Indrukken uit Japan. IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 4 Juni 1936 Over behuizir g en verkeer. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Zorg tijdig bruin te zijn I LAND- EN TUINBOUW. (Van onzen correspondent.) Tokio. de hoofdstad van het Japansche jflzerrijk, ls een wereldstad met bijkans :;i millioen inwoners. Het heeft zijn Ame- piaansch aandoend zakenkwartier, met ,-orme gebouwen en breede geasfalteer de straten, het heeft zijn electrische trams (n ondergrondschen spoorweg om de tal- ,jjte autobussen niet te vergeten, maar luiten het centrum ls het een geweldig jnrp van kleine houten huizen. Huurkazernes zijn hier nog onbekend, glfs woningen met meer flan een verdie- ping zijn schaarsch, zoodat 't niet te ver- tonderen valt, dat deze metropolis een i.iorme oppervlakte beslaat. De afstanden in de buitenwijken zijn pooler dan in Londen of Parijs, maar ge- iukkig zijn de taxi's erg goedkoop, want ei de tram of autobussen te gebruiken moet men de landstaal al zeer goed machtig zijn. Maar zelfs met 'n auto komt men er kuis nog niet, want sommige straatjes lijn zoo smal, 'dat men er alleen te voet Terder komt. Moet men ergens zijn, waai- men nog nooit- geweest ls. dan komt men er niet ronder schetskaartje, want aan het adres, il heeft een vriendelijke Japanner dat .ook netjes in Chineesche karakters voor i opgeschreven, heeft men niets. Wat zeggen Immers huisnummers en ismen in een stad, die geen straatnamen tent. waar alleen wijken en huizenblokken somen hebben en alles door elkaar ge jammerd is. Het kpn gebeuren, dat dozij nen huizen hetzelfde nummer hebben. Soms heeft men enkele bekende kruis- punten een eigen naam gegeven, doch dat belpt hoogstens om de algemeene richting :e bepalen. Daarbij lijken alle straatjes en flapjes op elkaar. Toen verleden week een Amerikaansche tune haar huis beschikbaar gesteld had ;;:or een vergadering van de Amerikaan- Me Vrouwenclub in Tokio, verscheen een Ibericht in de krant over de te volgen route. Laat ik u verder vertellen, dat vele da tes nog de grootste moeite hadden er te Ismen. Een Europeesche buurt is hier onbe kend, gelijk ook de werkelijk Europeesche ioiten zeldzaam zijn. We wonen overal hnspreid in zoogenaamde seml-buiten- Bdsche huizen. Dat beteekent, dat ze er ra buiten net uitzien als echte huizen, aar opgetrokken werden uit hout. kalk leem. De nieuweling, die een spijker in den iur wil slaan, moet ontwaren dat één merslag al voldoende ls om een gat te iken ter grootte van een vuist, geen Oder, want de muur is geen muur, doch et veel anders dan een opvulsel tusschen ai paar dunne balkjes. Wanneer zooals een paar dagen geleden en aardbeving wel een minuut lang alles ip zijn grondvesten doet schudden zijn we üfh ook weer blij, dat men eventueel een al te zware balken of steenen op het sotd kan krijgen. Wanneer men een paar maanden weg i-veest is, moet men toch wel weer even an dat voortdurende beven wennen, want kl is en blijft een onaangename gewaar- ïurding, wanneer de grond onder de voe- nkelt en alles heen en weer be- reegt. Er zijn trouwens menschen genoeg, er zenuwziek van worden. Soms blijft let een heelen tijd rustig om dan weer ipeens een paar maal per dag te komen. Jet groote gevaar is natuurlijk, dat er raid ontstaat, doordat de kachel omvalt S kortsluiting ontstaat. De Japansche huizen zijn uit hout en Spier opgetrokken en dus buitengewoon iiandbaar, he.tgeen den geweldigen om- hng, die de ramp in 1923 genomen heeft -klaart. De groote schok kwam toen