DE VERGADERING VAN DEN VRIJHEIDSBOND. LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Maandag 18 Mei 1930 Uitspraak ten gunste van het algemeen kiesrecht. Burgerlijke Stand v Leiden. IN EN OM ABESSYNIE. In de Zaterdag te Utrecht voortgezette vergadering van den Vrijheidsbond is mr. Wend el aar bij acclamatie herkozen tot voorzitter. Als lid van het hoofdbestuur werd herkozen de heer S. van den Berg Jr. (Wassenaar), lid der Eerste Kamer; ge kozen werden mevr. mr. C. C. Bakker— van Bosse (Den Haag) en mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen (Gouda). In de avondvergadering kwam allereerst aan de orde het rapport van de commissie ter voorbereiding van de grondwetsherzie ning, waarbij tevens aan de orde werd ge steld een voorstel van de afd. Den Haag tot instelling van een Rijksraad en een voorstel van de afd. Zaandam tot wijzi ging van het partijprogram, door toevoe ging van strengere eischen voor het ver- lecnen van het actieve kiesrecht en van uitsluiting van revolutionnaire elementen en vrijgestelden van het passieve kies recht. De heer Gelderman (Oldenzaal) gaf als zijn persoonlijke meening te kennen dat men den revolutlonnair-gezinden, stem mers zoowel als afgevaardigden, het volle pond moet toemeten: dan weet men wat men aan hen heeft. Uitsluiting immers kweekt revolutie aan in plaats van dit te gen te gaan. De heer Staverman legde een verklaring af waarom hij zijn naam onthouden heeft aan het rapport. Voornamelijk baseerde hij dit op het gemis aan stelling nemen jegens „ordening" in het rapport en op het in het rapport gehandhaafde begin sel van het algemeen kiesrecht. Scherp keerde spreker zich tegen het Socialisme, dat hij den doodsvijand van het liberalis me noemde. Gaarne zou hij zien dat ver dienstelijke personen meer dan één stem zouden verkrijgen. In dien zin diende spreker een amendement in. Het voorstel der afdeeling Zaandam werd verdedigd door den heer Van Holk. die zich eveneens er tegen verzette dat aan gefailleerden hun stemrecht zou wor den ontnomen. Het principe van meervou dig kiesrecht achtte spreker zeker niet geheel verwerpelijk. Mr. Boon (Den Haag) bracht hulde aan de rapportcommissie en prof. De Vries. Hij verdedigde met klem het algemeen kies recht-stelsel. omdat dit tan alle stelsels het billijkste is. Mr. N. A. Stempels (Utrecht) meende dat wij niet naar 't Oosten, naar Duitsch- land en Italië moeten zien, maar naar Engeland en de Skandinavlsche landen, met hun sterke democratieën. In ons land heeft de liberale idee sterk doorgewerkt, daarom is bij ons de toestand geheel an ders dan in de huidige dictatoriale lan den, waar de liberale gedachte onvoldoen de gekend werd. Prof. De Vries sprak als zijn meening uit dat men-vrijwel tot eenstemmigheid is gekomen* m de commissie wat betreft de algemeene opzet. Naar sprekers mee ning oordeelt de vergadering dat menden gefailleerde het kiesrecht niet moet ont nemen. Betreffende het algemeen kie— recht wees prof. De Vries op de omstan digheid dat er in ons staatsbestel tal van tegengewichten zijn gevormd tegen een te groote invloed van de massa. Naar spre kers meening geldt 't beginsel: hoe dich ter bij de kroon, hoe minder partijman. Naar aanleiding van het voorstel betref fende een Rijksraad wees spreker er op dat bedoeld is een zuiver adyiseerend li chaam. dat in geen enkel opzicht invloed oefent op de gezagsverhoudingen. Ook prof. De Vries achtte het uitsluiten van den revolutlonnairen volksvertegenwoor diger zeer gevaarlijk. Wanneer deze zijn eed op de grondwet zou schenden, dan