77sle Jaargang DONDERDAG 28 MEI 1936 No. 23365 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Onderlinge Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets.-per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.83 pet 3 mnd-1 Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. DE JAARVERGADERING. HET LEDENTAL NADERT DE 25.000. Bovengenoemde vereeniging hield gis teravond in een der zalen van „Den Burcht" haar jaarl. alg. vergadering. De voorzitter, de heer A. J. Schoneveld, opende de als steeds matig bezochte bij eenkomst en wees er op, dat het ledental sich nog steeds in opgaande lijn beweegt, al is de aanwas ook niet zoo sterk meer ais vorige jaren. Het bestuur heeft in het. afgeloopen jaar roowel op eigen initiatef als in combinatie met de Ver. „Vooruit" en het Alg. Zieken fonds voor Leiden gepoogd een verlaging ran de operatie, en verpleegkosten te ver krijgen, doch deze pogingen hebben tot geen resultaat geleld. De chirurgen wilden al. niet lager gaan dan f. 75 per voorko mende operatie, op welke basis het bestuur meende niet tot overeenstemming te kun nen komen. Afgewacht dient te worden, wat de lan delijke federatie in dit opzicht zal be- ieiken. De secretaris, de heer P. P. de Koning, las vervolgens de notulen der vorige jaar- ergadering, welke onveranderd werden astgesteld. Aan het verslag van den secretaris is het eigende ontleend: Voor de Vereeniging zal, wanneer de eekenen niet bedriegen, dit verslag een jaar inluiden, dat voor de leden, indien zij vorden opgenomen in een ziekenhuis, al- geheele vergoeding zal brengen voor de 3de klas patiënten. Immers in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeert een contract met 4e Mij. van geneeskunst en verschillende federaties op ziekenhuisverpleglngsgebied verkzaam, dat voor de leden deze moge lijkheid opent. Het ledental is nog steeds in opgaande lijn. In aanmerking genomen, dat vele leden noodgedwongen bedanken, kunnen wij alleszins tevreden zijn. 1 Januari 1935 bedroeg het ledental 24.46 5 31 December d.a.v. 24.861, een vooruitgang derhalve van 396 leden. Van vereenigingen, aangesloten bij de federatie van vereenigingen voor zieken huisverpleging werden onmiddellijk trek kend overgenomen 138 leden en overge daan 156 leden. Voor rekening der vereeniging werden h de verschillende inrichtingen hier ter stede en elders verpleegd 1065 leden met 22.151 verpieegdagen. Het aantal opgenomen leden is 27 lager dan in 1934, het aantal verpieegdagen 787 tiinder, het gemiddeld aantal verpieegda gen is dan ook van 22 gedaald tot 20,8 per Patiënt. 639 leden ondergingen operaties; 23 leden werden opgenomen voor besmette lijke ziekte, terwijl 403 leden werden op- ïenomen wegens interne ziekten. Uitkeering voor bestraling werd ver strekt aan 245 leden. Röntgenologisch onderzoek vond plaats hij 619 leden. Opnieuw wordt de aandacht getrokken 4oor buitengewone stijging in de uitkee- dng voor Röntgenologisch onderzoek; was dit voor 1934 een toename van 265 leden, in 1935 zette deze toename door en wel het 196 leden. Voor ziekenvervoer werd 861 maal ge bruik gemaakt van een auto. Het jaarverslag werd onveranderd en onder dank goedgekeurd. Aan het verslag van den penningmees ter, den heer H. van Cittèrt ontieenen wij, dat de ontvangsten bedroegen f. 100.616.08 en de uitgaven f. 102.507,70. zoodat er een nadeelig saldo is van f. 1891,62. Dit tekort is grootendeels ontstaan door een verlies °P het effectenbezit van f. 2063,12. Ook dit verslag werd onder dankzegging Soedgekeurd en de penningmeester op 'oorstel der controle-commissie gedechar- ïeerd. De heer Van Zanten drong aan op een ttcountantscontröle en stelde zich als con- -rquentie daarvan niet beschikbaar