Sist op het oogenblik, dat in alle huizen si middageten op de kleine kacheltjes «reid werd, ze vielen natuurlijk direct o, de bewoners vluchtten naar bulten en s hetzelfde oogenblik brandde het aan -t kanten. Bij den opbouw heeft men sn groot plan ontworpen om door het heggen van breede straten het brand baar tenminste iets te beperken, maar «rmede is men nog lang niet gereed, "el is de brandweer uitstekend in orde. har haar taak bepaalt zich gemeenlijk Ne dagelijks voorkomende branden de Wendende perceelen te beschutten, want sa zoo'n Japansch huis valt niet veel te 'BJchen, dank zij de papieren wanden alles in 'n oogwenk in lichterlaaie, luist omdat 't hier zoo gemakkelijk randt, is de politie zeer achterdochtig, Dut gelijk overal, in Oost-Azië, schijnen -Japanners er soms niet afkeerig van te öde Voorzieningheid een handje te hel- kn. wanneer de zaak maar eerst goed "iMkerö is. Zoo erg als in Indië schijnt het echter te zijn, waar ik het medegemaakt A dat de buren al begonnen te verhui- toen ze vernamen, dat de Chinees ■tast hen zijn pand tegen brand verze- «u had. Dp oudejaar is het hier gebeurd, dat s» Amerikaansche dame, die een feestje 51 ter inwijding van haar juist op den Jtsten dag van het jaar voor het eerst Pjokken nieuwgebouwde woning, door 'n Jut in den electrischen aanleg, haar huis ?"ori enkele minuten zag afbranden, ■utbij de gasten ter nauwernood het ®Se lijf konden bergen. J* onmiddellijk ten tooneele verschij- "«e politie nam haar direct gevangen too kon zij den nacht, nog wel in Wdtollet op het politiebureau door jagen, aangezien men haar vast hield |'at zonneklaar bewezen was, dat ze 'Ijl schuld aan het gebeuren had. dienaren van den Heiligen Herman- zijn alom tegenwoordig, ze zien en Ajun alles, al ziet men practisch geen wten op straat met uitzondering van •-ele verkeersagenten. J de hoeken van de straten hebben Jeine schilderhuisjes, kenbaar door 'n lamp waar ze dag en nacht zitten, dj® hieruit regeeren ze de buurt, con- ;-«ren de voorbijgangers en ontvangen rapporten van hun spionnen. 4*t ik ergens zijn, waar ik nog nooit Jjttt ben en weet de taxichauffeur het Jpgevcn adres niet te vinden, en dat Ö11 nooit, zoo houdt hij op eerbiedigen afstand van zoo'n posthuisje stil, stijgt uit, neemt heel beleefd zijn pet af, buigt eenige malen onderdanig, en vraagt naar den weg. De agent, die natuurlijk niet wil erken nen, dat hij het ook niet weet, stuurt hem naar een volgenden post en zoo komen we er langzaam maar zeker van politiepost tot, post. Het eenige werkelijk onaangename zijn de taxi-chauffeurs, die geen van allen eenige notie van chauffeeren hebben en woest op hun remmen rijdend, elkaar aan alle kanten passeeren, van elk ritje een oefening in doodsverachting maken. Daarbij komt nog, dat er hier al even veel fietsers zijn als bij ons, zoo zelfs niet meer en ze allemaal op voet van oorlog schijnen te staan met de taxi-chauffeurs, die er een soort sport van maken ze te torpedeeren. Het gebeurt me maar zelden, dat op mijn weg naar de city niet minstens een wielrijder aangereden wordt. Het is een feit, dat de Japanner maar zeer zelden boos wordt. Botsen twee taxi's tegen elkaar, dan stijgen de chauf feurs uit, buigen en glimlachen Vriende lijk tegen elkander en gaan dan kame raadschappelijk de schade opnemen. Zijn er bij zoo'n botsing gewonden ge vallen, dan komt zooals vanzelf spreekt, de politie er bij te pas, doch niet in de eerste plaats om 't slachtoffer te helpen. Eerst wordt proces-verbaal opgemaakt, dan gaat