Ge slaagt zeker! DE REGEERING BLUM VOOR HET PARLEMENT. p Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 8 Juni 1936 Vierde Blad No. 23373 BINNENLAND. Belemmering van het autoverkeer. EEN ONDERHOUD MET DEN VOORZITTER VAN DE K. N. A. C. 12oo ingrijpend, zoo vreemd, zoo 1 onverwacht, dat het ongelooflijk schijnt. In verband met de verschijning van de Imemorie van antwoord Inzake het ont- Irerp van wet, houdende bepalingen tot I bet tegengaan van oververmoeidheid van I t«tuurders van motorrijtuigen (ontwerp- I rljtlj den wetheeft een redacteur van het lj.N.P. een onderhoud gehad met mr. J. I linthorst Homan, voorzitter van de K.N. |a.C. waaraan tevens deelnamen de secre taris-penningmeester van de K.N.A.C., mr. B, Ph. baron van Harlnxma thoe Sloo- jen, en de chef van de afdeellng pers en propaganda dier club, de heer Herman Levy. Op een vraag, ln hoeverre de K.N.A.C. bezwaren heeft tegen dit wetsontwerp, antwoordde mr. Linthorst Homan, dat de KNAC. zich tot de Tweede Kamer heeft gewend met een adres waarin speciaal wordt verzocht, geen beperkingen te doen aanbrengen ln de rijtijden van heerrij ders, geneesheeren, handelsreizigers en particuliere chauffeurs, voor welke cate gorieën de ministers van sociale zaken en waterstaat de rijtijden, gelijk voor de be roeps-chauffeurs, willen terugbrengen tot Tier uren, telkens met een tusschenpauze van minstens een half uur. Deze Ingrij pende beperking van de vrijheid van den automobilist willen genoemde ministers vastleggen in het z.g. rijtijdenbesluit, dat je uitwerking zal bevatten van de rijtlj- denwet, welke wet vrijwel niets bevat dan ten machtiging aan de ministers tot het treffen van dergelijke maatregelen. Voor de zoo even genoemde groepen ligt nu het gevaar ln art. 1, sub a, van het ontwerp rljtijdenwet, waar een algemeene maatregel van bestuur wordt mogelijk ge maakt dus het z.g. rijtijdenbesluit houdende regelen omtrent „de tijden, waarop en gedurende welke alle of be paalde groepen van personen geen motor rijtuigen mogen besturen". Na vragen hierover ln het voorloopig verslag der Tweede Kamer, blijkt nu uit de memorie van antwoord, dat deze ministers van plan zijn. in het rijtijdenbesluit een ver bodsbepaling op te nemen om langer dan vier uren achtereen een motorrijtuig te besturen. Onderbrekingen van minder dan een half uur blijven bulten beschouwing. Dus maximaal vier uur. De ministers zul len dus zelfs nog minder dan vier uren als toegestanen rijtijd mogen nemen. Men beseffe goed: deze bepaling zal ook voor alle particuliere rijders gelden. De K.N.A.C. heeft nog nimmer een zoo Ingrijpend voorstel meegemaakt. Vaststaat, dat nog niet één procent der ongevallen aan oververmoeidheid te wij ten is. Wil men nu ineens veel verder gaan dan een billijke bestrijding van on gevallen medebrengt? Zelfs de meest verstokte automobilist tal het Zijne willen bijdragen om de hooge ongevallencijfers te drukken en hij tal oók zeker toegeven, dat de onwillige moet worden gestraft. Maar men moet daarbij tevens vooruitgang van het ge- heele verkeer beoogen, inschakeling van allen in de moderne verkeerseischen en erkenning van de nieuwe behoeften. Men moet niet het verkeer gaan belemmeren. En dat gebeurt hier, helaas. Slechts met ontelbaar vele en on verwachte aanhoudingen en allerlei controle zal men hierin de beoogde maatregelen kunnen handhaven. Ieder particulier zou in verband hiermede dus voor zich zelf een soort dagboek moeten houden, zij het dan alleen van zijn autorijden. In alle ernst heeft men zelfs in het voorloo pig verslag der Tweede Kamer ge vraagd, of het geen aanbeveling zou verdienen, liet wetsontwerp uit te breiden tot het tegengaan van het be sturen van