REORGANISATIE VAN HET SPOORWEGBEDRIJF 77ite Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 11 Juni 1936 Derde Blad No. 23376 BINNENLAND. De zonderlinge rijtijden-wet Een nieuwe N.V, „De Nederlandsche Spoorwegen'' Obligatiehouders kunnen inruilen tegen drie pet. staatsfondsen. Bruin staat sportief. WANNEER IS MEN „HEER-RIJDER"? HOE ONDERSCHEIDT MEN HANDELSREIZIGERS? Het bestuur van den A.N.W.B. heelt zich naar aanleiding van de dezer dagen ver schenen memorie van antwoord op het ontwerp-rytydenwet in een adres gewend tot de Tweede Kamer. Het bestuur betoogt daarin, dat het sinds jaren op het standpunt staat, dat een wettelijke regeling van de arbeidstijden van het chauffeurspersoneel noodig is, eensdeels ter bescherming van de daarbij betrokken arbeiders, die tot dusverre niet vallen onder de arbeidswet, anderdeels omdat door het tegengaan van overver moeidheid bij chauffeurs de veiligheid van het verkeer zou worden bevorderd en daarom in beginsel het Ingediende wets ontwerp, dat volgens de considerans ge heel dezelfde doelstellingen heeft, met in genomenheid heeft begroet. Het werd in zijn verwachtingen echter deerlijk teleur gesteld, omdat het wetsontwerp de ge vraagde regeling niet bevatte, doch zich voor een goed deel beperkte tot het vra gen van machtiging om deze regeling te treffen bij algemeenen maatregel van be stuur, dus buiten de volksvertegenwoordi ging om. Naar aanleiding van de in het voorloopig verslag door de Tweede Kamer tegen deze procedure geopperde bezwaren is thans in de memorie van antwoord in hoofdtrekken uiteengezet, hoe de betrokken ministers zich deze regeling denken en nu blijkt, dat de gedachte regeling ten deele geheel zal uitgaan buiten de beide in de wet ge noemde doelstellingen. In het bijzonder wordt daarbij gewe ten op: ie. de bepaling, dat het aan alle niet- beroeps-bestuurders van personenauto's (in het ontwerp met den oneigenlijken naam van „heer-rijders" aangeduid) ver boden zou zijn, langer dan 4 uren achter een aan het stuur te zitten. Daarna zou den zij verplicht zijn, minstens een half uur onafgebroken rust te nemen en 2e. de bepaling, dat het een speciale groep van dezp bestuurders, n.l. den han delsreizigers, bovendien verboden is, na 10 uur 's avonds en Zaterdags na 1 uur te rijden, behalve voor hun genoegen. De A.N.W.B. wijst er op, dat geen van beide categorieën van bestuurders behoort tot hen, voor wie de arbeidsbescherming uoodig is en dat voor geen van beide is aangetoond, dat deze door oververmoeid heid een gevaar zouden beteekenen voor de veiligheid op den weg, terwijl boven dien alle hier genoemde criteria geheel willekeurig zijn. De noodzakelijke controle op de na leving van deze voorschriften is prac- tisch niet mogelijk en is een voortdu rende hinder voor de betrokkenen. Men denke om een enkel voorbeeld te noe men slechts aan het aanhouden ter controle van eiken automobilist na 10 uur 's avonds of Zaterdags, na 1 uur, eerst om' uit te maken, of hij „heer rijder" is en zijn 4 uren nog niet heeft verreden, voorts of hij behoort tot de categorie „handelsreizigers" (wat niet zoo eenvoudig uit te maken is) en zoo ja, of hij voor zijn genoegen rijdt of niet. Tenslotte wijst de A.N.W.B. erop, dat deze volkomen onnoodige en daarom zoo hate lijke bepalingen met de daaruit voort vloeiende administratieve en andere be slommeringen, een bron van voortdurende ergernis zullen zijn voor eiken automobi list en dat, waar deze zich toch al, door