LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Donderdag 28 Mei 1936 PARLEMENTAIR OVERZICHT VRAGENRUBRIEK. KERK- EN SCH00LNIEUWS. Burgerlijke Stand v. Leiden. TWEEDE KAMER. TEGEN DE MECHANISATIE IN DE SIGAREN-INDUSTRIE. In aansluiting aan de rede van Minis- (tr Geltssen heeft Minister Slingenberg tot bovengenoemd ontwerp nog een korte toelichting gegeven. Hij deed daarbij ook enkele mededee- lingen van algemcenen aard. Daaronder deze. dat het aantal werkloozen ln ons land. in de Memorie van Antwoord nog op 470.000 geraamd, thans is gedaald tot 393.252. En voorts noemde de minister nog eenige andere cijfers, betrekking hebbend op de sociale verzekering, om aan te too- nen dat er stellige teekenen van opleving In de industrie te bespeuren zijn. Bij het sigaren-ontwerp Is een ware amendementen-veldslag geleverd; er wa ren verscheidene voorstellen ingediend. De heer Van Kempen wilde een com missie van deskundigen Instellen, die bij de uitvoering der wet zou kunnen advi- aeeren; de heer Van der Waerden wensch- te deze adviseerende taak opgedragen te iler, aan den Bedrijfsraad; de heer Smeenk verdedigde het denkbeeld, om de mechanisatie wel toe te laten voor de goedkoope sigaren (tot 3 centl, doch niet voor de duurdere; de heer Van der Waer den stelde 't zelfde voor, maar bracht den orils der goedkoope sigaren op 4 cent; de jieer Van der Bilt wenschte het verbod van sigaren-machines niet te laten gelden voor die, welke op 26 Mei 1936 gebezigd werden (een jaar later dan het ontwerp) en over al deze voorstellen heeft zich dis cussie ontwikkeld en werden pro- en con tra-argumenten te berde gebracht. Zooals het gemeenlijk gaat: eenige amendementen kwamen tijdens de discus sie te sneuvelen. De heeren Smeenk en Van Kempen trokken, na bestrijding door den Minister, de hunne in. De heer van Waerden had met zijn voorstel tot inscha keling van den bedrijfsraad als advisee- rend college, waartegen de Minister geen bezwaren had geopperd, succes; het werd met 70 tegen 11 stemmen aangenomen. Ook de heer Van der Putt triomfeerde met zijn voorstel tot wijziging van den datum inzake de machines, waarmee de Minister zich eveneens had vereenigd: met 43 tegen 36 stemmen werd het goed gekeurd. Daarentegen had de Minister 2lch niet laten verleiden, om mee te gaan met de amendementen om de goed koope sigaren van het mechanisatie-ver- bod vrij te stellen. Dit denkbeeld achtte hij ln strijd met geest en opzet van het ontwerp. Waarop de heer Smeenk zijn amendement introk en de heer Van der Waerden het zijne met 49 tegen 31 stem men zag verworpen. Het eind van het lied was, dat het ont werp zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Van den aanvang der vergadering moet nog vermeld worden, dat de Kamer be sloot eerst de volgende week Woensdag te beginnen met de behandeling van het vaste-lasten-ontwerp. Zal het er dan ein delijk van komen? Er waren zulke in grijpende amendementen ingediend, dat eenig respijt voor de commissie noodig bleek. Een poging van den heer Schalker, om te interpelleeren over de regeerings-poll- tlek met betrekking tot Leerdam, werd, op voorstel van den voorzitter, met 82 tegen 5 stemmen afgewezen, aangezien het ver zoek voorbarig was; er wordt nog onder handeld. Eindelijk kan nog worden aangeteekend, dat dr. J. E. van der Meulen, vlcp-presi- dent van de Utrechtsche