RONDE- FERIK De Nederlandsche ambulance te Rotterdam. 20 stuks 25 cent Thans ook LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 19 Mei 1936 EEN HARTELIJK WELKOMSTWOORD H.K.H. PRINSES JULIANA. VAN 'n Heerlijke Sigaret TELE6BAMMEN. FAILLISSEMENTEN^ ENGELAND. De kabinetsraad - Eden over de dum- dum-kogels - Vragen over Oostenrijk Het thee-lek. In den ministerraad vormden de mijn- kwestie en de Egyptische kwestie de voor naamste punten van bespreking. Voorts heeft Eden verslag uitgebracht van zijn optreden te Genève tijdens de zitting van den Volkenbondsraad en over zijn bespre kingen met Flandin en Leon Blum. Uit dit eerste contact met den toekomstigen. voor zitter van den Franschen ministerraad zou Eden een zeer bevredigenden indruk heb ben gekregen, die aanleiding geeft tot de verwachting eener nauwe politieke sa menwerking tusschen Frankrijk en Enge land. Bovendien zou Eden het kabinet in ken nis hebben gesteld met den inhoud van het rapport van sir Eric Phipps over diens laatste onderhoud met Hitler. In tegenstelling tot hetgeen een der bladen dienaangaande had gemeld, schijnt Hitier veeleer te kennen hebben gegeven dat de Britsche vragenlijst diverse opmer kingen uitlokte, die beter mondeling be handeld konden worden. In het Lagerhuis heeft Eden de kwestie san de levering van dum-dum-kogels aan Abessynië besproken. Hij zeide, dat in Abessynië patronen van allerlei soort werden gebruikt. Ver der wordt in dit land op groot wild ge jaagd, waarvoor gebruik wordt gemaakt van patronen met weeke punt. Munitie van deze soort, welke door jagers werd achtergelaten, is door de bevolking zonder twijfel gebruikt, reeds lang voor het uit breken van de vijandelijkheden. Toen nu de Italianen Abessynië binnen vielen, kwamen vele inlandsche stammen op met de oude wapenen, welke zij hadden en de patronen, welke zij hierbij bezaten. Hierdoor wordt verklaard, dat Italianen gewonden hadden, welke door kogels met weeke punt waren gekwetst. Tevens wordt hierdoor verklaard, hoe de patronen van Britsch fabrikaat werden gevonden. In het verder gedeelte van zijn rede over de dum-dum-kwestie zeide Eden nog, dat een Britsch onderdaan van Poolschen oorsprong, bekend onder den naam kolo nel Lopez en andere namen, met een val- schen introductiebrief van de Egyptische Bank bij de Britsche munitiefabriek Bates namens de Abessynische regeering was komen spreken. De Abessynische gezant, dr. Martin, wist van deze geheele kwestie niets af. Later werd vernomen, dat Lopez in ver binding stond met de Italiaansche legatie en op vriendschappelijke wijze werd de Italiaansche legatie medegedeeld, dat de betrekkingen tusschen haar en een ver dacht persoon als Lopez de goede betrek kingen tusschen beide landen in gevaar brachten. De Italiaansche gezant dankte voor deze waarschuwing en verklaarde, dat hierdoor de betrekkingen tusschen beide landen versterkt waren. Verder is gebleken, dat Lopez de Abes synische legatie heeft bezocht onder den naam Mezler. De verklaringen van Eden kwamen ver der overeen met het reeds medegedeelde relaas over Mezler. In het Lagerhuis heeft de Labour-afge- vaardigde Coks den minister van buiten- landsche zaken gevraagd, of de regeering met het oog op het feit, dat Oostenrijk ge weigerd heeft de sancties tegen Italië toe te passen en door de invoering van den algemeenen dienstplicht andere verdrags verplichtingen heeft geschonden, ter ken nis van de Oostenrijksche regeering en andere geïnteresseerde regeeringen heeft gebracht, dat naar de meening der Britsche regeering Weenen geen recht meer heeft op bescherming van zijn onafhankelijkheid in den omvang, die