HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 25 Mei 1938 Vierde Blad No. 23362 Bezoek aan het Koloniaal Instituut. 77,ïè Jaargang BINNENLAND. Duitschland en onze Oostgrens. het koloniale vraagstuk katholieke dem. partij. Een godsdienstoefening in de Oranje-kerk bijgewoond. Zaterdagmiddag hebben H. M. de Ko ningin en H. K. H. Prinses Juliana te Amsterdam nog een bezoek gebracht aan de Ned. Herv. Diaconesseninrlchting aan den Overtoom, terwijl tevens een rijtoer is gemaakt door het Vondelpark. De Vor stinnen onderhielden zich met vele pa tiënten, waarbij Zij hun een tuiltje bloe men overhandigden. Op de kraamafdee- llng gaf de Prinses aan de jeugdige moe ders bovendien als aandenken aan dit be zoek een rammelaar voor de Jonggebore nen ten geschenke. H. M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana hebben gistermorgen de gods dienstoefening bijgewoond in de Oranje kerk aan de 2de Van der Heistraat bij de Ceintuurbaan. De plaatsen in het Godshuis waren eenige banken van de gaanderijen uit gezonderd, alle bezet toen te ongeveer 10 uur de voorganger, ds. P. J. de Jong, van den kanscel de mededeeling deed dat de vorstelijke personen onder het gehoor zouden zijn en enkele minuten later tra den de Koningin en de Prinses met de leden van het gevolg, zoomede de burge meester dr. W. de Vlugt en de hoofdcom missaris van politie, de heer Versteeg, de kerk binnen, waar zij, zonder dat hier aan, overeenkomstig het desbetreffend verzoek, door de gemeente op eenigerlei wijze bijzondere aandacht besteed werd, plaats namen in de banken van de kerk voogden ter rechterzijde van den kansel. De dienst ving aan met het zingen dooi de gemeente van vers 3 en 4 van psalm 43. aanvangende: „Zend Heer Uw licht en waarheid neder". Ds. De Jong las daarop vers 1527 uit het Evangelie Johannes 14, waarna gezongen werd het derde vers van het derde gezang: „U Vader, U zij lof op een verhoogden toon". In zijn gebed gedacht de voorganger mede de landsvrouwe. „Heer," zoo bad hij, „wilt Gij Haar leiden door alle moei lijkheden en zorgen van dezen tijd, op dat Uw vreugde Haar deel zij in rijke mate". Nadat de gemeente vervolgens gezongen had de eerste vier verzen van psalm 267, aanvangende: „U zij altijd mijn hart ge wijd, o God van llefd' en zegen", hield de voorganger zijn predikatie, waarvoor hij als onderwerp gekozen had de woorden: „een anderen trooster", uit het 16e vers van Johannes 14. De dienst werd besloten met het zingen van gezang 267, laatste vers en, na het gebed, van het laatste vers van Psalm 97, aanvangende: Gods vrlend'lijk aangezicht heeft vroolljkheid en licht voor all' oprechte harten, ten troost verspreid in smarten". Terwijl allen zich van hun plaatsen verhieven verlieten Koningin en Prinses met de leden van het gevolg, den burge meester en den hoofdcommissaris het ge bouw. Onder het gejuich der velen, die in den stroomenden regen gewacht had den en bij wie zich nog tal van kerkgan gers hadden aangesloten, keerden de vor stelijke personen per auto naar het pa leis terug. Gistermiddag is een rijtoer door de stad gemaakt en een bezoek gebracht aan het Koloniaal instituut, waar de vor stelijke personen ruim een uur hebben vertoefd. Op den Dam was het reeds ver voor het) vertrek, dat te kwart over twee zou plaats hebben, bijzonder druk. Honderden Am- rrdammers hadden zich, met Oranje tooid, naar het aloude stadscentrum be geven, om getuige te zijn van het afrijden van den stoet en om de beide vorstinnen hartelijk en langdurig toe te juichen. De Koningin en de Prinses namen, evenals Zaterdag, plaats in een open staatsierijtuig, met vier paarden a la Daumont-bespannen, gereden door twee jockeys. Het was langs de route, die door den stoet werd gevolgd, bijzonder druk. Langs beide zijden van den weg