Uit den Leidschen Raad. Transpireerende Voeten, PALMOLIVE ZEEP 12V2ct LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 19 Mei 1936 77<k Jaargang e De nieuwe gastarieven aangenomen. Derde Blad No. 23358 'OOiQ vrouwen in Alle landen GEMENGD NIEUWS. Groote Rupsenplaag bij Rosmalen. LAND- EN TUINBOUW. o verzorgen haar schoonheid regelmatigTweemaal daags masseeren zij gelaat en hals met het verzachtende schuim van Palmolive zeep en warm water. Want in elk stuk Palmolive wordt een groote hoeveelheid olijfolie ver werkt: het beste natuurlijke schoonheidsmiddel, dat op lichaamstemperatuur „smelt" en de poriën grondig rei nigt, zonder deze te vergrootcn of de huid te irriteeren. 3878 (Ingez. Med.) punten 3 t/m. 17 werden of z. h. st. goedgekeurd of voor wat de benoemingen betreft, wordt de eerst-voorgedragene ge luren. 18<). Voorstel tot wijziging van de ver ordening op het Verkeer te land. (72) Conform besloten. 19o. Voorstel tot wijziging van de ver ordening op de Straatpolitie (73) Conform besloten. 20o. Vaststelling van het verslag be treffende de verstrekking van schoolkln- derkleeding en -voeding gedurende het jaar 1935. (82) Conform besloten. CONCERTEN. 2lo. Praeadvies op het voorstel van den lieer Groeneveld, inzake beschikbaar stelling van een bedrag voor het doen ge ven van een aantal openbare concerten. (83) De heer GROENEVELD haalt in het lort de geschiedenis nog eens op der con certen, die sinds 1933, toen de raad een besluit nam tot 20 concerten ad f. 40, geregeld zijn ingekrompen zonder raads besluit. Uit de begrooting is de post ge- deel verdwenen. Tien concerten oordeelt spr, te weinig, gelijk nu wordt voorgesteld en hl) stelt voor het aantal op vijftien e brengen, met een inkrimping van vijf desnoods genoegen willende nemen. De VOORZITTER kent zoo'n vaststaand raadsbesluit van twintig concerten niet; slechts incidenteel is voor 1933 aldus be sloten. Met het oog op de financiën heb ben B. en W. in volgende jaren daarvan afgedongen en met het oog op de finan ciën blijft het college ook nu vasthouden aan zijn voornemen van tien concerten. De heer GOSLINGGA is ook van oordeel, dat geen besluit voor altijd is genomen, dat gold alleen voor 1933. Onvermijdelijk oordeelt spr. deze concerten niet en spr. al in geen geval verder gaan dan B. en W. voorstellen. Voorts dringt spr. er op aan, dat de regeling der concerten zal zijn onderwor pen aan de goedkeuring van B. en W. Wethouder VERWEY is zich volledig kvust van de financieele toestanden, doch Kor de kunst doet de gemeente hier vrij- wl.niets. Voor dit jaar wil spr. het voor- fel Groeneveld wel aanvaarden, toegevend q'. misschien eens deze subsidie geheel <1 moeten worden ingetrokken. Practisch ier dit voor, dat de corpsen in plaats 03 één dan twee concerten zullen kunnen gren, een steun, die de vereenigingen hrd noodig hebben. De heer GROENEVELD wil toegeven, cat het besluit van 1933 niet erg duidelijk ras, doch hoe konden B. en W. in 1934 en '35 deze concerten doen geven zonder aadsbesluit? Dat is toch tegenstrijdig? Moet spr. dan ieder jaar een voorstel toen om concerten te doen geven? Wil men van Leiden geen onbewoonbaar dorp maken dan kunnen deze toch niet gemist worden. De heer DE REEDE waardeert het voor del van B. en W. dat tenminste iets geeft. Waarom nu direct weer uitbreidingsvoor- stellen in de omstandigheden, waarin de stad verkeert? Spr. zal geen stap verder eaan den B. en W. voorstellen. De heer v. WELZEN oordeelt de kleine uitgave voor vijf concerten meer volkomen verantwoord. Het is z.i. nog wel het uiterste minimum. De