lo TRIUMPH Wat 'n Triomf van Smaak! IO? LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 30 Mei 1936 BUITENLAND. VIRGINIA CIGARETTES KERK- EN SCH00LNIEUWS. VISSCHERIJBERICHTEN. DE BIOSCOPEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. Argentinië vraagt bijeenroeping van den Volkenbond - Titulescu onverwachts naar Belgrado. Argentinië, dat de ontwikkeling van het Italiaansch-Ethiopisch conflict nauwlet tend gevolgd heeft, heeft het opportuun geacht, tegen 16 Juni of omstreeks dien datum de bijeenroeping van de Volken- bonds-assemblee voor te stellen .Daar de algemeene vergadering van den Volken bond reeds in October van het afgeloopen jaar met hetzelfde doel werd bijeengeroe pen en eigenlijk, theoretisch althans, nog steeds zitting houdt, 'is het verzoek van Argentinië, krachtens het reglement, prac- tisch gemakkelijk te verwezenlijken, daar slechts een periode van vijf dagen voor een dergelijke bijeenroeping noodig ls. Ruiz Cuinazu, de vertegenwoordiger van Argentinië te Genève, heeft het verzoek zijner regeering mondeling bij Avenol toe gelicht: „De Argentljnsche regeering," zoo ver klaarde hij, „is van oordeel, dat de pro blemen, welke door de verovering van Abessynië aan den bond der volken wor den gesteld, te belangrijk zijn, dan dat het onderzoek er van alleen aan den Volken bondsraad kan worden overgelaten, om dan wederom verdaagd te worden tot de buitengewone zitting der assemblee, in September a s. De regeering van Argentinië meent, n.l. dat een uitstel van dit onderzoek gevolgen zou kunnen hebben, welke geheel tegen overgesteld zijn aan de doeleinden, welke de Volkenbondsvrienden nastreven. Vooral wat Zuid-Afrika betreft, ls het dringend noodzakelijk, dat de politiek van Geneve definitief wordt vastgesteld voor de conferentie der Amerlkaansche Staten, welke op initiatief van Roosevelt voor den a.s. herfst is bijeengeroepen." Argentinië wenscht op de agenda der assenblee drie kwesties te zien geplaatst, n.l. het probleem der sancties, de erken ning of niet-erkenning van de annexatie van Ethiopië (Argentinië zelf heeft reeds geweigerd, de verovering te erkenneni en tenslotte, zoo mogelijk, de eventueele her vorming van het Volkenbondspact. De Argentljnsche regeering is intusschen be reid, over de definitieve opstelling van die dagorde nog met de andere mogendheden van gedachten te wisselen. Aangenomen wordt, dat de Argentljn sche regeering verscheiden Zuid-Ameri- kaansche en Europeesche kanselarijen reeds van haar voorgenomen plannen te Genève had in kennis gesteld en daar tot haar thans ondernomen demarche is aan gemoedigd. Men krijgt te Londen den indruk, dat men zich daar verzoende met de gedachte, dat de Volkenbondsraad in zijn zitting van 16 Juni zou besluiten tot handhaving der sancties gedurende één trimester, teneinde in dien tijd den loop der dingen af te wachten en de publieke opinie te laten evolueeren in de richting van een oplos sing, welke voor de voornaamste belang hebbende regeeringen aannemelijk of ge- wenscht zou zijn. Het voorstel van Argentinië heeft daarom in Britsohe kringen, ofschoon het tenslotte, wel overeenstemt met het .ver langen van Londen om een einde te maken aan de diplomatieke passiviteit, den in druk gewekt, wel eenlgszins op de gebeur tenissen vooruit te loopen. Intusschen is de stap van Argentinië een feit en als zoodanig heeft hij te Lon den grooten indruk gemaakt. Dit officieel verzoek van een Volkenbondslid zal immers zeer ernstig in overweging moeten worden genomen. Het aantal of ficieele of officieuze adhae- sie-betuigingen. reeds verleend of nog te verleenen aan het Argentijnsch initiatief zal voor de Britsche regeering een der voornaamste elementen vormen voor de bepaling van haar houding ten aanzien