diverse aanslagen op zijn beurs, bewust is, dat hij op financieel gebied zit in het hoekje waar de slagen vallen, het toch zeker niet noodig is, hem ook nog op an dere wijze het leven onaangenaam te ma ken door hem een juist, een economisch en daarbij volkomen onschadelijk gebruik van zijn auto te beletten. Waar uit het vorenstaande blijkt, hoe bedenkelijk de gevolgen kunnen zijn van een machtiging om bij maatregel van al gemeen bestuur regelen te treffen be treffende de niet-beroepschauffeurs en de reglementeering van de rijtijden van deze groep in het kader van het onderhavige wetsontwerp ook achterwege zou moeten blijven, geeft het bestuur de Kamer drin gend in overweging, te willen bevorderen, dat deze machtiging niet zal worden ver leend. eerste kamer. Bijeengeroepen tegen Dinsdag 16 Juni. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 16 Juni, des avonds te half negen. In deze vergadering zullen de afdeelin- gen worden getrokken, waarna de afdee- üngen zullen overgaan tot het kiezen van voorzitters en ondervoorzitters. Voorts zal de voorzitter voorstellen, na alloop der openbare vergadering in de af- deelingen te onderzoeken de wetsontwer pen tot wijziging van eenige artikelen der Pensioenwet, tot vereenlging van de ge beenten Boschkapelle, Stoppeldijk, Hengstdijk en Ossenisse en tot wijziging en verhooging van de begrooting van het StaaUmuntbedrijf voor 1936 (uitbreiding en vernieuwing gebouwen en terreinen). Verder, om Woensdag 17 Juni des voor- Piiddags te 11 uur een aantal wetsontwer pen in de afdcelingen te onderzoeken, on eer welke die houdende voorzieningen om trent weerkorpsen, tot wijziging der onge vallenwet, en der land- en tuinbouwonge- Jallenwet, houdende tijdelijke maatrege- 'en betreffende de mechanisatie in de bgarenindustrie, tot wijziging en aanvul- 'Wg van de artikelen 2, 125 en 126 der ambtenarenwet en die tot herziening van Jat zeehaven- en scheepvaartregime in "ederl.-Indië. Vervolgens zal op Woensdag 17 Juni des fa tl ciags om 2 uur een openbare vergade ring worden gehouden, waarin aan de orde Wlen worden gesteld de wetsontwerpen betreffende uitbreiding van het korps poli- tietroepen, tot wijziging en aanvulling van Je nijverheidsonderwijswet en tot verhoo- jPng van de begrooting van het staats bedrijf der artillerie-inrichtingen voor '935 i aanschaffing en aanmaak werktui gen, enz.) benevens de wetsontwerpen Jelke Dinsdagavond in de afdeelingen zul- |n zijn onderzocht en waaromtrent het Ondverslag tijdig zal zijn vastgesteld. Handelsonderneming ARSOL, Apeldoorn 4994 (Ingcz. Med.) REGELING VAN PERSONEEL- FONDSEN. ontwerp bij den hoogen raad aanhangig gemaakt. De minister van sociale zaken heeft by den Hoogen Raad aanhangig gemaakt e°n voor-ontwerp wettelijke regeling perso- neelfondsen. Aan dit voorontwerp, waar over een commissie uit dien raad prae- advies zal uitbrengen, wordt ontleend: De gebeurtenissen, welke zich het vorige jaar ten aanzien van de pensioenen by den Koninkiyken Hollandschen Lloyd hebben voorgedaan, gaven den ambts voorganger van den tegenwoordigen mi nister van sociale zaken aanleiding tot 't. instellen van een commissie, welke zou nagaan, of en. zoo ja. welke maatregelen van overheidswege genomen kunnen wor den, teneinde in de toekomst de ineen storting van particuliere pensioenfondsen zooveel mogelijk te voorkomen. De com missie, welke bestond uit eenige hoofd ambtenaren, werkzaam by of ressortee- rende onder de departementen