Een verblijdend teeken. 77s4® Jaargang VRIJDAG 12 JUNI 1936 No. 23377 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque, en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd 2i]n: per 3 maanden f. 2.35 per week .T.'.f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mud.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. NED. VEREENIGING V AC ANTIE - OORD VOOR LICHAMELIJK GEBREKKIGEN. Afdeeling Leiden opgericht. Dezer dagen is hier ter stede opgericht de afdeeling „Leiden en Omstreken" van de Nederlandsche Vereeniging Vacantie- oord voor Lichamelijk Gebrekkigen. Deze vereeniging stelt zich ten doel, de belan gen van kreupele, lamme, hartgebrekkige, blinde en doove kinderen van alle gezind ten van 5 tot 15 Jaar te behartigen, o. a. door uitzending naar een vacantle-oord, waar ze kunnen profiteeren van een ver blijf van minstens 6 weken in een heer lijke en gezonde omgeving en van een lief derijke verzorging. Uit den aard der zaak vraagt de behar tiging van de belangen dezer kinderen, die tot voor kort niet voor uitzending naar een vacantiekolonie in aanmerking kon den komen, veel geld aan werkkapitaal. Het bestuur der genoemde afdeeling doet daarom 'n vriendelijk beroep op het me degevoel van de inwoners van Leiden en omliggende gemeenten voor bedoelde mis- deelden en houdt zich ten zeerste aanbe volen voor medewerking en financieelen steun. Men kan zich als lid opgeven bij het bestuur, dat thans bestaat uit de dames mej. J. S. B. Bohl, mevr. dr. Murk Jansen, mevr, Wilmer, en de heeren: A. L, van Beeck, ir. A. G. Bosman, H. Filippo, W. Koops Azn., dr. C. P. van Nes en J. J. van de Poel. Voorzitter is de heer A. L. van Beeck, Rijnsburgerweg 130, penningmees ter de heer H. Filippo, Rijn- en Schie- kade 20 en secretaris de heer W. Koops Azn., Rijn- en Schiekade 10. De heer mr. A. van de Sande Bakhuyzen, burgemeester van Leiden, heeft bereid willig het eere-voorzitterschap der afdee ling aanvaard. CHR. JONGEL. VI». „PREDIKER 12 la" Gisteravond gaf de. feestcommissie der C.J.V. „Prediker 12 la" het slot harer feestelijkheden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan. Te circa 8.15 uur opende de voorzitter, de heer D. v. 't Zelfde, deze bijeenkomst met Ps. 89 1, waarna hij het gebed uit sprak. Na het lezen van Ps. 103 sprak hij een kort openingswoord, waarin hij ver schillende personen bij name wel kom heette, o.w. den eere-voorzitter, den heer B. Mazurel, bestuurders der Oud- Leden ver. „Prediker" en Janvossensteeg- bewoners. Zij toonden iets voor „Prediker" over te hebben, „Prediker" wil thans door dezen avond aan te bieden hun een tegen prestatie schenken. Een donderend applaus barstte los, toen de voorzitter, voorlezing deed van een in gekomen bedanken van H.M. de Koningin, als antwoord op het Haar gezonden blijk van trouw en aanhankelijkheid, tijdens de ochtendvergadering van 10 Juni Haar aan geboden. Daarna werd een begin gemaakt met de opvoering van het tooneelstuk: „Graaf Loodgieter". We kunnen hierover verder kort zijn: het werd andermaal eèn enorm succes. Grimeering en kapwerk waren in vertrouwde handen van den heer G. Hoppezak. Tenslotte zij de keurige tooneelaanklee- ding geprezen, waarvoor de heer Poptie geheel belangeloos zijn meubelen had af gestaan. Ai met al een waardig slot der „Predi- ker"-feesten. CHR. HIST. JONGERENGROEP. De Staatsregeling in Ned.-Indië. De Chr. Hist. Jongerengroep hield in het gebouw Patrimonium een vergadering welke goed bezocht was. De voorzitter de heer D. Hendriks las bij opening een gedeelte uit Rom. 8, waarna -hij een kort inleidend woord uitsprak. De heer C. A. Cerayé van 's Gravenhage heeft in deze samenkomst iets verteld over de staatsregeling in Ned.