Demonstratie voor den Vrede RADIO STUK - IDECO MAAKT LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 19 Mei 1936 Minister Colijn spreekt te Den Haag ITALIË PACIFICEERT ABESSYNIE. UIT DE OMSTREKEN. AGENDA. In het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's Gravenhage, dat vrijwel ge heel gevuld was met belangstellenden, heeft gisteravond de vereenlglng voor Vol kenbond en Vrede ter gelegenheid van den Volkenbondsdag een openbare bijeenkomst gehouden, waarin als sprekers optraden minister Colijn en het Tweede-Kamerlid mr. A. M. Joekes. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de ministers De Graeff, Oud, Deckers en Sllngenberg, staatsraad mr. Limburg, eenl- ge leden van het corps diplomatique en verschillende Kamerleden. Na een kort openingswoord van den voorzitter van het hoofdbestuur der vereeniglng, mr. J. C. A. Everwijn. was het woord aan minister Colijn, die bij het verschijnen op het po dium met een hartelijk applaus werd be groet. Rede dr. H. Colijn. Spreker begon met er op te wijzen, dat over den Volkenbond en de daarmede sa menhangende vragen een groote begrips verwarring heerscht. Het valt niet ontkennen, zeide spr., dat degenen, die een lnnerlljken afkeer van den Volkenbond hebben, den wind in de zeilen hebben gekregen. Bovenal het Jam merlijk falen van den Volkenbond bij som mige gebeurtenissen in den laatsten tijd heeft hun prognose tot op zekere hoogte gerechtvaardigd. Dit is op zichzelf te overkomen, omdat teleurstellingen nu eenmaal onvermijdelijk waren. Uit en te na is door de nuchteren onder ons, die overigens van harte den bond genegen waren, de leer gepredikt: verwacht er niet te veel van, span uw ver wachtingen niet te hoog, de bond kan niet meer geven, dan zijn leden hem toestaan te doen. Er waren er, die het kind reeds een marathonrace wilden doen opvoeren, voordat het nog loopen bulten' de kinder box had geleerd. Dat waren de gevaarlijke vrienden van den bond, want nu de zicht bare ontgoocheling hunner visioenen kwam, nu vallen juist zij licht ten prooi aan de oorblazlngen van hen, die met zekere emphase zeggen: „Ik heb het je wel gezegd". Tot degenen, die thans slechts smalend over den Volkenbond weten te spreken en zelfs aanbevelen, om er ons maar dadelijk van los te maken, stelde spreker de vraag: wat is het alternatief? De vrijwel ongebroken eenheid in het statenstelsel van Europa, die bij de eeuwenwenteling omtrent 1300 nog be stond, ls in de daarop volgende 3 eeuwen geleidelijk teloor gegaan. Wil men nu weer naar dien tijd terug? Ook nu, ln onzen tijd, met zoo geheel gewijzigd wereldbeeld en met zoo tot on herkenbaar toe veranderde potentalltelten op het gebied der oorlogvoeringen? Moet men dan alle pogingen tot het verwerven eener internationale rechtsorganisatie, tot gemeenschappelijke verzekering van el kanders veiligheid, maar opgeven? Alle hoop daarop laten varen? Voor een antwoord bracht spreker eerst r.og eens de preambule van het handvest van den Volkenbond in herinnering; ter bevordering van de internationale samen werking en ter verwerving van Internatio nale vrede en veiligheid verbinden de sta ten zich om de verplichting te aanvaarden, niet hun toevlucht te nemen tot l^et voe ren van oorlog, om hunne wederzljdsche verhoudingen te baseeren op eer en recht, om de Internationale rechtsregelingen ten grondslag te leggen voor hunne gedragin gen jegens anderen, om rechtvaardigheid te betrachten jegens elkander en om alle gesloten verdragen met angstvallige nauw gezetheid na te komen. Spreker vroeg, wanneer men zegt dat er van al die