LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 8 Juni 1936 TELEGRAMMEN. Landstichting in armenwijken. IAAT/TE BERICHTEN RECHTZAKEN. BEURSOVERZICHT. MAIKT WEERBERICHT. Barometerstand. Hedenmiddag 3 uur: 787. telegrafisch weerbericht. Uedegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste stand 770.3 te La Coruna. Laagste stand 748.0 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 9 Juni. Zwakke tot matige wind uit Westelijke ichtingen, half tot zwaar bewolkt, later llicht toenemende bewolking, weinig of iten regen, weinig verandering in tem- ïratuur- buitenlandsch weerbericht Uedegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. De diepe depressie, die Zaterdag ten O. in IJsland lag, trok naar de Poolzee weg. >n nieuw minimum passeert tusschen Island en Groenland. Het gebied van loogeluchtdruk op den Oceaan breidde ich over Zuid- en Centraal Europa uit. het Noordoosten vormde zich 'n nieuw laximum met zomertemperaturen, dat h uitbreidt nl de richting der Poolzee. depressie in het Oosten blijft station- ur. Langs haar Oostzijde worden contl- entale luchtmassa's met hooge tempera- aren naar het Noorden geleid, waardoor hoogste temperaturen voorkomen in inland en binnen den Poolcirkel, langs iir Westzijde worden de maritieme po- sire luchtmassa's, die ook hier het weer oei houden, naar het binnenland var, mtraal-Europa getransporteerd. De koele luchtmassa's brengen in de liddclgebergten nog steeds zware bewol- ing en regen bij lage temperaturen en de Beiersche Alpen sneeuw. In onze omgeving blijft het weer koel en itaat zelfs kans op nachtvorst bij opkla- ag tijdens de nachturen, in den middag jtt de neiging tot plaatselijke regen- in aanhouden. weersomstandigheden hedenochtend 8 uur. Parijs: Windrichting: windstilte. Wind- tracht: Temperatuur In graden Cel- 14. Algemeene weerstoestand opkla- :md na regen. Londen (Croydon): resp. N.O., zWak, 14, '.ooi zonnig weer. Berlijn: resp. W.N.W., matig, 12, zwaar wolkt en vrij koel. Marseille: resp. W.N.W., zwak, 16, licht wolkt, mooi weer. Genua: resp. Z.O., krachtig, 17, be rokken. luchttemperatuur. 9 uur voorm.: 14 gr. c. (57 gr. p.). 12 uur 's midd.: 15 gr. c. (59 gr. f.). 3 uur nam: 15'/j gr. c. (60 gr. F.). boogwatertijden te katwijk zee. Voor Dinsdag. Voorm. te 5 u. 09 min.; nam. te 5 u. 31 m. watertemperatuur Zweminrichting „De Zijl." 'a Middags 12 uur: 16 gr. C. licht op voor fietsers e.R. g: 9.45 n.m. tot 4.13 v.m. maans- op- en ondergang. I Juni: op: 22 u. 41; onder 5 u. 25. een candidatüur voor haile selassie. EDINBURGH, 8 Juno (ANP). Een aantal nadenten van de universiteit alhier hebben 5™"n «en campagne geopend met het °ei den Negus, bij de a.s. verkiezingen li™ eÜn lord-rector der universiteit te WAntf"16" 'n opvolglng van wijlen lord lothian uit het comité VOOR VREDE EN IJERSTEL. •fNDEN 8 Juni (DNP). Lordt Lothian en a^s van de uitvoerende hpSssie ,van het comité voor vrede en Jj1, dat kort voor de laatste verklezin- Lothio^?r, ,oyd George Is opgericht. Lord dat wf dit besluit gekomen, door- Dolit/lu nlet kan vereenigen met de comiii 'e de laatste weken door het e wordt gevolgd. *EW-Y°rk, 8 Juni. (Reuter). De ar- ii. „vken van New-York worden onvei- dat73f door een brandstichter, die, I br-„H en ZondaS reeds een aan- bran>aa ?en hadden gewoed, hedenmorgen Harlpm gesticht In 7 woningen in bet w„en Bronx- Een der bewoners is om ee»nnrf "ekomen, terwijl 11 menschen 6eworrip^eJ^n' 75 gezinnen zijn dakloos bezij, mj0 POhtleagenten houden zich tiger opsporing van den mlsda- de stakingsbeweging in frankrijk. PARIJS. 