door het Volkenbonds pact en andere verdragen gegarandeerd is. Eden antwoordde op deze vraag: „neen". De Labour-afgevaardigde Henderson vroeg, of de regeering voornemens was, stappen te Geneve te doen in verband met het telegram van Starhemberg, die nog in zijn functie van vlce-kanselier de politiek van Mussolini heeft geprezen. Eden ant woordde ontkennend en zeide, dat een dergelijke stap niet wenschelijk scheen, te meer waar de Oostenrijksche regeering is gereorganiseerd. Het conservatieve parlementslid sir Alfred Butt, die naar het heet tot een be drag van 7800 pond sterling verzekeringen heeft afgesloten tegen begrootings-risico's, heeft tijdens het onderzoek naar het lek in de begrooting verklaringen afgelegd. Hij ontkende daarbij ten stelligste te eeniger tijd een of andere inlichting te hebben ontvangen van minister Thomas of eenig ander lid van het kabinet, noch van iemand anders met betrekking tot moge lijke wijzigingen in de begrooting. Heden zal de Iersche Senaat worden opgeheven. o SPANJE. De stakingswoede duurt voort. Aan de stakingen komt maar geen einde. Te Zamora is de algemeene staking ge proclameerd. De aanleiding tot de staking lag in een ernstige vechtpartij die Zondag ontstaan was in het 25 K.M. van Zaragoza liggende dorp Aspariegos, tusschen een herber gier en zijn gasten aan den eenen kant en socialisten aan den anderen. Bij deze- vechtpartij waren één persoon gedood, drie zwaar gewond en veertien licht ge wond. Uit Salamanca en Valladolid zijn krachtige afdeelingen politie naar Zamora. gezonden. In Ouldo wordt de mijnstaking voort gezet. Te Malaga is een bakkersstaking uitgebroken, de broodverzorgnig is ir, handen der militaire intendance. Te Barcelona is een staking begonnen in het hotelbedrijf. Bijna alle officieren van de twee cavalerieregimenten, die te Alcala de Henares liggen, zijn gearresteerd en over gebracht naar de militaire gevangenis te Guadalajara. De officieren hadden geweigerd gehoor t- -en f. nn een bevel, volgens hetwelk de beide regimenten nieuwe garnizoenen ii,_ en betrekken te Valencia en Sala manca. Madrileensche afdeelingen politie zijn naar Alcala gezonden. Hedenochtend om even acht uur is de ..Palembang" van de Rotterdamsche Lloyd. waarmede de leden der Nederlandsche ambulance uit Abessynië in ons land te ruggekeerd zijn. bit Hoek van Holland den Nieuwen Waterweg bDgestoomd, Een klein bootje een tender van de Rotterdamsche Lloyd, voer omstreeks dien zelfden tiid van de Lloydkade te Rotter dam de ..Palembang" tegemoet. Aan boord van dit scheepje bevonden zich de dok toren van Schelven, vaii der Does en Bel- monte en een redacteur van het A.N.P, Met kijkers stond men te turen, of men reeds bekende gezichten kon onderschei den en langzamerhand werden de figuren op het schip duidélllker. Men herkende dr. Winckel en even later verschenen ook de andere leden der ambulance, allen in uni form, op het dek. Dr. Veeneklaas wandelde nog steeds rond in 't uniform van Ethio- nisch officier. De begroeting was natuurlijk allerhar telijkst en al spoedig zat men in een der hutten gezellig koffie te drinken en te ge nieten van de echte Egyptische sigaretten, welke dr. Winckel had meegebracht cn waarmede hij erg gul was. omdat hij bang was anders moeilijkheden met de douane te krijgen. Hun eindindrukken over den arbeid der ambulance samenvattend, zeiden dr. Winckel en lr. De Vries: „De Nederlandsche ambulance was ongetwijfeld de beste. Wij hebben meer kunnen doen, dan welke andere ambulance ook. Er waren dagen, dat onze ambulance wel een groot-stads ziekenhuis geleek. Zeven en dertig opnamen per dag en soms twaalf operaties