fraaie beginselen niets ls te recht gekomen: is men dan bereid, deze grondregelen voor het statenverkeer geheel prijs te geven? Zoo neen, meent men dan dat de toepassing daarvan bevorderd zal worden door de afwezigheid van een col lectief orgaan, dat in het leven werd ge roepen om te waken voor de handhaving van die regelen? Ook hierop verwachtte spreker geen toestemmend antwoord. Maar wat blijft er dan over? Den Volkenbond ln zijn huldigen vorm geheel doen verdwijnen en dan van nieuw aan weer beginnen met den opbouw van wat anders? Die oplossing zou toch van weinig practlschen zin ge tuigen en dient reeds daarom terzijde te worden gesteld. Wel is volgens sommigen de bond reeds ter ziele, maar daarbij doelt men toch meer op zijn zedelijke beteeke- nls dan op zijn formeel bestaan. We moe ten thans afwachten, het hoofd koel hou den en nadenken over mogelijke wijzigin gen in het handvest, die de werkzaam heden van den bond op meer reëelen grondslag zullen kunnen vestigen. Het ligt niet op sprekers weg thans de daarbij te volgen richting aan te geven. Al dadelijk is hier weinig te bereiken als het initia tief niet van een der groote machten uit gaat en al ware dit anders, dan nog zou een Nederlandsch regeerlngspersoon het probleem langs anderen weg aan de orde moeten stellen dan vla een vergadering als deze. Zeker zal zulk een herziening groote moeilijkheden opleveren, maar het alter natief ls zoo afschrikwekkend, dat een uit weg moet worden gevonden. Rede mr. Joekes. Vervolgens sprak mr. Joekes, die erop wees, dat niet van prijsgeving en verzwak king van den Volkenbond heil kan worden verwacht, maar in versterking ervan en in aanvulling van de leemten. De terugkeer in den Volkenbond van de landen, die daaruit zijn getreden en de toetreding tot den bond van de groote Amerikaansche republiek blljve het doel, waarop het streven ls gericht. In den loop van zijn rede bracht de heer Joekes dank voor hetgeen de leden der Nederlandsche ambulance in Abessynlë hebben gepresteerd, welke woorden door de vergadering met luid applaus werd onder streept. De verdere avond werd gevuld met zang door mevrouw Maria Last, aan den vleugel begeleid door Hans Schouwman, en met het vertoonen van de film „Vergeten mannen", een documentaire film van den wereldoorlog 19141918. De talrijke terechtstellingen van inlan ders ln de afgeloopen dagen bij groe pen van 40 tot 50 werden ze met machi negeweren neergelegd vinden hun oor zaak ln de omstandigheid, dat de Ita lianen er nog niet in geslaagd zijn een einde te maken aan de strooptochten van de z.g. Shifta's, die over het algemeen goed gewapend en ruimschoots van mu nitie voorzien zijn, doordat zij op hun te rugtocht van het front de beschikking kregen over de legervoorraden en nog vlak voor de bezetting van Addis Abeba het keizerlijk arsenaal geplunderd hebben. Onder de doodgeschotenen bevindt zich ook de reusachtige parasoldrager van den Negus, tamboer-majoor Balahoe. Deze 2 meter 30 lange inlander werd, verdacht van spionnage en plundering, ter dood veroordeeld.' Balahoe was in 1934 door Haile Selassie ontdekt toen hij zich in Addis Abeba voor het sjillot of opperste gerechtshof te verantwoorden had wegens een uit jaloezie gepleegden moord. Toe vallig presideerde Haile Selassie zelf de zitting. De Negus werd zoo getroffen door 'smans uitzonderlijke lengte, dat hij ter stond de vereischte duizend thaiers bloed geld voor de nagelaten betrekkingen four neerde en Balahoe benoemde tot zijn offl- cieelen parasol-drager. Later stelde hij hem nog aan tot tamboer-majoor bij de