LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 4 Juni 1936 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. EI.TA\ Telef€€6 SPORT. LUCHTVAART. VRAGENRUBRIEK- DE ALGEMEENE TOESTAND. Rond den Volkenbond. De secreiaris-generaal van den Volken bond, Avenol. heeft zich in verbinding ge steld met Benesj en met Eden, naar aan leiding van het verzoek van Argentinië tot een spoedige bijeenroeping van den Volkenbond. Men acht het te Genève zeer waarschijnlijk, dat deze vergadering nog in den loop van Juni zal plaats vinden. De vaststelling van den datum zal dezer dagen een onderwerp uitmaken van be sprekingen tusschen Avenol en de ver schillende regeeringen. De Madarlaga, de voorzitter der Com missie van Achttien, heeft een bezoek ge bracht aan Benesj. Naar verluidt, hebben de beide staatslieden gesproken over de kwestie der voortzetting van de sancties. De Madarlaga heeft zich willen vergewis sen van het standpunt van den Tsjecho- Slowaakschen president, Yoordat deze ter bijwoning van de te houden conferentie der staatshoofden van de Kleine Entente- landen naar Boekarest vertrekt. Bij geruchte verluidt, dat de bijeen komst van 16 dezer van den Volkenbonds raad eenige dagen zal worden uitgesteld. De nieuwe Fransche regeering kan dan zich inwerken, heeft te Montreux, waar de zee-engten-kwestie zal worden afge daan. gelegenheid tot polsen der overige mogendheden en bovendien zouden de zittingen van Volkenbond en Volken bondsraad spoediger op elkaar kunnen aansluiten. Chili blijft lid van den Volkenbond. Intusschen is de Negus te Londen ge arriveerd en met belangstelling wacht men af. wat de keizer daar zal doen. Eden ontving nogmaals den Italiaanschen ge zant Grandi. Mussolini heeft weer een onverwachte zet gedaan. De reeds te Genève aanwezige Italiaansche delegatie om deel te nemen aan de zitting van het Internationaal Ar beidsbureau is teruggeroepen. Op en neer gaat de stemming in Italië ten opzichte van den Volkenbond! FRANKRIJK. De kabinetswijziging - Uitbreiding der stakingen. Hedenmiddag zal het Kamer-presidium worden gekozen en treedt het kabinet-Sar- raut af, dat zooals men weet. vorig jaar het kabinet Laval opvolgde. DUITSCHLAND. Schacht gaat op reis. Dr. Schacht zal zich einde dezer week naar Bazel begeven, waar hij zal deel nemen aan de zitting van de bank voor Internationale betalingen, welke Maandag zal worden gehouden. Vervolgens zal dr. Schacht een officleele reis door Zuld- Oost-Europa maken als president van de Rijksbank. Hij zal zich naar Boedapest, Belgrado, Sofia en Boekarest begeven. De datum voor zijn vertrek Is nog niet definitief vastgesteld. SPANJE. Nieuwe botsingen. Diverse botsingen hadden weer plaats. Bij Malaga viel één doode. Te Santander Is de algemeene staking afgekondigd. Tc Sevilla hebben onbekenden den directeur der gevangenis met revolverschoten ge dood. Te Santander is voorts een dagblad directeur ernstig gewond. De dader pleeg de zelfmoord. In Alone werden één per soon gedood en twee ernstig gewond. In Asturia begon een algemeene mijnwer kersstaking. terwijl het aantal kleine sta kingen zoo groot is, dat het niet is te ver melden. o GRIEKENLAND. Vier en twintig uursstaking. De autoriteiten hebben een congres, waarop de vereeniging van een groot aantal vakvereenigingen zou tot stand komen verboden. In antwoord daarop hebben de vakvereenigingen een protest staking van 24 