en op de pleinen hadden zich duizenden opgesteld, die bij het passeeren van het koninklijk rijtuig, de vorstinnen, die vriendelijk terug groetten, luide toejubelden. Vanaf den Dam werd lpngs de Mozes en Aaronstraat, de N.Z. Voorburgwal, het Spui. de Singel, het Muntplein, de Vijzelstraat, de even zijde van de Heerengracht, de Utrecht- schestraat, het Frederikspleln, de Sar- phatistraat, de Mauritskade, de Andreas Bonnstraat, het 's-Gravesandeplein. het Oosterpark naar de Linnaeusstraat gere den. Bij den ingang van de afdeeling Vol kenkunde van het koloniaal instituut hal zich reeds een uur te voren een groote menigte verzameld. Rond de afzetting stond het publiek, tientallen rijen achter elkaar en een hartelijk en aanhoudend gejuich klonk op bij de nadering van de Koningin. Deze toejuichingen wonnen nog eens aan kracht, toen de Koningin en de Prinses Haar rijtuig hadden ver laten en de stoep van het instituut be stegen. Onmiddellijk werd een aanvang ge maakt met de rondgang. Hare Majesteit werd rond'"id door den waarnemenden directeu- den heer J. C. Lamster, en de Prinses door mr. Kunst. Eerst bezichtig den de beide vorstelijke personen de af- deelingen Java en Sumatra. Hare Majesteit en de Prinses waren zeer belangstellend en vertoefden langen tijd in deze afdeelingen, waar zachte gama- lang-muziek de vorstinnen op hun rond gang begeleidde. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de z.g.n. schatkamer, waar o.a. de schatten van Lombok zijn tentoongesteld. Hierop volgde een wandeling door de lichthof. Met het oog op het vergevorder de uur moest een bezoek aan het handels museum, dat eveneens in het gelijkstraat- scbe gedeelte van het instituut is inge richt. achterwege blijven. In de bestuurskamer, die feestelijk met bloemen versierd was, gebruikten de Hooge Bezoeksters de thee. De vórstinnen verlieten het koloniaal instituut door den uitgang aan de Mau ritskade. Onder hoerageroep van de me nigte zette de Koninklijke stoet zich in beweging. De tocht ging langs Maurits kade, Sarphatistraat. Tulpplein, Weesper- zijde, Ceintuurbaan. Van Woustraat, Stad houderskade, Jan Luykenstraat, v Baer- lestraat, P. C. Hooftstraat. vla het Von delpark, langs de Vondelstraat, Tessel- schadestraat. Leidscheboschje. Leidsche- pleln, Leidschestraat, Koningsplein, Sin gel, Voorburgwal naar den Dam. BET Z.G. AANVALSPLAN VAN GENERAAL VON EPP WORDT DOOR DEZEN NADRUKKELIJK ONTKEND. Sedert eenigen tijd doet in de bulten- jmdsche (nlet-Duitsche) pers, en vooral bi) ons, het volgende verhaal de ronde, jlu de Fransch-Belgische Oostgrens tot een uiterst moeilijk te doorbreken vesting- Kal is gemaakt, zou voor Duitschland, ln «val van een conflict met Frankrijk, de weg naar Parijs slechts over Nederland bunnen leiden. Generaal Von Epp zou nu een plan hebben ontworpen, volgens het welk gemotoriseerde afdeelingen met groote snelheid uit West-Duitschland langs drie wegen door ons land moesten trekken: één via Oldenzaal, één over Nijmegen en één door Limburg. Hoe dit verhaal in de wereld is geko men. weet niemand. Maar men maakt er sich natuurlijk ongerust over. Daarom heeft de Nederlandsche hoog leeraar, prof. J. G. Sleeswljk, van de ge legenheid, dat hij te München een voor dracht hield over de toekomst van het koloniale probleem, van de gelegenheid gebruik gemaakt om generaal Von Epp, die naar men weet stadhouder van Beieren is, over deze zaak te ondervragen. In de „Telegraaf" vinden wij daarover het vol gende medegedeeld: „Laat ik beginnen met u te zeggen aldus de stadhouder dat het verhaal van mijn zoogenaamde plan uit den duim is gezogen. Ik zal u dit straks met argu menten aannemelijk maken. Onlangs heb ik al eens aan de militaire autoriteiten voorgesteld, het gerucht te dementeeren. Deze waren echter van