8 Juni (Reuter). Sedert hedenmorgen is de algemeene staking in de bouwbedrUven in het gebied van Parijs een feit geworden. Alle categorieën bouw vakarbeiders hebben net werk neergelegd en bezetten de werkD'aatsen. In Rouaan zlin weer 1700 arbeiders van textiel- en oaolerfabrieken ln staking gegaan. De toe stand blijft rustig nergens behoeft te wor den ingegrepen. Het personeel van de Messagerie Ma- chette heeft vanmorgen de princlpieele overeenstemming goedgekeurd, die tus schen de directie en de personeelsvertegen woordiging tot stand was gekomen. Het personeel heeft zich verbonden 'twerk te hervatten zoodra 't definitieve contract zou zlin onderteekend. PARIJS, 8 Juni (Reuter). Een door de drie mijnwerkersorganisaties te Anzin ln het departement van het Noorden en het departement van Callals uitgevaardigde stakingspaxool ls hedenmorgen ln het geheele steenkolenbekken door de mijn werkers opgevolgd. Honderdvijftigduizend arbeiders zijn ln staking, de meeste schachten en fabrieken worden bezet gehouden; geen enkel Inci dent heeft zich voorgedaan. Niettemin worden in enkele mijnschachten te Carvin en Ostricourt ingenieurs en kantoorper soneel óp de kantoren door de stakers gë- vangen gehouden. Men verwacht, dat spoedig een accoord tot stand zal komen, waardoor het con flict zal worden beëindigd. Te Duinkerken hebben havenarbeiders hun kameraden verboden te werken en de hekken gesloten, zoodat niemand de haven kon verlaten. Te half tien hebben 2.000 arbeiders der marinewerven de ter reinen bezet en het werk neergelegd. De havenbasstns werden door middel van vaartuigen afgesloten, zoodat de scheep vaart stil ligt. ernstig ongeluk tijdens parade. 5 dooden, 10 gewonden. POLA, 8 Juni. (A.N.P.). Tijdens de militaire parade, die hier .gisteren ls ge houden ter viering van den grondwetsdag, verloor de bestuurder van een artillerie- traetor plotseling de macht over zijn stuur, met het gevolg dat hij op de menigte der toeschouwers inreed. Vijf personen werden gedood, tien gewond. groote brand in jeruzalem. JERUZALEM, 8 Juni. (D.N.B.). Giste ren is in een opslagplaats van bouw materiaal en hout, waarvan de eigenaars naar het schijnt Joden zijn, een gewel dige brand ontstaan, waardoor vrijwel alle voorraden vernield werden. tribunes tijdens revue ingestort Tal van slachtoffers. BOEKAREST, 8 Juni. (Reuter). Tijdens de groote revue ter gelegenheid van den 6en verjaardag van de restauratie zijn op het manoeuvre-terrein twee tribunes, waar een groot aantal toeschouwers opeengepakt zat, ingestort. Er verluidt, dat ruim 100 personen naar het ziekenhuis zijn over gebracht. De revue werd niet onderbroken. cycloon in oklahoma en KANSAS. WASHINGTON. 8 Juni. (Reuter). In de staten van Kansas en Oklahoma heeft een cycloon gewoed, die gepaard ging met wolkbreukachtige regens. Negen menschen zijn om het leven gekomen. Aan de te velde staande gewassen ls groote schade aangericht. boot omgeslagen. 