DIA-BROOD Tegengaan van oververmoeidheid bij chauffeurs. LEÏDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 30 Mei 1936 BINNENLAND. BROOD VOOR SUIKERZIEKEN Geen goederenvervoer op Zondag. NIEUWE WEGEN IN LEIDEN'S OMGEVING. VOORSTELLEN VAN GEDEPUT. STATEN. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland schrijven aan Provinciale Staten: Wij deelén mede. dat, zooals ook reeds in het wegenverslag 1935 werd opgemerkt het plan bestaat, in samenwerking met het rijk en de gemeente 's Gravenhage den weg WassenaarNoordhollandsche grens door te trekken naar Scheveningen. Hoewel om trent den aanleg en de verbetering van dezen weg nog geen volledige overeenstem ming is verkregen, achten wij het toch ge- wenscht, dat het wegvak Scheveningen Wassenaar reeds thans op liet provinciaal wegenplan wordt geplaatst, opdat even tueel later, mede. met het oog op de werk verruiming die de uitvoering van dit werk zal bieden, zoo spoedig mogelijk met den aanleg zal kunnen worden aangevangen. Het op het provinciaal wegenplan te plaatsen gede'elte ScheveningenWasse naar heeft een lengte van 9 K.M. Als aanvangspunt is gekozen het noorde lijk einde van den strand boulevard te Scheveningen, terwijl bij den ingang van Rijksdorp aansluiting zal worden verkre gen op den bestaanden weg Wassenaar Noordhollandsche grens. Voorts meenen wtj, dat het wegenplan op enkele punten nog eenige aanvulling of wijziging vraagt. Op het plan komt een tweetal tolwegen voor. welke nog niet door de provincie in onderhoud zijn overgenomen. De ongeveer 4' r K.M. lange weg van het prov. wegenplan, ioopende van de Postbrug in den rijksweg 's-GravenhageHaarlem langs Voorhout naar Noordwijk is slechts tegen hooge kosten te reconstrueeren. Bo vendien zal de weg als toegang naar Noord- wijk aan Zee altijd verschillende bezwaren behouden. Veel gunstiger voor Noordwijk zou zijn een nieuwe weg iets benoorden het Oegst- geesterkanaal ide Nieuwe Vlnkenweg), ioo pende van het zoogenaamde Groene Kerkje naar het westen en wel naar den provin cialen weg tusschen Katwijk cn Noordwijk. Daarbij komt ten slotte nog. dat deze zelfde vreg ook aan Katwijk betere diensten zal kunnen bewijzen dan de ongeveer 3',! K.M. lange weg van het. Haagsche Schouw naar Katwijk aan den Rijn. In verband daarmede stellen wij dan ook voor bedoelde wegen van het wegenplan af te voeren en daarvoor aan het wegenplan toe te voegen den weg: Oegstgeestweg WassenaarNoordhollandsche grens (be staande weg of nieuwe trace). De andere wijzigingen van het wegen plan. dis wij in verband met bijzondere omstandigheden noodig achten, zijn de volgende Den weg LeidenNieuwe Wetering mee nen wij, in verband met de plannen tot het bezigen van de spoorbaan LeidenHaar lemmermeerpolder voor deze verbinding, tot Oude-Wetering te moeten doen door trekken. Aan de verbinding AlphenRijnsater- woudeRingvaart Haarlemmermeerpolder zal de z.g. verbinding om Alphen heen van de Rijnbrug naar den Heerenweg kunnen worden toegevoegd. Verder zou een nieuwe weg over de spoorbaan AlphenUithoorn, en aanslui ting vindend aan de Rijnbrug, op het we genplan kunnen worden gebracht. De weg langs de oostzijde van het Aar kanaal zal verlengd kunnen worden van Aardam naar Papenveer, terwijl als nieuwe weg daarop aansluitend op het wegenplan zal kunnen worden gebracht de verbin ding van de veiling met het station Nieuw- veen over de spoorbaan. De verbinding den