De Nederlandsche ambulance jp Jaargang DINSDAG 19 MEI 1936 No. 23358 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Cursus tot opleiding in het gezin. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D cis. per regel yoot aavertenties till Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets..porto te, betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EEFÖsfË BLAD. DE EERSTE CURSUS EEN GROOT SUCCES. IN HET NAJAAR WORDEN NIEUWE CURSUSSEN GEOPEND. Gisteren is de eerste cursus tot oplei ding in het gezin, uitgaande van het Co mité voor Ontwikkeling en Ontspanning, teëindigd. Aan dezen cursus, die 8 weken heeft ge duurd, is deelgenomen door 16 meisjes van 16—24 jaar, waarvan er 12 het eindpunt hebben gehaald. Een zeer gunstig ver schil derhalve met vorige omvormings cursussen, toen van de 35 cursisten er nauwelijks 5 het einddiploma verwierven. De lessen zijn dagelijks gegeven in het gebouw der Vakschool voor Meisjes aan het Rapenburg, door aan die school ver bonden leerkrachten. De contactcommissie, bestaande uit da mes van de hier ter stede gevestigde huisvrouwenorganisaties, heeft zich van het begin af beijverd om het contact tus- schcn gezin en school zooveel mogelijk te bevorderen en stelt zich voor om zulks ook in de toekomst te blijven doen. De meisjes worden thans met medewer- ïng van mej. Eskens, hoofd van de ar- kidsbemiddeling, afdeeling vrouwen, zoo- tel mogelijk in haar passende betrek- iingen ondergebracht, waar zij tegen het normale loon een proefhalfjaaar door maken. Gedurende die periode blijven de meisjes onder toezicht van de contact commissie, de bemiddelend optreedt bij wenschen van werkgeefster en -neemster. Mej. M. Ruth, directrice van het Volks huis aan den Apothekersdijk, en lid van het comité voornoemd, vertelde ons in enthousiaste bewoordingen over een les, welke zij had bijgewoond. Het is inder daad verwonderlijk, zoo zeide zij, zooveel als de meisjes in dien tijd op huishoud kundig gebied hebben geleerd. Zoowel de leeraressen als de leerlingen hebben zich met groote toewijding en animo aan de lessen gegeven en de resul taten zijn dan ook prachtig. Half September of begin October begint de tweede cursus, ditmaal in het gebouw der R.-K. Vakschool aan het Galgewater. Bij genoegzame deelneming komt er een parallelcursus aan het Rapenburg. Van de zijde van het Dept. van Sociale Zaken wordt groote medewerking onder vonden. Tot besluit van den cursus werd gister avond aan een aantal leden van de Con tactcommissie een maaltijd aangeboden, welke geheel en al door de cursisten was toebereid. De kookleerares was wel in de keuken aanwezig geweest, doch had geen enkele aanwijzing gegeven. Het menu bestond uit soep, vleesch, groente en aardappelen en toespijs en liet zich, naar mej. Ruth ons verzekerde, voortreffelijk smaken. Ook de tafel was keurig gedekt, terwijl de bediening aan tafel evenmin iets te wenschen overliet. Moge ook van de verdere cursussen een druk gebruik worden gemaakt. RECLASSEERING. Lezing van den heer S. L. Veeustra. Als veertiende en laatste van de serie lezingen over Maatschappelijke Zorg en Voorzorg uitgaande van de ambtenaren van den Gem. Dienst van Sociale Zaken hield de heer S. L. Veenstra, administra teur aan het Departemeant van Justitie en inspecteur der Reclasseering een lezing over „Reclasseering". In zijn openingswoord heette de voorzit ter de aanwezigen welkom, in het bijzon der den spreker van dezen avond cn de afgevaardigden van de verschillende Re- classeeringsvereenigingen te dezer stede, en gaf hierna het woord aan den heer Veenstra. Deze wees er op, dat het hem onmoge lijk was het onderwerp in één cursus avond in zijn geheelen omvang te be handelen; hiervoor zou hij 6 of 7 avonden noodig hebben. Spr. zou zich dan ook