LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 11 Juni 1936 TE LA> Telef.666 IN EN OM ABESSYNIE. RECHTZAKEN. BELGIË. Bet komende kabinet Van Zeeland De staking te Antwerpen. Het heet, dat Van Zeeland goed op schiet met de vorming van een nieuw ka binet, al is nog geen volledige overeen stemming bereikt. Naar verluidt, zal het nieuwe kabinet er aldus uitzien: Minister-president: Van Zeeland; onder voorzitter van den raad van ministers, minister zonder portefeuille: Vandervelde; Openbare werken: Van Isacker; Land bouw: De Schrijver en Koloniën: Rubbens; Openbaar onderwijs: Jules Hoste; Blnnen- landsche zaken: Bovesse; Financiën: Max Leon Gérard en Arbeid en Sociale Voor zorg: Merlot; P.T.T.':' Arthur Wauters en Economische zaken: De Man: Bultenland- sche zaken: Spaak en Defensie: Generaal Gilleaux. Daar Hayoit de Thermicourt, procureur van het beroepshof van Brussel, de por tefeuille van justitie heeft geweigerd, zal voor dezen post een andere functionaris moeten worden gezocht. Vrijdag zou de nieuwe regeenng defini tief zijn samengesteld. Te Antwerpen is de toestand vrij sta- tionnair. Een met graan geladen schip ls gelost onder bescherming van gendarmerie en politie. Het graan werd dadelijk naar de maalderijen vervoerd op vrachtwagens, welke onder politlegeleide stonden. De stakers, die herhaaldelijk gepoogd hebben het werk te doen onderbreken, werden hierin door de politie verhinderd. Tijdens een vergadering van de werk gevers werd besloten, dat men het eenmaal ingenomen standpunt op geen enkele wijze zou wijzigen. Ook in de diamantindustrie houdt de staking aan Voor heden is zelfs voor deze industrie de algemeene staking afgekon digd. tegen den zin van den soc. vakbond en die het stakingscomité niet erkent. Ook in de biscuitbakkerijen te Merxem !s een staking uitgebroken. Edo Fimmen, de secretaris van den In ternationalen Transportarbeidersbond, die op een bijeenkomst van stakende havenarbeiders het woord voerde, deelde mede, dat de bond, die in 1928 vijf mlllioen ter beschikking stelde van de stakers, ook dit keer het noodige zal doen tot steun van de stakende Antwerpsche havenarbei ders totdat de overwinning zal zijn be haald, FRANKRIJK. De regeeringsvoorstellen - De stakingsactie. De door de regeering ingediende wets ontwerpen zijn direct in de Kamercom missie behandeld tot laat in den nacht. Met uitzondering van het ontwerp betref fende het algemeen mantelverdrag wer den alle wetsontwerpen aangenomen. Om trent de voornaamste punten van ge noemd ontwerp was men het .weliswaar eens, maar de communisten wenschten, dat de minister van arbeid niet. aooals in het ontwerp was bepaald, de rol zou spelen van arbiter. Ten slotte besloot de commissie hedenmorgen nogmaals bijeen te komen om vóór het nemen van een de finitief besluit den eersten minister te hooren over dit omstreden punt. Vanmiddag begint in de Kamer de be spreking der ontwerpen. Het ontwerp ten aanzien van de verandering der statuten van de Bank van Frankrijk zal vermoede lijk vandaag of morgen bij de Kamer worden ingediend. In regeeringskringen ziet men deze hervorming zelf als een netelige aangelegenheid, waaraan de grootste zorg zal moeten worden besteed. Ter uitwerking van het wetsontwerp heeft de minister van financiën een commissie gevormd, waartoe hijzelf en zijn intiemste medewerkers, benevens leden van de re kenkamer, verscheidene juristen, en de nieuwe gouverneur van de Bank van Frankrijk, Labeyrie, behooren. Naar men in de wandelgangen van de Kamer vernam, heeft Blum bij de alge meene uiteenzettingen over het voorstel inzake de 40-urige werkweek gezegd, dat instelling van de 40-urige werkweek on getwijfeld een verhooging van den kost prijs met zich mede zou brengen. Doch het belangrijkste was een verhooging van de productie en daarmede van de op- brengten van de belastingen, die daar op gebaseerd zijn. Blum