per dag, zijn heusch geen dingen, waar men licht over moet denken Het kan niet ontkend worden, dat in sommige opzichten wij ons er meer van hadden voorgesteld, maar de arbeid in een ongeorganiseerd en on geciviliseerd land, zonder communi catie en zonder transportmogelijk heden, zal altijd groote moeilijkheden met zich brengen en daarom zal het rendement altijd kleiner zijn dan men met dezelfde capaciteit in andere om standigheden zou kunnen behalen. Wanneer wij onzen arbeid echter vergelijken met dien van andere am bulances, zelfs met dien van Engeland, dan zijn wij ver en ver in het voor deel". Aankomst te Rotterdam. Even voor de aankomst aan de Lloyd kade te Rotterdam kwam een Spldo- bootje de „Palembang" tegemoet. Een groep vroolijke jongelui bevond zich aan boord en begon al van verre te wuiven en te roepen. Het bleek, dat het enkele familieleden en studievrienden van dr. Veeneklaas waren, die hem op deze wijze een eerste „welkom" in Nederland toe riepen. Zij mochten natuurlijk niet aan boord, doch voeren eenigen tijd gelijk op met de Palembang, en dr. Veeneklaas hing in zijn tropenuniform met tropen helm op, heel genoeglijk over de reeling én,.maakte een babbeltje met zijn zusje. Langs de Lloydkade stond het zwart van de menschen. In het restaurant be vond zich een groot aantal genoodigden, terwijl tusschen de aanlegplaats van het schip en het restaurant de mobiele colonne van het Rotterdamsche Roode Kruis stond opgesteld. Prinses Juliana, met de leden van het hoofdbestuur van het Roode Kruis, stond op het balcon van het restaurant de aan komst van het sohip af te wachten. Het duurde vrij lang, voordat de „Palembang" aan de kade gemeerd lag, en ondertusschen was het een gejuich en een geroep en ge zwaai van de talrijke familieleden en vrienden van de doktoren en de beide ver plegers. Eindelijk konden zij het schip verlaten en nu volgde allereerst een be groeting door de familie. Tusschen de rijen der transportcolonne door begaven onze landgenooten zich daarna naar het restaurant, toegejuicht door de tallooze belangstellenden. Een aardige attentie was er voor den verpleger Hagestein, die deel uitmaakt van de Rot terdamsche transportcolonne en door den leider dier colonne op de kade werd toege sproken en een prachtig bloemstuk ten geschenke kreeg. In het restaurant hadden zich tal van autoriteiten verzameld. In de eerste plaats was er de Prinses als presidente van het Nederlandsche Roode Kruis, voorts de leden van het hoofdbestuur, de burge meester van Rotterdam, tal van militaire autoriteiten, de directie van de Rotter damsche Lloyd, enz. Alle leden der ambulance, met dr. Winckel in het midden, stelden zich op de eerste rij op. Prinses Juliana spreekt. De prinses sprak vervolgens de wel komstrede uit. „Dr. Winckel", zoo zeide Zij, „het is mij een groot voorrecht, u en uw medeleden van de ambulhnce namens het hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis hartelijk welkom te kunnen heeten bij het betreden van den Nederlandschen bodem. Zeker, ik weet, dat gij aan boord van dé „Palembang" gastvrij opgenomen en gekoesterd door de voorkomende zorgen yan de Rotterdamsche Lloyd. reeds het gevoel moet hebben gehad „weer thuis" te Zijn. maar toch neem ik aan, dat het na deren van de Nederlandsche kust in li een zekere ontroering moet hebben te weeggebracht, die de natuurlijke reactie was op hetgeen door u allen in de afge- loopen maanden is doorgemaakt. Toen wij, nu bijna een half jaar gele den, In deze haven van u afscheid namen, waren wij er ons allen van bewust, dat er u daarginds gevaren wachtten. Zelf hebt gij dat ten volle beseft, en