Wijzigingen in de reisbelasting. 77,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 4 Juni 1936 Vierde Blad No. 23370 GEMENGD NIEUWS. milliarden rupsen van schaik tot geffen. Kijk, dat is bros-heid! N.V. Paul C. Kaiser buitenlandsch gemengd. RECHTZAKEN. Minister Oud bereid tot concessies. VRAGENRUBRIEK. SCHEEPSVERBINDINGEN. ONBEREKENBARE SCHADE WORDT AANGERICHT. Wanneer men thans aldus het Hbld. over den rijksweg Nijmegen—'s Herto genbosch, van Schalk tot Geffen komt, riet men over een afstand van ongeveer tien kilometer niet anders dan volkomen bladerlooze boomen. Wanneer men weet, bat hier de boomen op een onderlingen aistand van ongeveer acht meter ter weerszijden van den weg staan, dan krijgt men eenigermate een indruk van de vraat- iucht van de rupsen, die hier, zooals wij reeds hebben gemeld, gedurende ongeveer een maand hun vernielend werk verricht hebben en daarmede thans voortgaan in het veld en de tuinen van de bewoners. Ook is het duidelijk geworden, dat het aantal rupsen met geen mogelijkheid te schatten is, dat het in de milliarden loopt. Niet voor niets spreekt men dan ook van een plaag voor deze streek, want onbe rekenbaar is de schade, die is aangericht. Verdelgingspogingen hebben tot dusver geen resultaat gehad. Nu de boomen vrijwel geen voedsel voor de rupsen meer bieden, zijn zij het veld ingetrokken. Een breede strook is reeds geteekend. Vooral aan de zijde, waarheen de wind waait, is het land zwaar bezocht. Men heeft daarbij al evenzeer merkwaar dige ervaringen opgedaan. Het blijkt n.l., dat de rupsen bijzonder verzot zijn op rozenblaadjes. De rozenboomen en rozen struiken zijn n.l. het eerst ten offer geval len aan de vraatucht der dieren, terwijl zij bovendien van aardbei-pollen, jonge salade en andere vroege .groen te profiteeren. Daarna kwamen de peren- en appel- boomen aan de beurt en waar zij van de genoemde planten en andere gewassen niets meer kunnen vinden, hebben zij de iersenboomen aangetast. Overlast in de huizen. Wat nu de overlast betreft, die de die- ten in de hulzen aanrichten, daarvan ver namen wij treffende staaltjes. Het eerste werk, dat de bewoners des morgens te doen hebben, is de woon- en slaapvertrek ken reinigen van de binnengedrongen rupsen. Daarna begeeft men zich met een bezem gewapend naar buiten en neemt de muren van de huizen onderhanden. Wan neer dit werk verricht is, heeft men ge woonlijk een op een hoop geveegde rup- tenmassa, die met petroleum overgoten en Terbrand wordt. Sommige lieden hebben een meer practische methode gevonCen. Zij steken een oude fietsband in brand en iaten de vlammen langs de muren lekken, taardoor de drommen rupsen wellicht nog jrondiger opgeruimd worden. Dit gaat nu li weken lang dagelijks door zonder dat ran vermindering van het aantal rupsen gesproken kan worden. Trouwens wan neer men de kale boomen ziet, ontwaart men direct, dat het aantal nog ontstel lend groot is. Dikke klompen, soms ln een enkele boom vele tientallen, hangen in de boomen, en wel zwaar wreekt zich het verzuim, dat men de nesten van den win ter niet heeft uitgeknipt en verbrand. Over ongeveer veertien dagen gaan de rupsen potten en het zal althans voor dit jaar het einde van de plaag beteekenen. Het drinkwater bedorven. Een groot deel van de bewoners van deze streek betrekt het drinkwater uit putten, die gewoonlijk niet met deksels gesloten zijn. en zich onder boomen bevinden. Slechts een klein percentage is zoo geluk kig een pomp te bezitten en waterleiding kent men in deze streek in het geheel niet. Die putten nu waren in erge mate ver ontreinigd door de duizenden rupsen, die er in terecht gekomen zijn. De burgemees- Ier van Heesch heeft zich in verband hiermede in verbinding gesteld met de inspectie voor de Volksgezondheid met de vraag, wat daartegen moest worden ge- taan. Het antwoord luidde: de putten af sluiten met een deksel en indien zij reeds boor rupsen verontreinigd zijn, het water üet gebruiken. Ook hier kwam men echter schter de feiten