als lid "er kascommissie. De voorzitter achtte een dergelijke con sole overbodig en de daaraan noodzake- "Jkerwijze verbonden uitgave niet verant woord. Niettemin zegde de voorzitter overwe eg van den wensch van den heer Van 'uiten toe, waarna deze zich ook bereid 'Waarde tezamen met den heer H. M. '°nt (aftredend) in het komende jaar de "^commissie te vormen. -De periodiek aftredende bestuursleden, heeren S. Th. Buys en H. van Cittert Worden herkozen. Bij de rondvraag dankte heer Van Vlo- ™rp het bestuur voor de wijze, waarop het 'reeds de belangen der leden behartigt, waaraan hij den wcnsch toevoegde, dat huidige bestuur zijn heilzame werk zaamheden nog vele jaren zal mogen Wbrtzetten. .De voorzitter sloot daarna de vergade- *8 onder dank voor de opkomst. VOORSTEL VAN DEN HEER SCHULLER. Inzake bouw van arbeiderswoningen. De heer J. H. Schiiller heeft bij den gemeenteraad onderstaand voorstel inge diend: De Raad van oordeel, dat het noodzake lijk is te beschikken over de vereischte gegevens om te kurmen oordeelen of de aanbouw van arbeiderswoningen tot een huurprijs van pl.m. f. 5.per week nood zakelijk is, besluit, Burgemeester en Wethouders te verzoeken door een nauwkeurig onderzoek gegevens te willen verschaffen aan den Raad omtrent de volgende punten: 1. het totaal aantal woningen in Leiden met een huurprijs tot f. 5 per week; 2. het aantal kamers van elk dezer wo ningen met vermelding van het aantal personen van elk geslacht, dat in die woning woont; 3. het aantal gezinnen dat in elk dezer woningen woont met vermelding van het aantal personen van elk geslacht, dat in die woning woont; 4. het aantal van die woningen, dat noodzakelijk blijkt verbeterd te kunnen worden volgens de Woningwet en het aantal van deze woningen, dat na onder zoek blijkt op het oogenblik of in de naaste toekomst uit den woningvoorraad te moe ten verdwijnen. LEIDSCH DRANKWEER-COMITÉ. Blauwe Weekactie. Gisteravond hield bovengenoemd comité zijn tweede straatdemonstratie. Om 8 uur verzamelde zich op de Kaasmarkt wederom een groot aantal drankbestrijders, die, voorafgegaan door een muziekcorps en met kleurige vlaggen en vaandels een tooht door een gedeelte der stad maakte. In de Leuvenstraat voerde onder groote belangstelling Mevr. M. Geijs uit Amster dam het woord. Spreekster begon haar rede met de vraag of de drankbestrijding op het oogenblik nog wel zoo erg noodig is. Gij zult wellicht zeggen, ik zie toch lang niet zooveel dron ken menschen op straat, en toch zegt spr., wordt er in deze geweldig moeilijke tijden nog jaarlijks ongeveer f. 200.000.000 aan al coholhoudende dranken door het Neder- landsche volk uitgegeven. Denk eens na welk een geweldige hoeveelheid ellende van vrouwen en kinderen aan dit bedrag ver bonden is. Gij zult wellicht zeggen: er zijn op het oogenblik zooveel problemen op te lossen, b.v. de werkloosheid, het oorlogs- vraagstuk, enz. Dit is volkomen waar en toch meenen de drankbestrijders, dat juist daarom het drankbestrijdingsvraagstuk meer dan ooit dringend is geworden. Wij kunnen deze vraagstukken alleen oplossen met nuchtere koppen. Spr. haalde uit haar werkkring verschil lende voorbeelden aan, waaruit de toe hoorders konden zien, welk een zee van ellende, verdriet en armoede uit drank misbruik voortkomt. Spr. besloot haar rede met de oproep: Wij hebben sterke vrouwen en mannen, flinke jongens en meisjes noodig, die met ons mee willen vechten om deze verwarde wereld te trachten mooier te maken. Vervolgens trok de stoet naar de Geere- graoht. alwaar dezelfde spreekster weder om onder groote belangstelling het woord voerde. Te ongeveer 10 uur ontbond de voorzitter de heer Zunderman dezen tocht met een woord van hartelijken dank aan allen, die tot, het welslagen hadden medegewerkt en wekte allen op Vrijdagavond wederom aanwezig te zijn. