77ste Jaargang VRIJDAG 5 JUNI 1936 No. 23371 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend by vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 -ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque, en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mud.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. CARL TH. DRIESSEN. f r Bekend Leidsch industrieel heengegaan. In den afgeloopen nacht is na een kort stondige ongesteldheid, geheel onver wachts, in den ouderdom van 78 jaar te lijnen huize in Oegstgeest overleden, de heer Carl Th. Driessen, in leven oud-direc teur der N.V. Leidsche Katoenmaatschappij voorheen de Heijder en Co. Carl Theodor Driessen deed reeds op 18-jarigen leettijd in 1875 zijn intrede in de bekende Katoenfabriek op de Heeren gracht. Hij maakte zich daar de eerste jaren vertrouwd met het bedrijf, werd procuratiehouder en volgde in 1889 zijn vader, thans wijlen den heer P. C. L. Dries sen, op als directeur, nadat deze zich uit het zakenleven had teruggetrokken. Teza men met zijn broer, den heer Felix H. A. Driessen, vormde hij gedurende vele tien tallen jaren de directie om in 1932 deze functie te verwisselen met een commissa riaat. De heer Driessen was voorts kenmer kende eigenschap van de geheele familie Driessen zeer muzikaal en een groot minnaar van de toonkunst, die in hem een Ijverig voorvechter vond. Zoo behoorde hij tot degenen, die ln 1875 een afzonderlijke zangvereeniging van de Mij. tot bevorde ring der Toonkunst, afdeeling Leiden, Op richtten. In latere jaren was hij van dat koor de toegewijde secretaris en voorzitter en ten slotte ook voorzitter van de geheele afdee ling. Bovendien was hij gedurende een aantal jaren commissaris van den Leidschen Schouwburg. In al deze kwaliteiten heeft hij voor mu ziek- en tooneellievend Leiden voortreffe lijk werk verricht. Hij was een stille weldoener voor velen, die hem met dankbaarheid zullen geden ken. Hij ruste ln vrede. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot vindt plaats a.s. Maandagmor gen om half twaalf op de begraafplaats aan de Groenesteeg. LEIDSCHE ONTSPANNINGS-VEREENIGING. Roehvedstrijd voor werkloozen. Gelijk reeds gisteren in een gedeelte onzer oplage is geplaatst, werd gistermid dag een roeiwedstrijd gehouden voor stempelaars bij Maatschappelijk Hulpbe toon, waarvoor verschillende prijzen en levensmiddelen waren beschikbaar gesteld. De voorzitter der L.O.V., de heer Bohe- men, bracht dank aan alle firma's en win keliers, zoowel in als buiten Leiden, voor de vele prijzen, welke aan het bestuur voor dit doel waren beschikbaar gesteld. Tevens bracht spr. dank aan B. en W. en den Havendienst, voor de vergunning om dezen wedstrijd ln de Oude Vest te mogen houden, benevens aan den directeur van het M. H. voor de medewerking, daar de deelnemers aan den wedstrijd dezen mid dag vrij hadden van stempelen. Ook bracht spr. dank aan den Commissaris van Politie voor het doen bewaren van de goede orde; aan den heer Varkevisser, gérant van de Groote Vink voor het geheel gratis be schikbaar stellen van de roeibooten; aan de Eerste Leidsche Reddings Brigade, die tegenwoordig was met het geheele mate riaal en staande onder leiding van den heer A. P. v. d. Voort en tenslotte aan den heer Pielanen, den trouwen helper der L.O.V. van de L.E.H.B.O. Hierna gaf de voorzitter aan de commissie voor den roei wedstrijd, bestaande uit de heeren Gor dijn (starter), Scheffers (opnemer) en Hulst, Harteveld en Pardon (assistenten) het teeken om te beginnen, zoodat om 2.10 het eerste startschot viel en de eerste twee van de 74 deelnemers vertrokken. Er is door de deelnemers eerlijk en sportief ge streden, zoodat alles een vlot verloop had. Daar iedere deelnemer een prijs kreeg, zul len wij ons bepalen tot het