motorrijtuigen door perso nen, die onvoldoende slaap genoten hebben. Naast een dagboek had men dan zeker ook een nachtboek ge- wenscht? Gelukkig hebben echter de ministers die vraag op medische en praktische gronden ontkennend be antwoord. Maar wat er overbleef is al erg genoeg. Het is zoo ingrijpend, zoo onverwacht, zoo vreemd, dat ve len, die men erover spreekt, het een voudig niet gelooven. De argumenten van de K.N.A.C. betroffen ten eerste 'iet onderscheid tusschen be- fbeps-chauffeurs, die bepaalde diensten moeten vervullen in bepaalden tijd, en anderen, die eigen verantwoordelijkheid dragen. Verder de controle-bezwaren, den drang tot overhaasten, om zoover mogelijk In „de" vier uren te komen, en vooral om de principleele strekking, de ketening van bet verkeer, in plaats van regeling en leiding. Eenige voorbeelden: de dokter met vele werkuren en oponthouden van korter dan een half uur, de handelsreizi ger met vele korte bezoekjes, de particu lier, die voor zaken of toerisme verren af- atand moet afleggen. Wat gaan de rij ders in het gedwongen halfuur doen? In een café rusten en daar hun boekje laten steekenen? Men Juicht uitvinding van nieuwe mo toren officieel toe, en terecht, doch thans, nu het leven zich gaandeweg aan het snelverkeer gaat aanpassen, doen wij In eens een stap terug. Voor sommige cate gorieën van beroepschauffeurs kan een maatregel tot het vermijden van uitwas een nuttig zijn, al zijn de ongevallen- eljfers gelukkig heel gering. Maar waar om men nu ook lederen particulier hierin betrekt, is tot heden een raadsel. Mr. T. E. VERSCHUUR VOORZITTER VAN HET WIT-GELE KRUIS. Naar wij vernemen zal mr. T. E. Ver- 'ehuur wijlen jhr. mr. Ruys de Beeren- d'ouck opvolgen als voorzitter van de na- uonale federatie „Het Wit-Oele Kruis". als Ge op 't examen Uw gedachlen kunt con- centreeren. Wilt Ge kalm en rustig zijn, neem dan 'n „AKKERTJE". 3 stuks in metalen lakdoosje 20 cent. Overal verkrijgbaar. 4857 (Ingez. Med.) H.K.H. PRINSES JULIANA BEZOEKT AMERSFOORT. TER BIJWONING VAN DE ROODE- KRUISOEFENINGEN. H.K.H. Prinses Juliana heeft Zaterdag middag de groote oefeningen bijgewoond welke op een terrein nabij het landgoed „Nlmmerdor" te Amersfoort door de Roode Kruis-transportcolonnes van Amersfoort, Apeldoorn, Bunschoten. Baarn, de Bilt, Bodegraven, Ede, Gorinchem. Harderwijk, Hilversum, Rhenen. Utrecht, Veenendaal, Zeist en Zutphen werden gehouden in ver band met het zilveren jubileum van de afdeellng Amersfoort, Te ruim twee uur arriveerde de Prinses per auto vooor het Gemeentehuis, verge zeld van een hofdame. Kort daarna begon het défilé van de genoemde transportco lonnes, Terwijl de Roode Kruis-mannen langs het stadhuis trokken, speelde de staf- muziek van het 5de reg. infanterie den deflleermarsch. Na het défilé begaf de prinses zich per auto naar het terrein van de oefening. Overal werd Zij luide toegejuicht door de duizenden, die zich langs de route hadden opgesteld. Tot ruim kwart over vijf heeft H. K. H. de oefeningen bijgewoond. Voorafgegaan door de motorpolitie, die de Koninklijke auto tot aan de grens van de gemeenten AmersfoortHoevelaken begeleidde, vertrok de Prinses naar Het Loo. TERAARDEBESTELLING STOFFELIJK OVERSCHOT Mr. A. J. VAN HENGEL. Plechtigheid te Oud-Leusden. Onder groote belangstelling heeft Zater dagmiddag op de Ned. Herv. begraafplaats te Oud-Leusden de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den een dezer dagen op zoo noodlot tige wijze om het leven gekomen directeur- generaal van de Oesterreichische Kredlt Antstalt-Wiener Bankverein, mr A. J. van Hengel. Tegen het middaguur had zich een groote schare belangstellenden, die den overledene de laatste eer wilden bewijzen, op