van het Argentljnsche voorstel. Onverwachts is de Roemeensche minister van bultenl. zaken, Titulescu, per vlieg tuig naar Belgrado vertrokken. Na het be zoek van Beek. trekt deze reis terecht gTOOte belangstelling. Men ziet daarin een bevestiging van ongerustheid in de Kleine Entente Turkije heeft thans een uitnoodiging gezonden aan de ministers van buiten- landsche zaken van de betrokken landen om een delegatie te zenden naar de zee engten conferentie, welke 22 Juni te Mon- treux zal worden gehouden. FRANKRIJK. De stakingen. De staking in de metaal-industrie heeft zich eenerzüds nog uitgebreid, doch ander zijds ls hier en daar ook -nstemming bereikt. Zoo b.v. bil dé "°nault-fabrieken. Beide partijen zijn. overeengekomen dat een verhooging van de laagste loonen bin nenkort zal worden bestudeerd, dat de ar beidersgedelegeerden. die' belast zijn. voe ling te houden met de vakvereenigingen over de bespreking van een collectief con tract hiervoor den noodigen tiid zullen krijgen, uitbetaling der. stakingsuren en dat de werkzaamheden voor verbetering van de kleedlokalen en tolletaangeleeen- heden zullen worden voortgezet. Het werk wordt od 2 Juni a.s. hervat. Om 19.10 gistermiddag werden de roode vlaggen welke boven de Renault- fabrieken eewaDDerd hadden neergehaald ten teeken. dat het accoord tusschen werk gevers en werknemers was onderteekend en verlieten de stakers rustig de fabrieken Ook op de fabrieken ..Gnome et Rhone" is een accoord tot stand gekomen. Het werk wordt hier oo de volgende voorwaar den hervat: verhooging van loonen af schaffing van overuren, betaalde vacantle, erkenning van dé gedelegeerden der ar beiders recht tot vereenielng en beta'ing van alle stakingsuren. Ten aanzien van de eischen der stakers in de omgeving vap Tou'ouse. van wie er velen werkzaam zijn in de vliegtuigenfa- briek „Dewoitlne" is on alle essentlee'e punten overeenstemmine bereikt. Ver scheidene kleinere punten moeten echter nog geregeld worden. Het werk is hervat. Tegen Dinsdag wordt in enkele fabrie ken een nieuwe actie voorzien. Ook in de chemische industrie. In de omgeving van Marseille zitn de arbeiders in de metaalfabrieken in sta king gegaan uit protest tegen het ontslag van drie hunner kameraden. Gisteravond hebben de gedelegeerden der vakvereenigingen van metaalarbeiders besloten de aanstaande reeeering te vra gen de 40-urenweek vast te ste'len. De gedelegeerden zagen voorts afkondleing op 30 Juni van de algemeene staking onder het oog. warm-er oo dat tijdstip geen collectief arbeidscontract onderteekend is. waarin de arbeidscontracten van de arbei ders in de stad. Parijs en 't departement van de Seine worSën geregeld ITALIË. Monument voor maarschalk Diaz. De koning heeft gisteren te Napels een monument onthuld voor maarschalk Dlaz, den hertog der overwinning. Vijf en veértig duizend oud-strijders en een groote menigte belangstellenden woonden de plechtigheid bij. Ook de kroonprins en de prinses van Plemont. de hertogin van Aosta. de maar schalken de Bono en Balbo waren aanwe zig. Maarschalk Diaz bevocht in den wereld oorlog de overwinning bij Vlttorlo Veneto. Na den oorlog koos hij de zijde van Musso lini. BELGIË. De crisis. De Koning zet zijn besprekingen nog ge regeld voort. Gisteren werden Jaspar en Deveize ontvangen, heden volgen Theunis, de Broqueville, van Overberghe en nog enkele anderen. Tegen Dinsdag wordt een opdracht aan van Zeeland verwacht. SPANJE. De linksche actie. Hedenochtend vroeg ls door een sterke politie-afdeeling het partijbestuur van het anaroho-syndikallstische vakvereenl- ging C.N.T. gesloten. De politie omsin gelde het gebouw en arresteerde 180 personen. Dit is de eerste maatregel van de regeering van het Volksfront tegen de radicalen van