ZATERDAG 16 MEI 1936 No. 23356 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. GEVEILDE PERCEELEN. Burgerlijke Stand v. Leiden. BUITENLAND. Eerste Nederlandsche n.v. Het voornaamste nieuws van heden. 11st* Jaargang LEI DSC H DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis." per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend b(j vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te 'betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijnd per 3 maanden f.2.35 per week ...'.'i.l f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten^ (voor binnenland t. 0.80 per 3 mnd.>' Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. JUBILEA BIJ DE N.Z.H. Onder groqte belangstel"-- van de zlide ran het personeel hebben gisteren de hee- jtn D. M. van der Vliver. chef van den uitvoerenden dienst der N.Z.H.T.M. ter standplaats Leiden en C. W. Emke. con troleur dier maatschappij, eveneens ata'er. hun zilveren jubileum In denst der N.Z.H. gevierd. Ook de directeur. Ir. Burgersdiik en de secretaris der directie, de heer Im- mink zoomede bijna alle afdeelingschefs uit Haarlem en Leiden kwamen hun ge- iukwenschen aanbieden, evenals de bestu ren der personeelsorganisaties, het bestanr van het jubileumfonds en zeer vele leden Tan het personeel. ilCEMEEN AZIATISCHE STUDIECLUB. In Maart van dit jaar werd hier ter stede ie Algemeene Aziatische Studieclub opge richt, welke zich ten doel stelt, de samen werking en de onderlinge waardeering tus- schen de hier te lande vertoevende Aziati sche studeerenden te bevorderen. Zij tracht baar doel te bereiken door: 1. het houden van lezingen en het vor men van kringen ter bestudeering van eco- uomische sociale en cultureele vraag- itukken. 2. het houden van excursies en andere bijeenkomsten. 3. het verleenen' van hulp en voorlich- betreffende studie-aangelegenheden o huisvesting aan nieuw aangekomenen. Iet bestuur Is als volgt samengesteld mrzltter: R. M. H. Koesoemo Oetyo; secre- iris: R. S. Sastrosoeparto; penning- reester: Tan Siong Bing; commissarissen: Ijia von Tjan, R. M. S. Notohadinegoro. VRAGEN VAN HET RAADSLID P. M. VAN DER VOORT. Het raadslid, de heer P. M. van der Voort heeft aan den raad verzocht om in de Raadszitting van 18 Mei as., aan Burgemeester en Wethouders de volgende vagen te mogen stellen: le. Is het juist, dat in het begin van de Maand April, bij den Gemeentelijken Plantsoenen dienst, een arbeider is te werk gesteld in los dienstverband, op een loon ran 15 gulden per week?. Indien bovenstaande vraag bevesti gend moet worden beantwoord, zijn B. en W. dan bereid aan den Raad mee te deelen, in welke loongroep deze arbeider is inge deeld; achten B. en W. vervolgens de be looning dan niet in strijd met art. 11 eerste lid van de verordening betreffende de wedden van ambtenaren in dienst van de Gemeente Leiden? 3e. Indien uit de beantwoording van vaag 2 blijkt, dat de belooning inderdaad la strijd is met de verordening betreffende de Wedden van ambtenaren in dienst van de Gemeente Leiden, zijn B. en W. dan alsnog bereid, de belooning van dezen arbeider in overeenstemming te brengen, met het bepaalde in art. 11 van de hier- toven door mij genoemde verordening? ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de Letteren «n Wijsbegeerte, op proefschrift, getiteld: „Guillaume de Mlachaut et Christine de Pisan", mejuffrouw J. C. Schiiperoort, ge boren te Antwerpen; idem, tot doctor in de Rechtsgeleerdheid, op proefschrift geti teld: ,De regel Locus Regit Actum" in Jet Internationaal privaatrecht", de heer t-1. Barmat, geboren te Rotterdam (cum laude). Geslaagd voor het candidaatsexamen Rechtsgeleerdheid de heer H. N. M. Kloos ter (Den Haag)voor het oandidaats- examen Klassieke Letteren Mej. A. L. T. Kanuninga (Haarlem)voor het doctoraal examen Romaansche taal- en letterkunde Je heer C. J. Starreniburg (Voorburg) en ™or het candidaatsexamen Theologie "ei H. S. de Geer (Den Haag). VER. TOT BEVORDERING VAN DEN BOUW VAN WERKMANSWONINGEN. WAARSCHUWING TEGEN HET NEDERL. LEGER DES HEILS. De Commissaris van Politie waarschuwt Je ingezetenen hij herhaling de noodige omzichtigheid te betrachten hij het afgeven goederen aan personen, die aan de ™®n daarom, komen vragen. Gisteren weer bleek, dat personen, die voor het "dderlandsche Leger des Heils (niet te tin rren met bet Leger des Heils, stioh- (E van William Booth, meestal aange- d:~ dis het groote Leger des Heils) goe den inzamelden, van de opgehaalde goe- J..ei\ ^nige stukken afgaven aan derden, tmti bedoeling deze te verkoopen en de porengst onder elkander te deelen. Vfr..anneer zich personen aan de huizen toén®?11 om güten, .goederen e.d„ vrage j uitdrukkelijk voor welke instelling eoiil ,bestemd zijn en verzoeke men de fjfptanten zich te legitimeeren. Bij wei belle men het politiebureau op. Vier en veertigste jaarverslag. Aan bovengenoemd verslag is het vol gende ontleend: In het jaar 1935 werd door de Vereenl- ging aanbesteed den bouw van 71 wonin gen en 43 schuurtjes op een terrein ten Zuiden van den Haagweg alhier. Het werk werd gegund aan den aannemer U. H. Brink te Leeuwarden. Het werk verloopt normaal en er is alle reden te verwach ten, dat de bouw in den loop van 1936 zal zijn voltooid. Ofschoon door de slechte tijdsomstan- heden velen der bewoners de betaling der huur zwaar viel, had die betaling toch vrü geregeld plaats. In enkele gevallen was het bestuur genoodzaakt tot huur- opzegging over te gaan. Het periodiek aftredend bestuurslid nar. E. J. M. H. Bolsius werd herkozen. In het bestuur is nog een vacature, waarin nog niet is voorzien. De administrateur P. W. Hasselbach verzocht ontslag, welk ontslag hem op eervolle wijze werd verleend. In zijn plaats werd tot administrateur der Vereeniging benoemd de heer W. P. J. v. d. Berg, alhier. Het bestuur vertrouwt, dat in den loop van 1936 met den bouw van de woningen op het terrein tusschen- de Lange Bouwelouwesteeg en de Lange Paradijssteeg een begin kan worden ge maakt. De uitvoering van de plannen is in een vergevorderd stadium van voorbe reiding. VROUWEN VREDESGANG. De deelneming voor den Maandag a.s. te houden Vrouwen-vredesgang blijkt die van het vorig jaar verre te overtreffen. Leiden zal dus te Amsterdam sterk ver tegenwoordigd zijn. Ook uit de omgeving (de buitengemeenten) gaven zich dit jaar bijzonder veel vrouwen op. Alle deelneemsters zullen getooid zijn met een witte bloem. De trein vertrekt om 13.16 of 1 u. 16. Gisteren hebben 400 kinderen van het Hervormd Lyceum uit Amsterdam onder leiding van den directeur en de leeraren een bezoek aan Leiden gebracht. Om 9.26 arriveerden zij per extra-trein uit Amsterdam. Na bezichtiging der stad vertok men per extra-tram der N.Z.H. naar Noordwijk aan Zee. Om 16.45 keerde het gezelschap weer per extra-trein naar Amsterdam terug. Een advertentie in dit Blad vermeldt nadere bijzonderheden betreffende het zangconcours, dat de Ring Lelden en Om streken van Chr. gemengde zangvereni gingen hier ter stede op Hemelvaartsdag en den daaropvolgenden Vrijdag organi seert. Ten overstaan van mr. H. M. A Coe- berzh. Notaris te Leiden. Bouwmanswoninz met landerijen te Stompwijk/Zoetermeer in den Zoetermeer- sche Meerpolder Meer-Geerwez 21 groot 12.91.43 H.A. in bod f. 24.490 kooper de heer A M. Ammerlaan c.s. te Zoetermeer voor f. 24.401. Ten overstaan van A. J. C. van der Heiiden jjfotaris te Leiden. Huizen met tuin te Oegstgeest Regen- tesselaan 32 en 34 en weth. Spaargaren straat 32. 