RENNIE )Chlorodont De film ,,'t was 1 April in en OM ABESSYNIE. de heer p. van den raad te n00rdwijkerh0ut. "faillissementen. ff& Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 22 Mei 1936 Derde Blad No. 23360 PASTILLES Italiaansche stap te Londen? gftFransc'ne blad „Information" schrijft: Wij meenen te weten, dat Grandi. de Italiaansche ambassadeur te Londen, zoo juist speciale Instructies van Mussolini teelt ontvangen met betrekking tot zeer hjnnenkort aan de Engelsche regeerlne te verstrekken ophelderingen. Mussolini geeft volkomen toe. dat het raor Engeland momenteel uiterst moeilijk O de annexatie van Abessynië door Italië uitdrukkelijk te erkennen en een opheffing ran de sancties te vragen of uit te lokken, doch hij verwacht, dat de tijd en besore- wn»en in een kalme sfeer een ontspan ning zullen teweeg brengen in de Britsch- Italiaansche verhoudingen, hetgeen hij zoozeer wenscht. Teneinde dit te bereiken is de duce be reid aan Engeland de verzekering te «even, dat hij niet streeft naar uitbreiding van het Rometnsche keizerrijk in Noord- Aftika. Hij zou eventueel willen overwegen, de blanke troepen uit Lybië terug te trekken. Voorts zou Mussolini bereid zijn, officieel te herhalen, hetgeen hii in zijn laatste interview met Ward Price van de „Daily Mail" heeft verklaard, dat namelijk zijn regeering geenszins het oog gericht heeft op Egypte, noch op Palestina en dat hij bereid is, tegen erkenning van de overwin ning en de rechten der Italianen, op elk gebied de goede betrekkingen tusschen Italië en Engeland weder te herstellen. De positie van de Abessijnsche regeering. In een ingezonden stuk in de „Times" schrijft de Abessijnsche zaakgelastigde te Londen. Martin, onder meer. dat de positie san de tegenwoordige regeering van Abes synië niet goed begrepen schijnt te wor den. Men kan hierbij niet zoeken naar precedenten, en men kan zelfs geen ver gelijking maken met België in den wereld oorlog. Het zou onverstandig zijn onder de tegenwoordige omstandigheden bekend te maken, waar de zetel van de AbessUnsche regeering is gevestigd en welke personen er deel van uitmaken, daar het eerste een bombardement of een gasaanval zou uit lokken. en het tweede zou leiden tot het executeeren van personen van wie de Ita lianen zouden kunnen vermoeden, dat zii J contact met de regeering staan. Daarom is bet unfair om te verwachten, dat deze regeering langs anderen weg dan bii monde van den Negus van zich zal laten hooren. Op het oogenblik wordt de com municatie met de regeering hersteld, die rich van haar taak zal kwijten zoo goed rii kan. al moet zii de militaire superiori teit van de Italianen erkennen. Zii zal Khter voortgaan met de verdediging van bet gebied dat zii nog beheerscht en het is te hopen dat Ethiopia Irridenta van En teland evenveel sympathie ondervinden tl ais Italia Irridenta driekwart eeuw liedën. Maarschalk Badoglio huiswaarts. Onderkoning maarschalk Badoglio is Sistermorgen op het vliegveld van Asmara geland. Over enkele dagen zal Badoglio rich naar Italië begeven. Volgens den correspondent van Reuter- A.N.P. verluidt, dat Badoglio slechts met Deze smakelijke pastilles voor komen branderige pijnen in de maag, zure oprispingen en opgeblazenheid. Wanneer gij na bepaalde spijzen of dranken last hebt van branderige pijn in de maag. zure oprispin gen of opgeblazenheid, dan duidt dit op een over maat van maagzuur. Digestif Rennie Pastilles nemen het overmatig maagzuur weg, eenerzijds door het te rcduceeren. anderzijds door het aan colloïdale kaolin te binden. Zij bevatten bovendien nog pancreatine en pepsinc, die de spijsvertering krachtig bevorderen. Digestif Rennie Pastilles zijD buitengewoon prettig en gemakkelijk in te nemen. Alles wat ge te doen hebt is na den maaltijd één of twee van deze pastilles op de tong te laten smelten. Iedere pastille is apart ver pakt, zoodat U ze gemakkelijk bij U kunt steken. Digestif Rennie Pastilles zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 35 cent per pakje en f 1.G5 per groot pak. omzetbelasting inbegrepen. Imp. Rowntree Handels Mij.. Heerengr. 