links. Onder de zeelieden is nu ook een staking uitgebroken. In een drietal café's te Madrid werden bommen geworpen waardoor aanzienlijke schade werd aangericht. Onder de bezoe kers ontstond een paniek. In een café werd de zoon van den eigenaar ernstig gekwetst. Ook verder ln de stad hadden schietpartijen plaats tusschen politieke tegenstanders, waarbij negen personen werden gewond. PALESTINA. De ongeregeldheden. De staking en de aanvallen der Arabie ren op leger- en politieposten duren nog geregeld voort. Een Arabier werd gedood door een bom, welke hij bij zich droeg. Een aantal dagbladen ls verboden we gens het verspreiden van onjuiste berich ten. De Joodsche uitvoerende raad heeft be sloten, een campagne te openen voor de stichting van een hulpfonds van 50.000 pond sterling. In Joodsche kringen in Palestina wordt de benoeming van Ormsby Gore tot Enge- land's minister van koloniën met voldoe ning ontvangen, daar men hem als een vriend van het Zionisme beschouwt. UIT HET VERRE OOSTEN. Chineesch-Japansche spanning. Niettegenstaande alle maatregelen om anti-Japansche demonstraties te voorko men, is in den afgeloopen nacht de spoor brug tusschen Tientsin en Tangkoe geha vend. Als gevolg hiervan wordt door de Japansche militaire autoriteiten een streng toezicht uitgeoefend op de employé's van deh spoorweg. Volgens de Japanners had een ontplof fing plaats op het oogenbllk dat een trein niet Japansche versterkingen passeerde en werd een wagon met levensmiddelen "ver nield en werden een aantal paarden ge wond. Verdere slachtoffers zijn niet geval len, evenwel kon de rest van den trein niet verder. Te Peiping willen de studenten demon- streeren en zijn reeds in staking gegaan, De Chlneejche autoriteiten, die vreezen, dat deze betoogingen den Japanners een voorwendsel verschaft om in te grijpen, hebben ca. 60 studenten gearresteerd. De Chineesche autoriteiten te Peking zijn ongerust over de mogelijke gevolgen van een moord, gepleegd op een Japanschen officier, van wien nlen Dinsdagnacht het lijk gevonden had voor de deur van een nachtgelegenheid. Men neemt aan, dat hier een particuliere wraakneming ls ge schied. 4482 linger, mMé) DANTZIG. Oud -politicprcsident gearresteerd. De senaat van Danlzlg heeft den vroe- geren senator Blavier, oud-politlepresl- dent van Dantzig en leider van de Duitsch nationale partij, laten arresteeren. De na- tionaal-soclallstlsche autoriteiten gaan door met het in beslag nemen en het ver bieden van de opposltioneele pers- De socialistische „Volkstimme'' meldt, dat Greiser, de nationaal-socialistische voorzitter van den Dantzigschen senaat tijdens een openbare bijeenkomst zou heb ben verklaard: „Men moet niet vergeten, dat het Poolsch-Duitsch pact slechts voor den duur van tien Jaar ls gesloten en dat de natlonaal-soclalisten ln Dultschland vijftien Jaar hebben gewacht, voordat zij aan de njpcht kwamen. Zij kunnen eenige Jaren wachten op de definitieve verwezen lijking hunner idealen". ——o VEREENIGDE STATEN. Het Zwarte Legioen. Het te Detroit gevoerde proces van den staat Michigan tegen de moordenaars van den arbeider Poole en tegen de daar mede ln verband gebrachte geheime or ganisatie, het „Zwarte Legioen", schijnt zich tot een politieke sfaatsaangelegen- held te ontwikkelen. De commandant van het „Zwarte Le gioen", Effinger, die in Ohio woont, heeft tegenover persvertegenwoordigers ver klaard, dat het totaal aantal leden van het legioen in alle staten van Noord- Amerlka meer dan zes mlllioen bedraagt. Effinger noemde de tegen het legioen uitgebrachte ernstige beschuldigingen, zooals bedreiging met den dood en ge heime veemmoorden leugens. Het legioen strijdt volgens hem voor recht en orde en voor de handhaving van de Amerlkaan sche idealen. De