LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 15 Mei 1936 lAAT/ïtJQEMCHTIN STADSNIEUWS. BINNENLAND. RECHTZAKEN. LAND- EN TUINBOUW. SPORT. BEURSOVERZICHT. WEERBERICHT. Barometerstand. Hedenmiddag 3 uur: 765. telegrafisch weerbericht. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Blldt. Hoogste stand 775.3 te Haparanda. Laagste stand 750.5 te Blacksod. Verwachting tot den avond van 16 Mei: Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuid oostelijke wind, meest licht tot half be wolkt, droog weer behoudens geringe kans op onweer, warm overdag. buitenlandsch weerbericht Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. De hooge drukking over Scandinavië nam weer toe. die in het Zuidwesten werd verdreven door de Oceaandepressie die gisteren sterke barometerdaling met iwaren regen in Ierland bracht, maar nu in beteekenis alnam en een uitlooper over de Golf van Biscaye heeft gevormd. Ge heel Scandinavië heeft fraai weer en dit heeft zich nu ook over West-Duitschland, ons land en Frankrijk uitgebreid. In Schotland en West-Engeland valt nog regen, bij de Golf van Biscaye is eenige kans op onweer, maar voorloopig is de kans dat dit tot pns land doordringt nog gering en overigens is zonnig en warm weer te wachten. luchttemperatuur. 9 uur voorm.: 16 gr. c. (61 gr. F.) 12 uur 's midd.: 19 gr. C. (66 gr. F.) 3 uur nam.: 20 gr. C. (68 gr. F.) BOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Zaterdag. Voorm. te 10.20 uur; nam. te 10.52 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl." 's Middags 12 uür: 1717'/s gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Vrijdag: 9.17 nam. tot 4.37 voorm. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 15 Mei: op: 2.21 uur; onder 13.53 uur. AANBESTEDING, De hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat te Haarlem, heeft heden aanbesteed het maken van een gedeelte fan de aardebaan van den rijksweg No. 4 gedeelte Amsterdam-Sassenheim tusschen den Llsser-dwarsweg en de hoofdvaart met bijkomende werken. Laagste inschrijfster was de firma L. P. van der Geer en A. Th, Stuifzand alhier voor f. 133.800; hoog ste inschrijfster was de N.V. Aannemings- aiaatsehappij voorheen J. P. van Broek hoven te Nijmegen voor f. 168.600. o - Met ingang van gisteren heeft in het Perceel Haarlemmerstraat 58 hoek Frans 'an Mierisstraat de heer J. D. van der 8orn, voorheen gevestigd aan den Zijl- ™gel, een zaak in melk, boter, kaas en eieren geopend, welke tot" dusverre in de naaste omgeving ontbrak. Vanzelfsprekend onderging het pand, waarin vroeger een groenten winkel werd gedreven, tevoren jro grondige verbouwing, terwijl de win- kel volgens de eischen der moderne nygiéne werd ingericht. o PRINS EUGENIUS VAN ZWEDEN BEZOEKT HET RIJKSMUSEUM TE AMSTERDAM. Hedenmorgen bracht prins Eugenlus an Zweden een bezoek aan het Rijks- m"«um te Amsterdam. westelijke bezoeker werd rondgeleid DEgcner'H ^ooM-dlrecteur dr- F- Schmidt bpzlchtlgde o.m. de schenking van jOnri Deterding en toonde groote be- J."