34 36. 38. 40 42 na afmijningen tezamen in bod f. 39.442. kooper de heer K. L. van Duuren q.q. te Leiden voor 1. 39.767. Huizen en erven Anna Paulownastraat 3 en 5 tezamen in bod f. 6000. kooper de heer J. J. de Jong q.q. te 'sGravenhage voor f. 6500. GEBOREN: Jan. z. van G. Tesselhoff en J. P. Moo- ten Reinier Jacobus, z van A. Knetsch en A. de Vries Judith, d. van H. Beek man en J. Leemans Maria Agatha Cor nelia. d. van J. L. v. Heteren en W. A. H. Mentink Johannes Hendrikus z. van J. H. Bekkering en J. H. van Es Geertruida Maria. d. van H. J. Weenink en M. J. Hiilebrand Johanna d. van E. Boekee en J. M. den Haan Jannie d. van H. Verveer en W. de Waal Cornelis Chris tian. z v. J. Th. Angevare en A. Warmen- hoven Lydia Marianne, d. van J. H. Bredow en D. A. H. Flipse Emma Mathilda, d. van A. J. de Geus en M. Zweerus Maria Elisabeth, d. J. C. F. Weide en A. H Engel Aletta Cornelia, d. van C F. A. M. Meerpoel en A. P. Nlj- backer Froukie Theodora, d. van A. W. Gras en H. Groeneveld Geertruida Maria Theresia. d. van F. J. A v. Beuke ring en J. G. A. Walenkamp. ONDERTROUWD. J. M. A. van Dam. i.m. 25 jaar en A. J. C. Montanus. i.d. 25 iaar. OVERLEDEN. H. E. D. de Leeuw m. 48 jaar E. M. Mens-v. d. Berg. vr.. 48 jaar G. H. M. Lemair-den Dopper, vr., 62 jaar. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het uittreden van Guatemala uit den Volkenbond. Het uittreden van Guatemala uit den Volkenbond wordt gemotiveerd met op de eerste plaats economische moeilijkheden, en op de tweede plaats met het geringe aanpassingsvermogen van den bond in zake Amerikaansche kwesties. Men ver moedt evenwel, dat het falen van den bond het Italiaansch-Abessijnsch geschil den doorslag heeft gegeven. Men wijst er nog op dat Guatemala den Volkenbond nog achterstallige contributie schuldig is tot een bedrag van 150.000 goudfrancs, en dat het voor afloop van de twee opzeggingsjaren een totale schuld van ongeveer 200.000 francs zal moeten vereffenen. DUITSCHLAND. Hitler's antwoord uitgesteld - Geen muiterij in de S.S. - Het koloniale vraagstuk. Rijkskanselier Hitier heeft besloten zijn antwoord op de Britsche" vragenlijst uit te stellen, in verband met den interna tionalen toestand, die momenteel te wei nig doorzichtig is De Fuehrer moet aan Phipps. bij het bezoek van den ambassadeur aan de Wil- helmstrasse, verklaard hebben, dat hij zou trachten zoo snel mogelijk zijn ant woord te formuleeren, maar dat de in ternationale situatie, in het bijzonder te Genève, Duitschland noodzaakte, te wach ten tot een begin van ontspanning zich afteekent. Het zou dus mogelijk zijn, dat men het Duitsche antwoord nog niet vernomen heeft, als de a.s. zitting van den Volken bondsraad, midden-Juni bijeenkomt. Hitler zou Phipps ook te verstaan gege ven hebben, dat hij zijn antwoord zoo ge detailleerd en precies mogelijk zou geven. Ook moet gesproken zijn over de wen- schelijkheid van het bezoek van een Brit- schen staatsman aafi Berlijn; men gelooft evenwel, dat de Fuehrer en de ambassa deur beiden van oordeel waren, dat een dergelijke visitie in de huidige omstandig heden weinig nut zou hebben. De berichten over muiterij in Hitler's lijfwacht en het schaduwen van Himmler, worden met