LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Maandag 25 Mei 1936 BUITENLAND. DE ALGEMEENE TOESTAND. Een internationale monetaire conferentie? De wereldwerkloosheid. Naar de „Financial Times" uit Parijs meld, zal Léon Blum, na zijn ambtsaan vaarding, onmiddellijk trachten een in ternationale monetaire conferentie bijeen te roepen, teneinde tot stabilisatie der munteenheden te geraken. Volgens Blum zijn twee problemen van bijzondere beteekenis, n.l. de stabilisatie van de twee voornaamste munteenheden het pond sterling en de dollar, op goud basis en de absolute noodzakelijkheid den internationalen handel op een meer libe rale leest te schoeien, door het opheffen van de diverse contingenteeringssystemen. Frankrijk is. teneinde tot oplossing dezer problemen te komen, bereid vele stappen hiervoor te ondernemen, mits van de andere landen toezeggingen tot medewer king worden ontvangen. In een rapport aan de internationale arbeidsconferentie, die den 4en Juni haar zitting te Genève zal openen, zegt de directeur van het Internationaal Arbeids bureau, Butler, dat de wereldwerkloosheid over het afgeloopen jaar ongeveer met 15 pet. is verminderd. Hij constateert daartegenover eohter, dat bepaalde lan den. met name Frankrijk. Nederland en Zwitserland aan het einde van 1935 een grooter totaal aan werkloozen hadden, dan aan het eind van 1934. Butler ver klaart verder, dat zelfs in de landen als Groot Brltannlë, Duitschland en de Ver- eenigde Staten, waar men een toeneming van de industrieele activiteit kan waar nemen. het aantal opnieuw te werk ge stelden nog lang niet correspondeert met de genoemde opleving. BELGIË. DE KAMERVERKIEZING. Trots het incident te Antwerpen, waar van wij Zaterdag nog gewaagden, zijn de verkiezingen voor de Kamer rustig ver- loopen. Slechts enkele kleine incidenten deden zich nog voor, als een aanval op den pastoor van St. Hubert, omdat deze plakbrieven van de pastorie scheurde. De pastoor is in het ziekenhuis opgenomen. De winst is geweest voor uiterst rechts en uiterst links, terwijl ook de Vlaamsch- natlonallsten vooruitgang boekten; in en kele districten verdubbelden zij bijkans hun aantal stemmen. Vooral de winst der rexisten is groot, vermoedelijk ten koste der R.-K„ die zeer veel stemmen hebben verloren. Te Arlon behaalden de rexisten zelfs 38.16 pCt. der stemmen; trouwens In geheel Walenland hebber zij vele stemmen verworven. Dit schijnt voorna melijk als gevolg van de ontevredenheid bij het volk over den langen duur van de crisis, de devaluatie van den frank en eenige financieele schandalen, waarbij vooraanstaande politici betrokken waren. De socialisten verliezen een enkelen ze tel aan de „rexisten" maar hun grootste verlies komt toch ten goede aan de com munisten. Dit neemt niet weg, dat de socialisten de sterkste Kamerfractie zul len vormen. Het schijnt dat de liberalen zich ongeveer zullen handhaven. De nieuwe Kamer zal officieus bestaan uit: 70 socialisten (verlies 3 zetels'. 63 katholieken (verlies 16 zetels). 23 liberalen verlies 1 zetel). 21 „rexisten" (winst 21 zetels). 16 Vlaamsch nationalisten (winst 8 zet.) 9 communisten (winst 6 zetels). 