-Indië en speciaal stilgestaan bij de bedoeling van de grond wetsherziening van 1922. om Indië's zelf standigheid binnen het staatsverband en de uitwerking daarvan in de wet op de staatsinrichting te versterken. Over de beteekenis van het vertegen woordigend lichaam, den Volksraad, dat in den loop der jaren meer aandeel kreeg in de wetgeving en belangrijker plaats in den arbeid van de begrootingsopstelling is de spr. iets uitvoeriger geweest nadat hij beknopt had aangegeven welk het aan deel van Nederlandsche en van inheem- sche ambtenaren is in het bestuur over de landen en de volken in het Aziatisch ge biedsdeel. Een uitvoerige gedachtenwisseling volgde op dit referaat, dat met groote belangstel ling werd beluisterd. In het tweede gedeelte van den avond is de beschrijvingsbrief der alg. vergade ring besproken en zijn tot afgevaardigden naar deze vergadering benoemd de heeren Hendriks en De Jager. MEISJE ERNSTIG AANGEREDEN. Tengevolge van plotseling de straat oversteken. Gisteravond te ongeveer kwart voor zeven heeft in de Sofiastraat een ernstig ongeval plaatsgevonden, waarvan het 2'/i jarig meisje M. v. P. het slachtoffer is geworden. Zij speelde in genoemde straat met andere kinderen tegenover de ouder lijke woning en stak toen onverhoeds en zonder uit te kijken de straat over. Het werd door het rechterachterwiel gegrepen van een bestelauto van de firma v. d. L. bestuurd door den 29-jarigen B. H. Deze reed zeer langzaam en heeft nog getracht een aanrijding te voorkomen door het stuur om te gooien en krachtig te rem men. Doch het was helaas reeds te laat; het ldnd geraakte klem tusschen het achterwiel en de straat. Een der beentjes werd zoo goed als geheel verbrijzeld, ter wijl ook het andere beentje ernstig ge wond werd. In bedenkelijken toestand is het kind door de auto der E.H.B.O. naar het Ac. Ziekenhuis overgebracht; heden morgen was de toestand nog ernstig. Volgens ooggetuigen treft den chauffeur geenerlef schuld. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging. Firma P. Stoeke. Zoeterwoud- scheweg 11. Haarlemmerstraat 197. Leiden, stoomververij en wasscherri Door den eigenaar dezer zaak werd als hoofdbena ming gevoerd: A. Stoeke. Thans wordt deze handelsnaam eewiizigd in: A. Stoeke. voorheen oudste lid van de bü vonnis dd. 28 Maart 1931 ontbonden vennootschap onder, de iflrma „De Leidsche Stoom- ververii en Chemische Wasscherii onder de firma P. Stoeke CHR. KWEEKSCHOOL. Geslaagd voor het eindexamen akte L.O. de dames: F. A. Kuypers, Oegstgeest; E. G. Laman, Leiden; C. Ligt Helm, Den Haag; A. J. den Ouden, Oegstgeest; M. M. Plante, Alphen a. d. Rijn; E. A. W. Sleeboom, Noordwijk. Afgewezen geen. Naast de Imposante loods op het ter rein van de N.V. Hollandsche Construc tiewerkplaatsen aan den Zoeterwoudsche- weg, verrijst thans weer het constructie werk van een nieuwe werkplaats. Deze werkplaats heeft een lengte van 85 M. en een breedte van 26 M. en wordt ingericht v.oor het z.g. nabewerken van de mate rialen. Uit het bouwen van deze groote werk- Waats blijkt wel, dat de directies van de N.V. Hollandsche Constructiewerkplaat sen en de Nederlandsche Electrolasch Maatschappij de toekomst nog met ver trouwen tegemoet zien, temeer daar nog zeer onlangs de kantoren en teekenka mers van deze maatschappijen belangrijk zijn vergroot. De beide firma's zijn dan ook voortdu rend goed van werk voorzien, hetgeen, naar wij hopen, nog van langen duur zal mogen zijn. VISCHWEDSTRUD VOOR WERKLOOZEN Nog versch ln het geheugen ligt de roeiwedstrijd voor werkloozen van Maat schappelijk Hulpbetoon of het Comité der wedstrijden is alweer volop aan het werk. Er zal nu weer een Vischwedstrijd ge houden worden en wel te Oude-Wetering op Dinsdag 23 Juni a.s., om prijzen, waar aan tevens een