16 personen verdronken. MOSKOU, 8 Juni. (Reuter). Een boot met 26 opvarenden is op de Jonlsei nabij Krasnojarsk in Siberië omgeslagen. Slechts tien personen konden worden gered. De voor het ongeluk verantwoor delijke personen zijn in arrest gesteld. gevaarlijke krankzinnigen uitgebroken. ST. PAUL (V. St.), 8 Juni. (Reuter). - Uit het staatsziekenhuls zijn 16 gevaarlijke krankzinnigen ontsnapt. Soldaten en leden van de nationale garde achtervolgen hen. Twee ontsnapten zijn reeds weer ge grepen, doch de anderen bevinden zich nog ln vrijheid. De bewoners van het platte land in de omgeving hebben hun huizen gebarricadeerd. STADSNIEUWS. ONEERLIJKE MEDEDINGING. De Hooge Raad heeft heden arrest ge wezen op - het cassatieberoep van J. H. schipper te Leiden, tegen een arrest van het hof te 's Gravenhage, waarbij be vestigd ls een vonnis van den politierech ter te 's Gravenhage, hem veroordeelende wegens oneerlijke mededinging tot f. 50 boete. H. heeft namelijk als ondernemer van een stoombootdienst LeldenAmsterdam ligplaats genomen naast een boot van zijn concurrent en aan het publiek voorgege ven, dat beide booten van éép maatschap pij waren. De Hooge Raad heeft heden het cassatier beroep verworpen. „LEIDSCHE BUITENSCHOOL". Oodermiddag. Begunstigd door mooi Zomerweer, had Zaterdagmiddag de Oudermiddag plaats, die door een groot getal ouders werd bij gewoond. Nadat allen zich vereenlgd hadden op een zonnige plek bulten voor de school, opende de directrice mej. g. Crèvecoeur de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom tot de talrijke aanwezigen. Spreekster zette uiteen het doel van de inrichting en wees de ouders op het groote belang van samenwerking tusschen ouders en school-herstellingsoord. Het kind dat de Buitenschool bezoekt, vereischt een aparte verzorging, die vooral gekenmerkt wordt, door doelmatige rust en voeding. Waar kan men overtuigd zijn van een uiteindelijk succes, wanneer die dagelijk- sche regelmaat ln de korte perioden dat het kind thuis is, verbroken wordt? Als tweede punt kwam ter sprake de juiste wijze van kleeding. Vele ouders ver- keeren in de meening, dat hun kind, dat den geheelen dag bulten is, bij ons gure klimaat kou lijdt en geven het kind als voorzorgsmaatregel een overmaat van kleeren aan, wat ten eenenmale verkeerd en onnoodig is. In groote trekken gaf spr. een uiteenzetting van den schoolarbeid, die om verschillende redenen, niet in over eenstemming kan zijn met die eener stads school. De leerlingen van de buitenschool worden op eiken tijd van het Jaar toegela ten en zijn afkomstig van bijna alle stads scholen. Het spreekt vanzelf dat het on mogelijk is, zoo'n verschillend samenstel van leerlingen als een gelijke klasse te be handelen. De beste methode van onderwijs blijkt de indlvidueele te zijn. Een kind met nor malen aanleg behoeft niet achter te ko men, ook al ontvangt het hier minder les uren dan op een stadsschool. Men mag ook niet uit het oog verliezen, dat men van het zwakke kind niet meer mag eischen dan de krachten toelaten. Ten slotte wees spreekster op het groote nut dat deze kinderen, die den geheelen dag samenleven in één groot gezinsver band, waar ze zooveel mogelijk zelf mede de verantwoordelijkheid dragen voor een goeden gang van zaken, zich gewennen aan een levenswijze, waarbij ze ook hun krachten en gaven ten dienste kunnen stellen van anderen. Een rondwandeling over het terrein volgde, waarbij de ouders „Kuil" en duinpan te zien kregen, waar hun kinderen onderwijs ontvangen en hun tuintjes verzorgen. In de ruime lighallen werden verver- schingen rondgediend, waarna het tweede gedeelte van het programma een aanvang nam, De kinderen der hoogste klassen ga ven onder leiding van den heer Verwer eenige liedjes ten beste. Vervolgens de monstreerden zij verschillende ademha lingsoefeningen zoowel