gaf er zich rekenschap van, dat alvorens dit resultaat bereikt kon worden er een overgangstijd zou moeten zijn, waarin moeilijkheden te voorzien waren, doch de regeering was bereid om de in dustrieën, die in moeilijkheden verkeer den. te helpen, eventueel door een ver mindering van de lasten. In verband met het voorloopige karakter van dezen toe stand zag de regeering geen noodzaak om algemeene douane-maatregelen te treffen. Verwacht wordt, dat vandaag een merkbare ontspanning zal intreden in den stakingstoestand, vooral in Noord-Frank rijk. waar 270.000 arbeiders der mijnen en metaalbedrijven het werk zullen hervat ten. In Parijs en de rest van het land vor deren de onderhandelingen tusschen werkgevers en werknemers langzaam. Vooral ten aanzien van de regeling der loonen doen zich moeilijkheden voor. De 200.000 bouwvakarbeiders te Parijs zullen ook vandaag nog in staking blijven. In het bankbedrijf en in de gas- en electri- citeitsfabrleken van Parijs is staking ver meden. Daarentegen zullen morgen de slagersgezellen en de employé's der café's en restaurants in staking gaan, gelijk in den afgeloopen nacht werd vastgesteld. De staking in de café's en restaurants zal voor het geheele departement van de Seine worden afgekondigd. De slagersge zellen zullen in de zaken met meer dan 5 knechts de winkels bezetten en in de kleine bedrijven de werkplaatsen verlaten. Ook de vleesch-stands in de centrale markthallen zullen bij de staking worden betrokken. In de Parijsche chocolade-in dustrie heeft men een overeenstemming to» stand kunnen brengen, zoodat de 20.000 arbeiders van deze branche van dra? het werk zullen hervatten. Uit de provincie komen nog steeds be richten binnen over opnieuw uitbreken van stakingen. Zoo zijn in Muehlhausen ln den Elzas 3000 metaalarbeiders en we vers in staking gegaan. Te Havre bezetten op tijd MPT E= METEEN 4556 (Ingez. Med.) De Negus via Parijs. In Abessljnsche kringen te Londen wordt te kennen gegeven, dat de Negus voor nemens is op weg naar Zwitserland eenl- gen tijd te Parijs te vertoeven, om er zich te onderhouden met vertegenwoordigers van de Pransche regeering. De hertog van Gloucester heeft een particulier en nlet-formeel bezoek gebracht aan den Negus als erkentelijkheid voor de gastvrijheid, hem indertijd bewezen, toen hU als vertegenwoordiger van den Brlt- schen koning de kroning van den Negus bijwoonde. Het echtpaar Mollison, de bekende vlie gers. heeft tegen betaling zijn diensten aangeboden aan den Negus. Verhouding van lire tot Maria-Th eresia-thaler. De verhouding van lire tot Maria- Theresia-thaler is vastgesteld op 5 lires per thaler. Binnenkort zal worden begonnen met het vervangen van het in omloop zijnde zilvergeld in Abessynië door lirebankblljet- ten en munten. De uitvoer van Maria-Theresia-thalers is verboden. Later zal de lire als eenlg wettig betaalmiddel worden verklaard. Als eerste filiaal van de Bank van Italië zal in Diredaua een bank worden geopend. Wat betreft de regeling van den in- en uitvoer en het douane-systeem voor Abes synië. zal vermoedelijk het nu geldende systeem voor Eritrea voor geheel Abessy nië worden overgenomen. Abessljnsche troepen in de bergen. LONDEN. 11 Juni (A.NF.). De „Daily Herald" heeft een onderhoud gehad met den Abessljnschen minister van buiten- landsche zaken Heroey te Londen, die tijdens het vraaggesprek o.m. het volgen de vertelde: De oorlog gaat door; Abssynië ls nog niet veroverd. Wanneer wij vrede vragen, doen wij dat niet aan de Italianen, maar aan de rechtvaardigheid van den Volken bond. Wij laten de rechtvaardigheid van onze zaak in de handen van onze medeleden van den Volkenbond. Abessynië zal zijn plaats te Genêve als een niet-veroverd land blijven innemen. Door den Soedan wordt de verbinding in stand gehouden met de regeering in Gore. Onder regentschap van Bitwoded Waldar Tsadik heeft de