Het conflict in het Visscherij-bedrijf. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 17 Juni 1936 PRIJSHANDHAVING BIJ MERKARTIKELEN. HET CONGRES VAN DEN NED. SLAGERSBOND. -Jl "Akktrtjcyenorntt*i, FAILLISSEMENTEN. Het standpunt van de stakers. Pra|al zoogoed LvFVlCll voor 't leer! RADIC If PRAEADVIES VAN Mr. TEKENBROEK Er is den laatsten tijd veel te doen ge feest over verkoop van merkartikelen onder den door den fabrikant vastgestel- den verkoopsprijs. Dit is een onderwerp, dat de belangen van fabrikant, importeur ti, winkelier gelijkelijk raakt, van den laatste zelfs nog het meeste. Een en ander heeft er toe geleid, dat nr. dr. E. Tekenbroek, een bekend accoun- tant, advocaat en belastingconsulent, het chapiter in studie heeft genomen en in de eerste plaats aan de economische zijde van het vraagstuk zijn aandacht heeft gege ven, wat inderdaad primair is: „immers tijd en moeite besteed aan het uitdenken, lormuleeren en verwerkelijken van Juri dische wenschelijkheden op dit gebied is als verloren tijd en moeite te beschouwen, als het waar is, dat prijsbinding van merkartikelen leidt tot een uitbuiten van den consument". Deze studie is onlangs verschenen in den vorm van een prae-advies, dat op het e.k. congres van den Kon. Ned. Midden standsbond zal worden behandeld. Dit laatste bevestigt, wat wij hiervoor opmerkten, dat bovenal de winkelier het vraagstuk wenscht te zien opgelost, n.l. omdat allereerst de middenstand de dupe wordt van het verkoopen beneden den detailprijs. Het is dus zeker op zijn plaats, aan het door dr. Tekenbroek behandelde onder werp, een behoorlijke mate van aandacht te schenken. De beteekenls van een prae- advies culmineert in de conclusies. Wij willen daarom de voornaamste hiervan behandelen, teneinde vooral het essen- tieele van het betoog van den auteur in het oog te houden. Dat bij het merkartikel een vaste door den fabrikant te bepalen detailverkoop- prijs behoort, ligt in den aard er van op gesloten en dat is vooral ook een winke- liersbelang. Wat dit laatste betreft, de auteur schijft terecht: „Het misnoegen van het publiek, dat een zelfde merk artikel in verschillende zaken tegen ver schillende prijzen verkocht ziet, richt zich in de allereerste plaats tegen winkeliers, die het desbetreffende merkartikel tegen een hoogeren prijs verkoopen dan hun concurrenten; zij worden als afzetters be- schSuwd". Van den anderen kant: „Juist door het feit. dat een merkartikel een vergelijkbaar product is en men niet te doen heeft met koffie van kruidenier Jansen en koffie van kruidenier Pleterse leent een merkartikel er zich bij uitstek voor om door de detaillisten in den concurrentiestrijd ge bruikt, of beter past hier wellicht misbruikt te worden om bij het publiek den naam te krijgen van goedkoop te zijn". Of het daartegenover economisch be schouwd aanbeveling verdient dat de wet gever c.q. de rechtspraak medewerkt tot handhaving van de vastgestelde detail- verkoopprijzen, Is het probleem, dat dr. Tekenbroek ln de volgende hoofdstukken .van het prae-advies behandelt. Wanneer het merkartikel te duur zou zijn dan vel een wettelijke regeling van de prijsbinding het maken van ongemoti veerde winsten in de hand zou werken, zouden natuurlijk de wetgever en de rech terlijke macht niet gerechtvaardigd zijn in dezen in te grijpen. De kwestie van duur en te duur wordt zeer uitvoerig door den auteur beschouwd, wat voor dit onderwerp ook inderdaad zeer geraden is, wijl hier vaak gevoels- ipsychologische) factoren een belangrijker rol spelen dan de economische. Hij wijst er evenwel op, dat, mocht het aan ver schillende fabrikanten gelukt zijn met hun merkartikelen in den beginne groote winsten te behalen, de concurrentie, die er dan onmiddellijk