De nieuwe Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-lndië. 77^ Jaargang MAANDAG 8 JUNI 1936 No. 23373 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Jhr. mr. A. W. L.Tjardavan Starkenborgh Stachouwer benoemd. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. iter regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk tager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 30 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2S00 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. teraardebestelling van den heer CARL Th. DRIESSEN. Groote belangstelling rond de groeve Op de begraafplaats aan de Groenestecg is hedenmorgen het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer Carl Th. Driessen, in leven oud-directeur der N.V. Leidsche Katoenmaatschappij voorheen de Heyder en Co (en sedert 1932 als commis saris aan deze vennootschap verbonden), die dezer dagen geheel onverwachts op 78- Jarigen leeftijd te zijnen huize In Oegst- geesi overleed. Onder de talrijk velen, die gekomen waren om den ontslapene de laatste eer te bewijzen, merkten wij o.m. op jhr. ir. A. C. von Weiier als voorzitter van de afd. Leiden der Mij. tot bevordering der Toon kunst, den heer H. J P. Wassenaar na mens de Leidsche Schouwburgcommissic, den gemeente-secretaris mr. dr. E. C. van van Strijen, dr. H. Muller, gezant ter be schikking van H.M., laatstelijk te Praag, als vriend: vele Leidsche industrieelcn oa. de heeren W. F. Verheij van Wijk Jr B. Colts, A. H. Dros Sr., jhr. C. C. Roëll, C. J. van Spall en voorts talrijke vrienden, o.a. de heeren dr. J- C. W. Goethart, E. W. Wichers Rollandet, G. van Ditzhuyzen en mej. D. van Ditzhuizen, den heer Koop- mans van Boekeren uit Utrecht, den heer Joh. Wagenaar, den heer A- L. Boot, dr. W- Stuurman, notaris M. G. Bon. notaris mr. H. M. A. Coebergh en zijn candidaat, den heer van Cranenburgh en tenslotte zeer velen van het vroegere kantoor- en fa- briekspersoneeL Op verzoek van de echtgenoote van den overledene werd aan de groeve niet ge sproken. Vele bloemstukken dekten de baar. Een stiefzoon, de heer L. Heintz, uit den Haag, dankte voor de betoonde be langstelling. NEDERL. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Excursie der afd. Leiden. Leden van bovenstaande Vereenlging hielden Zaterdag een excursie naar Noord- wijkerhout en de duinen van NDordwijk- Zee. Met de tram werd tot Noordwij k- Binnen gereden, waar de eigenlijke wande ling een aanvang nam. Over den Gooweg ging het ln de rich ting van Noordwijkerhout, zijpaden voer den het gezelschap langs prachtige bui tenplaatsen en oude boerenhofsteden. Een vriendelijke boer verleende toestemming over zijn grondgebied den duinrand te be reiken. Midden op de weide bleef men In eens vol bewondering stilstaan voor een paar kemphaantjes, dat het weggetje door deze wei voor kampplaats had uitgekozen. Tureluurs, scholeksters en kieviten vlogen Khreeuwend rond, angstig, dat aan hun longen, die waarschijnlijk wel tusschen het hooge gras verborgen zaten, iets zou overkomen. De leeuwerik zong zijn hoogste de slooten, die men passeerde, waren Bet een dik wit tapijt van waterranonkels hedekt. Bij Puik-en-Duin werden de duinen bereikt, langs welker voet naar het Noor den werd verder getrokken. Hier werden Prachtig bloeiende planten gevonden, o.a. «setong, hondstong, slangen wortel, wal- itroo, bremraap, heggerank, boksbaard en loekoeksbloemennaast elkaar groeiden 3 voor de Hollandsche flora bekende taketsoorten. Door de mooi begroeide duinen ging het teug naar Noordwijk-Zee. Verschillende vogels lieten zich hooren als de geelgors. ttlnfluiter, winterkoning, kneu, grasmusch spotvogel. De koekoek liet gedurig zijn 'oep weerklinken, terwijl in de boschjes de orchtegalen er lustig op los sloegen; het tetje regen, dat zoo nu en dan viel, deer- dt hen niet, evenmin als den deelnemers teer excursie, die zeer voldaan huiswaarts terden. zomerpostzegels. Zaterdag j.l. werd ln café „In den Ver tilden Turk" alhier, de bridge-drive ge peeld. georganiseerd door de comité's «iden en Oegstgeest. 