rechtbank, bo venaan werd geplaatst op de nominatie voor lid van den Hoogen Raad. HAGENAAR. J. M B. te L. Leidsche Hockeyclubs, die wel op Zaterdag, doch niet op Zondag •pelen, zijn ons onbekend. Flink in de zon leggen M. G. P. te L. en afschuieren. B. D. te L. Die trekking heeft plaats gehad Lijsten zijn bij verkoopers aan wezig. G. te L. Dat is de Amigoe di Curacao te Curacao. Mevr. G. alhier. - Het volledige bestuur der Penclub is ons onbekend. Naar wij meenen is bestuurslid mevr. Jo van Am- oiers—Küller te Amsterdam, die u zeker wel zal willen inlichten. H. J. K„ te K. Stoomvaart-Maat- •chappij Nederland. Prins Hendrikkade 108, Amsterdam. Rotterdamsche Lloyd, Lloyd- kade. Rotterdam. Kon. Ned. Stoomboot- Mij.. Prins Hendrikkade 108, Amsterdam. De andere adressen kunnen wij U niet geven. J. W., te N. Enkele reis Amster dam-Rotterdam f.4. Rondvlucht boven Schiphol eveneens f. 4. P. C. v. d. P., te L. Afstand Leiden- valkenburg plm. 211 K.M. Als u met een motor naar België gaat hebt u een trip tiek noodig. Deze wordt door den A.N.W3. •.'gegeven. U moet lid van den A.N.W.B. 'lln. Een triptiek kost f. 2.50 en is 1 jaar geldig. De A.N.W.B. zorgt dan ook voor internationaal rijbewijs, dat f. 1 kost. Aan de grens kunt u ook een triptiek krijgen, maar dan moet u een waarborg som betalen in overeenstemming met de waarde van den motor. Ook kunt. u bij den A.N.W.B. een carnet de passage aan jagen, dat voor 36 buitenlandsche reizen, onverschillig naar welk land, geldig is. D. s. te T. Route a: Ter Aar, Lisse, "••riem, Beverwijk, Castricum, Bergen, wnoorldam, Schagen, Den Oever, afsluit dijk, Zurich, Bolsward, Sneek, Irnsum, leerenveen, Wolvega, De Blesse, Beul. On geveer 224 K.M. Route b: Ter Aar, Uithoorn, Breukelen, utrecht, Amersfoort. Nljkerk, Harderwijk, •rinspeet, Elburg, Zwolle, Staphorst, Mep- jjl. Steenwijk, De Blesse, Beul. Ongeveer "li K.M. W- W. te K. Het particulier adres van minister Colijn is: Stadhouderslaan 151. NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Jaarsveld: J. W. v. d. Lin den, cand. te Utrecht Te Langerak: J. Slok, cand. te Utrecht Te Serooskerke (W) Ph. Warners, cand. te Utrecht Te Tuil en 't Waal (toez.l: L. Lagerweij. cand. te Scheveningen Te Aalburg en Heesbeen: K. v. d. Pol te Boven-Hardinx- veld Te Spijkenisse: G. H. J. Marsman te Urk. Bedankt. Voor Doornspijk: W. L- Mulder te Hoevelaken Voor 's-Hertogenbosch, C. J. Laarman, evang. pred. te Huizum (Fr.) Aangenomen. Naar Meedhulzen (Gron.) J. Scholten, cand. en hulppred. te Wom- mels- EV. LUTH. KERK. Drietal. Te Rotterdam; G. J. Duyven- dak te Haarlem, W. J. Manger te Tiel en G. Rlemers te Bussum. GEREF. KERKEN. Tweetal. Te Winsum (Fr.) J. Greldanus cand. te Tzum en J. Jansens. cand- te Groningen. CHR. GEREF. KERK. Beroepen. Te Sneek. J. B. G. Groes te Steenwijk. o DE RIJNLANDSCHE SCHOOLDAG TE BOSKOOP. De Rljnlandsche Schooldag vanwege de voorstanders van het Chr. onderwijs, zal dit jaar te Boskoop worden gehouden en wel op 30 September. In de middagverga dering treedt als spreker op dr. K. Dijk, Geref. predikant te 's-Gravenhage-West, en in de avondvergadering ds J. Fokkema, Ned. Herv. predikant te Amstelveen. Te vens zal een tentoonstelling „De Oude School" georganiseerd worden. REMONSTRANTSCHE BROEDERSCHAP. De algemcene vergadering. In de te Rotterdam voortgezette alge- meene vergadering van de