ineening, dat, wan neer men alle onware berichten, die om trent Duitschland worden verspreid, zou willen tegenspreken, men wel dagwerk sou hebben." „Nu spreek ik maar niet eens over de rechtskwestie", zoo ging de generaal voort. „Booswillige buitenlanders gelooven 't toch niet, wanneer ik u verzeker, dat wij reeds uit volkenrechtelijke overwegingen er niet aan denken, de Nederlandsche ueutraliteit te schenden." „Not kennt kein Gebot", zoo merkte prof. Sleeswij k op, .Nood kent in dit geval zelfs meerdere geboden", hernam, de stadhouder. „Welk een complicaties zouden wij ons door den tegenstand van uw leger aan onzen rech tervleugel op den hals halen." „Bovendien: vij zouden immers ook meteen een conflict met Engeland heb- tenHeeft niet Baldwin verleden Jaar ge legd, dat de Britsche strategische grens jan den Rijn ligt? Welnu, de consequen ties daarvan zouden zeker intreden, wan neer wij de Rijndelta van Nederland zou den trachten te forceeren. „En denkt u, dat wij al die rivierover gangen en dan nog wel met zware gemo toriseerde afdeelingen, voor zulk een een voudige zaak houden? Volgens mijn zoo genaamde plan zouden wij met die drie afdeelingen in één dag ergens midden in België of zelfs in Noord-Frankrijk moeten itaan. excusez-du-peu! Heusch, wij slaan uw defensie en de natuurlijke verdedi gingsmiddelen van uw land (het water!) wel zóó hoog aan, dat wij allerminst ge looven in een vloek en een zucht een militaire raid dwars door Nederland te kunnen maken. „Bij alle onwaarschijnlijkheden", zoo besloot de stadhouder zijn betoog, „komt nog een persoonlijke. Ik ben reeds lang niet meer in actieven dienst en bekleed een civiel ambt. Voor het ontwerpen en uitwerken van zulk een militair aanvals plan moet men grondige geographisch- strategische studiën van het geheele be treffende gebied maken. Ik heb mij dat weet men hier daarmee nooit bezig gehouden. Dat men juist mij heeft uitge kozen als den ontwerper van het zooge naamde plan, maakt de heele zaak tot ven nog grootere fantasie, als ze op zlch- mlf reeds was." Prof. S. wenschte nog van de gelegen- Mld gebruik te maken zijn gastheer een verklaring te ontlokken omtrent de Duit- kne koloniale wenschen en plannen. Bui ten Duitschland, en ook ten onzent, ge- koven sommigen, dat onze Oosterburen m dit opzicht vergaande aspiraties hebben. Stadhouder Von Epp heeft prof. S. met jolen nadruk verzekerd, dat de Dultsche koloniale eischen hierin bestaan, dat ten «rste de zoogenaamde koloniale „Schuld- mgc" uit het verdrag van Versailles wordt uerroepen (n.i. de „onwaardigheid" van duitschland, om koloniën te bezitten) en, vis consequentie dier herroeping, de terug rite van het vroegere Duitsche koloniaal •tbled, Niets minder, maar ook niets meer. o HET CONGRES VAN „DIERENBESCHERMING". In het te Meppel voortgezette congres Jn .Dierenbescherming" werd de secreta- 'We. mevr. M C. DoormanKielstra te «otterdam, bii acclamatie herkozen, ter- J'il in de vacature van den heer A. C. "a t'e Utrecht, niet herkiesbaar, met van de 74 uitgebrachte stemmen werd TOoemd jhr. mr. J. W. E. Twiss Quarles TO Ufford subst. officier van justitie te "'vecht. De vacature van wijlen kolonel V- d. Burg. Den Haag. blijft tot het '«kende jaar onvervuld, net congres van het volgende jaar zal Deventer worden gehouden, vervolgens werden in behandeling ge- wuen diverse afdeelingsvoorstellen. o.a. "keffende het pailngpeuren. wettelijke Reling inzake den handel in honden, '"ten. apen enz., invoering van een die- •'bwet in Nederland. Het vraagstuk in- ®ke de bescherming van dieren tegen ^aanvallen wordt reeds door het hoofd- 'tbur onder het oog gezien. 