^Chlorodont Koninklijk bezoek aan Amsterdam geëindigd. 77,le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 28 Mei 1936 Derde Blad No. 23365 BINNENLAND. bestrijding werkloosheid in zuid-holland. nachtelijk postvervoer. Na een bezoek aan het conservatorium uit ned. oost-indik. PLAATSELIJKE COMMISSIES TER BE VORDERING VAN WERKVERSCHAFFING WERKVERRUIMING GEWENSCHT. De rijkscommissie van advies voor werk verschaffing en werkverruiming in Zuid- Holland heeft met instemming van den minister van sociale zaken een circulaire gevonden aan de besturen der gemeenten jn Zuid-Holland. In deze circulaire word!, o.m. gezegd De intensiteit en de lange duur der steeds in omvang toenemende werk loosheid hebben ten gevolge, dat groote ■roepen der bevolking aan geregelder, a - leid ontwend worden. Dit verschijnsel en de daaruit voortvloeiende gevolgen moe ten er toe leiden, dat het belang van een goed georganiseerde werkverschaffing steeds meer op den voorgrond komt. De noodzakelijkheid, hieraan aandacht te schenken, springt vooral voor de provin cie Zuid-Holland in het oog. De bestaande verhouding tusschen het aantal ingeschreven werkloozen en krach tens een steunregeling gesteunden en het aantal in werkverschaffing tewerkgestel- den is in deze provincie n.l. èn op zich- zelf èn in vergelijking tot de rijkscijfers aeer ongunstig. Een der middelen om te komen tot ver betering der verhoudingscijfers voor de provincie schijnt ons de bestrijding der werkloosheid en in het bijzonder het op sporen van objecten voor werkverschaf fing meer dan tot dusverre tot een zaak van de geheele bevolking te maken. De medewerking der bevolking zou o.L kunnen worden verkregen door de instelling van een commissie ter be vordering van werkverschaffing en werkverruiming, die al naar de om standigheden hetzij voor een ge meente, hetzij voor meer gemeenten tezamen werkzaam is. In deze com missie dienen naast vertegenwoordi gers van het gemeentebestuur perso nen uit de verschillende daarvoor in aanmerking komende groepen van de bevolking met name uit het be drijfsleven zitting te hebben. De taak der commissie zal in het bij- tonder bestaan in het opsporen van ob- peten voor werkverschaffing en werk- lerruiming, het voorbereiden van vakcur sussen voor werkloozen, enz. Ook met de bestrijding der werkloosheid onder de jeugd zal de commissie eventueel een subcommissie daarvan zich bezig moe ten houden. In de circulaire worden voorts aanwij- tingen gegeven voor de behandeling van plannen. Gedeputeerde staten hebben aan de rijkscommissie een ingenieur van den provincialen waterstaat verbonden, die aan de plaatselijke of intercommu nale commissie deskundige technische Toorlichting zal verstrekken. De commissie merkt nog op, dat het belang van het bedrijfsleven en van de betrokken werkloozen vordert, dat niet slechts eenvoudige objecten voor onge schoolden worden gezocht, dooh ook tech nisch minder eenvoudige objecten, welke vakarbeiders en in de eerste plaats de jongeren onder hen in staat stellen, hun eenmaal verworven vakbekwaamheid zoo veel mogelijk te behouden of te ontwik kelen. Voorts kan bij een organisatie, als hier wordt bedoeld, wellicht worden bereikt, dat de overheid de beschikking krijgt over werkverschaffingen, waarbij van haar niet al de kosten worden gevergd, doch ook de belanghebbenden bij de totstandkoming van het werk een gedeelte der kosten dragen. Teneinde een gelijkmatige uitvoering der plannen