DIA-BROOD LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 13 Juni 1936 BINNENLAND. BROOD VOOR SUIKERZIEKEN Na de contingenteering van den koffie-invoer. „Ons Belang" Kalmte bij Examens. HET CONFLICT IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. OOK DE KATWIJKSCHE VISSCHERS IN STAKING. Naar aanleiding van het conflict in het Visscherlj bedrijf vergaderden gistermid dag in de Gemeentezaal te Katwijk-Zee verscheidene Katwijkers, d|e op IJmui- densche stoomtrawlers varen. Deze bij eenkomst ging uit van het comité van actie te IJmulden. Een 70-tal personen had aan de uitnoodiglng om ter vergade ring te komen, gehoor gegeven. De ver gadering stond onder leiding van den heer T, Broek uit IJmuiden. Vandaar waren ook aanwezig een vertegenwoor diger van den Chr. Bond, twee van den Centralen Bond en één van den Katho lieken Bond. De voorzitter beschreef den slechten fi- nancieelen toestand van den visscher. Deze kan niet slechter worden; alle bon den. van Welke richting ook, trekken hier als één man tegen te velde. Van ons loon kan geen cent meer af. aldus spr. Hij gispte de houding van de hoofdbestuur ders der verschillende bonden, die de nieuwe regeling aanvaard hebben. Wij wênschen geen staking, aldus spr., wij willen varen onder de oude voorwaarden, wij willen wérken, maar óók eten. Het woord werd dan gevoerd door de heeren Roos, Grootveld en Hoogerwerf, die in gelijken geest spraken. De vergadering besloot ten slotte una niem mee te gaan met het streven van het comité van actie. Ook te Katwijk/Zee wil men slechts varen onder de oude voorwaarden en verklaart men zich soli dair met de leiding in IJmuiden. Een viertal personen werd benoemd ten einde den verderen gang van zaken te Katwijk te leiden. Na het besluit van de Katwijksche vis- schers kan thans gezegd worden, dat de staking algemeen is. Tot en met gisteren hebben de opva renden van twaalf trawlers het bijltje er bij neergelegd. Dit aantal zal heden en in den loop der volgende week ongetwij feld eiken dag toenemen, totdat alle boo ten, die thans nog op zee zijn, binnen zijn. Dit zijn er thans nog ongeveer 25. Het totale aantal stakers bedraagt dan 350 a 400. Gistermorgen heeft de Minister van So ciale Zaken, mr. M. Slingênberg, ten Raadhulze te Velsen een bespreking ge houden met een aantal o-ganisatie-be- stuurders. Uit Den Haag meldt het A.N.P.: Vanzelfsprekend zijn de stakers uitge sloten van elke overheidshulp, hetzij werkverschaffing dan wel steunverleening. Er is evenwel nog een niet onbelangrijk aantal zeevisschers in de gemeenten die reeds voor de staking werkloos waren. Met het oog op deze categorie deelt de- minister. van sociale zaken, mede, dat de betrokken gemeentelijke diensten der ar beidsbemiddeling ook tijdens deze wilde staking hun bemiddeling tot plaatsing van arbeiders zullen voortzetten en aan de ondersteunde c.q. tewerkgestelde werkloo- zen werk zullen blijven aanbieden. Zij, die weigeren, het aangeboden werk te aanvaarden, zullen onverwijld van steun en werkverschaffing worden uitgesloten. Het ligt voorts in het voornemen van. den minister, om, indien blijkt, dat het aanbieden van werk door de arbeidsbe middeling geen' succes heeft, op korten termijn tot algeheele stopzetting der steunverleening en werkverschaffing voor de visschers te IJmuiden, Egmond en Kat wijk over te gaan. EEN ACTIE TEGEN HET TOTALISATOR VERBOD. EEN VOORLOOPIG COMITÉ. OPGERICHT. In het rapport door de commissie Krayenhoff uitgebracht aan den minis ter" van handel, nijverheid en scheep vaart als antwoord op de vraag, hoe het vreemdelingenverkeer in Nederland zou kunnen worden bevorderd, beveelt de commissie o. m. aan de wederinvoering van den totallsator. In verband met dit laatste punt, is op ui'noodiging van de redactie van het weekblad Het Paard een persconferentie gehouden, bijeengeroepen namens den voerzitter der Algemeene Nederlandsche veraenlglng voor Vreemdelingenverkeer, C. R. T. Baran Krayenhoff. In deze bij eenkomst is bovengenoemd onderdeel van. het rapport besproken en hebben, behalye. de voorzitter, de heer Krayen hoff, onderscheidene heeren uit de paar- denwcreld een pleidooi gehouden voor de ocheffir.z van het totallsatorverbod in N:der!