8li de rondvraag werd aandacht ge zonken aan het trekhondenvraagstuk. barbij critiek is geoefend od de dleren- uven. die honden, hoewel ongeschikt 1™ trekken, hiervoor veelal toch goed- «ivren. •iet congres werd besloten met een "TOtsche koffiemaaltijd en een excursie j? auto naar Giethoorn en omstreken, «JJeboden door de Vereeniging voor ^bidelingen verkeer. HET CONGRES TE NIJMEGEN. Zaterdag en gisteren werd te Nijmegen in het concertgebouw „de Vereeniging" het jaarcongres gehouden van de Katho liek Dem. Partij onder voorzitterschap van mr. A. Peters. De vergadering van Zaterdag droeg voornamelijk een huis houdelijk karakter. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. In twee bestaande vacatures van het partijbestuur werden gekozen: de heeren L. Waterloo te Amersfoort en S. Straatsma te Hengelo. In de redactie van het partijweekblad „Onze Vaan" werden herkozen de heeren mr. A. PetersJ en C. D. Wesseling. Beiden namen de herbenoeming aan. De rest van de vergadering was voornamelijk gewijd aan de vaststelling van het kiesreglement voor de a.s. Tweede Kamerverkiezing. Vastgesteld werd, dat het volgend jaar congres in Amsterdam zal worden ge- Ijouden. De tweede dag werd ingezet met een kerkelijke plechtigheid. Alle congressis ten woonden gezamenlijk de H. Mis bij. Gistermiddag te twee uur werd het con gres voortgezet. Er waren ongeveer dui zend deelnemers, die deze hoofdvergade ring bijwoonden. Na den zang van het K. D. P. lied werd het welkomstwoord uit gesproken door den voorzitter der partij, mr. Peters, die er op wees, dat er in weer wil van tegenwerking toch zeer veel be langstelling was uit alle deelen van het land. In het afgeloopen jaar is er veel ge beurd, De K.D.P. ging vooruit, maar het Colijn-regiem bleef. Politiek Nederland gaat al zijn ondergang tegemoet. Spreker bereidde zijn leden voor op de komende verkiezingen van 1937, welke de K.D.P. met groot vertrouwen tegemoet treedt. Spreker ontkende pertinent dat er split sing zou zijn ln Rotterdam. Vervolgens was het woord aan het Tweede Kamer-lid mr. Plus Arts, die een beschouwing gaf over den polltieken toe stand. In de nu volgende pauze huldigde de heer Weber uit Heerlen namens de mijn- werkersleden den heer C. Wesseling en bood hem een mijnlamp aan. Mr. A. Peters gaf vervolgens politieke en sociaal-economische beschouwingen, waarbij hij zich verklaarde tegenstander van de Colijnsche aanpassingspolitiek te zijn. De huidige geld- en credietpolitiek is geworden tot een bron van ellende voor het volk. Tenslotte werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: Het congres van de K.D.P. in Nederland,- gehouden op 23 en 24 Mei 1936, te Nijme gen, overwegend, dat ln het buitenland de fascistische, de natlonaal-socialistische en de communistische dictaturen een steeds grooter gevaar voor den wereld vrede en den vrede ln Europa in het bij zonder opleveren, overwegende, dat ln Nederland en Ned. Oost Indië deze volksverdervende stroo mingen worden gevoed en in de hand gewerkt door de volksverarmende aan passingspolitiek van het huidige kabinet, overwegend dat de R.-K. Staatspartij door haar voortdurenden directen en in- directen steun aan het kabinet mede ver antwoordelijk is voor het veroordeelens- waardige regiem dat naast de stoffelijke ook de grootste geestelijke en zedelijke gevaren voor ons volk oplevert, overtuigd dat alleen door eendracht, doeltreffend en snel optreden der demo cratische partijen en groepen aan deze noodlottige politiek een einde kan worden gemaakt, noodigt de democraten van allerlei richtingen en inzonderheid de katholieke uit, om door het vormen .van een demo cratisch eenheidsfront een nieuwe orde van zaken op te bouwen, waarin sociale rechtvaardigheid en naastenliefde meer stoffelijke welvaart en geestelijke ople ving zullen bewerkstelligen. o ONTHULLING VAN EEN LUCHTWEG- WIJZER OP SCHIPHOL. Huldeblijk aan den A. N. W. B. In tegenwoordigheid