heer GOSLINGA is verbaasd over de houding van den wethouder. In de stuk ken blijkt niets van een minderheid in B. en W.En nu aanvaardt de wethouder Plotseling het voorstel van zijn partij- Moot, Spr. wil die houding scherp critl- seeren. De VOORZITTER zegt, dat de heer Groeneveld ieder jaar een voorstel kan Joen, 't zij voor één of meerdere jaren. In 1933 is slechts voor dat jaar besloten. Ten onrechte becritiseerde de heer Gos- hn?a den wethouder, die zich zijn houding in den raad volledig had voorbehouden. De gelden voor de concerten in 1934 en 35 zijn door den raad gevoteerd. De heer GROENEVELD: Jawel, achteraf! Het voorstel Groeneveld wordt verwor pen met 1615 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de h^er v. Weizen. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.st. tangenomen. ZIEKENFONDSEN. 22o. Voorstel inzake voortzetting van de met de te Leiden werkende zieken- jondsen aangegane regeling, betreffende net verleenen van een reductie op de zie kenfondspremie aan ondersteunden. (84) De heer GOSLINGA vraagt of het wel wfstandig is een raadsbesluit achteraf te wijzigen in voor de gemeente ongunstigen ®h en nog wel met terugwerkende kracht. het wel raadzaam dan aldus voort te taan? Hoe hoog worden de uitgaven dan '■aagt spr. Is het niet beter plaatsen als «otterdam te volgen en zich hiervan terug ^trekken. Kan de zaak nog niet in de WMmissies van Bijstand nader onder de worden gezien? vaw v d. KWAAK steunt de vragen an den heer Goslinga, daar de genoemde "rats niet duidelijk zijn, .too uder v- STRALEN geeft een over- uont van den gang van zaken. Het aan- Her doktoren zou bij onveranderd S en te hoog worden en zij zouden (et langer willen medewerken. De ge ënte zal pl.m. f. 2000 meer hebben te 'agen: f. 25.000 in totaift voor 't afgelop- bii Btoot sociaal belang Is hier- 9 betrekken, terwijl een andere uitgaaf ten iL 15'0®° van M-H. wegvalt. Een zich *™gtrekken zou z.i. de gemeente nog kn u n met minder baat. opr. heft geen bezwaar tegen het hooren „v.temmissie, doch dit is ook niet ge laten V°ris 'aar en daaTOm thans nage- De heer GOSLINGA dringt nog eens aan 2»Jfn ,commissarieel onderzoek. Dezie is dit z.i. wel waard. nZt ter WILMER steunt dit laatste, «SS de heer KOMIJN. "«houder v. STRALEN aanvaardt dit. •J' 'oorstel wordt aangehouden. heer GROENEVELD vindt het toch i vreemd dat de heeren Goslinga en Wilmer een erkenning der commissies vragen, terwijl zij vorig jaar geen critlek in dien geest deden hooren. Is dat omdat er nu een andere wethouder is? Spr. heeft geen bezwaar de zaak alsnog commissarieel te maken doch de termijn is al verstreken! CRISISSTEUN B. 23o. Praeadvies 00 het voorstel van den heer Schoneveld om het verstrekken van aanvullenden steun aan ondersteunde werkloozen op te dragen aan den Gemeen telijken Dienst voor Sociale Zaken, (85) De heer SOHONEVELD oordeelt de aan gevoerde bezwaren overdreven, zooals spr. uitvoerig uiteenzet, 't Is z.i. meer een for- meele dan een principieele kwestie. Spr. handhaaft vooralsnog zijn voorstel. Wethouder v. STRALEN verwijst naar het oordeel der Commissie en van den directeur van den Dienst voor Sociale Zaken. Elders wordt ook zoo gehandeld als hier wordt voorgesteld. Spr. zet de bezwa ren tegen het voorstel Söhoneveld nog eens nader uilteen. Het voorstel-Schoneveld wordt verworpen met 21'10 stemmen. Voor de heeren Eikerbout, v. d. Reyden, Tobé. v. d. Kwaak. Lombert, Wilmer, Bee kenkamp, v. Weizen, v. Rosmalen en de vorosteller. DE RIJNBRUG. 