DE BLAUWE WIMPEL iBUITENL, WEEKOVERZICHT Transferaccoord met Duitschland. 77ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 30 Mei 1936 Derde Blad No. 23367 Niet boos kijken, als ik 'twin. VRAGENRUBRIEK. De inhoud van het nieuwe verdrag. JKUN/T EN LUIEREN, TOENEMENDE VERWARRING. Onze Zuiderburen zijn naar de stembus leweest. En voor het eerst is er deelgeno men door een soort fascistische organi sme, in België Rex genaamd. De 28-Jarl- je leider, Degrelle, wil wel ontkennen, jat zijn partij dictatoriale neigingen heeft joch dit is slechts een doekje voor het bloeden. Hij wordt zoo eenigszins voorge- jteld als de overwinnaar, doch dit lijkt ons, zacht gesproken, zeer overdreven. Voor een partij, die voor het eerst deel neemt, ls het veroveren van 21 zetels der 202 ongetwijfeld aardig, maar practisch beteekent het weinig of niets, tenzij de partij met haar stemmen op de wip zou bomen te zitten, doch daarvan is geen sprake. Dientengevolge wordt o.l. wel wat veel beteekenis gehecht aan de Rex-bewe- rlng, althans voor het oogenblik! De socialisten hebben de positie van sterkste partij, totdusver door de R.-K. ingeno men, veroverd met 70 zetels; de R.-K. be hielden 63 zetels. Samen beschikken beide genoemde partijen dus reeds over de meerderheid in het parlement! Blijven daarnevens de liberalen de coalitie ge trouw en daarop is de kans groot, al Is er eenig verzet dan groeit de regee- ringsmeerderheld tot 156. Vermoedelijk zal 't afgetreden kabinet van Zeeland worden oDgevolgd door 'n nieuw kabinet van Zee land, daar ook de socialisten, hoewel zij als sterkste partij principieel recht heb ben op de formatie, voor den afgetreden premier ijveren. Van Zeeland. De critiek door de Rex geoefend op het bewind der laatste jaren en met name op de financleele schandalen, vindt uit den eard der zaak weerklank onder de groote schare politieke bijloopers, doch zeer zeker eveneens bij iedere regeering, die het wel neent met de belangen van het land. En fan Zeeland was reeds met de „reiniging" begonnen Voorloopig zal er dus wel weinig verande ren bij onze Zuiderburen en kan men kalm roortgaan, als men den eersten schrik te boven is gekomen! Ook de verdubbeling van het aantal Vlaamsch-nationalisten (van 8 tot 16) en het verdriedubbelen van het aantal com munisten (van 3 tot 9) zegt weinig ln algemeen verband. Voor Frankrijk schijnt dat zelfde niet te gelden, wanneer men nagaat, hetgeen langzamerhand bekend wordt over het plan van het Volksfront. Gelijk niet anders te verwachten was. probeeren de communisten reeds bij voorbaat den toon aan te geven en gelet op de stakingen bij de metaal-industrie, speciaal de auto- en vliegtuigfabrieken, niet tevergeefs. Waar bij vooral niet vergeten mag worden, dat het succes altijd voor de bolsjewisten is Bij succes, heet het immers, dat zij het toch maar hebben bewerkstelligd en bij mislukking wordt het eohec afgewenteld op de andere partijen en wordt uit de nederlaag politieke winst gesleept. De regeering Blum, die nu volgende "eek in actie zal moeten treden, staat dientengevolge van den beginne af aan voor groote moeilijkheden! Hetzelfde geldt voor Frankrijk's buiten- landsehe politiek. Meer en meer blijkt duidelijk, welk een echec de periode van taval aan den Quai d'Orsay is geweest. Nimmer na den oorlog is de verhouding tot Engeland bijkans zoo koel geweest als op dit oogenblik als gevolg van de aarze lende of wellicht juister gezegd, half- jtaliaansohe houding der Franschen. Doch luist dat halve heeft ook de betrekkingen ■uet Italië half gemaakt! Doch het ergste 'oor de Fransche politiek ls wel, dat de halfslachtigheid een ernstig gevaar is ge worden voor de Fransche