PEPSODENT ORGELFABRIEK TE ALKMAAR IN DE ASCH GELEGD. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 27 Mei 1936 BINNENLAND. De gevolgen van Tandfilm Een zeer felle brand. PARLEMENTAIR OVERZICHT Een zomerjurk HET KON. BEZOEK AAN l AMSTERDAM. BEZICHTIGING VAN DE HOLLANDIA- F ABRIEKEN. Tegen half vier gistermiddag begon er te Amsterdam wederom meer drukte op den Dam te komen en het publiek groeide zienderoogen aan, toen de Koninklijke auto's aanreden voor het Paleis, vanwaar de Koningin en de Prinses volgens het officieel bekend gemaakte programma te kwart over vier zouden uitrijaen, om een rijtocht te maken door de z.g. Vogelen- buurt aan den overkant van het IJ, die zou eindigen met een bezoek aan de Hollandiatabrieken van de firma Kat tenburg aan den Valkenweg. In afwijking van dit plan verschenen de vorstelijke bezoeksters echter reeds te 4 uur voor het Paleis, en een kwartier eerder dan verwacht werd vertrok de stoet langs het Damrak en onder het Oostelijk viaduct door naar de Tolhuis pont, die in afwachting van de Konink lijke auto's gereed lag. Onder gejuich van het publiek ging het langs den Buiksloterweg, de van der Pekstraat en den Kamperfoelieweg, waar men op dit bezoek niet was voorbereid, naar het bijna voltooide zwembad in het Florapark aan den Wingerdweg, dat is gegraven en uitgevoerd door jeugdige Amsterdamsche werkloozen. Met belangstelling namen de beide Hooge Bezoeksters het uitgevoerde werk In oogenschouw en lieten zij zich de plan nen voor de voltoolng van het zwembad uiteenzetten. Voorts onderhield de Konin gin zich met verschillende jongens, die aan de uitvoering van het zwembad mede werken en die verschillende vragen be antwoordden. Het bezoek duurde ongeveer een kwartier. Over het Noord-Hollandsch kanaal ging het langs den Buiksloterdljk, die evenmin in het programma der officieele rijtoer was opgenomen, naar de Vogelenbuurt, waar de bewoners in dichte rijen langs de kan ten der smalle straten stonden opgesteld en met luid gejuich Koningin en Prinses begroetten. Deze geheele wijk met haar kleine smalle straatjes, haar knusse lage huisjes met voortuintjes, haar poortdoor gangen en plantsoenen, bood een feeste- lijken aanblik met haar vele vlaggen en versleringen en de juichende, wuivende kinderen en volwassenen langs den weg. Tegen vijf uur werden de „Hollandla- fabrieken" bereikt. Langs den Valkenweg hadden zich omstreeks 1600 kinderen op gesteld van den Amsterdamschen Jeugd bond aan de Overzijde van hét IJ. Met hoerageroep en vlaggengewuif be groette deze kinderschare Koningin en Prinses. Nauwelijks stond de Koninklijke auto stil voor den ingang van het groote gebouw hoofdingang of plechtig klonk het „Wilhelmus" gespeeld door het politle- fanfare corps dat tegenover de fabriek was opgesteld. Toen de laatste tonen van ons volkslied weerklonken waren betrad Hare Majesteit den met planten en bloemen versierden toegang der fabriek, waar de Koningin werd ontvangen door den heer J. N. Kat tenburg (president-directeur) tn den president-commissaris mr. B. E. Asscher. Corrie Kattenburg, een dochtertje van den directeur, bood Hare Majesteit bloe men aan. terwijl de Prinses bloemen in ontvangst nam van den jongenheer van Krieken, een zoontje van een der com missarissen der vennootschap. Nadat in de hall nog de overige directeu ren en commissarissen van deze Naaml. Vennootschap waren voorgesteld, begon een wandeling door het groote gebouw, waar uitsluitend regenkleeding wordt ver vaardigd. Bij het verlaten van de gebouwen had het personeel zich bij den uitgang opge steld en bracht de hooge bezoeksters een warme ovatie. KATHOLIEKE LEIDERS BLIJVEN IN DE N.S.B. Te Utrecht is een vergadering gehouden van den Raad van Katholieken uit de N.S.B. Unaniem is daar besloten, dat de Katholieke leiders in de N.S.B. zullen 'blijven ondanks het schrijven van het episcopaat, dat Zondag in de R.K. kerken is voorgelezen. Het gisteren door ons aan het „Utrechtsdh Nieuwsblad" ontleende bericht betreffende graaf de Marchant et d'Ansembourg was derhalve ook onjuist. Hij blijft al zijn functies in de N.S.B. 