van zeer vele be stuursleden van den A.N.W.B., den wet houder voor de bedrijven en handels- Inrichtingen van Amsterdam, mr. Krop man als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, den burgemeester van Haarlemmermeer, mr. A. Slob, tal van bekende figuren op luchtvaartgebied o.a. den stationschef der K.L.M. op Schiphol, de heer Thomson en de vertegenwoordi gers der op Schiphol gevestigde buiten- landsche luchtvaartmaatschappijen, is Zaterdagmiddag te 4 uur op het voorplein van het stationsgebouw van Schiphol de luchtwegwijzer onthuld, die als huldeblijk aan de A.N.W.B. door de Nederlandsche bevolking is aangeboden, De voorzitter van het huldigingscomité, dr. M. de Hartogh, schetste het werk van den A.N.W.B., waarna, op een teeken van hem de padvinders de hoezen wegtrokken en de aanwezigen den luchtwegwijzer, wiens armen zich uitstrekken ln alle rich tingen, waarheen vliegtuigen van Schip hol vertrekken of waarop zij verbinding hebben, ln oogenschouw konden nemen. De plaatsnamen staan in sommige geval len zelfs ln de inheemsche letterteekens, zooals Arabisch en Grieksch, en den af stand van Schiphol staat achter eiken naam aangegeven. Naast de richting wijzers zijn de embleemen aangebracht der maatschappijen, die de betrokken verbinding onderhouden en op een apart bord kan men zien, welk van de tien maatschappijen die op Schiphol hun vliegtuigen laten dalen, elk embleem ver tegenwoordigt. De voorzitter van den A.N.W.B., de heer Edo Bergsma, aanvaardde met veel dank deze richtingwijzer en verzocht aan wet houder Kropman het voor de gemeente Amsterdam te willen aanvaarden. Met eenige korte woorden, waarin hij schetste hoe dankbaar het Nederlandsche volk den A.N.W.B. voor het door hen ver richte werk is, aanvaardde mr. Kropman voor het gemeentebestuur het monument, dat hij een sieraad voor Schiphol noemde. DE VEREENIGING GRONINGEN. Landdag en Jaarvergadering. Zaterdagmiddag zijn hoofdbestuur en afgevaardigden van de algemeene Ver eeniging „Groningen" te Rotterdam bij eengekomen tot 't houden van den Gro ninger Landdag, Het gezelschap is ont vangen door den heer J. Melies, voorzit ter van de Rotterdamsche Vereeniging „Gruno", waarna de leiding is overge dragen aan den algemeenen voorzitter, den heer K, ter Laan. In de burgerzaal van het raadhuis heeft de burgemeester, mr. P. Droogleever For- tuijn, de congressisten verwelkomd, waar voor de heer Ter Laan dankte. Nadat op het orgel het Gronlngsche volkslied en het Wilhelmus was gespeeld, ziln ververschingen aangeboden. Het stadhuis is daarna bezichtigd. In de groote Kerk heeft later in den middag de kranslegging plaats gevonden bi) het praalgraf van den In Groningen geboren zeeheld Egbert Meeuwls Korte- naer. In hotel Coomans zijn tot besluit van de middagbijeenkomst twee referaten gehouden. Dr P. J. van Herwerden uit Sappemeer, b°handelde de Groninger zeilvaart door den loop der eeuwen. Ds. J. Douma uit Britsum, heeft uitvoe rige mededeelingen gedaan over de kro nieken van de abdij Bloemhof van Witte- wlerum. Na een gemeenschappelijken maaltijd is de eerste dag besloten met een cabaret voorstelling in Tivoli. Gistermorgen had de algemeene verga dering plaats. Na een inleiding van den voorzitter, den heer K. ter Laan, die een overzicht gaf van hetgeen het hoofdbe stuur het afgeloopen jaar had verricht, werden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester goedgekeurd. In kas is een batig slot van f. 654.85. Onder dank zegging werden belde goedgekeurd. Dor drecht zal de rekening over dit jaar con troleeren. Het Historisch leesboek Is ge reed, evenals de kroniek van Wittewierum, zoodat eerlang de uitgave is te verwach ten. Voor den tooneelwedstrijd waren vier stukken ingekomen. Slechts één ls be kroond met een 2en prijs, geheeten ,,'N Veurjoarsdag". Tot lid van het hoofdbestuur werd her kozen de heer Riddering. uit Utrecht. Tot eerelid werd benoemd de heer Pfeiffer, te Bussum. 