202 zetels totaal (de oude Kamer telde 187 zetels). De leider der „Rex"-beweglng. Leon De- grelle, heeft „La Nation Beige" een in terview toegestaan, waarin hij er op wees, dat de overwinning van zijn partij geens zins het begin van een dictatuur betee- kent. doch het uitgangspunt ls van een kruistocht, die een einde zal maken aan de dictatuur der partijen en het volk zijn vrijheid van beslissing en handelen zal hergeven. Ons programma, aldus Degrelle, beoogt een einde te maken aan de sociale twist punten, en aan de rivaliteit op taalge bied; de vorming van een krachtige ver antwoordelijke regeering. en medewer king aan de macht van de beroepsbelan- gen; het zal in orde en rust worden uit gevoerd: wij hebben niets gemeen met de militaristische oligarchieën, die in sommige landen bestaan". In een speciale editie deelt het blad „Vingtieme Siècle" mede, dat baron Pon- celet, de voorzitter van de Kamer, en Soudas, de socialistische minister van Justitie niet herkozen zijn. POLEN. Congres legionnarissen. Gisteren is het algemeen congres ge houden van de „federatie der Poolsche legionnarissen van de legioenen van PU- sudski". Kolonel Slawek trad als voorzitter der federatie af en werd vervangen door den oud-president van de Bank van Po len, kolonel Koe. De inspecteur-generaal van het leger, Rydz Smigly, sprak een re devoering uit, waarin hij ojn. verklaarde, niet goed te keuren, dat militairen zich met de politiek bemoeien. Wanneer er ge politiseerd moet worden, zal hij dat zelf doen. Vervolgens wees hij op de noodza kelijkheid van organisatie der staats- krachten. Ten Oosten en ten Westen van de grenzen hecht men groot belang aan hel organiseeren en richten van den men- schelijken wil. Aan hetzelfde probleem zou gedacht moeten worden in Polen. Op den wil tot organiseeren onder uniforme lei ding kan gebouwd worden, daarentegen ls het onmogelijk te bouwen op de politieke leuzen, die een mislukking zijn gebleken, cf op zuiver materieele bases. Gebouwd kan worden op de leuze: nationale verde diging! Met een dusdanig program zullen de middelen gevonden worden om uit de economische moeilijkheden te komen, zul len de moreele krachten vrijgemaakt wor den, evenals de scheppende krachten der natie, terwijl nieuwe waarden geschapen lullen worden. DUITSCHLAND. Carl von Ossietzky. Ob verzoek van net Centraal Wuppertal Comité heeft een delegatie, gevormd door mr. Clara Enthoven. Den Haag, mr. H. van ZutDhen Amsterdam en ds. N. Padt. Zutfen. het concentratiekamp Esterwegen bij Papenburg bezocht teneinde zich op de hoogte te stellen van den gezondheidstoe stand van Carl von Ossietzky. omtrent wien zulke onrustbarende geruchten de ronde doen. Zooals men weet is Carl von Ossietzky de bekende Duitsche pacifist, die dit jaar voor de derde maal candidaat gesteld is voor den Nobelvredespriis deze maal zelfs door meer dan 3000 orcanisaties en groote groepen van bekende oarlements leden in verschillende landen. Ofschoon de delegatie niet in de gele genheid werd gesteld persoonlijk met Os- sietsky in contact te komen, had toch een langdurig onderhoud plaats met den com mandant van het kamp. die de bezoekers oo zeer correcte wijze te woord stond. Volgens de mededeelingen van den com mandant was de gezondheidstoestand van Ossietzky redelijk te noemen, gezien de omstandigheden, waarin hli zich bevond. HU was nog lijdende aan een hartkwaal, die evenwel naar de arts van het kamp aan de bezoekers verzekerde, geen ernstig karakter zou dragen. Juist omdat men zich van de belangstelling in het buiten'and bewust was had men nog ten overvloede maatregelen getroffen Ossietzky niet al leen onder controle van den kamparts te laten, maar hem bovendien ongeveer elke veertien dagen door een burgerlijken ge neesheer uit Oldenburg te doen controlee ren. Het stond Ossietzky vrij. weder vo'.gens de verklaringen van den kampcomman dant. te arbeiden, wanneer hü daartoe lust had en zlch-ook aan wetenschapoelUk werk te wijden. terwUl hem ook de noodlge bewegingsvrijheid werd toegestaan en hii bedrust kon nemen wanneer hij dat wenschte. In Juni 1935 had hij voor het eeist en voor het laatst bezoek, gehad van zijn eclhtgenoote. Geldmiddelen bleken niet ter zijner beschikking te staan. De delegatie