Felle brand te Rijnsaterwoude. LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Maandag 8 Juni 1936 Wat er van eefi schuur en hooiberg overbleef Gouden huwelijksfeest te Oude-Wetering ZILVEREN JUBILEUM TE N00RDWIJK. Bruin en niet verbrand. IN EN OM ABESSYNIE. FAILLISSEMENTEN. KONINGIN-MOEDER-HERDENKINGS FONDS. De collecte ten bate van het Koningin- Moeder-Herdenkingsfonds gehouden od 4 Juni j.l.. heeft ruim f.7500 opgebracht. HULDIGING FELIX ORTT. Ter gelegenheid van den 70sten verjaar dag van jhr. ir. Felix Ortt. op 9 Juni (dus morgen) is Zaterdag te zijner eere in Fomona te Den Haag een receptie gehou den vanwege den Nederlandschen vegeta- riërsbond. de Nederlandsche vereeniging voor natuurgeneeswijze en het fonds tot uitgave van werken van Felix Ortt. De heer M. H. Roodschild. voorzitter van den Vegetariërsbonds heeft hulde ge bracht aan ir. Ortt's arbeid op humani tair terrein, gedurende vijf-en-veertig jaar verricht- Hij bood den 70-jarige een in prachtband gebonden nummer aan van „De Vegetarische Bode", waarvan ir. Ortt redacteur is, maar waarvan dit nummer een Ortt-nummer nu eens door an deren voor hem verzorgd is. De heer Y. Hekkema. voorzitter van de Nederlandsche vereeniging voor natuurge neeswijze. vereerde ir. Ortt een nummer van „Uitkomst", het orgaan der vereeni ging, welk nummer een reeks artikelen bevat, door ir. Ortt in den loop der jaren geschreven. Als medebeheerder van het fonds tot uitgave van werken van Felix Ortt overhandigde de heer Hekkema hem een bundel ..Van en over Felix Ortt". Vele anderen hebben hierna nog ge sproken. Voorgelezen werden brieven of telegrammen van gelukwensch van de af- deelingen Apeldoorn en Groningen van den Nederlandschen Vegetariërsbond. de Nederlandsche vereeniging tot afschaf fing van alcoholhoudende dranken, het van der Hucht-fonds. het reizend drank- weermuseum. den Nederlandschen kin- derbond. den Deenschen Vegetariërsbond, den Bond voor daadwerkelijke dierenbe scherming. de vereeniging voor reform- huizen ln Nederland, de vereeniging voor nationale dierenzorg. en de wereldbiblio theek. Tenslotte heeft de heer Roodschild namens ir. Ortt voor de hulde bedankt. LEGER- EN VLOOTDAG TE ROTTERDAM Vrijdag 12 Juni, wordt te Rotterdam voor het eerst na 1927 een leger en vlootdag gehouden. De aanlei ding tot het organiseeren van dezen dag vormde het feit, dat den dag tevoren de jaarlijk5che vergadering van de vereeni ging „Ons Leger" wordt gehouden, welke een" bijzonder karakter draagt, doordat ln die bijeenkomst voor het eerst de Prins Maurits medaille en de Prins Maurits leg penning zullen worden uitgereikt. De leger- en vlootdag wordt gehouden door de Kon. landmacht en de Kon- ma rine tezamen, waarbij de besturen van de vereenigingen Ons Leger en Onze Vloot met toestemming van den minister van defensie a. i„ dr. H. Colijn, en met mede werking van den commandant van het veldleger, generaal Roëll, de voorberei dingen hebben getroffen. De samenstelling van de deelnemende korpsen is zoo gekozen, dat elk wapen een detachement afvaardigt. De troepen ver zamelen zich 's morgens op het Nenyto- terrein en marcheeren tusschen 8 er. 10 uur naar Woudestein. De stoet zal bestaan uit 1200 manschappen, 250 paarden. 