van sociale zaken, van handel, nijverheid en scheep vaart en van justitie, heeft onder dagtee- kening van 5 Mei 1936 haar verslag uitge bracht De pensioenvoorziening by den Lloyd bestond in een verbintenis, van dezen te genover zyn personeel om bepaalde pen sioenen uit te keeren, zonder dat het per soneel daartoe bijdroeg. Een zelfstandig pensioenfonds is nimmer gesticht. De voor pensioen bestemde geiden vormden dus één geheel met het bedrijfskapitaal. De slechte gang van zaken by den Lloyd nu leidde er ten slotte toe, dat de pensioenen niet meer betaald konden worden. Do pen sioengerechtigde moet zich met een ge wone concurrente vordering tegenover de vennootschap tevreden stellen. De vraag nu, welke rijst, n.l. of het op den weg der overheid ligt, om maatrege len te nemen tot het tegengaan van der gelijke teleurstellingen, meent de commis sie bevestigend te moeten beantwoorden. Volgens het ontwerp zal als regel ge steld moeten worden, dat pensioenfond sen e- d. alleen gesticht en in stand ge houden mogen worden met inschakeling van de vrijwillige ouderdomsverzekering of een levensverzekeringsmaatschappy. Het ontwerp bedoelt in de eerste en voornaamste plaats het treffen van voor zieningen ten aanzien van ondernemings pensioenfondsen. of, zooals het ontwerp ze noemt: personeelpensioenfondsen. Daarnaast wordt het gewenscht geacht, ook de spaarfondsen aan regelen te binden. De voorgestelde regeling is van publiek- rechteiyken aard. Verbodsbepalingen, door straf gesanctionneerd, kunnen niet ge mist worden. Het maximum is niet hoog: een maand hechtenis of f. 300.boete. De werkgevers moeten niet door bedrei ging met zware straffen van het invoeren van pensioenregelingen in hun onderne ming worden afgeschrikt. De bepaling dient meer tot waarschuwing voor hen, die mochten meenen. dat zit het met deze voorschriften niet al te nauw behoeven te nemen. DE WEG 's GRAVENHAGE—HAAGSCHE SCHOUWHAARLEM. Naar aanleiding van een verzoek om verbetering te bevorderen van de ongeiyk- iiggende plaatsen in het wegdek van den Rijksweg 's GravenhageHaagsche Schouw ten Zuiden van Haagsche Schouw ontving de K.N.A.C. van den Rykswaterstaat be richt, dat deze ongelijkheden een gevolg zyn van or.gelUke zetting van den onder grond en verder van de bekende goifvor- ming van Topeca wegdekken. Dergeiyke afwükingen komen langs dit wegdek her- haaldeiyk voor. Zy worden elk jaar in het goede werkseizoen zoo goed mogehjk aan gevuld Ook voor dit jaar stonden deze werkzaamheden op het programma. Ver trouwd wordt, dat binnen niet te langen tyd de laag gelegen plaatsen geheel gelijk gewerkt zullen zijn. CONFLICT TE IJMUIDEN. Zeelieden weigeren een loonsverlaging te aanvaarden. In een gisteravond te IJmuiden gehou den vergadering van zeelieden, welke was belegd buiten de besturen der orga nisaties om, hebben de ruim 400 aanwe zigen besloten op de nieuwe voorwaarden niet naar zee te gaan. Er werd felle cri- tiek uitgeoefend op de besturen der ver schillende organisaties, omdat deze zich tegen den zin der zeelieden, met 'nloons- verlaging hadden accoord verklaard. Als gevolg van het besluit der zeelieden staat het vrywel vast, dat heden geen enkele van de ongeveer 12 trawlers, die voor ver trek gereed liggen, naar zee zal gaan. Een comité van actie werd gevormd, dat op dracht kreeg de besturen der verschillen de organisaties te machtigen, een con tract met de reeders af te sluiten voor den duur van een jaar op de oude voor waarden. Groot enthousiasme verwekte de mede- deeling van den voorzitter, dat de R.