Bij de Uitslagen van de Belgische Verkiezingen. 77,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 27 Mei 1936 Derde Blad No. 23364 Bewogen politieke dagen in het vooruitzicht. GEMENGD NIEUWS. eh**st üvoU&h, U. Akkertje Ke&vit. $a. imaait mAiiiielijli dxroi^l!a^fisJh(nna FAILLISSEMENTEN. Een overwinning van „Rex" in Wallonië en verdubbeling van het aantal Vlaamsch-nationalistische mandaten in Vlaanderen. Communistische vooruitgang. (Van onzen correspondent). BRUSSEL. 25 Mei 1336. Zelden werden te Brussel en in 't land de uitslagen van de parlementaire verkie zingen met zooveel belangstelling verbeid. De kiesstrijd zelf had een onrustiger ver loop dan men in dit land gewoon is ge worden. In tal van plaatsen kregen poli tieke tegenstanders het met elkander aan den stok en de twee socialisten die te Antwerpen werden neergeschoten door een zoogenaamden „realist" was een bloedig slot. De realisten staan onder leiding van een zekeren Armand Janssens, uit Ant werpen, die de krankzinnigste beloften heeft gedaan aan de kiezers. Hij zou alle loonen en pensioenen verdubbelen en zou bovendien alle taksen afschaffen. De kie zers zijn er niet ingeloopen. Janssens heeft jn geen enkel arrondissement een zetel weten te bekomen. Van zijn beweging zal weldra slechts de smartelijke herinnering aan twee jonge dooden overblijven. In de politieke lokalen heersche gis teren en vandaag eerder een- gedrukte stemming en de bladen zijn ook niet geest driftig. Ik meen dat het sedert den oorlog de eerste maal ls dat in de socialistische lokalen de geestdrift moet worden aan gewakkerd terwijl in het conservatief-ka- tholieke lokaal „Patria" eerr begrafenis atmosfeer heerschte. In het lokaal van ,Eex" heerschte integendeel een onbe- Khrijfelijke geestdrift. De overwinning werd gevierd- Bij elk nieuwsbulletin werd Tictorie gekraaid. Léon Degrelle vraagt, naar Duitsch voorbeeld, voor toegang tot zijn meetings, betaling van een klein be drag en zoo moest ook vijl frank wor den betaald voor toegang tot het lokaal. De belangstelling was nochtans groot. Bij ie liberalen heerschte nu wel geen over- tinningsroes. doch men had geen reden cm speciaal te treuren, zooals bij de ka tholieken. Bij de Vlaamsche nationalisten 3 het Vlaamsche Huls op de Oroote Markt nrd de eene Vlaamsche Leeuw na de au tre aangeheven, want elk telegram cht het nieuws van een gevoeligen -ruitgang In vrijwel alle plaatsen. De verrassende uitslagen. De verkiezingsuitslagen zijn verrassend. Zenerzijds hadden slechts weinigen, bul ten Léon Degrelle zelf. die aan journalis ten had verklaard een dertig zetels te ver wachten, gemeend dat de Rexistische be weging, welke nog steeds beweert geen dictatuur na te streven, een zoo groot nieces zou boeken. Het aantal zetels dat Degrelle verovert is 21, hetzij slechts 2 minder dan de liberalen, die er 23 bezet ten en aldus 1 zetel verliezen. Anderzijds had men ook niet verwacht dat de katho lieken zoo ernstig door de rexistische pro paganda waren ondermijnd dat zij van hun 77 zetels in de vorige Kamer er 16 TOden afstaan, om nog slechts met 61 terug te keeren. Aldus vormen zij met meer de grootste Kamergroep, daar de socialisten, die nochtans veel hadden ver wacht, met 70 zitting zullen nemen in de rleuwe Kamer. Dezen hebben 3 zetels ver loren. Hun hoop dat zij de grootste groep raden worden is verwezenlijkt, doch^niet op de manier van een triomf- De socialis tische minister van justitie, Soudan, bur gemeester van Ronse, heeft ln het zand gebeten, terwijl de vi.