niet bezighouden met wetten, maatregelen van bestuur e. d. welke in den loop deii jaren in het leven zijn geroepen. Hierna behandelde spr. de vraag: „wat is reclasseering?" Reclasseering is, aluus spr. de bemoeiing met menschen, die met de justitie in aanraking zijn of geweest zijn en dit dan weer beperkt tot de groep menschen, die strafrechtelijk meerderja rig zijn, de groep menschen waarmede de justitie zich bemoeit. Reclasseering kan zich nog niet inlaten met de gevallen wanneer het nog politiebemoeiing ic en begint eerst wanneer het proces-verbaal het begin is van een strafrechtelijke ver volging. Van de indiening van het proces verbaal af tot definitief ontslag strekt zich de reclasseeringsbemoeiing uit. Spr. be handelde daarna de vervolgings-bevoegd- heid van den Officier van Justitie en het voorlichtingsrapport, waarbij hij besprak voorwaardelijke niet-vervolging, waarbij niet uit het oog mag worden verloren, dat bij latere vervolging het leveren van be wijs door verschillende omstandigheden wordt bemoeilijkt en evenmin mag worden vergeten het criterium te doen te hebben met een geval, werkelijk voor voorwaarde lijke niet-vervolging in aanmerking ko mende. Na de strafmaat te hebben bespro ken. behandelde spr. onderwerpen waar mee rekening moet worden gehouden bij de opstelling van het hier bedoelde rap port. Na de gedeeltelijke voorwaardelijke en gedeeltelijke onvoorwaardelijke veroor deeling en de resultaten te hebben be sproken kwam spr. aan het toezioht op de voorwaardelijk veroordeelden, waarbij hij besprak de 3-maandelijksche rapporten, de vraag hoe het toezicht wordt uitgeoefend, de regeling van het nagaan der binnenge komen rapporten bij het Dept. van Jus titie, hoe tot ten uitvoer legging bij niet nakoming wordt overgegaan en de niet onmiddeüijke'inhechtenisneming in tegen stelling met de voorwaardelijke invrij heidstelling. Bij de nadere uiteenzetting van het inlichtingenrapport, ging spr. op een en ander dieper in. De voorwaardelijke invrijheidstelling be handelende, wees spr, op het aansluitende karakter der voorwaardelijke veroordee ling, de uitbreiding der te stellen voor waarden en het direct in hechtenis kun nen nemen en den duur van het toezicht. Na met overtuiging het gevangenisbezoek te hebben besproken, behandelde spr. de reclasseering van psychopathen, hierbij uitvoerig ingaande op de gezins-verple- ging. waarbij hij de gedachte naar voren bracht ook om voor gewone reclassenten gezinsverpleging mogelijk te maken; wat echter bijzondere moeilijkheden met zich brengt. Tot slot memoreerde spr. een bij zonder geval met zeer gunstig resultaat. In het slotwoord dankte de voorzitter den heer Veenstra voor zijn voordracht, waaruit zoo sterk tot uiting kwam de lief de tvaarmede de spr. van hedenavond voor het reclasseeringswerk ijvert. Het comité uit de ambtenaren mag met voldoening terugzien op zijn werk en de verwachting, uitgesproken bij den aan vang van den cursus door den burgemees ter mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, dat deze lezingen het succes zullen oogsten, dat beoogd wordt, is bewaarheid. ORGELAVOND FEIKE ASMA. Morgenavond is de samenstelling van het 2e programma der bespelingen op het orgel der Hooglandsche Kerk, door den heer Feike Asma, als volgt: Toccata over Psalm 146 (Zwart); Trio (Bach); A moll Concerto (Vivaldi); Koekoek en Nachte gaal Allegro (Handel)Praeludium und Fuga über den Namen B. A. C. H. (Liszt) Andante - Allegro - Andante (Franck) Finale (Asma). De toegang is vrij. EXCURSIE ORANJE-GARDE. Daartoe in staat gesteld door bijdragen van belangstellenden, w.o. een gift van f. 100.zal aan de leden van vorenge noemde Vereeniging op 2en Pinksterdag een excursie naar Nijmegen en omgeving worden aangeboden. Men gaat per trein