uur afgekondigd, die te middernacht is begonnen. BELGIË. De crisis - De staking te Antwerpen. Vandervelde heeft gisteravond de jour nalisten ontvangen. In antwoord op de vraag, of hij meende, dat het gewenschte doel bereikt was, deel de hij mede, dat hij morgen zijn bespre kingen zou voortzetten. Hij voegde hieraan toe. dat de door hem geraadpleegde politici zich hebben uitge sproken voor een drie-ledige regeering en dit in den ruimsten zin van het woord. Niet alleen de Christen-Democraten, maar de geheele Katholieke partij zou er in ver tegenwoordigd moeten zijn. Dit blijkt trouwens ook uit de door de Christen democraten uitgesproken wenschen. De meening. dat van Zeeland tenslotte opnieuw geroepen zal worden een regee ring samen te stellen, wint meer en meer veld. Het schijnt echter, dat men in politieke kringen de crisis wil rekken tot de vol gende week met het oog op de verkiezin gen voor de provinciale raden, welke Zon dag a.s. zullen worden gehouden, zoomede ten aanzien van de gevolgen, welke daar uit zullen kunnen voortspruiten nopens de samenstelling van den Senaat. Men denkt echter niet; dat zulks van invloed zal zijn op de mogelijke samen stelling van een uit vertegenwoordigers der drie partijen bestaande regeering. Het schijnt echter reeds vast te staan, dat Vandervelde geen deel zal uitmaken van de nieuwe regeering en dat het insti tuut minister zonder portefeuille zal wor den afgeschaft. In de paritaire commissie der haven van Antwerpen, welke heeft vergaderd, hebben de werkgevers medegedeeld, dat zij slechts over loonswijzigingen willen spreken, wan neer de arbeiders het werk zullen hebben hervat. Het aantal stakers wordt geschat op tienduizend. De stakers hebben besloten, geen gevolg te geven aan den elsch der patroons, dat zij eerst het werk moeten hervatten, aleer besprekingen over de loonen zullen kun nen worden gevoerd. De staking duurt dus voort. De transportarbeidersbonden hebben nu de leiding der staking op zich genomen. Sarraut. Blum zal hedenavond de opdracht tot vorming van een kabinet krijgen en mor genvroeg zal het „Journal Offlclel" de lijst zijner medewerkers publlceeren. Misschien zal het nieuwe kabinet zich reeds Zaterdagmiddag aan het parlement voorstellen. Flandin heeft gisteren gedurende bijna twee uren een onderhoud gehad met Del- bos, die in het nieuwe kabinet minister van buitenlandsche zaken zal worden. De toekomstige minister stelde zich op de hoogte van de groote loopende inter nationale kwesties. Waarschijnlijk zal heden wederom een onderhoud tusschen beide staatslieden plaats vinden. De stakingen blijven zich uitbreiden. Gisteren waren reeds 230 fabrieken daarbij betrokken met een 100.000 arbeiders en nog geregeld breidt de actie zich uit. Ook diverse leerfabrieken zijn bezet en nu de beweging ook overgaat naar levens- middelenbedrijven neemt de ongerustheid toe. Reeds zijn de arbeiders van de gasfabriek :e Nanterres in staking gegaan, terwijl ook ;n de waterbedrijven In de banlleu van Parijs staking dreigt. Bovendien hebben alïe Parljsehe Ijsfa brieken het werk moeten stilleggen, zoo dat de melkdepüts niet meer van Ijs kun nen worden voorzien. Meer dan de helft van de voor Parijs bestemde mel.c wordt voor het gebruik geconserveerd met behulp van ijs. Ook bij een deel van de sroote leveran ciers van benzine is thans staking uitge broken. Een groote Panische benzinemaat. schappij