70 automobielen en pantserwagens. Op Wou destein vinden demonstraties plaats. SIGARENMAKERS IN CONGRES. In „Krasnapolsky" te Amsterdam con gresseerde Zaterdag de Nederlandsche Si garenmakers. en tabaksbewerkersbond on der leiding van den voorzitter, den heer J. van de Weyden, die opmerkte dat de wettelijke regeling van de machinale sigarenfabricage helaas geen behoorlijke beperkende strekking heeft gekregen. Onze organisatie aldus spr. maakt het gelukkig goed. Ons kapitaal is zoo dat wij ons voldoende sterk vinden, elk oogen- blik waarop dit noodig blijkt, den strijd met onze patroons aan te binden. In onze verslagperiode hebben we aan stakers- en slachtoffer-uitkeering nog be taald f. 22.454,47. Bovendien hebben we ook nog stortingen in de werkloosheidskas gedaan om de reglementaire werkloosheidsuitkeerlngen aan onze leden te kunnen doen. In totaal bedroeg dit f. 11.115.44. Met dit te demon- streeren is tevens de stand van onze werk loosheidskas geteekend. In 1935 wonnen we 847 leden. Het aantal leden dat we moesten afvoeren bedraagt 569. Spr. her dacht de overleden leden, waarna eenige buitenlandsche gasten het woord voerden. Een aantal afgevaardigden sprak over het tweejaarlijksch verslag, en bracht hulde aan de bondsleiding. Het verslag werd goedgekeurd, evenals de gevoerde redactie van het vakblad. Het hoofdbestuur blijft in Amsterdam gevestigd. Aangenomen werd een voorstel om de leeftijdsgrens der hoofdbestuurders op zestig Jaar te stellen. De herkiesbare leden van het hoofdbe stuur werden bij acclamatie herbenoemd. In het gistermorgen voortgezette congres zijn tot nieuwe hoofdbestuurders gekozen de heeren J. van der Wouw (Eindhoven) en G. H. Gorter (Deventer). De voorzitter, huldigde de aftredende bestuurders, de heeren Van Gladbeek en Visser, die beiden vele tientallen jaren lid der organisatie zijn geweest. Het congres besloot de sala rissen der bezoldigde bestuurders onge wijzigd te laten. De bondssecretaris. de heer W. van der Hoeven, hield een referaat over 't vraag stuk der mechanisatie. Foto Van Vliet. Zaterdag heeft 2e ^Ijnsaterwoi je ge durende eenige uren ben felle brand ge woed, die nog betrekkelijk goed is afge- loopen, dank zij het krachtig ingrijpen van de brandweer uit Leimuiden en Alp- phen. De brand ontstond vermoedelijk tengevolge van broei in 'n betrekkelijk kleine hooiberg staande achter 'n schuur, geheel gevuld met anthraciet en Friesche turf, toebehoorende aan den heer N. Bijle- meer, wonende aan den Heerenweg te Rijnsaterwoude. Deze had de brandstof fen- en kruidenierszaak juist verleden week gekocht van den heer P. Hillenaar die dat bedrijf tot dan toe daar uitoefen de. Al spoedig greep het vuur, aangewak kerd door een vrij krachtigen Oosten wind om zich heen, zoodat de brandweer uit Leimuiden, die kort na de ontdekking van den brand aanwezig was. niet meer verhoeden kon, dat de schuur tot den grond toe afbrandde en ook een daar naast gelegen opslagplaats eveneens met brandstoffen gevuld gedeeltelijk door het vuur verteerd werd. Toen wij gisteren na de aanvankelijk zeer alarmeerende berichten een bezoek aan Rijnsaterwoude brachten, teneinde de situatie persoonlijk op te nemen bleek ons, dat een en ander toch wel meegevallen was, hoewel de gevolgen bij niet krachtdadig ingrijpen, zeker zeer ernstig geweest zouden zijn, daar de hui zen en schuren daar vrij dicht op elkaar liggen en meerdere ervan rieten daken hebben. Gedurende eenigen tijd scheen het dan ook, dat de brand meer en meer om zich heen zou grijpen. De wind blies in de richting van de boerderij van den landbouwer S. J. Visser: op een gegeven moment sloegen de vonken over