Remonstrant- sche Broederschap werd benoemd tot lid van de sociëteitscommissie mr. Wes terouwen van Meeteren te Den Haag, tot lid van de commissie voor den arbeid onder de verstrooiden ds. J. Reijnders en tot lid van de pensioencommisie de heer J. van Gijn. De vergadering zond een telegram van medeleven aan ds. W. J. Wegerif te Rot terdam, die ongesteld is en een schrijven aan ds. G. J. Sirks, die op tournee is in Ned. Indië. Vervolgens kwam aan de orde een voor- stel-Leiden tot herziening van de salaris sen der Broederschap, welk voorstel wen} verdedigd en toegelicht door ds. H. J. Mis pelblom Beyer van Leiden. Mede kwam in behandeling een motie-Utrecht van de zelfde strekking, toegelicht door mr. A. Zijlstra. Na eenige discussie, waaraan zes personen deelnamen, beantwoordde jhr. De Graeff namens de sociëteitscommissie de gemaakte opmerkingen. De commissie kan niet binnen korten tijd met een ont werp komen. Spr. ontwikkelde bedenkingen tegen het voorstel Leiden en de motie Utrecht. Nadat uit het voorstel Leiden de wborden „op korten termijn" geschrapt zi[n werd het aangenomen. De motie Utrecht werd verworpen. Geaccentueerd werd dat de commissie tot de zaken van de Broederschap niet komen moet met 'n voorstel zooals Leiden wil. want dat inpli- ceert de aanneming er van niet. Prof. dr. G. J. Heering van Leiden hield hierna een voordracht getiteld „Kinderen van Erasmus of van de reformatie". Met den hoogleeraar wisselden van gedachten de heeren dr. W. R. M. Noordhoof van Arnhem, dr. R. Miedema van Amersfoort, ds. H. J. Mispelblom Beyer van Leiden, dr. P. D. Tjalsma van Rotterdam, ds. P. Elde- ring, em. predikant te Oegstgeest. Prof. Heering beantwoordde de gemaakte op merkingen. In de middagzttting werd een voorstel Den Haag aangenomen om te komen tot combinatie van predikantsplaatsen in noodlijdende gemeenten, teneinde zoo krachten vrij te maken voor den opbouw van nieuwe Rem. centra. Een voorstel Leiden om te komen tot verlaging van het quotum werd na be spreking ingetrokken. Aangenomen werd een voorstel Leiden, eenigszins gewijzigd, om in gemeenten met twee of meer pre dikanten bij een vacature een vrouwelijke predikant te werk te stellen, Indien in zulk een gemeente nog geen vrouwelijke kracht werkzaam is. Ingetrokken werd na bestrij ding een voorstel Lelden om candidaten op een tweetal verplicht te stellen te ken nen te geven dat zij een eventueel beroep al dan niet aanvaarden zullen. Aangenomen werd een voorstel Lochem om een verandering aan te brengen in de attestatie-formulieren. Besloten werd de jaarvergadering 1937 te Den Haag te houden. Tot leden van de commissie v. Holk J. S. te L. Bij erkenning door den vader en de moeder ls toestemming van hen noodig. Bij weigering kan de tusschen- komst van den kantonrechter worden In geroepen. v. B. te N. Als de vergunning den eigenaar persoonlijk is toegekend, zal het recht niet op den opvolger overgaan. U kunt een desbetreffend verzoek indienen. Wend u voor de tweede kwestie tot de afdeeling onderwijs der gemeente-secre tarie. Chr. v. D. te H. - Hillegom, Bennebroek. Haarlem, Halfweg, Amsterdam. Buiksloot. Het Schouw, Broek in Waterland, Mon nikendam. Volendam. Totaal 53.4 K.M. K. te N. - Noordwijk. Oegstgeest, Haag- sche Schouw, Den Deyl, Den Haag, Rijs wijk. Delft. Overschie, Rotterdam, Wevers- hoek, Rijsoord, Zwijndrecht, Dordrecht, Willemsdorp. Moerdijk (veer), Zevenbergen, Oudenbosch, Oud-Gastel, Bergen-op-Zoom, Gorrlshoek, Yersekendam. Wemeldinge, Kattendijke, Wilhelminadorp, Goes, Mid delburg, Oostsouburg, Vlisslngen. Totaal 189,8 KM Pont Moerdijk per persoon f. 0.10, fiets f. 0.10, auto f.1.