naar Nijmegen, om daar dé mooie omgeving te bewonderen; daarna per boot van Nijmegen naar Rot terdam om tenslotte per trein weer huis waarts te keeren. Indien de weersomstandigheden mee werken, belooft het een mooie dag te wor den, waarvan zeer zeker door de leden een dankbaar gebruik zal worden ge maakt. ROEIWEDSTRIJDEN VOOR WERKLOOZEN. Naar wij vernemen organiseert C. G. W. op Woensdagmiddag 27 Mei in 't Galge water wederom roeiwedstrijden voor haar werkloozen. Er zal alléén geroeid worden in de groote trainïngbakken van Njord, bemand met 12 personen. Er zal geroeid worden vanaf de Vink naar Njord. Reeds hebben zich 6 „ploegen" opgegeven. Het bestuur van Njord heeft weer zijn volle medewerking toegezegd. NED. AMUSEMENTS CLUB. Was in een vorige bijeenkomst besloten tot het oprichten van een Nederlandsche Amusements Club. gisteravond is zij in café rest. ..De Harmonie" definitief opge richt. Voor een volle zaal sprak de heer Joh. P. Jansen het openingswoord, waarin hii alle aanwezigen harteiyk welkom heette. Ver volgens gaf hii het woord aan den heer C. J. M. van Eyken. die een uiteenzetting gaf van artikel I der statuten n.l. het doel der vereeniging. Spr. wees er op dat het enthousiasme voor de sport overal steeds grooter wordt. Voor 1936 is besloten over te gaan tot de beoefening van korfbal, voetbal, hockey, zwemmen 't houden van afstandsmar- schen. fietstochten, week-ends en 't ge- heele programma van de binnensport. Te vens hoopt men dit iaar nog te kunnen overgaan tot de beoefening van muziek recreaties, toonee! en diverse cursussen. Na de pauze volgde het vaststellen van de contributie welke bedraagt: inschrijf geld f. 0.50 per persoon. Contributie f. 0.25 eer week. Donatie minimum f. 1.50 eer jaar. Het bestuur werd als volgt gekozen: voorzitter: Joh. P. Jansen: secretaris; C. J. M. van Eyken. Rijnsburgerweg 58: pen ningmeester: J. J. J. G. van Randwiik; 2e voorzitter A. J. van Zeijst: 2e secretaresse: mej. A. M. Koning; 2e penningmeester: C. Völker. De bespreking over een clubhuis werd verdaagd totdak de vereeniging minstens 40 leden telt. Na rondvraag sloot de heer Jansen plm. 11 uur onder dankzegging deze vergade ring. Hierna werd een bestuursvergadering gehouden waarin is besloten op Hemel vaartsdag as. een fietstocht te houden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen geneeskunde de heeren G. W. v. d. Vorm (Rotterdam), J. P. Post (Den Haag), M. Koert (Middelharnis) en Th. van Erp (Den Haag). 11 K. H. Prinses Juliana te midden van hen, die de thuiskomst der Nederlandsche ambulance uit Abessynië hedenmorgen te Rotterdam afwachtten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijgiingen: Fa. G. W. Zandvoort, Hoogl. Kerkgracht 9, Leiden, rund- kalfs- en var kensslagerij; handel in fijne vleeschwaren en grossierderij. Volmacht verleend aan: G. W. Zandvoort, Leiden (Beperkende be palingen). N.V. Broodfabriek „De Zeeuw", Korte Mare 22, Leiden. Nieuwe directeur: D. G. de Rooy, Leiden. Nieuwe commissaris: J. de Rooy, Leiden. C. Cramer, Oude Rijn 71, Leiden, han del in brandstoffen. Uittredend eigenaar: C. Cramer, dd. 1 Jan. 1936. Wijziging han delsnaam in: firma C. Cramer, Nieuwe eigenaar: J, Cramer, Leiden, DE ALGEMEENE TOESTAND. Vloot besprekingen Italië en den Volkenbond. In den loop dezer week zullen de Britsch Russische vlootbesprekingen aanvangen. Het doel der Britsche regeering is: Ten eerste, de meening van de sovjet- regeering omtrent de bepalingen van het 3-voudig Engelsch-Fransch-Amerikaansch verdrag te leeren kennen. Ten tweede, met de sovjet-unie een verdrag te sluiten op basis van het Britsch Duitsch accoord van Juni 1935. In tegenstelling met hetgeen in sommige persorganen is gezegd, stellen de Russen geen enkele voorwaarde voor het openen van