rondvaart over Kager- en Brasemermeren verbonden is. Aan dezen wedstrijd en rondvaart kunnen alle werk loozen deelnemen. Zij kunnen zich daar voor opgeven tot Dinsdag a.s., 's morgens van 9 tot 11 uur, aan het stempelkantoor van Maatschappelijk Hulpbetoon. POSTAGENTSCHAP. Maandag 15 Juni a.s. wordt een post agentschap met telegraafstation gevestigd ten huize van den heer J. P. Jansen. Cobet- straat 91, alhier. In verband daarmede wordt op denzelfden datum de brievenbus in de Ridderstraat verplaatst naar de Cobetstraat, vóór het agentschap. DE WERKLOOSHEID, Bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, be hangers 18, betonvlechters 26, betonwer kers 64, fundeeringwerkers 1, giazenwas- schers 7, granietwerkers 12, grondwerkers 87, heiers 1, metselaars 153, opperlieden 118, schilders 84, sloopers 8, steenbikkers I, straatmakers 8, hulp-straatmakers 12, stucadoors, witters 79, timmerlieden 4, uit voerders 252, voegers 30, ongesch. bouw- arb. 9. Totaal 977. Fabrieksarbeiders: bleekers 18, lompen sorteerders 14, vellenploters 8, zeepfabr. arb. 4, ongesch, fabrieksarb. 54. Totaal 210. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 84. reizigers, colp. 48, winkelbedienden 31, incasseerders 11, musici 7, onderwijzers 9, overheidspersoneel 11, verplegers 2. Totaal 203. Hotel-, Cafe-pers.: huispersoneel 16, kellners 39, koks 4. Tctaal 59. Houtbewerkers: beddenmakers 2, hout bewerkers 77, kistenmakers 6, kuipers 7, lijstenmakers 3, meubelmakers 30, meu belstoffeerders 8. politoerders 2, ongesch. arbeiders 29. Totaal 164. Kleermakers: kleermakers 46, kappers 8. schoenmakers e.a. 14. Totaal 68. Land- en tuinar'o.: bloemisten 31. land arbeiders 23, Steerifabr. arb. 112, tuinlie den 25, warmoeziers 11. ongesch. land- arb. 6. Totaal 96. Metaalbewerkers: bankwerkers 97, blik- bewerkers 24, burgersmeden 45, electri- ciens 59, galvaniseurs 1, gasfitters 14, ge reedschapmakers 3, instrumentmakers 6, iscleerders 8, kernmakers 1. kettingsme den 34. klinkers 13, koperslagers 4, lab. bedienden 4, lasschers 6, loodgieters 50, machinisten 27, metaalboorders 5, metaal draaiers 17, metaalschavers 2, monteurs 24, pianostemmers 3, polijsters 1, ponsers 5. rijwielherstellers 11, scheepstimmerl. 6, scheepsschilders 2, stokers 17. tegenhou- ders 16, verw. monteurs 13, voorslaanders II, voorwarmers 6, vulcaniseurs 1, vuur werkers 3, wagenmakers 7, Ijzerwerkers 48, zandvormers 3, goud- en zilversm. 2, ongesch. arbeiders 39. Totaal 643. Sigarenmakers: sigarenmakers 5, sig. sorteerders 3, strippers 2. Totaal 10. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 5, ingenieurs 3. technikers 8, teekenaars, opz. 15. werkmeesters 17. Totaal 48. Textielarbeiders: hekelaars 7, katoen drukkers 27, kluwers e.a. 7, luikers 12, plaatsnijders e. a22, schrobbeiaars 2, spinners 39, spoelers 2, staaldraaddraaiers 15, sterkers 1, strijkers 11, wevers 111, wolbewerkers 35, ongesch. textielarb. 59. Totaal 350. Transportarbeiders: chauffeurs 137, emballeurs 5, exp. knechten 26. koetsiers 20. loopknechten 36, schippers 102, maga zijnknechten 58, spoor- en trampers. 16, wakers 7, transportarb. 55, losse arbeiders 426. Totaal 888. Typografen: boekbinders 33, boekdruk kers 15, fotografen 2, hulp-vakarbeiders 3, letterzetters 32. steendrukkers 2. Totaal 87. Voedingsmiddelenarb: bakkers 84, mo lenaars 1, ovenisten 4, slagers 64, suiker werkers 25, wijnkooperskn. 7, zoutzieders 1, zuivelbereiders 4, ongesch. fabrieksarb. 39. Totaal 229. Vrouwen: linnenjuffrouw 1, maasters 1, breisters 2, strijksters 2. naaisters 17, winkeljuffrouwen 12, kantoorpersoneel 18, apothekersass. 