Hoorn—de Lier— Westerlee's Gravenzande met zijtak naar Oranjesluis meenen wij te moeten door trekken naar den Maasdijk via den Wou- tersweg. De weg ZegwaartBenthuizen meenen wij voorloopig nog te moeten behouden, maar daarnaast achten wij het noodig ook de verbinding KruiswegBenthuizen (Hoogeveensche weg) op het plan te bren- fen. als schakel in de doorgaande verbin- ing van Hillegersberg (Rotterdam) met de Rijnstreek en Boskoop. LAND. FEDERATIE TER BEHARTIGING VAN HET ZIEKENFONDSWEZEN. Algemeene vergadering te Utrecht. Dc landeTiike federatie ter behartiging van het ziekenfondswezen hield te Utrecht haar algemeene vergadering. De verslagen van secretaris en penning meester werden onveranderd goedgekeurd. De aftredende bestuursleden M. de Bruyn te Almelo en A. J van Santen te Vlaar- dingen werden zonder tegencandidaten herkozen. Zeer uitvoerige besprekingen vonden Dlaats over reorganisatie van de federatie in meer centralistlschen vorm. waardoor de onderlinge band sterker en de zeggingschap van het bestuur erooter zou worden. Hierdoor zou ook de aansluiting van be staande en ocrlchting van nieuwe fondsen bevorderd worden. De vergadering vereenigde zich met de voorstellen van het bestuur tot het instel len van districtsfederaties en een fede- ratieraad. gekozen uit de afgevaardigden der districtsfederaties als begin van de reorganisatie. Teneinde de propaganda voor het on derlinge ziekenfondswezen te bevorderen werd besloten, voorloopig voor een jaar e?n 2en bezoldigde aan te stellen. Als zoodanig werd benoemd, de heer C. Baay. administrateur van ziekenzorg te Haarlem. Volgend jaar zal het federatiebestuur met definitieve voorstellen komen. Goed gekeurd werd de houding van het bestuur inzake het toetreden tot de centrale commissie voor het ziekenfondswezen, nu deze commissie de pariteitsgedachte voor de besturen der onderlinge fondsen heeft losgelaten evenals voor de commissie zelve. Het bestuur kreeg opdracht om. zoo er een ontwerp-ziekenfondswet zou ver schijnen. die de fondsen aan banden zou willen leggen, inzake beheer en vrije ont wikkeling. daartegen ten krachtigste stel ling te nemen De federatie meent, dat moeilijkheden in het ziekenfondswezen zich moeten regelen in onderling overleg van de be trokken partijen en nadat geen wettelijke regeling noodig is. VICE-ADMIRAA' VAN DULM. Eervol ontslag uit den zeedienst verleend met dankbetuiging. Bii Kon. Bes), is met ingang van den eersten Juni aan den vice-admiraal M H. van Du'm oo ziin verzoek terzake van langdurigen dienst, eervol ont-!-- ver'eend uit den zeedienst met dankbetu'gine voor de langdurige en gewichtige d'ensten door hem aan den lande bewezen. Tevens is hü bevorderd tot *- -tandeur in de orde van Oranje Nassau, het ver siersel te dragen met de zwaarden. DUITSCHERS NAAR NEDERLAND. Voor reizigersverkeer naar ons land is in totaal voor dit jaar f. 850.000 uitgetrokken. Met ingang van 15 Juni a.s treedt een receling in werking, volgens welke in Duitschland woonachtige üersonen ten be hoeve van niet-zakelijke reizen naar Ne derland reiscredietbrieven. reischèques, hotelcouDons etc. ter waarde van hoog stens R M. 500 per persoon en kalender maand zullen kunnen verwerven Het totale bedrag dat voor het reizigers verkeer naar Nederland ter beschikking za! worden geste'd. is dit iaar op f. 850.000 gesteld Daarvan zal f. 70.000 od aanvraag in het a.s. seizoen worden uitgegeven, ter wijl na uitputting van dit bedrag onder zekere voorwaarden nog beschikbaar zul len' blijven: 1. f. 100.000 voor Nederlandsche onder danen. welke in Duitsch'.and wonen en een r<-:- naar het vaderland willen maken, met dien verstande, dat hiervoor een maximum van f. 100 per persoon en per ka'endermaand geldt: 2. f. 50.000 voor deelnemers aan congres sen en dergelijke. RAAD VAN NED.