keizerlijke kapel. Het voortduren van de plunderingen en gewelddaden der Sjlfta's wordt door de Italianen niet beschouwd als een poging tot het plegen van verzet, maar als een gevolg van het ontbreken van een gere geld bestuur in de nog niet bezette ge- biedsdeelen. Niettemin heeft men den in druk, dat de uiterste strengheid, waar mede tegen de Sjifta's, die ln handen der Italianen vallen, wordt opgetreden, wel degelijk ook de bedoeling heeft te dienen als afschrikwekkend middel tegen het vormen van benden vooral daar een uit gebreide actie der Italianen in den eerst- volgenden tijd, tengevolge van het regen seizoen onmogelijk zou zijn, en het dus nuttig geacht wordt er voor dien al de schrik in te jagen. Nog in den loop van deze week zal de eerste Italiaansche krant in Abessynlë verschijnen, gedrukt in de keizerlijke drukkerij in Addis Abeba. Doel van dit blad is naast de reeds in enkele plaatsen opgerichte Italiaansche scholen een cul- tureelen band tusschen Italianen en in boorlingen te scheppen. Voorts is bericht ontvangen, dat maar schalk Badogllo een studie-commissie heeft ingesteld voor de territoriale en mi litaire indeeling van het land. Deze com missie zal ln de eerste plaats voorstellen aioeten uitwerken voor den aanleg van BREESTRAAT No. 121 LEIDEN TELEFOON No. 2662 8888 (Ingez. Med.) militaire steunpunten, het traceeren van wegen enz. Intusschen wordt de opsporing en inza meling van wapens krachtig voortgezet. Er zijn voor de bevolking draconische straffen gesteld, op het wapenbezit en er wordt 'n scherp onderzoek ingesteld naar verborgen wapenvoorraden. Volgens Ita liaansche mededeelingen heeft men in Addis Abeba tot dusverre 7853 geweren, 156 mitrailleurs, 51 kanonnen, benevens enorme voorraden munitie, benzine enz., in beslag genomen. In het gebied van Har- rar zijn 9000 geweren, 140 mitrailleurs, 117 kanonnen, 200 bajonetten en groote voor raden munitie, levensmiddelen en benzine in handen der Italianen gevallen. De Negus nog deze week naar Europa? De Negus zal, naar men meent, Woens dag of Donderdag uit Jeruzalem naar Europa vertrekken, met een talrijk gevolg. Bottai gedecoreerd. Maarschalk Badogllo heeft gisteren ma joor Bottai, gouverneur van Rome en te genwoordig van Addis Abeba, met een zilveren medaille gedecoreerd, als beloo ning voor zijn groote verdiensten en voor de wijze waarop hij in Februari aan het Noordelijk front zijn compagnie uit een hachelijken Abessijnschen aanval heeft weten te bevrijden. Eerste uniform aan een Abessijnsch fascist overhandigd. De fascistische organisatie van de jeugd van Abessynië is begonnen met het over handigen van een uniform aan een jeug dige inwoner van Addis Abeba, als lid van de „Abessijnsche jeugd van den lictor". Volkstelling te Addis Abeba. De Italianen zijn begonnen met de voor bereiding van een telling der Europeesche cn lnheemsche bevolking van Addis Abeba. AALSMEER. De Bloemenhandel. Nu alles in de natuur, onder den invloed van het heerlijke zomerweer, zich in weelde baadt en het een lust ls buiten te toeven om bloem en plant te beschouwen, is het voor den afzet "an snijbloemen eigenlijk wel zeer ongeschikt. Tóch staat men zeker verbaasd als met hier dagelijks den aan voer van legio producten aan de vellingen ziet, dat hiervoor steeds meer afzet kan worden gevonden, al is het dan ook voor een belangrijk deel tegen zeer lage prijzen. Vooral de straathandelaars zien kans, ge regeld flinke hoeveelheden bloemen, vooral ln de omliggende steden, te plaat sen en daarnaast de kleinere exporteurs, die per auto in ruimen omtrek steden en