0e heer Zouteriks. voorzitter van het boiité Leiden heette de aanwezigen Ettelijk welkom en constateerde met Hoote voldoening dat niet minder dan 56 poies en heeren aan de uitnoodleing ge- Vjw gaven, waardoor, een niet onbelang- i® bedrag gereserveerd kon worden door Wtureele en sociale doeleinden. Een fWaai woord van dank bracht hti aan de «iische firma's en de dames Korsse en Wl, die voor deze gelegenheid zulke «aie prijzen beschikbaar stelden. 'adat ir. Kattenbusch meer speciaal een teltomstwoord gericht had tot de dames p.heeren uit Oegstgeest. vond de wed- M Dlaats onder leiding van prof. dr. F. Jhoh. die zich daarvoor welwillend be- wikbaar gesteld had. PROPAGANDA-WEDSTRIJDEN KRING LEIDEN E.H.B.O. Voorschoten I wint den wisselbeker. De kring Leiden E.H.B.O. had Zaterdag avond in de groote Stadszaal propaganda- wedstrijden ln het verleenen van eerste hulp bij ongelukken georganiseerd, waar voor flinke belangstelling bleek te bestaan, getuige het feit, dat door niet minder dan 22 ploegen werd deelgenomen. De voorzitter der centrale jury, dr. M. van der Stoel uit Voorschoten heette aan het begin van den avond allen hartelijk welkom, in het bijzonder dr. Pernis, voor zitter van de Ned. Ver. E.H.B.O.; dr. H. H. Maas, voorzitter van het Ned. Roode Kruis, afd. Rijnland en dr. H. M. Boonacker. In den loop van den avond gaven ook prof. dr. W. F. Suermondt en de heer R. J. Meyer, commissaris van politie, beiden lid van het eere-comité, door hun tegenwoordigheid blijk van hun belangstelling. Nadat spr. nog eens had gereleveerd, wat de doelstelling der E.H.B.O. is en wat haar leden kunnen doen en moeten laten, werd direct een aanvang gemaakt met de wedstrijden. Er werd door drie groepen te gelijkertijd gewerkt, die alle één kwartier tijd hadden om de twee patiënten van twee gefingeerde ongevallen klaar te maken voor het transport. De jury's, bestaande uit medici, kregen telkenmale de behandeling van hetzelfde ongeval door verschillende groepen te be- oordeelen en kenden aan elke groep een zeker aantal punten toe. Hiervoor golden de volgende regels: Groepen, die in de afdeeling Seniores II 125 punten of meer Seniores I 145 punten of meer Uitmuntendheid 165 punten of meer behaalden, gingen over naar de hoogere klasse. Groepen, die in de afdeeling Seniores II minder dan 105 punten Seniores I minder dan 125 punten Uitmuntendheid minder dan 145 p. Eere-afdeeling minder dan 165 p. behaalden degradeerden naar één lagere klasse. Aan de hand van de hier volgende uit slagen kan men dus zelf de resultaten ten aanzien van e.ventueele promotie en degra datie nagaan. Tegë'n halfeen waren de wed strijden beëindigd. Opgemerkt dient nog, dat in de eere- afdeeling de eerste prijs niet kon worden toegekend; dat er in de afd. uitmuntend heid en seniores I één prijs was uitgeloofd en voor de afd. seniores IX twee prijzen. De uitslagen luidden als volgt: Eere-afdeeling: Alphen Ned. Ver. (da mes) 109 pnt., leidster mej. N. M. E. Kroon, 34 pnt. Alphen degradeert naar de afd. uitmuntendheid. Afd. Uitmuntendheid: le prijs Voorscho ten I Ned. Ver. (heeren) 178 pnt.; leider B. L. den Boef, le pr. 57 pnt.; 2. Lisse I Ned. Ver. (heeren) 151 pnt.; leider J. Pollé, 47 pnt.; 3. Voorschoten III Ned. Ver. (heeren) 147 