209 A'dam. 4021 (Ingez. Med.) kort verlof is gegaan, omdat hij in ver band met zijn leeltijd hij is 65 jaar oud eenigen tijd rust tot herstel van gezondheid behoeft na den vermoeienden veldtocht der laatste maanden in een kli maat, waaraan hij niet gewend was. Hoe wel dit op zichzelf natuurlijk volkomen aannemelijk is, vraagt men zich toch af, in hoeverre de gezondheidstoestand van den maarschalk, dan wel de wensch van Mussolini om Badoglio, den chef van den Italiaanschen generalen staf, als raadge ver bij de hand te hebben, zoo lang het gevaar voor een Europeeschen oorlog nog niet geweken is, den doorslag heeft gege ven tot dit onverwacht vertrek. Zoolang Badoglio afwezig is, zal maar schalk Graziani in zijn plaats optreden als regent van Abessynië. Graziani Is Woens dag per vliegtuig in Addis Abeba op het vliegveld Akaki aangekomen, waar hij hartelijk door Badoglio werd verwelkomd. Nadat zij de eerewacht hadden geïn specteerd reden, de beide legeraanvoerders naar het oude keizerlijke paleis, waar nu het hoofdkwartier gevestigd is. ,Dat Graziani thans een tijdlang de lei ding ln handen heeft, acht men alge meen voor de Italiaansche zaak zeer gun stig, aangezien men in dezen ervaren ko lonialen officier den aangewezen man ziet om den vrede in het land toe herstellen. Hij heeft op dit gebied zijn sporen ver diend als gouverneur van Lyblë, waar hij eveneens te kampen heeft gehad met het verzet van oproerige stammen, die hij vol komen heeft weten te bedwingen. Nog verzet te wachten? Hoewel een gedeelte van de oorspronke lijk bij het naderen der Italiaansche troe pen uit Addis Abeba gevluchte bewoners weer naar de hoofdstad teruggekeerd is en er langzamerhand eenig vertrouwen in geordende omstandigheden begint te ont staan, leeft de bevolking nog ten zeerste onder den indruk van de gebeurtenissen, zoodat allerlei geruchten levendig bespro ken worden. Deze geruchten, die door de Italianen gedementeerd worden, maken melding van moeilijkheden, die de Ita lianen in het-binnenland ondervinden van den kant van eenige vijandige stamhoof den. Ook wordt gesproken over sterke Abes sijnsche troepenconcentraties in de wes telijke provincies, welke op het geschikte oogenblik naar de hoofdstad zouden op- marcheeren en welker voorposten zich misschien reeds in de nabijheid van Addis Abeba zouden bevinden. De Italianen wij zen in verband met deze geruchten op de noodzakelijkheid van scherp optreden daartegen, aangezien dergelijke geruchten onder de inboorlingen onrust zouden kun nen stichten. Het schijnt op grond van deze overweging te zijn geweest, dat Woensdag eenige Europeanen gearresteerd zijn. Overigens geven de Italianen ronduit toe. dat hun veroveringswerk met de be zetting van Addis Abeba nog niet vol tooid is, ook al is de groote oorlog nu voorbij. Zij zijn er zich ter dege van be wust, dat nog moeilijk militair werk te verrichten zal zijn en dat bij de verdere penetratie in het land met guerilla reke ning gehouden zal moeten worden, te meer daar er nog voldoende stammen in het land leven, welker hoofden praktisch nooit een souverein boven zich erkend hebben. Ondanks het feit echter, dat de Italia nen ten stelligste de bovengenoemde ge ruchten tegenspreken, en ze als anti-Ita- liaansche manoeuvres voorstellen, onder nemen hun luchtstrijdkrachten dage- lijksch patrouillevluchten rondom Addis Abeba.' De piloaen verzekeren, dat zij van de zoogenaamde troepenconcentraties niets hebben kunnen waarnemen. De enkele groepen krijgslieden, die her en der in het terrein gevonden werden, zijn terstond uiteen gejaagd. Bovendien zoo voegt men er hier aan toe. zijn de legerautoriteiten, dank zij den