uit den stand als liggend op den grond. Enkele leerlingen van de hoogste klassen voerden een tooneelstukje op, dat op vlotte wijze door de jeugdige acteurs en actrices werd gespeeld. Het slot werd gevormd door een gecos- tumeerde voetbalmatch, die bij de toe schouwers en fraai uitgedoste spelers veel bijval oogstte. De ouders onderhielden zich nog eeni- gen tijd met het onderwijzend personeel over de vorderingen van hun kinderen, waarna alien zeer voldaan over dezen ge- zelligen leerzamen middag in de buiten lucht, met de „kindertram" huiswaarts keerden. Gisteren is de 17-jarige C. O., wo nende aan den Haarlemmerweg, thuis van een trapje gevallen, waarbij hij met het hoofd tegen een muur terecht kwam en een lichte hersenschudding kreeg. De E. H. D. vervoerde hem naar het Academisch Ziekenhuis. De aannemer C. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat ten nadeele van de gemeente van een bouwterrein aan den Warmonderweg een houten loopbrug is ontvreemd. Zaterdagmiddag is de 27-jarige wiel renner J. A. M. uit Woerden, toen hij op het rijwielpad aan den Haagweg een drie tal voor hem rijdende fietsers wilde pas- seeren, ln aanraking gekomen met een van hen, den 36-jarlgen H. H. uit Val kenburg (Z.-H.) Het gevolg was, dat bei den kwamen te vallen. H. bleef ongedeerd, doch zijn fiets werd danig beschadigd. M. brak het rechtersleutelbeen, terwijl zijn rechterarm uit de kom schoot. De Eerste Hulpdienst vervoerde den onvoorzichtigen renner naar het Academisch Ziekenhuis. Vermoedelijk in overspannen toe stand heeft een man hedenmiddag, een drietal ruiten van het Informatiebureau der Ver. v. Vreemdelingenverkeer aan het Stationsplein ingegooid. De dader werd meegenomen naar het politiebureau, doch weigerde tot dusverre zijn naam op te geven. o BINNENLAND. mr. G. W. h. baron van imhoff overleden. In den afgeloopen nacht is na een korte ziekte te Groningen in den ouderdom van 60 jaar overleden mr. G. W. H. baron van Imhoff, Kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin. De overledene is 1 April j.l. afgetreden als directeur van de Amsterdamsche Bank bijkantoor Groningen en was vroe ger directeur van de Scheepshypotheek- bank. De begrafenis zal plaats hebben Woensdag a.s. op de Zuiderbegraafplaats te Groningen. inbraak te 's-hertogenbosch. De eigenaar van een zaak op het Brug- plein te 's-Hertogenbosch ontdekte gister avond om halftwaalf, dat ongewenschte bezoekers ln zijn woning waren binnen gedrongen en 't huisraad overhoop had den gehaald. Uit een geldkisie, dat in een schrijfbureau stond, werd een bedrag van ongeveer f. 3.000.— aan baar geld en effecten gestolen. Daar er geen 6poor van de Inbrekers is gevonden, vermoedt men, dat zij met een valschen sleutel zijn bin nengedrongen. jaarvergadering van de vereen van leeraren aan rijks hoogere burgerscholen. De vereeniging van leeraren aan rijks lioogere burgerscholen heeft te Utrecht haar algemeene vergadering gehouden. Aanwezig waren vertegenwoordigers van 18 afdeelingen. De voorzitter, de heer W. de Lange te Santpoort, wees in zijn ope ningswoord op dien verheugenden groei van de vereeniging. Het aantal afdeelin gen bedraagt 39 en het ledental ls geste gen tot 378. Staande hoorde de vergade ring de woorden aan, waarmee de voorzit ter het overleden hoofdbestuurslid, den heer A, Velsink, herdacht. De vergadering; keurde het jaarverslag van den secretaris goed, terwijl den pen ningmeester decharge werd verleend. De