-INDIK. De heer C. van den Bussche tot vice-president benoemd. Bii K B. is benoemd tot vice-president van den Raad van Indlë de heer C. van den Bussche thans lid van dien Raad. Verder ziin ben-emd tpt ieden van dien Raad dr F H. Visman t^ns regeerlngs- ccipm'ssaris voor d» bctuurshervormine. en de heer J H B. Kuncman. thans Gou verneur van Oost-Java. DE MINISTER VAN WATERSTAAT BEZOEKT ZEELAND. Gisteren hoeft de minister van Water staat, jhr. ir. O. C. A. van I-idt de Jeude een bezoek gebracht aan Zeeuwsch-Vlaan deren en Zuid-Beveland in verband met enkele verkeersvraagstukken. MOTORRIJTUIGEN- OF BENZINE- BBLASUNG? Het oordeel der Alg. Ned. Verkeersfcdcratie. Dezer dagen is een uitvoerig rapport verschenenvan de commissie der Alg. Ned. Verkeersfederatie. die het vraagstuk motorrijtuigen- of benzinebelasting be studeerd heeft. Het rapport houdt in het kort het volgende in: Tot .de voordeelen van een benzine belasting rekent de commissie o.a. de bil lijke heffing naar-het gebruik van den weg. de betaling der belasting in kleine bedragen, het vervallen der administratieve rompslomp der motorrijtuigenbelasting en de besparing op de inningskosten. Daar tegenover staat het nadeel, dat al zou door afschaffing der motorrijtuigenbelasting, het aantal motorrijtuigen toenemen, een belangrijke prijsverhooging zou leiden tot een verminderd benzinegebruik en dus tot derving van inkomsten voor de schat kist. Gebruik van niet door benzine ge dreven motoren zal in de hand worden gewerkt Algeheele afschaffing der belasting wordt niet gewenscht geacht, deze zou gehandhaafd moeten blijven voor de auto's met benzinemotoren, verder zouden afzon derlijke maatregelen noodig zijn voor het gebruik van cush'ionmassieve en metalen banden. Wat betreft de vraag, met welk bedrag het invoerrecht op benzine moet worden verhoogd, heeft de commissie zich op het standpunt gesteld, dat alle bestaande vrij stellingen van het invoerrecht ook voor de verhooging van het invoerrecht zou moe ten gelden. Na nauwkeurig onderzoek heeft de com missie vastgesteld dat de verhooging op 3,85 cent per liter of f. 5,28 per 100 K G. zou moeten gesteld worden. Tenslotte ontraadt de commissie een conversie van de tegenwoordige belasting in een verhooging van het invoerrecht op benzine. EPISCOPAAT EN N.S.B. Ir. Mussert zet zijn standpunt uiteen. Ir. A. A. Mussert zet in het weekblad „Voik en Vaderland" zijn standpunt tegen over het Nederlandsch episcopaat uiteen. Hii constateert dat vele Katholieke lpden der N.S.B. door de publicatie hunner gees telijke leiders voor een zwaar eewetens- confict zullen worden eeplaatst ..Eenerzijds hun wensch om gehoorzaam en volgzaam te ziin aan het Eplscooaat. Anderzlids hun diepe overtuiging, dat de Nationaal-Socialistische Beweging nood zakelijk is voor de aeesteliike en materleele verheffing van ons volk noodzakelitk ook als eenige macht die de uiteindeliike over winning van het Marxisme in zijn zuive ren vorm van communisme kan beletten. Dit gewetensconflict heeft de Beweging