dorpen afwerken. Hier te lande ls onge twijfeld het bloemengebrulk gelukkig wel zéér toegenomen. Dot blijkt uit de massa's, welke alleen reeds hier worden verhan deld. Wat de aanvoer betreft, hierbij kwamen de rozen in de eerste plaats. De ontwikkeling ln de kassen gaat, onder den invloed van haast ononderbroken zonne schijn, vlug. Behoudens voor enkele beste koopen en gezochte variëteiten waren de prijzen laag. Hoewel in de afgeloopen week nog wel eenlge aanvoer was van seringen uit de lassen, is toch praktisch van forceeren geen sprake meer. De seringen bloeien bulten volop en voor handelsbloem was er dan ook heel weinig belangstelling. Een bloem, welke ook bij groote hoeveelheden werd aangevoerd, was de kaslathyrus, welke eveneens lage opbrengst gaf. Wat gunstiger was het nog gesteld met de pyrethrums, waarvan de beste in gevraagde soorten een bevredi genden prijs opbrachten. Dc violieren waren ook niet hoog in op-.engst, terwijl de Jap. lellekelken geen onbevredigenden prijs opbrachten. De calla's noteerden zeer ongelijkmatig. Wat de bolbloemen betreft, hiervan wordt weinig meer aangevoerd; nog kleine partijen tulpen, narcissen enz. die een lage opbrengst gaven. Met de iris sen ging het nog wel. Aan de potplanten- veilingen is steeds een groote aanvoer van velerlei producten. De opbrengst viel over het geheel genomen niet tegen. De gera niums bleven laag ln prijs. HAARLEMMERMEER. Beroepen. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk te Nieuw Vennep ds. J. de Vries te Hasker- horne. Aanrijding, Gistermiddag reed de heer De H. te Hoofddorp per rijwiel nabij den Nleuwe- weg op het voor het groote rljverkeer be stemd gedeelte van den provincialen Kruisweg. Plotseling week hij naar links uit om zich naar de andere zijde van den weg te begeven, er blijkbaar niet op bedacht zijn de, dat een achteropkomende auto van de firma Z. hem reeds op enkele meters af stand genaderd was. De chauffeur zag geen kans meer een aanrijding te vermij den, met het gevolg, dat De H. door den deurknop van de auto gegrepen en een eind meegesleurd werd, waarna hij met flets en al tegen den grond sloeg. Na bij een der bewoners te zijn binnen gedragen, werd de hulp ingeroepen van dr. B., die o.a. sleutelbeenfractuur con stateerde. Na 't onderzoek van den dokter liet de toestand van De H. het toe, dat hij naar zijn nabijgelegen woning kon worden ge bracht De politie stelde omtrent het ge beurde een onderzoek in. De waterstand weer normaal. In den Haarlemmermeerpolder is de water stand weer op normaal peil gebracht, het geen ln het belang is te achten van de scheepvaart, al is het ook dat deze hier alleen bij gelegenheid van de bietencam pagne eenige beteekènis heeft gekregen. Motorbooten die door den lagen wa terstand vrijwel aan den grond vastlagen en daardoor niet vlot konden komen zijn thans weer uitgevaren. De heer H. van Dorsten, wonende aan den Hoofdweg te Hoofddorp, heeft wegens het bereiken van den leeftijdsgrens (70 Jaren) bedankt als Heemraad van den Haarlemmermeerpolder. Gedurende tal van jaren r.eeft de heer van Dorsten eerst als hoofdingeland en later ook als Dijkgraaf de belangen van den Haarlemmermeerpolder uitnemend behartigd. Bij de aanbesteding voor het maken van een gedeelte van den aarden baan van den Rijksweg No. 4, gedeelte Amsterdam Sassenhelm, tusschen Lisserdwarswe? en Hoofdvaart met bijkomende werken, werd het laagst ingeschreven door L. P. v. d Geer en A. Th. Stuifzand te Lelden voor f. 133.800.