1, onderwijzeressen 4, boekbindsters 1, serveersters 1, kraamver zorgsters 1, verpleegsters 9, teekenares- sen 1, huisel. diensten 152, fabr. arb. 37. Totaal 260. Alg. totaal 4292; 13 Juni 1935: 3743; 14 Juni 1934: 3000. Ben. 56 ged. werkloo zen en 114 werkverschaffing. De wethouder van fabricage, de heer J. Splinter Gzn.. is verhinderd morgen spreekuur te houden. Reserve-le luitenants C. Bogerd en H. Hofstede de Groot, van het 6e regiment veld-artillerie alhier, zijn voor herhalings oefeningen onder de wapenen gekomen en vertrekken uit de legerplaats bij Oldebroek weer met groot verlof. Morgen zal hier ter stede een speldjes dag worden gehouden ten bate van Valken- heide, opvoedingsgesticht voor jongens, Maandag 15 Juni a.s. hoopt de heer N. Siljee den dag te herdenken, waarop hij vijftig jaar geleden in dienst trad bij de firma A. D, Hakkenberg en Zn., aUjjer. DE ALGEMEENE TOESTAND. Chamberlain heeft opzien gewekt. De rede van Neville Chamberlain heeft veel stof opgeworpen. In het Lagerhuis zijn reeds vragen gesteld, men zie onder En geland. En inderdaad, vrij duidelijk is de situatie in de Enge'.sche regeering niet! In Zuid-Afrika heeft de rede veel opzien gebaard. Men verklaart, dat hier sprake is van een Britsche politiek, die de sancties wil opgeven en den Volkenbond tot een louter adviseerend orgaan maken. De meening heerscht in Zuid-Afrika. dat Chamberlain met deze rede zijn eigen politieken dood heeft aangekondigd. Men herinnert er aan, dat minister-president Hertzog nog on langs heeft verklaard, dat de Volkenbond de sancties tegen Italië zoonoodig jaren lang moet handhaven waarbii Smuts zich heeft aangesloten Finland heeft de Ver. Staten ervan in kennis gesteld, dat het op 15 Juni a.s de regelmatige halfiaarliiksche termijn der oorlogsschulden ten bedrage van 164.315 dollar zal betalen. A's eenige VEREENIGDE STATEN. LANDON DE CANDIDAAT DER REPUBLIKEINEN. Het feit is beslist: Landon, de gouverneur van Texas, is gekozen tot candidaat der republikeinen voor het presidentschap op de conventie zijner partij te Cleveland. Tevoren liadden Borah, Knox en Van- derberg zich teruggetrokken. Landon kreeg 984 stemmen, terwijl er nog 19 op Borah waren uitgebracht. Ook het program is vastgesteld. De partij verbindt zich met alle beschikbare middelen den vrede te zullen bevorderen, zonder dat dit aangaan van allianties of bondgenootschappen meebrengt. De Ver- eenigde Staten moeten geen lid van den Volkenbond, noch van het Haagsche Hof Landon. worden. Met andere landen moet worden samengewerkt ter vermindering der be wapening en tot regeling van den wapen handel. Leger, vloot en luchtmacht moeten aan de behoeften der nationale defensie worden aangepast, op de betaling der oorlogsschulden moet met meer kracht worden aangedrongen. De staat moet be- hoeftigen. die den 65-jarigen leeftijd be reikt hebben, helpen en de werkloosheid eenergiek bestrijden. Het recht der arbei ders om zich te organiseeren en hun eischen door gedelegeerden kenbaar te maken moet worden gesteund. Aan den landbouw moeten faciliteiten worden toegestaan. De consumptie moet vergroot worden. De begrooting moet in evenwicht gebracht worden door bezuiniging op de uitgaven. De partij strijd voor een gezonde valuta en is gekant tegen iedere devaluatie. De partij is tegenstandster van 'n mono polie der trusts. Landon zeide na zijn verkiezing nog, dat hij, indien hij tot president zou wor den gekozen, een wijziging van de grond wet zou voorstellen, die het den afzonder lijken staten mogelijk zou maken, minimumloonen en maximalen arbeidstijd vast te stellen. Hierbij moet worden opge merkt, dat dit persoonlijke beginselen van Landon zijn, die niet voorkomen op het programma zijner partij. De regeering heeft bij den raad van beroep een beschuldiging ingediend tegen Andrew W. Mellon. De regeering beschul digt hem ervan een