nóch gewild, nóch veroorzaakt Van den aanvang af stond de Beweging oo het standpunt: het Nederlandsche volk ver- eenlgen. Protestant en Katholiek samen- I werken od staatkundig terrein, omdat dit door tweedracht, haat en niid verscheurde volk. deze samenwerking noodig heeft, om te geraken uit den huidieen staat van ver wording en te bereiken dat de geest van tucht orde. discipline van Christelijke naastenliefde en offervaardigheid weer tot ons kome. Alsl eider der Beweging heb ik er steeds zorgvuldig tegen gewaakt, dat een conflict, met welke kerk dan ook. door ons toe dien zou ontstaan. Katho'ieken leden der N.S.B eli weet dat onze Beweging volkomen de gewetens vrijheid en de godsdienstige overtuiging resDecteert. Ik stel er prijs od nog eens uitdrukkelijk te verklaren, dat dit prlnci- Dieele standDunt ook door het optreden uwer kerkeüike autoriteiten ongewijzigd blijft, zoodat het geheel aan u wordt over gelaten te doen wat uw geweten u voor schrijft. Moge God u doen handelen in Zijnen Geest". Zooals reeds gemeld hebben de Katho lieke leiders in de N.S.B. besloten niet uit hun functie te treden AFWIKKELING ACHTERSTALLIGE HANDELSVORDERINGEN OP DUITSCHE DEBITEUREN. L de week van 25 tot 30 Mei 1936 is door de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks R.M. 700.000 van de op haar ISonderkonto bij de Deut sche Verrechnungskasse uitstaande vor deringen met de begunstigden afgerekend. De nummers van deze posten liepen van 87404—87641. Het totale bedrag van de op het Son- rierkont-o uitstaande posten die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks R.M. 15 millioen. De Sonderkonto-posten, waarvoor koers- fixeering is verkregen zijn hieronder be grepen. Aan Treuhaenderkonto-posten is door de Nederlandsche Bank gedurende de zelfde periode in totaal een bedrag van ongeveer R.M. t380.Q90; met de begunstig den afgerekend,Het- hoogste afgerekende volgordenummer was-23.730 Het totale bedrag van de op het Treu- haenderkonto Niederiande uitstaande vorderingen, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik R.M 11.9 millioen De Treuhaenderkonto- posten waarvoor koersfixeering Is ver kregen. zijn hieronder begrepen N.V. LEIDSCHE BROODFABRIEK TELEFOON 36 STATION VOOR MAALDERIJ EN BAKKERIJ TE WAGENINGEN. ONDER RIJKSTOEZICHT. Wagenlngen, 22 Mei 44S1 De Directeur van het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wagenlngen ■brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de N.V. LEIDSCHE BROODFABRIEK, MARE 1, TE LEIDEN den verkoop van haar DIA-BROOD (brood voor suikerzieken) onder controle van het Station heeft gesteld/ Afnemers hebben recht op gratis onderzoek van monsters DIA-brood Aan belanghebbenden worden dienaangaande gaarne Inlichtingen verstrekt. De Directeur voornoemd: w.g. BOONSTRA. (Ingeg. Mei.) Niet meer dan 4 uur achtereen achter het stuur. ONTHULLING GEDENKTEEKEN KONINGIN-MOEDER. De onthulling van het gedenkteeken voor H. M. de Koningin-Moeder, zal Don derdagmiddag in het Rosarium te Den Haag geschieden door H. M. de Koningin. Redevoeringen zullen gehouden worden door jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, en K. I. B A. de Coster. Het koor der afdeeling Den Haag van de maatschappij tot bevordering dei- toonkunst, onder ieiding van dr. Johan Wagenaar, en de koninklijke militaire ka pel verleenen medewerking. VASTE LASTENONTWERP. De heeren van Dijken c.s. hebben een amendement ingediend op 't wetsontwerp inzake de vaste lasten. De voorstellers merken op: De belangen, betrokken bij huurverla- glng, welke bovendien huurvarlenging kan medebrengen, kunnen zoo groot zijn, dat het onredelijk is, hooger beroep uit t« sluiten. Daarom wordt voorgesteld, hooger be roep mogelijk te maken. De voorgestelde regeling sluit zich aan bij die van de crisis-hypotheek-aflossingswet 1936. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen te 5 58 uur is de ..Kwak" van Schiphol vertrokken. Voor deze reis hebben de volgende pas sagiers geboekt: 2 Amsterdam-Calcutta, Amsierdam-Caïro, 3 Halle Leipzig- Brgdad. 1 Cairo-Bagdad en 3 Bagdad- Singapore Medegenomen Is 234 K.G. briefpost, 19 K G pakketpost en 69 K.G. vracht. NED WERKLIEDENVERBOND „PATRIMONIUM". Het bondsbestuur van het Ned. Werk liedenverbond „Patrimonium" heeft beslo ten in principe het voorstel te aanvaar den van de commissie van samenwerking uit het C N V. en de Chr sociale bonden om een fonds te vormen teneinde het mogelijk te maken, dat leden der aange sloten organisaties tegen betaling van ge ringe contributie in een rusthuis kunnen worden opgenomen. Voorts besloot het bondsbestuur in den loop van dit jaar een 5-tal brochures het licht te doen zien. Twee zullen zijn van de hand van den heer C Smeenk. resp. over: „Het plan van den arbeid" en „Bin. nen- en Buitenland (vergelijking van toe standen)". één van den heer R Hagoort te Utrecht over „Het Nieuw-Mathusianisme", en één van de hand van den heer J. Hol lander te Den Haag, terwijl voor de 5de brochure, die handelen zal over: „De Bij bel en het sociale leven" een schrijver zal worden aangezocht Het orgaan „Voor waarheid en recht' zal vanaf Sept a.s. maandblad worden. 12 Sept. a.s zal het bondsbestuur een vergadering houden mét de afgevaardigden der gewesten en van enkele groote steden ter bespreking van den stand van zaken in het verbond, waartoe de Gew.besturen vóór dien datum een rapport zullen inzenden over den toestand in hun rayon. Breedvoerig heeft het bondsbestuur zich ook bezig gehouden met den toestand van het Verbond. Getracht zal worden in de zomermaanden het aantal abonnementen op het weekblad „Patrimonium" buiten de sfdeelingen op te voeren. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp, houdende bepalingen, beoogende het tegengaan van overver moeidheid van bestuurders van motor rijtuigen, geeft de regeering toe, dat uit een oogpunt van verkeersveiligheid met dit wetsontwerp niet kan worden volstaan. Gaarne voldoet de regeering aan het verzoek om nader te worden ingelicht omtrent de hoofdbeginselen der regelin gen. welke, naar den aanvankelijken op zet, bij algemeenen maatregel van bestuur zullen worden getroffen. De hoofdbeginselen zijn: a. de dagelijksche werktijd voor per sonen, niet vallende onder art. 1, eerste lid, onder b. van het wetsontwerp, de rij tijd mag niet meer bedragen dan tien uren, met een weekmaximum van 55 uren. I b. de dagelijksche rusttijd moet ten minste twaalf uren aaneen bedragen. Eenmaal per week mag hij tien uren bedragen. c. de werktijdgrenzen mogen tert hoogste 14 uren uit elkander liggen. Door de onder b bedoelde" bepaling echter zullen tusschen die grenzen gemeenlijk niét meer' dan 12 uren gelegen zijn. d. Rusttijden van minder dan een half uur worden als werktijd beschouwd. e Nachtarbeid mag niet meer dan zes maal in een tijdperk van twee opeenvol gende weken