de begraafplaats verzameld en gedu rende de ochtenduren waren tal van kran sen en bloemstukken afgegeven. Onder de vele aanwezigen, voornamelijk vooraanstaande figuren uit Nederland- sche en Oostenrijksche financieele kringen, merkten wij o.a. op de heeren mr. B. Hof stede de Groot en D. Andreson, directeuren van de Amsterdamsche Bank, aan welke de heer Van Hengel ln de perioden van 19161924 en 19271932 de functie van directeur bekleedde, rrfr. J. Westerman, di recteur-secretaris van de Nederlandsche Bank, mr. J. J. H. van der Meulen en H. L. Wolterson, directeuren van de Rotterdam. sche Bank en de commissarissen dezer bank, dr. V. Braunels, directeur van de Oostenrijksche Nationale Bank, de Oosten rijksche bankier M. Tereschenko, regie- rungsrat B. Kuehn van de Oostenrijksche Legatie te 's-Gravenhage en vele andere belangstellenden. Tegen ongeveer halféén arriveerde de des ochtends omstreeks halfelf uit Amster dam vertrokken begrafenisstoet. Aan de groeve, die door de vele kransen en bloemen gedekt werd. werd op verzoek van den overledene niet gesproken. De begrafenisplechtigheid duurde slechts kort, doch maakte niettemin op alle aan wezigen een diepen indruk. Een broeder van den overledene, de heer J. van Hengel, dankte de aanwezigen na mens de familie voor de bewezen belang stelling, waarbij hij eenige woorden van troost tot de weduwe richtte. RAADSHEER HOOGE RAAD. Mr. J. E. van der Meulen benoemd. Tot raadsheer In den Hoogen Raad dei- Nederlanden is bij K B. benoemd mr. J. E. van der Meulen, vice-president van de arrondissementsrechtbank te Utrecht. Mr. J. E. v. d. Meulen. die sinds 1932 vice-president van de Arrondissements- Rechtbank te Utrecht is, werd in 1890 ge boren. Hij studeerde aan de universiteit te Utrecht en promoveerde in 1916. Ach tereenvolgens was hij substituut-griffier van het Hoog Militair Gerechtshof tot welke functie hij een maand na zijn pro motie werd benoemd. rechter-plaats- vervanger in de Rechtbank te Middelburg van 1919-1921 en rechter-plaatsvervanger in de Rechtbank te Utrecht. Ongeveer een half jaar nadat hij dit laatste ambt aan vaard had. werd mr. v. d. Meulen tot rech ter benoemd in 1921. Ook was hij sedert Februari 1924 Raadsheer in het Hoog Mi litair Gerechtshof. ALGEMEENE NEDERL. METAALBEWERKERSBOND Te Amsterdam ls de algemeene verga dering gehouden van den Alg. Ned. Me- taalbewerkersbond. In zijn openingsrede wees de voorzitter, de heer P. Danz, er op, dat de afgeloopen periode niet rooskleurig is geweest. Veel zorg ls besteed aan de werkloozen. Bijna de helft van de leden was doorloopend zonder werk. De voor naamste taak tn deze was het intact hou den van de werkloozenkas. Voor de jon geren ls meer gedaan dan vroeger. Van 't voornemen om op 't gebied van werktijd verkorting wat te bereiken, ls niets geko men. De slechte gang van zaken in het bedrijfsleven heeft grooten Invloed uitge oefend op het ledental. Het is van 1 Jan. 1934 tot 1 Jan. 1936 teruggeloopen van 44 500 tot 40.500. In de laatste maanden ls het ledental weer stijgende. De financieele positie van den bond is verbeterd. Het vermogen steeg van f. 2.651.600 tot f. 3.442.300. Vervolgens voerden de vertegenwoordi gers van de bultenlandsche bonden het woord, waarna het congres over ging met het behandelen van huishoudelijke aan gelegenheden. HET LIMBURGSCHE WATERWEGEN CONGRES. 