-nationalistische candidaat is gekozen lnhet arrondisse ment. Verrassend is ook de uitslag van ie Vl.-nationalisten die hun aantal man kten in de Kamer verdubbelen en in plaats van met 8 volksvertegenwoordigers Eet 16 terug komen. Men vergete hierbij niet dat de Vl.-nationalisten uit den aard der zaak slechts candidaten stellen In de Vlaamsche arrondissementen. Wat de com- Eunisten betreft, dezen komen terug met I terwijl zij in de vorige Kamer slechts 3 'ntegenwoordigers hadden. Bij de beoordeeling van dit alles ver gete men niet, dat het aantal te begeven Ktels thans 202 bedroeg, terwijl de vorige imer uit slechts 187 leden bestond. Er ujn dus 15 zetels meer dan voorheen, door liet toenemen van de bevolking. De beteekenis van de verkiezingen. Deze uitslagen hebben een eenigszins 'erbijsterenden Indruk gemaakt. Aan ka tholieke zijde beschouwt men de neder laag als een harde les, die er toe moet leiden de partij te vernieuwen, zoowel ln haar programma als ln haar leiders. Bij de socialisten beschouwt men den uitslag li een bewijs dat het gevaar voor de de mocratie niet van links komt maar van Echts Bij de liberalen geeft men toe dat P 'n het verleden zware fouten werden r door het parlement en door de Mijen. Men schrijft de overwinning van toe aan de exploitatie van de politlek- gancieele schandalen, aan de misnocgd- 'f tengevolge van zekere maatregelen, 'is de devaluatie. Maar boven alles fvJJ zich de vraag of men in België ook, J®ls in andere landen, naar een fascis- r® of dictatoriaal georiënteerd Staats- tvtuur gaat en welke de regeering zal "f van morgen. (ton Degrelle. in een rede die hij heeft gesproken gisteravond op het balcon 1? zijn lokaal te Brussel, heeft de par ata uitgedaagd en heeft verklaard dat ®st de partijen geen compromis zal B®1, dat het met de partijen uit i? in ?.™hd, dat er in België plaats is voor r»its een enkele partij, de volkspartij. slot volgde het „Rex vaincra" (Rex ï,overwinnen> dat het „Heil Hitier" be kent van de Belgische rexisten. Er is op P. cogenblik niets te voorzien, docli zeer jtjschijnlijk zal Rex trachten met alle gwlen nieuwe verkiezingen uit te lok- door een voortdurende agitatie de te Partijen het vuur aan de schenen te leggen. Zal hij er in slagen de openbare meening met zich mee te krijgen in een nog grootere verhouding dan thans het geval is? De uitslagen van de verkiezin gen zelf geven een antwoord op deze vraag, want als men bedenkt dat in Degrelle. Vlaanderen Rex slechts twee gekozenen heeft (Antwerpen en Gent) zal men be grijpen dat in de Vlaamsche provinciën althans Degrelle's denkbeelden niet veel invloed hebben. De toestanden in dit land zijn heel anders dan in de landen waar de dictatuur het van de democratie heeft gewonnen. Degrelle is een schitterende propagandist en hij heeft op behendige wijze aangelegenheden weten te exploi- teeren, die bij het gerecht aanhangig zijn. De processen die tegen hem werden ge voerd en die zooals men weet. niet steeds ten voordeele van de aanleggers eindig den, terwijl zij tevens duidelijk aan het licht brachten hoe tijdens de ..regeering van de bankiers" die de regeeering Van Zeeland vooraf ging, onverkwikkelijke toestanden bestonden, hebben hem een reusachtige reclame bezorgd. Het succes van Degrelle berust dus wel niet op een blijvende basis. Veel zal afhangen van de wijze waarop door de andere partijen, en door de