men er eens over redeneeren en het is gebeurd, dat 'n gewonde uren moest wachten aleer men er aan dacht hem hulp te verleenen. Daarbij speelt de oud-Chlneesche op vatting ook nog een rol, volgens welke het gevaarlijk is, een stervende bijstand te verleenen, omdat men in geval hij werke lijk sterft verantwoordelijk gehouden kan worden, niet alleen voor zijn dood, doch ook voor de gevolgen. Zoo gebeurde het nog niet zoo lang ge leden, dat een landgenoot, die een kind in het water had zien vallen, het nasprin- gend toch te laat kwam, want toen hij het aan land gebracht had, bleek 't reeds overleden. Hij wilde toen probeeren de le vensgeesten weer op te wekken, doch een der omstanders sleepte hem mee in een auto, hem toevoegende: „Maak, dat je wegkomt, het kind ls dood en je loopt kans. dat ze jou er voor aansprakelijk houden". Zoo ontdekt men dagelijks, dat achter de fassade van Westersche techniek het oude Oosten nog voortleeft. Hoe kan het haast ook anders, waar de feodale tijd nog maar zoo kort terug ligt. Het Boedhisme met zijn geloof aan zielsverhuizing leert dat ook het leven der dieren heilig is. Een JaDanner zal er daar om niet vaak toe overgaan een dier te dooden. Wordt echter de kattenzegen in zlin huis hem te groot, dan zet hli de jong geborenen Doezen in den regen, in de hoop. dat ze dan of door een voorbijganger medegenomen zullen worden of door ge brek omkomen. Hii weet natuurlijk, dat ziin handelwijze de jonge dieren aan een zekeren dood prijs geeft, doch voldeed aan de Boedhistische voorschriften door de diertjes niet zelf dood te maken. Na den grooten schoonmaak die op voorschrift en onder controle van de politie in het voorjaar in alle huizen moet plaats vinden, wordt in -Boedhistischen tem pel een mis opgedragen voor de zielen van het hierbij omgekomen ongedierte. Men gaat zelfs zoo ver. dat eens in het jaar door alle naaistertjes een dienst wordt gehouden ter nagedachtenis van de in den loop van het jaar gebroken naalden. Dat vindt ge vreemd lezer? Och waarom eigenlijk worden niet vaak in ons wereld deel levenlooze voorwerpen door geestelij ken —ogend. Wij weten dan echter wat de bedoeling van zoo'n inzegening is. kun nen het gebaar begrijpen, terwijl we hier in 't Oosten vaak voor raadselen staan, die eerst opgelost kunnen worden wanneer we weten wat de historische of mystieke achtergrond ls. Wij groeten elkaar door den hoed af te nemen, een herinnering aan de tijden der lijfeigenschap. De Japanners, die in vroe ger tijden geen hoofdbedekking kenden, dan alleen om zich tegen de zon te bedek ken. vinden op hun beurt onze wijze van groeten vreemd, in stede daarvan buigen ze tegen elkaar. Zelfs de militairen, of schoon ze het militaire saluut ook hebben ingevoerd, zullen nooit verzuimen tege lijk met het brengen van de hand aan de pet. eenige malen te buigen In de tallooze tempels over heel Tokio verspreid, kunt ge de geloovigen voor het altaar zien staan, luid in de handen klap pend of met een belletje rinkelend. Dat dient om de geesten op hun aanwezigheid opmerkzaam te maken en eerst dan wordt gebeden en geofferd. In sommige tempels wordt ook nog ge- elscht. dat men zich eerst reinigt alvorens er binnen te gaan men is dan verplicht eerst ziin handen te wasschen bij een naast den ingang geplaatste waschge- levenheid. Op zindelijkheid wordt trouwens door alle Japanners ten alle tijde zeer gelet. De doorsnee Japanner baadt minstens een maal per dag. gemeenlijk in een der vele openbare badplaatsen. Net a's in Nederlandsch-Indlë