noemen der 5 sterkste roeiers,' n.l. Ie pr. C. A. Zandber gen, 2e pr. C. Veefkind, 3e pr. H. v. Houten, Je pr. D. Heijmans en 5e pr. P. Pikaar. Na afloop feliciteerde de voorzitter de win naars met het behaalde succes, dankte de roeicommissie voor hetgeen zij voor de werklooze collega's had gedaan en sprak den wensch uit, dat voor den te houden roem- en vischwedstrijd zich evenveel deelnemers zullen opgeven. Hedenmorgen te 10 uur vond de prijsuitreiking plaats. De L.O.V. kan op een zeer geslaagden wed strijd terug zien. EXAMENS KRANKZINNIGENVERPLEGING. Op 3 en 4 Juni werd in de inrichtingen «hdegeest, Voorgeest en Rhijngeest te Oggstgeest het Rijksexamen voor Krank zinnigenverpleging, diploma B„ afgenomen. I van de 20 candidaten werden 2 afgewezen. De geslaagden zijn: de zusters M. Blaazer, D M. v. d. Broek, S. Garam, H. H. Gottlieb, v. d. Haar, A. C. Klok, G. H. van Loe ien. T. C. M. Midden, M. E. H. Regeer, H. ™myn, H. J. Schaart, M. W. Snaauw. L. V- d. Wege en S. v. Wijk en de broeders o. Blansjaar, G. Harstra, A. Krom en G. I Laven. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlleden 3, be hangers li, betonvlechters 30, betonwer kers 60, fundeerlngwerkers 1, glazenwas- schers 9, granietwerkers 14, grondwerkers 84, helers 2, metselaars 148, opperlieden 118, schilders 48, sloopers 4, steenbikkers 1, steenhouwers 1, straatmakers 5, hulp- straatmakers 9, stucadoors, witters 61, timmerlieden 248, uitvoerders 4, voegers 28, ongesch. bouwarb. 8. Totaal 897. Fabrieksarbeiders: bleekers 18, lompen sorteerders 16, vellenblooters 8, zeepfabr. arb. 4, steenfabr. arb. 116, ongesch. fa- brieksarb. 52. Totaal 214. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 87, reizigers, colp. 44, winkelbedienden 30, Incasseerders 10, musici 8, onderwijzers 9, overheidspersoneel 10, verplegers 2. To taal 200. Hotel- en Café-personeel: huisperso neel 16, kellners 42, koks 6. Totaal 64. Houtbewerkers: beddenmakers 2, hout bewerkers 76, kistenmakers 6, kuipers 8, lijstenmakers 3, mandenmakers 1, meu belmakers 30, meubelstoffeerders 6, poli- toerders 2, ongesch. arbeiders 3. Totaal 137. Kleermakers: kleermakers 38, kappers 8, schoenmakers e.a. 17. Totaal 63. Land- en tuinarb.bloemisten 33, land arbeiders 23, tuinlieden 22, waxmoeziers 12, ongesch. landarb. 8. Totaal 98. Metaalbewerkers: bankwerkers 107, blikbewerkers 27, burgersmeden 42 elec- triciens 59, galvaniseurs 1, gasfitters 14, gereedschapmakers 3, instrumentmakers 7, isoleerders 6, kernmakers 1, ketting smeden 35, klinkers 13, koperslagers 3, lab. bedienden 3, lasschers 5, loodgieters 53, machinisten 23, metaalboorders 6, metaaldraaiers 15, metaalschavers 2, me taalslijpers 1, monteurs 28, pianostemmers 3, polijsters 1, ponsers 5, rijwielherstellers 13. scheepstimmerl. 6, scheepsschilders 1, stokers 17, tegenhouders 16, verw. mon teurs 15, voorslaanders 13, voorwarmers 16, vulcaniseurs 1, vuurwerkers 8, wagen makers 5, ijzerwerkers 45, zandvormers 4, goud- en zilversm. 1, ongesch. arbeiders 40. Totaal 664. Sigarenmakers: sigarenmakers 5, sig. sorteerders 4. shippers 2. Totaal 11. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 5, ingenieurs 3, technikets 7, teekenaars, opz. 17, werkmeesters 15. Totaal 47. Textielarbeiders: hekelaars 6, katoen drukkers 28, kluwers e.a. 7, luikers 12, plaatsnijders e.a. 19, schrobbelaars 2, spinners 41, spoelers 2, staaldraaddraaiers 15, sterkers 2, strijkers 12, wevers 111, wol bewerkers 36, ongesch. textielarb. 55. Totaal 348. Transportarbeiders: chauffeurs 136, emballeurs 5, exp. knechten 25, koetsiers 19. loopknechten 37, schippers 103, maga zijnknechten 53, spoor- en trampers. 