heeft daarop een bedrag ten behoeve van Ossietzky aan den kampcom mandant overhanzdied. o FRANKRIJK. Communisten achter Blum - Maurras veroordeeld. Het communistische persbureau heeft een communiqué gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat in een onderhoud met Blum de beide communistische afge vaardigden Thorez en Duclos hebben verklaard „in broederlijke samenwerking met den toekomstigen regeeringschef te willen arbeiden aan het program van het volksfront". De directeur van de „Action francaise", Maurras, is veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, zonder uitstel, wegens aansporing tot moord. Dit is in verband met den aanval op Leon Blum. De l'Est, de leider van het blad, werd veroordeeld tot acht dagen gevangenis met. uitstel. Na de veroordeeling van Charles Maurras had een demonstratie plaats voor het gerechtshof van zijn vrienden en tegenstanders, welke uitliep op een vechtpartij De politie kwam tussohenbeide. Gisteren had de tradltloneele betooging plaats ter herdenking van de dooden uit de Parijsche Commune van 1871. Naar het kerkhof Pere Lachaise trok een enorme stoet, met aan het hoofd de communisten Thorez en Cachin, en de leider der socialisten Leon Blum. Een groep vrouwen riep: „weg met den oorlog, wij willen kiesrecht". Incidenten deden zich overigens niet voor. o ENGELAND. De kroning van den Koning. Bijeenkomst van oud-strijders. Volgens de „Sunday Express" zou de datum van de kroning van koning Eduard vastgesteld zijn op 27 Mei 1937. Gedurende het weekeinde is te Ply mouth een Internationale bijeenkomst ge houden van oud-strijders waar behalve Fransche, Belgische, Italiaansche en Duit sche oud-strijders rond 3000 Engelsche aanwezig waren. Geconstateerd werd, dat er geen twijfel aan is, dat de vriendschappelijke betrek kingen tusschen de vroegere frontstrijders van alle landen een blijvende zegen is voor de waarborging van den door allen zoozeer gewenschten wereldvrede. Tot voorzitter van den mijnwerkersbond van Zuid-Wales werd te Cardiff gekozen Arthur Horner, een leidende Engelsche communist. o OOSTENRIJK. De aanslag op Starhemberg's villa. In verband met de vele geruchten om trent den aanslag op het kasteel van Prins Starhemberg wordt van officieele Oostenrijksche zijde verklaard, dat uit 't onderzoek is gebleken, dat alle personen, die betrokken waren bij den aanval, lid zijn van de SA. van Oberneukirchen (Opper-Oostenrijk) en werden geleid door den" natlonaal-socialistischen groepleider Heinrich Halmdienst, die er in slaagde te ontsnappen. Verscheidenen der gearres teerde nationaal-socialisten hebben een algeheele bekentenis afgelegd. De twee slachtoffers zijn de boerenzoon Johann Pfolsner en de koetsier Johann Weninger, belden 22 Jaar oud. Uit Innsbruck wordt gemeld, dat de lei der der Heimwehren ln Vorarlberg, Toni Ulmer. in de bladen van het district een proclamatie heeft laten publiceeren, waar in hij voor zijn organisatie een overwe gende plaats ln de militie opeischt. Hij verklaart, dat de Heimwehr van Vorarl berg vastbesloten is onder de wapenen te blijven, zoolang de militie niet georgani seerd is en het program der Heimwehr niét geheel is uitgevoerd. ITALIË. Rede van Mussolini. Gisteren is de tiende recruteerlng voor de fascistische partij uit de fascistische jeugdorganisaties In geheel Italië plechtig gevierd, 271.000 leden der Jeugdorganisa tie en 47.000 leden der vrouwelijke jeugd organisaties van de lichting 1914/15 legden den eed aan den Duce af en werden daarmede leden der partij, resp. der fascis tische militie. In Rome namen voor het eerst 1100 jeugdige inboorlingen uit Lybië aan de plechtigheid deel Vanaf het balkon op het Piaziza Venezia hield