mag de liberale partij dit niet toelaten. Vervolgens bracht de voorzitter de re solutie in stemming. De uitsluiting van het actief kiesrecht van in staat van fail lissement verkeerenden werd verworpen. Over de instelling van een adviseerende Rijksraad staakten de stemmen: men be sloot daarover nader te beslissen. Het amendement van den heer Staver man werd veworpen. De resolutie werd daarna als volgt aan genomen: De Liberale Staatspartij De Vrijheids bond te Utrecht in algemeene vergadering biieen op 16 Mei 1936. kennis genomen hebbende van het rap- nort van de commissie uit de partij tot herziening van de Grondwet naar liberaal Inzicht. gehoord de gehouden besprekingen. Betuigt haar instemming met de on verzwakte handhaving van de drukpers vrijheid en derhalve ook van verbod van preventieve censuur. Spreekt zich uit voor de handhaving van het algemeen kiesrecht. Wijst onvoorwaardelijk af de instelling van een economische Kamer als wetge vend Orgaan, omdat aan een vertegen woordiging van groepsbelangen nimmer de behartiging van het algemeen belang kan worden toevertrouwd. Kant zich evenzeer tegen het toekennen van wetgevend gezag aan bedrijfsraden of andere corporaties van belanghebbenden. Stelt als haaf inéening vaSt.'dat bij een voorgenomen grondwetsherziening 1937 moet worden gestreefd naar- a.' Uitsluiting van het actief kiesrecht van maatschappelijk ongeschikten en van terzgjce van speciaal omschreven delicten veroordeelden, b. Uitsluiting van het passief kiesrecht van bezoldigde vertegenwoordigers van bcnaalde groepsbelangen. c. Bepalingen voor vervallenverklaring van het lidmaatschap van een vertegen woordigend lichaam van den revolutionai ren volksvertegenwoordiger. De tweede dag. De vergadering werd gistermorgen voort gezet- Op voorstel vaiit den voorzitter besloot de vergadering eenige voorstellen van de afdeeling Zaandam naar de programma commissie te verwijzen. Daarna was aan de orde een motie van de Centrale Kirsvereemgtng Utrecht, waar in het hoofdbestuur verzocht wordt alles wat in zijn vermogen is in het werk te atellen en van andere zijde eventueel te nemen maatregelen te steunen om zoo spoedig mogelijk te komen tot een kies stelsel, dat met behoud van de evenredige vertegenwoordiging het directe contact tusschen kiezer en gekozene herstelt en de rechtstreeksche invloed van den kiezer op de verkiezing van den vertegenwoor diger vergroot. De Partijraad achtte deze motie over bodig. De heer De Wilde stelde voor in de mo tie te schrappen met behoud van even redige vertegenwoordiging. Dit amendement werd verworpen. De motie Utrecht werd aangenomen. Aan de orde was daarna een motie van de Centrale Kiesvereen, Utrecht, strek kende tot erkenning van het recht van arbeiden voor de werkwilligen bij werksta kingen, en van vrijheid van arbeid in den rulmsten zin waarin voorts wordt opge merkt dat bescherming van de werkwil ligen door de overheid tegen bedreiging molest enz. in bijna alle gevallen zeer veel te wenschen heeft overgelaten. Het hoofdbestuur wordt verzocht met kracht te Ijveren voor een wijziging van de wet, zoodanig, dat het de overheid mogelijk wordt gemaakt, met grooter gestrengheid en kracht tegen den hier bedoelden mis stand op te treden. De motie werd na eenige kleine wijzi gingen goedgekeurd Behandeld werd daarna het rapport van de commissie uit de Liberale Staatspartij tot bestudeering van het vraagstuk van de werkloosheid onder de jeugd en tot het onderzoeken van middelen, welke deze zouden kunnen bestrijden. De commissie ziet als eenig