regeering het heft nog in handen van Gore in het Westen uit. Vandaar zal nieuwe tegenstand wor den georganiseerd. De legers, die de frontlinie vormden in het Noorden, zijn de Westelijke bergen ingetrokken. Reeds heeft de regeering 10.000 man welbewa- pende en vastberaden krijgers bijeen in het land rondom Gore. In het Zuiden be schikt Ras Desta over 15.000 man, die zich onder zijn bevelen hebben geschaard. De verspreide troepen uit Ogaden worden geleidelijk opnieuw bijeengebracht. De regentijd is begonnen: het zal moeilijk zijn voor de belde hoofdlegers bijeen te komen en een concentratie tot stand te brengen van de troepen, die onder de verschillende generaals en stamhoofden staan. De rivieren zijn woeste stroomen geworden en de bergpassen zijn onbe gaanbaar. Maar de regens hebben ook de Italianen tot bewegingloosheid gedoemd. Hun vliegtuigen zijn hulpeloos, aange zien de regenwolken laag boven de ber gen hangen. De wegen zijn onbruikbaar en expedities naar het binnenland zijn onmogelijk. Zij zijn gevangen in hun eigen garnizoenen. Tegen October, wan neer de regens voorbij zullen zijn, zullen de Abessljnsche legers gereorganiseerd zijn en zal de tegenstand opnieuw los breken. Het zal een bergoorlog worden. Omdat de Italianen Addis Abeba hebben ingenomen en zekere belangrijke steden hebben ingenomen, beweren zij Abessynië te hebben veroverd, maar Abessynië ls geen land van steden. Ztin bevolking leeft verspreid over groote ontoegankelijke ge bieden. De Italiaansche „veroveringen" bestaan uit linten van verbindingslijnen tusschen de steden en die loopen dwars door gebieden, waar de stammen den kei zer trouw zijn. Een derde deel van het land is nog intact. Dit gebied ligt ten Westen van een lijn van de Soedangrens juist ten zuiden van het Tanameer tot de grenzen van Ogaden en heeft een bevol king tusschen de 2 en 3 millloen zie len krijgersstammen, die een hechten trouw jegens den keizer handhaven. Daar komen de legers samen om tot het bittere einde te strijden in een guerilla, die de Italianen zal uitputten en hun verbin dingslijnen zal afmatten. Twee rassen, Desta en Imroe, drie generaals en een groot aantal stamhoofden bevinden zich nog in het veld. 1100 arbeiders een reederij en een par- fümfabriek. In een radio-rede heeft de minister van binnenl. zaken Salengco er zoowel bij werkgevers als werknemers op aangedron- den, de besprekingen zoo veel mogelijk te bespoedigen en waar overeenkomsten tot stand kwamen, geen vertraging ln de ten uitvoerlegging daarvan te doen optreden. Verder waarschuwde de minister tegen buiten de vakbeweging staande elementen en tegen allen, zoowel van rechts als van linkse die trachten de tegenwoordige moeilijkheden te verscherpen of te ver lengen. De minister deelde mede, dat reeds 115 instructies waren geopend te Parijs tegen personen die een prijsstijging trachtten te bewerken, die door niets ge rechtvaardigd wordt en sloot met een be roep op allen om kalm te blijven. ENGELAND. De inkomstenbelasting en het theelek Redevoeringen van Hoare en Neville Chamberlain. Het Lagerhuis heeft gisteren de ver hooging der inkomstenbelaslng met 3 stui ver in het belastbaar pond zonder stem ming aangenomen nadat een arbeiders- motie om het quotum op 4 shilling 6 stui ver te handhaven ingetrokken was. Later is een motie der oppositie om den aftrek voor gehuwde belastingschuldigen op 225 pond te brengen in plaats van 200, met 202 tegen 132 stemmen verworpen. Sir Donald Somervell, de attorney-gene ral, heeft meegedeeld, dat hij besloten heeft degenen, die by het theelek betrokken waren, niet te vervolgen. Voor de debatten ln het Lagerhuis over het verslag van het tribunaal zullen Thomas en sir Alfred Butt verklaringen afleggen. Heden worden deze debatten gehouden. Majoar Attlee vroeg welke houding de regeering ten opzichte van het rapport innam. Baldwin antwoordde dat de regeering