17, wakers 7. transportarbeiders 62, losse arbeiders 427. Totaal 891. Typografen: boekbinders 30, boekdruk kers 15. fotografen 2, hulp-vakarbeiders 3, letterzetters 31. steendrukkers 2. Tot. 83. Voedingsmiddelenarb.: bakkers 85, mo lenaars 1 ovenisten 4, slagers 64, suiker werkers 23, wijnkooperskn. 8, zoutzieders 1, zuivelbereiders 4, ongesch. fabrieks arbeiders 43. Totaal 233. Vrouwen: linnenjuffrouw 1. maasters 1, breisters 1, naaisters 12, winkeljuffrou wen 10, kantoorpersoneel 21, apothekers assistent 1, onderwijzeressen 4, boe'k- bindsters 1, serveersters 2, kraamverzorg sters 1, verpleegsters 7, teekenaressen 1, huisel. diensten 157, fabr. arb. 48. Totaal 268. Alg. totaal 4218; 6 Juni 1935: 3714: 7 Juni 1934: 2998. Ben. 58 ged. werkloozen en 104 werkverschaffing. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden voorwerpen in de maand Mei 1936: rijwielbelastingmerken, een étui inh. vulpenhouder, vulpotlood enz., een accu, een ijshaak, een blauw jongensjasje, sleu tels, een vulpotlood, een sjaal, handschoe nen, een autodop, een das, portemonnaies, een nummerbord van een auto, een bril met hoornen montuur, een kwitantie boekje, een blauwe regenjas, een kammetje, een lichtblauw ceintuur, 2 coupons japon- stof, een knot bruine wol, een zaklantaarn een blauwe kindermuts, een defecte lorgnet een rozenkrans, een lederen geldtasch, een stofbril, een paar zwarte regenpijpen, een handtaschje, een actetasch, een zilveren schakelarmbandje, een touw (lijn), een blauwe muts, een rood lakceintuur, een halsketting, een medaille K.O.O.S., een koperen sluitstuk, een accu, een kano, een damestasch, eenige postzegels, een zilveren vulpotlood, een bruin gevlamde vulpenhou der, een zakmes, een bruine blazer, een wit ceintuur, een zakmes, een hondenriem, een grijze deken, een actetasch, een verm. zilveren rozenkrans, een bruin taschje, een sigarettenkoker, een regenjas, een zwarte portefeuille, een schortje, kleedje en een theemuts, een zilveren rozenkrans, een zweep, een blauwe cape, een bruin kinder schoentje, een tompouce, een blauwe muts, een portefeuille, 3 Jaarverslagen School met den Bijbel, een zilveren halsketting met hanger, een rood kinderautotje, een nikkelen sigarettenkoker, een bruinlederen 'sigarenkoker, een bruine schooltasch, een autoped, een wit taschje, een oorknop, een verchroomd damesarmbandhorloge, een rozenkrans, eenige kwitanties, een slot, een dynamo, een communieboekje, een rozen krans in bruin étui, een blauwe regenjas. Gevonden ln de Electrische Tram (stads- lijn)2 paar handschoenen, 1 handschoen, 3 damesparapluies, 1 jongensjas, 1 tasch met boeken. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen eiken werkdag van 13 uur n.m. behalve Donderdags en Vrijdags ten Poll- tiebureele alhier. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Volkenbondswerk - Schuschnigg heden bij Mussolini? - De vlootbesprekingen. Tengevolge van telefonische gesprekken van Eden en Benesj met Avenol is over eengekomen om de Volkenbonds-assem- blée, behoudens onvoorziene omstandig heden op 30 Juni bijeen te roepen. De zitting van den Volkenbondsraad, welke 16 Juni zou beginnen, zal worden uitgesteld tot enkele dagen vóór de Assem- blée, vermoedelijk tot 27 dezer. In verband-.hiermede zal de conferentie van Montreux (over de remilitariseering der Dardanellen), die op 22 Juni was be legd, worden uitgesteld tot na de bijeen komsten van Assemblée en Raad. Men acht het waarschijnlijk, dat Benesj de eerstvolgende bijeenkomst der Volken- bendsvergadering niet zal presideeren. in verband met zijn functie als Tsjecho-Slo- waaksch president. In dat geval zou de assemblee in de eerste plaats een nieuwen voorzitter moe ten kiezen. In welingelichte Britsche krin gen verklaart men, dat minister Eden als voorzitter van den Volkenbondsraad voor- loopig de leiding op zich zal nemen. Zoo krijgt de Fransche regeering-Blum ook nog alle gelegenheid zich