nieuwe regeering, zat worden op getreden om tegemoet te komen aan do openbare meening die er blijkbaar genoeg van heeft door beloften te worden gepaaid, die orde in den Staat wenscht, lagere be lastingen door zuinig beheer, enz. Slechts door den wind uit de zeilen te nemen van Degrelle zal men er ln slagen zijn schip te doen stranden- Dat is de overwegende meening. De socialisten stellen nu reeds hun can- öidatuur voor de nieuwe regeering, al thans deelneming hieraan, ten einde het programma van de huidige regeering vol ledig af te werken. Zij beseffen zeer goed dat Degrelle invloed op de openbare mee ning heeft gewonnen en dat zulks een ge vaar vormt indien Degrelle de kans krijgt om nog verder zijn gifpijlen op het regiem af te schieten. De kwetsbare plaatsen moeten worden versterkt. Dat zij samen werking zullen zoeken met de andere de mocratische partijen staat vast en dat zij voorzichtiger zullen te werk gaan in de verwezenlijking van nieuwe punten van hun programma, inzonderheid het plan van den arbeid, nu de kiezers het niet met een verpletterende meerderheid heb ben bekrachtigd, is te verwachten. Noch tans is er het feit dat de communisten, die in de Waalsche provinciën Henegou wen en Luik en te Brussel hun zetels heb ben gewonnen Vlaanderen telt geen enkele communist hen tot avontuur lijke proefnemingen zouden kunnen be wegen. De Vlaamtecha nationalisten danken ongetwijfeld hun succes niet aan het pro gramma dat zij verdedigen, want de mees te candidaten hebben dit op zak gestoken. De Vlamingen hebben nationalistisch ge stemd als reactie tegen den onwil in de centrale besturen en het onbegrip waar van te Brussel steeds blijk wordt gegeven ten opzichte van de Vlamingen en de Nederlandsche beschaving, die de hunne is. Waarheen dit leiden moet is niet te zeggen. Te Brussel hebben de Vl.-natio nalisten twee gekozenen, wat zeer typisch is. Vrijwel alle Brusselsche Vlamingen, die niet aan de oude partijen zijn vastgean- kerd of opgenomen ziin in een beweging als deze van de christen-democraten b.v. welke haar candidaten had ob de katho lieke Hist en die ook Vlaamsch-gezind zijn, moeten voor de lijst van het Vlaamsche Blok hebben gestemd. Zoo ook in andere arrondissementen. Men weet dat de Vlaam sche nationalisten in de laatste jaren, onder den invloed van de internationale gebeurtenissen wellicht en verblind door het gedoe van de Hitleriaansche Dietsch- Nationaal Solidaristen van Van Severen. die de stichting van den Groot-Nederland- schen Staat nastreven, ook fascistischen inslag hadden gekregen. Dit ging tegen de •gevoelens in van de meeste Vlamingen, die begrijpen dat hun voortuitgang aan de democratie is te danken en dat. in de huidige omstandigheden, een dictatuur in België fataal anti-Vlaamsch zou zijn in haar uitwerking Men beseft ook aan Vlaamsche ziide dat het regiem niet vol maakt is en er zekere wijzigingen kunnen gebeuren zelfs noodzakelijk zijn. doch dat zulks slechts met voorzichtigheid moet worden aanvaard en alle gevolgen eerst grondig dienen onderzocht. Daarom hebben ONDER EEN OMVALLENDEN TRACTOR GERAAKT. Gisterochtend is de 26-jarige J. Hoser, gewoond hebbende aan de Maashaven te Rotterdam, od een tereln van Thomsen's Havenbedrijf aan den Breeden Hillediik, onder een omvallenden tractor geraakt, waardoor hem de borstkas werd ingedrukt. De man is in zorgwekkenden toestand naar het Havenziekenhuis gebracht, alwaar hij kort na aankomst aan de gevolgen is over