aan. want verreweg het Bootste deel der putten krioelde reeds 'an de rupsen en het water was absoluut ongeschikt voor menschelijk of dierlijk gebruik. De burgemeester heeft dan ook Jlreot maatregelen genomen om de bevol king op het gevaar attent te maken en «eft laten aanzeggen en in de plaatselijke bladen gepubliceerd, dat het gebruik van *ater uit de putten gevaarlijk was. De menschen betrefeken thans hun water uit Pompen of van rupsen vrij gebleven put ton, waartoe zij het van soms groote af standen moeten aanvoeren. KUSTLICHT UIT ELKAAR GESPRONGEN. Twee kinderen gewond. Met een hevlgen knal, welke tot ver ln "on omtrek hoorbaar was, vloog gister- hond te ongeveer kwart voor zeven het kustlicht onder Brouwershaven, genaamd i.Osselichtje" naai* het gehucht Osse in de lucht. De vermoedelijke oor- hak is het springen van een flesch ge comprimeerd blauwgas, waarop het licht prandt. Twee in de nabijheid aanwezige jongens werden gewond, waarvan een ta- ®e"ik ernstig. De lichtgewonde, zekere 'Jn der Panne uit Scharendijke kon naar ™ns worden vervoerd. De andere, de 12- "ige Padmos, uit Eikerzee werd in een °e nabijheid zijnde woning binnenge- Jhgen, waar dokter Itman de eerste hulp '«leende. ,k>e jongen had vleeschwonden aan de pen bekomen, doch er bestond geen Mensgevaar. Het slachtoffer is overge bracht naar het ziekenhuis te Noord- jouwe. Het ongeluk is betrekkelijk goed jko'popen, want de ontploffing was van '"sagen aard. Het draailicht, dat boven Ta» s'aab. is geheel uit elkaar ge- i(iu n 1161 steenen voetstuk Is versplin- ra. Be ruiten van een belendende boer- "1 zijn door de luchtverplaatsing ge dongen. i.I?en het ongeluk gebeurde liepen de ™8ens op den dijk te wandelen. Breek een groote ronde beschuit van Paul C. Kaiser door: ze verkruimelt niet omdat ze zoo bros is omdat dc samen stelling zoo juist-afgemeten is! Het beste van het beste wordt ervoor gebruikt en dat kunt U direct proeven! 9 ct. per rol van 9 stuks met Paula-bon. Groote ronde beschuit N. V. PAUL C. KAISER. BESCHUITFABRIEKEN - ROTTERDAM 4648 (Ingez. Med.) FRAUDULEUZE MARGARINE. Inval in een clandestien margarinebedrijf te Hilversum. Na reeds lang te hebben vermoed, dat zich te Hilversum een clandestiene bereid- plaats van margarine moest bevinden, werd gisteren door rechercheurs der land- bouwcrisiswet uit Amsterdam met groot succes een inval gedaan in een perceel te Hilversum, bewoond door een boterhan- delaar. In de woning werden duizenden marga rinewikkels in een divan aangetroffen. In de garage en in den kelder daarvan werd een geheime bereidplaats van margarine aangetroffen, waar zich een groote partij bakersvet en verpakte margarine, alsmede onverpakte margarine bevond. Op een groote paktafel had men een mengapparaat aangebracht. De geheele tafel was besmeerd met margarine. Door middel van boterkleursel. zout en water, had men goed gelijkende margarine ver vaardigd welke bij onderzoek echter zet meel bleek te bevatten. De hygiëne liet zeer veel te wenschen over en het bedrijf bleek verre van zin delijk. De geheele partij alsmede vele werk tuigen. comfoor en mengtafel werden in een vrachtauto ongeladen en naar Amster dam overgebracht. Tegen den eigenaar werd proces-verbaai ongemaakt. Nog eenige huiszoekingen werden in den loop van den dag verricht, welke geen resultaat opleverden. Uit het onderzoek bleek, dat reeds lan ger dan een jaar frauduleus margarine werd gemaakt en te Hilversum uitgevent. DE BRUG OVER DE ROTTE TE TERBREGGE INGESTORT. Geen persoonlijke ongelukken. De ijzeren brug over de Rotte te Ter- bregge bij Rotterdam, is gistermiddag om één uur, onder daverend geraas ingestprt. Eén van de pilasters van deze brug, waar op de balans rust, heeft het begeven en is op drie plaatsen gebroken, met het gevolg, dat het bovenstuk naar beneden kwam en schuin boven de brug bleef han gen. Juist was een T.O.D.