in de geheele provincie te bevorderen stelt de rijkscommissie zich voor, dat de commissie of een sub-com- missie daaruit binnenkort een bespreking ter zake zal mogen hebben met de colle ges van burgemeester en wethouders. In deze circulaire wordt voor de gemeentel-. Rotterdam, Dordrecht, Schiedam, Gouda, leiden en Delft in verband met haar aard en omvang de vorming van een zui ver plaatselijke commissie in overweging gegeven. De rijkscommissie verwacht, dat door •amenwerking van de betrokken gemeen tebesturen in Zuid-Holland 34 Intercom munale commissies zullen worden opge licht. VERLENGING CONTINGENTEERING STEENKOLEN. Verschenen is het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling Van den invoer van steenkolen. Men verklaarde vrij algemeen, zich met verlenging van de contingenteertng van «toikolen te kunnen vereenagen. Tot verbetering van den toestand van mijnbedrijf in zijn geheel en van dien to arbeiders in het bijzonder, zullen ech- to ook nog andere maatregelen naast de tohingenteerlng noodig zijn. Gaarne zou- to vele leden van de regeering vernemen, J' zij haar standpunt ten opzicht van de •horstellen, neergelegd in het rapport-Ver- ■bhuur, reeds heeft bepaald en zoo ja, fbiwe maatregelen zij denkt te nemen en boever de voorbereiding daarvan reeds ge- 'orderd is. Versoheidene leden waren van oordeel, jat een veel te groot aantal kolendlstrl- ™anten in stand gehouden wordt en dat togevolge van deze wijze van distributie gebruikers de kolen te duur moeten be- «Jen, terwijl de mijnen te lage prijzen «vangen. Tenslotte werd de vraag gesteld, of de «geering overtuigd is, dat de contingen cy"1? niet heeft geleid tot frauduleuzen fOUNegcn van die nieuwe Uc/vLls vierkante beschuitjes van Paul C. Kaiser! U krijgt er nog 'n Paula-bon bij. En de beschuitjes? Verbazend lekker! 'n Nieuwe tractatie voor de kinderen. N.V. Raul C. Kaiser vierkante fasc&M/ct n.v. paul c. kaiser, beschuitfabrieken, rotterdam 4354 (Ingez. Med.) UITGEBREID SINDS 15 MEI. (Van onzen reisredacteur) Des avonds post u ergens eenige brieven laten we zeggen één voor Murmerwou- den in Friesland en één voor Wijnands- rade in Limburg. Beide brieven worden den volgenden dag met de eerste bestel ling bezorgd- Zoo is het in geheel Neder land, met uitzondering nog van een klein deel van Zeeland. Deze vlugge bediening heeft men te danken aan de nachtpost treinen, die nu reeds eenige jaren tot groote tevredenheid van iedereen, die iets met de post te maken heeft, op de groote baanvakken ons land doorkruisen in de nachten tusschen twee werkdagen. Met ingang van den nieuwen zomerdienst op 15 Mei J.l. is aan dit stelsel wederom een belangrijke uitbreiding gegeven. Het uitgebreide nachtposttreinennet, dat nu bijna geheel Nederland omvat, da teert van 1930. Zoo goed als geheel ons land wordt door dit stelsel bestreken. Uit Amsterdam ver trekken vier nachtposttreinen: een voor Groningen, een voor Hengelo, een voor Arnhem en een voor Eindhoven. Uit Rot terdam nog twee: een voor Leeuwarden en een voor Maastricht. Uit ai die plaat sen vertrekken des avonds ook postwa gens in de nachtsneltreinen i:i omgekeer de richting. Tusschen één en twee uur zijn al die treine.i met de verschillende post wagens ir. Utrecht, vanwaar zij dan na eenig gerangeer weer in vijf richtingen vertrekken. Aansluitend aan deze treinen loopt nu sedert 15 Mei een auto heen en weer van Middelburg naar 's-Hertogenbosch via Roosendaal. Op deze