op het rieten dak van dit perceel, dat ongeveer 70 M. verder ligt. Het steenen huis, dat naast de woning van den heer Bijlemeer ligt, bleef echter geheel fespaard. Daar meerdere woningen in de omgeving ook gevaar begonnen te loopen, achtte de burgemeester van Leimuiden, de heer Bakhuizen, het raadzaam, de assistentie van de Alphensche brandweer in te roe pen. Deze kwam spoedig ter plaatse en wist het al meer om zich heen grijpende vuur te bedwingen. De hooiberg en de brandstoffenopslagplaats van den heer B. waren inmiddels volkomen door het vuur verteerd. Hierboven ziet men daarvan de troostelooze resten, met geheel rechts op de foto de heer Bijlemeer, die ons de aangerichte verwoestingen toonde. Zijn woonhuis, waarin de kruidenierszaak ge vestigd is. bleef gelukkig gespaard. De vrij aanzienlijke schade wordt door verzeke ring gedekt, evenals die bij den heer Vis ser, wiens kaasopslég groote schade be kwam. De Alphensche brandweer verleen de assistentie met twee motorspuiten en veel materiaal. Het mag een wonder hee- ten, dat de brand niet nóg meer om zich heeft heen gegrepen. Voor de betoonde activiteit tijdens de blusschingswerkzaam- heden mag een woord van dank gebracht worden. Hierdoor is deze brand, die eerst cata- strophaal dreigde te worden, nu tot klei nen omvang beperkt gebleven. Een geluk was 't ook, dat de burge meester van Leimuiden toevallig in Rijn saterwoude was, die dus onmiddellijk kon ingrijpen. De heer Visser, wiens perceelen zoo goed als gespaard bleven, is wethouder van Rijnsaterwoude. ALG, VER. VAN NED. RESERVE OFFICIEREN. Zaterdag vergaderde te Haarlem de Alg. Ver. van Reserve-Officieren onder leiding van ir. W. Cool. Meegedeeld werd dat de vereeniging in Juni 1935 3 eerleden, 1436 gewone leden, 54 buitengewone leden en 3 aspirant leden, totaal 1496 personen telde; ln Mei 1936 waren ingeschreven 3 eereleden, 1770 gewone leden. 77 buitengewone leden en 11 aspirant-leden, totaal 1861 personen; alzoo een vooruitgang van 365. De verslagen en de begrooting voor 1937 werden goedgekeurd. Vervolgens werd overgegaan tot verkie zing van zeven leden van het hoofdbe stuur. De aftredenden werden herkozen; in de plaats van den res.-lultenant C. Kiippers, die zich niet meer beschikbaar stelde, werd gekozen de res.-luitenant W. J. van Dijk. Het hoofdbestuur is nu aldus samen gesteld: voorzitter res.-majoor ir. Wouter Cool, secretaris res.-kapitein J. Rooden- burg. penningmeester res.-kapitein P. Tazelaar; commissarissen res.-luit.-kolo- nel dr. J. de Jong. res.-kapitein J. J. G. Boon, res.-le-luitenant mr. J. C. Horsman, en res.-luitenant W. J. van Dijk. Besloten werd om de volgende alge- meene vergadering te Arnhem te houden. Het volgende Jaar bestaat de vereeniging twintig jaar; de voorzitter stelde voor omtrent al of nlet-feestviering met het oog op de tijdsomstandigheden nog geen beslissing te nemen. Dienovereenkomstig werd besloten. Wat de viering van het 25-jarig bestaan betreft, opperde de afdeeling Den Haag het denkbeeld, het jubileumfeest in Den Haag te geven. De voorzitter lichtte het voorstel toe en zeide, dat het wenschelijk wordt ge acht, nog geen beslissing te nemen, om dat nog zes jaar de vereeniging van het jubileum scheiden De vergadering vereenigde zich hier mede. In den loop van den middag vond een ontvangst plaats in het Stadhuis. CENTRAAL NED. AMBTENARENBOND. In het congres van den Centralen Ne derlandschen Ambtenarenbond te