als de kippen bij is, wel voor een automatische regulatie zorg draagt, niet alleen trouwens de con currentie van zijn medefabrikanten maar ook van den handel zelf, die dan met een eigen merkartikelen komt en van de groot-winkel bedrijven. Het door de reclame gevestigde „Mei- nungsmonopol" heeft dus in den prijs een zwakke stee, wat in deze crisisjaren al zeer duidelijk is gebleken. De pharmaceutische branche lijkt in dat opzicht voor velen een uitzondering te maken, omdat nergens zooveel kans be staat een z.g. „Melnungsmonopol" van het publiek te verkrijgen dan Juist in de ge neesmiddelenbranche. De auteur zet even wel uiteen, dat het stellen van de detail- verkoopprijzen dezer speciality's tegen over den kostprijs van de stoffen waaruit ze beréld zijn, misleidend is. Er zijn zooveel meer factoren die den kostprijsvan 't afgewerkte product beïn vloeden dan alleen de grondstoffen; hij noemt dan de laboratoria voor research- werk, hygiënische bereiding en verpak king, proefnemingen, mislukkingen, de kosten voor de Introductie van het artikel bij doktoren etc. Dr, Tekenbroek behandelt en ontzenuwt ln zijn referaat deze en andere ooi-zaken van de verbreiding der opvatting, dat merkartikelen over het algemeen te dure artikelen zouden zijn. Het belangrijkste van alles achten wij echter de hoofdstukken van het betoog, waar de prae-adviseur uiteenzet: le. dat afdoende regeling van de prijs binding goeddeels slechts sanctioneering yan een reeds bestaanden toestand betee kent. ,2e dat afdoende regeling van de prijs- mhding economisch beschouwd beteekent, bescherming van het bruto-winst-percen tage, dat de fabrikanten aan den handel toestaan. Een dergelijke regeling laat dus als zoodanig de winsten der fabrikanten telf onaangeroerd". Wat het eerste betreft, de toestand is in [eite toch zoo, dat prijsbinding goeddeels zij het dan, dat dit resultaat be reikt wordt dank zij hooge kosten voor Procedures en controle. En om den auteur yerder te citeeren: „Een afdoende rege- van de prijsbinding zal dan ook -'echts beteekenen een bezegeling en per- "■™onneertng van een reeds bestaanden '°®tand met dit voordeel, dat een en ander heel wat minder moeite en kosten zou vergen en de prijsknoeierij met alle moreele nadeelen van dien effectlever be- iiH l rv kan worden. Van dit gezichtspunt mt beschouwd, kan men zelfs stellen, dat afdoende regeling van de prijsbinding rri'PtiJsverlagend werkt, daar de momen- ooi hooge kosten voor rechtsbijstand en tv verlaagd zullen kunnen worden, hr. Tekenbroek komt verder tot de con- VIJFHONDERD DEELNEMERS. Boskoop heeft het feit, dat ter gelegen heid van het congres van den Ned. Slagers- bond ongeveer vijfhonderd congressisten in de gemeente zouden komen, volop aan gegrepen, om hun een waardige ontvangst te bereiden. De gemeente heeft immers de beschikking over het ruime en fraai ge bouwd „Flora" en dit was voor deze belang rijke gebeurtenis omgetooverd in een grooten bloementuin. Vele kweekers had den geheel belangeloos hun mooiste plan ten en bloemen ter beschikking gesteld. Met extra Dieseltreinen en autobussen waren de congressisten in jp-ooten getale naar Boskoop gekomen en zij werden gis teravond door het bestuur van de afd. Bos koop en Omstreken van den Ned. Slagers- bond hartelijk ontvangen. Te zeven uur sprak de voorzitter der afd. Boskoop, de heer A. v, d. Hoeven het ope ningswoord. Spr. heette allen welkom. Spr. wees op Boskoop als nationaal en interna tionaal bioemencentrum en vestigde er de aandacht op, dat het ook de nationale ge dachten, door den Ned. Slagershond aan gekweekt, zijn, die de deelnemers doen samenkomen. De bond tracht met gepaste middelen de huidige donkere wolken, die zich ook boven het slagersbedrijf samen pakken. te