-K. fabrleksarbeidersbond te Tilburg f. 5000 voor de stakers heeft uitgetrokken. wy kunnen hieraan nog toevoegen, dat geen van de drie trawlers, die gisteren zouden uitvaren, is vertrokken, daar geen enkel lid der bemanning zich had aange meld. o het conflict te antwerpen. Het standpunt van den Centralen Transportarbeidersbond. Gisteravond vergaderde te Terne uzen de Centrale Bond van Transportarbeiders, ter bespreking van de houding, aan te nemen tegenover het verwerken van goe deren uit de van Antwerpen komende schepen. Namens het hoofdbestuur heeft de heer R. Laan met klem geadviseerd te weige ren elke lading te lossen van schepen, welke door den Belgischen Transport- arbeidersbond worden opgegeven, als af komstig van Antwerpen. De heer Laan deelde daarop mede, dat de stakende leden een reglementaire uit- keering zullen ontvangen. In de vergadering werd ook nog het woord gevoerd door den heer Ph. de Witte, secretaris van den Belgischen Transport arbeidersbond, alsmede door den heer Chalmet, socialistisch burgemeester van Selzaete (België). Besloten werd tot de leden een manifest te richten waarin het standpunt van het hoofdbestuur wordt uiteengezet. Van de 300 leden van den bond woonden slechts 36 de vergadering by. leiding van de generale thesaurie Naar wy vernemen heeft de heer B. J. de Leeuw, oud-directeur van financiën in Nederlandsch-Indië, zich, op verzoek van den minister van financiën, bereid ver klaard, de leiding van de generale thesau rie van diens departement tijdelyk op zich te nemen. oJ prof. aalberse nh^jvit ontslag als rijksbemidIdelaar. Naar wy vernemen is prof. mr. P. J- M. Aalberse, voorzitter van de Tweede Ka mer, bij nader beraad tot het besluit ge komen, dat het gelyktydig vervullen van de functie van rijksbemiddelaar eventueel tot moeilykheden zou kunnen leiden. Hij heeft daarom tot H. M. de Koningin het verzoek gericht, hem als rijksbemiddelaar in het 4e district eervol ontslag te willen verleenen. Hedenmorgen vertrok prof. Aaloerse naar Genève, ter bijwoning van de inter nationale arbeidsconferentie, als le gede legeerde der Nederlandsche regeering. ELECTRICITEITSCONGRES. Na afloop der plechtige openingszitting van het zesde congres van de „Union in ternationale des producteurs et distribu teurs d'energie electrique" heeft het ge meentebestuur van 's Gravenhage gisteren de deelnemers aan dit congres in hotel „Wittebrug" ontvangen. De burgemeester van Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy, heeft den congressisten daar een hartelijk welkom toegeroepen. CONGRES ALG. NED. TYPOGRAFEN BOND. De Alg. Ned. Typografenbond heeft gis teren in het paviljoen op den Schevenlng- schen pier zyn derden congresdag gehou den. In de eerste plaats werd een regle- mentswyziging afgehandeld. Voorts wer den besproken de rechtspositie van de gesalarieerden en de positie van den bondsraad. Wat de contributie betreft ver klaarde de penningmeester, dat van ver laging geen sprake kan zyn, daar in 1935 reeds 16'/i cent per lid en per week uit de bondskas moest worden bijgepast. De af- deeling Purmerend had een voorstel tot contributieverlaging ingediend, doch trok dit weder in. De afdeeling Deventer, die eveneens op contributieverlaging aandrong, wilde haar voorstel niet intrekken op grond dat de leden op den duur de vastgestelde contributie niet kunnen betalen. Het voor stel werd met 53 tegen 