leden. N.R.Crt. o MEISJE VERDRONKEN. Gisteravond is in het zwembad in den Rijn te Wageningen het 17-jarlge meisje J. T. verdronken. Bij het medisch onderzoek is gebleken, dat het meisje door een hartverlamming is getroffen. o IN EEN VOUWBOOT OP WEG NAAR INDIË. Gezagvoerder Brugman van de Kievit heeft te Boesjir twee Haarlemsche jon gens ontmoet, twee jonge, stoere kerels van een jaar of 23, zwartgebrand door de zon. In een rubberbootje van 41/: meter lengte zijn zij onderweg naar Neder- landsch-Indië. Zij waren juist een avond te voren te Boesjir aangekomen en had den zoolang onderdak gevonden bij den K.L.M.-agent. Op het laatste stuk voor Boesjir waren zij nog verdwaald ook, doch gelukkig konden zij een visschersboot praaien, waarvan de bemanning, tegen een ongehoord bedrag, op zich nam om hun scheepje naar Boesjir te sleepen. Ja. zij waren nu reeds een jaar onder weg. Eerst waren ze met hun vieren en begonnen den tocht in drie kano's van Holland uit, over Duitschland, Oostenrijk, Rusland, Klein-Azië langs den Tigris naar Bagdad. Het kwartet was toen reeds tot twee geslonken, aangezien de beide ande ren wegens verschillende omstandigheden verder van den tocht moesten afzien. Tot overmaat van ramp sloeg hun kano tij dens slecht weer op een rots stuk. Al hun centen schraapten zij bijeen om aan een nieuw vaartuig te komen en zoo besloten zij tot den aankoop van het rubberbootje, dat hen tot dusver uitstekende diensten had bewezen. Hun plan was om over Bender Abbas langs de kust van Karachi te varen om vervolgens via Bombay. Calcutta. Ran goon, Singapore naar Sumatra over te steken. Zij waren vol goeden moed en hoopten, over een Jaar het einddoel van de reis, Java, te bereiken. (Vad.) y U,£u/£t}ee*v xajst Vt%eHUMte*tS' 4291 (Ingez. Med.) de candidaten van het Vlaamsch Blok hun fascistische beginselen, waar deze beston den, opgedoekt. Hun overwinning is een reactie van de Vlamingen, die tevens een waarschuwing is. Od te merken valt dat de Vlaamsche katholieken met de pu- bliek-rechtelijke structuur, waarmee zij de kiezers van de Vl.-nationalisten hebben willen winnen, niet veel hiermee hebben bereikt. Men heeft in de publiekrechtelijke structuur voor Vlaanderen, die door den heer Sap en ..De Standaard" wordt gewild niet veel betrouwen, want zij zou naar de omstandigheden te gemakkelijk kunnen veranderen. Intusschen staat het toch vast dat het zwaartepunt van de Vlaam sche beweging nu niet meer in het parle ment moet worden gezocht. Het parlement is een middel, doch wetten vermogen niets indien de Vlamingen buiten het parlement in het dageüiksche leven niet hun volks leven weten te organiseeren op een wijze die hun tot een kracht maakt. Het is maar al te waar dat in de zoogenaamde oolitiek- financieele schandalen waartegen De grelle te keer ging. vooral Vlamingen of gekozenen van Vlaamsche arrondissemen ten waren betrokken. De Vlaamsche kie zers hebben Degrelle nochtans niet ge steund en in den hevigen striid door De grelle tegen den Vl-katholieken leider Van Cauwelaert gevoerd, hierbij gesteund door een katholiek blad als „La Libre Belgiaue". hebben zij een besliste houding aangeno men. door Van Cauwelaert. die de laatste plaats innam op de Antwerpsche Hist, met ongeveer 40.000 voorkeurstemmen aan het hoofd van de lijst te brengen en hem aldus te kiezen. Voor het genaaste gebied EupenMal- médySt. Vithus was van Duitsch-gezinde ziide propaganda gemaakt voor onthouding bil de