WAT DE VROUW DRAAGT LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 30 Mei 1936! 'iWSss VOOR DE HUISVROUW. bij VLASVELD MENU VOOR DE WEEK. VISSCHER1JBERICHTEN. Snel mooi bruin DE NIEUWE MODE ÉÉN GROOT BOUQUET! Hoewel de bont bedrukte stoffen reeds vele zomers zeer in de mode waren, zoo dat veel vaklieden de mogelijkheid om er nóg eens succes mee te behalen, eigen lijk zeer in twijfel trokken, schijnt het publiek de gebloemde stoffen allesbehal ve moe geworden te zijn, wat misschien zijn oorzaak daarin vindt, dat iedere vrouw het gevoel heeft dat een gebloemd kleedingstuk, dat zij voor iedere gelegen heid kan dragen, een heerlijk bezit is, daar het er altijd frisch en zomersch uit ziet en ook veel minder besmettelijk is dan een effen zomerjurk, die gewoonlijk meer in de uitstoomerty is dan in de kleerkast van de eigenares. In het gewoel van de stad is het ook, zelfs met de grootste oplettendheid, onmogelijk om roet- en stofvlekjes te vermijden, die men op lichte, effen stoffen zoo duidelijk ziet. dat ze het bewuste kleedingstuk on bruikbaar maken, terwijl ze op een ge bloemde stof totaal onzichtbaar zijn. Natuurlijk hebben de fabrieken in deze branche niet stil gezeten, maar hebben zij ons ditmaal weer verrast met geheel nieuwe bonte stoffen. Terwijl n.l. in het voorjaar de twee kleurige, z.g. „lichtdruk-patronen" mo dern waren (die er uitzagen alsof men op een effen fond een chablone gelegd had en met een penseel daar overheen gestreken, zoodat er sterke contrasten ontstonden), geeft men nu de voorkeur aan de veelkleurige bloempatronen, die vooral door hun mooie stileering opvallen. Er zijn n.l. prachtige Indische bloem patronen, die ons de verblindende kleu renweelde van het Oosten voor oogen tooveren, daarnaast vinden we de eigen aardige draken-rooae en porcelein-blau- we bloemdécors uit den tijd der oud- Chineesche cultuur, tenslotte de teere kleuren der gebloemde Japansche zijden en ook nog de fijne, uitgestrooide bloem- patroontjes der Biedermeiertijd, die we het beste kennen en die juist voor onze mode, die sterk teruggrijpt naar de mo dellen uit dien tijd, zeer geschikt zijn. In ingewijde kringen was men het er van het begin af over eens, dat het succes van de bloempatronen ervan 'af zou han gen of ze niet alleen in zijde, maar ook in eenvoudige stoffen gebracht konden worden, om ze behalve voor middag- en avondkleeding ook voor dagelijksch ge bruik ingang te doen vinden. Aan dit in zicht hebben we het te danken dat we dezen zomer op straat ontelbaar vele bontgekleurde linnen en cretonnen ja ponnetjes zullen zien, die niettegenstaan de hun zeer eenvoudigen snit, door hun vroolijke patronen bijzonder suggestief zullen zijn. Hoe eenvoudig men een gebloemd waschzijden jurkje maken kan, zien we. wanneer we het eerste model óp onze groep bekijken, dat met zijn vierkanten hals, zijn korte mouwen en zijn slanken rok het type „hemdjurk" vertegenwoor digt, dat van deze stof vervaardigd, er het aardigst uitziet. De garneering be perkt zich tot een breede ceintuur, in de donkerste of lichtste kleur van de stof gehouden. Den vlakken „sombrero-hoed" van grof gevlochten stroo leeren we kennen als practisch zomerhoofddeksel. Na dit waschzijden jurkje willer. we nu het bont zijden middag-japonnetje bespreken, dat ons behalve door zijn met Biedermeier patroontjes bedrukte stof ook door zijn bij dit genre aangepaste model, bekoort. We zien aan den hals een beeldige dra perie. die ons bijna aan een schouder doek uit den „goeden, ouden tijd" doet denken, we zien smaakvolle kelk-mouwen, ontdekken een ingehaald lijfje en een eenvoudigen