24o. Voorstel om het maken, leveren en bedrijfsvaardlg stellen van den ijzeren bo venbouw van de Rijnbrug, met bewegings inrichting c.a., ondershands op te dragen aan de N.V. Hoilandsche Constructiewerk- plaatsen, alhier, in samenwerking met de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij N.V., alhier. (58) De heer GOSLINGA vraagt, wanneer de onderbouw wordt aanbesteed. De heer ROMIJN zal zich niet verzetten, doch heeft toch eenige aarzeling tegen zulke onderhandsohe aanbestedingen, waarmede men z.i. voorzichtig moet zijn. Wethouder SPLINTER kan dit laatste onderschrijven. Er was hier een bijzonder geval aanwezig. Den heer Goslinga zegt spr., dat bestek en teekeningen grootendeels gereed zijn. Vermoedelijk zal 2e helft van Juni aanbe steding plaats hebben. Conform wordt dan besloten. DE GASTARIEVEN. 25o. Voorstel: a. tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst met de gemeente Oegstgeest, betreffende de levering van gas in die gemeente door de Stedelijke Gasfabriek te Leiden; b. tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst met de gemeente Oegstgeest, betreffende de levering van electriciteit in die gemeente door de Stedelijke Electriciteitsfa- briek te Leiden. (70) Conform besloten. 26o. Voorste] tot wijziging van de ver ordening betreffende de levering van gas door de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit en tot wijziging, in verband daarmede, van de begrooting der Gasfa briek, dienst 1936. (71) De heer TOBÉ meent, dat de bezwaren tegen de onlangs aanvaarde tarieven deze waren, dat de regeling niet duidelijk ge noeg was. Dientengevolge ontstond zoo'n verzet, dat B. en W. voelden terug te moe ten en vandaar nu de nieuwe voorstellen. Doch als het publiek het vastrecht niet wil, waarom dit dan gehandhaafd? Van daar zijn voorstel dit te doen vervallen. Verder verdedigt spr. een verlaging van den gasprijs en hij dient een voorstel daartoe in. De heer DE REEDE oordeelt het gebruik van gas voor verwarming nog behoorlijk trots alle concurrentie. Het is heusch nog niet te laat om het verloren afzetgebied terug te winnen. Er was een tijd, dat de fabrieken niet toegankelijk waren voor ge gronde critiek, doch daarin is verbetering getreden; het woord „service" wordt daar nu ook begrepen. Ook de tarieven-politiek was eens hinderpaal voor gas-gebruik. Ze kwamen altijd achter de zaken aan! Ook nu blijkbaar weer, nu alleen een vereen voudiging wordt voorgesteld van de hope loos verwarde voorstellen van Jan. j.l. Spr. zal zelf geen voorstel doen inzake de tarieven, daar hij de gevolgen niet ken overzien en spr. zal met het voorstel Tobé ook niet meegaan, als B. en W. dat niet aanvaarden. Spr. doet echter een voorstel om B. en W. zoo snel mogelijk een onderzoek te doen instellen naar de mogelijkheid van con- curreerende gastarleven en daarover te rapporteeren. Het motief, dat men het geld niet kan missen, wordt opgewogen door anders slecht gaande fabrieken. Wat heeft men dan? Nog minder! De heer KESSING oordeelt het verstan dig over de tarieven thans zoo weinig mogelijk te zeggen. Zulks in 't belang der fabrieken. Het vastrecht was z.i. geen bezwaar, wel het betalen van meterhuur en dat laatste wil de heer Tobé juist weer invoeren. De tarieven Tobé zijn bovendien nog onvoor- deeliger, berekent spr. Hij zal zich met diens voorstel dan ook niet vereenigen. Ai het rumoer rond de tarieven was z.i. te vermijden geweest. De heer v. ECK noemt teleurstellend de uitlating dat de voorstellen van B. en W. niet in staat zijn om 't gebruik te stimu- leeren. Het financieel belang der gemeente eischt iets anders dan het zuivere fabrieks- belang, daarin