voortreffelijk werkenden Ita liaanschen inlichtingendienst zelfs in de verst verwijderde provincies, volkomen over de heerschende stemming ingelicht, zocdat ongerustheid over eventueele ver- singen ongerechtvaardigd en in ieder ge val overdreven ls. De Engelsche en Fransche militairen. De „Times" deelt mede, dat de Italiaan sche regeering aan de regeeringen te Lon den. en Parijs heeft doen weten, dat het thans tijd is de compagnie Britsch-Indi- sche soldaten en de Senegaleesche tirail 4020 Wie van mooie, witte tanden spreefct, denkt aan Cblarodont, de beproefde tand-1 pasta tegen ontsierenden tandaanslag. DE BETERE NEDERLANDSCHE TANDPASTA Per tube 35 e». - Groote tube 60 cf. - Doosjes 20 en 35 et. (Ingez. Med.) leurs uit Diredawa terug te roepen. De Italianen achten zich sterk genoeg de orde te handhaven. Wel mag een legatiewacht van enkele manschappen onder een Europeesch offi cier te Addis Abeba blijven. De regeeringen te Londen en te Parijs houden voeling met elkaar om gezamenlijk hun houding te bepalen. Italiaansche hotels te Addis Abeba. De Italianen zijn te Addis Abeba begon nen met de werkzaamheden voor den bouw van vijftig hotels, waar Italiaansche offi cieren en hun gezinnen zullen worden on dergebracht. Binnenkort hoopt men in de Abessijnsche hoofdstad en in andere ste den te kunnen beginnen met het bouwen van gewone woningen voor Italiaansche ambtenaren en militairen. Electrisch licht is in de voornaamste straten aangelegd. Chili wenscht beëindiging der sancties. President Alessandri heeft bij de opening van de nieuwe zitting van het congres van Chili een rede gehouden, waarin hij ver klaarde dat Chili van meening is dat de sancties tegen Italië zouden moeten wor den opgeheven. Verder zeide de president, dat het uitstel van de rationale reorgani satie van den Volkenbond Chili zou nood zaken andere maatregelen te nemen. Op de aanstaande zitting van den Volkenbond zou men moeten beginnen met zich bezig te houden met de hervorming van het co venant. Na te hebben verklaard, dat de Volkenbond er niet in geslaagd is, zijn voornaamste doelstellingen te bereiken, zeide AUessandri tenslotte, dat de hervor mingen gebaseerd zouden moeten zijn op de reeds aanbevolen grondlijnen: het tege- moetzien van een algemeenen vrede, ge baseerd op regionale overeenkomsten. W. W. Het adres is: Stadhouderslaan hoek Verlengde Tolweg, 's Gravenhage. Het Bureau van Consultatie vergadert eiken Maandag, Dinsdag en Woensdag te 1.30 uur en eiken Woensdagavond te 8 uur in een der lokalen van het gebouw van den Hoogen Raad te 's Gravenhage (Plein). H. M. te L. De plakzegel, die op de kwitantie moet worden geplakt, moet door den opdrachtgever worden betaald. U hebt geen recht op uitkeeringen. Regel de zaak met uw opdrachtgever en sluit desgewenscht een arbeidsovereen komst. Uw werkgever zal moeten storten voor" ongevallen- en ziektewet. 25 JAAR BIJ DE SPOORWEGEN. De heer P. van den Raad. De heer P. van den Raad, thajis woon achtig te Noordwijkerhout, hoopt Zon dag a.s. den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar als arbeider van weg en wer ken bij de Ned. Spoorwegen in dienst kwam. Bij indiensttreding werd hij ingedeeld bij de ploeg Lisse en na drie maanden overgeplaatst naar de ploeg Warmond, waar hij gedurende drie jaar werkzaam was en hierna wederom ingedeeld bij de ploeg Lisse, waar hij gedurende 14 jaar zijn plichten vervulde. In deze periode werd hij tevens bevorderd tot voorman arbeider. De laatste 7 jaar is hij als zoo danig werkzaam in de ploeg Noordwijker hout. Moge hij nog vele jaren zijn plich ten blijven vervullen. Het zal den jubila ris op dezen dag zeker niet aan belang stelling ontbreken! Uitgesproken: G. St. Sanders, bolleiykweeker, Lisse, Rooversbroekpolder. R.-c. mr. C. G. Bijle- veld, cur. mej. mr. D. M. 