'bezet houden. KONINGIN OPENT WAALBRUG. Op 16 Juni a.s. Van officieele ztide is gistermiddag be richt ontvangen dat H.M. de Koningin, vergezeld van H.K.H. Prinses Juliana od 16 Juni a.s. de Waalbrug te Nijmegen of ficieel zal openen. De beide Vorstinnen, die in de morgen uren een bezoek zullen brengen aan Arn hem en Eist. kunnen tusschen twaalf uur en half een aan den ingang van de Waal brug te Lent worden verwacht. Voor de officieele opening van de brug zal het woord worden gevoerd door den minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, door den Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland mr. S. baTon van Heemstra en door den burgemeester van Nijmegen, den heer J. A. H. Steinweg. GEEN VERDEDIGINGSPLAN ENGELAND—NEDERLAND. Reuter meldt uit Londen: In het Lagerhuis verklaarde Baldwin, in antwoord op de vraag of de regeering, In verband met het strategisch belang van Nederland in een luchtaanval, een plan tot verdediging had opgesteld in samenwerking met de Nederlandsche militaire autoriteiten, dat een dergelijk plan niet bestond. Toen hem werd gevraagd om hij zich wel bewust was, dat de directe weg naar Centraal Europa over Nederland gaat, antwoordde Baldwin, temidden van ge lach van de Lagerhuisleden, dat hij zich hiervan wel degelijk bewust was. v.-' ONOOGLIJKE KLEUR VenW/rferrfeTANDFILM op devolgende wijze, om schoone en gezonde tanden te krijgen. Hot behoud Uwer tanden hangt af van do wijze, waarop tandfilm verwijderd wordt. Waarom zoudt ge risico loopen met onafdoende methoden, waar tandfilm zulke ernstige gevolgen kan hebben? Stel het kostbare glazuur Uwer tanden niet bloot aan Iedere willekeurige tandpasta. Heden ten dage is Pepsodent bekend als de tand pasta. die tandfilm verwijdert. De wijze, waarop tandfilm, die de bacteriën in voortdurend contact met de tanden houdt, wordt verwijderd, is zonder weerga. Pepsodent polijst de tanden tot ze op na tuurlijke wijze blinken. Pepsodent bevat geen schu rende bestanddeelen, die het tandglazuur aantasten. Om witte, blinkende en gezonde tanden te krijgen, moet men dus Pepsodent, de tandpasta, die de tandaanslag verwijdert, gebruiken. Di, tandpasta dia tandfilm verwijder!. NU IN NIEUWE 10% GROOTERE TUBES I 12-t-h 4277 (InBez. Med.) VROUWENBOND TOT VERHOOGING ZEDELIJK BEWUSTZIJN. De 52e vergadering te Scheveningen gehouden. Gisteren hield in hotel Zeerust te Sche veningen de Nederlandsche Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn zijn 52e jaarvergadering onder presidium van mevr. Van Heemskerck van Beest Van Reede tot Ter Aa. De presidente wees in haar openings woord op den groei van het bondswerk. De zorg voor de ongehuwde moeder komt meer op den voorgrond, evenals een nieuwe tak van arbeid, het vrij patro naat, Aan tehuizen met halve vrijheid als overgangsmaatregel blijkt groote behoef te bestaan. Tenslotte wees de presidente op het internationale werk, dat door de federation abolitionniste wordt verricht. Het jaarverslag en het financieel ver slag werden goedgekeurd. De aftredende hoofdbestuursleden, me vrouw van Heemskerck van Beest-Van Reede tot ter