50 stemmen verwor pen. Namens de buitenlandsche afgevaar digden, die na de ochtendbyeenkomst het congres verlieten heeft de internationaal- secretaris, de heer Gründbacker, woorden van afscheid gesproken. In de voortgezette namiddagvergade ring heeft de heer Ponstein, hoofd bestuurslid, een uiteenzetting gegeven van den bedryfsraad, alsmede van de leer lingenregeling. Na afdoening van nog enkele huishou- delyke aangelegenheden werd het congres gesloten. o ONTHULLING GEDENKTEEKEN VOOR WIJLEN A. INGENOOL Jr. Naar wy vernemen zal op Vrydag 26 Juni a.s. om 4 uur nam. op de begraafplaats „Oud Eik en Duinen" te 's Gravenhage, de onthulling van het gedenkteeken op 't graf van wijlen den heer A. Ingenool Jr., in leven directeur van het bureau van den Koninklijken Nederlandschen Midden standsbond, plaats hebben. O— By de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot reorganisatie van het spoorwegbedryf. Volgens de memorie van toelichting hebben ver schillende overwegingen de regeering geleid tot de overtuiging dat het wen- schelijk is, Staatsspoor en Hollandsche Spoor samen te voegen in een nieuwe „N.V. de Nederlandsche Spoorwegen", terwyl S.S. en H.S. zouden moeten worden geliquideerd. Aan obligatiehouders en aan hen, die aan S.S. of aan H.S. geld op schuldbekentenis hebben geleend, zal gelegenheid worden geboden, hun obligaties en schuldbekentenissen in te ruilen tegen staatsobligaties. De rentevoet der nieuwe staatsobligaties zal voor alle te convertecren spoor- wegleeningen gelijkelijk op 3"/i worden gesteld. De ministers van waterstaat en van financiën herinneren er aan, dat reeds in 1927 de overkapitalisatie op grond van te geringe afschrijvingen is becyferd op rond f. 229 millioen. Sedert dien is deze over kapitalisatie veeleer grooter dan kleiner geworden. Het inhalen van den achterstand is tot slechts enkele millioenen guldens beperkt gebleven en nu de productieve waarde der spoorwegen blyft dalen, is allengs een toe stand ontstaan, welke grondige herziening onvermydelyk maakt. Vooreerst is het noodig, de taak, die de spoorwegen te midden van andere ver keersmiddelen hebben te vervullen, op nieuw en zoo goed mogelyk te bepalen. Voorts zal verbetering moeten worden gezocht in eenvoudiger en overzichtelyker constructie van het bedrijf, in bevrijding van nog overgebleven te onereuze exploi tatiecontracten en niet het minst ook in leniger en minder gebonden bedrijfsvoe ring, die een goede aanpassing waarborgt aan de diensten van andere vervoersonder nemingen. En eindelyk zal ook herziening in finan cieel opzicht niet zijn te ontgaan, nu mede door de ontwikkeling der techniek de ge bruikswaarde der spoorwegen zoodanig is gedaald, dat het vervoer de kapitaallasten geenszins meer kan dekken en de waarde van het actief door het totaal bedrag der schulden belangrijk wordt overtroffen. Deze overwegingen hebben, zooals ge zegd, de regeering geleid tot de overtui ging. dat het wenschelyk is, S.S. en H.S. samen te voegen in een nieuwe „N.V. de Nederlandsche Spoorwegen", terwyl S.S. en H.S. zouden moeten worden geliqui deerd. In de eerste plaats is het noodig, de kapitaalpositie grondig te herzien en het bedryf te ontlasten zoowel van de over kapitalisatie, die door te lage afschrijvin gen in de periode vóór 1925 is ontstaan, als van die, welke een gevolg is van de sterk verminderde rendabiliteit en de snellere veroudering van het materieel. Daartoe zal onvermydelyk ook door de obligatiehouders