—, motor f. 0.35. werden benoemd de heeren prof. Heering, prof. v. Hoik, prof. Kruyt en mr. van Royen. Mej. da. A. G. Günther van Zwa-mmer- dam bracht rapport uit over het rapport ds. Sirks inzake het karakter van de Broederschap, de verhouding tusschen mannelijke en vrouwelijke predikanten, het beroepingswerk, het seminarie enz. Dit rapport zal ter bespreking aan alle gemeenten gezonden worden. De voorzitter bracht een woord van dank aan ds. N. Blokker van Utrecht voor zijn arbeid als secretaris van de sociëteits commissie. Jhr. de Graeff richtte een har telijk woord van afscheid tot dr. K. F. Sparnaay van Amsterdam, die aftreedt als lid der sociëteitscommissie, waarna prof. dr. G. J, Heering woorden van dank sprak tot dr. A. H. Haantjes van Haarlem, die na tal van dienstjaren aftreedt als cura tor van het seminarie. Nadat dr. W. R. M. Noordhoff van Arnhem den voorzitter den dank der vergadering had gebracht voor zijn uitnemende leiding, werd de alge mcene vergadering met de gebruikelijke plichtplegingen gesloten. N.V. NATIONAAL GRONDBEZIT. DS. G. H. KERSTEN. Het Tweede Kamerlid, ds. G. H. Kersten, is heden met enkele leden van zijn gezin van zijn reis naar New-York en andere plaatsen in Noord-Amerika, met het Engelsohe s.s. Anquitanla te Rotterdam gearriveerd. o PROF. DR. TJ. DE BOER. Vandaag viert prof. dr. Tj. de Boer te Amsterdam, oud-hoogleeraar aan de Ste delijke Universiteit aldaar, zijn 70sten verjaardag. Dr. Tj. de Boer werd 28 Mei 1866 te Wirdum (Fr.) geboren en ontving zijn op leiding aan het Geref. gymnasium te Kampen. Hij studeerde aan de Universi teit te Bonn en te Straatsburg wijs begeerte. In 1893 promoveerde de 70-jarige aan de Universiteit te Straatsburg tot doc tor in de wijsbegeerte op een proefschrift getiteld: „Die Ewigheit der Welt bei Al Gazzall und Ibn Rosd". In 1906 werd hij benoemd tot hoogleeraar aan de Stedelijke universiteit te Amsterdam om onderwijs te geven in de geschiedenis der wijsbe geerte, logica, metaphysica en zielkunde. Tot 1931 is hij als zoodanig werkzaam geweest. Behalve zijn dissertatie publi ceerde prof. de Boer „Geschiedenis der Philosophic im Islam", alsmede tal van artikelen in het Tijdschrift voor wijs begeerte, de Beweging. Tijdschrift voor Armenzorg en kinderbescherming. Vragen des Tijds, Mededeelingen van de Kon. Academie voor Wetenschappen. MR. DR. G. VAN DEN BERGH. Benoemd tot hooglecraar in het Staatsrecht te Amsterdam. De gemeenteraad van Amsterdam be noemde gisteravond tot gewoon hoog leeraar in het staatsrecht en in het ad ministratief recht van Nederland mr. dr. G. van den Bergh, nummer 2 van de voor dracht, met 26 stemmen, terwijl nummer 1 van de voordracht, prof. dr. C. W. van der Pot, hoogleeraar te Groningen, 16 st. kreeg. Mr. dr. G. van den Bergh is geboren op 25 April 1890 te Oss (N.B.). Hij bezocht de Openbare Lagere School en het Eras- miaansch Gymnasium te Rotterdam, stu deerde te Amsterdam aanvankelijk in de chemie, later in de rechten. In 1915 pro moveerde hij tot doctor in de rechten en in 1925 cum laude tot doctor in de Staats wetenschappen op