beslistheid gedementeerd. In den loop van deze maand vindt een reorganisatie van het departement van buitenlandsche zaken plaats. De behandeling der politieke kwesties zal in één speciale afdeeling, die der eco nomische aangelegenheden in een andere speciale afdeeling geschieden. De economische afdeeling zal sterk uit gebreid worden. De minister van financiën graaf Schwe- rin vonKrosigk heeft in 'n rede opnieuw gesproken over de koloniale kwestie. Hij zeide o.a.: de verdeeling van de grondstoffen over de wereld is een pro bleem, van welks rechtvaardige en met de noodzakelijkheden rekening houdende op lossing de wederopbouw van de wereld economie afhankelijk is. Het Duitsche volk verwacht, dat bij een bespreking van dit probleem niet de oude koloniale schuldleugen uit de mottenzak te voor schijn gehaald wordt. Het zal zich ook in zijn bevolkingspolitiek niet op een dwaalspoor laten brengen door de tegen werping, dat deze doeleinden een grootere behoefte aan grondstoffen ten gevolge zullen hebben. De beslissing over leven en sterven van een volk kan niet afhankelijk gemaakt worden van grondstoffen- of de- viezenproblemen. Het koloniale probleem van Duitschland kan ook niet worden afgedaan met het argument, dat bij de uitvoering van de politiek der open deur Duitschland toch de mogelijkheid van toereikende grond- stoffenvoorziening gewaarborgd kan wor den. Daarbij ziet men den beslissenden factor over het hoofd, dat slechts de mo gelijkheid grondstoffen in zekeren om vang in eigen valuta te koopen de hoofd zakelijke ontlasting van den Duitschen deviezenbalans verschaft. Het Horst Wessel-vliegtuigescadrille dat den Fuehrer verleden jaar ter gelegenheid van zijn verjaardag door de Hitleriaan- sche milities is aangeboden, heeft zijn nieuwe garnizoen te Dortmund, in de vroegere gedemilitariseerde zone. betrok ken. De plechtigheid werd bijgewoond door uitgebreide formaties van de S.A. en de Reichswehr, terwijl een groote men- schenmenigte uit de omgeving naar het vliegveld te Dortmund was gestroomd. FRANKRIJK. Een rede van Blum Faure over de werkloosheid. Leon Blum, de socialistische partij leider, is gast geweest aan een lunch, aan geboden door de .American Club" te Pa rijs, waaraan ook de ambassadeur der Ver- eenigde Staten aanzat. Bij het dessert heeft Blum een rede gehouden, waarin hij uitdrukking gaf aan den vredeswil van zijn partij. De polis is de kostwinner als Vader er niet meer is. Bijkantoor Leiden, Breestraat 10a IM. NOOMEN 8725 (Insez. Med.) Aan het begin van zijn rede merkte Blum op. dat hij openhartig en onomwonden zou spreken, daar hij nog „particulier persoon" was. „Ik zou u willen zeggen", aldus Blum, „wat ik denk van de buitenlandsche poli tiek van een land als Frankrijk en wel licht zullen enkele van mijn eenvoudige opmerkingen ook van toepassing zijn op andere naties. Wij wenschen in vrede te leven met alle landen der wereld, hoe hun politiek ook zij, of hoe hun binnenlandsch bestuur er ook uitziet. Wij wenschen iedere aan leiding tot eeriig geschil te vermijden. Dit experiment, dat wij gaan trachten te ondernemen kan slechts slagen, als er rust heerscht en binnenlandsche vrede. Wat ons betreft, we hechten in het geheel geen waarde aan een oorlog. Wij bannen de idee van een oorlog uit onze gedachten. Maar het is niet natuurlijk, dat een ■natie zich bijzonder voelt aangetrokken tot de vriendschap van een natie, welke, evenals zijzelf, hartstochtelijk gehecht is ran de vryheid? Dit is dan ook de reden van de bijzondere vriendschap tusschen Frankrijk en de Vereenigde