~.:ia, M:n zelde, dat ieder, die in het buiten land gereisd heeft en daar de courses heeft bezocht, het verschil moet zijn op gevallen tusschen het drukke bezoek, dat' daar aan de renbanen wordt gebracht, en het handjevol mensehen, dat men op de weinige Hollandsche banen pleegt aan te treffen. D;? omstandigheden, dat de totalisa- tcr in alle ons omringende landen is toe- :*:."tajr.i. heeft tot gevolg, dat de vreem deling zich over het Nederlandsch verbod verbaast, de schouders ophaalt over dit in zijn oogen bekrompen standpunt en... elders zijn vacantie gaat doorbrengen. Het verbod van den totallsator hier te lande houdt niet alleen duizenden vreem delingen weg uit ons land. maar drijft bovendien duizenden Nederlanders naar 0- fcu'tc-'tmt'vhe cours--. Daarbij be- r-'~~1 hrt ós aiei-meen bekend, dc"'--"Ti. O) straat en in café's. veer dutzznden en nogmaals duizenden wordt gewed op de binnen- en buïten- land«ohe courses. Zoo werkt dit verbod absoluut averechts. Instelling van den totalisator leidt het wedden aldus meent men, in goede en veilige banen en brengt daarnaast nog vele andere voor deden met zich mede. r v—~i en l*r meer op da -■ t—groots? hszr?': tri de cr.'v s ei oj d; verwachtingen, dat opheffing, van het totallsatorverbod tot gevolg zal hebben, dat de talrijke Nederlandsche eigenaren van draf- en renstallen, die thans met paarden en N.V. LEIDSCHE BROODFABRIEK TELEFOON 36 4yg7 (Ingez. Med.) personeel in het buitenland hun tenten hebben opgeslagen, zullen terugkomen om in eigen land hun sport te gaan beoefe nen. waardoor het vele geld, dat thans naar het buitenland vloeit, voortaan in eigen land zal blijven. Ook wezen zij erop, dat de in ons land in zoo hoöge mate noodlijdende paarden fokkerij van den terugkeer van den tota- lisator zal profiteeren, omdat een deel van de opbrengst van den totallsator voor financieelen steun kan worden ge bruikt en dat voorts de legerbelangen zul len worden gediend. Ten slotte bleek men van meening, dat het herstel van den totalisator ook van groot direct financieel belang zou zijn, niet alleen ^ndat duizenden Nederland sche guldens, die thans nog naar het buitenland vloeien, in eigen land zouden blijven en daarenboven buitenlandsch geld hier zal toestroomen, maar ook om dat de Nederlandsche schatkist in be langrijke mate zal Droflteeren van de opbrengst, daar een bepaald percentage bij wijze van belasting zal worden ge heven. Alles bijeengenomen was men van mee ning. dat het totallsatorverbod dient te worden opgeheven. Een voorloopig comité van actie heeft zich gevormd om dit doel te bereiken. In dit voorloopig comité zit ten onderscheidene personen uit uiteen- loopende takken der paardenbewglng. GANG VAN ZAKEN ONBEVREDIGEND GEACHT. VOORLOOPIG VERSLAG DER TWEEDE KAMER. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot regeling van den invoer van koffie werd er van verschillende zijden op gewezen, dat de Kamer zich bij de behandeling van dit wetsontwerp in een zeer eigenaardige situatie bevindt. Het ontwerp strekt im mers, evenals alle contingenteerlngsont- werpen, tot vervanging van een bij K. B. vastgestelde regeling van den invoer door een wettelijke regeling van hetzelfde on derwerp. Het Kon. Besluit tot regeling van den invoer van koffie dateert van 17 Maart j.l. Daarbij heeft van dgn aanvang de be doeling voorgezeten, aan de regeling een tijdelijk