die 30 groote depóts heeft, heeft volgens de Matin medegedeeld, dat 27 dezer depóts door de arbeiders bezet zijn 1 en geen benzine meer kunnen 'everen. In Rouaan wordt in de meeste groote chemische fabrieken^ gestaakt. De arbei ders hebben ten deelé eischen gesteld, die soms ODloopen tot loonsverhooging met 50 procent In de meeste gevallen hebben de arbeiders de fabrieken bezet en verklaard, dat zij niet eerder daaruit zouden ver trekken dan wanneer hun eischen inge willigd zijn. De textielindustrie in Riissel is sinds gisteren in grooten omvang door de stakingsbeweging aangetast In een meubelfabriek eischen de arbeiders 35 pro cent loonsverhooging. Ook de groote staal fabrieken Forges et Acieres de Denain et Anzin die 3700 arbeiders ln dienst hebben, liggen sinds gistermiddag stil. De '.elding dezer fabrieken heeft ter bestudeering van de eischen der arbeiders een bedenktlld van 24 uur gevraagd. De stakingsleiding heeft hierop doen weten, dat wanneer de arbeiders niet zonder verwijl genoegdoe ning kriigen zouden, zii de hoogovens zou den laten dooven. In ie Havre hebben onbekende daders reeds tweemaal een roode sovjet-vlag met sikkel en hamer aan een lichtmast ge- heschen De vlag is door de Doiitie ver wilderd. zonder dat de daders konden worden gevonden De staking is in den afgeloopen nacht ook overgeslagen naar de Messageries Hachette. de bekende onderneming, die zich bezig houdt met het vervoer van dag bladen. Allereerst werd het werk neerge legd door de chauffeurs der vrachtauto's, die des nachts de pakketten kranten naar de stations vervoeren. Gistermiddag was een accoord tusschen werkgevers en werk nemers tot stand gekomen waarbij een loonsverhooging van tien procent was toe gekend. Een andere kwestie was echter nog niet behandeld. Te twee uur in den nacht reden de vrachtwagens weg, doch aan beide einden der straat bleven zij staan, waar door het anderen auto's onmogelijk ge maakt werd het vervoer over te nemen. Bij de aflossing der ploegen verzamelde zich een groote menigte in de krantenwijk: de politie hield hier een oogje in het zeil PALESTINA. De actie der Arabieren. Gisteren werden te Jeruzalem vijf Jood- sche communisten gearresteerd. Een der stakingsleiders, de advocaat Hassan Sidki Najani die onlangs naar Betjibrln wa3 verbannen, is thans overgebracht naar een concentratiekamp in de woestijn. Ook andere Arabische leiders zijn verbannen. De immigratie der Joden is in den loop vap Me' teruggeloopen Zij bedroeg slech's 2153 personen tegen 3095 in April en 3643 in Maart. Te Damascus, in Syrië, zijn bo>- singen ontstaan met de politie, omdat de bevolking de leveranties van levensmid delen door Joodsche kooplieden naar Pa lestina wilde verhinderen. Diverse botsingen leverden eenige ge wenden op Onmiddellijk nadat twee Arabieren in de nabijheid van de Joodsche nederzet ting Rischon twee Joden hadden over vallen, verschenen Britsche troepen, die he' Arabische dorp omsingelden. Alle hui zen werden naar wapenen doorzocht. Vijf personen, waaronder de vermoedelijke da- de-s werden gearresteerd. Het dorp kreeg een collectieve boete van 500 pond en zal een specialen politiepost moeten onder houden. Als borgstelling werd de geheele oogst der gemeente in beslag genomen. ENGELAND. Monument voor wijlen Koning George Duitschiand in Zuid-West-Afrika. Ter gelegenheid van den verjaardag van wijlen Koning George