niet op de verklaringen van de beschul digden wilde voorultloopen en haar hou ding in het debat zelf zou blijken. Majoor Attlee heeft een amendement ingediend, luidende: „Het Huis besluit uit het rapport het bestaan van zeer bepaalde „gok-practUken" ln beurskrlngen te Lon den tegen den tijd eener begrooting, en verzoekt de regeering daartegen afdoende en directe maatregelen te willen nemen". De besturen van de klesvereeniglngen te Derby die vorig Jaar bij de algemeene ver kiezingen voor de candldatuur Thomas geageerd hebben, hebben in een door hen allen onderteekend telegram aan den oud-minister hun volkomen vertrouwen in zijn integriteit uitgedrukt. Zij verzoeken hem zich niet aan praatjes te storen en geen ontslag te nemen als afgev. voor Derby. Sir Samuel Hoarc, de nieuw benoemde eerste lord der admiraliteit, heeft voor de Cambridge Union een redevoering uitge sproken, waarin hij o.m. zeide, dat de Vol kenbond en de wereld nog veel konden leeren van de traditie, ervaring en geest van het Britsche gemeenebest van naties. Het succes van dat gemeenebest is te dan ken geweest aan het feit, dat leder lid een tweevoudige trouw in acht nam, n.l. Je gens zijn eigen dominion en jegens het rijk als geheel. De zwakheid van Genève ls de afwezigheid van dezen tweeden vorm van trouw geweest. Het wereldgevoel is nog niet voldoende ontwikkeld. Misschien zou de tweede vorm van trouw jegens de wereld te zijner tijd nog komen. Ten aanzien van het probleem der col lectieve veiligheid zeide Hoare: „Wij moe ten in de wereld door de phrases heenzien en het feit, dat in het laatste half jaar naar voren is gekomen ls, dat niet alle leden van den Volkenbond bereid zijn ge weest hun rol te spelen en vooral niet hun rol op tijd te spelen. Ik hoop, dat een der resultaten, dat uit de moeilijkheden en teleurstellingen, die wij hebben ondervon den, zal voortvloeien, za! zijn, dat wij onze aandacht zullen schenken aan de zwak heden, die de Volkenbond heeft getoond te bezitten, en dat wij^ths best zullen doen om voor de toekorhst een geneesmiddel daartegen te vinden. Ik geloof voor mijzelf, dat het Britsche Rijk een gemeenschappelijke politiek ten aanzien van den Volkenbond moet volgen en dat wij in het rijk zelf tot een zoo vol ledig mogelijke overeenstemming zijn ge komen. Daarom zou ik dit waarschuwend woord tot u willen richten: Laat ons voorzichtig te werk gaan en laat de voorstellen, die wij te Genève zul len doen, gesteund worden door een impe riale politiek." Voor de club van 1900 heeft de minister van financiën, Neville Chamberlain, een rede gehouden, waarin hij constateerde, dait de politiek der sancties een echec heeft geleden en verklaarde, dat de Vol kenbond gereorganiseerd moet worden, wil een dergelijk echec ln het vervolg voor komen worden. De politiek der sancties aldus Cham berlain is niet in staat geweest, den oorlog te voorkomen, noch hem te beëin digen, noch het slachtoffer van den aan val te redden. Ik wijt deze mislukking aan niemand, ik constateer haar slechts om er de conclusie uit te trekken. Het stand punt van lord Cecil, die de sancties wil handhaven en zelfs versterken, noemde Chamberlain een groote dwaasheid. Ten aanzien van de hervorming van den Vol kenbond zeide de minister, dat regionale overeenkomsten moeten worden gesloten, gegarandeerd door de volken, welker be langen met de gevaarlijke punten verbon den zijn. Welke ook de politiek van Enge land mag zijn, het ls noodzakelijk, dat het land behoorlijk gewapend is. ZWITSERLAND. Tegen de sovjets Aanslag op Brünlng verijdeld. In den natlonalen raad heeft Motta een uitvoerig pleidooi gehouden tegen de erkenning der vovjets. De landen die tot erkenning overgingen, ondervinden daar van geen economische voordeelen. Voorts zeide Motta nog: De sovjet-regeering zou onmogelijk kunnen verzaken aan de door haar ge voerde communistische