door zijn klolimodel echter zeer eleganten rok. Tenslotte zij nog de strik van zijden laklint vermeld, die zich aan den stijl (bijna zou men zeggen: den historischen stijl van dit ontwerp even goed aanpast als de breedgerande hoed en het aan een lint gedragen, kokette para solletje. Terwijl echter deze soort uitgangsja- ponnetjes om hun gecompliceerd model alleen van de allerlichtste en duurste be drukte zijden stoffen gemaakt kunnen worden, produceeren de groote weverijen voor andere modellen naar verhouding zwaardere, gebloemde zomerstoffen, die dikwijls bestaan uit een z.g. „gemengd weefsel" (wol met zijde). Men stelt zich voor hiervan als nieuwste, aanvanke lijk zeer betwijfeld modesnufje, dat echter met zekerheid op succes zal kunnen reke nen dunne zomermantels te maken, die over effen jurken gedragen worden. (Zie onze middelste afbeelding i. Het betreft hier zooals men ziet bont gekleurde zijden mantels met een dubbele rij knoopen, welker revers en manchetten van fluweeK!) gemaakt wor den, een voor den zomer zeer aantrekke lijke en smaakvolle combinatie, die zeer zeker de aandacht der dames tot zich zal trekken, die met echt vrouwelijke in tuïtie het succes dezer mode voorvoelen! WILLY UNGAR. (Alle schetsen volgens orlgineele ont werpen van Willy Ungar). AJOUR-MOTIEVEN Reeds lang zijn ajour-motieven. welker buitengewone soepelheid ons altijd weer aantrekt, een geliefkoosde garneering. die vooral in de zomermode veel en gaar ne toegepast wordt. Totnogtoe placht men slechts rechtlij nige en gegolfde ajour-biezen te verwer ken, terwijl men zich er nu op toelegt fantasie-motieven in dit genre te ver vaardigen; daardoor krijgt de japon een geheel nieuwe garneering, die altijd even chic is, omdat ze, gemaakt uit dezelfde stof, alle andere versiering overbodig maakt. Op onze afbeelding toonen wij een japon met een geajoureerde rozet, verder een ajour dwarsbaan. die in het midden door een klein, plastisch motief onder broken wordt. Op dezelfde manier zijn de randen van de rokken bewerkt, die eigenlijk niets anders zijn als de plaatsen, waar de zij- banen aan de japon zijn gezet, die een voorname factor zijn voor een slank en smaakvol geheel. WILLY UNGAR. EEN SMAKELIJKE KAASSCHOTEL. Vooral de laatste gang van een diner mag geen teleurstelling zijn, maar moet de kroon zetten op het werk van de huis vrouw. Hieraan is het toe te schrijven, dat er veel waarde gehecht wordt aan het smaakvol opmaken van den kaasschotel, opdat deze voor de gasten een ware ver rassing zal zijn. We zien op onze afbeelding dat men moet leeren den schotel systematisch op te bouwen, zoodat iedere huisvrouw een architect in dienst van Lucullus moet worden! De buitenste rand van den schotel kan men beleggen met diverse soorten kaas en even groote plakjes roggebrood, die door er laag op laag boter tusschen te smeren, een aardig, gestreept effect krij gen. Gaasne neemt men voor zulke schotels Edammer kaas, om zijn groote plakken, die zich als bloembladen laten schikken. Van de driehoekige sneedjes wittebrood cn radijsjes, kan men een aardig ster motief vormen en een luchtig stapeltje boterballetjes zal als milieu zéker vol doen. Een schotel, die betrekkelijk vlug is klaar te maken en die het huishoudelijk talent van de gastvrouw alle eer moet aandoen. WILLY UNGAR. Zelf je handschoenen maken is een aardig werk, waarmee tegenwoordig ver schillende dames bezig zijn. Men kan ze zelfs van buffel- of glacé-leer eigenhan dig in elkaar zetten; maar dat kan ik niet hierin beschrijven, want dat Is een aparte techniek: leer bewerken, iets dat men vakkundig moet