's Middags heeft de opening plaats ge had van de tentoonstelling „Het Gronin ger Boek", die is georganiseerd in de ge meentebibliotheek, terwijl de ontvangen- do vereeniging Gruno ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan, een druk bezochte receptie hield. o NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. De jaarvergadering te Apeldoorn. Zaterdagmorgen begon te Apeldoorn de jaarvergadering van de Nederlandsche Reisvereeniging. onóer voorzitterschap van den heer J. Panjn^n (Haarlem). Van de 36 afdeelingen warén er 35 vertegenwoor digd. In zijn openingsrede merkte de voorzitter od dat deze jaarvergadering niet valt in een voor het toerisme gunstigen tijd. Spr. betreurde het dat men niet in alle landen noogt een vrij en vlot toeristenverkeer te bevorderen Sor. verklaarde niet alleen Duitschland. Italië en Spanje te bedoelen, maar meer nog ons eigen land. waar straks de reisbelasting. als zii wordt aangenomen, een ernstige verkeersbelemmering za: doen ontstaan Andere landen zullen deze reis belasting tot voorbeeld nemen waardoor het evenwicht ln Europa nog meer ver stoord zal worden. De heer Panman sprak de hoop uit dat de Eerste Kamer dit wets ontwerp niet zal aanvaarden. Dertig laar lang aldus sor. heeft de Nederlandsche Reisvereeniging het rei zen gepropageerd en zelfs tegenstanders geven haar de eer dat zij honderdduizen den het reizen heeft geleerd. De vorderin gen der techniek en de steeds meer samen, geste de samenleving hebben echter in het leven geroepen een steeds groeiend aantal ondernemingen, zich noemende reisver eeniging. reisbureau, enz. met het gevolg dat de Njt.V. zich dient toe te rusten tot een scherpe concurrentie. Voor het houden der jaarvergadering 1937 sprak de meerderheid der aanwezigen zich uit voor Arnhem waar de afdeeling in 1937 haar 25-jarig bestaan hoopt te herdenken. De heeren A. C. Dijkman, J. v. Ettinger en V J. Uri werden als hoofd bestuursleden herkozen. Na afloon der ochtendzitting werden de congressisten ten stadhuize te Apeldoorn ontvangen. De burgemeester ihr. d.r C. G. C. Quarles van Ufford. heette hen namens het gemeentebestuur welkom. Zaterdagmiddag werd de vergadering voortgezet. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wli nog. dat onder den druk der omstandigheden het ledenta' is gedaald en od 1 Jan. 1936 bedroeg 53.606. een teruggang van biina 2000. De afdee lingen Amsterdam. Den Haag. Utrecht voerden bezwaren aan tegen in het filiaal der Nederlandsche Reisvereeniging ln de „Bijenkorf" te Amsterdam. Men achtte een warenhuis, waar uit nrlncipieeie overwe gingen velen niet willen komen, geen ge schikte gelegenheid en men bepleitte an- nuleering van het contract, dat het hoofd bestuur afgesloten heeft met de directie van het warenhuis. Het hoofdbestuur gaf de verzekering, dat het thans overtuigd was van het feit. dat êr een sterke stroo ming onder de leden was. gericht tegen het gewraakte filiaal en gaf de verzeke ring na afloon van het vijfjarige contract zich eerst van de gevoelens der leden te zulen overtuigen en overleg te plegen met de afdeeling Amsterdam alvorens het contract te verlengen. o VLEESCHCONSERVENFABRIEK TE IJMUIDEN. Begint morgen te werken. De kortgeleden te IJmuiden ongerichte vleeschconservenfabriek. welke gevestigd is in een gebouw aan de Zuidz"de der vlsschershaven a'daar. zal morgen in be drijf komen. De eerste levering van gehakt in blik waarvoor dit bedrijf een contract met Sociale Zaken heeft, zal reeds voor 1 Juni a.s. Dlaats hebben. Hbld, DE TRANSFERBESPREKINGEN. Ook overeenkomst van het reizigersverkeer met een iaar verlengd. Met betrekking tot