route bestaat des nachts geen treinverkeer: de wachtposten en seinhuizen zijn dan niet bezet en het zou te kostbaar zijn om er voor twee trei nen in beide richtingen al die maatrege len te nemen, terwijl het goederenvervoer zulk een uitbreiding niet noodzakelijk maakt. Daarom is een vrachtautodienst ingesteld, die alle tusschenliggende plaat sen benevens het Oosten van de provincie Zeeland bestrijkt Sommige streken van die provincie pro- fiteeren er nog niet van, wat de eerste j postbestelling betreft, omdat de auto te iaat aankomt om daar de eerste booten en de aansluitende vervoermiddelen te halen Naar wij vernemen bestaat echter bij de inspectie der spoorwegpostkantoren het streven, om ook dat deel van ons land er in te betrekken, in samenwerking met de bootdiensten, zoodat dan geheel Nederland in het nachtposttreinennet zal zijn opge nomen en een brief van elke willekeurige plaats in ons land naar elke andere wil lekeurige plaats, des avonds vóór een be paald uur gepost, den volgenden morgen besteld wordt. HET VOORTBESTAAN DER ALKMAARSCHE KAASMARKT. NIEUWE CONSTRUCTIE VOOR BERGINGSWERKEN. Bij de Amsterdamsche Droogdok Maat schappij is een constructie gereed geko men, welke bij bergingswerkzaamheden van technisch moeilijken aard belangrijke diensten zal kunnen bewijzen. Het betreft hier een toestel, bij het ont werpen waarvan de uitvinder, ing. W. van Wienen, die aan de uitwerking van zijn project enkele jaren heeft besteed, een oplossing heeft gevonden voor het tot dus ver onopgeloste probleem om op bepaalde diepten door dikke lagen zand en slib in die mate te kunnen heendringen, dat voorwerpen, die daarin of daaronder be dolven liggen, aan de oppervlakte ge bracht kunnen worden. Onze reisredacteur heeft indertijd reeds uitvoerig over deze vinding geschreven. Het toestel, dat geheel uit zwaar plaat ijzer is geconstrueerd, weegt ongeveer 20 ton en bestaat uit drie gedeelten: een omvangrijke benedencylinder, de z.g. werk kamer, een lange toegangsbuis en een bovengedeelte, dat de functie heeft van luchtsluiskamer. Tot het inwendige van de constructie kan men toegang krijgen via de luchtsluiskamer, vanwaar men door de toegangs of stijgbuis langs een ladder of met behulp van een electrische lift af daalt naar de werkkamer. Dcor een inge nieus uitgedacht werksysteem kan het toe stel, hangende in de takels van een bok, door lagen slib en zand worden neerge laten tot bij het te bergen object, hetwelk door den persoon, die zich in de berg- kamer bevindt de luchtsluiskamer blijft boven water zoowel overzien als bereikt kan worden. Het gevaarte zal voor de eerste maal worden gebruikt bij de herstelwerkzaam heden aan den defecten zinker te Velsen, welke zich, liggende onder een zandlaag van 4 meter, op 12 meter diepte onder water bevindt. Gemeentebestuur en middenstand in het geweer. Onmiddellijk na het bekend worden van het besluit der vergadering van den Bond. op coöperatieven grondslag werkende zui velfabrieken in Noord-Holland heeft het gemeentebestuur van Alkmaar contact ge zocht met de landsregeering, maar het re sultaat daarvan is nog niet bekend gewor den. En slechts één dag na het vallen van de beslissing zijn de drie Alkmaarsche mid- denstandsvereenigingen in een spoedver gadering bijeengeroepen om den toestand onder oogen- te zien. Deze vergadering was er van doordrongen dat er vanuit den middenstand al het mogelijke gedaan moest worden om het „naderend onheil" af te