leeren. Wel kan ik u een patroon geven, dat ik bij een nichtje overschreef van gehaakte dameshand schoenen met een kap Met een stalen haakpen No 2 en 2- draads wol kunt u ze werken; de maat die mijn nichtje had was een flinke No. 6' Daar wol méérekt, kan 't ook best dienen voor een grootere maat; vindt u de handschoenen echter niet geschikt van maat. dan kunt u de vingers door er een paar toeren bij te haken, langer ma ken en omgekeerd door minder toeren te werken ze verkorten. Beide handschoenen worden precies eender gehaakt: één van de twee draait u dan binnenste buiten en u heeft één linker en één rechter handschoen! U begint met een cirkeltje te maken van 84 lossen. 1ste toer: 3 lossen (in pi. v. het eerste stokje); 2 lossen; A sla 2 lossen over. 1 st. in de volgende losse. 2 lossen; van A af herhalen tot het einde van den toer. Dan moet u 28 gaatjes hebben; 2de toer: 5 lossen, 1 stokje in het eerste gaatje: A 2 lossen, 1 st. in het 2de gaatje; van A af herhalen tot het einde Herhaal dezen toer drie maal; 6de t.: haak 16 gaatjes en begin dan aan den duim aldus: 2 1„ 1 st. op het volgende st„ 2 1„ 1 st. in het vgl. gaatje. 2 1„ 1 st. op het vgl. st.; daarna 2 1„ 1 st. in ieder gaatje tot het einde van den toer. Vgl. t.: 16 gaatjes ha ken; 2 1„ 1 st. op 't st. van den vorigen t„ dat het begin was van het lnzetstukje voor den duim: 2 1,1 st. in ieder van de 2 vgl. gaatjes; 2 11 st. op het st.; daarna 2 1„ 1 st. in ieder gaatje tot het einde van den toer. Nu moet u 15 t. haken, steeds op deze zelfde manier meerderende voor den duim. Daarna kan de draad worden afgebroken Hecht hem daarna weer aan bij, den duim. en haak de 16 duimgaatjes aan elkaar; ze vormen dan dus een ron ri t e Ljc„Haak 3 toeren op deze rondte en minder aan het begin van iedere toer steeds één gaatje: werk ver volgens op de overblijvende 13 gaatjes nog 7 toeren; de duim is nu 10 toeren lang; dat is voldoende. Voor het afwerken haakt u verder een stokje zonder lossen in ieder gaatje; breek daarna de draad af en trek de steken met een draadje er doorheen naar elkander toe. De draad wordt nu weer aangehecht op het punt vlak boven de opening van den duim; dan haakt u 8 toeren van 30 gaatjes; dan komen de vingers aan de beurt; voor den wijsvinger: haak 4 gaat jes van de voorzijde, maak een vijfde gaatje in het laatste gaatje en haak ook 4 gaat jes van den rug van den handschoen maak 2 gaatjes in het eerste Die extra gaatjes zijn om den vinger rond te ma ken De vinger heeft nu dus 10 gaatjes: haak daar 14 toeren op en maak hem dan net zoo af als de duim. Voor den middelsten vinger haakt u de 3 volgende gaatjes van de voorkant, (maak in het laatste weer een gaatje meer), neem dan van den rug van de hand schoen 2 gaatjes in het eerste gaatje, dat op den wijsvinger volgt. 2 gaatjes in elk van de 2 volgende, en ten slotte nog 3 gaatjes. Maak van de 12 gaatjes weer een rondte en haak daarop nog 16 toeren. Dezen vinger afwerken net als de andere. De ringvinger haakt u op dezelfde ma nier ais de middelste: 3 gaatjes van de voorkant, 3 gaatjes meerderen, 3 gaatjes van den rug van dén handschoen en nog 3 gaatjes meerderen; maar dan werkt u op die 12 gaatjes niet 16. doch 14 toeren; waarna u dezen vinger gelijk den vorige af werkt door de stokjes bijeen te rijgen en af te binden. Nu nog de pink; u heeft nog 8 gaatjes aan de rugzijde en voorkant van den handschoen over: maak 2 gaatjes er bij in de eerste cn de laatste opening; haak dan op die 10 gaatjes 10 toeren en werk ook het pinkje af. Nu nog de kap, die het. cachet geeft aan de handschoen; u begint met 2 toe ren gaatjes te haken op de onderste rand van de hand. Daarna: 1ste toer: 3 los sen. A 2 dubbele stokjes in het eerste gaatje: 4 lossen, 1 vaste in het volgende gaatje. 