wij, die achter bleven, niet minder. U noch. ons, heeft dat ervan weerhouden, uitvoering te geven aan een gedachte, "die geacht moet wor den, zoo volkomen in de lijn te liggen van de beste Nederlandsche tradities, zoo wel als van de grondbeginselen van het Roode Kruis. Deze gevaren wij begrepen het uit uw rapporten en brieven - zijn in de werkelijk heid nog aanzienlijk grooter en menigvul- digergebleken dan aanvankelijk kon worden vermoed. In velerlei vorm hebben zij u dreigend omringd bij het verrichten van uw mensehlievend werk, en in zulke vormen, dat mijn verbeeldingskracht en die van vele anderen verre tekort schiet, wanneer men zich de gewaarwordingen tracht in te denken. Maar dat heef t u niet belet, de zware krachtproef ten einde toe met eere te doorstaan. Dat u dat mogelijk geweest is, schrijven wij in de eerste plaats toe aan de groote mate van volharding in de op u genomen taak, die leder van u blijkt te hebben gedreven en voorts aan den uitgesproken geest van kameraad- ■sohap, die u onderling al dien tijd heeft verbonden en die u niet ongelijk aan de pijlen van den Nederlandschen Leeuw door eendracht macht verleend heeft, macht om weerstand te bieden aan alle ontberingen, die zoo ruim uw dagelijksch deel geweest blijken te zijn. Ook met name, dat uw onderlinge ver houding geweesL, is, zooals die was, is voor het hoofdbestuur een bewijs geweest van de hooge moreele eigenschappen van alle leden der ambulance, die eiken dag opnieuw blijk moesten géven van geduld, moed. offervaardigheid, kameraadschap en taaie volharding. Die eigenschappen hebben zeker in niet geringe mate de buitengewoon zware en verantwoordelijke taak verlicht van den leider. Niettemin komt aan hem zeer zeker een woord van bijzondere hulde tóe. dat hij zich van die taak onder alle omstandigheden op zoo uitnemende wijze heelt" weten te kwijten. Leden van de ambulance, zoo vervolgde spr., het Nederlandsche Roode Kruis heeft van verre uw werk gevolgd met gespan nen belangstelling, heeft gedeeld in de beproevingen en ontberingen, die gij hadt te doorstaan, en in de gevaren, die u in zoo velerlei vorm hebben omringd. Moge de werkelijkheid in menig opzicht ook anders geweest zijn dan bij uw uitzending werd verondersteld. Het is duidelijk ge worden, dat uitnemend werk door u is kunnen worden verricht door verlichting van lijden te brengen, waar zoovelen an ders hulpeloos aan hun lot zouden zijn overgelaten en dat de wijze, waarop dat geschied is, dan naam van het Neder landsche volk en van het Roode Kruis niet anders dan tot eere kan strekken. Moge er in de rijke ervaringen, die door u zijn opgedaan, en in de onverholen vreugde, die u van alle zijden tegemoet komen bij uw terugkeer in het vaderland, voor u zeker tegenwicht zijn gelegen voor al hetgeen door u In de afgeloopen maan den Is ten offer gebracht. En hiermede eindig ik, om niet verder het oogenblik te vertragen, dat u na deze periode van spanning behouden aan den kring van de uwen gaat hergeven. In hooge mate erkentelijk voor de gast vrijheid, ook heden weer door de Rotter damsche Lloyd aan ons verleend, hopen wij U allen, die deel hebt uitgemaakt van de Nederlandsche roode kruis-ambulance naar Ethiopië, binnen niet zeer langen tijd ten gebouwe van het hoofdbestuur ander maal vereenigd te zullen mogen zien. Ik heb gezegd". Hierna nam dr. Winckel het woord om namens de ambulance dank te zeggen voor de hartelijke ontvangst. Inderdaad, zoo zeide hij, wij hebben een veelbewogen tijd adhter den rug. U ver wacht van mij thans geen beknopt over zicht van de geschiedenis der ambulance, dit zou mij te ver voeren. Mag ik vol staan, met te memoreeren dat wij, leden der ambulance, de een meer, de ander in 8893 MM.)