wenden. Er werd een commissie ge vormd, die allereerst zal trachten om een conferentie te krijgen met het bestuur van den coöperatieven bond, en die verder con tact hoopt te krijgen met alle mogelijke instanties om de kaasmarkt te behouden. Verder vernemen wij nog, dat de regee- ringscommissaris, de heer Louwes zeer spoedig Alkmaar zal bezoeken, waarschijn lijk om met het gemeentebestuur van Alk maar de situatie te bespreken. Intusschen is de kwestie „kaasmarkt" of „kaasbeurs" niet nieuw. Vijf of zes jaar ge leden werd eveneens besloten om een kaas- beurs in Alkmaar te stichten en het ge meentebestuur verleende toen toestem ming aan hen, die de kaas op monster wil den verkoopen, om dit te doen in een zaal van het waaggebouw. Van deze gunstige gelegenheid in de onmiddellijke nabij heid van de kaasmarkt werd ln het be gin door enkele aanvoerders gebruik ge maakt, maar al spoedig verdween de beurs weer wegens gebrek aan belangstelling. De toestand is sindsdien natuurlijk wel veranderd, de crisis heeft haar werk ge daan en deze crisis is het, op welke de huidige actie geschoven moet worden. De Alkmaarsche kaasmarkt was van ouds een reclame-object. Duizenden vreemde lingen bezoeken des Vrijdags de markt. Zij komen natuurlijk allereerst om „een Alk maarsche kaasmarkt" te zien, d. w. z. de kleederdracht der dragers, de wijze van handeldrijven, het vervoer der stapels van de markt naar de booten, zij komen om sfeer. Maar zij zien ook de kazen, worden aangeklampt door de kaashandelaars en worden in de gelegenheid gesteld om het nationale produot te proeven in een oud- Hollandsche Kamer van het V.V.V.-bureau. Ruim dertig jaren geleden was de kaas markt een belangrijke bron van inkomsten voor de gemeenten. De aanvoerder betaalde niet alleen de wik- en weegloonen maar ook de loonen voor de kaasdragers. In den loop der jaren zijn deze loonen successievelijk voor 2/3 gedeelte voor rekening der gemeente ge komen en nu de gemeente niet zoo lang geleden ook de wik- en weegloonen ver laagde, is de winst van vroeger veranderd in een tekort. ALGEMEENE NED. CHR. AMB.TENAARSBOND. De algemeene vergadering. In de te Leeuwarden voortgezette alge meene vergadering van den Algemeenen Ned. Christ. Ambtenaarsbond werd het be leid van den redacteur van het orgaan „De Christ. Ambtenaar", den heer J. C. v. Dam te Utrecht, goedgekeurd. De aftredende leden van het hoofdbe stuur de heeren G. Haverhoek te Halsteren, J. H. Straub en S. P. C. v. Erk, beiden te Amsterdam en T. Kingma te Leeuwarden, werden herkozen. De heer P. M. v. d. Sluys te Haarlem werd als lid van het Ondersteuningsfonds herkozen. Vervolgens kwam in behandeling het rapport van de commissie inzake de op richting van een werkloozenkas. Na eenige bespreking vereenigde de vergadering zich met het praeadvies van het hoofdbestuur en de conclusie van de commissie, die van oordeel is dat de oprichting van zulk een kas, waarbij alle leden verplicht worden zich aan te sluiten, niet mogelijk en niet gewenscht is. De vergadering vereenigde zich eveneens met de conclusie van het rapport van de commissie inzake onderzoek naar de ge- wenschtheid van verplichte aftreding van de leden van het hoofdbestuur, welke con clusie uitsprak dat zulks niet gewenscht moet geacht worden. Een voorstel van de afd. Arnhem strek kende tot wijziging van de statuten, mede in verband met de aftreding van de hoofd bestuursleden en de instelling van het instituut van gewestelijke