4 lossen, van A af herhalen tot het einde van den toer. Omdat de kap ruim moet vallen, is het aan te raden om af en toe de 4 lossen en de vaste in het zelfde gaatje als het dubbele stokje te haken; anders gaat de kap spannen en hij moet juist aardig uitstaan. Dan de 2de toer: 3 lossen. 1 vaste In leder lusje, dat door de 3 lossen van den vorigen toer gevormd was; de heele toer zoo in het rond werken. 3de toer: 3 lossen. 2 dubbele stokjes in de eerste lus; A 5 lossen, 1 lusje over slaan, 1 vaste in de hierop volgende lus. 3 lossen, 2 dubbele stokjes in dezelfde lus; van A af herhalen tot het einde van den toer: 4de toer: A 3 lossen, 1 vaste in de eerste lus, 3 lossen en 1 vaste in een lus, die door 5 lossen is gevormd, 3 lossen en 2 dubbele stokjes in de zelfde lus; van A af herhalen tot het einde van den toer. Hecht dan af. Nu is de handschoen klaar en kunt u de tweede net zoo haken. Een kennis van ons had er ook een das in 't zelfde patroon bij gehaakt; de hand schoenen waren beige; de das in geel met blauwe rand. Door de kleur was het wel aardig: in wit of beige zou het erg stijf staan. Ze haakte de das van gaatjes en zette aan beide uiteinden een rand in het motief van de kap der handschoenen. VOOR HET MENU AARDAPPELEN direct besteld 8769 OUDE J1DGEL 120 reu 7«) ooEzarrBQQT 22 TIUZ023 LEIDEN (Ingez. Mfcl ZONDAG. Kalfsnierstuk (2 dagen) gestoofde sla. aardappelen, abrikozenbeignets Recept: abrikozenbeignets Wasch 3 ons gedroogde abrikozen en zet ze in water met suiker te weeken. zoo lang mogelijk: laat ze o'm. 10 minuten zachtjes koken cn daarna uitlekken. Maak een glad beslag van 2 ons bloem. 4 d.L. melk en 2 eetlepels gist leg hierin de abrikozen en bak ze verder a's appelbeignets in heet frituurvet gaar. Bestrooi ze met poeder suiker. EENVOUDIG MENU. Roereieren met ham. asperges met botersaus en harde eieren, vruchten. Recept: roereleren met ham. Snijdt 1 ons ham aan kleine stukjes; klop 4 eieren uit met 4 eetlepels melk en wat peper en roer hierdoor de ham. Smelt wat boter in de koekepan giet er de eieren in en laat ze ai roerende stollen; zoodra al'es heel licht bruin gekleurd is op dienen MAANDAG Koud vleesch of kalfsgehakt, andiivie. broodomeiette. Recept: broodomeiette. Week 2 ons oud brood zonder korst in L. lauwe melk .wrijf het daarin goed flin en doe er 2 eidooiers. ons basterdsuiker en de stltfgekloote eiwitten door be"-"ens wat geraspte citroenschil. Doe een kluit boter in de koekepan en bak van dit bes'ag een omelette als een eieromclette: doe er. zoo dra de onderkant mooi bruin is een naar lepels frische iam op en sla ze dicht. DINSDAG. Saucijsjes, bloemkool met saus. aardappelpuree. rabarbersla met gember. Recept: rabarbersla met gember. Snüd 1 pond gewasschen rabarber- ste'.en in kleine stukles en kook ze gaar in 'U L. water met 1 ons basterdsuiker. Schep ze met een schuimspaan voorzichtig uit het vocht en vermeng ze met ons flin gehakte gember' en wat gembersiroop: doe ze in eeri- fcompöteschaarhn geeft er koude vanillesaus bii WOENSDAG. Groentenschelp. roastbief (2 dagen). peultjes aardappelen. Recept: eroentenschelp. Kook 2 jonge bleten en 1 ons gedopte doperwtjes gaar snijdt de bleten in kleine stukles, vermeng ze met de erwtles en 4 koude gekookte en fijngehakte aardappelen Ver meng ze met wat mavonnaise. leg op een g'.azen schaaltje of in een schelp wat gele s'ablaadjes. doe hierop de sla en garneer met parties hard gekookt ei DONDERDAG Jachtschotel met appelmoes wentelteefjes Recept: jachtschotel. Snijdt de overgebleven roastbief in stukjes en snijdt 1 K.G. gaargekookte aardappelen in schij ven. Schil en snipper 2 uien. Leg in een beboterde vuurvaste schotel een laag aard- appelschijven. hierop een laag vleesch met uien. daarop weer aardappelen en zoo ver- vo'gens tot alles gebruikt: de bovenste laag moet uit aardappelschijven bestaan. Giet er pint. 