moeten worden mede gewerkt. Maatregelen inzake de schulden. Dit deel van het voorstel komt in het kort hierop neer, dat aan de obligatie houders en aan hen, die aan S.S. of aan HS. op schuldbekentenis geld hebben ge leend, de gelegenheid zal worden geboden, om hun obligaties en schuldbekentenissen in te ruilen voor staatsobligaties. De rente voet der nieuwe staatsobligaties zal voor alle te converteeren spoorwegleeningen geiykelyk op 3°/o worden gesteld. Het ligt in de bedoeling, de gelegenheid tot inruiling tegen staatsobligaties aan stonds na aanneming van het wetsontwerp open te stellen. De contante waarde van elke vordering bhjft, behoudens twee op reëele verschil len gegronde kortingen, voor lederen cre diteur geiyk. Het ligt in de bedoeling, dat de Staat een zoodanig deel van de spoorwegschuld, die op 31 December 1935 rond f. 412 mil lioen bedroeg en die door herleiding van het nominaal bedrag eenigszins zal wor den verhoogd, zal overnemen, als overeen komt met de overkapitalisatie, die een rechtstreeksch gevolg is van de te lage af- schryving in de jaren vóór 1925 en die door de bovengenoemde commissie in 1927 op f. 229 millioen is becyferd. De staat zal dit offer brengen door in de eerste plaats de Staatsspoorwegen welke zoowel naar de gekapitaliseerde huur als volgens het bedrag, dat thans nog ter zake van spoorwegaanleg in de staatsschuld aanwezig is, een waarde van rond f. 100 millioen vertegenwoordigen in de nieuwe „N.V. de Nederlandsche Spoorwegen" in te brengen tegen overgifte van een bedrag van f. 10 millioen aan aandeelen. Hierdoor komt op de balans f. 90 millioen beschik baar, dat aan de Afschryvingsrekeningen kan worden toegevoegd. Voorts ziet de Staat zijn bezit verminde ren, doordat het in 1921 op zijn aandeelen op naam gestorte bedrag van f. 4.950.000 by de liquidatie zal biyken verloren te zyn. In het wetsontwerp vraagt de regeering de machtigingen, welke zy behoeft, ten einde het hierboven toegelichte plan te kunnen uitvoeren. Alleen AiMILDA-CREME (Zonnebruin) be vat Pigmental 'dat Uw huid, óók by geen zon, direct mooi bruint en zonnebrand voorkomt. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. 49g4 (Ingez. Med.) de postvluchten. De „Djalak" is in Bandoeng aange komen. het binnenscheepvaart-congres. Op het binnenscheepvaartcongres te Den Haag zyn gisteren verschillende prae- adviezen behandeld. In het gebouw van den gemeenteraad Javastraat heeft in den namiddag de wet houder van financiën, de heer J. R. Snoeck Henkemans, namens het gemeentebestuur de congressisten oficieel ontvangen. .-o jaarvergadering „st. joseph Op de Hocapolis te Rotterdam hield de Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café- en Restauranthouders en Slijters „St. Jospeh" gisteren zyn jaarvergadering onder voor zitterschap van den heer P. J. van Dyk uit Helmond. Uit de Jaarverslagen bleek, dat het aan tal leden vrijwel constant is gebleven. De begrooting voor 1937 sluit met een saldo van f. 10.591.28. Besloten werd aan het hoofdbestuur over te laten, waar de volgende jaarver gadering gehouden zal worden. Het bestuursvoorstel om voor een keer een vrijwillige bydrage van f. 1 per lid te geven ter voorziening in de kosten die de vele acties van den bond met zich brengen, werd na eenige discussie goedgekeurd. De voorstellen die van de afdeelingen waren binnengekomen, bewogen zich vry wel alle op het gebied der „ordening". Gevraagd werd van het hoofdbestuur uit te ageeren