vergaderingen, werd verworpen. Evenzoo een voorstel van de afd. Den Helder, verzoekend dat het hoofdbestuur de mogelijkheid onderzoeke van pensioengrondslag-bevestiging. Aangenomen werd een voorstel-Rotter- dam dat het hoofdbestuur met de groep verplegenden in overleg trede teneinde maatregelen te beramen om bij hen die in de verpleging werkzaam zijn meer bereid heid tot organisatie aan te treffen. Ver worpen werd een voorstel-Wolfheze om de algemeene vergadering voortaan maar een dag te doen duren. Aangenomen werd een voorstel-Wageningen om de mogelijkheid van collectieve aansluiting bij een be staand of e.v. op te richten fonds ter ver zekering van geldelijke nadeelen ten ge volge van ziekenhuisverpleging, operatie kosten. e.d. Ook werd aangenomen een voorstel Delft om een commissie te benoemen die de be staande contributieregeling bestudeert en zoo noodig met gewijzigde voorstellen op de e.k. algemeene vergadering komt. Deze commissie zal bestaan uit de voorzitters der groepsraden die de bevoegdheid heb ben zal het geheele financieele beleid in haar onderzoek te betrekken. Een voorstel- Wageningen was daarmede meteen van de baan, alsook een voorstel-Zutphen, inzake contributieregeling en een voorstel-Zwolle in betrekking tot aftrek van een bedrag groot de kindertoeslag van de contributie progressie. o EERSTE KAMER De Eerste Kamer is thans bijeengeroe pen tegen Dinsdag 2 Juni 's avonds half negen. Behandeld zal dan worden 't wets ontwerp inzake de financiering van den versnelden bruggenbouw. Den volgenden dag is er afdeelingson- derzoek, o.m. van het wetsontwerp be treffende de industrie-financiering. O De laatste dag van het Koninklijk be zoek aan de hoofdstad heeft in den mid dag wederom duizenden naar den Dam doen gaan, om de Koningin en de Prinses toe te juichen en ovaties te brengen op hun weg naar het Conservatorium aan de Bachstraat, van welke instelling Hare Ma jesteit Beschermvrouwe is. Reeds lang voor het vastgestelde uur van aankomst hadden duizenden zich in de omgeving van het Conservatorium op gesteld om getuige te zijn van de aan komst van de beide vorstinnen. Voor het gebouw werden de hooge be zoeksters verwelkomd door den president mr. J. C. W. N. de Bruyn van Melis en Mariekerke en door den directeur, den heer Sem Dresden. Na de begroeting bo den mej. L Schoonman. leerlinge van het Conservatorium en mej. Margr. Goslinga van de muziekschool de Koningin en de Prinses bloemen aan. Nadat de vorstelijke gasten enkele leslokalen hadden bezich tigd en eenige lessen gedeeltelijk had den bijgewoond, betrad het gezelschap de groote gehoorzaal, waar een talrijk pu bliek, waaronder vele leerlingen van het Conservatorium en de muziekschool de komst der vorstinnen afwachtte. Toen Hare Majesteit, de Prinses en de leden van het gevolg gezeten waren brachten leerlingen onder leiding van Sem Dresden het zegekoor uit Haendel's Judas Macabeus ten gehoore. Na een korte toespraak van den voor zitter, den heer mr. De Bruyn van Melis en Mariekerke zong het koor met orgel begeleiding en onder leiding van Anton H. Tierie de beide vorstinnen twee cou pletten van het Wilhelmus toe, waarna alle aanwezigen luide instemden met de kreet „Leve de Koningin", gevolgd door „Leve de Prinses". Nadat de Koningin en de Prinses de heeren Dresden en Tierie hadden gecom plimenteerd verliet het gezelschap de ge hoorzaal. Na de thee gebruikt te hebben vertrokken de vorstelijke bezoeksters weer