vergadering nam vervolgens een meer ge differentieerde contributieschaal aan: de begrooting voor het volgende jaar werd goedgekeurd, waarbij men besloot, de in bet afgeloopen vereenigingsjaar begonnen proef met gewestelijken ledenvergaderin gen voort te zetten. De vergadering keurde vervolgens goed een wijziging in de statuten waardoor heb na Kon. goedkeuring mogelijk zal zijn, dal ook wachtgelders, die aan een rijks H.B S. werkzaam zijn geweest, lid zijn van de ver eeniging. De salarisregeling der leeraren gaf aanleiding tot langdurige besprekin gen. Na deze gedachtenwisseling werd het beleid van het hoofdbestuur onder ap plaus goedgekeurd. De vergadering hield zich vervolgens bezig met het vraagstuk der werklooze leeraren. Men was van oor deel, dat dit vraagstuk niet is los le ma ken van da.; van de werkloosheid in het algemeen en speciaal die van de intel- lectueelen. CONGRES TYPOGRAFENBOND. De Algemeene Nederlandsche Typogra fenbond houdt heden, morgen en Woens dag zijn 60ste vergadering ln de rotonde op de wandelpier te Schevenlngen. De voorzitter, de heer F. van der Wal, herdacht ln zijn openingsrede het feit dat de bond 70 jaar bestaat. Hij gaf een overzicht van de resultaten van den gë- voerden strijd. Vele verbeteringen zijn be reikt, doch de tegenwoordige loonen en ook de steunbedragen zijn niet veilig. De werkloosheid neemt toe. Toch is de toestand in de typografie, vergeleken bij dien van andere bedrijven, niet ongunstig. De ongeorganiseerde bedrijven zijn echter het groote kwaad. Het pensioenfonds werkt naar wensch. De heer van der Wal wees vervolgens op de beteekenis van het plan van den arbeid. Er moet iets tegen de deflatiepolitiek van de regeering gedaan worden. Devaluatie is noodzakelijk geworden, aldus spreker. De voorzitter begroette daarna de ver tegenwoordigers van den internationalen boekdrukkers- en van den boekbinders bond en van de Fransche, Belgische, Tsjecho-Slowaaksche, Hongaarsche. Deen- sche, Noorsche, Zweedsche en Luxem- burgsche organisaties. De meeste van deze afgevaardigden hebben in korte toespra ken het bestuur - van den bond hun ge- lukwenschen aangeboden, daarbij wijzen de op de goede verstandhouding van hun bond met den Nederlandschen en op de waarde van een hechte organisatie. Eenige afgevaardigden stelden bij de behandeling van het jaarverslag de vraag, of er niets gedaap.kan wtjrt-den voor sta kingsslachtoffers. De voorzitter zeide, dat de financiën niet toelaten, deze slachtoffers blijvend te steunen. De medezeggenschap maakte eveneens een punt van bespreking uit. Er werd op gewezen, dat de bedrijfsraden slechts theoretisch waarde hebben. STOOMPONTEN VAN DEN DIENST ENKHUIZEN—STAVOREN VERKOCHT. Naar wij vernemen zijn de twee stoom- ponten „Enkhuizen" en „Leeuwarden" voor vervoer van passagiers en spoorrij tuigen der Staatsspoorwegen van Enkhuizen naar Stavoren verkocht aan een Nederlandschen en buitenlandschen kooper. De dienst wordt nog alleen onderhouden door de passagiersvaartuigen De beide ponten, die elk 495 bruto regls- terton meten, hebben een lengte van 66, een breedte van 12.50 en een holte van 3 Meter. o DIEFSTAL VAN RIJWIELPLAATJES TE GRONINGEN. De diefstal op groote schaal van rijwiel plaatjes te Groningen blijft - aanhouden. Nadat Zaterdag 30 Mei naar aanleiding hiervan drie jongelieden gearresteerd wa ren, volgde vorige week Donderdag een arrestatie van twee andere personen. Van daag is wederom wegens diefsal