allianties in het Oosten van EuropaPolen was reeds Kruimen tijd losgewrikt uit den directen jarijschen invloed en na het bezoek van oen Poolschen minister van buitenland se zaken aan Belgrado is er alle reden aan te nemen, dat ook Zuid-Slavië, hoewel nog lid der Kleine Entente, de handen met Frankrijk ernstig losser zal maken, hetgeen impleciet wil zeggen: «en meer zal gaan oriënteeren in Duit se richting. Waarbij de oude tegenstel- "hg Zuid-SlaviëItalië zioh geducht doet Uvoelen Mogelijk is een en ander voor Italië ook *01 de aanleiding voor de pogingen, die de batste dagen zoo helder naar voren tre- Jon. om met Engeland tot een accoord te 'omen. Plotseling heeft Italië het weer over een andere boeg geworpen. Verliet hot demonstratief Genève en leek het, of hot geen deel meer zou nemen aan het «hlkenbondswerk. onverwachts keerden «auaansche vertegenwoordigers terug in oo Volkenbondsstad en de Duce bepleit in angelsche bladen, die steeds tegen hem hositie hadden gekozen, verbetering der "«rekkingen tuschen Italië en Groot- Wittannië. Feitelijk vraagt Mussolini daar. 'oor alleen maar opheffing der sancties, vooraan hij blijkbaar groote beteekenis joent. Men zou daaruit kunnen afleiden, 'at,de sancties dus toch niet zonder uit- ■orsinz zün gebleven! Doch hoe het zij. kansen op opheffing ziin stijgende, jhor aan het voldongen feit der verovering ta!> Abessynië immers toch niets meer te 'hzisen valt. tengevolge waarvan het aan- *1 stemmen dat de opheffing bepleit «roeiende is. speciaal in Zuid-Amerika en «o andere Latiinsche landen. Engeland zou S'oü winnen: het stop-zetten van den Pji'ahnschen steun aan de Arabieren ln .•'ostina, wier actie een steeds gevaar- 'or aspect aanneemt Vooral gelet oo de S.van buiten af in de eerste plaats «luit Egypte, waar Engeland ook zulke evidente belangen heeft, een hulp. door de groote Italiaansche kolonie ten zeerste bevorderd. Een gewichtige factor bij een en ander is ook Oostenrijk. Wat zich daar bezig is af te spelen, is niet bepaald duidelijk. Leek het aanvankelijk. dat Starhemberg Schuschnigg een eerlijke kans wilde geven, oo de vergadering der leiders van den Heimatschütz is een vijandige houding aangenomen en het overbrengen van den zetel van den Heimatschütz buiten Wee- nen beteekent weinig goeds. Zoowel Star hemberg als Schuschnigg verklaren het program Dollfuss te willen uitvoeren, doch dan toch lang andere wegen! Onnoodig te zeggen dat dit verloop van zaken den nationaal-socialisten in de kaart soeelt. die dan ook weer een groote actie ont plooien Midden-Europa blijft een brandend vraagstuk N. B. te O. Het nest zoeken en met kokend water uitbranden. De wieg eerst stofvrij borstelen. Daarna het mandwerk sohoonmaken met sterken pekel. Met schoon water naspoelen en in de zon laten drogen. J. K. te L. De huurprijs is blijkbaar niet onder normale omstandigheden be dongen. Wordt de woning door u als lid van een bouwvereeniging gehuurd? Uit de door u verstrekte gegevens blijkt, dat ook over het belastingjaar 1935 de huurprijs niet als huurwaarde werd aangemerkt, dooh werd gesteld op f. 4.40. Reclameeren zal wel geen zin hebben. De nieuwe transfer-overeenkomst tus- schen Nederland en Duitschland is gister middag geparafeerd. Omtrent deze overeenkomst, loopende voor het jaar van 1 Juli 1936 tot en met 30 Juni 1937, wordt van officieele zijde het volgende medegedeeld Ter zake van het in contanten uit te betalen gedeelte is, na zorgvuldige afwe ging van alle bij het betalingsverkeer met Duitschland betrokken belangen, overeen stemming bereikt, daartoe strekkende, dat dit gedeelte ongewijzigd blijft gehand haafd. Om deze uitbetalingen te kunnen voort zetten zal