een proefschrift, geti teld: „De medezeggenschap der arbeiders in de particuliere onderneming". Mr. Dr. G. van den Bergh was secretaris, later voorzitter eener huurcommissie te Amster dam en lid van de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs aldaar. Hij was van 1916 af bestuurslid van de Amster- damsche Partijfederatie der S.D.A.P. en van 1921 tot 1925 voorzitter. Hij is thans voorzitter van den Nationalen Woning raad, lid van de hoofdstedelijke Gezond heidscommissie, bestuurslid van het Insti tuut voor Volkshuisvesting en van de Vereeniging van Soc. Dem. Raads- en Sta tenleden. Van 1925 tot 1933 was hij lid van de Tweede Kamer. Van 1923 tot 1932 was hij lid van den gemeenteraad van Amsterdam. Hij stemde toen vóór loonsverlaging van het ge- meentepersoneel en werd daarom door de partij gedwongen af te treden. GEBOREN: Jacob, z. van J. Hoekstra en B. Dijkstra Leendert, z. van G. F. Tisseur en L. Klein Janna _£atharina, d. van H. van Riet en J. A. Riel Josina, d. van H. A. Middelkoop en J. A. van Elk Jo hannes. z. van B. v. Helden en C. H. Eradus Cornelia Marina, van M. v. d. Nol en J Ket Elisabeth, d. van W. M. Hillebrand en D. Boom. Er wordt geen dividend uitgekeerd. Aan het verslag der N. V. Nationaal Grondbezit te 's Gravenhage over 1935 ontleenen wij aldus de N.R.Crt. het volgende Door de ongekend zorgelijke omstandig heden bij het onroerende-goederenbedrijf, bestemde de raad van toezicht voor het eerst sinds de oprichting der vennootschap een deel der reserves voor onvermijdelijke afschrijvingen. De over bijna de geheele linie vermin derde inkomsten, de enorme werkloosheid, de sedert medio 1935 heerschende crediet- en hypotheekcrisis, de abnormale overpro ductie van woningen, het veelvuldig ver schijnsel van samenwonen, deden de huur prijzen onrustbarend dalen. De rentelast der obligatieleeningen bleef (met een onbeteekende vermindering) de zelfde. De publieke lasten werden eerder verhoogd, evenals de onderhoudskosten. Het verhuur-bedrijf leverde daardoor een nadeelig saldo op. Waar de huren nog verder zullen moeten worden verlaagd, ls aanpassing van den rentelast en alle an dere lasten onvermijdelijk. De handhaving der uit economisch oogpunt onbillijke ver starring der lasten, komt ten nadeele van het in de vennootschap geïnvesteerde ka pitaal. Onder deze omstandigheden wordt het gewenscht geacht, de reserve voor crisis risico's, zoomede de rekening voor Afschrij ving en Extra Reserve voor afschrijvingen te bestemmen. Allereerst kwamen hiervoor in aanmerking de aandeelen der dochter ondernemingen „Weimar" en „Arbeid Adelt", alle in het bezit der vennootschap, die nu met f. 2 in de balans voorkomen. Voor de aandeelen der n.v. „Westduin", voor de helft van het geplaatst kapitaal in bezit der vennootschap, is nu f. 1 op de balans geplaatst. Bij het verhuurbedrijf was ultimo Dec. 1935 de gemiddelde verlaging sinds 1 Jan. 1931 meer dan 20 pet. der destijds gecon tracteerde huurprijzen. De huurderving door leegstaan bedroeg ongeveer 15 pet. van het totaal der thans gestelde huur prijzen. De verkoop van onroerende goederen leverde zeer geringe baten op. Behalve enkele kleine credleten, toege zegd bij verkoopen van bouwterreinen, werden geen credieten verleend, waardoor deze bron belangrijk lager was dan ln 1934. Hoewel meer op nakomen van rente betaling en die der