karakter te geven; ze gold dan ook slechts voor drie maanden. Nu ware er voor de regeering alle aanleiding geweest, de indiening van dit wetsontwerp zooveel te verhaasten, als maar eenigszins mogelijk was en het Inderdaad „onverwijld" (zooals de Crisisinvoerwet. voorschrijft" in te die nen. Het heeft echter tot 11 Mei, dus bijna twee maanden geduurd, voordat het ont werp bij de Kamer werd ingezonden. Thans doet zich de merkwaardige om standigheid voor, dat op dienzelfden datum het K. B. van 17 Maart tot contingentee ring van koffie weer werd Ingetrokken. Het wetsontwerp kon dus reeds op den dag van zijn Indiening geenerlei effect meer hebben Aanneming daarvan kan geen an dere beteekenis hebben dan die van goed keuring van het gevoerde beleid, verwer ping slechts die van afkeuring daarvan. Dezen gang van zaken achtte men wel bijzonder onbevredigend. Men betreurde ernstig, dat de regeering niet meer spoed heeft betracht. Daarbij werd er aan her innerd, dat de Staten-Generaal de be voegdheid tot het afkondigen van contin- genteeringen slechts aan de Kroon hebben gedelegeerd, omdat zij de noodzakelijkheid van snel handelen erkenden; daar staat echter tegenover, dat onverwijlde bevèstl- ging bij de wet is voorgeschreven, ten einde de Staten-Generaal in de gelegen heid te stellen, het regeeringsbeleid op dit punt althans op den voet te kunnen volgen Sommige leden vroegen zich af, of diet niet in acht nemen van den in dit geval in het bijzonder vereischten spoed er niet toe moet ieiden, het wetsontwerp niet aan te nemen. Wel is waar zou verwerping geen practische beteekenis hebben, omdat het ontwerp zelf immers geenerlel werking heeft, doch als gebaar, als uiting van af keuring, achtten zij zulk een verwerping niet geheel van belang ontbloot. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de Crisisinvoerwet hier is gebruikt voor een doel, waarvoor zij niet geschreven is. Daartegen hadden zij ernstige bezwaren. De regeering, aldus deze leden, erkent dit zelf ook; In de memorie van toelichting schrijft de minister woordelijk: „De onder- geteekende is zich er van bewust, dat de Crisisinvoerwet in het onderhavige geval wordt gebruikt voor het bereiken van een doel. waarvoor zij in het algemeen niet is geschreven." De woorden „in het alge meen" zijn blijkbaar ingelascht om te be- toogen, dat een enkele afwijking wel kan worden toegelaten; dit kon men echter niet aanvaarden. Is afwijking van lyt doel, waarvoor een wet geschreven is, noodlg, dan dient men de wet zelf te wijzigen. Ten slotte konden sommige leden het allerminst bewonderen, dat de regeering zich verplicht heeft gezien, te gaan onder handelen met den particulieren handel om toezeggingen betreffende een bepaalde prijsregeling te .verkrijgen. De Regeering had naar hun meening deze prijsregeling zelf in handen dienen te houden. De con trole op de naleving van de thans getroffen particuliere regeling is, zoo meenden zij, volkomen denkbeeldig. MEER WERK. De „Meer Werk-actie" te Amsterdam heeft tot resultaat gehad dat in drie we ken tijd voor f. 182.380 aan extra-opdrach ten is gegeven. KON. ONDER OFFICIERS-VEREENIGING TE NIJMEGEN BIJEEN. HET CAPITULANTENSTELSEL. De Kon. Onderofficlers-Vereeniging „Ons Belang" hield te Nijmegen haar 34e algemeene vergadering. In zijn openingsrede wekte de voor zitter, de adjunct-onderofficier J. Th, M, Plederlet op. in deze moeilijke tijden den moed niet te verliezen, nu ook de onderofficieren belangrijke offers aan de „aanpassing" moeten brengen. De verschillende algemeene salarisver lagingen, laatstelijk de 5 pet. verlaging per 1 Januari 1836 zonder dat daar naast de kosten van levensonderhoud, belastingen en huishuren in gelijke mate dalen zijn oorzaak dat de on derofficieren slechts met groote moeite kunnen rondkomen. Hij