1 Rede van ir. Bongaerts. In den Stadsschouwburg te Maastricht ls hedenmiddag het door de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Maastricht en omstreken georganiseerde Llmburgsche waterwegencongres geopend, waarvoor niet alleen hier te lande, maar ook ln Belgische en Duitsche kringen belangstel ling bestaat, zoodat zich onder de aanwe zigen ook verscheidene Belgische en Duit sche autoriteiten bevonden. Onder de aanwezigen zagen wij oa den burgemeester van Maastricht, mr. L B. J. van Oppen, oud-minister mr. T, J. Ver schuur. ir. Witteveen, hoofdingenieur van dpn rijkswaterstaat ln Limburg, !r. Ejelie, hoofdingenieur van den rijkswaterstaat, belast met den dienst van het Jul.anaka- naal, ir. Koomans. directeur van het ge meente havenbedrijf van Rotterdam na mens het Rottordamsch gemeentebestuur, ,'r van Konijnenburg uit den Haag, ver tegenwoordigers van de Kamers van Koophandel van Amsterdam en Roller- dam, de consu'.atleve vertegenwoordigers in Zuid-Limburg van België. Duitschland en Polen, leden van de Maastrichtsche en andere Limburgsche Kamers van koop handel en vele andere vertegenwoordigers van handel en nijverheid Uit België waren om. aanwezig de gou verneur van de Belgische provincie Lim burg. Verwilghen, de burgemeester van Luik. Neujean. de hoofdingenieur van den dienst van bruggen en wegen te Luik, ir, Desgniers, de voorzitter van de kamer van koophandel te Luik, Pholien, en de voor zitter van de Nederlandsche kamer van koophandel te Brussel, de heer Vink, ter wijl uit Duitschland o.a. aanwezig waren de voorzitter en de sécretaris van dc ka mer van koophandel te Aken. Het congres werd geopend door den voorzitter van de kamer van koophandel en fabrieken voor Maastricht en omstre ken. de heer J. Schaepkens van Rlempst. Hierna hield de oud-minister van wa terstaat, ir. M. C. E. Bongaerts, lid van de Tweede Kamer, een inleiding over: „De be teekenis der scheepvaartwegen bij Maastricht, thans en ln de toekomst". Spr. besloot met de volgende conclusie: Nederland en België zijn in vele opzich ten In beider belang op onderling samen gaan en samenwerken aangewezen Daar bij zal de economie van het vervoerwezen, meer speciaal van de binnenvaart, een voorname plaats innemen. Daarom moet worden eestreefd naar het samenvoegen en afronden van hetgeen in het gebieo tusschen Maas en Schelde reeds aan scheepvaartwegen voor de binnenvaart bestaat of ls ontworpen, met inbegrip van de gekanaliseerde Maas, tot een sluitend kanalenstelsel alsmede tot een betere re geling van het burenrecht voor de vaart op die waterwegen. BOND VAN TECHNISCHE AMBTENAREN IN OVERHEID^- EN IN SEMI- OVERHEIDSDIENST (B.fiA.)'. Vrijdag en Zaterdag heeft te 's-Graven hage in een van de zalen van de Dieren tuin het 17e jaarlljksche congres van den Bond van Technische Ambtenaren plaats gehad onder leiding van den Bondsvoor zitter, den heer H. L. Engberts. De jaarverslagen werden goedgekeurd. Het ledental bedraagt 1401. De rekening en verantwoording over 1935, de bcgrooting voor 1936 en de balans per 31 December 1935 werden goedge keurd. De heer H. L. Engberts te 's-Graven hage werd bij acclamatie als bondsvoor zitter herkozen. Als dagelijksch bonds- bestuurslid werd de heer J. H. Overmeijer te 's-Gravenhage herkozen. Eerstgenoemde die gedurende 10 jaar het voorzitterschap bekleedt, alsmede de heer W. Landsman te Rotterdam, die 10 jaar algemeen redacteur van het Bonds orgaan is, werden naar aanleiding hier van gecomplimenteerd en hen werden namens de gezamenlijke afdeelingen eenige stoffelijke blijken van waardeering ^SLn^&bodsn Na behandeling van de vele Ingediende voorstellen, o.a. werd een reglement vast gesteld voor de technische contactkringen van den Bond, die om. de behandeling ten doel hebben van practlsch technische en technische wetenschappelijke onder werpen. werd het Bondswerkprogramma 1936/37 vastgesteld. Hierbij werd op voorstel van een der Bondsgroepen de navolgende motie met algemeene stemmen aangenomen. De B.T.A. in jaarvergadering bijeen, draagt het hoofdbestuur