openbare meening schenkt Inmiddels steeds meer aandacht aan de actie van het .Zwarte Legioen". In het Huis van Afgevaardigden heeft men zelfs een parlementaire enquête te gen de organisatie geëlscht. Ook wordt door sommigen verlangd, dat de geheime federale politie ingrijpt, omdat men van meening is, dat alleen deze instantie de over het geheele land geweven draden der organisatie kan ontwarren. Het schijnt, dat het legioen goed bewa pend is.'BIJ huiszoekingen in de woningen van gearresteerde leden zijn steeds wape nen gevonden. Overigens weigeren de gearresteerden mededeellngen over de organisatie te doen. Niettemin zou een hunner verklaard hebben, dat het legioen, in geval van een communistlschen op stand, binnen 24 uur in het geheele land gemobiliseerd kan zijn. In laatste instan tie zou de vereeniging naar de dictatuur streven. Een bekend rabbijn te Detroit heeft zich tot den gouverneur van den staat Michi gan gewend met den elsch, dat het legioen met wortel er. tak zou worden uitgeroeid, .omdat het de democratie be dreigt. Uit de ln beslag genomen ledenlijsten blijkt, dat de organisatie haar aanhangers recruteert uit alle klassen der maat schappij. Haar leden zouden zelfs onder regeeringspersonen en politie schuilen. Ds. JOH. E. v. d. VALK. Wegens voortdurende ongesteldheid heeft -ds. Joh. E. v. d. Valk, de nestor vin de Ned. Herv. predikanten te Krallngen tegen 1 Nov. a.s. eervol emeritaat aange vraagd. Johannes Everardus v. d. Valk werd 24 Juli 1873 te Aarlanderveen geboren. Zijn vader was aldaar hoofd der Chr. school Hij ontving zijn opleiding aan het Chr gymnasium te Doetinchem en studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In 1901 werd hij candidaat in Noord-Bra bant en 27 Oct. van dat jaar bevestigde v/ijlen dr. J. Th. de Visser hem te Leer broek ln zijn eerste gemeente, waar ds v d. Valk het ambt aanvaardde, spre kende over Ps. 121 1 en 2. 28 Jan. 1906 bevestigde dr. De Visser ds. v. d. Valk in zijn tegenwoordige gemeente, waaraan ds. v. d. Valk zich verbond met Matth 15 13. Ds. v. d. Valk is in Rotterdam een be kend figuur. Hij is scriba-quaestor van den ring Hillegersberg, lid van het clas sicaal bestuur van Rotterdam, godsdienst leeraar aan het observatiehuis aan den Oudedijk, Voorzitter van het bestuur der Chr. school aan den 's-Gravenaweg, van het zendingscomité van actie, van de ver eeniging voor Chr. belangen te Kralln gen, penningmeester van de afd. van de Macht van het kleine, bestuurslid van de Rott. afdeellng van „De Middaghoogte" voorzitter van de afd. Kralingen van het Ned. Bijbelgenootschap enz. IJMUIDEN, 30 Mei. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 0.580.'44. Tonget f. 0.550.44. Griet per kist van 50 K.G f.24—11. Middelschol f 19. Zetschol f.16 Kleine Schol f. 17—5. Schar f. 63.50 Tongschar f. 16. Pieterman en Poontjes f4.00—2.90. Middel Schelvisch T. 12.50 Klelnmlddel Schelv. f 119.50. Kleine schelv. f. 7.804.70. Kabeljauw p. kist v 125 K.G. f.45— 21. Gullen per kist van 50 K.G. f.14—7.50. Wijting f. 3.90—2.20 Makreel f. 73.90. Lengen per stuk f 1.38 Koolvlsch f 0.33. Heilbot per K.G. f0.64— 0.46 Aangekomen 1 stoom trakler IJM 19, met f. 2205. 9 loggers: KW 29, met f.505; KW 41 met f.1235; KW 101, met f.588; KW 154 met f.144; KW 70. met f.298; KW 134 met f.335; KW 169, met f.325; KW 33 met f.262; KW 177, met f.331. VLAARDINGEN, 30 Mei. Binnengeko men: SCH. 39 met 20 last; SCH. 197 met 181 kantjes van 3 schepen; VL. 217 met 107 kantjes; KW. 176 met 220 kantjes van diverse sollepen. Groene haring f.2029.90; jonge haring f. 15.50—20; groote maatjes f. 14.30-8.30 Alles naar kwaliteit en stukstal. Casino-theater. De showfilm „In Caliente" vertoont niet een zóó pronkende en pralende Dracht, als we wel gewend waren