verplichte aflossingen op hypothecaire vorderingen mocht wor den aangedrongen, werd, op één uitzonde ring na, aan die verplichtingen voldaan. Aan de dochter-ondernemingen werden weder voorschotten in rekening-courant verstrekt. De verschuldigde rente werd behalve die der N.V. Buitenrust verlaagd tot 4'/i pet. De boekwaarde der gebouwde eigendom men met inbegrip van de door de geli- kwideerde N.V. ,,'t Oude Gilde" en „Ge meenschappelijk Belang" overgedragene bedroeg per uit. December f. 12.305.288 (f. 11.439.195)de afschrijving f. 10.000 (v.j. f.27.579). De boekwaarde der hulzen in aanbouw f.7700 (v. J. f. 43.440); die der ongebouwde eigendommen (voor 1935 en 1934 na aftrek van resp. f. 202.413 en f 544.277 verkocht, nog te leveren bouw terreinen f. 1.196.627 (f. 1.081.705). Het saldo hypotheken bedroeg uit. Dec. f. 673.970 (699.943), dat der effecten f. 776.281 (1.006.796), deelneming in andere ondernemingen f. 385.843 (616.122), belegd reservefonds f.493.311 (498.759), belegd fonds voor het personeel f. 226.978 (299.498) Van de obligatieleeningen werd uitge loot f. 240.000. In omloop waren uit. Dec. f. 16.399.500 (16.726.250). De gezamenlijke reserves (ongerekend het fonds voor het personeel en de rekening voor buitenge woon onderhoudzijn f. 1.557.000 (2.057.000) De debetzijde der verlies- en winstreke ning toont een totaal aan van lasten van f. 901.329 en de creditzijde vermeldt als baten: f. 857.684, waaronder huurrekening f. 725.002; nadeelig saldo, gedekt uit de reserves f. 43.645. De raad van toezicht heeft besloten de reserve voor crlsis-rlsi- co's ad f 73.731 en de rekening voor af schrijving en extra-reserve ad f. 500.000 te besteden, behalve tot dekking van het na deelig saldo der winst- en verliesrekening, voor afschrijving van het disagio op effec ten ad f. 79.001, op de aandeelen N.V. „Westduin" f. 31.874. op de „Deelnemingen in andere ondernemingen N.V. Arbeid Adelt" en N.V „Weimar") f.229.998; op het kantoorgebouw f. 10.000, voor toevoe ging aan de reserve voor diverse vorderin gen f. 174.574, en aan de rekening voor „buitengewoon onderhoud" het dan nog blijvend restant der genoemde reserves f. 4638. o WERKSPOOR IN 1935. GEHUWD. J. Bekooijjm. en L. Nieuwenburg, jd. A. J. Cambler, Jm. en J. P. Langerak, jd. J. M. v. Eijken, Jm. en C. A. M. Ding jan, jd. H. J. Glasbergen, jm. en E. J. K. G. Tereick, jd. D. Hofkes, jm. en T. de'Haan, jd. W. v. Hooven, jm. en J. v. d. Kaaij, jd. H. de Jager. Jm. en M. Tuurenhout, Jd. P. H. Kruit. jm. en J. Glasbergen, jd. L. Meijer, jm. en J. .Rasser, jd. H. A. Moll, jm. en C. Horst- taan, jd. Q. S. W. Olsthoorn, jm. en A. E. Paeper, Jd. E. Velthuijzen, jm. en .1. M. E. Vrijbloed, jd. P. Waasdorp, jm. en J D. v. d. Meer, jd. H. Leemans, jm. «n W. Taverne, jd. J. M. A. van Dam, jm. en A. J. C. Montanus, jd. J. C. J. Verheijen, jm. en E. J. P. v. d. Blom. jd. OVERLEDEN: C. H. MulderHemmes, vrouw, 50 jaar J. Mieog, ongeh. vrouw, 56 Jaar W. Berg—Spijker, wede., 95 jaar. Men boekte een exploitatiewinst van f, 561.000. Aan het jaarverslag der N.V. Werkspoor N.V. over 1935 ontleenen wij het volgende: Hoewel ook in dit jaar de moeilijkheden waarvan vorige jaarverslagen hebben mel ding gemaakt, nog geenszins overwonnen zijn, kan toch worden vastgesteld, dat de verwachting, ln het vorige jaarverslag uit gesproken, dat door de genomen maat regelen