pnt.; leider W. L. Deen, 49 pnt.; 4. Voorschoten n Ned. Ver. (heeren) 137 pnt., leider W. Riezebos, 53 pnt. Afd. Seniores I: le prijs Leiden I Ned. Ver. (heeren) 138 pnt.; leider W. M. van Kampenhout, 47 pnt.; 2. Lisse II Ned. Ver. (heeren) 132 pnt., leider A. Tates, 51 pnt.; 3. Voorschoten IV Ned. Ver. (dames) 131 pnt.; leidsters mevr. M. SikkermanNip, 43 pnt.; 4. Hillegom II Ned. Ver, (heeren) 128 pnt.; leidersprijs H. J. Warmerdam met 53 pnt.; 5. Stompwijk en O. Ned. Ver. (dames) 118 pnt., leidster mevr. Kroon, 34 pnt.; 6. Hillegom I Ned. Ver. (dames) 112 pnt., leidster mevr. A. E. J. Brauckmann, 30 pnt. Afd. Seniores II: le prijs Leiden II Ned. Ver. (heeren) 158 pnt.; leidersprijs C. J. Piena, 59 pnt.; 2e pr. Leiden III Ned. Ver. (heeren) 147 pnt.; leider H. C. Holtz. 51 pnt.; 3. Sassenheim I Ned. Ver. (dames) 126 pnt., leidster mevr. C. Möhlmann, 47 pnt.; 4. Sassenheim II Ned. Ver. (heeren) 111 pnt., leider L. Ritzen, 37 pnt.; 5. Voor schoten V Ned. Ver. (dames) 110 pnt., leid ster mej. C. A. van Veen, 43 pnt.; 6 Stomp wijk en O., Ned. Ver. (dames) 109 pnt.; leidster mej. Staalduinen, 34 pnt.: 7. Lei den E.H.B.O. brigade (dames) 105 pnt., leidster mej. M. A. van Ingen Schenau. 43 pnt.; 8. Noordwijk brigade I, 105 pnt.. leid ster mevr. v. d. Weijdende Groot. 36 pnt.; 9. Hillegom III Ned. Ver. heeren i 96 pnt., leider D. E. Nieuwenhuis, 36 pnt.; 10. Lisse III, Ned. Ver. (dames) 93 pnt., leidster mej. A. Kingma. 35 pnt.; 11. Noordwijk brigade II (heeren) 91 pnt., leider A. Ruigrok, 39 p. Na afloop vond nog een wedstrijd plaats tusschen de eerste prijswinnaars, waarvan de uitslag was: 1. Voorschoten (wisselbeker) Ned. Ver. (heeren) 137 pnt., leider B. L. den Boef, 49 pnt.: 2. Leiden I Ned. Ver. (heeren) 114 pnt., leider W. M. van Kampenhout, 47 p.; 3. Leiden II Ned. Ver. (heeren) 103 pnt., lei der C. J. Piena, 34 pnt. maatschappij der ned. letterkunde. Zooals reeds eerder gemeld, zal de jaar- iijksche vergr 'ring van de Mij. der Ned. Letterkunde er ter stede op 17 Juni worden gehc :n. 's Middags zal dr. Maurits Sabbe uit Antwerpen c.n lezing houden over: „Een en ander uit den taalstrijd in Zuid- Nederland tusschen 1815 en 1830". Na afloop van de vergadering kunnen de leden een bezoek brengen aan het Histo risch Academisch Museum, waar de conservatrice, mevrouw O. C. D. Iden- burgSiegenbeek van Heukelom, de be zienswaardigheden zal demonstreeren. Den avond tevoren zal de heer A. van Erven Dorens uit Arnhem spreken over: „De techniek van de prentkunst". Naar wij vernemen, heeft H.M. de Koningin jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, Hr. .Ms. gezant te Brussel benoemd tot Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-lndië. Jhr. mr. Alidius Warmoldus Lambertus Tjarda van Starkenborgh Stachouwer werd 7 Maart 1888 te Groningen geboren als zoon van jhr. mr. Eügard Tjarda van Starkenborgh Stachouwer en jhrvr Christina Jacoba Quintus. Het geslacht der Tjarda's behoort tot den oud Frieschen adel. De oorsprong gaat verloren in de grijze oudheid. Zij hebben een groote rol gespeeld in de woelige, middeleeuwsche geschiedenis der Friesche gewesten. De Friezen vormden oudtijds een vrij volk, dat geen graven of heeren over zich duldde, tenzij door den nood gedwongen. Zij erkenden slechts den Duitschen keizer als hun opperheer. Het wapen der Tjarda's getuigt hiervan. Even als vele andere Friesche geslachten voer den zij den keizerlijken adelaar als hun wapenteeken. De geregelde stamreeks der tegenwoordige familie Tjarda van Star kenborgh Stachouwer is bewijsbaar terug te voeren tot op Tjaard van Tjarda, ver meld in 1420. Gedurende de latere eeuwen waren steeds leden van de