—. HILLEGOM. Brand op bet terrein der Gasfabriek. Gistermiddag ongeveer vijf uur is de brandweer opgeroepen voor brand op het terrein van de gasfabriek. De groote auto met de aanhangspuit rukte uit; bij aan komst bij de fabriek bleek, dat vlammen van een paar meter hoogte uit een buis, die vlak bij een der groote gashouders lag, sloegen. Het leek dus al dadelijk zeer ern stig. Niettemin is dezé brand goed afge loopen. Het personeel der fabriek was werkzaam aan een buis, die verstopt was. Bij het reinigen en doorsteken van deze buis, ls plotseling, zonder bekende oorzaak de brand ontstaan. Eerst ls water gegeven met een slang op de waterleiding. Dat hielp niets. Toen is er los zand op de vlammen geworpen. Ook dat baatte niet. Daarna zijn zakken met zand op de gevaarlijke plek gesmeten en toen is het vuur gedoofd. Ruim een uur lang is er hard gewerkt, vóór de brandweer kon Inrukken. De scha de was niet van beteekenis. Het bedrijf on dervond geen stagnatie, terwijl de gasver- brulkers van een en ander geheel onkundig zijn gebleven. De heer G. Tclkamp t Alhier is plotseling overleden, in den ouderdom van 54 jaar, de heer Gerard Telkamp. De overledene was door zijn par ticulieren handel ln bloembollen een be kende persoonlijkheid. De teraardebestel- stelllng heeft morgenmiddag alhier om 2 uur plaats. Uitreiking medaille N. C. C. De herinnerlngs-medaille van het Na tionaal Crisiscomité is hier door den bur gemeester uitgereikt aan de volgende hee- ren: G. J. W. Mathot voorzitter A; D. Lodder penningmeester A, L. Burggraaf secretaris A; P. Klaver voorzitter B; J. O. Vermeer 2e voorzitter A en B; H. F. ten Hoopen, lid van het uitvoerend comité A; en W. J. Buurman, oud voorz. A en voorz. Burgerlijk Armbestuur. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ecre wien cere toekomt! Het 6-J. zoontje van den heer J. Vr. viel bij het velllngterrein in de vaart. Zijn broertje, ten einde raad, waarschuwde den heer V. bedrijfschef aan de Kalk-Zand- steenfabriek die op aanwijzing waar de jongen moest liggen, in de vaart sprong en hem aan den wal bracht. Door dit haastig en kordaat optreden ls de jongen van een wissen dood gered. Hulde dus aan den heer V. KATWIJK AAN ZEE. Door de winkeliers M. en van E. in de Voorstraat werd bij de politie aangifte gedaan van het feit, dat door een onbe kenden dader groote krassen zijn gemaakt op hun etalageruiten. De politie stelt een onderzoek ln. Geslaagd te Den Haag voor het exa men van stuurman op stoomzeevisschers- vaartulgen Huig Ouwehand Pzn. en Leen v. d. Plas Dzn., belden leerlingen van de Visscherlfschcol alhier, dir. de heer C. Varkevlsser. Bij de vanwege de P.T.T. te Den Haag gehouden examens voor radio-telefonist is geslaagd Teun v. d. Plas Jzn.. leerling van de Vlsscherljschool alhier. LISSE, St. Jozef Gezellenvereeniging. Ter sluiting van het winterprogramma werd door de St. Jozefgezellenvereenlglng ln het Patronaatsgebouw een eenigszlns fees telijke Jaarvergadering gehouden waarbij ook de ouders en de dames der leden tegen woordig waren. Na een woord van welkom door den voorzitter bracht de secretaris, de heer Jav. P. v. Bezu een Jaarverslag uit. De vlce- praeses kapelaan Tablnk, sprak een woord van gelukwensch tot de propaganda-club bi) de herdenking van haar eerste lustrum. Hierna had de Installatie plaats van een 7-tal adsplranten. De gebruikelijke verkla ringen werden met een handdruk beves tigd. Vervolgens voerde het woord kapelaan Ettinger van de St. Jozef-parochie te Hil- legom. Spr. behandelde de geestelijke en sociale vorming van den Jongen man. Niet het spel, doch de geestelijke en sociale vorming moet het voornaamste doel zijn. Een groot