Aa. mevr. Collard-Keijzer en mevr. De Jong van Beek en Donk- Stern werden bij acclamatie herkozen. Als nieuw hoofdbestuurslid koos de vergade ring mevr. Van Hoogenhuijze-Bervoets. In de vergadering voerden o.a. nog het woord mej. mr. Frida Katz namens den Nationalen Vrouwenraad en mr. Sark. secretaris van den Armenraad. Na een gemeenschappelijke lunch hield mej. C. Gunning in de middagvergade ring een voordracht over het werk, dat zij in opdracht van den bond in Indië ver richt heeft. CENTRALE VAN RIJKSPERSONEEL. In de te Bloemendaal voortgezette ver gadering van het algemeen bestuur van de centrale van vereenlgingen van personeel in rijksdienst werd behandeld het rap port van een commissie, welke tot taak had een onderzoek in te stellen, naar de mogelijkheid en wenscheliikheid van sup pletie van loon aan arbeidscontractanten in geval van ziekte, in welk geval men 80 Dercent van het loon ontvangt. Dit vraag stuk was door bedoelde commissie in be vestigenden zin beantwoord. Aanvaardende het raDDort. besloot de vergadering aan het dageliiksch bestuur op te dragen de verwezenlijking van de suppletie-gedachte, in overleg met een nieuwe commissie, voor te bereiden. Voorts werden eenige resoluties aange nomen. Ten eerste werd besloten de vorig jaar ingezette actie tegen de ten aanzien van het rijkspersoneel voorgenomen maat regelen. voort te zetten. Ten tweede: een actie te ontwikkelen tegen de ten uitvoer legging door de regeering van de 5 Dercent salarisverlaging voor de 4e standplaats Der 1 Juli a.s., teneinde deze salarisverminde ring te voorkomen. VOOR JAARS KERMIS IN DEN HAAG. De heer Duymaer van Twist vroeg aan den Minister van Binnenlandsche zaken: 1. Is het den minister bekend, dat, niet tegenstaande in de vergunning tot het houden van kermis in den Dierentuin te 's-Gravenhage voor wat den Zondag be treft, uitdrukkelijk bepaald werd, dat de vermakelijkheden niet mogen plaats heb ben dan na het volkomen eindigen van alle godsdienstoefeningen, op Zondag 24 Mei de kermisvermakelijkheden reeds ge opend waren te 5 uur nam., dus vóór den aanvang der avondgodsdienstoefeningen, en zijn voortgezet tijdens deze godsdienst oefeningen? 2. Is het den minister bekend, of bur gemeester en wethouders van 's-Graven hage, die de in vraag 1 bedoelde vergun ning verleenden, kennis dragen van het niet nakomen van de vermelde, in over eenstemming met het bepaalde in artikel 4 der Zondagswet gestelde voorwaarde? Zoo ja, wil de minister de Kamer dan te dier zake inlichten? 3. Welke maatrgelen denkt de minister, I indien B. en W. van 's-Gravenhage in gebreke mochten blijven, te nemen ter handhaving van de bepalingen der Zon dagswet? ALGEMEENE JAARVERGADERING DER N.V. ,,'s ZOMERS BUITEN TE ROTTERDAM, Op de onder leiding van den president commissaris, den heer G. L. M. van Es, te Rotterdam gehouden algemeene jaarver gadering van ,,'s Zomers Buiten", heelt de directeur, de heer H. A. C. van der Kraan, over het afgeloopen boekjaar verslag uit gebracht, waaruit allereerst kon worden vastgesteld, dat de groote verbeteringen aan de verschillende complexen, de sterk doorgevoerde bezuinigingen en de aanmer. kelljke renteverlaging op de nog uit staande hypotheken tot resultaat hebben gehad, dat, al konden de eindjes nog niet zonder hulp „aan elkaar worden geknoopt" er toch in vergelijking met 1934 verbete ring valt te bespeuren. Vooral als wordt in aanmerking genomen, dat de restauratie te Zandvoort en te Oud-Leusden in 1935 extra uitgaven vorderde. In totaal hebben 2000 personen, behoo- rende tot alle rangen en standen, een week, veertien dagen of beduidend