geëindigde transfer- besprekingen te Berlijn, dee't de Regee- ringspersdienst o.a. nog mede. dat de nieuw-ontworoen regeling zal gelden van 1 Juli 1936 tot en met 30 Juni 1937. Tbgelitkertiid is de met Juli a.s. afloo- pende overeenkomst nopens het reizigers verkeer eveneens voor den duur van één iaar. zii het met kleine wijzigingen ver lengd. In de nieuwe reis-overeenkomst is met de belangen van de in Duitschland wonende Nederlandsche onderdanen, die naar Nederland willen reizen, rekening gehouden. o NED. VER. VAN CHR. KANTOOR- EN HANDELSBEDIENDEN. De algemeene vergadering. Onder presidium van den heer J. Nauta van Amsterdam werd Zaterdag op „Woud- schoten" te Zeist de algemeene vergade ring gehouden van de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden. De voor zitter hield een openingswoord, waarin hij sprak over: „Rustig temidden der woe dende golven" en een overzicht gaf van den stand der actie. Namens het Chr. Nat. Vakverbond was aanwezig de heer W- Kok van Utrecht. De jaarverslagen van secr. en penning meester, de heeren F. P, Fuykschot en J. C. Hendriks Pzn., werden goedgekeurd. Ze verschenen vooraf ln druk. We ontleenen eraan dat de vereeniging 1 Jan. J.l. totaal 7060 leden telde. Het aantal afd. steeg met 1- De winst- en verliesrekening sluit met een eindcijfer van f. 198.029.61. Het winstsaldo bedraagt f. 37.327.26 en 't ver mogen f. 175.709.30. De werkloozenkas keerde gemiddeld per week uit f. 1030.87. Als delegatie in de Federatie werden herkozen de heeren H. J. Zoer, J. Nauta, A. J. Ouwejan, C. Oosterom, F. P. Fuyk schot, H. J. Vermeulen, C. Groenewegen van Wijk en J. van Huyksloot. Voorstellen van Nijmegen en Arnhem werden Ingetrokken of verworpen. Aange nomen werden voorstellen van het hoofd bestuur tot het aanbrengen van wijzigin gen In het reglement op de Werkl'oozen- j kas en tot opheffing van het studiefonds aangenomen. De heer Kok sprak de ver- gadering namens het C.N.V. toe. Na rond- I vraag werd de vergadering gesloten. PRESIDENT LEBRUN BEZOEKT DE NEDERLANDSCHE SECTIE OP DE JAARBEURS TE PARIJS. De president der Fransohe republiek bracht Zaterdag een bezoek aan de Parij- sche jaarbeurs en vertoefde eenigen tijd in de Nederlandsche sectie. President Lebrun werd rondgeleid door den ver tegenwoordiger der Kon. Ned. Jaarbeurs, den heer Jules den Tex en bezichtigde met groote belangstelling de verschillende Nederlandsohe inzendingen, waaronder in het bijzonder die van den bond „Kunst ïn Industrie". Aan het einde van den rond gang betuigde de president zijn bijzon dere ingenomenheid met de aanwezigheid van Nederland op de Foire de Paris en sprak zijn beste wenschen uit voor de be vordering der handelsbelangen tusschen beide landen. F. B. I. KLOKGIETERS OVERLEDEN. Op 48-jarigen leeftijd is te Den Haa£ plotseling overleden den heer F. B. I, Klokgieters, die meer dan dertig jaar aan den Mijnraad verbonden is geweest, de laatste jaren als adjbnct-secretaris. De overledene was ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De teraardebestelling zal as. Woensdag plaatsvinden, na een uitvaart in dé Sacramentskerk aan de Sportiaan op de R.K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan te Den Haag om ongeveer elf uur. -o- UIT NED. OOST-INDIË. HERMAN LEFEBRE ZEVENTIG JAAR. MEDAN, 23 Mei (Aneta) De beken de Deliaan, Herman Lefebre, die thans 49 jaar in Indië werkzaam is, waarvan enkele jaren in de Java-cultures, en ver der 10-tallen Jaren in de Deli-cultures, hoopt Maandag a.s. zijn 70sten verjaardag te herdenken. De heer Lefebre is 3e laat ste jaren leider van het Medansch assu radeurskantoor. In dit verband zal hij, als oudste assuradeur van Sumatra, Maan dag door de Medansche assuradeurs wor den gehuldigd.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13