van de Amerlkaansche industrie. Maar daarom is het resultaat er niets min der om. integendeel, de ODDervlakklgheld van vroegere films in dit genre heeft bllfk- baar olaats gemaakt voor een in meer sobere lijnen gehouden, verflining die vo'- doende ruimte overlaat om de karakters iets schemer te teekenen. In zooverre ziin we dus met deze film weer een staoie verder gekomen. Wat de historie betreft: ze sDeelt zich af ergens in Mexico, het land van de sierlijke sombrero's en heeft een goed scenario ten grondslag dat als het ware voor Dolores de] Rio en Pat O'Brien geschreven is. Hun samensoel wordt aangevuld door één van de grootste komieken, die Hollywood kent: we bedoe len Edward Everett Horton. Zlin verschij ning in deze rolorent bezorgt den toe schouwer menig koste'.lik oogenbllk Een succesvol stTllkle vormt de muzikale ach tergrond van „In Caliente" een film. die haar nlaats in de lange rli showfilms met eere Inneemt mede door toedoen van de regie van Lloyd Bacon, ln wien wil één van 's were'ds beste regisseurs zien. Zooals geen ander, weet hli de handeling met een st'muleerend temDO te bezielen. In het voomrogramma valt een uitste kende cow-boy-film od. die uitblinkt door welverzorgde fotografie. In deze „Schrik der bereroovers" speelt Buck Jones een SDortieve rol. Met nog eenige kleinere filmnies vertoont Casino deze week een bez'enswaardlg Drogram. dat een bezoek zeker rechtvaardigt. Trianon-theater - Zelfs de grootste zangers ter wereld schromen niet meer. zich ln een film te laten hooren. Nu ls het de beroemde Benjamlno Glgli, wiens be wonderenswaardige tenor, wiens in waar heid gouden timbre opklinkt in de film „Vergiss meln nicht": men luistert naar een dier stemmen, die door een zeldzame natuurlijke begaafdheid in combinatie met een even zeldzame zuiver Itallaansche-„bel canto"-technlek. vrucht van langjarige studie uitgegroeid is tot een zang van verrukkelijke pracht, die het forte even helder en verzadigd doet klinken als het teedere mezza-voce, waarin deze veelzij dige zanger uitmunt. Tijdens een Impres sie van zijn wereldtournée volgen frag menten uit zijn operarepertoire yan com ponisten aller landen snel opeen en de muziekliefhebber ontvangt dan dien In druk van gevoelens, die hem bevangen op een grootschen en triomfantelijk gestem den gala-avond ln het operagebouw van een of andere wereldstad. Deze apotheose van stralend-ongeforceerden zang uit tal rijke brokstukken van bekende opera's is het hoogtepunt van een film, die echter Gigli niet te pas of te onpas wil laten zin gen: er is een gevoelig en aardig scenario rond geweven: het verhaal, waarin Magda Schneider en Siegfried Schürenberg zulke belangrijke rollen spelen, ls reeds zeker een half uur aan den gang, alvorens Glgli zijn eerste zang doet hooren. De liefde, die deze twee zij secreta resse van een handelsmagnaat, hij officier aan boord van den Oceaanstoomer, die hen naar Amerika voert voor elkaar opvatten, loopt bulten hun schuld, tenge volge van het intrigeeren van een Jaloer- sche mededingster, op een teleurstelling uit, In den tenor, dien zij beluistert op een van zijn succesvolle concerten vindt het meisje dan den man, die haar over deze déslllusie heenhelpt en voor wien zij een goede tweede vrouw en een moeder voor zijn kindje wil zijn. Langen tijd gaat het goed, de triomfen over de gansche wereld wisselen elkaar af, totdat de Jonge vrouw weer den man ontmoet, aan wien zij haai hart eenmaal schonk, en dien zij niet ver gat, zoo min ais hij hèèr. Een moeilijke strijd volgt, maar de trouw voor den zan ger en zijn kind, die haar niet missen kunnen, praevaleert aan de gevoelens voor den man, van wien zij reeds zoo lang door een ongelukkige samenloop van omstan digheden gescheiden was. Zóó