naar het paleis. In den namiddag zijn de Vorstinnen vertrokken met den trein van 17.12 naar het Gooi om te Bussum den trein te ver laten en per auto de reis naar het Loo voort te zetten. Op den Dam was het ditmaal wel bij zonder druk. Duizenden waren hier sa mengekomen om de vorstelijke bezoek sters hartelijk uitgeleide te doen op hun korte rit naar het Centraal Station. Luide klonken de toejuichingen over het oude plein, toen de Koningin en de Prin ses het paleis verlieten. Statig daalde de Koninklijke standaard langs den vlagge- stok hoog op den koepel van het Paleis, ten teeken. dat de vorstelijke bezoeksters waren vertrokken. Voorafgegaan door bet militair escorte, bestaande uit een deta chement politietroepen, reed de stoet naar het station. Langs beide kanten van het Damrak stond het publiek rijen dik om de vertrekkende Hooge Bezoeksters harte lijke ovaties te brengen. Na eenige oogen- blikken in de Koninklijke wachtkamer te hebben vertoefd betraden de Koningin en de Prinses het perron, om ook daar door het publiek, dat zich achter de af sluiting bevond, te worden begroet met gejuich. Vriendelijk groetend schreden de Ko ningin en haar Dochter naar het konink lijke salonrijtuig, dat voor in den trein was gehaakt. De burgemeester, dr. W. de Vlugt, ge leidde de vertrekkenden naar hun rijtuig. Voor het geopend portierraam onderhield Hare Majesteit zich met den burgemees ter, tot het sein van vertrek te 17.12 uur werd gegeven. Terwijl de Koningin en de Prinses vrien delijk groetten, stoomde de trein langzaam het station uit. Von de „Gelderland" da verden de saluutschoten 4351 Dikwijls reeds na één keer poetsen verwijdert Chlorodont den pntsieren- den tandaanslag en kwaden reuk uit den mond. DE BETERE NEDERLANDSCHE TANDPASTA ptf tub. 35 ct. - groot. tob. 60 ct. - doo.j.t 20 .n 35 (t. (Ingez. Med.) NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS. De vereeniging ,,De Nederlandsche Dag bladpers" hield gisteren te 's-Gravenhage haar druk bezochte jaarvergadering ter behandeling van tal van vereenigings- zaken. In de bestuursvacatures, ontstaan door periodiek aftreden van de heeren mr. H. Dikkers en P. W. Peereboom, die niet her kiesbaar waren, werd voorzien door ver kiezing van de heeren J. A. Hazewinkel en Th. M. Houwert. Het bestuur is thans als volgt samen gesteld: J. W. Henny (Leidsch Dagblad) voorzitter, mr. F. G. C. J. M. Teulings (Huisgezin i vice-voorzitter, H. Nijgh (Nieuwe Rotterdamsche Courant), pen ningmeester. A. W. Sijthoff (Haagsche Courant), L. Arts (Nieuwe Tilburgsche Couranti, J. A. Hazewinkel (Nieuwsblad van het Noorden), Th. M. Houwert iTu- bantia), leden, secretaris mr. W. G. J. Veenhoven. o INSTITUUT VOOR WEEFSEL. ONDERZOEK. In tegenwoordigheid van het gemeente bestuur van Gouda, het hoofdbestuur van de wasch-industrieën in Nederland, den R.K. nationalen bond van wasch-industrie. de Nederlandsche vereeniging van was- scherlien. de commissie voor het proef station voor de waschindustrie de leden van de saneeringscommissie. de ingenieurs van den riiksveze'dienst te Delft. ir. ten Bruggecate en ir. Smit. dr. de Wijs van het scheikundig adviesbureau voor de waschindustrie, prof. Roels. dr. Holsboer, directeur van de hoogere textielschool te Enschedé en verscheidene industrieelen is gisteren te Gouda geopend het ..instituut voor weefselonderzoek". dat verbonden is aan de stoomzeepziederii ..De Hamer". Nadat de directeur der fabriek de heer A. H. Hofkamp