V Is gisteren het ..Koning George V herdenkingsfonds" ge opend met een oproep door den Lord Mayor van Londen, voor een nationaal ge- denkteeken, in den vorm van een stand beeld, dat geplaatst zal worden op een speciaal daarvoor te ontruimen plek tus schen de parlementsgebouwen en de Westminster Abdij, en in den vorm van overal in den lande aan te leggen speel plaatsen De eerste bijdragen zijn reeds ontvangen. De eerste minister heeft gis teravond ten behoeve van het fonds eer radiorede gehouden, welke naar Amerika werd gerelayeerd. De advocaat van Sir Alfred Bates heef; medegedeeld, dat hij aan alle makelaars, bij wie Bates verzekeringen had gesloten met het oog op de nieuwe begrooting che ques gezonden heeft ten bedrage der uit gekeerde sommen, plus de afsluit-provisies voor de bezorgde verzekeringen. Op het oogenblik wordt in geheel Zuid- Wefet-Afrika een uitgebreide camphgne gevoerd voor de werving van recruten voor den militairen dienst van Duitsch iand. Naar beweerd v/ordt, staat deze re- I cruteering onder direct toezicht van den Duitschen consul. Voortdurend melden jonge Duitschers zich aan voor de keuring bij den Duit schen dokter Tot degenen, die zich aan melden, zouden ook vele Britsche onder danen behooren. Het bevel zich aan een keuring te on derwerpen is, naar beweerd wordt, gege ven in den vorm van brieven, welke door den consul zijn onderteekend en waarin o.m. wordt verklaard, dat zij die geen ge hoor geven aan den oproep of zich tegen de opdracht van den consul verzetten, zullen worden gestraft met een geldboete van 150 RM of in de gevangenis zullen worden opgesloten. Welk laatste alleen mogelijk wordt bij herstel van het Duit- schc gezag! Hoe Engeland hierop zal reageeren? TS JECHO-SLO W AKI JE. Onderhandelingen over buitenlandsche credietverleening. Volgens de bladen worden, te geltfk met de uitgifte van een binnenlandsohe lee ning voor de nationale verdediging, particuliere onderhandelingen gevoerd met het buitenland, om de noodige cre- dieten te verkrijgen voor binnenlandsche openbare werKen. Op het congres der Tsjecho-Slowaak- sche spaarbanken besprak de minister van financiën, dr. Kalfus. de leening voor de nationale verdediging. Dit wetsontwerp toont aan, zoo sprak hij, dat geen van de opbouwende factoren in dit land aan de noodzakelijkheid en de ernst van dezen stap twijfelt. Wij zien in alle landen, hoe groote bedragen den laaisten tijd voor de vervolmaking der bewapening beschik baar worden gestéld, omdat de ervaring heeft getoond, dat de technische uitrus ting het belangrijkste verdedigingsmiddel is en de technische uitrusting beteekent de behoefte aan geld. De minister zeide, te hopen, dat dit goede werk in het be lang van de consolidatie en de veiligheid des lands zou slagen en hij noodigde de vertegenwoordigers der spaarbanken uit hieraan mede te werken, want het wel slagen zou een versterking zijn van het voornemen om als stevige gezonde staat te blijven bestaan en den komenden gene raties iet£ achter te laten dat in het licht der historische ontwikkling een eereplaats bekleedt. POLEN. Moscicko tien jaar president der republiek. Gisteren is overal in- Polen plechtig de dag herdacht, waarop tien Jaar geleden professor Moscicko het presidentschap der republiek aanvaardde, 's Morgens heeft ln de kathedraal een pleohtige dienst plaats gevonden. die behalve door den presi dent en