onderhandelingen, doch er zijn twee punten, waarop zij staan en waarvan zij de onderteekening van elk verdrag afhan kelijk willen stellen: pariteit met de Duitsche vloot in de Oostzee, en de af wezigheid van iedere kwantitatieve be perking van hun vloot in de Stille Zuidzee, zoolang Japan geen kwantitatieve beper king zal hebben aanvaard. Officieel wordt te Warschau mede gedeeld, dat de Britsche regeering ook aan de Poolsche regeering een uitnoodiging heelt gezonden het Fransch-Engelsch- Amerikaansche vlootverdrag van 25 Maart 1936 te onderzoeken in verband met een mogelijke toetreding van Polen. De Pool sche gezant te Londen zal binnenkort over dit onderwerp voorbereidende besprekin gen voeren. De Britsche regeering heeft het Ame- rikaansche staatsdepartement twee me moranda doen toekomen betreffende wij ziging der Britsche vlootbouwplannen. Medegedeeld wordt o.m., dat drie kruisers van de A-klasse naar de B-klasse zullen worden overgebracht, terwijl een vierde kruiser van de A-klasse tot schoolschip zal worden verbouwd. Doel hiervan is vier moderne kruisers van de zware A-klasse te kunnen bouwen, zonder de oude kruisers te moeten sloopen. In het tweede memorandum wordt het bepalen van een standpunt verzocht ten aanzien van den Britschen wensch tot verhooging van de tonnage voor destroyers en duikbooten met 40.000 ton tot 190.000 ton, welke noodzakelijk geacht wordt, aan gezien de zeemogendheden, die het ver drag van 1930 niet hebben onderteekend, de tonnage van hun duikbooten aanzien lijk hebben verhoogd. De Italiaansche regeering heeft thans in concreto getoond, dat zij althans voor- loopig niet wenscht deel te nemen aan de Volkenbondswerkzaamheden. De Italiaan sche vertegenwoordiger in de consultatieve commissie voor den handel in verdoovende middelen, senator Cavazzoni, die de ver gaderingen altijd trouw bijwoonde, is,op de zitting van gasteren niet verschenen, terwijl hij cok niet door een ander gedele geerde is vervangen. DUITSCHLAND. De Kerkstrijd. De Times meldt uit Berlijn, dat in ge heel Pruisen Zondag van den kansel speciale gebeden zijn gezegd voor afgezette en gearresteerde geestelijken der beliide- niskerk. De namen van vijf geestelijken der be iideniskerk. die het slachtoffer waren geworden van plaatselijke kerkelijke of nationaal socialistische autoriteiten waren ter kennis gebracht van alle kerkelijke gemeenten. Twee voorgangers uit Hessen hadden bevel gekregen dit land te ver laten. een derde werd in de gevangenis op gesloten. omdat hii geen gehoor had ge geven aan het bevel der Gestapo af te treden Dit was het resultaat geweest van Hedenmiddag werd in de Remon- strantsche Kerk alhier het Bübelsch mu seum geopend. Dit museum bevat een in teressante collectie voorwerpen en platen, die betrekking hebben op het leven en werken van de bevolking in Palestina voor en tijdens het leven van Jezus. Wij vinden er modellen van woningen en stadspoor ten. velerlei, dat in verband staat met het godsdienstig leven der Joden, landbouw werktuigen. biibelsche voorstellingen enz. Een en ander is een gang naar de Hoog landsche Kerkgracht ten voile waard. Gisteravond omstreeks kwart over tien is de politiebrandweer uitgerukt voor een brandje in een kelder van het perceel Prinsessekade 34, waarin gevestigd is de winkel van huishoudelijke artikelen van den heer H. v. d. O. De brand is ontstaan in een kelder aan de achterzijde, gren zende aan de Schapensteeg, vermoedelijk doordat een voorbijganger een brandend eindje sigaar of sigaret door een rooster heeft gegooid, dat te midden van embal lage-materiaal is terecht gekomen. De brandweer bluschte het brandje met één slang van de motorspuit. Als verdacht van diefstal van een stel kanopeddels uit een kano, liggende in de v. d. Brandelerkade, is door