stemming, dat is blanco-stemmen bii wiize van referendum tegen de annexa tie door België. In deze kantons ziin er ongeveer zooveel blanco-brieven als andere Aldus eenige bedenkingen Men mag be sluiten dat België in de eerste maanden nogal bewogen politieke dagen zal bele ven. De regeering Van Zeeland zal sooedig ontslag nemen. Men verwacht een nieuwe regeering Van Zeeland, die dan voor een zware taak zal komen te staan. Hij moet wel een plan od zak hebben, vermits hli in een rede. enkele maanden geleden, gespro ken heeft over structuurhervormingen. Men mag aannemen dat op de oude doII- tieke leiders geen beroep zal worden ge daan. De tiid is aan de vernieuwers In Vlaamsch opzicht zal er wel naar ge streefd worden dat de structuurhervormin gen ook wat voor de Vlamingen meebren gen en men spreekt, in den geest van de vroegere verklaringen van Vl.-nationalis ten en van Vl.-katholieken over grond wetsherziening. die meer autonomie zou moeten verschaffen in cultureele zaken, aan de Vlamingen. D"f is voor de toekomst een vraazteeken en een moeilijkheid. In de leidende meerderheidskringen zal een der gelijke herziening echter zoolang mogelijk worden verhinderd en zal wel worden ge tracht deze door administratieve maat regelen te vervangen. Met enkele druppels Maggi' Aroma door de olie en azijn bij het aanmaken der sla, wordt de smaak voller en krachtiger; in één woord „al". i Let op de geel-rode etiketten, de naam Maggi en het fabrieksmerk Een ledig Maggi' Aroma Hesje No. 1 kunt U voor 30 ct. laten navullcn. 4276 (Ingez. Med.) VIJFJARIG KIND GESTIKT DOOR DOEK OM DEN HALS. Het eenige kind van een gezin aan de Johan de Wittlaan te Arnhem is op tra gische wijze om het leven gekomen. Het kind, een meisje van vijf jaar, was eenigs zins verkouden, en de ouders hadden haar een doek om den hals gedaan. Des mor gens werd het meisje dood in bed gevon den; het was door verstikking om het leven gekomen. (Tel.) DE VERDUISTERING TE TILBURG. De Tilburgsche politie heeft, zooals reeds gemeld, in arrest gesteld als ver dacht van verduistering van ongeveer f. 20.000 ten nadeele van de Incassobank te Tilburg den voormaligen kassier, den dertigjarigen J. M. J. V. Aanleiding tot de ontdekking van de fraude was een controle waarbij Zaterdag bleek, dat een in de kas ontbrekend bedrag niet door de gebruikelijke quitanties verantwoord was. De kassier verklaarde toen er voor te zullen zorgen, dat Maandag de quitanties aanwezig zouden zijn. Daar V. uit den aard der zaak het volledige vertrouwen van zijn superieuren genoot, kreeg men nog geen argwaan. Doch 's Maandags, toen de kassier niet op kantoor verscheen, ging men verdenking koesteren, te meer toen bleek, dat zelfs zijn familie niet van zijn afwezigheid op de hoogte was. Er werd een onderzoek ingesteld en hierbij kwam aan het licht, dat de heer V. van 1932 af op schromelijke wijze van het in hem gestelde vertrouwen misbruik heeft gemaakt. Op verschillende tijdstip pen had hij kasmiddelen ten eigen bate aangewend, en deze tekorten op listige wijze weten te camoufleeren, daartoe te gemakkelijker in de gelegenheid, wijl hij de functie van penningmeester van den Tilburgschen Bond van Postduivenliefheb- bers vervulde. Op naam van dezen bond en op naam van andere gefingeerde vereeniging maak te hij kwitanties op voor gelden, die hij in werkelijkheid ten eigen bate aanwend de. In den loop der jaren zijn de aldus verduisterde bedragen opgeloopen tot on geveer f. 