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: W. Wiesbrock, De Kempenaerstr. 43/45, Oegstgeest. Kok, banketbakker, lunch room. Wijziging: Meyer, Stadhouderslaan 8, Leiden. Meu beltransportbedrijf. Door uittreding van den vennoot H. D. F. Meyer, is de ven nootschap onder firma ontbonden, terwijl de zaak wordt voortgezet, met toestem ming van den uitgetreden vennoot, onder den naam: Meyer, door den anderen ven noot J. Meyer, als eenig eigenaar. K. J. M. V. ST. PETER KANIS. Causerie door den heer G. v. Oerle. Gisteravond vergaderde de K.J.M.V. in ,.Oud-Hortuszicht", voor welke bijeen komst ook de dames- en heerenleden van „Rood-Wit" waren uitgenoodigd. Na een kort openingswoordje van den heer Jan sen, voorzitter van de Zomercommissie, waarin spr. vooral de Rood-Wit leden en een afvaardiging van „de Graal", verwel komde, was, na een kort intermezzo, waarin de Nieuwe Pekaneezenkras een belangrijk aandeel had, het woord aan den heer G. van Oerle, die in zijn popu laire causerie „Ontspanning en Sportbe oefening" de historie, het nut en het doel der sport op humoristische wijze uiteen zette. Na enkele huishoudelijke mededee- lingen en een propagandistisch woordje van den heer Jansen voor de R.-K. Sport in Leiden werd de vergadering met den groet der Katholieke Jongeren gesloten. HET VRIJW. CORPS IN DE NED. HERV. GEM. Feestelijke herdenking van het 15-jarig bestaan. Met zeer veel genopdigden. w.o. afge vaardigden van alle kerkelijke colleges in de Ned. Herv. Gemeente heeft gisteravond het Vrijw. Corps in de Ned. Herv. Ge meente zijn derde lustrum herdacht. De groote zaal van gebouw Prediker bood. dank zii de vroolijke bloemenversie ring op de tafels, een feesteliiken aanblik terwijl een strijkje al spoedig zorgde voor een opgewekte stemming. De voorzitter, de heer F. v. d. Mark. die met het corps jubileert, las nadat staande het corpslied was gezongen. Exodus 2 11 —14 en 1 Tim. 6 9—12. Een korte beschouwing hechtte spr. aan deze schriftwoorden om in verband hier mede met een enkel woord de totstand koming van het corps te memoreeren. Uit geloof en liefde en met lijdzaamheid en zachtmoedigheid wil het corps niet één persoon maar de vaderlandsche kerk die nen. Woorden van dank richtte spr. tot den voorzitter van de gemeente-commissie den heer Mulder en ds. J. Riemens. die beiden steeds gaarne hun belangstelling voor het corps hebben getoond en het met liefde hebben willen leiden. Ook aan den heer de Wit. eersten instructeur aan den heer Klein als opzichter en de kosters der kerken heeft het corps veel te danken hetgeen scr. met een enkel woord deed Uitkomen. Namens het bestuur dankte de heer van der Mark alle vrijwilligers voor den steeds door hen betoonden trouw, waarmede zii het werk hebben verricht en in het bijzonder de heeren Kokkedee en de Geus. secretaris en penningmeester van het corps, waarvan laatstgenoemde even eens vijftien jaar lid is. Nadat spr. allen nog een harte'ijk wel kom had toegeroepen, gaf de secretaris de heer Kokkedee een uitvoerig rapport over de 15-iarige bestaansperiode van het corps, waaruit bleek, dat dit in Pniël is opge richt en gevormd is uit de bezoekers der mannenavonden. Momenteel telt het corps dat in de Herv. Kerken dienst doet en dat reeds, actief als altiid. vrijwilligers in ziin midden heeft die eventueel dienst wil en doen in het Morschwegkwartier. 