doeltreffend middel het ontsluiten van werkgelegen heid, doch achtte het buiten haar com petentie liggen breedvoerige economische beschouwingen te houden. Wel heeft zij in het algemeen het ver trouwen. dat er veel meer werkgelegen heid ontsloten kan worden, dan thans het geval is. De uitbreiding in ons land stuit veelal af op de hooge kosten. Noodzake lijk is, dat hierin spoedig verandering komt, de zaak kan geen uitstel meer lijden. Er was een minderheidsnota ingediend door mej. dr. mr. M. J. Baalt waarin deze zich verzette tegen een zinsnede in het rapport luidende: „Richtsnoer zal hierbij echter wel die nen te zijn de wenschelijkheid. dat bij overigens gelijkwaardige omstandigheden bij benoemingen de voorkeur wordt ge geven aan jonge mannelijke arbeids krachten opdat deze dan zoodoende hun taak als kostwinner kunnen vervullen. Deze minderheidsnota werd aangeno men met 9190 stemmen. De heer Stoffels (Delft) merkte naar aanleiding van 'n fninderheidsnota-Smidt en Van Zanten, waarin werd voorgesteld ouderen te vervangen door jongeren op, dat het aanbeveling verdient een con tactcommissie te benoemen die het ver trouwen heeft van het bedrijf en van de vakvereenigingeh, en die komt uit het be drijfsleven. De heer Drusschers (Hengelo) wees op het groote gevaar, dat er gelegen is in het uitschakelen van de jeugd een gevaar vod* bedrijfsleven en volk. Het is een rechtvaardige vraag de ouderen te ver vangen door de jongeren. Hoe het gebeu ren moet staat nog te bezien, maar dat het gebeuren moet is zeker. De ouderen zullen daartoe offers moeten brengen. Spr. drong aan het minderheidsrapport te acceptoeeren. Mr. Van Zanten (Rotterdam) betoogde, dat de jeugdwerkloosheid tien maal er ger is dan welke andere ook, gezien de ontwrichting die deze brengt in de maat schappij. De jeugdcriminaliteit is 3 maal zoo hoog geworden en dan is er nog de radicali seering van de jeugd. Met de jeugd staat de toekomst op het spel en het wachten is op de verlossende daad. Mr. Romijn verzocht de vergadering zich wel te realiseeren dat de maatregelen door de jongeren voorgesteld, groote fl- nancieele lasten meebrengen, die grooter zijn, dan wat nu betaald wordt. De pensionneering van ouderen in overheids- en particulier bedrijf is, naar het oordeel van de commissie, met het oog op de maatschappelijke toestanden niet mogelijk. De partijraad vereenigde zich met de minderheidsnota, terwijl het hoofdbestuur zich achter de meerderheid schaarde. Met groote meerderheid van stemmen is de minderheidsnota daarop aangenomen. Tijdens de discussies werd nog de uit slag van de verkiezing van twee hoofdbe stuursleden bekend gemaakt. Gekozen werden dr. A. de Haan uit Alblasserdaïn en rrir. H. L. van Zanten uit Rotterdam. Daarbij richUe ^e voorzitter een spe ciaal woord van dank en afècheid tot ihr. J. Dröst, die in tal van functies de partij zooveel dienstèn bewees. Met een woord van dank aan de com missies sloot de voorzitter de openbare vergadering. GEBOREN: Adrianus zn. van A. Schouten en J. Libochant Minny Lysbeth dr. van K. Vellinga én G. v. Foeken. ONDERTROUWD. A. J. Cambier j.m. en J. P. Langerak Jd.' M. J. Jansen wedr, en J. Galjaard jd. D. Hofkes jm. 23 jaar en T. de Haan jd. 20- Jaar H Leemans jm. 36 jaar en W. Taverne jd. 35 jaar P. Waasdorp jd. 31 jaar en J D. v. d. Meer jd. 29 jaar W. v. Hooven Jm. 29 jaar en J. v. d. Kaaij jd. 25 jaar. OVERLEDEN. P. van Daal en wedn.91 jaar. KANO OMGESLAGEN BIJ SCHEVENINGEN. EEN DER DRIE INZITTENDEN VERDRONKEN. Gistermiddag te circa drie uur is op een kilometer afstand van