sprak de hoop uit, dat met de op 1 Januari j.l. inge gane verlaging van de salarissen der ambtenaren zal kunnen worden volstaan en dat zij de laatste zal zijn. Het pas ingevoerde capltulantenstel- sel besprekende, wees hij er op, dat de vrees, dat door dit stelsel de positie der beroepsonderofficieren in nadeeliger zin zou worden beïnvloed, niet ongegrond is gebleken. Zoo zullen de toekomstige beroepsonderofficieren de eerste zes Jaren van hun diensttijd in plaats van een Jaarwedde, zakgeld ontvangen. De salaris sen der Jonge beroepsopderofflcieren (ser geanten) zijn extra verlaagd om geen te groot verschil te behouden met de inkom sten der capitulanten, de huwgerechtlgde leeftijd is voor de sergeanten In ver band met het huwelijksverbod voor capi tulanten gebracht van 23 op 27 Jaar. Als lichtpuntje noemde hij de tewerk stelling van oudere onderofficieren bij de gemeenten voor controle op de steun verleening. waarmede, de bevorderings kansen eenigszins verbeterd kunnen worden, hoewel tot heden van dezen maatregel nog weinig uitwerking valt te bespeuren. Een bevredigende oplos sing voor het bevorderingsvraagstuk voor de thans dienende onder-officieren is nog steeds niet gevonden, waarom hij nogmaals de aandacht vestigde op het ter zake door „Ons Belang" bij de regeering Ingediende voorstel. Met een opwekking tot studie en ar beid in het belang der onderofficieren en dat van vaderland en weermacht, eindigde de voorzitter zijn rede, die met luid applaus begroet: wérd. Mede onder luid. applaus werd beslo ten een telegrantoobioudende betuiging van hulde en trouw, ie zenden aan Hare Majesteit de Koningin. Het jaarverslag van den secretaris, alsmede het financieel verslag van den penningmeester, werden goedgekeurd. De sergeant-majoor Fhllipsen lid van het hoofdbestuur behandelde de geringe bevorderingskans der thans dienende onderofficieren, waarna o. m. besloten werd aan de regeering te ver zoeken de bevorderingskansen der onder officieren te vergrooten door eenige uit breiding te geven aan functies voor hoogere onderofficiersrangen. De sergeant Gijse lid van het hoofdbestuur leidde de besprekingen over het vraagstuk der bezoldiging in. Bij deze besprekingen werd aangevoerd dat de salarissen der onderofficieren dermate zijn verlaagd, dat zelfs op meer noodzakelijke levensbehoeften moet worden bezuinigd. Rekening houdende met de tijdsomstandigheden werd beslo ten te ijveren voor het standpunt dat de salarissen niet verder kunnen worden verlaagd, terwijl in verband met de 18 jaren, besloten werd te pleiten voor een crisismaatregel waarbij kindertoe lage wordt toegekend tot een kind den 21-jarigen leefijd heeft bereikt. De adjudant-onderofficier Schuur- mans wekte de onderofficieren op, zich niet door de moeilijke tijdsomstandig heden te laten neerdrukken, maar trouw en ijverig hun plichten te ver vullen en te blijven arbeiden aan eigen ontwikkeling en geschiktheid. o DE TOESTAND IN HET BAKKERSBEDRIJF TE AMSTERDAAI. Actie tot demonstratieve sluiting van het bedrijf van tweemaal 21 uur. Te Amsterdam heeft zich een comité gevormd van bakkerspatroons, bestaande uit de heeren Hamringa, Homoet, Buerger en Bach, dat een actie zal voeren om het bedrijf gedurende tweemaal 24 uur te sluiten, om zoodoende de aandacht van de Regeering te vestigen op den nood toestand, waarin de bakkerijen verkeeren. Het comité staat op het standpunt, dat zoo spoedig mogelijk zal moeten worden overgegaan tot verbindend verklaring der contracten inzake de prijsregelingen. DELEGATIE KOUDECONGRES. Bij Koninklijk besluit van 9 Juni J.l. is een delegatie afgevaardigd ter vertegen woordiging van Nederland en Nederl.