propaganda; zelfs Indien zij zich daartoe bereid verklaarde, zou ze het niet kunnen. Die propaganda is echter een moreele misdaad. De derde Internationale zwaait met den brandfakkel ln het Westen van Europa en viert er den triomf van het samengaan van het communisme en de anarchie. Zij vormt zoogenaamde volksfronten, smeedt plannen voor revoluties in Brazi lië, Agentinië en Uruguay, zoodat nog onlangs Russische afgezanten uit Monte video moesten worden weggejaagd. Zwitserland staat niet alleen in zijn verzet tegen erkenning der sovjets. Ne derland, Portugal en Joego Slavië en twintig republieken van Zuid- en Mldden- Amerika volgen eenzelfde politiek. De vooimalige bondspresident en lid van den natlonalen raad, dr. Musy, heeft bij den natlonalen raad een voorstel inge diend, door achttien andere leden mede onderteekend, waarin gevraagd wordt, om de communistische partij in Zwitser land te verbieden. Het voorstel wordt gemotiveerd met de verklaring, dat een communistische partij een afdeellng vormt van de Derde Inter nationale te Moskou, en dientengevolge een doel nastreeft, dat niet in overeen stemming ls met de nationale belangen, wijl deze ondergeschikt gemaakt worden aan de doelstelling van de Internationale. Het Zwitsersch telegraaf agentschap meldt, dat men onlangs te Zürich een agent van de Gestapo heeft gearresteerd en dat officieel is medegedeeld, dat men hier te doen heeft met Hugo Romer uit Dortmund, die er van beschuldigd wordt, een poging te hebben gedaan, een actie op touw te zetten tegen een hooge per soonlijkheid van het vorig regiem in Duitschland, die indertijd in Zürich in een kliniek werd verpleegd. Romer werkte samen met een anderen, eveneens uit Dortmund afkomstlgen Duitscher, Eduard Muller. Deze werd in Nederland gearresteerd. Thans werd hij te Zürich door den met het onderzoek be lasten rechter ondervraagd. Muller bekende agent van de Gestapo te zijn geweest en tezelfdertijd vertrou wensman van de Katholieke Actie, zich in Frankrijk aan spionnage te hebben schuldig gemaakt en militaire inlichtin gen naar Duitschland te hebben gezon den. Tenslotte bekende hii, dat zijn in lichtingendienst zich uitstrekte tot de persoonlijkheid waarvan hierboven sprake was én dien hij onschadelijk wilde maken. Men bevestigt, dat deze persoonlijkheid dr. Brünlng zou zijn, de vroegere rijks kanselier. POLEN. Volmacht verleend Gezantenwisseling De Sejm heeft met algemeene stemmen, behalve één onthouding, het voorstel tot het verleenen van speciale volmachten aan den president, aangenomen. De Poolsche ambassadeur te Parijs, Chlapowski. is naar Warschau terugge roepen. 12 jaren heeft hij te Parijs ge staan. HIJ zal 20 dezer zijn f>ost verlaten en vervangen worden door Lukasiewicz, thans ambassadeur te Moskou- PALESTINA. Voortdurende terreur. De toestand blijft nog steeds zeer ge spannen en evenals voorafgaande nach ten, was ook de afgeloopen nacht er een van terreur, waarin een groot aantal aan slagen werden gepleegd De Britsche troe pen werden weer met een bataljon ver sterkt, het achtste. Het standbeeld van maarschalk Allenby, te Beer-Sheba werd door een bom lichtelijk beschadigd. Te Jaffa werd een Brltsch polltle-agent door een messteek gewond. Twaalf politieagen ten, van wie elf Britten, worden in het ziekenhuis verpleegd, wegens verwondin gen, die zij door steenworpen bij de on lusten te Hebron hebben opgeloopen- De gemeentewerklieden van Nazareth staken. De telegrafische verbindingen van Je ruzalem zijn gisteravond in alle richtingen verbroken, doordat de lijnen zijn doorge sneden. De schade wordt geschat op 10.000 pond. SPANJE. De onrust en stakingen. Te Ronda heeft de tot het Volksfront behoorende burgemeester bepaald, dat binnen 24 uur alle heiligenbeelden van de huizen moeten worden verwijderd. Te Malaga is een textielfabriek wegens sociale moeilijkheden stilgelegd. De autori teiten