op er met alle kracht naar te streven dat de gelijkstel ling op den voet van het rapport Schou ten van de middelbaar technische amb tenaren, werkzaam bij Rijk. Provincies, Gemeenten. Waterschappen enz. ten spoedigste worden ingevoerd en de verre gaande achterstelling van de middelbaar technische ambtenaren bij verschillende andere Instanties worde oogeheven. De voorzitter hield vervolgens een inlei ding over de Overheid en haar tegen woordig beleid, tegenover de oudere en jongere generatie van haar corps middel bare technici. De tweede voorzitter, de heer E. W de Jong heeft vervolgens een uiteenzetting gegeven over de werkzaamheden van het Nederlandsch Instituut van Middelbare Technici, waarbli de Bond ls aangesloten en van welk Instituut spr. voorzitter ls. Als plaats voor het eerstvolgende con gres werd 's-Hertogenbosch ln overweging genomen. EEN MOTIE VAN VERTROUWEN AANGENOMEN. De regeeerlngsverklarlng is Zaterdag door Daladier voorgelezen ln den Senaat en door Blum in de Kamer, In de verkla ring wordt o.m. het volgende uiteengezet: De taak der regeering is van den aan vang al door de uitspraak van het volk bepaald: het behoud van de democrati sche vrijheden tegen alle pogingen tot ge weld. het behoud van den vrede. Het re- geeringsprogram zal bestaan in 't verwe zenlijken van het program van het volks front De volgende week (dus deze week!) zul len reeds voorstellen worden Ingediend be treffende amnestie; 40-urige werkweek; collectieve arbeidsovereenkomst; vacantie met behoud van loon; een plan voor groote openbare werken; nationalisatie der wa- penfabrlcage; een graanbureau. dat tot voorbeeld zal dienen voor de revalorisatie van de andere landbouwproducten, zooals wijn, vleesch, melk; verhooging van den leerplichtigen leeftijd; hervorming van het statuut van de Bank van Frankrijk, waar door overwicht van de nationale belangen wordt gewaarborgd, hervorming van de wetsdecreten Wanneer deze maatregelen zullen zijn aangenomen, zal de regeering een tweede reeks voorstellen indienen, met name be trekking hebbend op een nationaal werk loosheidsfonds, pensioenregeling voor oude arbeiders en tenslotte een breed systeem voorstellen, strekkende tot een doen herle ven van de algemeene bedrijvigheid met name door een fiscale ontspanning en een onderdrukking van fraude. Voortgaande zet de regeeringsverklaring uiteen, dat aanvallen op de democratische instellingen met kracht zullen worden af geslagen en dat openlijk een balans zal worden opgemaakt van den economischen financieelen toestand, daar openhartigheid het vertrouwen van de natie in zichzelf zal versterken. Ten opzichte van de internationale poli tiek wordt gezegd, dat de klaarblijkelijke wil van het land uitgaat naar behoud van den ondeelbaren vrede met alle naties ter wereld en voor alle naties. De vrede is identiek met eerbiediging van de interna tionale wet en de internationale overeen komsten zijn identiek met de trouw aan de aangegane verplichtingen en het gegeven woord. Frankrijk wenscht vurig een organisatie van de collectieve veiligheid, welke in staat zal stellen den waanzinnigen bewapenings wedloop te stuiten, waarin geheel Europa vastzit, en welke zal leiden tot een inter nationale overeenkomst betreffende publi citeit en voortschrijdende vermindering van en controle over de nationale bewa peningen. De regeering zal dezen algemeenen wil van het Fransche volk tot gedragslijn ne men. hetgeen geenszins een teeken ls van laten begaan of een bewijs van zwakheid. Ter doorvoering Van deze voor binnen- en buitenlandsche aangelegenheden gel dende beginselen heeft de regeering geen ander dan het met de democratie overeet) te brengen gezag noodig, maar dat dan