doorbreken. Naar den Bond zien wij on als symbool van broederschap en wij putten er energie en levenskracht uit. De tijden zijn voor het slagersbedriif zeer moeilijk; daarom moet het Bonds- bestuur het volle vertrouwen geschonken worden. Spr. hoopte, dat dit congres de banden zal versterken en velen zich als lid zul'en opgeven. De heer v. d. Hoeven dankte hen. die 45 iaar geleden den Bond stichtten en wees er op, dat deze organisa tie op veelzüdig terrein onmisbaar is ge weest. xhoiMtkaUi feiteven/ \(ylou«,wijk (pitfaaqd/ 52U2 (Ingez. Mod.) clusie, dat voor een afdoende regeling van de prijsbinding een wetswijziging niet zoo zeer noodig is. Door een ruimere toepas sing van artikel 1401 B.W. zou z.l. ln deze reeds veel bereikt kunnen worden. Of schoon een speciale regeling in de we* efficiënter zal kunnen zijn. Hij denkt zich daarbij een regeling, waarbij voor fabri kanten, die de detailverkoopprijzen van hun artikelen gehandhaafd willen zien, de mogelijkheid wordt geopend hun artikelen bij de Kamers van Koophandel te laten inschrijven, eventueel met gelijktijdige deponeering van, de verpakking bij die Kamers. Op die verpakking zou dan die deponeering vermeld dienen te worden ib.v. door een plakzegel) zoomede de detailverkoopprijs. Een dergelijke regeling zou eenige over eenstemming vertoonen met de bescher ming van den banderolleprijs bij tabaks artikelen. Uit deze laatste regeling blijkt overigens, dat een regeling der prijsbin ding de onderlinge concurrentie tusschen de verschillende merken geenszins heeft te niet gedaan en evenmin geleid heeft tot uitbuiting van de consumenten. De prae-adviseur legt verder nadruk op het .inderdaad vermeldenswaardige feit dat in het streven naar een regeling van de prijsbinding grootbedrijf (in het bij zonder dan de warenhuizen) en klein bedrijf ln den detailhandel broederlijk naast elkaar gaan. Dat is inderdaad een bewijs voor zijn stelling, dat al zijn er ook groote fabrikantenbelangen aan een afdoende regeling verbonden, het in de eerste plaats een levensbelang is voor den detailhandel, die door de practijken bene den den prijs verkoopende zakenlieden ernstig geschaad wordt. Dit brengt ons bij de moreele belangen die bij een regeling zijn betrokken. De halfslachtige toestand, die momenteel hier te lande op 't gebied van de handhaving bestaat, is niet bevorderlijk voor de mora liteit in den handel. Legio zijn de trucs, die gebruikt worden om zich merkartikelen te verschaffen zonder eenige contractueele prijshandhavmgsverplichting, waarbij men zelfs weet te profiteeTen van de wijze, waarop het invoerrecht wordt berekend voor de op regulaire wijze geïmporteerde merkartikelen, teneinde dit invoerrecht te ontduiken, ten nadeele van den fiscus. Wanneer men de woorden „afbraak- prijzen", „moordprijzen" in sommige étalages ziet staan, dan kan men er in derdaad zeker van zijn, dat hier afbraak gepleegd wordt en dat de bonafide han del vermoord wordt tot uiteindelijke schade van iedereen. Het is geen wonder dat, zooals de prae-adviseur nog opmerkt: „Bij tallooze middenstanders zich een wrok vastzet tegen de Overheid, die dit alles zonder ingrijpen laat passeeren en tegen alles, wat met rechtspraak te maken heeft omdat zij het recht, zooals het ln de desbetreffende vonnissen gehanteerd wordt slechts leeren kennen als doelmatig voor het sanctionneeren van handelspraktijken, die hen tegen de borst stuiten." De schrijver besluit: „Te ontkennen valt niet, dat de rechtspraak in het buitenland op dit punt veel meer werkelijkheidszin betoont en dat door een afdoende regeling van de prijsbinding, al was het maar door een meer tegemoetkomende, de handels moraliteit bevorderende, althans erken nende hanteering van het positieve recht op