- mindere mate, zijn komen te staan voor onvoorziene moeilijkheden of gevaren, enkelen onzer zijn op een gegeven oogen blik tot de ontdekking gekomen, dat hun leven op het spel stond. WIJ zijn dank baar, dat wij allen ten slotte in welstand hier weer voor u geschaard mogen staan en dat u allen zich er van kunt overtui gen, dat de tijd, in Ethiopië doorgebracht, ons geen kwaad heeft gedaan. Met God's hulp zijn de moeilijkheden overwonnen, hebben wij het werk kunnen verrichten, waarvoor wij zijn uitgegaan, waartoe het Nederlandsche Roode Kruis ons zoo prach tig had uitgerust, hiertoe in staat gesteld door de giften van het Nederlandsche volk. Ook toen door den overval van roovers de geheele uitrusting van een voorpost verloren was gegaan, zelfs toen daarna de tweede voorpost alleen het veege lijf kon redden en zijn geheele uitrusting per slot van rekening bleek afgeschreven te moeten worden, kon in Dessle het werk doorgaan, kon daar het basishospitaal zelfs uitgroeien tot een groote chirurgi sche kliniek, waar wij allen, leder naar de mate van zijn krachten, kentven en kunnen, druk werk hadden, om aan den stroom van gewonden de hulp te geven, die hen toekwam. Dat bewijst, hoe deugdelijk de voorbe reiding voor onze expeditie was, hoe des kundig het Nederlandsche Roode Kruis ons had uitgerust. De loop der gebeurtenissen heeft ten slotte aan ons werk en aan dat van alle andere ambulances een te vroeg en plot seling einde gemaakt. Met verslagenheid moesten wij vaststellen, dat wij slechts met leege handen weer voor u zouden moeten verschijnen. Wij hopen, dat u onze verze kering wilt aanvaarden, dat het eenvoudig niet anders kon, dat wij niet bij machte waren, ook maar een gering deel der uit rusting mede te nemen. Wij zijn 5l/j maand uit geweest, hebben ruim 5 weken daarvan doorgebracht als gasten van den Rotterdamschen Lloyd en in die ruim 5 weken was zeker geen sprake van ontberingen, integendeel, wij zijn er behandeld op een wijze, waarop alleen de nautische term „grootschcepsch" van toe passing is. Namens alle leden der ambu lance dank ik dan ook de directie van den Lioyd, de gezagvoerders en de bemannin gen van de „Kota Radja" en de .Palem bang" voor de ons verleende gastvrijheid. Op verschillende wijzen hebben wij tij dens ons verblijf in Ethiopië bemerkt, dat r n in het verre vadérland met ons me deleefde. Dat deed ons goed. Wij hebben, echter niet anders dan onzën plicht ge daan, een plicht, ons niet van bulten op gelegd, doch vrijwillig aanvaard. Dat besef deed vanzelf de kameraadschap ontstaan, zonder welke het onmogelijk zou zijn ge weest, in de afgeslotenheid van het kamp- of karavaanleven met opgewektheid onze taak te vervullen. Ten slotte nog dit: voor ons, leden der ambulance in Ethiopië zullen de maanden, daar doorgebracht, inderdaad onvergete lijk blijven. Wij hebben er niet alleen hulp verleend, wij hebben, ook al helpende, ge leerd, al werkende ervaringen opgedaan ervaringen welke ons In ons verdere leven van groot nut zullen zijn en nu de expe ditie achter den rug ls, achten wij ons gelukkig, tot de daarvoor uitverkorenen te hebben behoord. Wij leden der ambulance danken allen hartelijk voor het indertijd in ons gestelde vertrouwen en voor de thans bereide ont vangst. Dat U, Koninklijke Hoogheid, die ontvangst niet alleen bijwoont, doch daar bij ook zulke vleiende woorden tot ons heeft willen richten, is ons een groote eer. Wij danken uwe Koninklijke Hoogheid daarvoor ten zeerste. Vervolgens had de Prinses een lang ge sprek met dr. Winckel, wien Zij naar