langer van de instelling in het voorbije jaar ge bruik gemaakt. De huurders toonden zich uitermate ingenomen met de bewoning en de directie kon met genoegen constateeren, dat niets door de t>ewoners werd verwaar loosd. Het aantal huurders, dat telkenmale terugkomt, wordt steeds grooter. Zelfs zijn er velen, die 20 jaar achtereen tot de vaste huurders behooren. Gememoreerd werd de groote steun, on dervonden van den notaris, de verschil lende hypotheekhouders en van patroons. Op de panden kon dit jaar niet worden afgeschreven: een inspectie had overigens aangetoond, dat zij in zeer goeden staat verkeeren. De jaarlijksche vernieuwing op meubilair werd geheel afgeschreven, even als de bedragen voor onkosten, 'reclame en drukwerken. De permanente verhuur van enkele woningen gaf de beoogde resulta ten: verscheidene Indische families (repa- triëerenden) maakten van 's Zomers Bul ten gebruik; terwijl ook herstellenden en rustbehoevenden meermalen een der wo ningen betrokken. In den vacantietijd was de bewoning zeer druk: ln het voor- en najaar (Juni en September) ls voor huur ders wel plaats. De heer O. S. Knottnerus werd met al gemeene stemmen tot commissaris herko zen. De president bracht hem dank voor de in het verleden aan de N.V. zeer ge wichtige bewezen diensten. Met het jaarverslag, de balans met ver lies. en winstrekening over 1935 ging de vergadering volkomen accoord. evenals met de begrooting voor 1936. Den directeur werd dank betuigd voor zijn onverdroten inspanning ln het ver leden. HET VASTE LASTENONTWERP. Ingediende amendementen. Op het vaste-lasten-ontwerp is een aan tal amendementen voorgesteld. Art. 1 bepaalt, dat de rentevoet van alle vorderingen gedekt door hypotheek op onroerende goederen, teruggebracht wordt tot 4 3/4 pCt 's jaars.-yoor le hypotheek en tot 5'/i pCt. voor hypotheken van lageren rang. De heer Drees stelt voor. te lezen resD. 4 3/5 en 5 1/4. Voorts stelt de heer Drees voor. art. 10 te lezen als volgt: „De huurprijzen van gebouwen, welke voorkomen ln huurovereenkomsten, loo- nende od den dag waarop de huurverla- gingen ingevolge deze wet ingaan, worden teruggebracht tot 80 pCt. van de huur waarde. die zii zouden hebben, gerekend naar het peil der huurprijzen op 1 Januari 1931. Overeenkomsten van huur en ver huur van een gebouw, gesloten na den dag waarop de huurverlaglngen ingevolge deze wet Ingaan, mogen, niet worden aangegaan tegen een huurprijs, welke hooger ls dan 80 pCt. van evengenoe'mde huurwaarde. Als huurwaarde van 1 Januari 1931 wordt aangenomen het bedrag van den od dat tijdstip gegolden hebbenden huurprijs. Echter kan tot het kantongerecht, binnen welks rechtsgebied het gehuurde gebouw is gelegen, een verzoek worden gericht, een andere huurwaarde vast te stellen, op gTond. dat de op 1 Januari 1931 gegolden hebbende huurprijs niet een juiste maat staf voor de in lid 1 van dit artikel be doelde huurwaarde oplevert. Het daartoe strekkend verzoek moet. voor wat betreft de loopende huuroverkomsten, worden in gediend door den huurder of den verhuur der van het gebouw of door beiden ge zamenlijk. voordat de huurverlaging inge volge deze wet voor dat gebouw is inge gaan en. voor wat betreft nieuw te sluiten huurovereenkomsten, worden ingediend door den verhuurder, voordat de huurover eenkomst is tot stand gekomen. Is de bepaling van de huurwaarde van 1 Januari 1931 overeenkomstig den ln het vorig lid vervatten regel niet mogelijk, dan stelt op verzoek van den huurder of den verhuurder of van belden gezamenlijk, de in art. 11 bedoelde huurkamer van het kantongerecht de huurwaarde vast. Even- bedoeld