dit punt, heel wat ongerechtigheden opgeruimd zouden kunnen worden. Zoo men meent daartoe hier te lande niet te kunnen overgaan, ware het te hopen, dat de rechtspraak ten spoedigste aan prljs- handhavingscontracten, op welke wijze dan ook, mits maar afdoende, elke practische beteekenis ontnam, waardoor aan een zeker soort van prijsknoeierij, die daarop een parasitair bestaan voert, meteen haar bestaansmogelijkheid zou worden ontno men. want de toestand op het punt van prijshandhaving hier te lande is thans op zijn zachtst uitgedrukt zéér onbevredi gend." 'C. S. Na het ronddienen van den eerewijn dankte de bondsvoorzitter de heer Welma uit Leeuwarden voor de schitterende ont vangst. Op het Stationsplein stond het muziek corps „Excelsior" opgesteld. Met deze mu ziek voorop, trok het groote gezelschap naar het Raadhuis, waar de congressisten ontvangen werden door B. en W. Rede van den Burgemeester. De burgemeester mr. E. P. Verkerk hield een rede. waaraan wil het volgende ont- leenen: Spr. heette namens Boskoop's ge meentebestuur allen, maar ln het bijzon der den voorzitter met de leden van het Hoofdbestuur, welkom op het raadhuis. Vele gezelschappen werden hier ont vangen, aldus spr. Doch nooit echter heb ben we hier gehad een congres van niet- onmlddellijk belanghebbenden bij onzen eigen handel en dat u de rij der Boskoop- sche congressen wilt openen, stellen wij ten zeerste op prijs! Het zijn niet alleen de slagers van Bos koop, Waddinxveen. Reeuwijk, Moer- kapelle en Bleiswijk, te zamen vormende uwe afd. Boskoop en omstreken, die ver heugd waren over het besluit ln Boskoop te vergaderen, maar ook het gemeente bestuur van Boskoop, dat u beschouwt als onze promotor tot congresplaats. Wel tien maal is ons de laatste dagen de vraag gesteld: wat komen toch die slagers in Boskoop uitvoeren en tienmaal hebben wij het zelfde antwoord gegeven: Die slagers zijn familie van Boskoop, even diep in de put als Boskoop zélf. Zij komen zien, niet hoe Boskoop uit de put te voorschijn kruipt, zóóver zijn wij nog niet, maar hoe Boskoop zich schrap zet in de put om er op het goede oogenbllk uit te klauteren. Geslagen door de crisis is nog wat anders dan verslagen. Zoodra Boskoop dat is gemeentebestuur èn bevolking den moed verliest, is het onherroepelijk afgeloopen. want dan gaan onherstelbare waarden verloren, welke voor geen geld zijn te koopen. Zoo zien wij ook uw zaak! Ook u heeft te maken met moeilijkheden, ook u be kruipt wel eens de vrees: „Zullen wij het volhouden en kunnen wij het volhou den?" God geve, dat het initiatief der rijks overheid prikkele de energie, het door zettingsvermogen en de toewijding, welke gelukkig nog onder de Nederlandsche sla gers aanwezig zijn. Na het dankwoord van den voorzitter van het congres, de heer E. Weima uit Leeuwarden voor de vriendelijke woorden van den Burgemeester namens het ge meente-bestuur gesproken werd onder het aanbieden van ververschlngen nog menig vriendelijk en hartelijk woord ge sproken, waarna wederom onder de tonen van de muziek de terugtocht werd aan vaard naar het congresgebouw „Flora". Daar had een Intiem feest plaats, dat duurde tot laat in den nacht. Jer eere van het eerste congres van een dergelijken omvang te Boskoop, gaf de Harmonie „Excelsior" in de verdere avonduren een goed geslaagd concert op het Raadhuisplein. De belangstelling van de zijde der burgerij was op dezen eersten geslaagden dag zeer groot. Hedenmorgen te ongeveer 9 uur nam het congres een aanvang. Als voorzitter fungeerde de heer E. Weima, uit Leeu warden, als secretaris de heer Th. Cui- per uit Utrecht. De agenda omvatte niet minder dan 36 punten, waaronder verschillende voorstel len van diverse slagersvereenlgingen, allen vereenigd ln den