het wederom noodzakelijk zijn, evenals zulks bij vorige regelingen het ge val is geweest, bepaalde vorderingen ge heel of gedeeltelijk van de regeling uit te sluiten. Ten opzichte van het gedeelte, dat boven de 3'/ï pet. in contanten tot dusver in Hollandmark en/of fundingbonds werd uitgekeerd, is een gewijzigde regeling overeengekomen. De Hollandmark, welke ln Duitschland door den eigenaar kan worden ggbruikt voor reizen, belastingbetaling, reparatiën aan onroerende goederen, ondersteunin gen, enz., blijft ongewijzigd bestaan. Daar entegen zullen fundingbonds niet meer worden uitgegeven. In plaats daarvan zal de Nederlandsche schuldeischer in den zin van het protocol een cheque in rijksmark kunnen ontvangen. De chèques kunnen uitsluitend op de hierna vermelde wijze worden gerealiseerd en zijn bestemd voor die Nederlandsche schuldeischers, die geen Hollandmark in Duitschland kunnen gebruiken en derhalve het hun krachtens de regeling boven het contante gedeelte toekomende in Neder land wenschen te realiseeren. Een bepaling zooals onder de vorige transferregeling bestond, dat zij, die voor het meerdere boven het getransfereerde gedeelte noch Hollandmark. noch funding bonds wenschen te ontvangen, hun aan spraken tegen de konversionskasse tot het bedrag hunner oorspronkelijke vordering behielden, zonder nochtans daarover te kunnen beschikken, is in de nieuwe transferregeling niet opgenomen In de practijk is gebleken, dat van deze gelegen heid tot het verkrijgen van een persoon lijke crediteering in de boeken der kon versionskasse een zeer gering gebruik werd gemaakt Hierbij zij ten overvloede nog opgemerkt, dat evenals onder de vroegere transfer overeenkomsten. geen enkele Nederland sche schuldeischer verplicht is van de voor hem in deze overeenkomst bedongen voor- deelen gebruik te maken, indien hij de daaraan eveneens verbonden nadeelen te groot acht. In dat geval blijven zijn rech ten tegenover zijn Duitsche schuldenaren geheel onverkort en valt hij onder de Duit sche wettelijke bepalingen, waarop het transfermoratorium berust. De hoofdpunten van de nieuwe transfer overeenkomst zijn de volgende: Vorderingen van Nederlandsche schuld eischers uit hoofde van renten, dividenden en dergelijke opbrengsten zullen, voorzoo ver de debiteuren bij de Konversionskasse für deutsche Auslandsschulden betaald hebben, tot een bedrag van 3V!°/o per jaar in guldens ter beschikking worden gesteld. Huren en pachten zullen voor 4/5 ge deelte, dividenden van kapitalen, die geen nominale waarde hebben, in het algemeen voor de helft in guldens worden betaald. Voor de opbrengsten boven het voren genoemde in guldens te betalen gedeelte geldt het volgende: Ten aanzien van obligatiën, welke meer dan 3'/j pCt. rente dragen, zullen Neder landsche schuldeischers voor het meer dere, doch tot geen hooger rentebedrag dan 5'/s in totaal, te hunner keuze kun nen verkrijgen. a. Een op naam van den schuldeischer staande, niet verhandelbare chèque op de konversionskasse, luidende in Reichsmark, welke voor dezelfde doeleinden, als tot dusver was bepaald, in Duitschland ge bruikt kunnen worden. Deze Marken wor den „Hollandmark" genoemd, en/of b. een onpersoonlijke chèque op de Kon versionskasse luidende in Reichsmark. Deze chèques kunnen terstond bii een nader aan te wijzen instelling in Neder land a 30 pCt. van haar nominale Reichs- markwaarde (de R.M. omgerekend tegen den koers van den dag) worden gereali seerd. Kunnen niet in Duitschland ge bruikt worden (voor dit doeleinde zijn im mers de hiervoor genoemde persoonlijke Hollandmark-chèques bestemd). Ten aanzien van dividenden van aan deden met nominale waarde zullen Neder landsche