■Hing voor Rembrandt's „Verloo- thenmg van Petrus". in v ?rins bracht den geheelen ochtend het museum door. radio-uitzending rede mr. wendelaar verboden. Men meldt ons: hwt rad'o-omroep controle-commissie bezwaar gemaakt tegen de uitzen- tsr ,.van de rede> welke de partij-voorzit- de liberale staatspartij „de Vrij- Biüs mr- w- C- Wendelaar, voorne- 'erva ™as op de jaarüjksche algemeene Imn .f. B van morgen voor de micro- uit te spreken. heelt111 'ster van binneniandsche zaken htulv ?een termen aanwezig geacht ge- de be timalten van z|jn bevoegdheid om holt n van de radio-omroep con to «r«0Blnilssie' als zijnde in strijd met %n algemeen belang, te vernie- DIENSTPLICHTIGEN MET GROOT VERLOF. Bij Koninklijk Besluit is het vol gende bepaald: „Voor do dienstplichtigen, die inge volge Koninklijk besluit van 11 blaart, na het einde van de eerste oefening in werkelijken dienst zijn gebleven, eindigt Jezc verlengde werkelijke dienst: a. voor zooveel zij behooren tot de 4e divisie, met ingang van 16 Mei (dus morgen - Red. L.D.).; b. voor zooveel zij behooren tot een der andere divisies, tot het regiment wielrijders of tot het wapen der artil lerie, met jngang van 16 Juni". De minister van Defensie ad interim heeft voorts in eert schrijven aan de mili taire autoriteiten verzocht, zorg te dragen dat aan de hierbij betrokken dienstplich tigen groot verlof wordt verleend met in gang van 16 Mei of 16 Juni, naar gelang zij behooren tot de onder a. of tot de onder b. vermelde legeronderdeelen. Dit geldt uit den aard der zaak everifceer voor degenen, die reeds met onbepaald klein verlof zijn vertrokken, als voor hen, die nog bij den troep aanwezig zijn. o DE MUGGENPLAAG OP DEN AFSLUITDIJK. De broedplaatsen zijn niet te vernietigen. In den loop van den vorigen zomer heeft de K.N.A.C. naar aanleiding van veelvul dig ingekomen klachten van automobilis ten bij herhaling een onderzoek doen in stellen naar den muggenplaag op den Af sluitdijk. Daarbij is toen gebleken, dat het muggenzwermverschijnsel zich zeer inter- mitteerend voordoet. De zwermen kwamen even snel op als zij verdwenen. Thans ontving de K.N.A.C. van de di rectie van de Zuiderzeewerken in ant woord op een betreffend verzoek de vol gende inlichtingen: Vast is komen te staan, dat de muggen zwermen op den Afsluitdijk voornamelijk ontstaan op de ondiepe plaatsen in het IJsselmeer, waar de uitgelegde larven tot ontwikkeling kunnen komen, Aangezien deze larven een geliefd vischvoeder zijn en dan ook voorheen, toen groote scho len visch uit de Waddenzee in de kom van de Zuiderzee konden dringen, op deze wijze werden vernietigd, wordt verwacht, dat de meeste larven weer zullen worden opgegeten, wanneer zich in het IJsselmeer een goede zoetwatervischstand zal hebben ontwikkeld. Thans kunnen te veel larven tot ontwikkeling komen, hetgeen de mug genzwermen op den dijk veroorzaakt. Bij zonnig weer zijn de muggen het meest in de lucht, bij koud nat en donker weer zitten zij tusschen dë steehen en onder tegen de grasstengels. Bestrijding zou alleen mogelijk zijn, in dien de broedplaatsen konden worden vernietigd. Wegens de uitgestrektheid van het IJsselmeer is zulks practisch ondoen lijk en moet gehoopt worden, dat de plaag telkenjare geleidelijk zal verminderen. o AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Drie gewonden bij Emmen. Gisteravond omstreeks 11 uur is nabij de Holslootbrug tusschen Emmen en Dalen een auto, waarin 4 personen ge zeten waren, in een bocht tegen een boom gereden. 