zijn indrukken en bevindingen vroeg. Daarna onderhield H.K.H. zich met elk der leden der ambulance afzonderlijk. Ondertus schen werden ververschlngen rondgediend De plechtigheid duurde tot ongeveer half twaalf. Toen verliet de Prinses het res taurant en begaf zich per auto naar den Haag. Vandaar is zij hedenmiddag naar het Loo teruggekeerd. Eerst later gingen de leden der ambulance en hun familie naar huis. Wat de uitrusting der ambulance be treft. deelde dr. Winckel nog mede, dat slechts gered zijn geworden de geweren, de revolvers en de munitie alsmede een schrijfmachine. Wat er van het overige terecht zal komen is niet te zeggen. In elk geval bestaat er goede hoop, dat niet alles verloren zal zijn. De inventaris is onder de hoede van de Fransohe paters in Dessie en men mag aannemen, dat, zoodra de toestanden geregeld zijn, ook deze zaak weer in orde gebracht zal kun nen worden. PALESTINA. De burgerlijke ongehoorzaamheid. De minister van koloniën, Thomas, heeft in het Lagerhuis aangekondigd, dat de Britsche regeering besloot een com missie in te stellen, welke, zonder in te gaan op de mandaatkwestie in Palestina, een onderzoek zal instellen naar de rede nen van de agitatie in dat land en naar de grieven van Joden en Arabieren. Sedert het begin van de onlusten zijn 25 Joden gedood. Twee leiders van de Arabische staking zijn gearresteerd, be schuldigd van het verspreiden van pam fletten, waarin wordt aangespoord tot het niet.-betalen van de belastingen. Beiden werden veroordeeld tot 25 pond boete Volgens berichten uit Noord-Palestina ls daar op 163 huizen ln Arabische dor pen beslag gelegd, omdat de eigenaars i weigerden belasting te betalen. Met het oog op de staking in de haven van Jaffa kan nog deze week de opening van een noodhaven te Tel-Aviv verwacht worden. MEXICO. Kortstondige spoorwegstaking. Gisteren kwam het tot de gevreesde spoorwegstaking. Het geheele verkeer werd stil gelegd. Het aantal stakers bedroeg 50.000. Overal worden roode vlaggen uit gestoken. De federale junta tot arbitrage ver klaarde dat de staking van de spoorweg arbeiders onwettig is. De minister van het verkeerswezen heeft maatregelen geno men om het verkeer met vrachtwagens te verzekeren. Aangezien de staking onwet tig is verklaard, zullen de stakers geen loon ontvangen, zoolang zij staken. De junta tot arbitrage heeft hen 24 uur toe gestaan om het werk te hervatten, daarna zullen de arbeids-contracten worden op gezegd en zullen de werkgevers maatrege len kunnen nemen om andere spoorweg arbeiders te werk te stellen. Tenslotte besloten de werklieden het werk te hervatten. BULGARIJE. Staking van tabaksarbeiders. Een staking van tabaksarbelders ln Philippopol ls algemeen geworden. 14.000 arbeiders verlangen vermeerdering van loon en verkorting van arbeidstijd van 1 tot 8 uur. Indien de staking nog een week duurt, zal de oogst grootendeels verloren zijn en de schade hiervan wordt geschat op 6 milliard leva. VEREENIGDE STATEN. Ongrondwettige wetten. Het Hof van Appèl van de Vereenigde Staten voor het district Columbia heeft de Resettlement Administration (organisa tie die tot doel heeft de blnncnlandsche kolonisatie te regelen) ongrondwettig verklaard. De bedoeling van deze instelling was be hoeftige gezinnen over te brengen naar andere gebieden. Het Hof verklaarde te vens, dat de geheele Relief Act, waarvan de Resettlement een onderdeel is, ongrond wettig is, waardoor de credieten tot steun verlening, welke 480 miUioen dollars be dragen voor dit jaar, in gevaar komen en waardoor ook de credieten voor het steun fonds dat op het oogenblik door den Senaat wordt behandeld, ten