Mussolini een korte redevoering, waarin hij er aan herinnerde, dat de 24ste Mei de dag is, waarop Italië aan den wereldoorlog ging deelnemen. Daar mede was de eerste phase der fascistische revolutie begonnen. De herdenking daar van ls geweldig en waarschuwend tegelijk. Wij willen, zoo riep Mussolini uit, de jonge legerscharen der toekomst voorbe reiden voor de verdediging van het Impe rium. Bezield door den fascistischen geest zullen zij onoverwinnelijk zijn. Dat is de wet der revolutie, dat is de trotsche wil van het geheele Italiaansche volk. Een uur later verscheen Mussolini weer op het balkon voor de frontstrijders, tot wie hij de vraag richtte of hij tot dusverre rechtstreeks op het doel was afgegaan, welke vraag met geestdriftig Ja, ja, be antwoord werd. „Vandaag 24 Mei, ver klaar ik jelui, aldus Mussolini vervolgens, dat ik ln de toekomst hetzelfde zal doen". -o- SPANJE. Rechters ontslagen - Tegen confessioneel onderwijs - Crisis in Catalonië. De ministerraad heeft besloten alle rechters van afdeeling 2 van het Madri- leensche gerechtshof op staanden voet uit hun functie te ontslaan, op grond van de overweging, dat zij zich bij de uitoefe ning van hun ambt hebben laten leiden door hun persoonlijke politieke opvattin gen. M. a. w. zij zijn niet links genoeg Te Pueblo vielen bij een botsing één doode en vijf gewonden. De ministerraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp, dat voor ziet ln de samenstelling van een rechter lijke instantie, die ermee belast zal wor den de verantwoordelijkheid der rechters op civiel- en strafrechtelijk gebied na te gaan. De rechtbank zal bestaan uit 5 le den van het hooggerechtshof en uit twaalf gezworenen, gekozen-uit personen, die 'n vrij beroep uitoefenen en uit presidenten van wettelijk erkende vereenigingen als de kamer van koophandel enz. Tegen vonnissen van dit gerechtshof zal men bij het hooggerechtshof in hooger beroep kunnen gaan. In geheel Spanje woedt een intense strijd tegen het confessioneel onderwijs. De inspecteurs -in dp provincies hebben van den minister van-'bnderwljs opdracht ontvangen, alle colléges, waar religieus onderricht wordt gegeven te sluiten. Hier en daar komt krachtig verzet tot uiting. In Catalonië heerscht een kabinetscri sis. Compailys begint vandaag zijn bespre kingen tot vorming van 'n nieuw kabinet. o PORTUGAL. Amnestie voor politieke misdaden Het staatsblad publiceert een decreet, waarbij voor politieke misdaden, misbrui ken van de persvrijheid, misbruik van ge zag, overtredingen tegen de discipline door officieren, soldaten en de politie, amnestie wordt afgekondigd. o NOORWEGEN. Geen vrouwen in diplomaticken dienst of leger. CongTCs der Arbeiderspartij. De Storting verwierp met 68 tegen 57 stemmen het wetsontwerp om vrouwen toe te laten in diplomatieken dienst, geestelijk ambt. leger of magistratuur. Het nationaal congres der Noorsche ar beiderspartij. heeft het aanbod der com munistische partij om ln de verkiezings campagne samen te werken, van de hand gewezen. Het heeft daarentegen de leden van de communistische partij uitgenoo- digd. tezamen met de Noorsche arbeiders partij, een organische eenheid der Noor sche arbeiderspartijen te vormen. o— ESTLAND. Putschisten veroordeeld. De krijgsraad heeft vonnis gewezen in de zaak tegen de organisatoren van de poging tot opstand van 8 December 1935. Van de 156 beklaagden, die voor het grootste deel tot de beweging der vrij heidsstrijders behoorden, werden er 117 tot minstens 4 jaar dwangarbeid veroordeeld, waarvan de 9 hoofdschuldigen tot 20 jaar. 20 veroordeelden, waaronder generaal Larka en de vroegere perschef van den generalen staf, generaal Teerwand, kregen 15 jaar dwangarbeid. Acht beklaagden zijn vrijgesproken, o.a. prof. Waabel, de vroegere minister van bultenlandsche zaken Puta en de perschef van het ministerie van buitenlandsche zaken, SammuL ZUID-AMERIKA. 