familie Tjarda in de hoogste functies van Groningen en Friesland. Wij treffen onder hen krijgs- meesters, erfscheppers, een gecommitteerde raad der ommelande, en een der admirali teit van Friesland, gedeputeerden van Groningen enz. De vader van den binnenkort te be noemen gouverneur-generaal was burge meester van Groningen, lid der provinciale staten van Groningen, lid der Eerste Kamer, commissaris der Koningin in Groningen, curator der rijksuniversiteit. Zijn zoon de nieuwe gouverneur-gene raal is in de zeventiende graad de rechtstreeksche afstammeling van jonker Tjaard van Tjarda bovengenoemd. Jhr. Tjarda doorliep het Groningsche gymnasium en studeerde in de rechteji aan de rijksuniversiteit aldaar. In 1911 promoveerde hij tot doctor in de rechtswetenschap. Twee jaar later ving hij den ambtelijken loopbaan aan als adjunct-commies bij het departement van buitenlandsche zaken. Na in 1915 het examen voor gezant schapsattaché afgelegd te hebben werd jhr. Tjarda benoemd tot gezantschaps attaché in algemesnen dienst. Achtereen volgens doorliep hij de verschillende ran gen in den Nederlandschen dlplomatieken dienst. In 1918 werd hij bevorderd tot gezant schapssecretaris en later als zoodanig werkzaam gesteld aan Hr. Ms. gezantschap te Parijs. In 1921 ging hij als algemeen secretaris der Nederlandsche delegatie bij de vloot- conferentie naar Washington en eveneens naar de conferentie van Genua in 1922. In hetzelfde jaar werd hij toegevoegd aan het bureau van de internationale conferentie te Den Haag inzake den Rus- sischen handel. In 1924 werd jhr. Tjarda bevorderd tot gezantschapsraaa en werkzaam gesteld bij Hr. Ms. gezantschap te Berlijn. Hij verliet in 1925 den diplomatieken dienst om het hooge ambt van commis saris der Koningin in de provincie Gro ningen te aanvaarden, een ambt dat ook zijn vader bekleed had. Van 1925 tot 1933 was hij als zoodanig werkzaam. Tevens was hij van 1928 af president-curator der rijksuniversiteit. Bij Koninklijk besluit van 28 September 1933 werd jhr. Tjarda benoemd tot bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de Belgische en Luxemburg- sche hoven, te Brussel. De nieuwe gouverneur-generaal is te Baltimore (Ver. Staten) in 1915 gehuwd met miss Christine Marburg, dochter van dén vroegeren Amerikaanschen gezant in Brussel. Theodore Marburg. Uit dit huwelijk zijn twee dochters ge boren. Jhr. Tjarda is Officier in de orde van Oranje-Nassau, ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, Officier van het legioen van eer van Frankrijk, eere-ridder der Bailey van Brandenburg der Johanni- ters en Officier in de orde der Heilige Mauritius en Lazarus van Italië. ned. bond van gemeente ambtenaren. Zaterdagmiddag hield de onderafdee- ling Leiden van den Ned. Bond van Ge meente-Ambtenaren een ledenvergadering in den Grooten Ouden Deijl te Wasse naar. De belangstelling voor deze bijeenkomst was groot, mede in verband met het feit, dat de Inspecteur van de Bevolkings registers. de heer Lentz uit 's-Gravenliage een lezing zou houden over de nieuwe voorschriften der bevolkingsboekhouding der gemeenten. De heer Lentz gaf een zakelijke uiteen zetting van deze voorschriften en lichtte verschillende punten toe. Na beëindiging zijner lezing werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Na afloop der bijeenkomst werd het gemeentehuis beziohtigd evenals de bui tenplaats van den wethouder dier ge meente. den heer D. Th. Ruys. o ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het candidaatsexamen Theologie de heer H. Aalbers (Ouderkerk a. d. Amstel). BINNENLAND. Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starken borgh Stachouwer, gezant te Brussel, ia benoemd tot Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië. (le Blad). De heer Fokker benoemd tot Ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw; geslaagde vliegdemonstraties op Schiphol. (2e Blad). De voorzitter van de K. N. A. C. over de dreigende belemmering van het auto-ver keer. (Binnenland, 4e Blad). H. K. H. Prinses Juliana bracht een be zoek aan Amersfoort. (Binnenland, 4e Blad). Het Limburgsche Waterwegencongres geopend. (Binnenland, 4e Blad). Felle brand te Rijnsaterwoude, hooi- en brandstoffenopslagplaats uitgebrand. (4e Blad). BUITENLAND. Plannen voor een Italiaansch-Duitsche overeenkomst, wanneer de sancties niet worden opgeheven? (Buitenland, le Blad) De Kleine Entente bijeen te Boekarest. (Buitenland, le Blad). De regeeringsverklaring van het Fran- sche kabinet Blum. Een motie van ver trouwen door de Kamer aanvaard. (4e Blad). De Negus zal van Engeland naar Zwit serland gaan. (4e Blad). De verkiezingen voor de Provinciale Raden in België geven ongeveer hetzelfde beeld als de Kamer-verkiezing. (Buiten land, le Blad). Principieele overeenstemming in de Fransche stakingsbeweging. Morgen her vatting van het werk? (Buitenland, le Blad'. Nog steeds geen opheldering in de spanning in het Verre Oosten. (Buiten land, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. EERSTE PLECHTIGE H. MIS VAN DEN HEER A. VAN DER BOOG In de Hartebrugskerk. Gistermorgen droeg de heer Aloysius van der Boog, wien Zaterdagmorgen de wijding van het H. Priesterschap door Haarlem's Bisschop was toegediend, zijn eerste plechtige H. Mis op in zijn Paro chiekerk. Onder het zingen van het „Veni Creator" betrad de Neomist het altaar; hij werd bij het opdragen van het H. Mis offer geassisteerd door Pastoor S. Smitz der Hartebrugskerk als presbyter assistens pastoor R. M. A. Nieveen van Dijkum, van Egmond-aan-den-Hoef als diaken en pa ter G. Peerdeman als sub. diaken- Het zangkoor voerde onder leiding van directeur S. Theelen, de Missa S. S. Tri- nitatis uit. De feestpredikatie werd ge houden door pastoor Nieveen van Dijkum, die den Neomist, diens ouders en fami lieleden gelukwenschte en op treffende wijze het priesterschap schetste met zijn onwankelbare trouw, zijn reine vreugde, maar ook met zijn groote en zware ver plichtingen, Ouders en familieleden ontvingen voor het eerst de H. Communie uit de handen van den jongen priester. Met het door 't zangkoor gezongen „Jubilate Deo" van Aiblingen werd de indrukwekkende plechtigheid besloten. LEIDSCHE ASTRONOMEN NAAR RUSLAND. Ter waarneming eener zonsverduistering. Gisteren vertrok de expeditie van de Rijkssterrenwacht alhier ter waarneming van de zonsverduistering in de Sovjet-Unie naar het dorp Beloretsjenskaja bij Arma vir ten noorden van den Kaukasus, waar naar alle waarschijnlijkheid gunstig weer voor de waarneming zal heerschen. Aan deze expeditie nemen deel de astronomen J. Uitterdijk, A. J. Wesselink en J. G. Fer- werda ,alle drie van de Rijkssterrenwacht alhier. De expeditie zal ongeveer 4 weken in de Udssr verblijven. Te Beloretsjenskaja waar de expeditie haar waarnemingskamp inricht, zullen ook Fransche en Sovjet- Russische expedities werken. De verzor ging van de Nederlandsche expeditie in de waarnemingszone geschiedt volgens een overeenkomst, die met prof. Gerasimo- witsj van de Sovjet-sterrenwacht Tepoel- kowa en de Academie van Wetenschappen getroffen werd. De terugreis der Nederlandsche expedi tie zal gaan over Ordsjonikidse, Tiflis, Ba- toem, Jalta, Simeis, Sewastopol en Odessa, in welke steden de zich daar bevindende sterrenwachten bezocht zullen worden.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1