het jaar 1935 verdere vooruitgang ten opzichte van 1934 zou vertoonen, in vervulling is gegaan. Het financieele resultaat vertoont een voortgezette verbetering Bedroeg het na deelig saldo der exploitatierekening over 1934 nog f. 321.267. over 1935 verkeerde dit in een voordeelig saldo van f 561.134, waar uit niet alleen het nadeelig saldo der rente-rekening, de ongevallen- en invali diteitsverzekering. alsmede de zakelijke bedrijfsbelasting en de bijdragen aan de personeel fondsen konden worden be streden. doch ook nog van de afschrijvin gen ad f. 661.072 een gedeelte ten bedrage van f. 139.232. kon worden gedekt. Omtrent de verdere vooruitzichten blijft het. onder de nog steeds onzekere om standigheden. moeilijk met zekerheid te berichten. Over de naaste toekomst valt op te merken dat na de slapte ln de wagon- fabriek gedurende het tweede halfjaar van 1934, 't geheele jaar 1935 en de eerste maanden van het. loor»nde Jaar, thans gedurende gerulmen tijd nn een -oldoende bezetting kan-worden getekend, doordat belangrijke opdrachten van de „Neder- 1 landsche Spoorwegen" werden verkregen. Wat de machinefabriek betreft geven de VOOR VRIJDAG 29 MEI. Hilversum I. 1875 M. Algemeen Program ma verzorgd door den KRO 8 009.15 en 10.00: Gram.pl. 11.3012.00: Voor zieken en ouden van dagen 12.15: KRO- orkest en Gram.pl 3.15: Gram.ol. 4.15: Vioolrecital en Gram.pl. 5.10: KRO Boys 6.00: Land- en tuinbouwcauserie 6.20: KRO-Boys 6.45: Causerie o. d. nieuwe Waalbrug 7.00: Berichten 7.15: Fo'koristische causerie 7.35: Gra-> mofoonpl. 7.45: Voordracht 8.00: Berichten 8.05: Kon. 's Hertogenbosch, Mannenkoor 8.25: Pianorecital 8.40: Koorconcert 9.00: KRO-Symphonje- orkest 9.30: Benatzky-progralmma uit Bern 10.35: Berichten 10.40: KRO- Symphonle-orkest 11.1512.00: Dans muziek. Hilversum II. 301 M. 8.00: VARA 12.0: AVRO 04.00: VARA 8.00: VPRO 11.00: VARA 8.00: Gram.pl. 10.00: Morgenwijding VPRO 10.15: GramDl. 10.45: Voordracht 11.05: Gram.ol. 12.00: Kovacs Lajos' orkest en gram.ol. (Om 12.30: Report, v. d. ..Queen Mary") 2.00: Modeoraatje 2.25: Omroeporkest en pianorecital 4.00: Variatieconcert 5.00: Klnderuurtje 5.30: Gram.ol. 6.30: Orgelspel 7.00: Religieus-socialis tische lezing 7.20: Gram.ol. 7.50: Be richten 7.57 :Gram.ol. 8.00 Berichten 8.05: Biibelsche causerie 8.30: Gooisch Strijkkwartet 9.00: Dr. H. Th. Fischer: De Genesis-mythen bil andere volken 9.30: Vervolg concert 10.15: „De- Meer- Werk-Actie ln Amsterdam" 10 30! Gra- mofoonDl. 10.45: Berichten 11.0012.00: Gram.ol. Droitwich. 1500 M. 11.2011.50: Or gelspel 12.10: Gram.pl. 1250: Bl}C- Dansorkest 1.35—2.20: Trioconcert 3.203.50: Vrlidagmlddagoraatje 4.L< E. Colombo's orkest 5.05: Gram.ol 5.35: Het Walker Octet en zang 6.20 er„ 6.45: Berichten 6.50: Cembalorecital 7.10: Voor tuinliefhebbers 7.30: Muzika!» dialoog 7.50: Dansmuziek 8.35: Relaic van de ..Queen Mary" ln volle zee 9.201 Pianorecital 9.45: Causerie „I protest'1 9.50: Berichten 10.20: Causerie ove{ kano-toerlsme 10.40: BÊC-Orkest. -kooi en tenor 11.3512.20Dansmuziek. Radio Paris. 1648 M. 7.20. 8 35 en 11.35: Gram o! 12.35: Nat. Orkest 2.50: Gram.Dl 4 20: Trioconcert 5.50: Orkestconcert 8.20: Zang 8.50: Opera- uitzendin- 11.35—1,05: Orkestconcert. Keulen 456 M. 6 50: Orkestconcert 12 20: dito 1.35: Weragkamerorkeri. 