het Stille strand tusschen Scheveningen en Kijkduin een kano met drie jongelieden in zee omge slagen. Eenige bezoekers van het strand snelden met kano's ter hulp en mochten erin slagen twee drenkelingen te redden. Een van deze beiden was zoodanig uitge put, dat hij naar hét Róode Kruis-zieken- huis moest worden overgebracht. Zijn toe stand is thans gunstig. De derde jonge man, de 18-jarige E. van W„ wonende aan den Gevers Deynootweg te Scheveningen, werd helaas niet .gevonden, zoodat moet worden aangenomen, dat hij is verdron ken. Het blijkt dat een der jongens naar het strand had willen zwemmen om hulp te halen voor zijn kameraden, die steu nend op de omgekeerde zeilkano zouden blijven wachten. Intusschen werd de jon geman onderweg door een anderen kano vaarder opgenomen, en aan land gebracht De beide kameraden hebben geen assis tentie afgewacht, doch hebben hun kano eveneens verlaten om te trachten naar de kust te zwemmen, hetgeen een van hen, E. van W„ het leven heeft gekost. De reddingboot werd Uitgezonden, doch deze moest onverrichter zake terug kee- ren. Het slachtoffer en de kano werden niet gevonden. DOODELIJK ONGEVAL TE ALPHEN. Door brekende voorvork van wegrenner. Gistermorgen te omstreeks halflien had op den Gouwsluischeweg te Alphen een ernstig verkeersongeval plaats, waar bij de 16-jwielrenner W. uit Den Haag zeer ernstig werd gewond en per zieken auto van de garage Vreeswijk in beden- kelijken toestand naa,r het Gemeentelijk ziekenhuis te Den Haag werd overge bracht. Omtrent de toedracht van het on geluk vernemen wij het volgende: Ter hoogte van de firma Booij passeerde een file wielrenners. Een hunner, genoemde W. raakte plotseling door het breken van de voorvork van zijn rijwiel de macht over zijn stuur kwijt, waardoor hij tegen een boom reed. Vervolgens kwam W. te vallen vlak voor een juist passeerende auto, die met beide wielen over hem heen reed. Enkele voorbijgangers snelden ter stond toe. De ongelukkige die bewusteloos bleef liggen, bleek zeer ernstig aan hoofd en armen verwond. Door mej. Visser, lid der E.H.B.O. werd hem de eerste hulp ver leend. Dr. Hildernisse die vervolgens heel kundige hulp verleende, achtte overbren ging naar het ziekenhuis te Den Haag noodzakelijk." Bij aankomst in Den Haag leefde W. nog, hoeWél zijn toestand reeds zorgwekkend was. Lgtèr deelde men ons mede, dat W. tengévolgé van dit droevig ongeval is overleden.' J--J POSTAUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Beide inzittenden gewond. Zaterdagmiddag s in de Sloetstraat te Nijmegen een postauto tegen een boom gereden doordat de bestuurder een te grooten draai nam. De motor werd inge drukt en zwaar beschadigd. De hulpbestel ler J A. die achter het stuur zat. werd licht gewond terwij] de chauffeur B. K„ die het stuur had overgegeven, een vrii diepe wonde aan het hoofd had opge- loopen. Bovendien was de man zeer over stuur. o AUTO GEKANTELD. Gistermiddag om' vijf uur verliet de automobiliste, mej. N. K. uit Amsterdam op den rijksweg bij de Hakkelaarsbrug te Muiden plotseling de file van auto's, wel ke van Bussum naar Amsterdam reed. Door deze onverwachte manoeuvre werd de wagen van achteren aangereden door een auto, welke eveneens uit de rij was gegaan. Eerstgenoemd voertuig kantelde en kwam op den kop met de vier wielen naar boven te staan. De zes inzittenden dames werden met moeite uit hun nete lige positie bevrijd. Zij werden allen ge wond, doch de blessures waren niet van ernstigen aard. De aanrijdende auto was doorgereden. DRIE KANOVAARDERS OPGEPIKT IN VOLLE