-In- dië naar het van 16 tot 27 Juni e.k. te 's-Gravenhage te houden 7de Internatio naal Koudecongres. Tot leden dezer delegatie zijn benoemd de heeren prof. dr. H. C. L. E. Berger, di recteur van den veeartsenijkundlgen dienst, hoofdinspecteur van de volksge zondheid. ir. Wouter Cool, ondervoorzitter van de Nederlandsche Organisatie voor Toegepast natuurwetenschappelijk Onder zoek ten behoeve van Nijverheid. Handel en Verkeer, prof. dr. W. H. Keesom, hoog leeraar te Lelden en prof. L. A. van Royen, voorzitter van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, GEHAKT IN BLIK. Onverwachte inspectie tijdens de fabricage te IJmuiden. Een redacteur van het A.N.P. is gisteren in de gelegenheid gesteld tegenwoordig te zijn bij een bezoek, dat de Minister van Sociale Zaken, mr. Sllngenberg, in IJmui den heeft gebracht aan de fabriek voor de vervaardiging van het gehakt in blik voor de distributie aan werkloozen. De Minister deelde in zijn inleiding mede, dat dit bezoek zonder voorafgaande aankondiging plaats had, teneinde een juisten Indruk te kunnen krijgen van de werkzaamheden. Waar het hier de fabri cage betreft van een consumptie-artikel voor werkloozen en waar in den laatsten tijd hierover verschillende berichten in de pers zijn gelanceerd, waren mede de besturen van de vakcentrales uitgenoo- digd, opdat deze zich een persoonlijk oor deel zouden kunnen vormen over alles, wat met de bereiding van dit artikel in verband staat. Vervolgens zette prof. Berger uiteen, dat het een primaire eisch is, dat alleen in consumptie wordt gebracht datgene, wat als voedingsmiddel geschikt is en dat vol doet aan de daarvoor gestelde eischen. Evenals zulks voor alle ander vleesch ge schied, worden ook hier de noodige keu ringen toegepast en spreker kan de ver zekering geven, dat bij deze fabricage al leen runderen worden verwerkt, welke absoluut geschikt zijn voor de consupmtle. Op verzoek van den minister gaf hierna de controleur Mes een uiteenzetting van zijn werkzaamheden. Spreker is van den aanvang af tot de beëindiging van het werk in de fabriek aanwezig, keurt van tevoren het te verwerken vleesch, ziet toe, dat de juiste verhouding van de bestand- deelen volgens het recept wordt in acht genomen; voorts, dat leder zijn werk naar behooren doet en vooral, dat geen onsma kelijke deelen worden verwerkt, kortom dat alles regelmatig marcheert en rein gehouden wordt. Onder leiding van den heer De Bruin, die het bedrijf exploiteert, bracht het ge zelschap hierna een bezoek aan alle af- deelingen der fabriek, waarbij geconsta teerd werd, dat het gesprokene volkomen in overeenstemming was met de werke lijkheid. De minister toonde zich voldaan over den gang van zaken en wenschte den heer De Bruin ook verder succes met de exploitatie van dit bedrijf, hetwelk thans een dagelijksche productie heeft van 7000 K.G., welke echter spoedig tot 10.000 KG. zal worden opgevoerd. ROULEERING BIJ WERKVERSCHAFFINGEN. De belangen van groote gezinnen. Ter beantwoording van schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Krol deelt de minister van Sociale Zaken mede, dat tot einde Maart van dit jaar in de provincie Groningen mogelijk was de te werkstelling bij de werkverschaffing zoo danig te regelen, dat ongeveer de eene helft van het aantal werkloozen, dat ge holpen moest worden, in de steunverlee ning was opgenomen, en de andere helft bij de werkverschaffing was geplaatst. Deze aantallen wisselden regelmatig door rouleering. Doordat verschillende particu liere ontginningen zijn afgeloopen en een voldoend aantal nieuwe niet beschikbaar is en ook andere werkverschaffingsobjec ten nog niet zoodanig zijn voorbereid, dat er mede kan worden begonnen, moest de laatste weken de verhouding tusschen het aantal geplaatsten bij de werkverschaf fing en dat van de gesteunden zich wij zigen In dien zin, dat er een grooter aan tal personen in de steunregeling werd op genomen, dan