tegen de verschillende misstan den in het bedryf, desnoods buiten de C.V.G. om, of in samenwerking met andere kleinhandelsorganisaties. In hoofdzaak gold dit voor de prysregeling en de actie van verbindendverklaring van onderne mersovereenkomsten. De critiek op de C.V.G. en de distillateurs beantwoordde de voorzitter, die tevens voorzitter is van deze centrale vereeniging, met er op te wyzen, dat zoo de C.V.G. wei nig bereikt heeft, dit dan toch voor een groot deel de schuld is van de leden zelf, die de C.V.G. niet ten volle steunen Hij gaf overigens de verzekering dat hy niet van plan was zich door de distillateurs in de een of andere richting te laten drijven. Voorts werd aangenomen een voorstel van de afdeeling Helmond, om er by den minister op aan te dringen, dat er by het verleenen van verloven ex art. 41 meer rekening gehouden zal worden met de be langen van bona fide bedrijfsgenooten. Dit is bedoeld als een protest tegen de exploitatie van buffetten op feestelyk- I heden door niet-bedryfsgenooten. INa behandeling van een aantal schrifte- lyke vragen werd de vergadering gesloten. algemeene nederlandsche vrouwen vredebond. Gisteren had te Oud-Leusden in de school voor wysbegeerte de jaarlyksche algemeene vergadering plaats van den Algemeenen Nederl. Vrouwen Vredebond, welke geleid werd door mevr. Gouverne Zaad Noordyk te Huizen. De belangstelling voor deze vergadering was zeer groot. Een groot deel der aan wezigen moest bulten de school gehuis vest worden. De jaarverslagen werden goedgekeurd. Het ledental bleek in het afgeloopen jaar met niet minder dan 2.000 te zyn vooruit gegaan, zoodat het nu ruim 8.000 bedraagt. Ook het aantal abonné's op het vereenigingsorgaan „De vrouw en de Vrede" was beduidend vooruit gegaan en kwam van 7.000 op 9.500. Een commissie werd ingesteld om de mogelijkheden voor een eventueele fusie of federatieve samenwerking met den internationalen bond voor vrede en vrij heid te onderzoeken. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat de dames Gouverne- Zaad Noordyk te Huizen en mevr. Bettink- Voorhoeve te Rotterdam werden herkozen, terwyl de dames Schurerde Vries te Hengelo en mevr. van ReeBergsma te Koog a .d. Zaan gekozen werden. Als pro pagandiste kreeg mevr. SmitSchuckink Kool te Amsterdam zitting in het hoofd bestuur, terwijl in de plaats van mevr. MeulenbeltLuber in de redactie van het officieel orgaan werd gekozen mevr. Bruyn de Vries. Aan de presidente werd een telegram tot spoedig herstel verzonden. verspreide berichten. In plaats van Maandag, 15 Juni a.s. zal de gewone audiëntie van den minister van Onderwys, K. en W. op Donderdag, 18 Juni des namiddags te 2 uur plaats héb ben. UIT NED. OOST-INDIË. ONTPLOFFING IN MIJNTUNNEL achttien dooden. BATAVIA, 10 Juni. Aneta deelt mede, dat volgens by de regeering ontvangen berichten van den assistent-resident van Kota Nopan, gistermiddag een ontploffing heeft plaats gehad in het voorste dyna- miet-magazyn van den mijn-tunnel by het mynbedrijf, Pagaran Siajoe. Deze ont ploffing werd gevolgd door een tweede groote ontploffing en een derde, kleine, ontploffing. De oorzaak is nog niet bekend. Door den luchtdruk zijn 18 inheemsche werklieden onmiddellijk gedood, terwyl drie inheemsche werklieden door dyna- mietdampen aan de longen zyn aange tast. Een van deze laatsten verkeert in levensgevaar. Ook een lid van de reddings brigade raakte bedwelmd.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9