-bus gepasseerd, toen het ongeval gebeurde. Gelukkig hield de tweede pilaster het uit, doch men vreesde, dat ook dit gedeelte naar beneden zou komen. De brug is eigendom van den polder Schieland en verbindt de kom van Ter- bregge met het Noorden van Hillegersberg. Er is een vrij druk verkeer over de brug, daar alle automobilisten, die via Hillegers berg naar Gouda willen, deze brug moeten passeeren. De T.O.D. heeft even voorbij de brug haar eindpunt. Juist gisterochtend was men weer aan het repareeren van de brug begonnen. In den schafttijd van de werklieden is het ongeluk gebeurd, waardoor wonder boven wonder niemand getroffen werd. Slechts kreeg een vierjarig meisje een stuk ijzer tegen het hoofd, waardoor zij een bloedende wonde aan het gezicht op liep en haar eenige tanden werden uit geslagen. Het voetgangers-, zoowel als het rijverkeer van Terbregge naar Hillegers berg is afgesloten. Ook de scheepvaart ondervindt hinder, omdat de doorgang is belemmerd. Voetgangrs en wielrijders worden met een platte schuit voor eenige centen over gezet. N.R.Crt. o BRAND IN EEN BAKKERSWINKEL TE ROTTERDAM. Gisteravond omstreeks tien uur ontdek ten surveilleerende agenten, dat er rook sloeg uit het winkelraam van de be schuit- en banketbakkerij van mevr. J. J. Seyner, aan den Goudscheweg 152 te Rotterdam. In het pand was niemand aanwezig. Om half acht waren de bewoners wegge gaan en om acht uur had de winkeljuf frouw de zaak gesloten, op welk tijdstip zij niets bijzonders had gemerkt. Onmiddellijk werd de brandweer ge alarmeerd, die spoedig met vijf spuiten en een motorreservewagen ter plaatse verscheen. Met- een straal op de water leiding tastte de brandweer het vuur aan, en het gelukte haar in korten tijd den brand onder de knie te krijgen. Niettemin is een groot gedeelte van de bakkerij uit gebrand. Een achter de bakkerij gelegen sousterrain, bestaande uit een groote en een kleinere kamer, werd in de asch ge legd, terwijl ook een bovenkamer geheel uitbrandde. Een oogenblik bestond er gevaar, dat het naastgelegen pand, een handel in markiezen, rolluiken en rolhekken van den heer C. de Klerk, ook door het vuur zou worden aangetast, doch de brandweer heeft de brand tot perceel 152 weten te beperken. Op het gerucht, dat er zich nog kin deren in het pand zouden bevinden, is de reddingsbrigade uitgerukt. Deze heeft evenwel geen dienst behoe ven te doen. Wel heeft men, op het mo ment dat er gevaar bestond, dat het vuur naar andere perceelen zou overslaan, een bejaarde man van een eerste étage naar beneden gehaald. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. SPIONNEERENDE AMBTENAAR ONTSLAGEN. De ambtenaar op arbeidscontract, werk zaam bij den Rijksdienst voor Arbeids bemiddeling en Werkloosheidsverzekering, die spionnage heeft bedreven ten behoeve van een lid der N.S.B. te Rotterdam, is thans door den minister van sociale zaken ontslagen, nadat de directeur van dezen dienst den ambtenaar reeds had geschorst. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL, Vier dooden. vier zwaar gewonden. Op den weg van Cairo naar Zagazig heeft een verschrikkelijk auto-ongeluk plaats gehad. Een autobus reed in volle vaart tegen een boom, om, nadat de ben zinetank was ontploft, in een kanaal te storten. Vier Egyptische inzittenden verdronken. Vier anderen, waaronder twee regeerings- ambtenaren, werden zwaar gewond. GROEIEND ROME. Blijkens de laatste statistieken telt Rome op het oogenblik 1.200.000 inwoners, terwijl het aantal inwoners in 1921, het jaar voor het begin van het fascistisch bewind, nauwelijks de helft hiervan, n.l. 656.000 bedroeg. In 1871 telde Rome slechts 229.000 in woners. o DOODSTRAF OP OPIUM-GEBRUIK. De Chineesche regeering heeft de nieu we wet op het opium-gebruik afgekon digd. Zij stelt bij derde veroordeeling de doodstraf vast voor alle opiumschuivers, terwijl ambtenaren, studenten en hoog leeraren reeds bij de eerste overtreding ter dood kunnen worden veroordeeld. MONUMENT TER NAGEDACHTENIS AAN KONINGIN ASTRID. De fabriek te Uddevalla (Zweden) aan wie koning Leopold van België de ver vaardiging heeft opgedragen van