbrengen van deze zeke ring overbodig geoordeeld, zoodat deze ont'-rak. KATWIJK. Uitstapje van de Marthakrans. Voor hen, die het nog niet mochten we ten, zij vermeld dat een club van be jaarde dames zich al eenige jaren vol naastenliefde belast met het vervaardi gen van diverse kleedlngstukken ten dienste van de Martha-stichtlng te Al phen aan den Rijn. Twee maal per maand komen zij bij elkaar, om zich te beijveren vcor genoemd doel. Eenmaal per maand geschiedt zulks te Katwijk a. d. Rijn on der leiding van mevr. WertherCouvee en eenmaal te Katwijk aan Zee onder leiding van mej. Ellemeijer. Het Is gebruikelijk, dat de dames persoonlijk de diverse klee- dingstukken gaan bezorgen aan de Mar- thastichting. Dit reisje heeft voor deze charitatieve club een bijzondere aantrek kelijkheid. Er was vervaardigd een collec tie van: 43 paar kousen, 6 onderjurken, 34 waschhanddoekjes. 15 borstrokken, 3 broeken, 1 frok. Vol dankbaarheid werd de club te Alphen ontvangen en rondge leid door ds. Meijer aldaar. Met belang stelling werd van een en ander kennis ge nomen. Als bijzonderheid zij vermeld, dat een der dames van de club juist verjaar de en den 70-jarigen leeftijd bereikt had Dit was voor de Internen der Stichting een prachtige gelegenheid om van hun dank baarheid te getuigen. Behalve dat men in koor een „Lang zal ze leven" gezongen had, werd het vrouwtje een tastbaar be wijs van belangstelling aangeboden. Een aardige attentie! Nadat dan een en ander bezichtigd en de koffie geserveerd was, werd de terugtocht aanvaard waarvoor niet de kortste weg werd genomen. Het ging nl. over Den Haag waar in het Ro sarium het pas onthulde standbeeld van wijlen HM. de Koningin-Moeder is ge plaatst. Opgemerkt zij dat de algemeene leiding van de Martha-club ls bij ds. Rut gers. KATWIJK AAN ZEE. Vergadering der Commissie van Plaatselijk Schooltoezicht. Deze vergadering werd in het Gemeente huis gehouden. De voorzitter ds. R. P. A. Rutgers sprak het openingswoord, waarna de secretaris de heer P. H. Castenmiller de uitvoerige notulen der vorige vergadering las, die goedgekeurd werden. Ds. Rutgers, die met den heer L. v. d. Zwan een vijftal scholen had bezocht, bracht daarvan verslag uit. Het hoofd van de Chr. School aan den Slulsweg, de heer H. van Hulzen had geklaagd over lawaai op straat bij de school, veroorzaakt door het drukke rijverkeer. vooral van netten- wagens. Een geluiddempend straatdek zou aldaar op zijn plaats zijn. Ook de heeren Nic. Bos en C. Rijnsent hadden een vijftal scholen bezocht, waarvan de heer Bos mondeling verslag uitbracht. Na in den breede nog eenige onderwer pen behandeld te hebben aangaande het onderwijs werd de volgende vergadering bepaald op half September, waarin de heer Joh. Zuljderduiln toézegglng deed een referaat te houden. N.a rondvraag slo'ós de voorzitter de bijeenkomst. (ook in postvaatjes) Vette nieuwe bokking als paling GESTOOMDE MAKREEL, iederen ochtend vcrsch nit onze rookerij verkrijgbaar. I GEDROOGDE en GEROOKTE SCHARREN en BRAAD. - Voor winkeliers en venters het goedkoopste adres. Dagelijks aanvoer van Versche Visch, Schol, Tong, Tarbot en Griet. NIEUWE ZOUTEVISCH. Beleefd aanbevelend: 5341 C. DEN DULK Jasp.zn. Zuidstr. 45 - Tel. 81 - Katwijk a. Zee RIJNSBURG. Felle brand. Des nachts te omstreeks 1 uur ontstond een felle brand in een schurencomplex aan de Brouwerstraat: die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. De brandweer onder leiding van den heer G. Vos tastte het vuur met de motorsjpult en een straal op de waterleiding met kracht aan, zoodas uitbreiding voorkomen werd. De 13 schu ren benevens een paar broeikassen brand den geheel uit. Eenige varkens kwamen ln de vlammen om. De oorzaak is onbekend. Schuren en eigendommen der bewoners waren verzekerd. De 15-J. O. die