schuldeischers voor de helft van het verschil tusschen de getransfereerde 3'/s pCt. en het netto-dividend persoon lijke Hollandmark-chèques (a) of onper soonlijke chèques (b) kunnen ontvangen. Nederlandsche gerechtigden tot huren en pachten zullen voor het meerdere bo ven het 4/5 getransfereerde gedeelte chè ques kunnen ontvangen. Zij, die chèques aanvragen, doen daar door afstand van het hun eventueel bo ven het maximum van de genoemde ge zamenlijke uitkeeringen toekomende. Voormelde aanvraag zal binnen een maand na het in ontvangst nemen van het in contanten uit te betalen gedeelte dienen te geschieden op de wijze, zooals nader zal worden bekend gemaakt. Nederlandsche houders van Dawes- en Young-obligatiën zullen per jaar 3'/«Vo in guldens kunnen ontvangen. Het verschil tusschen deze 3'/= n/n en de oorspronkelijke rente zullen zij in een speciaal soort „Sperrmark" kunnen ontvangen (zooge naamde „Dawes- en Youngmark"), welke verhandelbaar zijn en die gebruikt kun nen worden op ongeveer dezelfde wijze als „Regis termark". Niet aleen voor de vorderingen uit effec ten. doch ook voor die uit andere beleg gingsvormen. zal een gestreng onderzoek worden ingesteld of de vorderingen onder de regeling vallen, waarbij inzonderheid zal worden gelet op de vraag of een werkelijk Nederlandsch belang bij de uit betaling betrokken ls. Onder deze transferovereenkomst val len de vorderingen uit rente en derge lijke opbrengsten, die tusschen 1 Juli 1936 en 30 Juni 1937 opeischbaar worden en door de debiteuren aan de Konversions kasse betaald zijn. Ook vallen onder deze regeling de vorderingen, die na 1 Juli 1935 en op of voor 30 Juni 1935 opeisch baar geworden zijn, maar door nalatig heid van den schuldenaar of door eeniger- lei andere oorzaak niet voor 1 Juli 1936 aan de Konversionskasse betaald zijn. De mogelijkheid van verwisseling van verschillende soorten beleggingen onder ling, mits aan zekere eischen wordt vol daan, waarvan reeds een uitgebreid gebruik werd gemaakt is gehandhaafd en tot enkele gevallen, welke tot dusver niet waren voorzien, uitgebreid. De technische uitvoering is, voorzoover de uit effecten voortspruitende vorderin gen betreft, opgedragen aan de Vereenl- ging voor den Effectenhandel, en voor- zoover de niet in effecten belichaamde vorderingen betreft aan den Postchèque- en Girodienst. PRIJS VOOR NEDERLANDSCH TOONEELSTUK. Een legaat van wijlen mr. H. G. van der Vies. Wijlen mr. H. G. van der Vies, de vroe gere referent voor tooneel te Amsterdam van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant", heeft aan de Vereeniging van letterkun digen een legaat vermaakt, waarvan de rente moet worden besteed voor een prijs, om de twee jaar te verleenen, voor het naar het oordeel van het bestuur dezer vereeniging beste, door een Nederlander in het Nederlandsch geschreven oorspron kelijke tooneelwerk. dat voor het begin dier periode nog niet uitgegeven of ver toond is. Bijzondere bepalingen zijn gemaakt voor het geval geen werk voor zulk een prijs in aanmerking komt. „DE DIETSCHE SPELERS" NAAR SURINAME. Met het stoomschip „Stuyvesant" van de K.N.S.M. is gisteren het tooneelgroepje „De Dietsche Spelers" onder leiding van Willem van der Veer naar West-Indië vertrokken voor een tournee gedurende de zomer maanden. Het is de vierde maal, dat van der Veer er op uit trekt om een stukje van ons Ne derlandsch cultureel leven te brengen aan hen, die ver van het vaderland een arbeids veld hebben gevonden. Ditmaal wordt Willem van der Veer ver gezeld door de dames Elly van Stekelen burg en Jeanne van Rijn en door de hee- ren Jan van Ees en Jan Mulder.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9