2 van de passagiers: mej. Scheer- hoorn en de heer Meerstad, beiden uit Coevorden, werden uit de auto geslingerd en bleven gewond op den weg liggen. Mej. Scheerhoorn was er ernstig aan toe. Zij had een gecompliceerde beenbreuk, een armbreuk en wonden aan gezicht en lichaam gekregen en moest naar het ziekenhuis te Heerenveen worden overge bracht. De heer Meerstad had kwetsuren van llchteren aard opgeloopen, terwijl een zuster van mejScheerhoorn, die inden wagen was blijven zitten, eveneens ver schillende verwondingen had bekomen. De bestuurder van hét voertuig, de heer H. Ludwig uit Schoonebeek, is ongedeerd, ge bleven. Dr. Christiaans uit Dalen verleende de eerste hulp. o BOERDERIJ AFGEBRAND TE HARENKARSPBL. Een kind in de vlammen omgekomen. Hedenmorgen te elf uur is de boerderij bewoond door en eigendom van den heer J. Bruin Pzn. te Harenkarspel door brand vernield. Vermoedelijk is de brand ont staan doordat het vierjarig zoontje Fransje met lucifers in een schuurtje speelde, waar stroo was opgeslagen. Het kind zelf is bovendien het slacht offer van den brand geworden. Spoedig werd het iongetje vermist en hedennacht te 2 uur heeft men het verkoolde liikie uit de cuinhoopen te voorschijn gehaald. Men vermoedt dat het kind toen het de vader hoorde roepen, bang is geworden en onder het stroo i' gekropen. o AFSCHEID GEP. VICE-ADMIRAAL C. FOCK. Na afloop van de heden gehouden zit ting van den Raad voor de Scheepvaart heeft de voorzitter, prof. dr. B. M. Ta verne, namens dit college den gep. vice- admiraal C. Fock, die zijn ambt van inspecteur-generaal voor de scheepvaart gaat neerleggen en zal worden opgevolgd door den heer I. S. van 't Haaff, toege sproken. De korte plechtigheid werd mede bijgewoond door den tweeden waarne- menden voorzitter, mr. dr. F. A. van Geer, den inspecteur voor de scheepvaart te Amsterdam, den heer C. A. G. van der Boom, zoomede door het personeel van het secretariaat. o CRISIS-ZUIVEL-CENTRALE. De prijs van het crisisbotermerk en van de vervoervergunning voor buitenlandsche boter is voor de week van 18 tot en met 23 Mei vastgesteld op f. 1 per kilogTam. DE NOOD DER NEDERL. DAMESCONFECTIE-INDUSTRIE. BEDREIGD DOOR OFFICIEELE DUITSCHE DUMPING. In een te Amsterdam gehouden pers conferentie heeft de federatie van ver- eenigingen van Nederlandsche" confectle- fabrikanten een uiteenzetting gegeven van de moeilijkheden, waarmee de Neüerland- sche damesconfectie-lnjjustrie, een be drijftak waarin in norm^e tijden meer dan 50.000 menschen hun"bróod vêirdienen en waarbij bovendien cjSaNMerlandsche textielindustrie ten nauwSEè betrokken is, te kampen heeft als gevolg van de hevi ge dumping van Dultsche-"zijde, die offi cieel wordt mogelijk gemaakt door de ex portkredieten, welke de Dultsche rijksre- geerlng ter beschikking van de naar het buitenland uitvoerende ondernemingen stelt. Hoewel de damesconfectie-industrie in dezen tijd van het jaar gewoonlijk een seizoenopleving kent, neemt het aantal werkloozen thans nog steeds toe, en her haaldelijk heeft men de Nederlandsche regeering verzocht, maatregelen te ne men, die tot nog toe echter zijn uitge bleven. De prijzen, waarvoor Duitschland da- mesconfectiegoederen in Nederland levert, blijven niet alleen onder de wereldmarkt prijzen, maar ook onder den Nederland- schen kostprijs, zoodat concurrentie on mogelijk is. Allerlei dames-confectiegoederen als japonnen, mantels en complets worden in Nederland goedkooper aangeboden dan zij in Duitschland aan de groksiers verkocht werden. Exportpremies, welke de Dultsche re geering ter beschikking der damesconfec- tieindustrie stelde, beliepen in den loop van 1935 40 a 50 procent. De kleinhandel blijft Duitsche goederen koopen, niet orn aat deze beter zouden zijn dan de Neder landsche het tegendeel is het geval maar omdat de prijzen belachelijk ver onder de Nederlandsche prijzen liggen. Het onlangs tot stand gekomen han delsverdrag bevat geen enkele afweer- maatregel tegen de gesignaleerde dum ping. Er Is alleen een clausule, waarbij de Nederlandsche