ziin familie werd bijgewoond door de leden der regeering Kydz Smigly, den inspecteur-generaal van het leger, en de leden van het diDlomatleke korps Voorts vond een défilé der troepen plaats 's Avonds werd den president een groote serenade gebracht met fakkels en flam bouwen. o tJIT HET VERRE OOSTEN. De Chineesch-Japansche spanning. De bladen publiceeren een telegTam uit Kanton, waarin wordt gezegd, dat de po litieke raad van het Zuid-Westen een ma nifest heeft uitgegeven, waarin een on middellijke oorlog tegen Japan wordt ge- élscht en geprotesteerd wordt tegen de verhooging der Japansche effectleven ln Noord-Chlna. In zekere Japansche kringen verklaart men. dat het manifest ln werkelijkheid gericht ls tegen Tsjang Kai Sjek, dien men ervan beschuldigt dictatoriale nelgin gen te hebben, zich slechts met binnen landsche kwesties bezig te houden en Ja pan China te laten binnenrukken. De autoriteiten van Kwantoeng en Kwasi spreken de Japansche berichten, als zouden de Kanton-troepen oprukken in Hocnan, beslist tegen. Men stelt zich voor bij de Japansche regeering te pro testeeren tegen de verspreiding van ge ruchten, waarvan zich een Japansch pers bureau tot echo heeft gemaakt. Ondanks de geruststellende mededeeltngen van offi- cieele zijde blijft de depreciatie van den Kantoneeschen dollar voortduren. ZUID-AMERIKA. De strijd tegen het communisme. Uit Asuncion wordt gemeld, dat op een vergadering van hooge officieren van het Faraguaansche leger onder meer ls beslo ten dat van de regeering gvraagd zal wor den. het communisme buiten de wet te stellen. IN EN OM ABESSYNIË. ADDIS ABEBA. 4 Juni. 'Stefanli. Maarschalk Graziani heeft de diploma tieke vertegenwoordigers die bij den Negus geaccrediteerd waren, ontvangen. Hij had een Hartelijk onderhoud met hen. Men heeft een plan voor openbare wer ken opgesteld, waarbij allen die in Addis Abeba geen werk hebben, te werk zullen worden gesteld zonder onderscheid van nationaliteit. De werkzaamheden zullen morgen aanvangen. Teneinde te voorkomen, dat op kunst matige wijze de kosten voor levensonder houd zullen stijgen, zal een maximum- loonniveau voor Inboorlingen en voor Europeanen worden vastgesteld. EEN NOODLOTTIGE GRAP. ATCHISON (Kansas). 4 Juni. (A.N.P.). - Gisteren hadden enkele vrienden een ze keren Harvey E. Smith, een reiziger, ln zijn hotelkamer alhier opgesloten. Toen de eenzaamheid hem begon te vervelen en zijn vrienden hem nog niet bevrijd had den. bond Smith een aantal lakens en dekens aan elkaar, teneinde door het raam de vrijheid te herkrijgen. Het geïmprovi seerde koord bleek echter niet sterk genoeg te zijn, zoodat de man van een hoogte van vijf verdiepingen naar beneden stortte. Hij was op slag dood. GROOT HOOGVERRAADPROCES IN POLEN. KATTOWITZ. 4 Juni. (D.Np.i. Voor de groote strafkamer alhier is gisteren het proces begonnen tegen 119 beklaagden, die beschuldigd worden van hoogverraad. Zij hadden een geheimen politleken bond gesticht, die ten doel had gebiedsdeelen uit het Poolsche staatsverband los te maken en bij Duitschiand te doen aan sluiten. De organisatie bestond uit 12 plaatselijke afdeellngen en telde eenige duizenden leden. PETROLEUM IN BRAZILIË? RIO DE JANEIRO, 4 Juni (A N. P.) - De regeeiïngscommlssie, die belast was met het instellen van een onderzoek naar het voorkomen van petroleum in Brazilië ls in Rlo de Janeiro teruggekeerd. In haar rapport deelt de commissie mede, de sterkste aanwijzingen te hebben verkregen van het bestaan van petroleum in de sta ten Alagoas en Bahia. PRESIDENT AMERIKAANSCH CONGRES PLOTSELING OVERLEDEN. WASHINGTON. 