ook in zijn geheel. Het gezag in de democratie wordt ge vormd door de snelheid en de energie van een methodisch overlegde actie en de over eenstemming van die actie met de beslis singen van het algemeen kiesrecht. Voorts door de trouw aan de gegeven beloften aan de kiezers en de vastbesloten heid, een einde te maken aan alle vormen van corruptie. Deze taak kan slechts ten uitvoerwor- den gelegd, wanneer de regeering de vrije leiding er over behoudt en wanneer allen medewerken. „Trouw aan onze verplichtingen zal onze stelregel zijn. Het openbaar welzijn zal ons doel vormen". Bij het debat. Bij het debat hebben de communisten een zoodanig tumult ontketend, dal ae zitting eenigen tijd moest worden ge schorst. Toen de rechtsche afgevaardigde Xavier Vallat bezwaar maakte tegen de aanwezigheid van Pierre Cot in het mi nisterie. zulks naar aanleiding van diens houding tijdens de bloedige gebeurtenis sen te Parijs op 7 Febr. 1934, begonnen de communistische afgevaardigden den naam van den vroegeren prefect van politie Chiappe te roepen Zij maakten zich ge reed om Chiappe, die als afgevaardigde voor Corsica in de Kamer zitting heeft, te lijf te gaan. doch dit werd door de orde bewakers verhinderd. De Kamervoorzitter, Herriot, slaagde er niet in de orde te herstellen, zoodat de zitting voor 10 minuten werd geschorst. Na de hervatting veroorzaakte Vallat een incident door te verklaren, dat Frank rijk thans voor het eerst door een Jood wordt geregeerd. Herriot protesteerde te gen deze uitlating en riep Vallat tot de orde. Ik ken, aldus Herriot, in dit land ncch Joden, noch Katholieken, noch Pro testanten, Ik ken slechts Franschen. Beantwoording der interpellanten Nadat verschillende afgevaardigden der oppositie aan het woord waren geweest, beantwoordde Blum de lnterpellanten. O.a. stelde hij vast, dat de deflatie, die in de vorige zittingsperiode der Kamer is beproefd, op een mislukking is uitgeloo- pen. Hij zeide van meening te zijn, dat de economische activiteit opnieuw bezield moet worden. De productie dient te wor den verhoogd en het land moet het ver trouwen zei! hervinden. Blum verklaarde, dat de regeering geen volmachten zou vragen, doch wel de prin- cipieele goedkeuring verlangde van de door haar te nemen maatregelen. De regeering verwacht van een uitbreiding van het crediet eenzelfde resultaat als dat hetwelk andere landen met devaluatie hebben be- ieikt Met betrekking tot de staking, zeide de ministerpresident, dat de laatste dagen getracht, werd door middel van bepaalde manoeuvres het karakter der staking te veranderen. Dit naar aanleiding van de benoeming van Labeyrie tot gouverneur van de Banoue de France in de plaats van Tannery. Het ministerie van financiën publiceert een communiqué, waarin erop wordt gewezen, dat. deze verandering in de leiding van de Fransche circulatiebank niet moet worden uitgelegd als een wijzi ging van het standpunt der regeering ten aanzien van dc valuta. Motie van vertrouwen. Namens een aantal radicalen en socia listen en communisten werd vervolgens dé volgende motie ingediend: De Kamer, vertrouwend op de regeering dat zij zoo spoedig mogelijk in de republi- keinsche orde en legaliteit hervormingen, in het program van het volksfront opge nomen en opgesomd in de regeeringsver klaring, zal verwezenlijken, en In het bij zonder de verklaringen goedkeurende, door den minister-president vastgelegd betref fende de wettelijke maatregelen om een oplossing te brengen in de loopende sta kingen, spreekt vertrouwen uit In de re geering en weigert elke toevoeging." Deze motie wordt met 384 tegen 210 st., dus precies volksfront tegen oppositie, aangenomen. De Kamer verdaagde zich vervolgens tot