in te wer ken! Te meer, waar voorloopig de binnen- landsche toestand het nieuwe Fransche kabinet wel grootendeels zal bezig houden. De Engelsche pers is Blum over het al gemeen gunstig gezind en ziet de stakin gen meer als oorzaak der malaise dan als revolutionaire actie. Nadat op het congres van den interna tionalen bond van Volkenbondsvereeni- gingen te Glasgow aangedrongen was op plannen tot reorganisatie van den Vol kenbond, zoodat deze meer effectief zou worden, werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarbij een beroep gedaan wordt op alle landen aan te drin gen op rehabilitatie van het internationale systeem door toepassing van de volgende vier voorstellen: 1. Het organiseejen van een systeem van collectieve veiligheid, waarbij de aanval niet alleen strafbaar gesteld wordt, doch ook wordt voorkomen. 2. Het nemen van maatregelen, die er toe moeten leiden, den eerbied voor interna tionale verplichtingen te verzekeren. 3. Het aanvaarden van regelingen, die het mogelijk zullen maken zonder het toe vlucht nemen tot oorlog, zoodanige wijzi gingen in verdragen aan te brengen, als verstand en rechtvaardigheid eischen, en het aanvaarden van nieuwe overeenkom sten, die tot een economischen toestand moeten voeren, die meer in overeenstem ming is met de politieke solidariteit, die grondslag moet zijn van collectieve vei ligheid. 4. Internationaal toezicht op beperking en uiteindelijke vermindering van bewa pening en het onderdrukken van particu lier voordeel bij wapenfabricage. Heden zullen Schuschnigg en Mussolini elkaar vermoedelijk ontmoeten in de buurt van Forli, waar bok Suvich is aangekomen, die zal deelnemen aan het onderhoud. De Engelsch-Russische vlootbesprekin gen zijn gisteren op het Foreign Office hervat. Craigie, de adviseur van het Foreign Office, en de ambassadeur der Sovjet-unie, Maisky, hebben de leiding der besprekin gen, welke tot doel hebben de sluiting van een vlootverdrag tusschen beide landen, in overeenstemming met het drie-mogend- hedenverdrag van Londen. Overeenkom stige onderhandelingen worden, zooals be kend, gevoerd tusschen Londen en War schau. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: V. A. M. Edel-Compost. Verkoopkantoor voor Noord-Holland, Zuid-Holland en Zee land, N. Anes, Oude Heerengracht 19, Lei den. Handel in V. A. M. Edel-Compost (natuurmest). Eigenaar N. Anes, Leiden. Opheffingen: Firma Wed. L. A. Verhoeff, Steenstraat 3, Leiden. Koloniale waren en comestibles. Woningbureau „Oegstgeest", De Kempe- naerstraat 22, Oegstgeest. H. M. de Koningin is gisteren per auto onze gemeente gepasseerd op door reis naar Den Haag. De wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn., is verhinderd morgen spreekuur te houden. Ter gelegenheid van het a.s. 75-jarig bestaan der Chr. Jongel. Ver. „Prediker 12 la" zal de Chr. Harmonie Kapel niet hedenavond, maar morgenavond een rond wandeling door de Sleutelstad maken met begin- en eindpunt Janvossensteeg 17. Gistermiddag is het 5-jarig zoontje van den heer B„ dat in den Oude Singel aan het visschen was, te water geraakt. Een voorbijganger, de heer van der Ster begaf zich geheel gekleed to water en bracht den knaap behouden op den wal- Bij de onderhandelingen met Rusland vormt de kwestie van het Verre Oosten de groote moeilijkheid. Want van Britsche zijde wenscht men dat de overeenkomst zoowel op de Chinee- sche Zee als op de Oostzee betrekking zal hebben. Rusland wenscht echter de wer king van het verdrag te beperken tot Europa, zoolang Japan niet tot het nieuwe verdrag van Londen is toegetreden. Het heeft er veel van dat de Russen op dit stuk hun zin zullen krijgen. BELGIË. De crisis De staking te Antwerpen. Heden zal Vandervelde den Koning verslag uitbrengen over zijn bevindingen inzake de vorming van