ZEE. Gistermiddag is in de Rotterdamsche haven aangekomen het Duitsche stoom schip Themis, dat op de Noordzee, weste lijk van de visschershaven van Schevenin gen drie kanovaarders die door den stroom cn door den wind waren afgedreven, en geen kans meer zagen den wal te berei ken, heeft opgepikt, De drie jongens, E. en L. de G. en J. S„ alle drie 15 jaar, had den reeds geruimen tijd op zee rondge zwalkt. Zij hadden getracht de aandacht te trekken van diverse passeerende log gers, die hen echter niet hadden opge merkt of althans er geen erg in hadden gehad, dat de jongens zich in nood be vonden. De knapen zijn te Rotterdam in totaal uitgeputten toestand aangekomen en op het hoofdbureau van politie onder gebracht. Gisteravond is het drietal on der politiegeleide naar de ouderlijke wo ning in Den Haag overgebracht. DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Zaterdag is een vrachtauto, die den on- bewaakten overweg bij Zevenhuizen nog voor den naderenden trein wilde passee- ren, door den sneltrein 101 Den Haag- Utrecht gegrepen. De vrachtauto werd totaal vernield en de locomotief ernstig beschadigd. De trein kreeg 16 minuten vertraging. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. WIELRIJDER DOOR ONBEKENDE AUTO VERWOND. Gisternacht omstreeks 2 uur is in het Haagsche bosch een 46-iarige wielrijder, de heer K„ door een auto aangereden iS chauffeur zou bij het passeeren niet vol doende uitgeweken zijn. tengevolge waar van hit met den wielrijder in botsing kwam. De auto reed met. gedoofde lichten ver der en de politie is er nog niet in geslaagd den chauffeur op te sporen. Het bleek, dat de heer K. een arm ge broken had en verschillende verwondingen had opgeloopen. Hij werd naar het Roode Kruis zieken huis overgebracht. VERDRONKEN. Zaterdagmiddag was een aantal jongens in het Kanaal langs de Markthallen in Amsterdam West aan het zwemmen. De tienjarige van Hulzen uit de Jan Mayen- straat. die de zwemkunst niet machtig was. waagde zich ook in het water. De knaap zonk onmiddellijk weg Een 17- jarige jongen, die op eenige afstand even eens aan het zwemmen was. dook de jongen na. doch toen hii hem eindelijk uit het water had gehaald, was de knaap reeds overleden. Zaterdagmiddag is te Kampen een twee jarig dochtertje van den heer B. van Zuthem. terwijl het met een zusje was gaan wandelen, van een vlonder aan dén Haatlanderweg gevallen en verdronken. Weliswaar kwam de vader zijn kind spoe dig te hulp. doch de levensgeesten bleken toen reeds te zijn geweken. Gisternamiddag is het 5-jarig zoontje van den heer Slor. wonende aan het Schuitendlep te Groningen al spelende te water geraakt en verdronken. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Gisterochtend om kwart over elf is op den Verwersdük te Delft het driejarig meisje A. van Gouw uit de Vissteeg. toen zit een bal achterna liep. aangereden door een personenauto, bestuurd door den achttienjarige A. H. uit Delft. Het kind werd ernstig gewond en is per politieauto naar het Gasthuis overgebracht waar een hersenschudding werd geconsta teerd. In den loop van den middag is de kleine overleden. Den chauffeur treft geen schuld. o— OPLICHTERSTRUCS. Firma's uit Rotterdam en Arnhem heb ben bii de Nitmeegsche politie aangifte gedaan van oplichtingen, gepleegd door een zekeren W T. uit Nijmegen, die een goede bekende van de politie is. Deze T. had de gewoonte, bij firma's buiten Nli megen groote bestellingen te doen. de goe deren in ontvangst te nemen en niet te betalen. Zoo is onder meer de Rotterdam sche firma voor