300 millioen piasters voor wegenaanleg. De rezeerinv van Argentinië heeft bil decreet 300 millioen piasters toegestaan uit te geven in 3 iaar voor den aanleg van een algemeen wegennet. SPORT. ZEILEN. ONDERLINGE ZEILWED STRIJDEN OP DE KAAG. EEN ONBEREKENBARE WIND. Van een bijzonderen medewerker. De 2e dag der onderlinge zeilwedstrijden uitgeschreven door de Kon. Zellver. „De Kaag" is wel heel anders verloopen dan de eerste. Toen een flinke storm, nu een zacht draaierig windje dat maar niet goed door wilde zetten en de stuurlieden nood zaakte steeds goed op te letten. Jammer was, dat het geluk bij dezen wind een vrij groote rol speelde. Het kwam weer voor dat het eene schip moest kruisen, terwijl een ander t ln de zelfde richting varende ruim bezeild had. Over het algemeen zien wij echter dat toch, juist bij deze omstan digheden, de goede zeilers vooraan komen. In de 45 M2. won de Walta ditmaal beide races, In den eersten wedstrijd was de Coppelstock 2e, maar werd uitgesloten na een protest, daar de stuurvrouwe gezon digd had tegen artikel 30 c van het wed strijdreglement. Daar de Walta Donderdag niet gezeild heeft, won mevr. Sleverts, die de Coppel stock stuurde den hoofdprijs. Ook het dochtertje van mevr. Sleverts deed goed werk en won den eersten prijs ln de 12 vts. Jollenklesse C, In de Drakenklasse won Benthem v. d. Berg beide malen van zijn eenigen tegen stander. In de Regenboogklasse A moest Nathan het ditmaal afleggen tegen de Breehorn van Loopuyt. die belde races met een straat won. Toch behaalde Nathan die Donderdag 2-maal 1ste was het hoogste aantal punt. De Swan, ditmaal door Helnen gezeild deed het wat minder goed als anders en belandde op de 3e en 4e plaats. In de Sharpleklasse had alleen J. H. Nauta Donderdag de baan uit weten te zeilen. Om den strijd open te houden vroeg hij om juist dien wedstrijd te laten ver vallen. De prijzen werden n.l. toegekend aan die jachten, die ln hun 3 beste races het hoogste aantal punten behaalden.. Door deze sportieve geste moest Nauta de eerste prijs aan zijn broer afstaan, die met de Dinges tweemaal eerste werd. In de Pampusklasse A bereikte de Bries beide malen onbedreigd als eerste de finish. Stuurman Monde wordt waar schijnlijk een groot concurrent voor die Pampuszeilers die de dit jaar nieuw in gestelde van Heemstra beker, een jaarprijs in deze klasse, trachten te winnen. In de 12 voetsjollenklasse A waren de tegenstanders van van Helvert niet in staat, om dezen uitstekenden jollenzeiler te benaderen. Beide races werden met een straat door de Vagebond gewonnen. In mevr. v. d. Steur, die vroeger als mej. Oudshoorn een geducht tegenstander ln deze klasse was, ontmoette wij weer een oude bekende. Een nieuw gezicht ln deze met 10 scheepjes goed bezette klasse was Vermeulen die zijn Daphnla belde races op de 4e plaats wist te brengen. Van Vliet, en van Gtnkel behaalden den 2den er. 3den prijs. De C jollen vormden met 18 scheepjes het grootste veld. Mej. Sleverts werd hier 2 maal eerste, terwijl Zaayer beide kee- ren als 2e eindigde. PALESTINA. Toenemende onrust. Benden gewapende Arabische terroris- 'ten doorkruisen op het oogenblik het land en vuren op de politie, de militairen en zelfs op de gepantserde automobielen. Bovendien vernielen zij de oogsten, snij den de telefoonverbindingen door en wer pen met groote driestheid bommen. De gewapende macht beantwoordt het vuren in alle gevallen, doch het is zeer moeilijk na te gaan of er aan de zijde der Arabie ren slachtoffers zijn