'h L. met water en azijn ver dunde ius overheen, bestrooi alles met paneermeer en klontjes boter en iaat alles plm 1 uur zachtjes stoven VRIJDAG. Gebakken tong. andilviesla aardappelourée. vruchten Recept: andilviesla. Hiervoor neme men a'leen de mooie gele harten van de andiivie en verwiidere alle groene blaad jes: deze zijn voor de sla te hard en te ruw Kook een paar kleine bietjes gaar en verdeel ze in zeer kleine blokjes; snijd de andijvie in uiterst fijne, dunne reepjes en laat ze in een ruime pan vol water een paar uur staan: alle zand en vuil zakt dan naar den bodem: 'aat ze uitlekken en vermeng ze met de bietjes en naar smaak met oeper. zout. olie en azijn. ZATERDAG. Wiener schnitzel, versche doperwten, aardappelen, beschuitjes met kaas of vruchten. Recept: Wiener Schnitzel. Paneel 4 goed gewasschen en met zout ingewre ven kalfslapjes van nlm. 1 ons en bak ze 15 minuten in boter aan beide kanten bruin. Weck 4 Ansjovissen in wat melk en leg op ieder kalfslapje een Ansjovisje: garneer ze verder met stukles hard ze- kookt el. kleine halve uitjes en schijfjes augurk. Men kan er dcsgewenscht nog wat gebakken roereieren bit nresenteeren. NUTTIGE WENKEN. Laat de veei gebruikte badpakken niet maar altijd gewoon drogen. Geef ze af en toe een sopje van bijna koud Lux-sop en spoel ze in lauw water na hang ze nat op en haal ze door een wringer: men mag ze nooit met de handen uitwringen daar dan de wol veel te gauw breekt Gebruikt voor het bereiden van appel moes en andere vruchtengerechten liever basterdsuiker dan gewone witte suiker: ook voor gebak en vla heeft basterdsuiker veel voor daar het gemakkelijker oplost en zich goed met de eidooiers laat uit kloppen. (Van onzen Visscherij-medewerker), DE HARINGVISSCHERIJ. Er komen thans dagelijks schepen aan de markt en deze hebben bijna zonder uitzondering goed gevangen. De berlch- ten uit zee melden nog steeds een goedé visscherij, zoodat wij voorloopig nog wel met een ruimen aanvoer rekening kun nen houden. Het is gelukkig, dat de kwaliteit van de haring belangrijk verbeterd is; dit zal de consumptie vergrooten en hierdoor zal eer vlottere afzet mogelijk zijn. De prijzer van de haring loopen zeer sterk uiteen naar kwaliteit wordt van f7.tot f. 30 J. per vat betaald. In verhouding tot andere jaren wordt er zeer veel groote haring aangevoerd. Daar deze soort in het bin nenland niet gewild is en de haring voor export te licht gezouten is, worden hier- voor zeer lage prijzen betaald. Om in de toekomst een al te groote val in de maatjesprijzen te voorkomen, zal het noodzakelijk zijn het verbruik in de bestaande afzetgebieden op te voeren en te trachten nieuwe afzetgebieden te vin den. Het aangewezen middel hiervoor lijkt ons een intensieve reclamecampagne, zoo-l wel in het binnenland als in die landenj die daarvoor in aanmerking komen, We denken hier in de eerste plaats aan een haringetend land als België, waar ons product nog vrij Ingevoerd mag worden.l In België zijn de Nieuwe Hollandsche Maatjes, zooals die in Holland gegeten worden, vrijwel onbekend en het wil ons voorkomen, dat een goed opgezette reclame hier een vruchtbaren bodem zou vinden. Laat de Reedersvereeniging