een aanzienlijk bedrag voor geleverde olieproducten opgelicht. De recherche stelt een onderzoek in. doch tot- dusverre heeft T. zich schuil, weten te houden. o VROUW VAN DE DUO GEVALLEN. Een automobilist zag. gistermiddag op den Bussemer grintweg in het Spanders- voud te Bussum een vrouw op den rij weg liggen, die bewusteloos bleek te zijn. Even later kwam 'n motorrijder, dé heer S. uit Rotterdam, die de echtgenoot van de vrouw bleek te zijn. Hij vertelde, dat hij tot zijn ontsteltenis had bemerkt, dat zijn vrouw niet meer achter op de duo zat. Zij had de gewoonte dwars op de duo te zitten. De vrouw bleek door den val een ernstige hersenschudding te hebben bekomen. Zij is naar de Gerardus Majel- lastichting overgebracht. Gisteravond was het bewustzijn nog niet teruggekeerd. ONDER VALLENDE ZAKKEN GERAAKT. Bij de werkzaamheden aan den in aan leg zlinden weg van Veghel naar Erp is een gedeelte van een pavtit met cement gevulde zakken plotseling omlaag gestort. De arbeiders G. de Koning uit Neder- hemert en Van Erp uit Berlicum geraakten onder den last en werden ernstig ge wond naar het ziekenhuis te Veghel ver voerd. De Koning die vader van vijf kin deren ls. is er het ergst aan toe. doch levensgevaar is niet aanwezig. o MOTORRIJDER TEGEN TAXI OPGEREDEN EN OP SLAG GEDOOD. Vannacht om 2 uur, na het sluiten van de kermis, wilde de 24-jarige H. Slijk huizen, wonende te Groningen, even een ritje op het motorrijwiel van zijn vriend maken, dat voor een café stond. Hij was echter nauwelijks onderweg of op den hoek van de Boteringestraat botste nij tegen een taxi op, bestuurd door W. K. De motorrijder bekwam een zware sche delbreuk en overleed eenige oogenblikken later. BRAND IN TIMMERFABRIEK TE HOOGEVEEN. Een felle uitslaande brand werd Zater dagavond ontdekt in de timmerfabriek en machinale houtbewerking van de firma R. van Aalderen en Zoon aan de Schut- straat te Hoogeveen. De brand woedde aan de achterzijde in de machinekamer en droogkamer, alsmede in de fabriek, waar de vlammen reeds uit het dak sloegen. De waterleidingbrandweer verrichtte uitstekend werk. De autospuit was in korten tijd even eens ter plaatse met de manschappen van de Zuidergroep. Men gaf groote hoeveel heden water, zoodat de schade tot den achterkant van de fabriek is beperkt. De firma Van Aalderen is slechts ge deeltelijk tegen brand verzekerd. (De Ct.) BUITENLANDSCH GEMENGD VIJF PERSONEN DOOR GAS GESTIKT. In een huis in de Schellingstrasse te Muenchen zijn Zaterdagavond twee vrou wen en drie kinderen door gas vergiftigd. De Senaat bekrachtigd dccret^ De Italiaansche Senaat heeft Zaterdj. in een buitengewone zitting de wetsdeert. ten goedgekeurd betreffende de souverel. niteit van Italië over Abessynië, de instel, llrig van het keizerrijk en de bènoemiro van Badoglio tot onderkoning. De zitting werd o.a. bijgewoond door de prinsen van Piemont, Turijn en Genu» Even voor den aanvang der zitting om j uur kwam de Duce binnen, luide toege- juicht door alle aanwezigen. De ontginning van Abessynii. Italië stelt een uitgebreid plan tot ont ginning van Abessynië op. Zeven groote wegen zullen worden aan gelegd, o.a. een weg. welke Addis Abeba met de haven Assab verbindt. De kolonisatie zal geschieden met abso lute eerbiediging van de rechten der inlan ders. Verder schijnt hét, dat Abessynië zal worden verdeeld in drie gouvernements- districten: Addis Abeba, Harrar Djemma. Reeds is 100 millioen beschikbaar steld voor bouw- en bodemvraagstuk. Journalisten uitgewezen, De Italiaansche autoriteiten hebben vier journalisten