Haar lem hield ir. H. Vos een inleiding over „Het Plan van den Arbeid en de ambte naren". Na deze inleiding en na eenige discus sies werd de volgende resolutie aangeno men: Het congres, enz. van oordeel, dat zoowel het algemeen belang als de taak en positie van den ambtenaar vereischen, dat 'n beleid wordt gevoerd waarbij door een positieve cri- sis-bestrijding. een actieve politiek van conjunctuurbeheersching en een diep gaande hervorming van de economische structuur aan de Nederlandsche volks huishouding dat herstel en die stabiliteit worden gegeven, welke behalve naast een vergroote bestaanszekerheid en een hoo- ger levenspeil voor de massa des volks ook de taak van den ambtenaar tot zijn recht doen komen en zijn positie verbete ren en verhoogen, van oordeel, dat in het Plan van den Arbeid de noodzakelijke richtlijnen voor een zoodanig beleid zijn aangegeven, constateerende, dat uievoering van het Plan van den Arbeid een belangrijke uit breiding van de overheidsbemoeiing on der democratische controle beteekent, waarbij wordt gestreefd naar een juist evenwicht tusschen het ambtelijke en niet-ambtelijke element, roept alle ambtertaren op. tot bewust heid te komen van hun taak en positie onder een nieuw bestel en tot vollen steun bij den strijd voor het Plan van den Ar beid. BEROEPSINSTANTIE INZAKE ONGEVALLEN WERKLOOZEN. De minister van Sociale Zaken heeft een beroepsinstantie ln het leven geroe pen. welke zal hebben te beslissen bij ge schillen betreffende het voorstellen of weigeren van een blijvende rente, ter zake van ongevallen, overkomen aan werkloo- zen, die deelnemen aan vakcursussen en werkloozenkampen voor jeugdige werkloo- zen, en die niet ingevolge eenige wette lijke regeling verzekerd zijn tegen de gel delijke gevolgen van ongevallen. In dit verband is als alleensprekend rechter aangewezen, mr. J. Westhoff, lid van den centralen raad van beroep te Utrecht en als secretaris mr. R. van Heijst advocaat en procureur te Utrecht. STEUN ZOETWATERVISSCHERIJ. Bij beschikking van den minister van Landbouw en Visscherij is bepaald, dat steun zal worden verleend aan de zoet- watervisscherij. Aan zoetwatervisschers, die in de zoetwatervisscherij hun uitsluitend bestaan vinden, zal op hun desbetreffende aanvraag een bedrag worden uitgekeerd van ten hoogste f. 85 per visscher, aan zoetwatervisschers, voor wie de zoetwater visscherij het hoofdmiddel van bestaan vormt, een bedrag van ten hoogste f. 50 per visscher. De aldus verkregen gelden mag de vis scher uitsluitend aanwenden voor het aanschaffen, vernieuwen of herstellen van visscherijbenoodigdheden ln den ruimsten zin. Geen steun zal worden uitgekeerd aan visschers, die voor steun ln aanmerking komen krachtens de crisis-credietbeschik- klng 1936 (drijfwantvisscherij) en/of de crisis-steunbeschikking 1936 (zalmvissche- rij), en aan belanghebbenden in den zin der Zuiderzee-steunwet. die door den rijks dienst ter uitvoering dier wet zijn erkend als IJsselmeervisschers. Degenen, die voor steun in aanmerking wenschen te komen, moeten een verzoek indienen om als georganiseerde te worden toegelaten tot de Nederlandsche Visscherij. centrale, Juliana van Stolbergplein. 