4 Juni (Reuterl. Wel lington Byrns, de president van het Con gres, is plotseling overleden aan een hart- aandoenlng. Hij is 66 jaar geworden. De staatsbegrafenis zal Zaterdag plaats heb ben. President Roosevelt zal zich aan het hoofd van den stoet stellen. NASPEL VAN DE AFFAIRE-IIAUPTMANN. NEW-YORK, 4 Juni (D.N.B.). Naar uit Mount Holly in New-Jersey gemeld wordt, is Ellis H. Parker, de bekende detective, die gouverneur Hoffmann terzijde heeft ge staan, bij het particuliere onderzoek naar het geval-Lindbergh, onverwacht gearres teerd. Zijn uitlevering aan de Justitieele autoriteiten van den staat New-York is verzocht. Parker wordt er van beschuldigd bij de ontvoering van den advocaat Wen- del, wiens bekentenis de baby van Lind bergh te hebben gedood, indertijd de exe cutie van Hauptmann nog eenmaal heeft doen uitstellen, een leidende rol te hebben gespeeld. Parkers arrestatie zal naar de meening van velen de politieke positie van gouver neur Hoffmann een ernstlgen schok toe brengen. 4556 (Ingez. Med.) VEREENIGDE STATEN. Landon presidentscandidaat? Het Zwarte Legioen. Het schijnt dat Landon, de gouverneur van Texas, momenteel de beste kans heeft te Cleveland 9 dezer te worden gecandi- deerd voor het presidentschap namens de republikeinen. Tijdens het proces tegen twaalf leden van het „Zwarte Legioen", verdacht van moord op Charles Poole, die zou zijn ge pleegd. omdat Poole zijn vrouw mishan delde, vroeg het Openbaar Ministerie aan een der beklaagden, Dayton Dean: „Indien u opdracht ontving een moord te plegen of een andere misdaad te begaan, zoudt u dat dan doen?" De beklaagde beantwoordde deze vraag bevestigend. Vervolgens gaf hij een beschrijving van de bijeenkomst waarin besloten was om Poole te bestraffen. Op de vraag waarom Poole doodgescho ten was, antwoordde Dean: „De leden van het legioen moesten orders aannemen". Ook de vraag van het O. M. of Dean hiermede bedoelde te zeggen, dat hij iedereen moest neerschieten omtrent wien hij een dergelijk bevel kreeg, beantwoordde Dean bevestigend. Daar Dean tijdens het verdere verhoor bekende Poole te hebben gedood, werd hij tot de doodstraf veroordeeld. DE VOLKENBOND 29 JUNI BIJEEN? GENEVE. 4 Juni (D.N.B.i Op gron(J van de besprekingen, die de laatste dagen tusschen den secretaris-generaal van den Volkenbond den Argentljnschen gedele geerde Guinazu en dr. Benesj als voorzit ter van de Volkerfbondsvergadering geI j voerd zijn, ls men thans naar verluidt voornemens de Volkenbondsvergadering 1 op 29 Juni bijeen te roepen. De Volkenbondsraad, welks zitting op I 16 Juni beginnen zou, zou dan in overeen- I stemming daarmede, eerst tegen het einde van de maand bijeenkomen. OVERSTROOMINGEN IN TURKIJE. ISTANBOEL, 4 Juni (A.N.P.l. - Tenge volge van wolkbreukachtige regens zijn nabij Silifke de rivieren buiten hun oevers getreden. Het hooge water vernielde de oogsten en richtte in de dorpen groote schade aan. Een kind wordt vermist. Nabij Cifte Kahve zijn twee jonge mannen door den bliksem getroffen en gedood. KWESTIE DER SCHADELOOSSTELLING WEER AAN DE ORDE. WASHINGTON. 