verzoek kan eveneens worden ge daan door een persoon die voornemens ls zijn gebouw te verhuren". Art, 21 van het wetsontwerp bepaalt o.m. dat da artikelen 9 tot en met 20 niet van toepassing zijn ten aanzien van woningen, gebouwd met rljkssteun. krachtens de Woningwet verleend. De heer Drees heeft een amendement voorgesteld om dit te schrapDen. De artikelen 9 tot en met 20 vormen met art. 21 paragraaf 4 (van huurver laging). DE N. S. B. EN HET DÉFILÉ OP DEN DAM. Aan het einde van het défilé voor H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana op den Dam te Amsterdam ts eergisteren een incident ontstaan, doordat een groep N.S.B.'ers onder „Houzee"-geroep naar voren drong en de politie dit verbood. Op krachtdadige wijze heeft de politie aan de N.S.B.-betooging toen een einde gemaakt. Thans heeft de heer ir. Mussert in een telegram aan H. M. de Koningin gepro testeerd tegen de houding van den Am sterdamschen poiitie-commissaris, die „loyale Nederlanders, hun trouw en ver knochtheid aan het Oranjehuis en groot enthousiasme uitend", aldus de heer Mus sert, met gummiknuppels werden uiteen geslagen. Gisteravond is de binnenstad van Alk maar in opschudding gebracht door een hevigen brand, welke gewoed heeft ln de orgelfabriek en muziekhandel van de Gebr. Spanjaard in de Langestraat. Het onge veer dertig meter diepe pand. dat uit twee verdiepingen bestond is vrliwel geheel door het vuur verwoest. Te omstreeks half negen zagen de be woners van een aangrenzenden winkel, dat de werkplaatsen en de eerste etage van het gebouw in lichter laaie stonden. Hoog sloegen de vlammen uit de ramen en nog voordat de brandweer gealarmeerd kon worden, stond ook de tweede verdie ping in vlammen. Binnen enkele oogen- blikken sloegen de vlammen uit het dak en hadden z!1 zich ook medegedeeld aan den aangrenzenden kunsthandel van den heer Van der Meer. De Alkmaarsche brandweer rukte met al het beschikbare materiaal uit en tastte den brand aan vier zijden aan. Het blusschingswerk ging met groote moeilijkheden gepaard, omdat het pand geheel was Ingesloten. Onmid dellijk werden maatregelen genomen om uitbreiding van den brand te voorkomen, hetgeen gelukte. Daarna werd de aanval op den vuur haard gericht. Het waren aanvankelUk zeer angstige oogenbllkken. vooral omdat het brandende perceel ter linkerzlide be grensd wordt door het bioscooptheater „Roxy". waar een voorstelling aan den gang was. De vertooning werd dadelijk afgebroken en de zaal ontruimd, hetgeen vlot in zijn werk ging. Intusschen had het vuur zich over 66 geheele diepte van het gebouw verspreid Het hevigst woedde de brand ln het ach terste gedeelte van het nand. waar enee- veer twintig orgels en piano's een gemak- keliike prooi der vlammen werden en waar tevens een aantal orchestrions in lichter laaie stond. Na ruim anderhalf uur hard werken was de brandweer het vuur meester en kon met de nablussching worden begonnen. Toen bleek, dat behalve de winkel van de firma Spanjaard, welke vooraan de straat gelegen ls. vrijwel niets gespaard gebleven was. De firma was juist twee dagen geleden opnieuw tegen brand verzekerd. De kunst, handel van den heer van der Meer kon worden behouden, hoewel de winkel groote waterschade bekwam. In het fabrieks gebouw was tevens de woning van de hee. ren Spanjaard, welke eveneens geheel ls uitgebrand. Van den inboedel kon niets worden gered De oorzaak van den brandi ls nog niet vastgesteld, Het onderzoek ls nog gaande. Op het terrein van den brand bevonden zich de Burgemeester van Alkmaar, jhr. F. H. van Kinschot en mr, van der Feen de Lille, substituut-officier