morgen 4 uur. 4825 (Ingez. Med.) WERKSTAKINGEN EN UITSLUITINGEN TOT ZEKERHEIDSTELLING IN 1935- I VERPLICHTE GEMEENTE-AMBTENAREN. BOND HEEMSCHUT. Bi) de bestuursverkiezing ztin tot leden van den bond Heemschut gekozen: mr. A. de Cosquino de Bussy. secretaris van het genootschap Amstelodamum W. H. Schuk. king. secretaris van de stichting Menno van Coehoorn. ir. J. Gratama bestuurslid der vereenigine Hendrik de Keyser. dr. J. A. Bierens de Haan. J. W. -Verdenius. tuin architect te Groningen en J. J. Talsma. burgemeester van Renkum. De aftredende bestuursleden A. A. Kok J. R. Koning mr. W. C. Wende'aar werden herkozen De heer Tersteeg te Naarden stelde zich niet herkiesbaar De zoo juist verschenen statistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek laat duidelijk zien, dat ook ln 1935 het be drijfsleven betrekkelijk zeer weinig storing door arbeidsgeschillen ondervond. In dit jaar kwamen ln totaal 148 werkstakingen en 3 uitsluitingen ter kennis van het Centraal Bureau voor de statistiek. Dit aantal was, In vergelijking met de meeste voorafgaande jaren gering. Tezamen omvatten de in 1935 loopende arbeidsconflicten 612 ondernemingen bijna 13,000 werknemers, terwijl voor werkgevers en werknemers resp. 244.000 en 262.000 ar beidsdagen verloren gingen. Daarentegen waren in 1934 slechts 432 ondernemingen en 5800 arbeiders in totaal 152 geschillen betrokken en bedroeg toen het verlies aan werktijd resp. 90.000 en 114.000 dagen. Verreweg de belangrijkste staking van 1035 was die in de wollenstoffen-industrie te Tilburg, welke precies een maand (n.l. van 26 Augustus tot 26 September) duurde en beiden partijen 92.000 werkdagen kostte. Voor niet minder dan 40 pCt. der aan ge schillen deelnemende arbeiders liep in het verslagjaar de strijd op een volledig ver lies uit. Ook trekt het de aandacht, dat in tegenstelling tot 1934, toen het verzet tegen loonsverlaging als oorzaak van arbeids conflicten sterk aan beteekenis bleek te hebben ingeboet dit verzet, in 1935 weer aanleiding gaf tot meer en ook tot om vangrijker geschillen. Daarentegen kwa men minder geschillen voor, welke ver-, hooging van het loon ten doel hadden. I Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Vereeniging van tot zekerheidstel ling verplichte gemeente-ambtenaren heb- I ben bestuur en commissarissen Zaterdag- I middag in hotel Wittebrug te Den Haag een receptie gehouden, waarop allereerst het woord is gevoerd door den heer Ulbo J. Mijs, oud-burgemeester van Gouda, die sprak in zijn kwaliteit van secretaris der Nederlandsche Vereeniging voor Gemeen tebelangen. Hij bracht het groote belang naar voren, dat de vereeniging vertegen woordigt. Spr. wees voorts op de sterke banden tusschen beide vereenigingen en op het feit, dat nu wijlen de heer A. de Vulder van Noorden, destijds secretaris van de Nederlandsche Vereeniging voor Gemeentebelangen, het initiatief nam tot de oprichting van de thans jubileerende vereeniging, die, dank zij de toewijding van bestuur en commissarissen zulk een groo ten omvang heeft aangenomen. De heer J. J. Kroeze voerde het woord namens de Vereeniging van Ambtenaren der Gemeentefinanciën, -diensten en -be drijven. Ter receptie verscheen o.m. nog mr. D. Simons, benoemd directeur van het cen traal verificatiebureau der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. Onderscheidene vereenigingen hadden bloemen gezonden. Zaterdagavond vereenigden bestuur, commissarissen, benevens oud-functlona- rlssen zich aan een maaltijd in hotel Wit tebrug. Aan dezen maaltijd zat o.m aan de heer H. F. Bordewijk Jr. als vertegen woordiger van den Minister van Binnen- landsche Zaken.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13