20.000. Het geld gebruikte hij om goede sier te maken en een levenswijze te leiden, die niet in overeenstemming was met het salaris, dat hij verdiende. Zoo maakte hij b.v. verscheiden uit stapjes naar Antwerpen, gaf vrienden en bekenden een goed onthaal, enfin, hij speelde den rijken meneer. Zelfs zijn vrouw wist niet beter, dan dat zij huis houdgeld van zijn salaris ontving. Hij is thans ter beschikküig van den officier van Justitie gesteld. „Tel." BUITENLANDSCH GEMENGD. HET ONGEVAL IN MORAVIË. NOG 31 SLACHTOFFERS MEER? Over het tragisch ongeluk bij Neumühl, in Moravië (Tsjecho-Slowakije) worden nog de volgende nadere bijzonderheden gemeld: Honderd drie scholieren van het dorp Rakwitz waren er op uitgetrokken, onder leiding van hun onderwijzers, in vijf met paarden bespannen wagens, om een uit stapje te maken. Bij de veerpont werd het gezelschap overgezet, zóó nochtans, dat maar één rijtuig tegelijk naar den anderen oever werd vervoerd. Het overzetten der twee eerste wagens verliep zonder ongelukken. De derde wagen was volbeladen met kin deren, terwijl een aantal scholieren met hun onderwijzer rondom den wagen op de veerpont hadden plaats genomen. Nau welijks was de pont vier meter van den oever, of zij brak doormidden. De onderwijzer, de eigenaar van de veerpont en zijn vrouw wisten zich te redden. Degenen, die van den oever af de ont zettende catastrofe zagen gebeuren, deden al het mogelijke om de kinderen te red den. Een der onderwijzers slaagde erin met een bootje negen kinderen te redden. Toen hij daarop naar den kant roeide, kantelde de boot, zoodat de geredden an dermaal dreigden om te komen. Met bo- venmenscheüjke Inspanning wist de on derwijzer echter de kinderen opnieuw te redden en in veiligheid te brengen. Verscheiden kinderen kwamen door den stroom onder de balken van de veerboot terecht, of onder de pooten der paarden, die zwemmend den oever trachten te be reiken, en werden verpletterd. Het ongeluk vond plaats even boven den stuwdam op een plek, waar veel riet in het water staat, hetgeen het reddings werk nog aanmerkelijk bemoeilijkte. De bevolking is diep onder den indruk van deze tragische gebeurtenis. 31 scholieren, 22 meisjes en 9 jongens, zijn nog steeds niet teruggevonden. Wel hoopt men nog, dat een aantal kinderen, in hun angst te midden van de algemeene verwarring, in de bosschen aan den Thaya-oever is gevlucht en daar verdwaald is geraakt, maar die hoop is helaas zeer gering. Te vreezen valt. dat ook zij in den woesten stroom, die ter plaatse, waar het ongeluk gebeurde, ongeveer acht meter diep is, hun blijden vacantie-dag in den dood hebben geëindigd. VIJF PERSONEN DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Tijdens hevige onwsders, die in de streek tusschen Krakau en Thorn hebben gewoed, en veel materieele schade hebben aangericht, zijn vijf personen door den bliksem gedood en acht gewond. ZEVEN MIJNWERKERS BEDOLVEN IN WALES. Tengevolge van de instorting in de ko lenmijn van Loveston tusschen Haver fordwest en Tenby in Wales zijn zeven mijnwerkers ingesloten. Allen zijn omgekomen. ZES DOODEN BIJ EEN SCHEEPSBOTSING. Naar thans wordt gemeld, zijn bij de botsing van de „Picador" en de „San Sal vador" zes leden van de bemanning van de „Picador" verdwenen. BALATUMFABRIEKEN IN BRAND. Tengevolge van een ontploffing in een oliereservoir is gisteravond brand ont staan in de balatumfabrieken te Neuss (Duitschland). In korten tijd stonden de fabrieken