hebben intusschen bepaald, dat nog dertien weken lang aan het 1.400 man sterke personeel de volle loonen moesten worden uitbetaald. In laatstgenoemde stad is de commu nistische afgevaardigde Rodriguez, lid van den gemeenteraad, op straat overvallen en neergeschoten. Kort daarop is een aanslag op den leider der anarcho-syndicalisten gepleegd. Deze werd door zes kogels getroffen en levens gevaarlijk gewond. Men vermoedt, dat het een wraakneming der communisten be treft. Darop is de situatie nog verder toege spitst. Anarchisten trachtten een overval te plegen op het gebouw van den soclalis- tischen arbeidersbond, waarop 60 schoten werden gelost. De socialisten beantwoord den dezen overval met een bestorming van het gebouw der syndicalisten, dat zij in brand staken. De brandweer werd in het werk gehinderd. Verder overvielen de socialisten een vergaderlokaal der anar chisten en vernielden de inrichting. Het verkeer in de stad ligt stil. De vakvereenigingen hebben naar aan leiding van de bloedige incidenten opnieuw de algemeene staking te Malaga afgekon digd. Er zijn omvangrijke orde-maatrege len getroffen. Te Madrid heeft de minister van bin- nenlandsche zaken ingegrepen in een ar beidsconflict in een liften-fabriek. Den werkgevers, die zich niet conformeerden naar de arbitrage-uitspraak van den minister van arbeid, is een boete opgelegd van 5 20 duizend peseta's. UIT HET VERRE OOSTEN. De kans op een burgeroorlog. De kans op het uitbreken van een bur geroorlog wordt steeds grooter. De voor hoede der Zuidelijke troepen rukt naar het Noorden op, de Nanking-regeering heeft inderhaast troepen en vliegtuigen naar Sjanghai gezonden. In offlcieele kringen wordt ontkend, dat Hengtsjau door de Zuidelijken zou zijn genomen, zooals door de Japanners wordt beweerd. In welingelichte buitenlandsche kringen is men van meening, dat Nanking tenslotte den vrede zal koopen door fi nancieels en politieke concessies, die een verzwakking van de centrale regeering tot gevolg zullen hebben. Tsjang kal sjek heeft nogmaals een be roep op Tsjeng-tsjl-tang gedaan om een einde aan de mobilisatie te maken in af wachting van de besluiten van het cen trale executieve comité. De ernst van den toestand, met het oog op het opdringen van de zijde der Japanners, maakt een nationale eenheid noodig, aldus Tsjang Kal Sjek. DE INBRAAK IN EEN BELASTING- KANTOOR TE HAARLEM. Heden stonden voor de Haarlemsche Rechtbank terecht vier Amsterdammers D„ van P., de J. en C., die in den nacht van 23 op 24 April hebben ingebroken in het belastingkantoor aan het Kleln- Heiligland te Haarlem. Zij waren binnen gekomen door een leegstaande garage waarvan zij tevoren een valschen sleutel hadden vervaardigd. Vervolgens hebben zij een tafel met de pooten tegen de deur van de kluis geplaatst en dezen afgedekt met een stuk zeil. In het hierdoor gevormde „kamertje" is de J. met een snijbrander aan het werk gegaan. Toen hij reeds een der sloten had uitgebrand werden de mannen echter door de politie overvallen, die reeds eenlgen tijd tevoren op de hoogte van de plannen is geweest. Er werden slechts twee getuigen gehoord, n.l. een ontvanger der belastingen en een inspecteur der recherche. Daar de ont vanger op de hoogte van de zaak was, had hij het geld uit de kluis gehaald en naar elders overgebracht, terwijl een bedrag van een gulden en een cent in de kluis werd achtergelaten. De officier van justitie mr. A. R. An- dringa bracht ln zijn requisitoir hulde aan de Haarlemsche politie, die door haar assistentie den Staat voor een groot na deel heeft behoed. Spr. beschouwde de J. als de stuwende kracht. Van hem is het plan uitgegaan en hij heeft ook voor den snijbrander en de overige inbrekerswerk tuigen gezorgd. Daarom eischte de officier van justitie drie jaar gevangenisstraf tegen de J. en tegen de andere verdachten twee Jaar. Mr. Stomps pleitte clementie