's-Gra- venhage. Het echtpaar van Wieringen-Vogelaar. DE POSTVLUCHTEN. De „Kievit" is heden op de uitreis in Bandoeng geland. Morgen herdenkt het echtpaar Karei van Wieringen, oud 72 jaar en Matje Voge laar, oud 73 jaar, thans wonende te Oude- Wetering, zijn gouden huwelijksfeest. Zij werden op 30 Mei 1886 op het Gemeente huis te Leimuiden in ondertrouw opge nomen en trouwden op 9 Juni d.a.v. Van Wieringen is steeds landarbeider geweest, doch in verband met invaliditeit is hij sinds 10 jaren niet meer in staat zijn werk zaamheden van vroeger te verrichten. Sindsdien begon hij een groentehandel en nog iederen dag kan men hem door de Oude-Wetering zien varen, om zijn klanten te bedienen. Hij is nog opgewekt en vol levenslust, evenals zijn echtgenoote. al heeft deze laatste met doofheid te kam pen. Uit het huwelijk werden 10 kinderen geboren, waarvan er nog acht in leven zijn. Zeven hunner zijn getrouwd en rijk met kinderen gezegend, zoodat het gouden echtpaar zich verheugen mag in een uit gebreid nageslacht. Het zal den jubilaris sen morgen zeer zeker niet aan vele be wijzen van belangstelling ontbreken. KAPITEIN J. H. VAN RIESEN WORDT ADJUNCTINSPECTEUR DER LUCHTBESCHERMING. Naai' het A. N, P. mededeelt kan bin nenkort de benoeming worden tegemoet gezien van kapitein J. H. van Rlesen thans verbonden aan het bureau Lucht bescherming van den Generalen Staf tot adjunct-inspecteur van den onlangs ingestelden dienst tot bescherming der burgerbevolking tegen luchtgevaar, welke ressorteert onder het departement van Binnenlandsche Zaken en onder leiding staat van den inspecteur voor de lucht bescherming, den oud-luitenant generaal De Ridder. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is aan A. R. Hare maker op zijn verzoek met ingang van 11 Juni eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van notaris te Amsterdam. De gewone audiëntie van den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zal op Donderdag 11 Juni en die van den mi nister van Sociale Zaken op Woensdag 10 Juni niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIË. HET KONINKLIJK BATAVIASCH GENOOTSCHAP. BATAVIA, 6 Juni (Aneta) Dr. Meyer Ranneft trad gisteren af als voorzitter van het Koninklijk Bataviasch Genootschap, Tot zijn opvolger werd benoemd prof. dr. Hoesein Djajadiningrat. '-"-will in diens plaats als ondervoorzitter zal ontreden dr. van Buttingha Wichers. De heer Meyer Ranneft. wien in de ver gadering van 5 Juni het eere-lidmaatschan werd aangeboden snrak een afscheidsrede uit. waarin hii verklaarde dat ten aanzien van de Plannen en mogelijkheden voor den bouw van een nieuw museum alhoewel deze er zijn nog niets vaststaat. Van den heer J. v. d. Haak. Zaterdag mocht de heer J. v. d. Haak, sub-depothouder in dienst bij de N.V. Mij. tot Detailverkoop van Petroleum „De Automaat" te Noordwijk-Binnen, den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij genoemde Mij. Het heeft den tubi'aris dien dag niet aan blijken van belangstelling ontbroken, 's Mor gens ontving hij van de Directie een waar - deerend schrijven, vergezeld van een en veloppe met inhoud. Ook van enkele in gezetenen mocht hij blijken van belang stelling ontvangen in den vorm van bloe men en schriftelijke gelukwenschen. Hoewel hem van de zijde der Directie was toegestaan den dag in huiselijken kring door te brengen heeft de jubilaris daarvan geen gebruik gemaakt en zijn dagelij ksche werkzaamheden verricht. In den loop van den avond kwamen nog velen hem gelukwenschen. Bij zonnebaden, zwemmen, sport, fiets-, wandel- en watertochten wordt zonnebrand voorkomen met AMILDA-zonnebruincrême, Bronst en bruint tevens Uw huid