een wit granieten monument ter nagedachtenis aan Koningin Astrid, zal het gedenktee- ken binnen enkele dagen naar Zwitserland zenden, waar 't zal worden opgesteld op de plaats, waar de Koningin oo zoo tra gische wijze om het leven is gekomen. In het monument zullen de wapens van het Belgische Koningshuis en van het Huis Bernadotte gebeiteld zijn. ZEVEN GEWONDEN BIJ AUTO- ONGEVAL Een vrachtauto is ingereden op een de tachement leerlingen der Fransche mili taire school van St. Cyr. Hiervan werden er zeven zwaar gewond. Een is overleden, en een andere verkeert in hopeloozen toe stand. GEEN ONTBINDING VAN HUWELIJK DEB IRAKEESCHE PRINSES. Met betrekking tot de geruchten, vol gens welke de maarschalk van het Irakee- sche hof stappen zou hebben ondernomen om het huwelijk van de prinses met een oud-hotelportier te laten annuleeren. wordt in bevoegde kringen verklaard, dat hiervan geen sprake is. dat het huwelijk volkomen geldig is, dat het door niemand zou kunnen worden geannuleerd en dat het paar erg gelukkig is- VIJF DOODEN BIJ EEN ONTPLOFFING. Te Curitiba in Brazilië heeft een ont ploffing plaats gehad, waarbij vijf men- schen om het leven zijn gekomen. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbulsjes van 20 tabl. 70 ets. en-oranjezakjes van 2 tabl. 10 ets. 4646 (Ingez. Med.) WEGENS VERDUISTERING TWEE JAAR GEËISCHT De rechtbank te Leeuwarden behandel de gisteren de zaak tegen den 53-jarigen Tj. W. te Heerenveen, directeur van de Onderlinge Brandwaarborgmaatschappij „Zevenwouden", thans gedetineerd. W. stond terecht terzake van verduis tering in dienstbetrekking, in zijn functie van directeur gepleegd ten nadeele van genoemde maatschappij, tot een bedrag van ruim f. 27.000. Tegen W„ die zijn prak tijken reeds in 1928 is begonnen, eischte de officier van justitie twee jaar gevan genisstraf met aftrek van preventief. Uitspraak over 14 dagen. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot heffing van een reisbelasting wordt het volgende ontleend: Met waardeering heeft de minister ge constateerd, dat de grondgedachte van het ontwerp bij vele leden instemming heeft gevonden. Hij waardeert dit te meer, omdat hij zich er volkomen van bewust is, dat de voorgestelde belasting allerlei bezwaren met zich brengt. In de benarde tijdsomstandigheden ech ter, waarin ons land zich bevindt, moet worden heengestapt over verschillende be zwaren, welke in meer normale omstan digheden doorslaggevend zouden moeten zijn. De economische en cultureele voordee- len van een vrij reisverkeer telt de mi nister niet licht, doch hij is van oordeel, dat de dienaangaande geopperde bezwaren zich in de praktijk lang niet in die mate zullen voordoen als gevreesd wordt. Voor zoover mogelijk is hij aan deze bezwaren tegemoet gekomen. De minister stelt er prijs op nogmaals met nadruk te verklaren, dat deze belas ting uitsluitend een fiscale strekking heeft het belasten van een bepaalde verte ring en dat zij geen bijkomende doel einden nastreeft. Hij kan er dan ook niet toe overgaan deze heffing te gebruiken ter voorkoming van eenzijdigen kapitaal export. In hoeverre het Nederlandsche hotel- bedrijf eenig voordeel van deze heffing zal genieten, meent hij in het midden te mogen laten, aangezien zulks niet door dit wetsvoorstel wordt beoogd. Wat betreft de opmerking over het niet belasten van binnenlandsche rei zen kan de minister accoord gaan met het door vele andere leden opgemerkte, temeer omdat deze reizen reeds op tal van wijzen indirect worden getroffen, niet alleen door accijnzen, omzetbelasting en invoerrechten, doch ook door de vermake lijkheidsbelasting en de door hotel-, pen sion- en caféhouders te betalen personeele belasting. De minister vertrouwt, dat de Kamer hem de middelen, welke uit deze nieuwe belasting ter beschikking zullen komen, niet zal onthouden. Hij meent hierop te meer te mogen bouwen, daar hij destijds aan den algemeenen wensch der Kamer cm geen opcenten op de omzetbelasting te gaan heffen heeft meenen