't Hooft, Adls- meer. Opgeheven wegens gebrek aan actief: O. van Rijn, Katwijk adn Zee; C. J. v. d. Voort, Leiden; Ph. P. v. d. Mey, Hillegom. <- X'ffT-T y," •■'Was l April" ls weer een van die "liierhoudende Hollandsche fUrns, waarin «eerdere landgenooten trachten zich meer tn van een goeden kant te laten zien °P het gebied der zoo moeilijke filmkunst, taarin zij in menig opzicht slagen.zoodat zij él beter kunnen meten met hun "■'enlandsche collega's, die door hun t^oote routine tot nu toe zulk een voor haag hadden. Over deze film, die zich ™Peelt rond de fabrikantenfamilie Vlas man uit Leiden gaven wij vroeger reeds bijzonderheden. Krachten als Joban Kaart, Jopie Koopman, Herman Tholen, Tilly PerinBouwmeester en Jacques Bij- leveld, die hun sporen aan de film reeds verdienden, zijn ditmaal weer in actie: een aardige reeks gebeurtenissen is onder leiding van Detlef Sierck en Jacques van Tol met veel succes opgenomen. - Hier boven Herman Tholen en Jopie Koopman in een der scènes. „MERIJNTJE GIJZEN'S JEUGD" ALS FILM. De opnamen in Filmstad. De plannen om A. M. de Jong's beroem de boek „Merijntje Gijzen's Jeugd" te verfilmen zijn niet nieuw. Reeds ander half jaar geleden heeft Loet C. Bamstijn de filmrechten van dezen populairen roman gekocht van van dien tijd af is de productie van de film steeds een punt van ernstige overweging geweest. Men zal ech ter begrijpen, dat het vervaardigen van een dergelijke fiim geen zaak was, die men zonder langdurige voorbereidin gen ter hand kon nemen. Een literair werk als „Merijntje Gijzen's Jeugd" kan slechts verfilmd worden, wanneer men het met een besef van ernstige verantwoor delijkheid tegemoet treedt en dat deze film aan de allerhoogste eischen zou moe ten voldoen, was een punt, dat bij voor baat vaststond. Het verkrijgen van een draaiboek, dat in overeenstemming zou zijn, met den geest en de sfeer van het boek en dat toch ook in de eerste plaats „film" zou kunnen worden, werd derhalve een dei- belangrijkste onderdeelen der voorberei ding. In den loop der tijden zijn er op filmstad tallooze ontwerp-draaiboeken binnengekomen. Blijkbaar vonden velen de stof uitennate interessant. Helaas was er niet veel bruikbaars bij. Het ontbrak zeker niet aan goeden wil, doch de tech nische kennis, zoowel van draaiboek-con structie als van optische en acoustische filmwetten, bleek niet voldoende. Het was dan ook zeker geen gemakkelijke taak om een boek. dat zijn populariteit voor een groot deel ontleent aan sappige dialogen, subtiele verhoudingen en teere zielecon- flicten, geschikt te maken voor de film: Aan den anderen kant biedt het ook weer zooveel actie en gebeuren, ademt het zoo'n geheel eigen sfeer, dat de opgave voor den filmman wel zeer verlokkend was. Het is echter tenslotte aan de ietter- kundige afdeeling van filmstad gelukt een ontwerp-draaiboek te vervaardigen, dat de basis kon vormen voor verdere be sprekingen. Dit draaiboek was in de eer ste plaats technisch, d.w.z. het bevatte het filmische geraamte met een voorloo- pigen dialoog. De heer A. M. de Jong kon zich hiermede volkomen vereenigen en hij nam de taak op zich om de dialogen en verschillende scenes verder uit te werken. Verscheidene malen werd inmiddels een commissie van „filmkenners" (artisten, letterkundigen, journalisten etc.) geraad- •pleegd omtrent de groote lijn, de sfeer en het karakter van de film, die uit dit draaiboek zou kunnen ontstaan. Er is hierbij gestreefd naar eenvoud en schoonheid, naar een logische ontwikke ling der dramatische gebeurtenissen en een groote afwisseling in beeld en geluid. Nagenoeg alle belangrijke momenten uit „Het Verraad" konden in filmvorm wor den vastgelegd, terwijl ter versterking van de locale kleur en het dramatische contrast in de handeling enkele sce nes uit „Flierefluiter's Oponthoud" mede werden opgenomen. Deze dagen heeft de heer de Jong de laatste hand aan het draaiboek gelegd en men is thans met de voorbereiding zoo ver