applaus volgde op deze rede. Na de pauze volgde declamatie door de leden, waarna deze welgeslaagde avond met een woord van dank gesloten werd. Botsing tusschen twee auto's. Gistermiddag had alhier een autobot sing plaats bij de Stalenbrug. Op die brug stond een defecte auto, die gerepareerd werd. Uit de richting Leiden naderde een vrachtauto, terwijl een personenauto uit de richting Haarlem kwam. Deze reden ter hoogte van de Stalenbrug tegen elkaar op, doordat de vrachtauto geen voorrang verleende. Beide wagens werden zwaar ge havend. Van de eene auto werd het voor stel weggereden, terwijl de andere aan de zijde geheel vernield werd. De politie was spoedig aanwezig en maakte procesver baal op. NOORDWIJK. Door B. werd bij de politie aangifte gedaan van diefstal van zijn rijwiel, dat hij 's avonds eenigen tijd voor een woning in de Molenstraat had laten staan. Den volgenden dag is het rijwiel in NoordwiJ- kerhout teruggevonden, doch het belas tingplaatje en gereedschapstaschje bleken door den dader meegenomen te zijn. Het rijwiel ls aan den rechtmatigen eigenaar teruggegeven terwijl het onderzoek wordt voortgezet. o RIJNSBURG. Door B. en W. Is toestemming ver leend tot het houden van een bloempjes- dag ten bate van de stichtingen „de Macht van het Kleine". Op verzoek van verschillende inge zetenen zal het muziekgezelschap Wllhel- mlna op Hemelvaartsdag van 8—9 v.m. op het plein voor het Raadhuis koraalmuziek ten gehoore brengen. In een broeikas achter de Brouwers straat ontstond een begin van brand. De brandweer stond reeds tot uitrukken ge reed, maar behoefde gelukkig geen dienst te doen, daar het vuur inmiddels met em mers water was gedoofd. SASSENHEIM. GEMEENTERAAD. Een korte agenda en tóch een lange ver gadering! - De begrooting zóó bezuinigd, dat de gemeente niet noodlijdend is. Geen meerdere koffictentjes. De gemeenteraad kwam gisteravond ln voltallige zitting bijeen. De notulen wer den goedgekeurd. Van het gemeentebestuur van Lisse was een schrijven ingekomen, dat Ged. Staten diepgaande veranderingen wenschen ln de verordeningen op den keuringsdienst voor vee en vleesch. Het ls daarom wenschelijk, HEDEN: Harmonie: Anthroposofische Ver. Lezin» van dr. Leiste. 81?4 uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 8 uur nam. Woensdag. Katwij k-aan-Zee (Casa Cara) Spr. de heer Schoonderbeek van Lante ren. 7'/i uur nam. Rijnsburg (Kerkplein): Spr. is. Siegers en de heer Nauta. 7'/i uur nam! DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Ge- neeskunde Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot hall vier. Inenting tegen dlphterle 4-5 u. nam, 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees, kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg, 8 uur nam „Artlsten". Woend., Donderd. en Zaterd. nam. 21 Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur! Trianon-Theater, Breestraat, 8 uur nam „Modern Times". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. doorloopend van 271/» en vervolgens om 8 uur, Casino-Theater, Hoogewoerd 49, 8 u, n.m. „Rare snuiters". Zondag nam. 4 uur en 8 uur. Lldo-Theater. Steenstr. 39, 81/4 u. na, „Broadway Melody '36". Woensdag en Zaterdagnam. 2'/i uur. Zondag nam. 2 uur, 4'/t uur en 8 u. 15, Het Nieuwe Roxy, Haarhstr. 7 uur nam. „Goudelland". lederen middag 2u„ Zondag vaf 21 De apotheek Hooigracht 48 is dag «1 nacht geopend voor leden v. h. ziekenfond: „Tot Hulp der Menschheld" echter vsn nam. 8 uur tot v.m, 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Donderdag 21 Mol (Hemelvaartsdag! a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Crolx, Rapenburg 9, Tel. 807 en E. B. de Metz, Kamerllngh Onneslaan 28, Tel. 3553. Van Vrijdag 22 tot en met Zondag 24 Mei a.s. neemt waar apotheek: M. Boekwilt, Vischmarkt 4, Telef. 