een regeering der drie partijen. Men blijft volhouden, dat opnieuw een beroep op van Zeeland zal worden gedaan. In den loop van den dag hebben gis teren te Antwerpen verschillende botsin gen plaats gehad tusschen de politie en stakers, die in de groote pakhuizen aan den haven de arbeiders tot staking der werkzaamheden wilden dwingen. Een paar malen was de politie gedwon gen van den blanken sabel gebruik te maken. Twee agenten werden gekwetst, enkele belhamels zijn gearresteerd. De commissie voor de haven van Gent heelt een vergadering gehouden, waar aanwezig waren de vertegenwoordigers der syndicaten van de christen-demo craten, socialisten en liberalen, zoomede een twaalftal afgevaardigden der werk gevers. Besloten werd, dat in de haven van Gent zal worden overgegaan tot eenzelfde loonsverhooging als eventueel te Antwer pen zal worden ingevoerd Verder werd besloten, dat te Gent geen enkel schip zal worden geladen of gelost, dat voor Antwerpen bestemd Is. ENGELAND. Staking bij Britsche Scheepvaart-maat schappij Duitsche ontkenning. De zeelieden, bootwerkers en het pak- huispersoneel van een soheepvaart- maatschappij zijn in staking gegaan wegens een loongeschil. Meer dan 50 sleepbooten dezer reederij liggen thans in verschillende havenplaat sen, met name te Hull. Nottingham, Shardlow en New-Mark, stil. De Duitsche consul te Kaapstad spreekt tegen dat er in Zuid-West Afrika een uit gebreide recruteeringscampagne zou wor den gevoerd. Hij verklaarde tegenover den vertegenwoordiger van Reuter dat alle Duitsche burgers der lichting 1915, die voor militairen dienst in aanmerking zou den komen, indien zij in Duitschland waren, geregistreerd moeten worden. Hij voegde er aan toe, dat Duitschland slechts deed, wat alle andere landen, die dienst plicht hebben, eveneens deden. FRANKRIJK. Nog steeds uitbreiding der staking. Gelijk elders in ons blad gemeld, is het kabinet Blum gevormd. Herriot is tot voorzitter van de Kamer gekozen met 377 stemmen van de 585. Vijftig stemmen werden blanco of ongel dig uitgebracht. Tot onder-voorzitters zijn gekozen: Pau- lin, Ferdinand Morin (soc.), Jacques Du- clos (comm.), Ducos (soc. rad.), Barety (iinks onafh.) en Soulier (rep. fed.). De nieuwe regeering vindt direct moei lijk werk op haar weg: de stakingen blij ven zich n.l. uitbreiden. De werkgevers in de metaalindustrie en aanverwante bedrijven hebben den minis ter van arbeid doen weten, dat de arbei ders zich niet gehouden hebben aan de voorwaarden, die gesteld waren bij het openen van de onderhandelingen. De werkgevers zullen derhalve de on derhandelingen, die reeds tot overeen stemming hadden geleid over het begin sel van een collectief arbeidscontract, op schorten. Zij verklaren voorts, bereid te zijn tot het hervatten der besprekingen op de zelfde basis, zoodra de arbeidsomstandig heden weer in normalen toestand zullen zijn teruggekeerd. De stakingsbeweging breidt zich steeds meer uit in de Parijsche krantenbedrij- ven. Alleen enkele roode bladen en de Action francaise, kwamen nog uit. Na een bespreking met de directie der „Messageries Hachette" heeft het syndi caat van krantenverkoopers besloten, van daag de kiosken gesloten te houden en niet de bladen in ontvangst te nemen, vooraleer de eisch inzake een grooter ver koopsprovisie zal zijn ingewilligd. De leden van het perssyndicaat te Parijs zijn in den namiddag in het gebouw van de „Echo de Paris" bijeengekomen. In deze vergadering hebben de direc teuren besloten, de publicatie hunner bladen vanavond 12 uur stop te zetten, daar hun gebleken is, dat de verspreiding en de verkoop der dagbladen onmogelijk zijn. Het personeel van drie Parijsche wa renhuizen is in staking gegaan. De maatschappij voor ijsvervoer heeft met de werklieden een overeenkomst ge- BINNENLAND. Het