op de fiets een auto vasthield kwam op de Rijsjes te vallen en werd een eind meegesleept. Met een her senschudding en schaafwonden werd hij opgenomen en door dr. Rijksmans verbon den. Het muziekgezelschap Wilhelmlna maakte een rondgang door het dorp ge volgd door de Gymnastiek Vereenlglng D.W.S. op het plein voor de Koningin Wil helmlna School werden onder leiding van den heer W. v .d. Gugten eenige vrije oefe ningen uitgevoerd. Een en ander trok groote belangstelling. SASSENHEIM. VERGADERING VER. VAN BLOEM BOLLENCULTUUR. LISSE. Geitenkeuring. Alhier werd wederom de jaarlijksehe geitenkeuring gehouden door de Geiten- fokvereeniging „De Werkmanskoe". De keuring werd verricht door de heeren S. de Jong SzRijksveeteeltconsulent te Den Haag en H. Roert uit Brielle. Door het minder gunstige weer was de aanvoer niet groot. Een 10-tal dieren werden in het stamboek ingeschreven. De prijzen werden als volgt toegekend: Oude ongehoornde gelten: le pr. Chr. Weyers, 2e pr. P. C. Kops, 3e pr. G. v. d. Velde, 4e pr. L. v. d. Hoek, 5e pr. J, v. d. Laan; 1-jarige ongehoornde gelten: le prijs C. v. Tol, 2e prijs A. v. d. Zwet; Gehoornde geiten: le prijs J. Akker man, 2e pr. C. v. Tol; lammeren: le pr. P. C. Kops, 2e pr. G. Meulblok. 3e pr. J. Akkerman. Door ds. G. Tichelaar werd van de familie N. N. een gift van f. 100 voor de Diaconie en f. 100 voor de Kerk ont vangen. In het afdeelingsbestuur van het Ned. Bijbelgenootschap hebben voor Liase zitting genomen: ds. G. Tichelaar, dr. Th. Ruys Jr., C. Vermeer en mej. Minderman. Als voorzitter werd gekozen ds. G. Tichelaar. Voor het diploma „gasfitter" ls ge slaagd de heer K. Nieuwenhuls, alhier. Dit examen werd afgenomen door de Ver. van Gasfabrlkantcn te 's-Gravenhage. De heer C. G. Mijnders Hz., ls ge slaagd voor de acte L. O. Hij was leerling van de Chr. Kweekschool te Lelden. Tegen opheffing der saneering. De afd. Sassenhelm van Bloembollencul tuur vergaderde De opkomst was zeer groot De voorzitter, de heer G. Vlasveld Jr. opende en betreurde het. dat de heer A. Frliklnk thans ln het Dlaconessenhuis wordt verpleegd. De berichten lulden gun stig. Moge hij spoedig weer in zijn huise- lljken kring en zijn zaak terugkeeren, al dus spr. HU releveerde voorts de open stelling van Amerika voor Narcissen en de actie van verhooging der invoerrechten ln En.'e '.nd. Voorts herdacht spr. het over lijden van den heer H. J. Bader. De notulen werden goedgekeurd. De voorzitter stelde nu aan de orde den beschrijvingsbrief voor de Alg. Verg. Over de zaak der saneering werd breedvoerig gesproken. Er werd op gewezen, dat het vak zelf om de saneering gevraagd had toen het in moeilijkheden zat en waarin wU nu nog zitten. De strijdwijze van de anti-saneerders werd afgekeurd. Een ander wees od het gevaar van teeltultbreldlng ln het buitenland. Daartegen werd aange voerd dat hiervan niet de saneering de schuld ls. doch de va'uta De voorzitter zegt dat men de teelt ln het buitenland niet moet overschatten. De behandeling die wli de bollen hier kun nen geven kan in het buitenland niet toegepast worden. Dank zit de saneering koopt het buitenland nu niet goedkoop. Gaat de saneering weg. dan zakken de prijzen minstens met de helft. Een ander lid wilde al'een de teeltre te ling behouden. Wanneer wit goedkooper verkoopen. dan neemt da Veltultbreidlng in het buitenland vanzelf af. Overgaande tot stemming bleek, dat voor algeheele opheffing 45 leden waren en tegen opheffing 76. (Een controleur der saneering stemde tegen önhefflng. hetgeen een f'uitconcert uitlokte). De tweede vraag ..alles behouden" gaf tot uitslag: 50 vóór en 69 tegen. De derde vraag: „alles behouden met dien verstande dat het bestaande prijzen stelsel gewijzigd wordt ln een stelsel van uitloopende minimumprijzen" werd met