Staten". Na zich te hebben verklaard, dat hij er met alle kracht naar zal streven, dat de vriendschapsbanden tusschen Frankrijk en de Vereenigde Staten nog nauwer wor den aangehaald, zeide Blum nog: „Op de eerste plaats moet Europa worden gereor ganiseerd. Het moet bevrijd worden van de obsessie van een mogeiijken oorlog. Niet slechts op politiek, doch ook op economisch gebied moet de Europeesche solidariteit worden hersteld". Paul Faure, de secretaris-generaal der socialistische partij, heeft te Parijs een rede gehouden over de maatregelen, welke de werkloosheid zouden moeten doen verdwijnen. Deze maatregelen zijn volgens Faure: 1. de 40-urige werkweek met behoud van het tegenwoordig loon, ook gedurende de vacanties; 2. uitvoering van groote werken ten be hoeve van de nationale outillage; dit is een geweldig en veelomvattend plan, dat met name zal moeten omvatten de uit breiding van het aantal sanatoria en ziekenhuizen, de opruimüig van krotwo ningen en de electrificwie van de pro vincie. Faure gaf vervolgens een uiteenzetting van de wijze, waarop z.i. deze plannen zouden moeten worden gefinancierd. Hij zeide. dat men allereerst een „beroep" op de spaarders zou moeten doen, tot wie wij ons, in het belang van het algemeen moeten wenden en in dat van de natio nale verdediging om dan de vraag te stellen, wat gedaan zou moeten worden, indien geen gehoor zou worden gegeven aan dit beroep. Welnu, aldus vervolgde hij: ik ben van meening, dat wij dan het recht zouden hebben onze toevlucht te nemen tot een algemeene mobilisatie. Zoo goed als men van de mannen vraagt hun eigen leven op te offeren voor de verdediging van huil land, zou men ook het recht hebben van dezelfde middelen gebruik te maken tegenover de gevoellooze stof, welke ka pitaal heet. OOSTENRIJK. Schuschnigg aanvaardt de leiding van het Vaderlandsche front Een Habsburger te IVeenen. Bondskanselier Schuschnigg heeft op plechtige wijze de leiding van het vader landsche front od zich genomen. Hij herdacht in een toespraak den stich ter van het vaderlandsche front. Dollfuss. Vervolgens zeide hij dank aan zijn voor ganger. prins Starhemberg en aan de af tredende leidende functionarissen. Spr. zeide af te zien van een nieuwe gelofte van trouw. Schuschnigg deed nog een aantal belangrijke mededeelineen. o.a„ dat de Heimatschutz het verlof tot het dragen van wapenen ontnomen zal wor den. Onder alle omstandigheden moet eenheid in de staatsleiding bestaan: twee voudige opvattingen moeten uit den weg geruimd worden. Principieele oneenigheden met Starhemberg hebben een snelle be slissing noodzakelijk gemaakt. Vervolgens maakte Schuschnigg een reeks nieuwe benoemingen bekend. G'rido Zernatto werd secretaris-generaal van het vaderlandsche front Baar Barenfels w°-d plaatsvervangend leider van het front en Schmidz. de burgemeester van Weenen. lansleider van Weenen. Tevens deelde Schuschnigg mede. dat in een der eerstvolgende zittingen van den ministerraad een nieuwe wet op het vaderlandsche front zou worden aangeno men. Een der belangrijkste bepalingen van deze wet zal ziin het instellen -an leidersraden bii de bonHe'eHin" van het vaderlandsche front. Hierin zullen ~»r- tegenwoordigers der verschillende sta-den de arbeiderspartij en mannen en vrouwen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt BINNENLAND. Algemeene vergadering van den Vrij heidsbond; redevoeringen van mr. Wende- laar en minister Van Lidt de Jeude (4e Blad). De heer Fokker heeft een fonds gesticht ter opleiding van viiegtuigbestuurders en f. 100.000.daarvoor beschikbaar