gevorderd, dat met den bpuw vap ver schillende groote décors onder leiding van architect Wegeriff, kan worden begonnen. De regie van de film zal in handen zijn van Kurt Gerron, die vol geestdrift is om deze film, die in alle opzichten afwijkt van datgene, wat onze industrie tot heden voortbrengt, te realiseeren. Gerron zal als adviseur voor de dialogen en de Bra- bantsche sfeer door den auteur van het boek worden bijgestaan. Omtrent de rolverdeellng zijn nog geen nadere bijzonderheden bekend. Met di verse artisten wordt onderhandeld en het staat vrijwel vast, dat een zeer geschikt jongetje voor den titelrol is gevonden. Zoodra de architect met zijn werk ge reed is (vermoedelijk tegen Pinksteren) zullen de opnamen beginnen. De beide groote studio's op Fiimstad worden volge bouwd, terwijl ook in het prachtige park vele groote décors een plaats zullen krij gen. Men is nu reeds bezig met de voor bereidingen voor het optrekken van de dorpsstraat, waarin men het huls der fa milie Gijzen, de kerk, de school, de pas torie en tal van andere bekende punten uit het boek, zal zien. Vanzelfsprekend zullen ook een groot aantal opnamen in Brabant gemaakt wor den op plaatsen die reeds zijn uitgekozen. „ICH HEIRATE MEINE FRAU". af en toe onderbroken door een product van uiterst sterke kwaliteiten, die daar door als een magneet schijnt te werken op den filmliefhebber en die hij dan 006 De bekende en charmante tooneelspeel- ster Lil Dagover heeft in de filmwereld minstens een even groote naam als de algemeen geliefde Paul Hörbiger, die men hier tezamen vereend ziet in de film „Ich heirate meine Frau", een vroolijk en hu moristisch spel van ongemeene bekoring, ook door de medewerking van vele andere veelgeroemde artisten als Theo Lingen, Kate Haack, Fritz Odemar enz. Een amu sante handeling, geregisseerd door Johan nes Riemann waarborgt weer eenige van die allergezelligste uren, waarbij men alle zorgen van het hedendaagsche leven vol komen schijnt te vergeten! „DE BARRETTS VAN WIMPOLESTREET" De geleidelijk vlietende stroom van films die zich op een behoorlij k, maar daarom toqh zeker niet altijd op een buitengewone aandacht vragend niveau bewegen, wordt Fredric March en Norma Sljearer in „De Barretts van Wimpolestreet". móet gaan zien, omdat men bet andejs lèng betreuren zou de gelegenheid om een dergelijke film ln zich op te nemen, ge mist te hebben. Tot die onvoorwaardelijk de aandacht verdienende films rekenen wij „De Barrets van Wimpolestreet": wij spreken er onze blijdschap over uit, dat deze nu gedurende eenige dagen van de volgende week ook in onze stad vertoond wordt. Want wat een Norma Shearer, een Maureen O'Sullivan, een Fredric March, en een Charles Laughton hier presteeren, in een opvallend nauwkeurig gereconstru eerd milieu uit de vorige eeuw, is van een ongemeene zuiverheid. Het verhaal van den hardvochtigen en schier krankzinnigen tyran Barrett, spe lend in de deftige Wimpolestreet te Lon den in het jaar 1844, die zijn drie dochters verbiedt te trouwen een episode uit het leven van Elisabeth Barrett, een der voor naamste figuren uit de Engelsche letter kunde eindigt met haar vlucht uit de ouderlijke woning. De verfilming van dit spannend gebeuren toont talrijke hoogte punten van regie, spel, inhoud en samen vatting, waaraan de fijnproevers der filmkunst hun hart kunnen ophalen! De bekende roman werd op den voet ge volgd. Het experiment van „verfilmd-too- neel" is een verrassende openbaring ge worden. Het is een ernstig, een dramatisch verhaal, vol van prachtige dialogen maar daartusschen zijn toch ook meerdere luchtige tafreeltjes ingelascht, zoodat nie mand bevreesd behoeft te zijn, tè zware kost te zien. Als eindoordeel zal ieder het moeten toegeven, dat hier een sterk aan het tooneel herinnerende filmkunst van de allergrootste soort bereikt is.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9