van rij wielplaatjes een jongeman aangehouden en wel de 18-jarige A. V., woonachtig te Groningen. De jongen is ter beschikking van den officier van justitie gesteld. HOOGLEERAAR AAN HET EVANG. LUTH. SEMINARIUM TE AMSTERDAM. Dr. p. Stegenga Azn. benoemd. Tot hoogleeraar aan het Evang, Luth. Seminarium te Amsterdam is benoemd dr. P. Stegenga Azn., Evang. Luthersch predi kant te Amsterdam. De nieuwe hooglceraar werd geboren 4 Aug. 1882 te Koudum (Fr.), studeerde te Utrecht en promoveerde aan de Gemeente lijke Hoogeschool te Amsterdam op een dissertatie „Twijfel". Hij werd in 1908 De- roepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Garderen en ging vandaar naar Zwartsluis waar hij overging tot de Luthersche kerk. Hij werd in 1915 predi kant bij die gemeente te Deventer. Sinds 1917 staat hij te Amsterdam. Hij is oprich ter en voorzitter der Witteveen-vereeniglng te Ermelo, voorzitter der Nederl. Tentzen ding, lid van het hoofdbestuur der afdee- ling Nederland der Evangelische Alliantie, secundus-lid der Luthersche Synode. Hij hield vele voordrachten" voor volks universiteiten en deed vele apologetische geschriften het licht zien. UIT NED. OOST-INDIE. DE ECONOMISCHE TOESTAND VAN DE RESIDENTIE BATAVIA. BATAVIA, 8 Juni. (Aneta). Volgens het laatste verslag van den economischen toestand in de residentie Batavia, zijn verschillende factoren aan te wijzen, welke een grooter vertrouwen in de naast» toekomst rechtvaardigen. Deze zijn voor namelijk een gevolg van de goede resul taten van en de meerdere bedrijvigheid in den landbouw. Met uitzondering van de kustvlakte van Batavia, mag ln de geheele residentie op een beteren oogst worden gerekend dan normaal kan worden ge noemd. DE AANSLAG TE 'S HERTOGENBOSCH. Dader tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch wees heden in hooger beroep arrest tegen den constructeur-arbeider J. W. O. uit Nijmegen die door de rechtbank te 's Her togenbosch veroordeeld was tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf omdat hij een revolveraanslag had gepleegd-op-zlin vrouw en een zekeren J. Vos. op 14 Sep tember 1935 te 's Hertogenbosch Het hof veroordeelde hem tot een jaar gevangenis straf De eisch was vier jaar o REIZIGER BOEKTE ORDERS VOOR ZICHZELF. Een bloembollenhandelaar te Sassen- heim had bii de Haagsche rechtbank oen vordering ingesteld tegen zlin vroeïeren reiziger H W. van W. tot betallne van een schadevergoeding van f. 15000. op grond, dat van W.. als bloembollenreiziger in zlin dienst in striid met de tusschen belden bestaande overeenkomst ln begin 1930 in Amerika orders heeft geboekt od eigen naam of op naam van anderen te zijnen" behoeve, en oderrs op naam van den eischer, niet aan dezen ter hand gesteld. De rechtbank verklaarde deze handelin gen onrechtmatig en wees de vordering tot een bedrag van f. 6000 toe. Ir hooger beroep heeft het Haagsche gerechtshof heden dit vonnis bevestigd, doch het bedrag der te betalen schade vergoeding nader bepaald op f5000 AMSTERDAM, 8 Juni. Stille markt, gedrukte stemming, Locale waarden algemeen lager. Beleggingsafdee- ling vast, Amerikaansche Shares'prijshou dend. De ontspanning op de wisselmarkt en - de berichten over de oplossing van de ar beidsconflicten in Frankrijk veroorzaakten heden een gevoel van opluchting. Het eerste gevolg hiervan was, dat zich op de" beleggingsafdeeling voor de binnenland- sche waarden een veel aangenamer stem ming baan brak, hetgeen