bij de werkverschaffing kon worden geplaatst. Ook bij de centrale werkverschaffing konden wegens gebrek aan voldoende werkgelegenheid niet meer werkloozen worden geplaatst. Verwacht mag echter worden, dat, nu er wat meer seizoenwerk vrijkomt in den landbouw, het aantal werkloozen zal da len en er daardoor, zij het dan tijdelijk, een wat gunstiger verhouding komt tus schen de aantallen te werk gestelden en gesteunden. Er wordt verder het noodige gedaan om meer werkverschaffingsobjec ten beschikbaar te krijgen. Bij het rouleeren wordt zorg gedragen, dat zij, die een groot gezin hebben, in het algemeen langer bij de werkverschaffing mogen arbeiden dan anderen. Echter is het niet mogelijk, door de overwegingen, hiervoren uiteengezet, de hierbedoelde werkloozen doorloopend te plaatsen. Tot verhooging van de steunbedragen ten plattelande kan niet worden overge gaan. o BEDRIJFSTOESTAND EN ARBEIDSMARKT. Volgens mededeellng van het centraal bureau voor de statistiek was, blijkens de over het le kwartaal van 1936 nopens de industrie ten dienste staande rapporten de ontwikkeling van de bedrijvigheid on dernemingsgewijs verre van gelijkmatig. In vrij wat fabrieken was een zekere op leving merkbaar. Zelfs mag men voor eenige bedrijfstakken, waar zulke teekenen zich meer voordeden dan in andere, wel zeggen, dat 1936 zich beter heeft ingezet dan zijn voorganger. Tot eenzelfde conclu sie kan men echter voor vele bedrijfstak ken bezwaarlijk komen. Ondernemingen, waar de bedrijvigheid ongunstig afstak bij een Jaar geleden, waren nog lang niet zeld zaam, terwijl voorts in menige fabriek het verschil met het vorige Jaar te klein was, om van voor- of achteruitgang te kuhnen spreken. Andere meer globale gegevens lelden meerendeels ook tot weinig opwek kende beschouwingen. Zoo lagen de cijfers, aangevende het aantal werkloosheldsdagen in procenten, voor alle lndustrlegroepen bijeen genomen nog weer iets boven de overeenkomstige van het vorige Jaar. Het gemiddelde be droeg thans 39,2 tegen resp. 37,3 en 31,2 In het le kwartaal van 1935 en 1934. De stij ging ten opzichte van het vorige Jaar (n.l. met bijna 2 punten) was echter kleiner dan die (n.l. met ruim 6 punten), welke in 1935 ten opzichte van 1934 te boeken viel. Voorts is een kenmerkend verschil met verleden jaar. dat, terwijl toen nagenoeg alle bedrijfsgroepen, welke de werkloos heidsstatistiek onderscheidt, in de stijging een aandeel hadden, dit thans met ver schillende (w.o. de zoo belangrijke metaal-. Een goed begin, is het halvé werk. Mijnhardt's Zenuwlabietten verzekeren U een goed begin, want zij helpen U over Uwe aanvankelijke zenuwachtigheid heen. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 5185 (fascE. Med.) en textielindustrieën) niet het geval was. Intusschen mag, gelijk bekend, tusschen den omvang van de werkloosheid en de productie geen onvoorwaardelijk verband worden gelegd. Daarbij dient o.a. vooral te worden gedacht aan de rol, welke de nog immer voortschrijdende rationali satie en mechanisatie bij het huidige zorg wekkende overschot van werkkrachten speelt. Door de gaandeweg sterk toegeno men mechanisatie der productie is in vele bedrijfstakken de vraag naar volwassen mannen geslonken en wordt daar meer dan voorheen gewerkt met vrouwelijk of Jeugdig mannelijk personeel. De totale uitvoer van fabrikaten beliep In dit kwartaal 21 millioen kg., en 4 mll- lioen gulden minder dan in dat tijdvak van 1935. Vergeleken met den gemiddelden uitvoer in hetzelfde tijdvak gedurende de laatste 5 voorafgaande Jaren gaf het le kwartaal een achteruitgang te zien met-74 millioen kg. en 37 millioen gulden en wanneer wij om het verschil sterker te doen uitko men hieraan nog toevoegen, dat er bv.. ten opzichte van 1930 (966 millioen kg. ad 290 millioen gluden) een