te kunnen tegemoet komen, mede in de verwachting dat na de eenstemmige toejuiching, welke een belasting op buitenlandsche pleizier- reizen in de Kamer mocht ondervinden, het aanvaarden van deze heffing vrijwel zeker zou zijn. De reisbelasting is uitsluitend bedoeld als een heffing op een vertering, waar van men kan zeggen, dat zij niet betrek king heeft op bevrediging van noodzake lijke levensbehoeften. Ook al zal het prac- tisch niet mogelijk zijn in deze heffing de elementen van welstand ten volle in aan merking te nemen, desniettemin kan men zeggen, dat deze heffing beter dan menig andere verteringsbelasting dien welstand in het oog houdt. Het door sommige leden geopperde denkbeeld de reisbelasting te heffen naai de mate van het inkomen, moet de mi nister èn om principieele èn om practi sche redenen verwerpen. Het is immers juist de bedoeling de vertering te treffen en dan nog wel dat deel van de vertering, hetwelk is besteed voor een buitenland sche reis. Het met een bepaalde vertering gemoeide bedrag houdt niet rechtstreeks verband met de grootte van iemands in komen. Slechts noodgedrongen omdat elke maatstaf nog minder zou voldoen is de minister overgegaan tot het inscha kelen van het inkomen bij het tarief voor grensbewoners en beroepsreizigers. De in het ontwerp gekozen maatstaf naar het aantal reisdagen kan de verte ring. welke in een buitenlandsche reis steekt, zij het dan niet volledig dan toch bij voldoende benadering, aangeven. De draagkracht wordt bij dezen maatstaf nog in redelijke mate in aanmerking geno men. Concessies. De minister heeft aanleiding ge vonden het gezin, behalve de vrijstel ling voor alle kinderen, die den vol len ouderdom van 18 jaren nog niet hebben bereikt, op nog vier punten tegemoet te komen. In de eerste plaats is een vermindering van het tarief tot de helft opgenomen voor jeugdreizen, georganiseerd door be paalde vereenigingen, in de tweede plaats zal voor reizen ten behoeve van de studie voor universitaire, middel bare en daarmede gelijk te stellen examens een maximum tarief van f 12 gelden. In de derde plaats is art. 6, 3e lid (inhoudende een afzonderlijk ta rief voor kinderen van grensbewoners die f. 10 zouden verschuldigd zijn) vervallen. In de vierde plaats heeft hy de tarieven voor grensbewoners, in het bijzonder voor de gehuwden, zeer belangryk verlaagd. Voor de afzonderlijke te belasten reizen acht de minister een gedifferentieerd ta rief naar gelang van het aantal kinderen, dat mede op reis is gegaan, principieel niet noodig en uit een oogpunt van uit voering niet aanvaardbaar. De meening. dat deze belasting een prohibitief karakter kan krijgen, acht de minister in haar algemeenheid onjuist. Hij wil niet ontkennen, dat de een of an der als gevolg van deze heffing een bui tenlandsche reis zal nalaten, doch zulks zal by het voorgestelde tarief en gelet op de wyzigingen die de minister alsnog heeft aangebracht, zeer zeker tot de uit zonderingen blijven behooren. Hij is bereid alsnog een kleine ver zachting aan te brengen, door het doen vervallen van het tarief van 75 cent, waardoor de belasting zal worden 50 cent per dag gedurende dc eerste 12 dagen en vervolgens f. I per dag. Tot een vermindering van het tarief tot 25 cent per dag kan hij niet overgaan. Indien de voorgestelde regeling zou lei den tot repressaillemaatregelen, zou zulks een miskenning zijn van het fiscale karak ter van deze heffing. Reizen per Nederlandsch zeeschip. De minister is bereid, de bepaling om trent de vrüstelling voor reizen aan boord van een Nederlandsch zeeschip terug te nemen. Hy doet zulks niet uit vrees voor repressailles, doch omdat hem is gebleken, dat de bepalingen in scheepvaart-con tracten het voor de Nederlandsche reeds wenschelijk maken deze vrystelling te doen vervallen. Zakenreizen. De minister kan niet instemmen met de leden, die het tegen een verminderd tarief betrekken van zakenreizen in de belasting, principieel onjuist achten. Hij stelt voorop, dat hy niet de