schuilt de oorzaak daarvan, meent hij. Spr. heeft geen bezwaar tegen een on derzoek als de heer De Reede wil, doch dit stuit z.i. practisch op het gemeentebelang! Dat de bezwaren van het publiek onge grond waren, moet spr. betwisten. Er is niet voldoende rekening gehouden met de petroleum-prijzen en het publiek werd schichtig, doordat men niet precies alles begreep. De bezwaren bleken zelfs grooter dan zijn fractie vreesde, alhoewel zij ten slotte medewerkte, nadat haar verbete ringsvoorstellen waren verworpen, die een redmiddel zouden zijn geweest. Er is niet voldoende contact met de ge bruikers, klaagt spr. en hij zag die gaarne Ingeschakeld. Voorstellen daaromtrent zal hij echter nog niet doen. Laat men de mogelijkheid daarvan eens bestudeeren. Meterhuur of vastrecht is practisch het zelfde, hij zal de voorstellen Tobé dan ook niet steunen. De heer ROMIJN ziet er geen kwaad in, dat het publiek weet, dat door de tarieven geld in de kas der gemeente komt, m.a.w. dat wij in de prijzen indiricte belas tingen betalen! Zulks in 't gemeentebelang. Spr. had gaarne van B. en W. nadere cijfers gezien over het opvangen van de f. 50.000, door deze voorstellen geëischt. De heer MANDERS had graag een gelei delijk afwijkend tarief gezien, doch in de plaats daarvan ls weer een tarief a en b gesteld, hetgeen een speculatief karakter draagt. Dat laatste wordt ondervangen door de voorstellen Tobé, doch deze zijn duurder en daarom zal hij die niet steunen. De heer ELKERBOUT oordeelt de nu ingediende voorstellen slechts een geringe verbetering, doch hij zal zich niet verzet ten, daar althans getracht wordt de ont stemming weg te werken. De voorstellen Tobé zal hij niet steu nen. daar ze duurder komen, wel de motie de Reede. De heer v. WELZEN zal meegaan met de voorstellen van B. en W. De VOORZITTER is het geheel eens met de heeren Tobé en Hessing, dat het het beste ls, om over de tarieven niet breedvoerig te zijn, daarvoor is de raad de plaats niet. Er is misgetast met de tarieven van Januari, dat staat vast, al is nog de vraag, of de fout is aan de voorstellen dan wel aan de burgerij. Maar het effect der goede bedoeling was in leder geval mis en daar om moest Veranderd worden. De motie de Reede is voor de directie heel eenvoudig. De tarieven zijn hooger dan noodig is, daarin zit een belasting object voor de gemeentekas! Dat rijmt zich moeilijk tezaihen. Het voorstel de Reede komt z.i. meer bij de begrooting. B. en W. willen het voorstel wel bezien, doch zij zien het nut thans niet in. Wat betreft het verlies van f. 50.000, straks zal blijken, of dat wordt inge haald of niet. Zoo niet, dan zal de be grooting niet kloppen Missen kunnen wij het bedrag niet. De voorstellen Tobé hebben iets aan trekkelijks door haar eenvoud, doch ko men voor het publiek duurder. Vastrecht of meterhuur komt practisch op hetzelfde neer en het eerste verdient z. i. nog de voorkeur. Hoeveel betaalt men niet door zonder er gebruik van te hebben gemaakt als telefoon, huishuur bij vacanties etc! De heer TOBé oordeelt het hier de plaats niet voor uitgebreid tarieven-debat en trekt zijn voorstellen terug. De voorstellen van B. en W. worden z. h. st. aangenomen. De heer DE REEDE zal tezijnertijd op zijn voorstel terugkomen dat hij voorloo- pig intrekt. De interpellaties worden aangehouden tot volgende zitting.ft, RONDVRAAG. De heer COSTER klaagt dat vele auto mobilisten in plaats van gebruik te ma ken van het parkeerterrein, hun auto's stallen voor cafetaria en elders zonder van die gelegenheden gebruik te maken. Voorts vraagt hij de mogelijkheid van anti-gaskelders bij den bouw van het Stadhuis onder de oogen te zien. Hierna 6 uur sluiting. Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bij Apotih. en Drogisten. 3878 (Ingez. Med.) ONGELUK MET EEN SCHIETMASKER. Slagersknecht gedood. Gisteren was de 23-jarige slagersknecht J. W. in de slagerij van Swank te Oud- Beyerland bezig met het slachten van een varken. Plotseling hoorde men een knal, waarna men den man op den grond vond liggen. Het schietmasker was afgegaan en de kogel was hem in het hart gedrongen. De onmiddelliik ontboden arts kon slechts den dood constateeren. Vad. o BRANDEN. Zondagavond om ongeveer kwart over 11 uur werd de brandweer te Princenhage gealarmeerd voor een brand te Beek, onder die gèmeente. Een stroomijt, staande bij de boerderij van den landbouwer Franken stond in lichterlaaie. Dank zij den gunstlgen wind en het spoedig ingrijpen van de brand weer bleven de gebouwen gespaard. Om ongeveer één uur werd de brand weer opnieuw gealarmeerd voor een ult- slaanden brand in de boerderij van den landbouwer Schakl in den Verloren Hoek, eveneens onder de gemeente Beek. Ook hier was de brandweer spoedig ter plaatse, doch schuur, woonhuis en stal stonden reeds geheel in vlammen, zoodat aan blusschen niet te denken viel. Groote zorg evenwel vercischte een tweetal boerde rijen, met riet gedekt, welke op eenigen afstand van het brandend perceel ston den en die door een vonkenregen met brand werden bedreigd. Ruim 400 meter slang moest door korenvelden en bouwland worden gelegd om water te bereiken. Het vlotte echter keurig en spoedig kon water worden gegeven, zoodat de beide bedreig de boerderijen konden worden behouden. De andere brandde totaal af. Te Serooskerke (Walcheren) is de land- bouwschuur van J. de Visser Bzn. in vlammen opgegaan, tengevolge van het ontbranden van een kunstmoeder. Onge veer 200 kuikens kwamen daarbij om het leven. De brandweer wist de aangrenzen de woning te behouden. (Msb.) DE STREEK WORDT KAAL GEVRETEN'. GEVAAR VOOR DE VOLKS GEZONDHEID AANWEZIG? Op den rijksweg Nijmegen—'s Hertogen bosch. van Rosmalen tot Schaik. een af stand van ongeveer 25 K.M.. heeft men, naar het Hbld. meldt, zeer te lijden van een rupsenplaag die groote afmetingen heeft aangenomen en een ware bezoeking voor de omgeving vormt. Enkele dagen geleden is het .begonnen toen de eerste rupsen zich vertoonden. Het aantal vermeerderde gestadig en thans is het zóó erg. dat deze weg feitellik onbe gaanbaar is door de rupsen, welke erover kruipen en door auto's en andere voertui gen tot een onsmakelijke bruine brij ge reden worden De verwoestingen die de dieren aan de boomen en de veldgewassen aanrichten, zijn zeer groot. Vele eikenboo- men. die pas in blad gekomen zijn. zijn kaal gevreten. Veldgewassen worden over groote oppervlakten verslonden en alle pogingen om deze plaag te bestrijden falen. De menschen hebben het dan ook maar opgegeven en trachten hun huis zoo veel mogelijk tegen de indringers te be schermen. Doch al deze pogingen hebben maar matig succes. Zoodra een deur of een raam maar een oogenblik openstaat, komen de rupsen binnen. Zelfs door de schoorsteenen trek ken de dieren de woningen binnen, zoodat de bewoners des nachts herhaaldelijk wak ker worden door de massa's rupsen, welke hun slaapvertrek ziin binnengedrongen en een. heftige ieuk veroorzaken. Maar daar bij blijft het niet. In de meeste dorpen is nog geen waterleiding; daar betrekken de inwoners hun drinkwater uit putten, die zich bii hun woning vaak onder een boom, bevinden. Bii massa's vallen de