gevallen, daar deze de gewoonte hebben dooden en gewonden met zich mee te voeren. Een Engelsch soldaat is gedood bij een aanval op de gevangenis van Noerelshem. Er zal nu scherper worden opgetreden. Zoo is de bekende stakingsleider, advo caat Sidky bey Dajani, voor den tijd van een jaar verbannen naar een klein plaatsje bij Hebron, terwijl de Arabische leider Saleh Abdoh naar Khan Yunis in de woestijn en de correspondent van het Arabische blad „El Ahram", dat in Egypte verschijnt, naar Jericho is gezonden. Het bij de huidige stakingsbeweging zeer actieve lid van de op politiek gebied prominente familie Nasjasjibi, Fakhri Nasjasjibi, heeft opdracht gekregen zich een jaar lang drie maal der dag aan te melden bij de politie in Jeruzalem. De Arabische leiding is voor beraadslagingen over den nieuwen toe stand bijeengekomen. Het zwaartepunt der activiteit zal naar Noord-Palestina, tusschen Haifa en Safed, verlegd worden, Ëehalve de stillegging van het havenverkeer te Haifa, zal daar ook de spoorwegstaking deze week met alle middelen worden gepropageerd. Een aan tal politieke afgezanten is Uit Jeruzalem en Jaffa naar de steden en dorpen in Noord-Palestina gezonden, waardoor daar het gevaar van een guerilla opnieuw is ontstaan. VEREENIGDE STATEN. Roosevelt veroordeelt de onderdrukking der minderheden. „Zoolang de minderheden in sommige landen de vrijheid van meeningsuiting en godsdienst, en het recht een normaal be schaafd leven te leiden, moeten ontberen, kan er geen waarachtige of blijvende over eenstemming tusschen de volkeren be staan". Deze woorden van Roosevelt wer den door den minister van Binnenland- sohe Zaken, Ickes, aangehaald op een diner onder de auspiciën van de United Palestine Appeal. Ickes verklaarde, dat Roosevelt veront rust was over de verdrukking der minder heden in bepaalde deelen der wereld. De minister sprak o.a. over de verdrukking der Joden, zonder evenwel een bepaald land te noemen. Men verwacht, dat de socialistische partij Norman Thomas, die reeds twee malen candidaat voor het presidentschap Is ge weest, voor de as. verkiezingen wederom zal candideeren. De uitslagen zijn: Ochtendrace. 45 M2. klasse: l Walt», st. C. A. Vermaat. 2. Brlse, st. W. v Berg. 3. Boharoc, st. H. W. v. d. Steen, Middagrace: 1. Walta. 2. Coppe!stoet st. mevr. Sleverts. 3. Brlse. Drakenklasse, ochtendrace: 1, Cavalier st. mr. E. G. Benthem v. d. Berg, 2. Erlka' st. F. E. Duerr; middagrace: 1. Cavalier' 2. Erika. Regenboogklasse A. Middagrace: l. Breehorn, st. ir. J. Loopuyt. 2, Janmaat st. H. Nathan. 3. Duke, st. J. C. v. d' Velde. 4. Swan, st. J. Heinen; middag- race: 1. Breehorn. 2. Janmaat, 3. Swan. 4. Duke. Regenboogklasse B. Ochtendrace: 1, Tjebbe, st. T. J. Maas. 2. Annie II, st. mej' A. v. Nleuwenhulzen; middagrace: i' Tjebbe. 2. Annie II. 12 M2. klasse A. Ochtendrace: i, Dinges, st. W. A. Nauta. 2. Spitsmuis, st J. H. Nauta; middagrace: 1. Dinges, i Spitsmuis. 12 M2. klasse B. Ochtendrace: l. No 33, st. H. J. v. Werkhoven. 2. Ever Sharp' st. C. H. Felix; middagrace: 1. No. 33. 2'. Ever Sharp. Handicapklasse. Ochtendrace: 1. Ne ver Down, st. A. J. Warburg; middagrace: 1. Never Down. 16 M2. Friesche klasse. Ochtendrace: 1. Nelson, st. R. Alt. 2. Cycloop II, st. J. v. d. Hoek. 3. Lemmet, st. H. Kortman: middagrace: 1. Lemmet. 2. Nelson. 3. Cy cloop II. Pampusklasse A. Ochtendrace: 1, Bries, st. R. Monde. 2. Norremeer, st. J. c. P. Hofkes. 3. Zwelland, st. M. H. van Hooff; middagrace: 1. Bries. 2. Norremeer 3. Steur, st. L. v. d. Steur. Pampusklasse B. Ochtendrace: 1, Spriet, st. J. M. G. Schrama. 2. No. 52, st. Beer. 3. No. 66, st. De Vries; middagrace: 1. Spriet. 2. No. 52. 3. No. 66. 