in lichterlaaie. Brandweercorp sen van Neuss en Düsseldorf verrichten het blusschingswerk. De lakfabriek, waar het oliereservoir ontplofte, is volkomen verloren, evenals de bovenverdiepingen, waar enorme voorraden oud-balatum la gen opgeslagen. Ook de papierzaal staat in lichterlaaie, terwijl de vlammen even eens het grootste deel van de papierfa briek hebben aangetast. Nader wordt gemeld, dat de brand om 3 uur vannacht is gebluscht. De papier fabriek ls uitgebrand. NOODLOTTIGE AFLOOP VAN UITSTAPJE. Nabij Lodz, in Polen, ls een autobus ln een sloot gereden. In den wagen bevonden zich schoolkinderen en hun moeders, die een uitstapje maakten. Zeven personen werden zwaar en 15 licht gewond. ZWARE STORM IN NOORD-BOHEMEN. In de streek van Nova en Stara in Noord- Bohemen heeft gistermiddag een zware storm gewoed. Door de straten van beide genoemde steden baanden zich water massa's van soms vier meter hoogte een weg. Een groot aantal huizen is ingestort en men vreest dat er vele slachtoffers onder de puinhoopen begraven zullen lig gen. De gendarmerie heeft de hulp van troepen moeten inroepen. DE BOSCHBRAND IN NEW-VERSET. Zooals reeds gemeld, zijn bij den grooten boschbrand in New-Yersey 5 menschen om het leven gekomen. Het betreft arbei ders uit een werkkamp, die voor het blusschen van het vuur gerequireerd wa ren. Zij trachtten de vlammen te stuiten door het stichten van 'n tegenbranc\. Toen de wind echter omsloeg, werden zij zoo danig door de vlammen in het nauw ge dreven, dat slechts enkele der arbeiders op een vrachtauto konden ontkomen. Zeven personen liepen ernstige brandwonden op. Verder worden nog 33 arbeiders vermist; men vreest, dat de meesten hunner even eens zijn omgekomen. VELDSLAG TUSSCHEN TWEE BOERENFAMILIES. Het blad „Politika" meldt, dat in het dorpje Nitsj, in Centraal-Servië, twee •boerenfamilies naar aanleiding van een geschil over een tusschen hun landerijen loopenden weg en een kanaal voor den afvoer van het regenwater, een waren veldslag hebben geleverd. Van de twintig personen, die elkaar met revolvers en messen te lijf gingen, bleef er niet één ongedeerd. Verschillenden hunner zijn ge dood of ernstig gewond. GEWELDIGE BRAND TE SAN FRANCISCO In het havengebied van San Francisco heeft de op het water van een verbin dingskanaal drijvende olie vlam gevat. In weinig oogenblikken geleek het kanaal een vlammenstroom; het vuur, dat in de met creosoot doordrenkte balken der bouwwer ken rijkelijk voedsel vond, vernielde drie pieren, drie zagerijen en 50.000 kub. meter hout. Vier uur lang hebben 50 brandweer wagens en 2 brandweervaartuigen het vuur bestreden. Reusachtige rookwolken ver duisterden langen tijd het geheele Zuid- Oosten der stad. Bij het blusschingswerk zijn acht brandweerlieden gewond. De schade wordt op 300.000 dollar geschat. Uitgesproken: W Loomans Jzn.. te Hazerswoude. Wijk D. 281: r.c. mr. G. Scho'ten; cur. mr. H. R. Goudsmit te Leiden; W. Schouten meubelmaker, te Leiden. Riinsburgerweg 132; r.c. mr J. H. van Laer; cur. mr. C. J. Goudsmit te Leiden; De nalatenschap van M. W. van der Meer. weduwe van J. Kuyper te Wasse naar. Ridderstraat 1: r.c. mr. A. Ikman van Burck; cur. mr P H. Noordhoff. Den Haaz: A C. Sterk bouwkundige en schilde" 'e Wassenaar Prinseweg 21: r.c ihr. mr. H. O. Feith; cur. mr J. van der Veen Vonk te Wassenaar. Opgeheven het faillissement van R. B. Kranendonk te Wassenaar.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9