acht men onze methode om zich in het bad zittend in te zeepen en te wasschen geheel ver keerd. De Japanner zeept zich eerst af. zorgt, dat hii geheel schoon is en stijgt dan eerst in de met zeer heet water gevulde badkuip. In de badhuizen zijn de kuipen ook be doeld voor meerdere personen. Net als de Romeinen houdt men er een soort socië teit in. Toen verleden maand de nieuwe minister van Verkeerswezen ziin ambt had aanvaard, werd hii den volgenden dag door zlin medewerkers in ziin stambad- lokaal terwijl alles in het. bad zat. gehul digd De bediening in de badhuizen is ge meenlijk vrouwelijk waarin niemand iets ziet gelijk men ook zomers aan het strand mannen en vrouwen door elkaar kan zien baden, zonder dat iemand er aanstoot aanneemt dat. badpakken als een over bodige luxe worden beschouwd. Het badcostuum deed eerst met de komst van de Europeanen van zich spreken. Anderzijds achten de oude Japanners het PREDIKBEURT BOSKOOP. Geref. Gem.: Vrijdagnam. halfaoht, ds. Lamaln van Rotterdam. o CHR. GEREF. KERK. Tweetal: te Lutten-Dedemsvaart K. Bokhorst te Murmerwoude en D. Henstra te Dokkum. Bedankt: voor Amersfoort M. Holtrop te Hilversum. o VEREENIGING VOOR CHRISTELIJK VOLKSONDERWIJS. Onder presidium van prof. dr. W. J. Aalders van Groningen kwam de vereeni ging voor Christ. Volksonderwijs heden in Kunsten en Wetenschappen te Utrecht in 45e algemeene vergadering bijeen. De voorzitter opende hedenmorgen om half- elf de vergadering op gebruikelijke wijze en sprak vervolgens een openingswoord waarin hij opwekte om bij alle donker heid ook voor het onderwijs op het licht en de ontvangen zegen te letten. Vervolgens kwamen de jaarverslagen aan de orde. Met het verslag van de inspectie verschenen ze in druk en be slaan totaal 120 pagina's Het finantieel verslag maakt melding van een eindcijfer van f. 20.780.42 op de winst en verlies rekening en van f. 125.962.84 op de ba lans. Met een woord van dank aan den secr. den heer K. Brants te Haarlem en den burgemeester, C. W. F. Baron Maokay, burgemeester van Nunspeet, wer den ze goedgekeurd. De contributie werd voor 1937 bepaald op f. 4.50 per onderwijzer. De aftredende bestuursleden, de heeren C. W. F. Baron Mackay te Nunspeet, jhr. dr. L. H. Quarles van Ufford te Utrecht en H J. de Visser te Doetinchem werden herkozen. De heer Jac. W. v. Voorst van Amsterdam, sprak hierna over: „De be- teekenis van het „Bijbelsch Museum" voor het Christ, onderwijs", waarna de heer A. Brakel van Rotterdam, mededee- lingen deed over het onderwijs aan Herv. schipperskinderen. In de middagvergadering trad als refe rent op dr. A. v. Voorthuijsen van Utrecht, met het onderwerp: „Het zwakzinnige kind en de school voor gewoon l.o." Na bespreking van dit onderwerp werd de vergadering op gebruikelijke wijze ge sloten. o VEREENIGING VAN CHRISTELIJKE ONDERWIJZERS ENZ. Naar wij vernemen heeft de verkiezing van een lid van het hoofdbestuur van de Vereeniging van Christ. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche Gewesten in de vac. die ont stond door het overlijden van den heer J Tuinsma te Varsseveld. tot uitslag ge had dat zijn uitgebracht 1383 stemmen, waarvan 16 van onwaarde, zoodat de volstrekte meerderheid bedroeg 684. De heer A v. Andel te Utrecht verkreeg 668 stemmen, de heer Th. Bakker te Zelhem 377 stemmen, de heer G. Blanken te Voorthuizen 69 stemmen, de heer W. v. Joolingen te Lopik 102 stemmen, en de heer P. Kenemans te Holten 151 stem men. zoodat een herstemming moet plaatsvinden tussohen de heeren