prachtig Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 et, 4840 (Ingez. Med.) De receptie van den Negus. Zaterdagmiddag is op de Abessijnsche legatie de receptie gehouden ter eere van i den negus. De belangstelling was niet zee groot. Behalve de Negus en zijn kinderen, alsmede de Abessijnsche gezant te Londen en ras Kassa waren er nog een aantal personen uit diplomatieke kringen. De meeste leden van het diplomatieke korps hadden echter, gelijk wij reeds meldden, voor de uitnoodiglng bedankt. Lloyd George was op het: appel verschenen, als mede de ondersecretaris van buitenland sche zaken Lord Cranbourne en de gezan ten van Aziatische landen. Ook de ambas sadeurs van Argentinië en Finland waren aanwezig. Het merendeel van de Europee- sche diplomaten had zich echter doen ver ontschuldigen. De Negus naar Zwitserland. Naar het Abessynlsche gezantschap te Londen mededeelt, zal de Negus binnen kort Londen verlaten en zich naar Zwit serland begeven. Hij zal echter niet in persoon de zittingen van den Volken bondsraad bijwonen. Het desbetreffende communiqué der legatie luidt als volgt: „Keizer Haile Selassie zal binnen een a twee weken uit Engeland vertrekken. Zijne Majesteit zal vermoedelijk een bezoek aan Zwitserland brengen. De zittingen van den Volkenbondsraad zal hij niet in persoon bijwonen, doch wel zal hij er zich laten vertegenwoordigen. De keizer verlaat En geland niet eerder dan hij oorspronkelijk voornemens was te doen. Het lag nimmer in zijn bedoeling er zich permanent te ves tigen". De diplomatieke correspondent van de „Observer" wijst er in dit verband op, dat de keizer heeft doen weten, dat hij zich wel is waar niet meer met de leiding der Abessynische staatszaken belast, doch dat hij geen afstand van den titel van keizer van Abessynië gedaan heeft. Indien hij gedurende langen tijd in Londen zou blij ven, dan zou hij verplicht wezen zijn in cognito op te geven en de Britsche regee ring te verzoeken hem als keizer van Abessynië te erkennen. Aangezien van zulk een erkenning geen sprake is, besloot de Negus uit Engeland te vertrekken. Défilé te Rome. In alle Italiaansche steden is gisteren het feest van de grondwet gevierd. Te Rome defileerden de troepen en zwart- hemden voor den koning. Men riep: „Leve de koning-keizer". De koning reikte een gouden medaille uit aan de luchtmacht voor de uitstekende diensten bewezen In Oost-Afrika. Te Addis Abeba is een Mis opgedragen in de troonzaal van het kei zerlijk paleis, in tegenwoordigheid van maarschalk Graziani en vele burgerlijke en militaire autoriteiten. Ook ln Makalle, Massoa en Asmara is het feest van de grondwet gevierd. Ook maarschalk Badoglio was te Rome aanwezig bij het défilé, waaraan 20.000 man deelnamen, allen op de modernste wijze uitgerust. Alle regimenten infanterie zijn op het oogenblik voorzien van een afdeeling lichte artillerie, terwijl de vroe gere cavalerie thans voor het grootste ge deelte bestaat uit gemotoriseerde effectie ven. Het défilé werd geopend door balillas de leden der fascistische jeugdorganisaties, gevolgd door aviateurs, matrozen, militie, cavalerie, artillerie en tanks. Generaal Valle, onderstaatssecretaris van Luchtvaart, is benoemd tot generaal van het luchtleger. Intusschen duurt het zenden van troe pen vanuit Italië naar Oost-Afrika nog geregeld voort! In de week van 2 t/m. 6 Juni werden in Nederland 103 faillissementen uitgespro- ken.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 14