12 vts. Jollenklasse A. Ochtendrace: 1. Vagebond, st. Th. v. Helvert. 2. Hans, st. A. H. van Vliet. 3. Sunny side up, st. mej. J. Th. Leenen; middagrace: 1. Vage bond. 2. Hans. 3. Tierelier, st. R. J. v, Ginkel. 12 vts Jollenklasse B. Ochtendrace; 1. Black Magic, st. W. Stoutenbeek. 2. Doordrijver, st. S. H. v. Hulst. 3. Duike laartje, st. F. J. Mastenbroek; middag race: 1. Eider, st. B. Ouwerkerk. 2. Black Magie. 3. Duikelaartje. 12 vts. Jollenklasse C. Ochtendrace: 1. Meerkoet, st. mej. L. Sleverts. 2. Hazen- wind, st. M. Zaayer. 3. De Gllpper, st. J, C. Tims. 4. Don Quichotte, st. J. P. Brou wer. 5. An Yze, st. E. J. Wijntjes; mld- dagrace: 1. Meerkoet. 2. Hazenwind. 3, Don Quichotte. 4. Golden Arrow, st. Ch. Velthuizen. 5. No. 350, C. J. Lambinon. Hoofdprijzen: 45 M2 klasse: 1. Welta; 2. Coppelstock. Drakenklasse: 1. E. G. v. d. Berg. Regenboogklasse A: 1. Janmaat; 2. Bree horn; 3. Swan. Regenboogklasse B: 1. Tjebbe; 2. Witte Raaf. 12 M2. klasse A: 1. Dinges; 2. Spitsmuis, 12 M2. klasse B: 1. No. 33; 2. Ever Sharp. Handicap-klasse 2. (wegens alleen zeilen) Never Down. 16 M2. Friesche klasse: 1. Nelson. Pampusklasse A: 1. Bries; 2. Norremeer; 3. De Steur. Pampusklasse B: 1. Spriet; 2. No. 52. 12 Voets Jollenklasse A: 1. Vagebond; 2. Hans; 3. Tierelier. 12 Viets Jollenklasse B: 1. Black Magie; 2. Eider. 12 Voets Jollenklasse C: 1. Meerkoet; 2. Hazenwind; 3. Don Quichotte; 4. No. 350; 5. An IJze, LAWN-TENNIS. COCKTAIL I—LEIDEN III 8—0. Deze wedstrijd was van weinig betee kenis. Van te voren stond toch al vast, dat de overmacht van Cocktail te groot was, zoodat het voor Leiden onbegonnen werk was. Leiden streed om eén zoo klein mo gelijke nederlaag te lijden. Het is bij een poging gebleven. Met een regelmaat van de klok won Cocktail partij na partij, al bood Leiden zoo nu en dan vinnigen tegenstand. Mej. Noordman bevestigde haar meer derheid over mej. Goekoop door haar voor de tweede maal te slaan. Mej. Goekoop voert haar slagen mooier uit, terwijl mej. Noordman vaster ls en ook verstandiger speelt. MejStumpel slaagde er niet in revanche te nemen tegen mej. Morsch. Ditmaal verloor ze in drie sets. Bij de damesdubbel had Leiden een kans om te winnen. In de Leidsche combinatie was mej. Stumpel de zwakste. Haar dik wijls onnoodig uitslaan was meer een ge volg van onoplettendheid dan van on macht. Zij kent schijnbaar het verschil niet tusschen een oefenpartij en een wed strijd. De heeren-partijen waren gemakkelijke overwinningen voor Cocktail. In het tweede heerenenkelspel had Lei den wel Iets meer kunnen maken. Wij dachten in de tweede set bij de heerendubbel, dat Leiden deze set ging winnen. Coebergh, die beter speelde dan hij ln den laatsten tijd gedaan heeft, on dervond op het laatste moment te weinig steun van z'n partner. In het eerste gemengd dubbel had Lel den een set verdiend. De tweede gemengd dubbel had Leiden moeten winnen. De uitslagen zijn: Heeren Enkelspel: Go Tjan Giap—Mn H. L. Maaldrink 6—1, 6—1; Koo Swan Ik- G. Schölvinck 63, 62. Dames Enkelspel: Mej. N. Noordman— mej. N. J. Goekoop 6—3, 6—0; mej. Morschmej. Z. Stumpel 63, 46, 6—2- Gemengd Dubbelspel: mej. P. Perqulnen Go Tjan Hwatmej. B. Thomas en o. Schölvinck 75, 61; mej. M. Morsen en Koo Swan Ikmej. N. J. Goekoop en Coebergh 68, 64, 75. Heeren DubbelspelKoo Swan Ik en 00 Tjan HwatH. Coebergh en mr. H. n. Maaldrink 6—0, 6—4. Dames Dubbelspel: mej. L. Nooraman en mej. P. Perquin—mej. Z. Stumpel en mej. B. Thonus 8—6, 75. VOETBAL. L.D.T.S. I—LEIDSCHE BAKKERS GEZELLEN. Woensdagavond té 7 uur spelen de Leidsche Bakkersgezellen thuis e vrlendschappelijken wedstrijd tegen J* T. S. I. De wedstrijd staat onder van den heer Pijnakker.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2