is ln het kort het scenario, waarvan men de ultnemendste herinneringen mee neemt aan Gigli's begenadigd en schitte rend zingen, aan Magda Schneider's char mant spel, aan de vriendelijke scènes met den kleinen Peter Rosse en aan het inne mende optreden van Schürenberg. Een film, die oor en oog volkomen bevredigt en dan ook tenslotte een applausje alleszins rechtvaardigde! Voor de pauze gaat het allergenoeglijk ste „Elke vrouw heeft haar geheimpje", een gezellige amusementsfilm, waarin Karin Hardt. Ery Bos en Hans Thlmlg geen moment de aandacht loslaten! Een mooie Plnksterweek-avond ls dus in elk opzicht gewaarborgd! Luxor-theater - Joseph Schmidt, den be- faamden tenor, te beluisteren ls altijd weer een attractie. Nu doet ln de film „De schoonste dag van mijn leven" zich echter het merkwaardige geval voor dat er twee Joseph Schmidt's optreden, die zingend en musiceerend door het leven gaan en tus schen wie men in deze historie alleen on derscheid maken kan door het verschil ln kleedijBeppo heet de één, Tonlo de ander. Ze zijn broers en hebben twee peet-ooms, die respectievelijk Felix Bressart en Wal burg heeten. Laatstgenoemd tweetal zorgt natuurlijk wel voor de humor ln dit soms vrij tragische verhaal, waarin den éénen jongen alles méé en den anderen alles te gen ioopt. Bressart past bij den onfortuin- lijken knaap. Ook hij is besluiteloos, weinig doortastend en per saldo ook niet zoo heel snugger, terwijl de bolronde Otto Walburg op kostelijke wijze den triomfeerenden peetoom typeert. Met een breeden lach op z'n grappige gezicht, hikkend en kirrend, voert hij de besprekingen voor zijn succes vollen Tonio, die een beroemd zanger wordt, en als een held voelt hij zich als de tenor, overal waar hij verschijnt, op enthousiaste wijze wordt ontvangen en toegejuicht. In ellende en armoede verslijt Beppo met z'n oom Intusschen z'n dagen ln de aftandsche kermistent, waar niemand meer komt kijken (van die tragl-comlsche rol geeft Bressart een toch wel zeer goede en aangrijpende uitbeelding!) en het schijnt dat de levenspaden der broeders voorgoed uiteen gegaan zijn als Tonio en Otto het plots in hun hoofd halen terug te keeren naar Weenen, hun geboorteplaats, Otto Walburg, die zich daar oppermachtig waant ln het theater, begaat dan een dom heid. Hij meent den directeur naar z'n pijpen te kunnen laten dansen, weigert Tonlo te laten zingen, maar als hij ergens in de omgeving, 's avonds ln z'n auto de radio aanzet beluistert hij toch het, naar hij verwachtte, afgelaste concert. Niet To nlo, maar Beppo zingt! Natuurlijk ls dat teveel voor een storm achtige natuur als Otto Walburg. Hij rijdt in duizelingwekkende vaart terug, gooit Tonio als het ware het tooneel op, en tot stomme verbazing van het publiek staan daar Ineens twee zangers naast elkaar (op elkaar gelijkend als twee droppels water) met een even welluidend stemgeluid. Beppo's schoonste dag is aangebroken. HIJ is beroemd, evenals Tonio, en behalve de broeders vallen ook de peet-ooms elkaar ln de armen Een opwindende film uit de vllegerswe- reld „Duivels der lucht", met James Oagney en Pat O'Brien gaat als tweede hoofdnum mer van het Luxor-programma. Lide-thcater brengt deze week twee films, die allebei aanspraak zouden kun nen maken op de kwalificatie „hoofd film", ware het niet, dat in de eene rol prent de gevierde, jeugdige actrice Shirley Temple optreedt en daartegen hebben den laatsten tijd sterren van grooter formaat dan Frances Dee en Francis Lederer het althans tijdelijk moeten afleggen. Niettemin geeft dit tweetal in „Chas seur No. 14" uitstekend spel te genieten, terwijl het scenario alleszins in staat ls ons een kostelijk uurtje te verschaffen Het blijft altijd even vermakelijk om te zien, hoe een prins