Nederl. Slagershond. Aan de openingsrede van den voorzitter ontleenen wij: Rede van den heer Weima. Spr. wees op den moeilijken tijd en de talrijke crisiswetten en -maatregelen, die het bedrijf benauwen. Het vrije bedrijf tracht men steeds meer naar den achter grond te schuiven en de Staat speelt daarbij de eerste viool. Wij exporteeren met enorme verliezen onze voortbrengse len van veeteelt en de regeering verleent daartegenover toestemming voor de im port. Onder zulke verhoudingen wordt vrijwel ieder persoonlijk initiatief gedood. De slager bezwijkt schier onder de heffin gen. De maatregelen zijn door het bestuur dan ook scherp becrltiseerd. Tengevolge van de gevoerde actie is bereikt, dat het kleinbedrijf zich heeft kunnen handhaven tegenover het grootbedrijf. Dank zij de bemoeiingen van onzen Bond en andere organisaties, bleef de blnnenlandsche markt voor ons behouden.De arbeid bleef niet vergeefs; wij zien. al is het dan ook verre een lichtend verschiet. In verband met den onhoudbaren toestand achten wij een nóg krachtiger actie noodig. Spr. wekte de slagers op zich bij den Bond aan te sluiten, wil de doelstelling bereikt worden. Uitvoerig besprak de voorzitter hierop het werk van de J. A. Schönthaler- stichting. Tenslotte bracht spr. dank aan den ar beid der voormannen, huldigde hun na gedachtenis en wekte op tot krachtige en doelbewuste samenwerking. Hierop volgde de behandeling der uit voerige agenda. Dr. E. J. Tobl, directeur der Centrale Vleesch- en Veehandel hield een inleiding over het werk dezer centrale tot ordening in het slagersbedrijf, de Bondssecretaris, de heer Th. Culper behandelde „De in voering van vakexamens en algemeene vakopleiding als uitvloeisel van de orde ning in het slagersbedrijf". De dames maakten een boottocht naar Gouda en Waddinxveen. Het Stations plein te Boskoop was rijk met vlaggen getooid. Uitgesproken M. A. Pané, te Lelden, Vreewijkstraat 16. R.C. mr. H. W. E. Klomp. Cur. mr. P. van der Grijp, te Lelden. G. L. van Toombergen, te Boskoop. Feestgebouw Flora. R.C. mr. A. B. Bom- mezijn. Cur. mr. C. M. Loef, te Boskoop. J. Snoek, fotohandelaar, te Roelof- In verband met de staking ln het vis- scherij-bedrijf liggen thans 19 trawlers te IJmuiden stil. Reeds vanaf Januari, toen opnieuw het collectief contract tusschen reeders en bonden moest worden afgesloten, dreigde een botsing tusschen werkgevers en werk nemers. De eersten stonden op het stand punt, dat een loonsverlaging zou moeten worden aanvaard. Aanvankelijk stonden de besturen van de verschillende organi saties op het standpunt, geen cent van het loon te willen of te kunnen laten vallen, In deze besturen zoo deelde het sta kingcomité ons in een onderhoud mede begon langzamerhand de stemming te veranderen en er werd over „een veer laten" gesproken. De rijksbemiddelaar stelde een aanzien lijke verlaging van de vaste gage voor tegenover verhooging van het deel in de besomming van 13 pCt. te brengen op 14 pCt., voor de groote trawlers, 15 pCt., voor de zgn. tusschenbooten en 16 pCt. voor de kleine kusttrawlers, die de geringste besommingen maken. Dit voorstel werd in April met alge meene stemmen verworpen door de orga nisaties. De centrale bond deed vervolgens een tusschenvoorstel, waardoor in hoofdzaak het risico op de schouders van de organi saties zou worden gelegd: door dit voor stel zouden aan het einde van het jaar de consequenties van de andere voorstel len duidelijk worden. Ook dit tusschen voorstel werd door de werknemers niet aanvaard. De bond van öe oud-katholie ken kwam met een nieuw voorstel ter tafel: 5 pCt. verlaging van de vaste gage, de andere confessioneele bonden namen het over en de reeders amendeerden het door behalve een aftrek van 5 pCt. van de gage een