voornamelijk tot uitdrukking kwam in de koersen der 4 pet. obligatien Nederland en Nederlandsch Indië. Voor de Oude Schuld vielen echter nog eenige nagekomen verkooporders te verwerken, zoodat die van de veranderde mentaliteit nog geen profijt kon trekken.. Tegen de verwachting in verkeerden de Fransche staatspapieren niet in herstel. Het typische verschijnsel deed zich thans- voor dat de gunstiger luidende berichten uit Parijs op de locale markt éen gedrukte tendenz te voorschijn riepen, waaruit de gevolgtrekking kon worden gemaakt, dat de stiiging die zich tegen het einde van de achter ons liggende week voltrok, voor een groot gedeelte op rekening moest worden gesteld van ongerustheid, te voorschijn geroepen door de zwakke houding van den franc en de in sommige kringen bestaande meening dat de gulden er door eventueel zou kunnen worden aangetast De omzet ten waren heden overigens niet groot. Koninklijken, die op kleine schaal wer den verhandeld, waren aan eenig aanbod onderhevig, doordat zij enkele procenten moesten prijsgeven. Naast Koninklijken zagen ook H.V.A.'s zich eenige punten ontgaan. De fondsen, die van de stijging te voorschijn geroepen door de bijzondere omstandigheden verleden week het meest hadden geprofiteerd, verkeerden dus thans het sterkst in reactie, waarbij in' aanmerking moet worden genomen, dat verliezen van beteekenis vandaag niet werden geleden. Tabakken hadden een beperkte markt en waren maar weinig veranderd. De Scheepvaartafdeeling was verwaarlobsd. Van de Industrieelen liepen de Philipsaandeelen na prijshoudende opening iets terug, waarbij zij ln doorsnee vrijwel geen wijziging ondergingen. Rubberfondsen bewogen zich op den achtergrond. Amsterdam Rubbers kwamen een kleinigheid lager te liggen. Hoewel voor Amerikaansche shares weinig belangstel ling aan den dag werd gelegd, waren deze tcch prijshoudend. Van de Koperwaarden trokken Kennecott Conpper nu en dan de aandacht. Anaconda's kwamen iets hooger te staan. In Staalwaarden ging weinig om. De prolongatiekoers was onveranderd 4%, doch naar het scheen was de geld markt toch iets ruimer. WISSELKOERSEN. Engeland 7.371/!: Duitschland 59.54; Frankrijk 9,74>/<; België 25.91; Zwitserland 47.87; Denemarken 32.92'/i; Zweden 38.02V« Noorwegen 37.05; New-York 1.47 7/8'. Prolongatie l'/i pCt. AMSTERDAM, 8 Juni. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 517 Vette koeien waarvan de prijzen waren; le kw. 5663, 2e kw. 46—54, 3e kw. 3644 per K G. slachtgewicht; 80 Melk- en kalfkoeien 180 210 per stuk; 194 Vette kalveren: le kw. 4448, 2e kw. 3642, 3e kw. 3834 per K,G. levendgewïcht; 123 Graskalveren 5 8.50 per stuk; 25 Schapen 1823 per stuk; 24 Lammeren 11—14 per stuk; 449 Varkens Vleeschvarkens wegende van 90—110 K.G. 4041. zware varkens 3940, vette var kens 38—39 per K.G. slachtgewicht. ROTTERDAM, 8 Juni. Veemarkt Aan voer totaal 2002 668 vette runderen. 344 vette kalveren. 135 schapen en lammeren. 529 varkens. 4 nuchtere kalveren 2 bok- jten. 4 biggen en 316 zuiglammeren. Prij zen per K.G.Vette koeien le kw. 56, 2e 50, 3e 38—42. Vette ossen le 51, 2e 48, 3e 4044. Vette kalveren le 70. 2e 55, 3e 35 —40. Varkens (levend gewicht), le 34. 2e 33, 3e 32 Schapen le 41, 2e 38, 3e 30. Lammeren le 40, 2e 35, 3e 29. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 21, 2e 17, 3e 12. Lammeren le. 19, 2e 15, 3e 10.' Zuiglam- meren, le 13, 2e 9, 3e 6. S-l

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 3