A. v. Andel en Th. Bakker. o BARNABAS. Onder presidium van den heer H. Bij kerk van Haarlem, kwam „Barnabas", vereeniging tot steun aan nagelaten be trekkingen van Chr. Ohderwijzers, giste ren te Utrecht ln jaarlijksche algemeene vergadering bijeen. De voorzitter opende de vergadering op gebruikelijke wijze en las Ps. 138, waarna hij een welkomst woord sprak. Bij ontstentenis van den secr. den heer C. A. Meijer, bracht de penningmeester, de heer G. Muijs te Am sterdam, diens jaarverslag uit. dat werd goedgekeurd evenals het finantieel ver slag. het laatste gehoord de acte van decharge van commissarissen. De heer Draaijer werd als bestuurslid herkozen. Namens de leden dankte de heer v. Luin het bestuur voor al zijn arbeid. De verga dering werd door den heer G. Muijs met dankgebed gesloten. Want een blanke huid wordt rood en pijn lijk door de zon. Gebruik daarom tijdig AMILDA-zonnebruincrême, die Uw huid beschermt tegen vervellen en zonnebrand en U tevens snel mooi bruint, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. 4688 (Ingez. Med.) vreemd, dat de Westersche dames zich bit bals en partijen half ontkleed in 't open baar vertoonen. De vrouwelijke dracht is de Kimono en hoewel de Europeesche kleeding meer en meer Ingang gevonden heeft, is de meer derheid van de Japansche vrouwen zoo verstandig ook bii feestelijke gelegenheden het nationale costuum te dragen. Als een reactie od de zucht naar alge- heele vereuropeanizeerins gaan ook vele mannen er weer toe over in plaats van het Europeesche avondcostuum de ceremo- nieele kimono te dragen. Het staat hen in elk geval veei beter, al lijkt het in striid met de geldende opvat ting dat men om deftig te ziin minstens een stiif boord moet dragen. De Jananners huldigen daarbii de opvatting, dat de pandjesjas het Europeesche kleedingstuk bii uitnemendheid is Dat kan soms voor journalisten od door reis zeer lastig ziin want gemeenlijk heeft men een dergelijk kleedingstuk niet bij zich. Van we ken kant men Japan ook bekijkt, steeds wordt men getroffen door het con trast tusschen Oost en West, oud en nieuw. Wii zullen hier nog vaak od moeten terugkomen, want, het is mede een der problemen waarmede de vreemdelingen in dit land dagelilks te maken hebben. J. FABIUS. (Nadruk verboden). JOHANNES. Onder presidium van den heer G. Muijs van Amsterdam, 2en penningmeester zulks bij ontstentenis van den voorzitter, den heer A. J. Drewes, kwam „Johannes", vereeniging tot steun van bejaarde, zieke of hulpbehoevende onderwijzers en onder wijzeressen Van Chr. scholen, gisteren te Utrecht in jaarlijksche algemeene verga dering bijeen. Het Jaarverslag van den secr. den heer C. Zijderveld te Arnhem en dat van den penningmeester, den heer J. Hobma te Utrecht, werd onder dankzeg ging goedgekeurd. Het aftredend bestuurslid, de heer C. Zijderveld, werd herkozen. Het drieledig bestuursvoorstel a. het te rugstorten van het bedrag ln 1908 uit de Ondersteuningskas in de Ultkeeringskas met de rente, b. het overdragen van de risico aan een levensverzekeringsmaat schappij en c. het machtigen van het bestuur tot het nemen van maatregelen voor deze overdracht, werd na eenige dis cussie, waaraan ook deel nam de com missaris, de heer F. J. v. Beeck Calkoen, met algemeene stemmen aangenomen. Na rondvraag sloot de heer K. v. d. Berg van Amsterdam de vergadering met dank zegging. o LUKAS. Onder presidium van den heer A. Bra kel van Rotterdam, kwam „Lukas", ver eeniging ter uitoefening van barmhartig heid aan Chr. Onderwijzers (essen) gis teren te Utrecht in Jaarlijksche alge meene vergadering bijeen. De voorzitter sprak een openingswoord, waarin hij spe ciaal verwelkomde den heer K. Brants van Haarlem, oud-hoofdinspecteur L.O. en eere-voorzitter van „Lukas"! De verslagen van secretaris en penningmeester, de heeren D. Zijlstra en M. Lührman, bei den van Rotterdam, werden zonder dis cussie goedgekeurd. Voor 1937 werd de contributie wederom vastgesteld op f. 3. Het aftredend bestuurslid, de heer M. Lührman, werd met op één na algemeene stemmen herkozen, waarmede de voorzit ter hem gelukwenschte. De voorzitter deelt een en ander mede omtrent het moeilijke maar schoone werk der vereeniging. Bij de rondvraag bracht de heer K. Brants de propaganda ter sprake. De voorzitter wees op de bezwaren die er be staan om op de onderwijzers dwang te leggen door bijv. in de instructie de ver plichting van het lidmaatschap van Lu- kas op te nemen. De heer Brants wenschte dat van het bestuur een circulaire uit ging. waarin op opname van zulk een bepaling in de instructie wordt aange drongen. Besloten werd deze zaak nog eens ernstig onder oogen te zien. Naar aanleiding van een vraag vair den heer Brants deelde de voorzitter mede dat zoo noodig ook de oud-strijders worden geholpen. Medegedeeld werd dat Lukas ook onder zijn leden heeft personen die bij het M.O. werkzaam zijn. De heer Brants sloot de vergadering met dankzegging. HOLL. MAATSCHAPPIJ VAN VAN LANDBOUW. MOTIE TEGEN HET REGEERINGS- BELEID In de gisteren na de pauze voortgezette 142e algemeene vergadering der Holland- sche maatschappij van landbouw kwam in behandeling een motie van de afdee- Ung Wassenaar, welke, met eenige wijzi ging van de redactie, door het hoofdbe stuur overgenomen, als volgt luidt: De algemeene vergadering van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, van oordeel, dat de regeering meermalen blijk heeft gegeven, de adviezen van den georganiseerden landbouw voorbij te gaan, besluit hierover haar teleurstelling uit te spreken, besluit verder aan de centrale landbouworganisaties voor te stellen, aan de regeering mede te deelen dat het hun niet mogelijk zal zijn mede te werken aan maatregelen, welke het levenspeil op het platteland omlaag drukken. Aangezien over de redactie geen over eenstemming in de vergadering bestond, werd de motie in stemming gebracht, waarvan de uitslag was dat zij met 83 tegen 37 stemmen werd aangenomen. In de toelichting van deze motie was tevoren namens de afdeeling Wassenaar nog opgemaakt, dat de miskenning van de landbouworganisaties door den minister van landbouw wel voldoende is geconsta teerd, en dat de grens van de aanpassing bereikt is. Aan de orde waren hierna de mededee- lingen, gevoerd in de commissie, aange wezen door het hoofdbestuur van de afd. Noord-Holland van „Landbouw en Maat schappij" en door het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. In dit verband moge dienen, dat in deze commissie besprekingen zijn gevoerd over de vraag of samenwerking wenschelijk en mogelijk ls. Naar van de zijde van het H. B. te dier zake werd medegedeeld, is ge bleken, dat het verschil ln opvatting over net stelsel der hooge invoerrechten slechts gering is- Wat betreft de Hollandsche Mij van Landbouw acht de meerderheid van het H. B. een verhooging van invoerrech ten alleen wenschelijk indien de regeering de noodzakelijkheid onderschrijft den (dan wat hoogeren) productieprijs voor vleesch, eieren en melk aan de veehou ders te vergoeden. Echter is de regeering hiervan