achterstand valt te boeken van 195 millioen kg. en 201 mil lioen gulden, dan is het duidelijk, hoezeer onze industrieele export door de velerlei genoegzaam bekend te achten remmende factoren In het algemeen aan beteekenis heeft moeten Inboeten, zij het met niet onbelangrijke verschillen tusschen de arti kelen. DE DUIKTOREN VAN DEN HEER VAN WIENER. De dulktoren van den heer van Wiener, welke de officleele benaming van' Wie ner's slib- en zanddulkinrlchtlng gekregen heeft en waarover wil kort geleden reeds bijzonderheden hebben medegedeeld, is gistermiddag ten aanschouwe van vele ee- noodlgden bij de Amsterdamsche Drodgdok Mij. gedemonstreerd. Het ligt in de bedoe ling om den toren, na de geslaagde proeven van gisteren ook In het buitenland te demonstreeren. De kans staat n.l. open om te duiken op het schip van de Spaansche armada, de ..Duque of Florentia", gezonken liggende in de Baai van Tobermory (Schotland). Voorts liggen in de Tafelbaai te Kaapstad niet minder dan 42 schepen onder het zand bedolven, alle met eèh waardevolle lading. Ook het goud van de Lutlne ls nog niet opgehaald, doch waar ook buiten gaats van een bok gebruik gemaakt moet worden, zal moeten blDken of de instal latie ook op plaatsen, waar het water allerminst rustig is, zal voldoen. DE LEGGER- EN VLOOTDAG TE ROTTERDAM. Voor het slot van den zoo geslaagden leger- en vlootdag te Rotterdam, de tap toe, die op den Coolsingel voor het stad huis plaats vond bestond zooals zich wel laat denken, eveneens enorme belang stelling. De tamboers, hoornblazers en pijpers van het korps mariniers, de Koninklijke militaire kapel, de trompetters van het regiment huzaren, de tamboers en hoorn blazers van de regimenten grenadiers en Jagers en het muziekcorps van het regi ment wielrijders, die toch al vermoeiende uren achter den rug hadden, hebben een taptoe geblazen en geslagen, die werke lijk een prachtig besluit vormden van de zen voor Rotterdam zoo gedenkwaardigen dag. o PERSONEEL VAN AUTOBUSONDER NEMING TE APELDOORN IN STAKING. Hedenochtend is het geheele personeel van de autobusonderneming der gebroe ders Robart te Apeldoorn, omvattende honderd man, in staking gegaan. Hier door zijn de locaal-busdlensten stilgelegd, terwijl eveneens de lijnen naar de omlig gende gemeenten in den loop' van van daag zullen worden stopgezet. De staking is een gevolg van het ont slag van een der controleurs en gaat uit van de Unie van Chauffeurs. In een gisteravond gehouden vergade ring ls de directie van de autobus-onder neming gelegenheid gegeven het ontslag van den controleur te motiveeren, waar van zij echter heeft afgezien. Voor Apeldoorn met zijn vrij uitgebreid wegennet en groote afstanden tusschen de omliggende buurtschappen beteekent de staking eën groot ongemak. o DE PÓSTVLUCHTEN. Hedenmorgen te 6 uur ls de „Nachte gaal" van Amsterdam naar Indië vertrok ken. o VERSPREIDE BERICHTEN Bij K. B. is aan mr. J. S. baron van Harinxma thoe Slooten op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van kantonrechter-plaatsvervanger in t kanton Amsterdam, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Bij K. B. is aan M. L. Spfuyt op zijn verzoek met ingang van 18 Juni ontsla? verleend uit zijn betrekking van notaris te Gorredijk. i Dc deelnemers aan het internatio nale electriclteitscongres te Den Haag hebben gisteren een uitstapje gemaakt naar Wassenaar, de Kagerplassen, War mond en Noordwijk. De gewone audiëntie van den mi nister van financiën zal op Maandag oen 15den Juni aanstaande niet plaats neo- ben. De gemeenteraad vqn Assen besloten het raadhuis voor i. 5U.00(T te vci- koopen aan het Rijk, dat het gebouw ge bruiken wil voor uitbreiding der Prov clale griffie. Assen gaat een nieuw raad huis bouwen,

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10