gesteld (4e Blad). Het dreigend bakkersconflict te Amster dam (Binnenland, 2e Blad). Njord's Oude Vier voor de Varsity (4e Bi.) BUITENLAND. Oostenrijk erkent de annexatie van Abessynië (4e Blad). De Negus komt vermoedelijk 15 Juni naar Genève (4e Blad). Redevoering van Leon Blum (Buiten land, le Blad). Schuschnigg aanvaardt de leiding van het Vaderlandsche Front (Buitenl., le Bi.). Kabinetswisseling in Polen. Koscialkowski vervangen door generaal Skladkowski (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. voor het welzijn van Oostenrijk, zitting krijgen. De raden zullen een standpunt mogen bepalen ten opzichte van alle be langrijke problemen. Van belang was ook. wat Schuschnigg mededeelde over de vorming van een vrij willige militie van het vaderlandsche fro-*-, waarin zij zullen worden opgenomen, die binnen het kader van het front bereid zijn tot vrijwillig dienstverrichten. De militie zal slechts uitvoerend orgaan van het vaderlandsche front zijn. waarbij <*e nadruk wordt gelegd op de nauwste -- menwerking met leger en politie. Naast deze militie zullen er geen vrijwillige wapendragers meer bestaan. Tot leidev -tap miütie benoemde Schuschnigg ziin plaats vervanger in de bondsleiding. vice-kanse- lier Baar Barenfels. Ter erkenning van de door den Heimatschutz bewezen diensten zullen de Heimatschutz-kleuren. groen-wit. ook worden opgenomen in de vlag van het vaderlandsche front. Het Dollfusslied zal als tweede volkslied worden aangenomen. Wat de binnen- en buitenlandsche poli tiek aangaat, hierin zal geen verandering worden gebracht. De protocollen van Rome blijven de basis der Oostenrijksche politiek, maar Oostenrijk wil bovendien met allen, die zijn vriendschap wenschen, in vrede en vriendschap leven. Starhemberg wordt, ter erkenning van zijn verdiensten voor het vaderlandsche front het beschermheerschap aangeboden van het moederbeschermingswerk van het vaderlandsche front. Aartshertogin Adelaide van Habsburg, ■de 22-jarige zuster van aartshertog Otto, is te Weenen aangekomen. Na de ophef fing der verbanning der Habsburgers is zij het eerste kind van keizer Karei, dat in Oostenrijk terugkeert. Als reden voor haar verblijf wordt opgegeven, dat zij de colleges aan de universiteit wenscht te volgen en zich materiaal wenscht te verschaffen aangaande de sociale instellingen te Wee nen met het oog op haar proefschrift. POLEN. Kabinetswisseling. Gisteren heeft de premier Korcial- kowski het ontslag van het kabinet aangeboden. In zijn plaats is gekozen generaal Slawoj Skladkowski onder-mi nister van oorlog, die den afgetreden pre mier echter in zijn kabinet heeft opge nomen. dat grootendeels met het oude kabinet overeenkomt. Ook Beck is aan buitenl. zaken gebleven. Generaal Skladkowski is reeds eenige malen minister van binnenlandsche za ken geweest. Hy staat bekend als een man van krachtig optreden en snelle be slissingen. De oorzaken der kabinetscrisis ziet men «enerzijds in de ontwikkeling van den oeconomischen toestand, die ten slotte geleid heeft tot een deviezencontrole en verschillende handelsmaatregelen. Ander zijds hebben de ernstige werkloozenenlus- ten, die onder meer te Krakau en Lemberg hebben plaats gehad, de kwestie van een energieke bestrijding der werkloosheid naar voren gebracht, In het regeeringskamp was na Pilsuds- ki's dood tweespalt, en deze de afge treden premier niet te verwijderen. Men hoopt nu, dat de nieuwe premier, die het volle vertrouwen van het leger geniet, daartoe in staat zal blijken.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1