verricht worden. f. De wekelijksche rustdag bedraagt 30 uren. waarvan ten minste 23 uren aan een op één dag; g. de in f. bedoelde 23 uren moeten eenmaal per drie weken op Zondag vallen. Voorts ligt In de bedoeling: le. een verbodsbepaling om langer dan een zeker aantal uren (max. 4 uren) achtereen een motorrijtuig te besturen. Onderbrekingen van minder dan een half uur blijven buiten be schouwing; 2e een verbod van goe derenvervoer op Zondag, met de nood zakelijke uitzonderingen, in den geest als voor arbeiders, vallende onder de arbeidswet, in het rustdagbesluit voor transportarbeiders te land 1929 zijn opgenomen. Van alle bepalingen moet ontheffing verleend kunnen worden, omdat niet te overzien is, w.elke moeilijkheden zich in de praktijk hij strikte toepassing zullen voor- dom. De maximumduur van den werktijd zal, in geval van ontheffing, op ten hoogste 13 uren daags en 72 uren per week ge- steld moeten worden. Er zijn eenige categorieën van bestuur- j ders van motorrijtuigen, voor welke de normale bepalingen niet zullen kunnen I gelden, zooals bijv. voor particuliere chauf feurs en voor handelsreizigers. Voor al deze groepen is een veel beperkter rege ling gedacht. Eindelijk acht de regeering het raad zaam, den in artikel 1 van het wetsont werp bedoelden algemeenen maatregel de eerste paar Jaren niet van toepassing te doen zijn op motorrijtuigen op minder dan vier wielen. De regeering deelt volkomen de ziens wijze van sommige leden, dat over de uit te vaardigen algemeene maatregelen van bestuur het advies van de organisaties der belanghebbende werkgevers en werk nemers dient te worden ingewonnen. De regeering zou de werkboekjes ver krijgbaar gesteld willen zien tegen betaling van f. 1, dat is eenzelfde bedrag als thans voor een rustdagkaart betaald wordt. Een bepaling welke een dergelijke retributie heffing mogelijk maakt, ontbrak in het wetsontwerp. Hierin is tevens voorzien 1 nota van wijziging. Voor de autobusdienstondernemingen zal de bestaande administratie in hooid zaak gehandhaafd kunnen blijven. Reeds nu staat vast, dat het gewenscht ls, den tijd, gedurende welken men aan één stuk een motorrijtuig besturen maf, aan grenzen te binden, evenzeer, dat voor verschillende groepen van bestuurdei van motorrijtuigen een wekelijksche rui dag, waarin periodiek de Zondag begrepr. is. dient te worden vastgesteld. Ook ligt het in de bedoeling, den nachtarbeid der bestuurders te beperken en behoudens de noodige uitzonderingen het goede renvervoer op Zondag te verbieden. Een dagelijksche rust van 12 uren zal voor geschreven worden. Uitzonderingsbepalingen Vermoedelijk zullen de volgende uitzon deringsbepallngen niet gemist kunnen worden le. eenmaal per week mag een chauffeur werkzaam voor een autobusdienst, een werktijd hebben van 12 uren; 2e, het zelfde geldt voor den bestuurder van een toerwagen, waarmede gezelschapsritten over grooten afstand worden gemaakt Zelfs zal bij zoo'n gelegenheid de werktijd meer dan 12 uren mogen bedragen, mits twee chauffeurs om beurten den wagen besturen; 3e. ten behoeve van verhulzin gen mag de bestuurder van een vracht auto in dienst van een meubeltransport onderneming, 12 uren per dag werken met een maximum van 60 uren per week, doch niet meer dan 165 uren in drie achtereenvolgende weken; 4e. voor het vervoeren van melk van boerderij naar zuivelfabriek mag de werktijd van den daarmede belasten autobestuurder, indien