belangrijk deel van zijn bezittingen reeds aan zijn kinderen te hebben geschonken. Dit is volgens de regeering een vooropgezet plan om. dp be lasting te ontduiken. BINNENLAND. Een leger- en vlootdag te Rotterdam (Binnenland, 3e Blad). Algemeenc vergadering van het Ned. Roode Kruis te Eindhoven onder leiding van H. K. H. Prinses Juliana (Binnenland: 3e Blad). De staking in het visscherijbedrijf ook te Egmond geproclameerd (Binnenl., 3e BI.). Regeling betreffende de vestiging van kleine middenstandsbedrijven; voorloopig verslag der Tweede Kamer (Binnenland, 3e Blad). Fraude van f. 70.000 te Den Haag (Ge mengd, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad) Brandstichting te Gouda (Gemengd, 3e Blad). Tragisch verdrinkingsgeval in het zwem bad te Sassenheim (Omstreken, 2e Blad). De roeiwedstrijden van Hollandia begon nen (Sport, le Blad). BUITENLAND. Van Zeeland's poging, in België ëen kabi net te formeeren, mislukt (Buitenl., le BI.) Landon gekozen tot republikeinsch can didaat voor het presidentschap der Ver. Staten. Het program zijner partij (Buiten land, le Blad). Opzien over de jongste rede van Neville Chamberlain (Buitenland, le Blad). Dramatisch afscheid van Thomas en Burt uit het Engelsche Lagerhuis (Buitenland, le Blad). Blum's eerste wetten door de Kamer aan vaard. De stakingsbeweging in Frankrijk nog niet ten einde (Buitenland, le Blad). Maarschalk Badoglio keert niet naar Abessynië terug. Graziani zijn opvolger (4e Blad). Titulescu over den Balkanbond (Buiten land, le Blad). De buvgerstrijd in China lijkt begonnen (Buitenland en Tel., le Blad). ZTE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. BELGIË. De crisis en de stakingen. Zooals de telegrammen gisteren nog de den verwachten, is Van Zeeland tenslotte toch niet geslaagd. Het falen van Van Zeeland bij het sa menstellen der regeering is niet toe te schrijven aan zijn program, doch veeleer aan de moeilijkheid de portefeuilles te verdeelen. De socialisten stelden te hooge eischen (zes portefeuilles) en verzetten zich bovendien tegen eenige voorgedra genen der andere partijen. Van Zeeland zou bovendien gevoeld heb ben. dat een ministerie van nationale unie onder zijn leiding eerder mogelijk was dan een, dat slechts zou steunen op de socialistische partijen, waarbij de liberale fractie in de oppositie zou blijven. De koning heeft na het bedanken van Van Zeeland direct weer nieuwe bespre kingen geopend. Geruchten, dat de socialisten een mip- derheidsreg^ring zouden vormen, verdie nen weinig aandacht. Vermoedelijk zal v. Zeeland een derde opdracht ontvangen, hetzij zonder of na een nieuwe misluk king van een ander. Terwijl de staking te Antwerpen voort duurt, slaat de stakingsbeweging meer en meer over. Zoo in het mijnbekken van Seraing, Ans en Grave Berleir. Ook te Herstal ls staking uitgebroken in de ko lenmijn van la petite bachure. 300 ar beiders hebben 't bovenste deel der mijn bezet gehouden, doch zij werden door de rijkswacht verdreven op bevel van den minister van binnenlandsche zaken. De manschappen der rijkswacht wer den in het dorp door de bevolking uitge jouwd. De algemeene raad van de Belgische werkliedenpartij verklaarde zich bereid elke regeering te ondersteunen, die beslo ten is, spoedig de volgende herzieningen te verwezenlijken: herziening der salaris sen met vaststelling van minima, werk week van 40 uren, het in stemming bren gen van wettelijke maatregelen, die de volledige uitoefening der vrijheden van de werklieden garandeeren, betaalde vacan- ties, verhooging van werkloozensteun, ouderdomspensioen en het in stemming brengen van wetsontwerpen op werkloos heidsverzekering en ziekte- en invalidi teitsverzekering.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1