andere berekening van het deel van de besomming voor te «tellen. De netto besomming zou volgens hun voorstel verkregen worden door van de bruto besomming het heele losloon en 1 pCt. voor v. d. lood af te trekken, be nevens 4 pCt. voor het rijk. Het -Voorstel van den oud-kath. bond had gesproken van het halve losloon. Tenslotte gingen de besturen van de bonden in principe met het voorstel van de werkgevers accoord. De leden waren echter niet in de ge legenheid geweest aldus het stakings comité om zich over dit voorstel uit te spreken en zij weigerden unaniem om het te aanvaarden. Woensdag 11 Juni zou de nieuwe rege ling ingaan en moesten drie trawlers on der de pas vastgestelde arbeidsvoorwaar den zee kiezen. De bemanning was zelfs nog niet van de nieuwe loonregeling op de hoogte en weigerde uit te varen, ook al omdat dienzelfden avond een alge meene vergadering zou worden gehouden. Op die vergadering van leden van alle organisaties werd besloten niet uit te varen. Zooals men weet zijn toen te Katwijk en Egmond vergaderingen met hetzelfde resultaat gehouden. Ter vergadering werd voor IJmuiden een stakingscomité benoemd, dat later is uitgebreid en thans bestaat uit drie leden van den oud-katholieken bond, drie van den christeHjken bond, drie van den ka tholieken bond en vijf modern georgani- seerden. Het stakingscomité stelt zich op het standpunt, dat geen enkele loonsverlaging kan worden aanvaard. De toestanden in het visscherijbedrijf aldus het comité zijn reeds uitermate slecht. Als voorbeeld noemden zij schippers van kustbooten op, die geheel op procenten varen, wat vooral door de slechte besomming van de laatste maanden een minimumbezoldiging be teekent: het kwam voor, dat de kok, die een vaste gage heeft, meer verdiende dan de schipper. Het stakingscomité is van meening, dat de bondsbesturen de staking dienen te erkennen. In totaal liggen thans 19 traw lers stil en volgens de ons verstrekte ge gevens zijn er nog 13 op zee, die voor een deel deze week binnen zullen vallen. De heer Sneevliet heeft o.a. aan den minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: Is de Minister bereid mede te deelen, of het juist is, dat van hem een opdracht is uitgegaan, inhoudende dat werklooze on dersteunde visscherslleden, opgeroepen voor werk op de IJmuider treilers, waarop een zoogenaamde wilde staking is uitge broken, buiten den steun geplaatst wor den, indien zij weigeren aan dien oproep gevolg te geven? Is de Minister niet van oordeel, dat de hechte samenhang onder de stakende vis- scherlieden en de algemeene weigering de open plaatsen te bezetten, duidelijk wijst op de aanwezigheid van 'n gemeenschap pelijke overtuiging, dat het toepassen van nieuwe verlaging der inkomsten van de opvarenden op de treilers als een sociaal onrecht wordt ondervonden? Acht de Minister het in die omstandig heden sociaal verdedigbaar, indien de overheid zich partij stelt voor de werkge vers en mechanisch steunlnhouding toe past om de stakers tot overgave te dwingen? Meent de Minister niet, dat het alge meen meeleven der betrokken arbeiders met de zgn. wilde staking niet een vol doende motief levert om ten opzichte van de arbeidsbemiddeling de regeling toe te passen, die voor zoogenaamd normale sta kingen van kracht is en tengevolge waar van bemiddelingsorganen zich van be moeiingen onthouden hangende uitgebro ken conflicten? Tenslotte vraagt de heer Sneevliet of de Minister bereid is aldus in de arbeidsver houdingen in het visscherijbedrijf van IJmuiden in te grijpen, dat de opgelegde loonsverlaging ongedaan wordt gemaakt en tevens restitutie van geleden schade plaats vindt aan hen, die na ontvangen oproep zich aan den kant der stakers plaatsten en daarvoor gestraft werden met