124 leden w.o. 29 dames. Na op de groote eenheid in het corps gewezen te hebben, eindigde spr. met op te wekken sterk te staan in het geloof en dit oprecht te belijden. De penningmeester, de heer de Geus. herinnerde in zijn jaarverslag, dat een batig saldo van f. 213 meldt aan de groote offervaardigheid der gemeente waarvoor hii dank zei. evenals voor een gift in natura van de Gemeente-commissie. De secretaris deed hierna voorlezing van eenige ingekomen felicitatie-brieven w.o. van dl'. J. Schokking te Den Haag, oud- predikant te dezer stede en van de pre dikanten Kuilman en Punselie. Voorts deed hij mededeeling, dat het corps f. 25 aan het Marekerk-comité en f. 10 aan de wijkkas van ds. Riemens heeft afgedra gen als zijnde een gedeelte uit de op brengst van de collecte, gehouden op den wijdingsavond. Van de gelegenheid om 't corps te com plimenteeren maakte allereerst gebruik de heer Van der Broek, die sprak namens het mondharmonika-gezelschap „Kunst en Genot", die hierbij een fraaie bloemen mand overhandigde..Namens den organist der Oosterkerk. den heer Van Leeuwen, die niet aanwezig kon zijn, werd nog een gedicht voorgelezen, dat deze voor deze gelegenheid gemaakt had. Bij monde van den heer Breedijk werd vervolgens gunstig verslag uitgebracht over het nazien der kas. Een ongedachte en zeker verdiende huide viel den voorzitter, den heer Van der Mark, die vanaf de oprichting het presi dium heeft bekleed, ten deel. In een sym pathieke rede huldigde de tweede voor zitter, de heer De Koning, hem hartelijk, wijzende op de taaie volharding waarmede de heer Van der Mark steeds de belangen van het corps heeft bepleit en zijn vrij willigers heeft aangespoord hun werk te verrichten. Ook de penningmeester, de heer De Geus werd in deze hulde betrok ken. Als blijvend aandenken bood de heel' De Koning den jubilarissen een zilveren potlood aan. Bloemen werden tegelijker tijd aan de dames Van der Mark en De Geus aangeboden. Mede namens den heer De Geus dankte de heer Van der Mark voor deze onge dachte hulde, waarin hij een versteviging van den vereenigingsband zag. Nog lange jaren hoopte spr. zijn krachten aan het corps te kunnen geven. Ds Locher voerde in deze bijeenkomst namens den kerkeraad het woord, waarbij hij naast woorden van dank, gelukwen- scben uitsprak. De avond werd verder afgewisseld met declamatie van den heer Arie Post en de opvoering van een blijspel „Het wonder kind" door de tooneelclub van Prediker. KOEIWEDSTRIJD VOOR WERKLOOZEN. Gistermiddag organiseerde C.G.W. voor haar leden in het Galgewater een roeiwed- strijd, waarvoor het bestuur van „Njord" een drietal groote trainingsbakken be schikbaar had gesteld, terwijl o.a. het per soneel van de arbeidsbeurs 14 zakken aard appelen a 5 K.G. had geschonken, welk voorbeeld door meerderen was gevolgd. De wedstrijden stonden onder leiding van den heer J. P. Crama, die voor den aanvang dank bracht aan het Njord-be- stuul en de schenkers der prijzen. Onder groote belangstelling werden daarna de wedstrijden gehouden, welke tot resultaat hadden: le prijs Stuurman Crama met de roeiers N. Blom, Mol, W. de Wit, J. Arnoldus, Stik- kelorum, Karstens, Botermans, Starre, Gordijn, Binsbergen, Kops en Zuldema Jr. 2e prijs Stuurman v. d. Velden en de roeiers Pennenburg, G. Kooreman, Wey- ling, Sierat, Siebert, Lepelaar, Ligtvoet, Hannaart, Sjardijn, Kolderman, H. Beek man en A. Beekman. 