de politie gisteravond zekere W. J. van S. aange houden. BINNENLAND. De Leidsche Raad aanvaardt de nieuwe gastarieven. (3e Blad). Herdenking van den Volkenbondsdag te Den Haa#; dr. Colijn spreekt. (2e Blad). De glasfabriek Leerdam blijft waar schijnlijk werken. (Binnenland, 3e Blad). De Vrouwen-Vredesgang te Amsterdam; achttien duizend deelneemsters. (Binnen land. 3e Blad). Rupsenplaag in de streek tusschen Nijmegen en Den Bosch (Gemengd, 3e Blad). De Nederlandsche ambulance te Rotter dam aangekomen. (Ie Blad). BUITENLAND. Een reeks vlootbesprekingen in 't ver schiet. (Buitenland, le Blad). De pacificatie van Abessynië. (2e Blad). Eden over de dum-dum-kogels. (Buiten land, le Blad). Korte spoorwegstaking in Mexico. (Bui tenland, le Blad). Italië staakt de deelneming aan Volken bondswerkzaamheden. (-Buitenland, le BI.) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. een tegen hem gevoerde campagne der Duitsche Christenen. Het orgaan der katholieke Duitschers in Polen publiceert een oproep, die op 2 Mei j.l. door de Duitsche bisschoppen in Duitschland was opgesteld, maar die in Duitschland niet kon worden gepubliceerd. De oproep was bestemd voor de katholieke jeugd. In den oproep wordt o.m. gezegd: „wan neer uw katholiek beloof bedreigd wordt in de organisatie waarvan gij deel uitmaakt, zijt gii gehouden uit deze organisatie te treden". De Duitsche bisschoppen beklagen zich erover dat de „barden van fatsoen en welvoeglijkheid los gemaakt worden en dat de Paus en debisschoppen.de priesters en monniken gehoond worden op grove wijze in woord en beeld". Voorts wordt in den oproep gezegd: „wii hebben talrijke pogingen gedaan, waarover de openbare meening niets heeft vernomen en die tot dusverre vruchteloos zijn gebleven. Ten behoeve van de verdediging van uw rech ten hebben wij in den herfst van '35 onzen kanselier en Fuehrer een gedetailleerd memorandum toegezonden". FRANKRIJK. Congres der C. G. T. Volgens de Cri Nouvelle zou Herriot geen portefeuille aanvaarden in het nieuwe kabinet, doch dit is nog slechts een ge rucht. Gisteren is het nationaal comité der C. G. T. (de groote vakvereeniging van links) bijeengekomen. Jouhaux zeide o.a.: Volgens het programma van de C. G. T. kunnen in één jaar alle werkloozen van Frankrijk te werk worden gesteld; een groot plan van openbare werken moet worden toegepast, dat niet in verhouding staat tot de tot nu toe uitgevoerde plan nen. Verder eischt Jouhaux invoering van een werkweek van 40 uur zonder loons verlaging, collectieve contracten, controle van de arbeiders en verlenging van den leertijd. Voor financiering van dit pro gramma stelde Jouhaux voor een natio nale reassurantiekas te vormen en het instellen van arbeidsverdragen, te garan- deeren door te vormen rijkdommen. Verder herinnerde Jouhaux aan de for mule: „Laat de rijken betalen". De toe passing hiervan kan niet in enkele dagen geschieden. Sprekend over den internationalen toe stand zeide Jouhaux dat de Volkenbond niet failliet is, doch wal de regeeringen, die den huidigen toestand hebben gescha pen. Spr. verlangt onmiddellijke nationa lisatie van wapenindustrie en verdedigt den wederkeerigen bijstand onder voor waarde, dat dit niet ontaardt in het oude systeem van allianties. Tenslotte heeft het congres een motie aangenomen, waarin de houding der lei ders wordt goedgekeurd inzake het aan bieden aan de socialistische partij Sfio van de „mogelijkheid eener daadwerke lijke samenwerking der C. G. T. bij het werk der regeering van morgen". Deze samenwerking zou moeten bestaan over eenkomstig het besluit van het congres van Toulouse in een officieele deelname der C. G. T. aan de organen van econo misch bestuur of toepassing van het pla%

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1