alg. st. verworpen Het amendement Ben- nebroek werd aangenomen. Inzake vraag 4: ..al'een teeltregeling, doch geen inlevering van surplus en geen binnen- en buitenlandsche mlnlmumDrU- zen" waren 68 st. voor en 45 tegen Tot afgevaardigden naar de Alg. Verg. werden benoemd de heeren G. Vlasveld Jr. en D Zandbergen. Na rondvraag volgde sluiting. NOORDWIJK AAN ZEE. Gistermiddag brachten 450 deelne mers aan de openlucht bijeenkomst der N.C.R.V. ln Groenendaal te Heemstede een bezoek aan onze badplaats. De vele menschen, die zich over de ver schillende terrassen verdeelden, en de touringcars gaven een flinke drukte op den boulevard. VOORSCHOTEN. GEMEENTERAAD. Eerste zitting onder leiding van burge meester M. F. Berkhout - Verlaging salarissen der gemeente-ambtenaren Mej. M. S. J. van Geest, tijd. Gemeente- Ontvanger - Aankoop gronden Leidsche- weg voor verbreeding - Rondvraag. Onder leiding van burgemeester M. F. Berkhout kwam de raad bijeen. Afwezig met kennlsg. de heer O. R. I. Viveen. De voorz. bracht eerst een woord van dank aan al degenen, die den dag van 15 Mei j.l. voor hem en zijn vrouw tot een onverge- telijken hebben gemaakt. Hij wenschte on der Gods gunst te arbeiden tot heil en het welzijn van de gemeente en hare inge zetenen. Hierna las de secretaris de notulen der vorige vergaderingen, die onveranderd werden vastgesteld. Door het bedanken als lid der commissie tot wering van schoolverzuim, van den heer E. Vernède moest ln deze vacature worden voorzien. Met alg. st. werd be noemd de heer A. Verboon, die deze be noeming aanvaardde. De pensioensgrondslag van Burgemees ter Berkhout werd vastgesteld tot een be drag van f. 4450. Aan het R.K. Lyceum voor meisjes te 'sGravenhage werd over 1933 een subsidie verleend van f. 39.32. De toegang tot de Wijngaardenlaan kan worden verbreed dank zij de medewerking van den kerkeraad van de Ned, Herv. Gemeente. De kerkeraad is bereid den benoodtgden grond om niet af te staan aan de ge meente voor aanleg van een trottoir onder voorwaarden, die B. en W. billijk voorko men. De kosten voor deze wegverbeterlng zijn begroot op f. 669. B. en W. stellen daarom voor, 108 M2. grond over te nemen, bestemd voor openbaren weg, het schei dingshek te verplaatsen in aansluiting met het bestaande hek aan de Schoolstraat en hierin aan te brengen twee afsluitbare Ingangen, n.l. één vóór en één achter het pand Schoolstraat 38. een tegemoetkoming te verleenen van f. 150 in de kosten van verbouw van het pand Schoolstraat 38, waarvan een hoek inspringt ln het aan te leggen trottoir en tenslotte de kosten van overdracht voor rekening Van de gemeente te nemen. Goedgekeurd. Vrijdag. In den Vergulden Turk: Jaarverg. NV. Leldsche Bouwmij. 3 uur nam. DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v, Praeventleve Ge neeskunde Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot half vier. Inenting tegen dlphterle 4-5 u. nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultatlebur. v. Alcoholisten 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg, 8 uur nam. „In den grafkelder der Pharao's". Woend., Donderd. en Zaterd. nam. 2 u. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon-Theater, Breestraat, 8 uur nam. „Jonge liefde". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. doorloopend van 27'/i en vervolgens om 8 uur. Lldo-Theater, Steenstr. 39, 81/4 u. nm. „ZIJ trouwt haar baas". Woensdag en Zaterdagnam. 2'lt uur. Zondag nam. 2 uur, 4'/i uur en 8 u. 15. Het Nieuwe Roxy, Haarlstr. 7 uur nam. „Kaiserwalzer", Iederen middag 2'/« u„ Zondag v.af 2 u. Casino-Theater, Hoogewoerd 49, 8 u. nm, „Politie!" Zaterdag en Woensdag ook 2.30 u. nam. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld" echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 Juni a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Crolx Rapen burg 9, tel. 807, en E. B. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28, tel. 3553 en C. van Zijp, Wllhelmlnapark 8, Oegstgeest, tel. 274. Goedgevonden werd de loonbljslagrege- Ung voor de tuinbouw-, landbouw- en vee houderijbedrijven en voor de bloembollen- bedrijven te verlengen. Salarissen verlaging van gemeenteamb tenaren. Onder overlegging van een schrij ven van Ged. Staten, waarbij zij mededee- len dat de Minister van Blnn, Zaken een verlaging van 5to noodzakelijk acht ten aanzien van de bezoldiging van den 2den en 3den ambtenaar, den bodeconclerge, gemeente-opzichter, boekhouder-kassier der bedrijven en machinist-fitter. Verder achtte deze een verlaging van 2ViVo nood zakelijk van de wedde van den lsten amb tenaar, Indien deze niet het ambt van ge meente-ontvanger bekleedt en een verla ging van 5°/o noodzakelijk bij genoemde cumulatie; B. en W. hebben Ged, Staten verzocht hun opmerkingen aan Z. Exc. te willen overbrengen. De Minister heeft echter geen termen kunnen vinden zijn standpunt te wijzigen. De salarissen zullen dus met Ingang van 1- Juli 1938 worden verlaagd. De heer E. Ch. Muiholland wenschte zijn stem te motiveeren en begreep dat de Regeering niet over een naeht ijs gaat. Wij moeten ons aanpassen aan den nieuwen toestand en belastlngverhooging maakt het dorp minder aantrekkelijk. Er zijn twee maatregelen, personeel inkrimpen of salarissen verlagen; dan ls het laatste het beste. Spr. was voor het voorstel van B. en W. De heer J. Braggaar was tegen het systeem. Door aanpassen zijn wij nog verder ln de put gekomen; spr. kan met het afbreeksysteem niet meegaan. Het speet hem, dat de nieuwe burgemeester m zijn eerste raadszitting genoodzaakt ls met dit voorstel te komen, HIJ verklaarde zich tegen het voorstel. Ook de heer Bakker motiveerde zUnstem en merkte op dat de gemeenteraad moes toonen een ruggegraat te bezitten. HU jai een voorstel indienen dat hU nog nader moet formuleeren. Het voorstel werd daarna ln stemming gebracht en aangenomen met 8 st. voor en 2 st. tegen (de heeren Braggaar en B&kkcr) Benoeming van een tljdelUken Gemeen te-Ontvanger. Voorgedragen werden mej. M. S. J. van Geest en de heer W. J. H. A. Boot. Dit zal een tijdelUke benoeming zijn: een definitieve benoeming wordt nog eenlgen tijd uitgesteld. Zooals men weet, werd dis punt in een vorige vergadering aangehou- deNa geheime zitting werd met alg. st. benoemd mej. M, S. J. van Geest. De nieuwe tijdelUke Gemeente-Ontvangei werd na deze benoeming door den secre taris binnengeleid en legde in handen van den voorzitter de bij de wet verelsch eeden af. 23 October 1935 besloot de raad over te gaan tot verbreeding van den Leidscheweg, terwUl tegelUkertUd in dat gedeelte van dien weg een rloleering zou worden aange bracht. De provincie verklaarde zich De reid een gedeelte van de kosten van ver breeding van den rUweg en van rloleering te betalen, terwijl de gemeens® het troittoir en het overige deel der rioiee ring zou aanleggen. Er werd men, dat de gemeente zou zorgdragan den aankoop van de benoodigde gron voor de verbreeding. Na dezen aankoop zou het gedeelte, bestemd wordt tot rUweg, wederom aa Provincie worden overgedragen. De kosten van den totalen grond koop zullen door de Provincie aan gemeente worden vergoed, zoodra ae, rijwegverbreedlng aangekochte, gr aan de provincie zUn overgedragen. zUn onderhandelingen aangeknOT Er 5r zijn onderhandelingen j, en het resultaat hiervan ls geweest, d van de 48 betrokken eigenaren bereid geweest de benoodlede gronden a staan tegen priizen die berekend naar f. 5 per M2. voor tuinen, f l-su M t water of sloot en f. 0.10 voor ber"ie"'nlin|T 5 eigenaren ls nog geen overeenstem

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6