zakenreizen als zoodanig wil belasten. Hij wil slechts treffen het genot, dat ook beroepsreizen in het normale geval medebrengen en waar door in het buitenland verteringen wor den gedaan. Bovendien moet hierby in aanmerking worden genomen, dat een beroepsreiziger met zijn abonnement ook een „echte" pleizierreis kan maken. Doch ook om doelmatigheidsredenen kan hij zakenreizen onmogeiyk vry laten. Zakenreizen plegen immers meermalen samen te gaan met of gevolgd te worden door een pleizierreis. Komt de minister door het bovenstaande reeds aan verschillende bezwaren tege moet, hy heeft verder voor de reizen, ondernomen uitsluitend of nagenoeg uit sluitend uit hoofde van een beroep of bedrijf de „regelmaat" woriJt dan der halve niet meer geëischt een maximum bedrag van f. 24 per reis opgenomen. Duurt een zoodanige reis derhalve langer dan 30 dagen, dan is voor deh verderen duur geen belasting verschuldigd. Maximum tarief voor gezondheids- reizen. Een tweede categorie van reizen, waarby het genot soms wel, doch meermalen niet aanwezig is, zyn de gezondheidsreizen. Het is niet mogelijk ten aanzien van elke reis na te gaan, of zy uitsluitend of na genoeg uitsluitend voor de gezondheid dient. De minister wil echter ook hier voor de reizen, welke langer dan 30 dagen duren in welk geval het doel van de reis gemakkelijker kan worden aanneme- lyk gemaakt dan bij een reis van korteren duur een maximum van f. 24 invoeren. Dit maximumbedrag zal eveneens kunnen gelden voor begeleiders of verplegers van dengene die van dit abonnement kan ge bruik maken. Idem voor familiebezoek. Een derde categorie betreft de reizen, ondernomen voor familiebezoek. Hetgeen hierboven over het verband tusschen ge zondheids- en genotsreizen èn principieel èn uit doelmatigheidsoverwegingen is op gemerkt, geldt ook hier. De minister wenscht ook ten opzichte van deze reizen een maximum tarief van f. 24 toe te passen. Wat de studiereizen betreft, wordt nog opgemerkt, dat verschillende studiereizen van kunstenaars, leeraren middelbaar onderwijs, enz. bovendien onder het tarief van „beroepsreizigers" kunnen vallen. De minister is voorts bereid een vry stelling onder nader te stellen voorwaar den op te nemen zoowel voor het verblijf in de overzeesche gebiedsdeelen als voor den normalen duur van de rechtstreeksche uit- en thuisreis. Hy heeft verder gevolg gegeven aan 't verzoek een vrystelling in het leven te roepen voor openbare en consulaire amb tenaren terzake van dienstverrichtingen in het buitenland, alsmede voor personen die ten behoeve van de regeering confe renties moeten bijwonen. Met de laatste categorie kunnen dan andere gevallen byv. ruilprofessoraten worden gelyk- gesteld. De minister merkt nog op, dat de hui dige toestand van het ryksbudget hem geen aanleiding geeft van het voorstel tot invoering der reisbelasting terug, te komen. M. v. S. te L Leiden, Alphen, Bode graven, Utrecht, de Bilt, Soesterberg, Amersfoort, Hoevelaken. Voorthuizen, Apeldoorn, Twello, Deventer, Holten, Mer- kelo. Goor, Delden, Hengelo. Totaal 179.3 K.M. De afstand van Leiden naar Amers foort is 94.9 K.M. W. F. K. te L. Route a: 57.6 K.M.: b. 54 K.M. en c: 83.1 K.M. Vertrek Amsterdam 21 uur. aankomst Zwolle 6 uur 50. Een waarlijk goed automobilist maakt van zijn claxon slechts een matig gebruik. De navolgende schepen zyn morgen radiotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen-Radio: Alchiba, Alcyone, Alphacca, Alpherat, Baloeran, Boschfontein, Colombia, Costa Rica, Dempo, Edam, Gaasterkerk. Indra- poera, Jagersfontein, Johan v. Oldenbar- nevelt, Kertosono, Marnix van St. Alae- gonde, Poelau Tello, Randfontein, Sibajak, Simon Bolivar, Springfontein, Streefkerk, Stuyvesant, Veendam, Venezuela en Zui- derkerk. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zyn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken. Telegrammen worden aangenomen door alle telegraafkantoren en door Radio-Hol land.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13