zich voor hotelbedlen de uitgeeft en daardoor ln de dolzinnigste situaties terecht komt en nog dwazer wordt het geval, wanneer zijn tegenspeel ster eveneens een eenvoudig kantoormeis je ls, dat zich voor de dochter van een mlllionalr uitgeeft. De verwikkelingen zijn legio, maar dat „ze elkaar krijgen", dat stond wel van te voren vast, al blijft het een verrassing hoe alles toch nog op z'n pootjes terecht komt. Na de pauze verschijnt Shirley als „Krullekopje" op het witte doek en ook nu weer geldt van haar „ik kwam, werd gezien en overwon". En geen wonder, haar spel ls van een verwonderlijke ongedwon genheid, die het natuurlijke beleven wel zeer nabijkomt. Haar zonnige glimlach werkt aanstekelijk en men moet al een hart van steen hebben om niet onder de bekoring te komen van dit lieftallige schepseltje, dat de personificatie van de jeugd zelve schijnt te zijn. In deze film vervult Shirley de rol van het arme weeskind, over wier lot een der regenten, een schatrijke vrijgezel zich ontfermt- Hij adopteert haar en tevens haar ouder zusje, dat op hun sterfbed haar ouders heeft moeten beloven Shir ley nimmer in den steek te laten. Door haar grappig en innemend karakter ver overt Shirley stormenderhand alle bewo ners van haar nieuwe tehuis, tot zelfs den stokstljven butMer komt door haar toedoen uit de plooi. Even dreigt het geluk verstoord te wor den door een scheiding, wanneer 't zusje van Shirley een aanzoek van een huis vriend aanneemt, maar ook die onweers wolk drijft voorbij, doordat Mary zoo heet dat zusje tijdig tot de ontdekking komt, dat zij eigenlijk nog meer houdt van den weldoener onder wiens dak zu leeft en het einde toont dan ook drie ge lukkige menschenkinderen, die alle drie even blij zijn ook ln de toekomst bij elkaar Ie kunnen blijven. Al met al een uitstekend programma, dat groote belangstelling verdient. Het Nieuwe Roxy-Theater ,De over winning van Sherlock Holmes" brengt dezen alom beroemden speurder met zijn typisch Engelschen kop en zijn onafschei delljike pijp op het witte doek in de op lossing van een geheimzinnige moord zaak. Midden in een donkere nacht is er een moord gepleegd en heel weinig stille getuigen staan den detective ten dienste Desniettemin weet hij met wiskunstige zekerheid en een nimmer falenden breeden blik, de ontknooping aan het licht te brengen, daarbij geen enkel detail, h°e klein ook, verwaarloozend. Sherlock Hol mes stelt ons weer niet teleur, ook ai zijn de Intriges nog zoo sluw van opzer en uitwerking. Het bijzondere van deze m Engeland gemaakte rolprent ls, dat ae film Hollandsch sprekend ls, d.w.z. door Nederlandsche artisten nagesynchroni seerd. Het geheel wint hierdoor nog aan merkelijk ln waarde, temeer waar de syn chronisatie volkomen overeenkomt met oe llpbeweglngen en dus nergens opvallend laat staan hinderlijk ls. Liefhebbers van Sherlock Holmes zullen hun hart ophaie aan deze speurdergeschiedenis Van een geheel ander karakter is °c amusante operettefilm „De Vogelhanoe- laar", die op charmante wijze, In roe°J;°" stijl, de geschiedenis van den vogelhanoe- laar Adam en de wilde zwijnen van Scnwa- nau ln beelden vertelt. Het ls één en bekoorlijkheid en geestigheid, die er n deze operette straalt, Een prachtige n» bezetting met Wolf Albach Retty in titelrol. Lil Dagover als de keurvorstin torf de opperhofjachtmeester van Max Gnis- een juweeltje van humor c" onderhoudende, pittige muziek van - staan er borg voor, dat ge ln alle opza ten een genoeglijke film te aanschouw krijgt die om verschillende redenen steekt boven de doorsnee-operette, uc films die deze week hier hun premiere leven vormen dus een programma, voor de Pinksterweek heel geslaagd heeten. 2-1 Zeiler

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2