rupsen daarin waardoor het drinkwater onbruik baar wordt. Men vreest dan ook gevaar voor de volksgezondheid. Automobilisten die passeeren. moeten de raampjes van hun wagens gesloten hou den, ten einde te voorkomen, dat zij in een oogenblik onaangenaam gezelschap heb ben. Ongeveer zes iaar geleden heeft deze streek ook van een rupsenplaag te lijden gehad, echter niet in die mate als thans het geval is. Men heeft destijds door tus- schenkomst van Staatsboschbeheer de nes ten vernietigd en men had hoop. dat er voorgoed een einde aan zou zijn gemaakt. Toen eenigen tijd geleden de sporen van een naderende rupsenplaag ziin gevonden, heeft men er onmiddelliik werk van ge maakt. door Staatsboschbeheer er van in kennis te stellen. Men maakte een raming, zoo wordt ons thans medegedeeld, voor de verdelging der rupsen: het bleek, dat er een bedrag va.n f. 4000 mee gemoeid zou zijn. Daarom heeft men er van afgezien. Nu de plaag zoo uitgebreid is. als od het oogenblik. zal de strijd niet meer baten: het is volkomen hopeloos er aan te begin nen en het laat zich aanzien, dat binnen enkele dagen groote vakken van den rifks- weg Nijmegen—'s Hertogenbosch een vol komen doodsch en wintersch aanzien zul len vertoonen. o VROUW UIT HET RAAM GEVALLEN EN GEDOOD. Een tragisch ongeluk heeft gisteravond omstreeks half negen de Dapperbuurt te Amsterdam in beroering gebracht. De 58-jarige weduwe van Neerden. ge boren Panhaak. was bezig waschgoed te drogen te hangen aan iizerdraden. die be vestigd waren aan een rek voor de ramen van de achterzijde van het door haar be woonde perceel 2e van Swindenstraat 104. Hierbij schijnt de vrouw het evenwicht te hebben verloren want plotseling hoorde haar 22-jarige zoon. die in de voorkamer zat. een gil en een slag en toen hij naar achteren liep om te zien wat er gebeurd was. was ziin moeder verdwenen. Hii keek uit het raam en zag tot ziin groote ont steltenis dat zii met het gezicht voorover badend in haar bloed op het plaatsje van de benedenburen lag uitgesterkt. Hevig ontstelde buurtbewoners snelden toe en politie en medische hulp was spoedig ter plaatse. Het bleek dat de schedel van de oude vrouw was verbrijzeld en dat zii bijna onmiddellijk dood moet zijn geweest. ■o- DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Te de Bilt had op den Utrechtschen weg ter hoogte van het bureau van politie een ernstige aanrijding plaats tusschen een auto en een wielrijder Een zekere heer S. kwam per riiwel van den Soestd. weg ge reden en stak den Utrechtschen weg over om op het rijwielpad te gaan rijden. Op datzelfde moment kwam vanaf Zeist met groote sr»'heid een cersonenauto gereden, bestuurd door den heer v. 't H die den overstekenden wielrijder aanreed. Deze werd geschept en oo den weg gewornen. waar hij bloedend bleef liggen. Na ter plaatse door de doktoren Lette en Nan- ninga te zijn verbonden, is hli in zeer ernstigen toestand overgebracht naar de Neurol, kliniek te Utrecht. MOTOR TEGEN AUTO GEREDEN. Gisteravond is te 9.20 uur op den straat weg DelftOverschie in de gemeente Delft een motor met zijspan tegen een personen auto gebotst. De eenige inzittende van de auto kwam er ongedeerd af, doch de beide berijders van de motor zijn met been- kwetsuren resp. naar het r.k. ziekenhuis en het gemeenteziekenhuis te Delft over gebracht. o BUITENLANDSCH GEMENGD. FAMILIEDRAMA. Te Wismar bij Giessen (Duitschland) ia een afschuwelijk familiedrama gebeurd. L. Prinz, die kort geleden door eigen schuld zijn betrekking verloren had, heeft eerst zijn vrouw, daarna zijn beide dochters van 16 en 12 jaar