van de arrondissements rechtbank te Alkmaar alsmede mr. Krabbe, rechter-commissaris. Deze belangstelling van de zijde der rechterlijke macht hield verband met het feit, dat de firma Span jaard ln staat van faillissement verkeert. Het filmmateriaal van de bioscoop werd ln het politiebureau aan de overzijde in veiligheid gebracht. TWEEDE KAMER. WIJZIGING VAN DE PENSIOENWET. De Kamer is gisteren weer bijeengeko men ter behandeling van verschillende wetsontwerpen. Op de agenda staan zeer zeker ook eenige belangrijke punten: de mechanisatie van de slgarenlndustrie; de voorzieningen omtrent weerkorpsen en de bijzondere maatregelen ter verkrijging van verlaging van sommige vaste lasten en huren. Eerst heeft de Kamer eenigen tijd stil gestaan, zij het niet lang, bij het ontwerp tot wijziging van enkele bepalingen der Pensioenwet, waarvan de hoofdbedoeling is de wijziging van de bijdrage van het Rijk aan het Pensioenfonds. Nadat enkele sprekers over eenige speciale punten het woord hadden gevoerd, heeft minister De Wilde de bedoeling van het ontwerp Iets nader toegelicht en daarbij verklaard, dat de Regeering met het doen van nieuwe pensioenuitgaven en het op zich nemen van nieuwe pensioen-verplichtingen voor zichtig moet zijn. Niettemin wordt er een onderzoek Ingesteld naar verhooging der maxima voor weduwen en weezen. Ook zal er worden nagegaan, wat voor de arbeids contractanten van het Rijk kan worden gedaan. Enkele geuite wenschen moest de minister, noodgedwongen, afwijzen. Bij de artikelen werd nog even gescher- een bleeke huiskleur, dat past niet hij elkaar. AMILDA-zonnebruincrême doet Uw huiskleur spoedig wijken. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. 4800 (Ingez. Med.) DE POSTVLUCHTEN. Vanmorgen te 8.04 uur is de „Rietvink" voor zijn vlucht naar Indië van Schiphol vertrokken. ALGEMEENE ROOMSCH-KATHOLIEKE AMBTENARENVEREENIGING. In de te Utrecht gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van de Algemeene R.-K. Ambtenarenvereeniging zijn dehee- ren A. C. Conijn, A. C. Fortgens en mr. P. J. M. Kallen als bestuursleden herko zen, en zijn in de plaats van de heeren A. J. A. v. d. Donck en F. W. Clement, die zich niet herkiesbaar stelden, als bestuurs leden gekozen de heeren P. M. Sontrop, commies bij de directe belastingen te Lei den, en Th. Steman. referendaris aan de provinciale griffie te Haarlem. NEDERLANDSCH-SPAANSCH ONDERHANDELINGEN OVER EEN HANDELSVERDRAG. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen van het Spaansc'ne ministerie van handel omstreeks half Juni met Nederland nieuwe onderhandelingen over een han delsverdrag te openen. De moeilijkheden, welke tusschen beide landen gelegen zijn, zouden naar ons voorts ter oore komt in hoofdzaak het betalingsverkeer be treffen. o VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot nota ris binnen het arrondissement 's-Graven hage, ter standplaats de gemeente Delft A. van Engen, candidaat-notarls te Vee- nendaal en tot notaris binnen het arron dissement 's-Gravenhage, ter standplaats 's-Gravenhage jhr. F, M. van Spengler, candidaat-notaris te Voorburg. Bij Kon. besluit is benoemd tot com missaris van politie te Baarn B. F. Kipp, thans hoofdinspecteur van politie te Vel- sen. mutseld, maar het ontwerp ging er onge wijzigd en zonder hoofdelijke stemming door. TEGEN DE MECHANISATIE IN DE SIGAREN-INDUSTRIE In de sigaren-industrie heerscht een om vangrijke werkloosheid. Is het verbruik dus gedaald, en ontstond er zoodoende minder werk? Neen. Van 1925 tot 1934 is het verbruik van sigaren zelfs toegenomen van 1063 tot 1428 ïrüllloen (per