4 Juni (Reuter). In ver band met de ontdekking van nieuwe do cumenten, heeft de gemengde Duitsch— Amerikaansche commissie eenstemmig be sloten, de kwestie van de schadeloosstel ling tot een bedrag van 50 millioen dollar, die door de Ver. Staten van Duitschiand Is geëischt, weer aan de orde te stellen. Deze etsch wordt gemotiveerd met de verant woordelijkheid van Duitschiand voor de verwoestingen, die in de jaren 1916 en 1917 in verschillende fabrieken en munitie depots zijn aangericht. De commissie heeft de uitspraak van het Haagsche Hof van 1932, waarbij de Dultsche regeering van Iedere verantwoordelijkheid werd vrijge sproken, geannuleerd. DE FRANSCHE STAKINGEN. PARIJS, 4 Juni. (Reuter) De C.G.T., de bond van vakorganisaties, heeft het voornemen, de leidljig der staking op zich te nemen om den strijd rustig te leiden en ln het belang van allen tot een gunstige oplossing te komen. DE SPANNING IN HET VERRE OOSTEN, KANTON, 4 Juni. (Reuter) Hoewel de oorlogsgeruchten officieel gedementeerd worden is een toenemende spanning merk baar. De anti-Japansche stemming is aangewakkerd door den oproep tot tegen stand tegen Japan. Vertegenwoordigen van verschillende anti-Japansche organi- saties hebben een betooging gehouden en hun verlangens bij de autoriteiten ken baar gemaakt. Uit Nanking wordt gemeld, dat generaal Fait Tsjoeng Hsi, de commandant van Kwangsi, verklaard heeft, dat zijn pro vincie vastbesloten ls zich tegen een Ja- pansohen aanval te weer te stellen. INTERNATIONALE ARBEIDS- CONFERENTIE GEOPEND. GENEVE, 4 Juni. (Reuter). Vanmorgen te 11 uur is de Internationale Arbeldscon- ferentie geopend onder voorzitterschap van den Canadeeschen afgevaardigde Rld- dell, president van den raad van beheer I van het Internationaal Arbeidsbureau. Acht-en-veertig staten zijn vertegenwoor digd door in totaal 153 gedelegeerden en 236 technische adviseurs. Duitschiand en Italië hebben geen vertegenwoordiging gezonden. Riddell hield de gebruikelijke openingsrede. o DE BRITSCHE TEXTIEL INDUSTRIE. MANCHESTER, 4 Juni (A.N.P.). De tex tielfabrikanten hebben zich gewend tot het ministerie van handel, in verband met het dreigende schandaal, dat de vlaggen voor de kroningsfeesten, in het komende jaar te houden van buitenlandsch fabri kaat zullen zijn. Geëischt wordt, dat de regeering stappen zal ondernemen, teneinde buitenlandsche vlaggen en versleringen te weren. In Lan cashire en in handelskringen is men ver ontrust door de stijging van den Japan- schen vlaggenexport. en men vermoedt dat hiervoor de hulp der regeering ls inge roepen. DUIVENSPORT. „STEEDS SNELLER" (NOORDWIJK). Wedvlucht vanaf Pont St. Maxence. af stand 370 K.M. In concours 104 duiven, lossing 8.10 uur. Wind was Noord. Uitsla gen luiden: P. Barnhoorn 1, 15: J. Rak- horst 2, 8, 10. 14, 17. 18; Gebr. Boot 3, 191 Gebr. Klinkenberg 4, 5, 7; M. v. d. Wiel 6. Gebr. Cramer 9; A. van Duin 11. 13; Ge°J' Passchier 12; C. J. Eygensteyn 16; J. v. d. Niet 20, 21. Het was een zware vlucht en de vogels kwamen onregelmatig binnen. De eerste duif kwam om 2.46.43 en de laatste om 4.25.26 uur. MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. Een Oostenrljksch militair v"eB*u.'£-J5 I te Aspern neergestort. De leerling-P1™ die het toestel bestuurde, kwam om leven. P. K. te L. Het adres van een fabriek van Nortonpompen ls ons onbekend. Mevr. S. te L. - Leiden, Utrecht. Culem- borg, Zaltbommel, Den Bosch. Neerpelt, Hasselt, Tongeren, Luik, ene 2-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2