hij niet op Zondag werkt, op Zaterdag en Maandag 14 uren bedragen, met behoud evenwel van het normale weekmaximum, 5e. voor besteldiensten over groote af standen mag, indien het districtshoofd der arbeidsinspectie zulks noodzakelijk acht, eenmaal per week, gedurende 12 uren ge werkt worden met behoud evenwel van het normale weekmaximum. De door eenige leden gestelde vraag of onder werktijden van chauffeurs in dienstbetrekking ook andere werkzaam heden dan het besturen van motorrijtuigen begrepen worden wordt bevestigend be antwoord. OVEREENSTEMMING BEREIKT IN DE TEXTIEL-INDUSTRIE TE ENSCHEDÉ. Het voorstel van den Rljksbarniddelaar inzake het dreigend conflict bij de N.V. Van Heek en Co. te Enschedé is thans ook door de arbeiders aanvaard. Het ultimatum is ingetrokken, zoodat a.s. Dinsdag-niet gestaakt zal worden. SLOOPING VAN VISSCHERS- VAARTUIGEN. Bij beschikking d.d. 28 Februari heeft de minister van Landbouw en Visscherij uit het Landbouw-crisisfonds een bedrag van f. 20.000 beschikbaar gesteld om het sloo- pen van zee- en kustvaartuigen te bevor deren. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is onder leiding van de daartoe ingestelde sloopcommissie het sloopen krachtig aan gevat, zoodat het ter beschikking gestelde bedrag van f. 20.000 thans vrijwel is uitge put. Aangezien nog veel aanvragen om een slooppremie te bekomen bij de commissie in behandeling zijn, is het bedrag van f. 20 000 dezer dagen verhoogd tot f 50.000. DIT SEIZOEN NOG GEEN REISBELASTING? Naar wij vernemen aldus het Hbld. kan de memorie van antwoord op het ontwerp tot heffing van een reisbelastlng spoedig worden tegemoetgezlen. Uit het feit dat het ministerieele antwoord bin nenkort zal verschijnen, kan men afleiden dat minister Oud aan het ontwerp vast houdt. Natuurlijk hangt het intusschen van de Kamer af, of het ontwerp nog vóór dit zomerreces zal worden behandeld. Daar het vacantlesefzoen reeds dicht is genaderd en bovendien niet alleen de Tweede Ka mer maar ook de Senaat het ontwerp zou moeten goedkeuren, 6chijnt ons de kans vrij gering, dat nog dezen zomer vacantie- reizen naar het buitenland aan een bij zondere belasting onderhevig zullen zijn. HET GROENE-KRUIS-CONGRES TE UTRECHT. Onder voorzitterschap van dr. A. Over- bosch uit Leeuwarden had te Utrecht de laatste zitting plaats van het Groene- Kruis-Congres. Door dr. W. Etty uit Am sterdam werd een overzicht gegeven van 't maatschappelijk werk van de verpleeg sters van de krulsvereenlgingen. Dr. Beekenkamp uit Gouderak stelde in het licht wat de arts te danken heeft aan de krulsvereenlgingen. Nadat mej. A. van Cauwenberghe, maat schappelijk assistente van Vlaanderen en Noord-Frankrijk, een overzicht had ge geven van het sociaal en hygiënisch were onder de arbeidersbevolking in Belgra de voorzitter van de algemeene vereeru- glng „Het Groene Kruis", dr. H. O. ha maker een samenvattend overzicht het werk der krulsvereenlgingen. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den mjnis ter van sociale zaken, zal op woenf 3 Juni en die van den minister van MJ™ nijverheid en scheepvaart op Dondero 4 Juni niet plaats hebben. Bij K. B. ls aan den heer H.1 T„ Bpomgaart, op zjjn verzoek, eervol ont verleend als ondervoorzitter van Raad van Bestuur van Curacao, dj8 dankbetuiging voor de door hem 'n functie aan Curacao bewezen dienst 2-3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10