nog geenszins overtuigd en werkt zij juist doorloopend in de richting van verlaging der prijzen. De politieke toe stand in ons land is thans niet zoo, dat aanhangers van hooge invoerrechten veel kans hebben, verwezenlijkt te krijgen wat ze willen. Het H. B. meent, dat het moei lijk is zijn werkzaamheid te concentree- ren op een niet direct uitvoerbaar stelsel. Ofschoon het H. B. der Holl. Mij. van Landbouw het niet onmogelijk acht dat Landbouw en Maatschappij een aanvul lende functie naast de standsorganisaties vervult, moet zij geen stands-organisatie worden. Eendrachtig optreden zou hier door niet bevorderd worden Het. H. B. meent, dat eventueele samen- spreklngen met landbouw en maatschap pij voor beide organisaties weinig zin heb ben. daar haar doelstellingen uiteenloo- pen. Iets anders is, dat de Holl. Mij. de aandacht zou kunnen vestigen op door haar bij de regeering en de volksvertegen woordiging gevoerde acties, terwijl Land bouw en Maatschappij harerzijds de prac- tische uitwerking van door deze organi satie behandelde vraagstukken aan d® Holl. Mij. van Landbouw in handen geeft. Deze conclusie van het hoofdbestuur ls, nadat te dezer aanzien uit de vergadering verscheidene opmerkingen waren ge maakt, naar de afdeelingen verwezen, op dat deze gelegenheid krijgen zich er nader over te beraden. Na rondvraag is de vergadering ge sloten. o NED. BOND VAN VARKENSHANDELAREN Het slot van de gisteren te Arnhem ge houden Jaarvergadering van den Ned. Bond van Varkenshandelaren werd gevormd door een bespreking van de crisis-varkenswet. Besloten werd de volgende motie te ver zenden aan den raad van ministers en aan de voorzitters der Kamers: De Nederlandsche Bond van Varkens handelaren in jaarvergadering bijeen. 3 Juni te Arnhem, besprekende de uitvoering der CrlsJsvar- kenswet 1932 en de gevolgen van de be trekkelijke regeeringsmaatregelen, welke hebben geleid tot een ontwrichting van het handelsbedrijf, het grootendeels ont nemen van de bestaansmiddelen aan tal rijke varkenshandelaren, alsmede een ern stige benadeeling aan de bestaande var- kensmarkten overwegende dat de bedoelde maatrege len slechts een zeer problematisch effect hebben gesorteerd, evenmin blijvende finanoieele voordeelen hebben gebracht aan de varkensmesters; overwegende dat de crisis-varkenswet als een tijdelijke maatregel is bedoeld ter ondersteuning van de varkenshouderij, doch dat zij in hoofdzaak heeft meege werkt tot eenzijdige en blijvende winstver sterking aan enkele baconfabrikanten en coöperatieve exportslachterijen: overwegende dat zij ondraaglijke lasten heeft gelegd op verschillende bevolkings groepen die daardoor den ondergang nabij komen» overwegende dat het sedert circa vier jaren toegepaste systeem geen afdoende oplossing heeft gebracht ln de doelstelling tot een loonende varkensmesterij, omdat momenteel de prijzen onder aftrek der belastingen op het voermeel al geruimen tijd gemiddeld vijf a zeven cent per kilo gram levend gewicht liggen onder die welke golden in de weken voor het inwer kingstellen der crisis-varkenswet 1932; van meening dat het prijsverloop en de varkensafzet gebaat zal worden bij een meerdere bedrijfsvrijheid op grond van de overtuiging dat die betere verhoudingen gaat scheppen en zeker niet zulke ernstige prijsschommelingen meer veroorzaakt als bij de methode van de Nederlandsche vee houderijcentrale zich herhaaldelijk heeft gedemonstreerd van oordeel dat een verlaging der crisis heffing ontegenzeggelijk een stimulans zal beteekenen voor