jaar). Geen kleinigheid dus. Maartegelijkertijd daalde de gemid delde winkelprijs van 7,28 tot 4,90 cent per stuk. De vraag naar goedkoope sigaren nam sterk toe, daardoor is het productie proces gewijzigd en werd een groot deel der productie verlegd van het handwerk naar de mechanisatie, het vervaardigen van sigaren door de machine. En dit nu heeft de werkloosheid doen ontstaan. De Regeering nu wil deze tegengaan door met tijdelijke maatregelen de mecha nisatie te bestrijden: een verbod, om siga ren te maken met machines, die er op 15 Mei 1935 nog niet waren. Bij het debat kwam ai dadelijk de heer Van der Waerden verklaren, dat hij de mechanisatie niet de oorzaak acht van den slechten toestand in de sigaren-In dustrie, en dat deze toestand niet kan worden weggenomen door de tijdelijke maatregelen van het wetsontwerp, maar slechts langs den weg, die het Plan van den Arbeid wijst. En overigens was hij van oordeel, dat aan de bedrijfsraden een ac tieve rol bij de uitvoering moet worden verleend; zy zullen ook het tempo kunnen bepalen en beheerschen. Dit laatste was de heer Van de Putt, die zelf een leidende rol ln de sigaren-industrie vervult, tot op zekére hoogte met dr. Van der Waerden eens, maar overigens stond hy op een an der standpunt; de werkgelegenheid Is, volgens hem, wel degeiyk door de snelle rationalisatie verloren gegaan, aangewak. kerd door den grooten invoer van allerlei machines uit Duitschland. En nu is het redeiyk om daartegen in het belang der werkgelegenheid maatregelen te nemen, door beperking der mechanisatie dus. mits deze aan den anderen kant niet lelde tot prijsverhooging. In denzelfden geest sprak, ongeveer althans, de heer Smeenk, al bestreed hy de stelling dat, in het alge meen, de machine de vyand der arbeiders is; de machine heeft, integendeel, in nor male tyden de welvaart en de werkgele genheid bevorderd. In de huidige omstan digheden echter oordeelde hy eenige rege ling der productie noodzakelijk. Nog enkele andere sprekers hebben het woord gevoerd, ln verschillenden geest; de heeren revolutionairen waren er radicaal tegen; de heer Van Kempen erkende de noodzakeiykheid van een regeling, doch had enkele bedenkingen, o. a. wat de datum betreft, die als gréns voor de toe laatbaarheid der machines wordt voorge steld. Enkele denkbeelden, door sommige sprekers geuit, zyn in amendementen be lichaamd en ontmoeten we dus later nog Minister Gelissen heeft de bedoeling van het ontwerp nog eens ln het kort uiteen gezet. In zekeren zin schetste hy deze maatregelen als een offer, dat moet wor den gebracht, terwille van de sociale rechtvaardigheid. In de sigaren-industrie, met haar 50.000 arbeiders, zyn 3500 werk loozen, en de grootste oorzaak daarvan ligt in de rationalisatie. En daarom ls de regeering van oordeel, dat zy het tempo der rationaliseering eenigszins in handen moet houden, zonder dat nu de toestana zou moeten bevriezen. Ook jeugdige ar beiders en vrouwen zullen daarby belang hebben, meent de Minister. Hij bleek intusschen bereid aan cnKeje wenken gevolg te geven en aan enkele be zwaren tegemoet te komen. Zoo wu "7 den bovengenoemden datum wel eenigs zins verschuiven (naar 1936); z°° klaarde hy niet te hechten aan een wer - week van 48 uur in verband met de me chanisatie; zoo zal hy er geen hezwaa tegen hebben, een commissie van oes^!,n digen te benoemen, om bepaalde ge™1 te doen nagaan en omtrent enkele pun normen in de wet te doen opnemen. wy laten het hierbij. Verschillende co» crete punten komen bij de artikelen en amendementen terug.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10