vermoord en ten slotte zich zelf opgehangen. o EEN VROUWENMOORDENAAR GEARRESTEERD. De politie te Roednitz, een stad welke ten Noorden van Praag is gelegen, heeft een 24-jarigen jongeman gearresteerd, Stepanek genaamd, die bekend heeft twee vrouwen vermoord te hebben. Twee andere vrouwen heeft hij eveneens getracht te dooden, doch hij is er slechts in geslaagd haar ernstig te verwonden. Op alle vragen naar de motieven voor deze wandaden heeft Stepanek slechts geantwoord, dat hij de vrouwen heeft ge dood, zonder te weten waarom. De moordenaar heeft zijn slachtoffers in zijn tuin begraven. Hij zal waarschijnlijk aan nog meer moorden schuldig worden bevonden, want de omgeving van Roednitz werd den laatsten tijd herhaaldelijk opge schrikt door een geheimzinnigen wielrij der, die op vrouwen schoot en steeds aan iedere achtervolging wist te ontkomen. o MELAATSCHEN MAKEN AMOK. Een zestal melaatschen is te Manilla uit liet leprozenhuis ontvlucht na zeven be wakers te hebben gedood. De lepralijders vermoordden vervolgens vier visschers en scheepten zich in aan boord van een mo torboot, waarmede zij zich naar de nabu rige eilanden begaven. Hier joegen zij de bevolking grooten schrik aan en plunderden zij verschillende winkels, waarna ze weer zee kozen. De gouverneur heeft bevolen, dat jacht op hen wordt gemaakt. o BRAND IN DE UNIVERSITEIT TE LEUVEN. Schade in het chemisch laboratorium. Gisteren is brand uitgebroken in het chemisch laboratorium der universiteit te Leuven. De blussching werd bemoeilijkt doordat zich voortdurend ontploffingen voordeden. De schade in het laboratorium is vrii groot. Gelukkig waren bii het uit breken van den brand geen studenten in het gebouw. o TWEE PERSONEN DOOR ONWEER GEDOOD. Doordat te Washington een circustent door een onweersbui werd getroffen, ziin twee personen om het leven gekomen. De tent was bezet met 16.000 toeschouwers. Het kapitool werd eveneens door den bliksem getroffen, doch schade werd niet aangericht. ONDERHANDSCHE VERPACHTING VAN 34 BOERDERIJEN IN DE WIERINGERMEER. In navolging van voorgaande jaren is ook thans wederom een prospectus ver schenen inzake de onderhandsche ver pachting van boerderijen in den Wierin- germeer. De uitgifte zal dit jaar 4 akker bouw, 18 gemengde en 12 weidebedrljven omvatten. Daarnaast werden reeds 9 ak kerbouwbedrijven in pacht toegezegd aan bedrijfsleiders, die aan het in cultuur brengen van den Wieringermeer hebben deelgenomen en op dien grond voorkeurs recht konden doen gelden, zoodat dit jaar 43 bedrijven omvattende een oppervlakte van circa 1500 h.a., zullen worden ver pacht. In 1934 werden 46 bedrijven met een oppervlakte van 1800 h.a. uitgegeven, terwijl in 1935 67 boerderijen ter gezamen lijke grootte van 2700 h.a. werden ver pacht. Wanneer de verpachting van dit jaar haar beslag zal hebben gekregen zul len derhalve 6000 h.a. of 1/3 gedeelte van het totale in de Wieringermeer beschik bare cultuurland bij particuliere landbou wers in gebruik zijn. De resteerende oppervlakte blijft als groot-bedrijf in exploitatie, bij de land- bouwcultuurmaatschappij „De Wieringer meer", tot wederom een gedeelte geschikt voor verpachting zal worden bevonden. Er worden n.l. geen gronden aan particulieren in handen gegeven, alvorens is gebleken, dat daaraan geen noemenswaardig risico voor de pachters meer verbonden is. In de eerste jaren van het in cultuur brengen zijn verrassingen op de jonge zee- gronden niet uitgesloten, waarom dez# zooveel mogelijk worden opgevangen doof den Staat.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9