552. Deze beide dien sten worden voor Oegstgeest waargenomen door apotheek:' C. van Zijp, Wllhelmlnii- park 8, Telef. 274. dat de gemeenten zich eerst hierover be raden. Punt 3 der agenda werd in ver band hiermede afgevoerd. Het accountants-rapport over de Wi>- ningbouwvereenlglng „Vooruitgang", bij de leden clrculeeren. Van de heeren Langeveld en van Keu len was een verzoek Ingekomen om vet- gunning tot het plaatsen van een z.g. kof- fletent nabij de Terleedelaan. B. en W. zijn niet voor Inwilliging van het verzoek De heer Kortekaas vroeg, of er werke lijk zooveel bezwaren zijn. De voorz. zeide, dat wij een verordening hebben, waarbij dat terrein voor vlllabouw ls aangewezen. Vergunning voor een pompstation is oin dezelfde reden geweigerd. Op een vraag van den heer Schrama de vergunning niet tijdelijk verleend kan worden, merkte de voorzitter op, dat dit niet gaat. Ook niet een ander terrein aan wijzen. Verschillende leden voerden hierover 't woord; er werd gewezen op de parkeeren- de auto's enz. Het verzoek werd afgewezen. De R.K. H.B.S. te Leiden verzocht sub sidie voor 1 leerling die ln 1933 die school bezocht, ad f. 97.30. Dit werd toegestaan. Door den heer W. J. Bakker is ln ver band met zijn verzoek een exploitatiere kening van de ziekenauto ingezonden, waaruit bleek, dat het nadeellg saldo f 392 bedraagt. Men achtte dit bedrag zóó hoog, dat met subsidie de zaak toch niet ln stand te houden ls, en deze dus geweigerd werd. Benoeming leden van den raad van com missarissen van het ElectrlciteltsbedrUj. Dc aftr. leden, de heren A. Vogelaar en J- P. Gouverneur werden herbenoemd en na men deze benoeming aan. De burgemees ter voegde hieraan toe, dat het de laatste maal zal zijn, dat hij deze benoeming zal aannemen. Wijziging rekening 1933 en 1934. Dit be troffen administratieve voorschriften van Ged. Staten, die na enkele opmerkingen werden goedgekeurd. Begrootlng 1936. Door den Rijksaccoun tantsdienst ls de begrooting 1936 nage gaan en deze geeft verschillende bezuini gingen aan. Weth. Warnaar merkte op, dat ln de praktijk zal blijken, dat deze be grooting zóó ls uitgehold, dat vele posten spoedig uitgeput zullen zijn. Het is te hopen dat er geen tegenvallers zullen zijn. Al moge de begrootlng nuslui; tend zijn, wij moeten niet vergeten, da» wij dezelfde arme menschen blijven, ai hebben wij nu de rem van de regeerint niet te vreezen. Meerdere leden achtten de bezuinigin gen te ver doorgevoerd. De voorzitter zeide, dat wij de voorstel len gedicteerd krijgen. Onze Prot?s[!7 helpen niet veel. Wij zijn niet overtuig0 en niet strijdensmoede, doch lamgeslagen- Bij de behandeling der diverse poste werden door zoo goed als alle leden m lichtingen gevraagd, die de voorzitter ver- strekte r De heer v. Zonneveld achtte de bezuini ging bij het onderwijs te sterk en vreest achteruitgang van het onderwijs. HU "u de dezen post iets verhoogen. B. en W. zullen Ged. Staten hierop WJ zen. Besloten werd de vergoeding perle ling voor de lagere school te bepa'en w f. 9 en voor Ulo f. 18 en te verzoeken ae» bedragen resp. met, f. 1 en f. 2 te vern Over de overige posten der begr°otbL werd breedvoerig gediscussieerd, doen was voor de pers niet te volgen, daar 0 niet over de bescheiden beschikte, halve het niet doenlijk is, daarvan betrouwbaar verslag te leveren. j

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6