uitgewezen, onder het motief, dat zij zich aan anti-Italiaansche propa ganda en spionnage schuldig zouden heb ben gemaakt. Het zijn George Steer, de corespondent van de „Times", Nebenzahl, de correspondent van Havas, Angelopoelos' de Grleksche correspondent van de Amert- kaansche bladen der Hearst-pers, en de Robillard, de Fransche directeur van de „Courrier d"Ethlople". Voorts zijn nog drie andere Europeanen uitgewezen. Allen zijn per trein vertrokken. Aanklacht teruggenomen. Ten aanzien van de Italiaansche be schuldiging nopens het gebruik van dum- dum-kogels in Abessynië, welke kogels van Britsche herkomst zouden zijn, kan thans worden medegedeeld, dat 't document mei de aanklacht, hetwelk Italië over deze affaire den Volkenbond zou voorleggen, is ingetrokken en ongedaan gemaakt. De Britsche regeering zal dus geen ant woord voor Genève hebben op te stellen. Daar echter van de beschuldiging nog al ophef is gemaakt, overweegt thans d' Britsche regeering, of het toch niet nood zakelijk moet worden geacht, de Italiaan sche beweringen nog eens openlijk te weer leggen. In ieder geval verwacht men te dien aanzien eenige vragen in het Lagerhuis, Geheime Abessijnsche regeerins voltooid. In een telefoongesprek heeft de Negus aan den Abessljnschen gezant te Londen medegedeeld, dat de geheime regeering 1 Abessynië thans voltallig is. GOEDERENTREIN IN BOSNIË IN sr RIVIER GESTORT. Op het baanvak Serajewo-Brod in Bos nië is een spoorbrug ingestort toen een goederentrein er over reed. De pijlers van de brug waren door het hooge water on- derspoeld. De trein stortte in den stroom. Een baanwachter werd gedood, terwijl het treinpersoneel ongedeerd bleef. ANTE PAWELITSJ VRIJ. Officieel wordt medegedeeld, dat dr. Ante Pawelits], de Joegoslaaf, die in Oc tober 1934 te Turijn werd gearresteerd, verdacht van medeplichtigheid aan den moord op koning Alexander, op vrije voeten is gesteld, omdat het krachtens de Italiaansche wet niet mogelijk is hem langer In hechtenis te houden. WESEMANN IN HOOGER BEROEP. De Duitsche agentprovocateur Wese- mann die tot 3 jaar gevangenisstraf U veroordeeld wegens de ontvoering van Jacob, is van dit vonnis in hooger beroep gegaan. o DRIE MENSCHEN VERBRAND BIJ EEN AUTO-ONGELÜK. Een met whiskey geladen vrachtauto is bij Philadelphia tegen een telegraafpaal gereden en in brand gevlogen. Drie men- schen zijn in de vlammen omgekomen. D-TREIN PARIJS—ROME ONTSPOORD. De D-trein Parijs-Rome is Zaterdag, even na middernacht nabij het station. Laroche ontspoord, tengevolge waarvan de locomotief kantelde. De machinist en. de stoker werden gedood, dóch verder zijn er geen slachtoffers te betreuren. DE LIJF-CHAUFFEUR VAN HITLER OVERLEDEN. De brigadeleider Julius Schreck is t® München overleden aan de gevolgen van een hersenvliesontsteking. Schreck was 38 jaar. Hij was vroeg" taxi-chauffeur en was sedert het begin van de nationaal-socialistische beweging a persoonlijke autobestuurder van Hitier ge worden. ERNSTIG ONGEVAL TIJDENS SOLITUDE-RACES. Tijdens de internationale solitude-raws te Stuttgart heeft zich een ernstig onge val voorgedaan, waarbij drie menscnen- levens verloren gihgen. Tijdens derag van motoren met zijspan reed de Bei"' sche renner Schneider door onbeken oorzaak plotseling op ongeveer 4 KM. den start tegen een boom. De man Ut'" zijwagen, Handelshauer. was op slag •j""-'- Schneider werd zoo zwaar gewond, aai korten tijd later overleed. Verder werd een tegen den b00®J, nende toeschouwer ter plaatse gedooo-

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10