voor de J. en mrs. van Dam, Drilsma en Prinsen Overlings vroegen op juridische gronden vrijspraak voor de andere verdachten. Uitspraak 25 Juni. BURGEMEESTER VAN HAARLEM VOOR HET AMSTERDAMSCHE HOF. Verdacht van veroorzaken van dood door schuld. Het gerechtshof te Amsterdam behan delde vandaag in hooger beroep de straf zaak tegen den heer C, M.. burgemeester van Haarlem die door de rechtbank te Haarlem tot een geldboete van f. 2500, subs. 50 dagen hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor een laar is veroor deeld wegens het veroorzaken van dood door schuld. Op Goeden Vrijdag van het vorige jaar des avonds te ongeveer half zeven had op den Haarlemmerweg bij Halfweg ter hoogte van de Liedebrug een ernstig ver keersongeluk plaats Op genoemde plaats stond een auto geparkeerd met de kop naar Halfweg. Uit de richting Haarlem kwam een licht motorrijwiel, bestuurd door P. A Sweerts uit Haarlem. Op het zelfde oogenblik naderde verdachte per auto uit de richting Halfweg. Hij zou vol gens de dagvaarding zoo roekeloos en onvoorzichtig hebben gereden, dat hii den motorrijder die plotseling van achter de stilstaande auto te voorschijn was geko men. heeft aangereden waardoor deze over laatstgenoemde auto heen oo den berm van den weg geslingerd en oo slag gedood werd. Het O.M. had f. 5000 boete en intrekking van het rijbewils gevorderd voor den tiid van een jaar. Verdachte ging van het von nis in appèl. De procureur-generaal mr, A. baron van Harinxma thoe Slooten had heden negen getuigen a charge gedagvaard. Het hof werd gepresideerd door mr. J. M Jolles. „Verdachte, waarom bent u in beroep gekomen?" vroeg de president. Verdachte: Ik heb voor mezelf de vaste en absolute overtuiging dat ik geen schuld heb. Ik reed rechts van den weg en ik ben rechts gebleven. Direct na de botsing heb ik mitn auto verlaten en toen stond ik ook rechts van den weg. Verdachte verklaarde last te hebben ge had van de zon. Getuige verklaarde dat de motor vlak langs de stilstaande auto gereden was, dus niet te veel naar links was uitgëweken. Verdachte zou met een snelheid van ongeveer 90 K.M. hebben ge reden en eenlge auto's „gesneden" hebben, wat hij ontkende. De getuige a décharge, ir. Zoetelief Norman concludeerde dat het ongeluk op de rechterhelft van den weg is geschied en dat derhalve de burgemeester onschul dig ls. Ook de getuige a décharge Reuven- camp kwam tot die conclusie. De procureur-generaal verklaarde, even als de president, meer waarde te hechten aan het oordeel der ooggetuigen. Hij con stateerde dat verdachte den tegenligger niet voldoende ruimte heeft gelaten. In dien hij last van de zon had gehad had hij daartegen tijdig maatregelen moeten nemen. Spr. eischte f. 2500 subs. 50 dagen hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. GOEDKOOPE MAATCOSTUUMS EN DE WET OP DE UITVERKOOPEN. Veertien dagen geleden behandelde de Haarlemsche rechtbank in hooger beroep de zaak tegen den heer Kr., directeur van een groot kleedingmagazijn, tegen wien proces-verbaal was opgemaakt, omdat hl] indertijd te Haarlem en omgeving een circulaire had laten verspreiden, waarm een goedkoope aanbieding van maatkiee- ding tegen gereduceerde prijzen was aan gekondigd. De politie beschouwde dit ais een overtreding van de wet op de »a- verkoopen. De kantonrechter had K. vrij gesproken. Het O.M. bij de Haarlemsen, Rechtbank had eveneens tot vrijspreken vonnis geconcludeerd, omdat geen £°,e° ren doch werkzaamheden n.l. het a°e vervaardigen van goedkoope maatcostuu waren aangeboden. De rechtbank bevestigde het vrljspi kend vonnis van den kantonrechter. VENEZUELA. Algemeene staking. Gisteren is de algemeene staking^" gonnen uit protest tegen het wetsont» F op de openbare veiligheid. Het garniz te Caracas ls versterkt met 3000 man. daten patrouilleeren door de gtratem

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2