3de prijs Stuurman Zuidema en de roeiers C. Biesbroek. Polanen, L. Blok, Fuchs, P. S. Polanen, Slootjes, De Ruiter, Westbroek, Okun, Leek, Gressie en Bosman. OPLEIDINGSSCHOOL 3 OCTOBERSTR. Ouderavond. In de opleidingsschool voor U.L.O. aan de Drie Octoberstraat is een ouderavond gehouden. Vooraff werd, onder leiding van mej. Koeman, door de meisjes van de hoogste klasse een openbare les gegeven. De verschillende rhythmische oefeningen en oefeningen aan de werktuigen werden door de leerlingen correct uitgevoerd. Alle leerlingen van de hoogste klasse zongen daarna onder leiding van het hoofd der school, den heer Huibregtsen eenige liede ren. afgewisseld door eenige recitaties, welke prestaties door de talrijk aanwezige ouders op hoogen prijs werden gesteld. Na afdoening der huishoudelijke zaken kreeg mej. S. Molenaar, hoofd der Fröbel school aan het Rapenburg het woord, over „Fröbelonderwijs". Spr. gaf allereerst een uiteenzetting van de tegenstelling tusschen de bewaarscholen vroeger en nu. Daarna voerde spr. haar gehoor mede door de hedendaagsche Frö belschool, waarbij spr. achtereenvolgens alle leermiddelen behandelde, waardoor de kinderen spelende leerden, terwijl hun tevens liefde tot de natuur wordt aange leerd. Spr. wees er op dat de kleintjes zich op de school dikwijls beter kunnen uit leven en zich in gemeenschap leeren ver maken. De heer Huibregtsen dankte mej. Mole naar voor haar duidelijk en leerzaam be toog. LEIDSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN- VEREENIGING. Causerie over Kleurenfotografie. Gisteravond hield de L.A.F.V. een club avond in „In den Vergulden Turk", waarbij als spreker optrad ir. A. B. Japikse uit Wassenaar, die een causerie hield over „De hedendaagsche praktijk der kleurenfoto grafie". Bij de opening der vergadering sprak de voorzitter een woord van welkom in het bijzonder tot den spreker en de vele ge- noodigden, w.o. bestuursleden der 3 Oct.- Vereeniging en leden der Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde. De heer Japikse, daarna het woord ver krijgend, behandelde allereerst uitvoerig de ontwikkeling der kleurenfotografie. Aan de normale zwart-wit fotografie ont breekt wat, namelijk de natuurlijke kleu ren. Langs chemischen weg heeft men aanvankelijk getracht tot een oplossing te komen, echter zonder bruikbare resultaten. Nieuwe wegen werden gezocht en gevon den in het Optisch-procédé, waarbij men onderscheidt het additieve en het subtrac tieve procédé. Lumière was één der eer sten, die tot resultaten kwam. Deze pro- cédé's zijn steeds verbeterd en zijn nu in een stadium gekomen, waarbij de weer gave der kleuren alleszins bevredigend genoemd mag worden. Na zijn causerie begon de heer Japikse aan de projectie van een groote serie lan- tdlrnplaatjes in kleuren en kleuren-films. Het was dikwijls verbluffend te zien, hoe fraai de kleuren in vele nuances op het doek verscheenen, vooral wanneer het bloemen en planten betrof. Op dit gebied heeft spreker zich gespecialiseerd en heel mooi was dan ook de film over hoUencul- tuur en de Flora-tentoonstelling 1935 te Heemstede. Als attractie werd ook nog een kleurenfilm vertoond van den 3 October- optocht 1935. Een hartelijk applaus, na de woorden van dank van den voorzitter, bewees hoe zeer het gebodene door de aanwezigen geapprecieerd was. De heer T. Loosjes, werkzaam aan het Botanisch Laboratorium te dezer stede is benoemd tot secretaris eener studie commissie voor reproductiemethoden, in gesteld op initiatief van 't Nederlandsdh Instituut voor documentatie en registra tuur. De Commissaris van Politie hier ter stede, brengt in herinnering de verorde ning, regelende het toezicht op in Leiden vertoevende vreemdelingen, waarbij is be paald, dat een ieder, die een vreemdeling in zijn Inrichting, huis of woning op neemt, binnen 24 uur verplicht is daar van kennis te geven aan genoemden Com missaris van Politie (bureau Vreemdelin gendienst Zonneveldstraat alhier, geopend van 9—12 uur, van 24 uur en van 79 uur). Door aangifte aan het Bureau van de Bevolking en. den Raad van Arbeid ver valt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt ook voor dienstper soneel, voor logé's enz. van vreemde na tionaliteit. BINNENLAND. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam geëindigd (3e Blad). Verhooging van het crediet voor werk verruiming met f. 6,3 millioen door de regeering voldoende geacht (3e Blad). Ons parlementair overzicht (4e Blad.). Vorming van plaatselijke commissies ter bevordering van werkverschaffing en werk verruiming bepleit (Binnenland, 3e Blad). Vier perceelen afgebrand te Oldebroek (Gemengd, 3e Blad), BUITENLAND. Italië zoekt toenadering tot Engeland (Buitenland, le Blad). De plannen der Engelsche vlootverster- king in Amerika en Japan niet gunstig ontvangen (Buitenland, le Blad). Steun voor de Arabieren in Palestina uit Egypte (Buitenland, le Blad). Onzekere toestand in Oostenrijk (Bui tenland, le Blad). De „Queen Mary" op haar eerste reis naar New-York (Buitenl. Gemengd 3e BI.). Staking in Fransehe auto- en vliegtuig fabrieken (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. DE ALGEMEENE TOESTAND. Italië zoekt toenadering tot Engeland De Vlootbespreking. Gisteren is te Genève de mandaatscom missie van den Volkenbond in 29ste zitting bijeengekomen onder voorzitterschap van den Italiaanschen gedelegeerde markies Theodoli. Het verschijnen van Theodoli in de com missie heeft eenige verrassing gewekt. Hij werd herkozen als voorzitter voor deze zitting. Italië streeft thans blijkbaar naar toe nadering. In verband met de vrees, die in som mige buitenlandsche bladen wordt uitge sproken ten aanzien van den internatio nalen toestand, wordt er in bevoegde Ita- liaansche kringen op gewezen, dat Italië oprecht wenscht tot ontspanning in de betrekkingen met Engeland te komen. Men herinnert aan de herhaalde ver klaringen van Mussolini, volgens welke Italië geen aanval op Kenya, op den Soe dan. op Egypte of op eenig ander gebied! in den zin heeft. Italië kan dan ook geen groote beteeke- nis toekennen aan Engelands houding in de kwestie van de Indische troepen te Addis Abeba. Het heeft veeleer de bedoe ling. ook de oplossing van deze kwestie te vergemakkelii ken In een speciaal interview, dat Mussolini den diplomatieken correspondent van de ..Daily Telegraph" heeft toegestaan, ver klaarde de Duce o.a.. dat het einde der sancties het oogenblik zal aangeven, waar op Italië in de gelederen der bevredigde mogendheden treedt. De kleinere Middel- landsche-zeestaten hebben absoluut niets te vreezen. Italië is vastbesloten, zijn vriendschapsverdragen met Griekenland en Turkije na te komen. Het eenige doel van Italië in Albanië is de onafhankelijk heid van dit land te bewaren en te eer biedigen. Met betrekking tot het herstel van het vertrouwen in de Middellandsche zee zeide de Duce. dat Italië onder de huidige om standigheden. en zoolang de sancties voort duren. niet het initiatief voor een Mid- dellandsche-zeeaccoord nemen kan en zal. Op een vraag over de houding tegen over de kleinere Middellandsche-zeestaten. welke sancties toepassen zeide Mussolini: „wij zijn geen volk dat ons aan wraak gevoelens overgeeft. Wi.i kunnen 37 lich tingen reservisten mobiliseeren d.w.z. acht millioen soldaten en wij hebben geen zwart leger in Afrika of Europa noodig. Wat betreft de handelsbetrekkingen tus schen ons keizerrijk met de buitenlandsche mogendheden zulen wij een gematigde en verdraagzame oplosing vinden. Addis Abeba zal de hoofdstad blijven. De troepen in Lybië zullen naar Italië teruggetrokken worden, zoodra de Britsche oorlogsschepen teruggetrokken ziin. Toenadering tusschen Engeland en Italië is niet alleen gewenscht doch noodzakelijk Ik zal alles doen wat in miin vermogen is. om deze tot stand te brengen. De Volkenbond kan niet voortbestaan, tenzil hii hervormd wordt. Indien de sane-

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1