een beteren varkensprijs en dat daarnaast een teeltregeling vol doende zal zijn voor de bevordering van het evenwicht tusschen productie en afzet mogelijkheden, waarbij de prijsregeling in het vervolg zijn inziens dient overgelaten te worden aan de markt van vraag en aanbod; concludeerende dat de Nederlandsche veehouderijcentrale een rem vormt voor den opbloei van een normaal handelsver keer en bedrijfsexploitatie met varkens, aangezien haar monopolistisch karakter de innige samenwerking en overheersching van een kleine groep belanghebbende fa brikanten en landbouwcoöperaties op het terrein van den varkensafzet en vleesch- voorziening in de hand werkt tot groote schade en uitschakeling van de varkens- handelaren, grossiers, exporteurs, slagers en andere middenstandsondernemingen; verzoekt met aandrang de regeering om ten spoedigste de bemoeiingen der Neder landsche veehouderijcentrale t.a.v. den varkensafzet te doen beëindigen en deze stichting voorloopig alleen nog op te dra gen de werkzaamheden eener teeltregeling, opdat aanpassing tot de veranderde om standigheden sedert het ontstaan der cri sis zich op gezonder basis en onder eigen bedrijfsverantwoordelijkheid kan voltrek ken. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Wat is een afdoend middel tegen slakken? M. O., te L. Antwoord: Groote slakken, zoowei de naakte als de huisjesslakken dient u te zoeken. Deze dieren ziin 's nachts actief en worden met behulp van een lantaarn 's avonds gezocht. Zoodra het daglicht komt. kruipt dit ongedierte weg. Soms ziin het de kleine, grijze akkerslak. welke in groot aantal optreedt. Dan doet u goed. eveneens 's nachts, versch gebluschte kalk te strooien op de planten, welke worden aangezeten. Gebruikt Dim. 200 gram van. genoemde kalk op 10 M2. De planten lij den hiervan niet. De sla'-'lns. welke worden geraakt gaan dood. Vraag: In miin tuin staat een palm boompje. dat in 4 laar tiid niets is ge groeid. Wat kan hier worden gedaan? M. O., te L. Antwoord: Uw plant zal aan gebrek aan voedsel Iliden. Geef eens mest in den vorm van stalmest of kunstmeest en geef. zoo noodig bii droog weer water. De plant staat toch niet verdrukt door andere hoo rnen of heesters? Vraag: Ben in bezit van een Bromelia. De stek heb ik van de plant genomen en in een pot gezet Moet die gegoten? W. A. W„ te L. Antwoord: U dient de aarde regelmatig vochtig te houden en giet od warme dagen ook in den beker. Zet de plant goed in 't licht, niet in de volle zon. De oude plant zal vermoedelijk afsterven. VraagMag men b oemen van een Seringenboom afhalen? Is dit ook schade lijk voor den bloei van een volgend iaar? W. A. W.. te L. AntwoordDat mag gerust en is voor een volgenden bloei niet schadelijk: het moet evenwel zóó gedaan dat de takken worden afgeknipt en de wonden niet grooter wor den gemaakt dan noodig is. Bii voorkeur wordt afgeknipt even boven een paar ionge scheuten. Deze laatste zullen bii een goede ontwikkeling bloemknop vormen en een volgend iaar bloeien. Vraag: Men zet bh de schoonmaak vaak de planten met den pot in 'n emmer water Is dit ook schadelijk, biiv. voor een Clivia? W. A. W„ te L. Antwoord: Dit is niet schadelijk en kan in de vooriaar- en zomermaanden gerust worden herhaald. Niet alleen wordt de aarde flink nat ook de oot wordt geheel met water doortrokken. De meeste kamer- d'anten kunnen eens oer week gedurende een half uur in water staan. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". 3—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11