hiertoe hetl initiatief eens nemen. Mochten aan een dergelijk plan te groote financleele moei lijkheden verbonden zijn, dan zou bij de regeering aangeklopt moeten worden In dergelijke gevallen werd van regeermgs wge al meer daadwerkelijke steun ver leend. DE TREIL VISSCHERIJ. Maandag was een dag van veel vischl en lage prijzen. Verschillende soorten waren vrijwel waardeloos. De vangsten: waren ruim geweest, doch loonende besom-l mlngen konden niet gemaakt worden. Infl het midden van de week trad een kleiner verbetering in. Het loonconflict in het IJmuider stoom-l trellerbedrijf heeft zich deze week nogl wat toegespitst; de bemanningen vaal enkele treilers weigerden uit te varen op der door den rijksbemiddelaar gedane voor stellen, welke door de reeders aanvaardl werden. Het meerendeel der schepen ti| echter op deze condities uitgevaren. door AMHJDA-zonnebruincrème, óók weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct,| 4476 (Ingez. Med.) Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Thans loopen de aanvoeren op de ge-1 bruiksvee-afdeelingen aanzienlijk terug I en daartoe werkt het koude weer natuur-l lijk mee. De vraag is er totaal uit. wantl de boeren beginnen al weer sterk te Ha-I gen over den stand van de weiden. I Inderdaad is deze dan ook aanzienlijk 1 teruggegaan, want koude en daarbij een V schrale hooge wind is al zeer nadeelig. Doch ondanks al deze nadeelige fac toren was de handel gisteren wel flauw, 1 maar de prijzen bleven toch ongeveer opl het zelfde peil. Aanvankelijk zag het er I naar uit dat er een flinke daling zm| plaats hebben of dat er veel onverkocht I zou blijven. Er is echter op het oogenbiikj nog niet zoo'n groot overschot aan rnelK, I zoodat een goed melkbeest zijn waarde nog kan behouden, tengevolge daarvan I kunnen de tamelijk goede slachtveepnl- zen gehandhaafd blijven. De handel zelve toont zich echter thans I zeer gereserveerd en zoodoende verwaai-1 ten we in de komende weken tot na denj hooibouw, minime aanvoeren. r De kalverenhandel was voor vetten sta-1 biel en voor nuchteren over de geneeiei linie vlug en iets duurder. Wolvee ietsi meer aanbod en weinig vraag voor import, 1 alleen voor Frankrijk werden wat zuig- lammeren gekocht in prijzen van f. in r f. 12 en f. 13 per stuk. Oude schapen. I hoofdzakelijk voor het binnenland, deden 1 van f18f. 22 en extra beste een paar gulden per stuk hooger. Weidelammereni waren er extra veel aangevoerd en ten- r gevolge van duurderen Inkoop op Texeu waren de vraagprijzen wat hooger. 1*1 handel verliep eerst vrij goed, maar ver-i liep daarna heel traag met zakkende prirl zen. We zagen besteden van f.7—Ml Py I stuk en extra beste in enkele gevallenJet> I hooger. Zooals we In ons vorige overzien' I meedeelden is de tendenz op de vette var-1 kensmarkt iets vaster eh de Leeuwarder markt was gisteren bepaald vlugger en 1 duurder. Er is iets meer vraag voor ne' binnenland, ook voor spek. Automobilisten, motorrijders en trambestuurders, helpt mede het stadsrumoer te bestrijden. Veilig verkeer is ook heel wel mogelijk zonder een permanent gebruik van uw claxon. Zet de pannen van het middageten direct vol met water; het is dan v® niaar noodia ze van binnen uit te schuren, alles is biina losgeweekt, als men saa wasschen. Gebruik vooral nooit eer of Iets dereeliiks voor emaille hiermee wordt het beschermende glazuur totaal verwoest |arasauin» rum in den handel; deze ia. vie',jéér° sau- Er is een z.g.n keuken ma 1 UUl 111 UCli Iiauuvi, ,rnnr liger en zeer goed te gebruiken vw zen en nagerechten. 2-4

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 14