inhouding van steun. Groote doos 10 cent. Extra groote doos 15 cent. 5^76 (Ingez. Med.) DONDERDAG 18 JUNI. Hilversum I, 1875 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV., 11.00 KRO., 2.00 NCRV. 3.009.15 en 10.00: Gram.pl. 10.15: Morgendienst 10.45: Gram.pl. 11.30 12.00Godsd. halfuur 12.15 KRO-orkest en Gram.pl. 2.00: Zang en piano 3.00: Gram.pl. 3.153.45: Vrouwenhalfuur 4.00: Bijbellezing 5.00: Handenarbeid v. d. jeugd 5.30: NCRV-orkest 6.15: Causerie „Herdenking van den slag bij Waterloo" 6.30: Vervolg concert 7.00: Berichten 7.15: Journ. Weekoverzicht 7.45: Reportage 8.00: Berichten A.N.P. 8.15: Gram.pl. 9.00: De kunst van vacantiegenot 9.30: Hollandsche Kamermuziekvereeniging (Om 10.00 Be richten A.N.P.) 11.00—11.30: Gram.pl. Hilversum II, 301 M. AVRO-Uitzendlng 8.00: Gram.pl. 9.00: AVRO-Aeolian- orkest en Gram.pl. 10.00: Morgenwij ding, Gram.pl. 10.30: De Octophonikers 11.00: Knipcursus 11.30 De Octopho nikers 12.00: Omroeporkest 1.30 Gra- mófoonpl. 2.30: Ensemble J. Kroon 4.00: Voor zieken 4.30: Gram.pl. 4.45: Voor de kinderen 5.30: Kovacs La- jos' orkest 6.30: Sportpraatje 7.00: Piano-recital 7.30: Gram.pl. 7.40: Causerie over Indianen 8.00: Berichten A.N.P. Mededeelingen 8.15: Omroepor kest en plano-duo 9.20: Voordracht 9.45: Omroeporkest en soliste 11.00: Berichten ANP. 11.10: Gram.pl. 11.15 12.00: Kovacs Lajos' orkest. Droitwich, 1500 M. 11.2511.50; Or gelconcert 12.10: Het Trocadero Ci nema-orkest 1.10: Gram.pl. 1.35 2 20: Parkington-kwintet 3.20: Vesper 4.10V Causerie „What do you think" 4.30: GrSun.pl. 5.05: Hot Harp-Trio 5.35: Dansmuziek 6.20: Berichten 6.50: Koorconcert 7.15: Spaansche les 7.50: Causerie over publieke opinie 8.20: Gevarieerd programma 9.20: arendsveen. R.C. jhr. mr. H O. Feith. Cur. mr. A. J. Meijer, Alphen aan den Rijn. Opgeheven het faillissement van: de firma Gebrs. Ooms en de leden E. W. Ooms en C. Ooms te ZoetermeerZeg- waart Viool-recital 9.50: Berichten 10.20: Kerkdienst 10.40: BBC-orkest en so liste 11.3512.20: Dansmuziek. Radio-Paris, 1648 M. 7.20 en 8.40: Gram.pl. 9.20: dito 11.20: Omroep orkest 2.50: Gram.pl. 5.20: Radio- tooneel 7.20: Gram.pl. 8.20: Zang 9.05: Nat. orkest 11.05—12.35: Dans muziek en Populair concert. Keulen, 456 M. 6.50 en 12.20: Orkest concert 1.35: Omroeporkest 2.35: Schrammelmuziek 4.20: Gram.pl. 5.40 Solistenconcert 6.20: Omroepkleinork. 7.35: Gram.pl. 8.30: Opera-uitzen ding 10.5012.20: Dansmuziek. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20: Gram.pl. 12.50: Salonorkest 1.50 2.20 5,20, 6.50 en 7.20: Gram.pl. 8.20: Klein-orkest en Gram.pl. 10.3011.20: Gram.pl. 484 M.: 12.20: Gram.pl. 12.50: Omroeporkest en zang 1.50 2.20: Gram.pl. 5.20: Salon-orkest 6.35 en 7.35: Gram.pl. 8.20: Jeugdcon- cert 9.35: Omroeporkest 10.3011.20 Gram.pl. Deutschlandsender, 1571 M. 8.30: Gevar. concert 10.20: Berichten 10.50 Trioconcert 11.05: Weerbericht 11.20 12.20: Dansmuziek. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Donderdag 18 Juni. Ie Programma: lederen dag, van 8—24 uur: AVRO, VARA, enz. 2e Programma: lederen dag. van 824 uur: KRO. NCRV. enz. 3e programma: 8.00: Keulen 8.45: diversen 10.05: Keulen 11.20: Parijs Radio 13.05: Brussel VI. 14.20: Keu len 15.20: Droitwich 16.10: Parijs Radio 17.20: Brussel VI. 19.05: Lon den Reg. 21.05: Parijs Radio 23.05: Eerlijn. 4e programma: 8.00: Brussel VI. 9.20; Parijs Radio 10.35: Londen Reg. 11.25: Droitwich 14.20: Londen Reg. 16.20: Keulen 17.40: Droitwich 18.20: diversen 18,50: Droitwich 19.20: Parijs Radio 19.30: SDortpraatje door den beer J. G. A. Janssen (journalist), 20.00: Brussel VI. 20,20: Droitwich 21.50: Londen Reg. 22.20: Droitwich 22.40: Londen Reg. Wijzigingen voorbehouden. 3—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11