debat in de Tweede Kamer over het Vaste Lasten-ontwerp; de R..K. fractie zal tegen stemmen. (3e en le Blad). De nieuwe rijksweg Den HaagAmster dam vermoedelijk in 1938 gereed. (3e Bladj. De moord in den IJ-polder; tegen ver dachte is 12 jaar gevangenisstraf geëischt. (Rechtzaken, 3e Blad). J. C. Scheffer (D. J. K.) verbetert het Nederlandsch record 400 M. rugslag (Sport, 4e Blad). De Nederlandsche Varkenscentrale ge dagvaard. (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. De Volkenbond komt 30 dezer bijeen, de Volkenbondsraad 27 dezer. (Buitenland, le Blad). Eden bezoekt heden den Negus. (Ie Blad). De Fransche regeering Blum in fun-*:«i, (4e Blad). Nog steeds uitbreiding der Fransche stakingen. (Buitenland, le Blad). Heden de ontmoeting tusschen Schusch nigg en Mussolini. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. sloten, welke verschillende voordeelen voor de werknemers biedt. Het personeel heeft besloten onmiddellijk het werk te hervatten. De arbeiders krijgen een loons verhooging van 33 procent, afschaffing van overuren, betaalde vacantles van 6 tot 12 dagen en erkenning van het recht van organisatie. Verder werd een collec tief contract toegezegd. Volgens de stakingsberichten uit de pro vincie hielden alleen te Rijssel ongeveer 13.000 arbeiders in de metaal-industrie en in de weverijen de fabrieken bezet. Te Toulouse wordt in verschillende automobielfabrieken gestaakt. Reeds gisternacht ging de levering van levensmiddelen aan de centrale markt hallen met groote moeilijkheden gepaard en de prijzen zijn dienstengevolge geste gen. Doch hier schijnt het ergste voorbij. Na een bespreking tusschen de afgevaardig den der arbeiders, vrachtrijders en an der personeel der hallen met de afge vaardigden der werkgevers is een voor loopig collectief contract geteekend, waar door de levensmiddelenvoorziening zal kunnen worden hervat. De stakingsbeweging heeft zich ook uit gebreid tot het spoorwegdepot bij de mij nen van Lens te Wingles en tot de cen trale werkplaatsen, waar 600 arbeiders werkzaam zijn. Om vier uur klommen de arbeiders op de locomotieven en weiger den te vertrekken. In den loop van den morgen werden verscheidene treinen, die van het depot te Lens kwamen, op de lijn aangehouden door stakers. In de buitenwijken van Rouaan zijn 1800 arbeiders van de staalfabrieken aldaar in staking gegaan. De voorzitter van den bond van Fran sche producenten, Duchenin, heeft ln een schrijven aan den eersten minister na drukkelijk protest ingediend tegen het onwettige karakter van de staking, die geen rekening houdt met de principes van eigendom en individueele vrijheid. In de Noord-Fransche textielstreek Rou- baux-Tourcoing is het werk bij talrijke firma's stopgezet. In het gebied van Va lenciennes zijn ongeveer 12.000 metaalar beiders en mijnwerkers in staking. De communistische „Humanité" drukte den tekst af van het mantelverdrag voor de metaalindustrie, zooals dit door de ar beiders vandaag aan de fabrieksleidingen zal worden voorgelegd. Het contract is voor den tijd van een jaar opgesteld en behelst vrij organisatierecht voor de ar beiders in vakvereenigingen, invoering van bedrijfsraden in elk bedrijf van meer dan 10 arbeiders, twee weken vacantie met uitbetaling van loon na een jaar werken, dienstreizen tweede klasse etc. Het geëischte uurloon beweegt zich tus schen minstens 5.25 francs en 8.50 francs. Arbeiders boven de 18 jaar moeten het loon van volwassen werklieden ontvangen. VEREENIGDE STATEN. Ruim 11 millioen werkloozen. William Green de president van den Amerikaanschen vakvereenigingsbond deelt in een schriiven aan de New York Sun mede. dat het aantal werkloozen in. April naar de schatting van den bond 11.506.000 bedroeg.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1