4.20: Populair concert 5.50: Zanece'lo en Diano 6.20: Omroeporkest 8.30: Voor oudstrijders 9.30: Gram.pl. 10.50: Literair-muzlkaal programma 11.2012.20: Dansmuziek. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20: Gram.pl 12.50: Omroeporkest 1.50— 2.20: Gram.Dl. 5.50: Gram.pl. 8.20: Klein-orkest 10.30—11.20: Gram.n'. 484 M.: 12 20: Gram.pl. 12.50: Salon- orkest 1.50—2.20: Gram.pl. 5.20: Zang 5.35: Gram.Dl. 6.50: Piano recital 7.35: Gram.pl. 8.20: Voor oud- strijders 9.35: Concert 10.3011.20: Gram.Dl. Deutschlandsender, 1571 M 8 30: Skagerrak-herdenkinc 9.30: Beethoven- concert 10.20: Berichten 10.50: Harp- kwintetconcert 11.05: Weerbericht 11.20—12.20: Gram.Dl. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Vrijdag 29 Mei. Ie Programma: lederen dag, van 824 uur: AVRO. VARA, enz. 2c Programma: lederen dag, van 824 uur: KRO. NCRV. enz. 3de programma: 8.00: Keulen - 8.45: R Normandië - 10.05: Keulen - 11.10: Deutschl.s. - 11.35: Parijs R. - Plm. 13.05: Brussel VI. - 14.20: Keulen - 15.20: Parijs R - 16.20: Keulen - 20.05: Droitwich - 2145: Brussel Fr. Plm. 22.15: Brussel VI. - 22.30: Brussel Fr. - Plm. 22.50: Ber- lijn. 4de programma: 8.00: Brussel VI. - 10.35: London Reg. - 11.20: Droitwich - 11.50: London Reg. - Plm. 12.10: Droit wich - 14.20: London Reg. - 16.15: Droit wich - 18.20: Diversen - 18.50: London Reg. - 20.45: Gram.muz. G.R.D. - 21.50: London Reg. - Plm. 22.40: Droitwich. Wijzigingen voorbehouden. vooruitzichten voor het loopende jaar aan leiding om aan te nemen, dat in 1936 de omvang der productie geen achteruitgang zal vertoonen ten opzichte van die van het afgeloopen boekjaar. In dit verband worde vermeld de in het begin van dit jaar van de Koninklijke Paketvaart- Maatschappij ontvangen bestellingen op de complete voortstuwings-lnstallatles voor het 3-schroefs vracht en passagiersschip „Tegelberg" en voor de motorschepen „Minjak" en „Merkus". Het „Beambtenfonds" (pensioenfonds voor beambten) had op 31 December 1935 een kapitaal van f. 3.491.765 (f. 3.386.097) en het Werklledenpensioenfonds van f. 1.614.545 (f. 1.668.613). Op 31 December 1935 waren in dienst der fabrieken te Amsterdam en te Utrecht resp. 1212 en 501 werklieden, samen 1713 werklieden (tegen 1855 op 31 December 1934 en 2578 op 31 December 1933). Aan arbeidsloon werd in 1935 betaald f 1.820.721 (tegen f. 2.525.094) ln 1934 en f. 2.675.588 in 1933). Uit de winst- en verliesrekening blijkt dat het verlies over 1935 f. 521.840 (v. i. f. 1.306.898) heeft bedragen, zoodat het totaal verlies thans f. 2.534.738 (vorig jaar f. 2.012.898) bedraagt, hetwelk wordt voor gesteld op nieuwe rekening over te bren gen. Aan de algemeene vergadering moet derhalve worden voorgesteld geen dividend aan aandeelhouders uit te keeren. Bij aanneming van dit voorstel zal ech ter in verband met de dlvidendgarantie, destijds bij de oprichting der vennoot schap verleend door de Holla ndschc IJze ren Spoorweg Mii. en de Mii. tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen 4"/» (onv.) voor de aandeelen serie B ter beschikking worden gesteld. Evenmin aLs vorige jaren rijn in de balans verwerkt de horgtochten. thans bedragende f. 1.158.non (n hoofdsom door Werksnoov popn-pp-op (pp behoeve Van do rvr V V voreeniging no-?') hyT3otHcT"*n. die oorspronkelijk door Werkspoor crif verstrekt waren, zijn volkomen veilig te achten. 3—4

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13