bedrage van 1425 millioen dollar, gevaar loopen. Het Hof nam de beslissing met drie tegen twee stemmen. De sollicitor-gëneral, Reed, heeft ver klaard, dat de regeering onmiddellijk hoo- ger beroep zal aanteekenen bij het Hoogste Gerechtshof tegen de beslissing van het Hof Van Appèl. Voorts nam het Hoogste Gerechtshof een belangrijke beslissing en verklaarde de Guffey Coal Act (de bekende steenkolen- wet) ln strijd met de grondwet. De voorzitter van het Hoogste Gerechts hof Hughes was de meening toegedaan, dat de Guffey Coal Act zou kunnen worden gehandhaafd wat de bepalingen betreft die een regeling voorzien voor den handel tus schen de staten onderling. De overige rech ters waren evenwel van oordeel, dat het Congres door het goedkeuren dezer wet zijn bevoegdheden heeft overschreden. „Happy days are here again" zal „het" lied zijn, waarmede het nationale congres der democraten te Philadelphia zal worden opgeluisterd. Zooals men weet, verwacht men, dat Roosevelt op dit congres tot can- dldaat der democratische partij voor de a.s. verkiezingen voor het presidentschap zal worden gesteld. De voorzitter der nationale democraten, Farley, heeft in een persbijeenkomst ge zegd, dat, tenzij intusschen een beter lied zou worden voorgesteld, de keuze op „Happy days" zal vallen, hetzelfde lied als ln 1932 werd aangeheven. De democraten vinden hun strijdlied van 1932 ook voor 1936 toepasselijk. HEEFT BULGARIJE HET VERDRAG VAN NEUILLY OVERTREDEN? ISTAMfOEL, 18 Mei. (Reuter). Sommi ge Turksche bladen beweren, dat op de parade van het Bulgaarsche leger op 6 Mei ls gebleken, dat Bulgarije het verdrag van Neuilly heeft overtreden. Bij deze pa rade werden openlijk vliegtuigen, zware artillerie en andere verboden wapens ge toond. ENGELSCHE DIPLOMATIEKE KOFFER VERDWENEN. DJIBOETI, 19 Mei. (Reuter). In den trein tusschen Addis Abeba en Djiboetl is een diplomatieke koffer, geadresseerd aan het Britsche consulaat in Djlboeti, zoek geraakt. o— WEDEROM EEN JOOD GEDOOD. JERUZALEM, 19 Mei. (Reuter), Weder om is een Jood gedood, dit is de vijfde moord sedert Zaterdag J.l. BOTSINGEN TE PARIJS. PARIJS, 19 Mei. (D.N.B.) Niettegen staande de ontbinding van de Action franjalse heeft deze vereeniglng gister avond een massa-demonstratie georgani seerd. De minister van binnenlandsche zaken had deze bijeenkomst verboden en een sterke politiemacht had de omgeving van de plaats, waar de demonstratie zou plaats hebben, afgezet. De deelnemers aan de vergadering werden niet tot 4e plaats toegelaten, waarbij herhaalde bot singen plaats hadden. De royalisten ver spreidden zich, doch kwamen elders weer bijeen. Ook hier greep de politie in en eerst omstreeks 11 uur was de orde her steld. VIJF DOODEN BIJ EEN BOTSING. TRIVANDRUM, (Travancore, Britsch- Indlë). 19 Mei. (Reuter). Bij een botsing tusschen Mohammedanen, Christenen en Szavas (een hindoe-secte) nabij Alleppey zijn vijf personen gedood en 20 gewond. De strijd is vermoedelijk ontstaan door bekeerlngspogingen. De autoriteiten zun thans den toestand meester, de rust is hersteld. TSALDARIS TER AARDE BESTELD. ATHENE, 19 Mei. (Reuter). Heden Js het stoffelijk overschot van Tsaldaris ter aarde besteld. Van alle hulzen langs den weg van den stoet waren omfloerste va nen uitgestoken. De koning woonde zlcllj' baar aangedaan den rouwdienst in de kathedraal bij. De primaat van Grieken land, mgr. Chrysostomos, verrichtte de absoute. Metatax hield een rede. Uitgesproken: A. Dreef, garagehouder. Leiden, Nle"ff straat 33—41. R.c. Mr. W. G. F. Borgernou Mulder. Cur. Mr. Ph. J. de Ruyter de Win» Leiden. 2-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2