in een inleidend woord had uiteengezet, dat het instituut beoogt het geven van kosteloos advies od chemisch en technisch gebied aan de wasch-in dustrie. waardoor de wasscherijen in staat worden gesteld de wetenschap in de di verse stadia van hun bedrijf in te schake- den .heeft de burgemeester van Gouda de heer E. G. Gaarlandt het instituut officieel ■geopend. De leiding van dit instituut is in handen gesteld van de heeren ir. F. Timmers en dr. ir. P. SchoU. VEREEN. VAN NEDERL. EXPORTEURS VAN VLEESCH EN VLEESCHPRODUCTEN In de jaarlijksche vergadering van le den der groep versch schapenvleesch van bovengenoemde vereeniging bracht het bestuur verslag uit over het afgeloopen vereenigingsjaar. De periodiek aftredende voorzitter, de heer T. Stout, werd bij acclamatie als zoo danig herkozen, evenals de periodiek af tredende leden van het groepsbestuur de heeren A. Smilde en L. Weinberg. In de vergadering van de groep versch rund- en kalfsvleesch werden de periodiek aftredende leden van het bestuur der groep, de heeren G. Saes, H. Prins ej E. Mendels bij acclamatie ais zoodanig her kozen. Besloten werd bij de Nederlandsche veehouderijcentrale erop aan te dringen, in het vervolg slechts dan toeslag te ver- leenen op versch rund- en kalfsvleesch, te leveren voor scheepsproviand, wanneer vrije mededinging in die leverantie voor alle bonafide slachterijen gewaarborgd is. GOUDSCHE KAARSENFABRIEK WORDT HERBOUWD. Reeds een aanvang gemaakt met de voorbereidingen. Op de gisteren te Gouda gehouden aan deelhoudersvergadering van de Koninkl. Stearine Kaarsenfabriek werd op een des betreffende vraag medegedeeld, dat beslo ten is tot herbouw der fabriek, welke ge deeltelijk verbrand is. Nog kan worden vermeld, dat de oprui mingswerkzaamheden op het terrein door het geheele personeel met kracht worden voortgezet. Reeds is een aanvang gemaakt met de voorbereidingswerkzaamheden voor den bouw van de nieuwe fabriek, welke dus in ieder geval te Gouda zal opgericht worden. DE WEG AMSTERDAM—HAARLEM. De K.N.A.C. meldt, dat volgens een me- dedeeling van den Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat te Haarlem wordt verwacht, dat de onderhanden zijnde werkzaamheden aan de verbreeding van het gedeelte HalfwegHaarlem van den Rijksweg AmsterdamHaarlem tot 9 m. met kantstrooken ter breedte van 1,25 m. vóór het eigenlijke vacantieseizoen, medio Juli a.s. zullen zijn voltooid. De geheele weg van Amsterdam naar Haarlem zal dan op een breedte van 3 verkeersstrooken zijn gebracht. Waarschijnlijk zal ongeveer ge lijkertijd de natriumverlichting op dezen weg gereed kunnen zijn. De K.N.A.C. hoopt, dat, om een doelma tig gebruik van dezen drukken verkeers weg bij duisternis alsdan mogelijk te ma ken. de verkeersvoorsehriften tegen dien tijd zullen toelaten het verkeer op dezen weg voor te schrijven met niet-verblin- dende verlichting te rijden. ONGELUK BIJ DEN MARINE - VLIEGDIENST. Inlandsche matroos g-edood. SOERABAJA, 28 Mei (Aneta) Gister avond is, nadat een vliegtuig van den marinevliegdienst gedaald was na een nachtvlucht te hebben gemaakt, een der inzittenden, de inlandsche matroos-vlieg- 'uigmaker Koesmedi, door den schroef ge troffen. Hij was op slag dood. Het onge luk is vermoedelijk te wijten aan onvoor zichtigheid van het slachtoffer zelf. Trambestuurders, bedenkt dat uw voetbei een eenvoudig waavschw wingssignaal en geen slagwerk U»

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9