regeering in geval van dumping een klacht bij de Dultsche regee ring kan indienen, die de zaak in dit geval zou onderzoeken. Aan dr. Hirschfeld heeft men onlangs fotocopieën kunnen toonen van de ge heime stukken, die de Duitsche regee- ringsinstantles zonden aan die export ondernemingen, die gebruik maakten van haar steun en waaruit zonneklaar bleek, dat op dat oogenblik de Duitsche regee- ririg 35 pet. exportpremie op den kost prijs gaf van voor uitvoer 'naar Nederland bestemde goederen. De Nederlandsche regeering heeft in- tusschen geen enkele stap te Berlijn ge daan, zoogenaamd omdat de Hollandsche fabrikanten geen volledige opgave wilden doen van de Duitschq fabrikanten, die aan deze actie deelnamen. Men handhaaft hier het standpunt, dat liet niet aangaat, de enkele Duitsche fabrikanten, die in zoo goede zakenrelatie met hun Nederlandsche collega's staan dat zij ,hun het zoo noodige bewijsmateriaal hebben verschaft, aan de Duitsche justitie over te leveren, hetgeen daarvan toch het resultaat zou zijn. Be halve de fotocopieën van het bewijsmate riaal werden op de persconferentie ook statistieken getoond, waaruit bleek, dat de Duitsche invoer in Nederland van dames- confectiegoed ongeveer 90 pCt. van den totalen invoer bedraagt en dat in de eerste 4 maanden van 1936 de hoeveelheid inge voerde confectiegoederen uit Duitschland met 66 ton van de 284 of met bijna 25 pCt. is gestegen, terwijl de waarde op een totaal-bedrag van 3.153.000 gulden slechts met 3.000 gulden was toegenomen of met slechts 1/10 pCt., wat mogelijk was dooi de daling van den gemiddelden prijs per K.G. van f. 14.45 verleden jaar tot f. 11.60 in het huidige voorjaar, terwijl de grond- stofprijzen een stijgende tendenz toonen in alle andere landen de prijzen gestegen zijn. HAAGSCHE RECHTBANK. De kantonrechter te Alphen heeft den slager R. H. aldaar wegens het doen ver voeren van vleesch. dat aan de keuring is onderworpen, doch niet van het voorge schreven merk was voorzien, veroordeeld tot 14 dagen hechtenis. Bij onderzoek is gebleken, dat het vleesch, afkomstig van een kalf, ondeugdelijk voor de consump tie was. In hooger beroep heeft de Haag- sche rechtbank dit vonnis bevestigd en daarbij, evenals de kantonrechter, bevo len, dat het vonnis in het openbaar zal worden afgekondigd. o DE ZAAK TEGEN OUD-GENERAAL TONNET. De rechtbank te Zutphen behandelde heden onder zeer groote belangstelling van het publiek de zaak tegen den 68-jari- gen oud-generaal J. C. C. Tonnet te Vör- den, die op 14 April den burgemeester van Vorden zout hebben beleedigd. Verdachte" bekende. Op de vraag van den president wat de reden was, dat hij op deze wijze zijn bezwaren tegen den bur gemeester kenbaar maakte, antwoordde verdachte, dat hij het al jaren op andere wijze had geprobeerd, maar dat dat toch niet hielp, doch de oorzaak moest men zoeken in de uitspraak van het Hof te Arnhem in een civiele pfcre^Jjus van ver dachten en dr. Schnitzlpiv yérdachte wilde een brochure schrijven,-.rï^arvoor was een opzienbarend feit hóodijg. Daar om had hij gedacht, ik zal'tfihrgëtneester A. s maar beleedigem, Ifl^SÈff'nu met voorbedachte rade. De president vroeg of verdachte, zoo noodig, bereid was zich psychiatrisch te laten onderzoeken. Verdachte: „Als het dan maar niet door dr. Schnitzler is. Die komt niet meer aan mijn lijf." Getuige Arriens verklaarde, dat- hij voorheen herhaaldelijk door verdachte lastig was gevallen. Hij zelf had alles ge daan om den verdachte te ontwijken. t>r. Schnitzler als getuige gehoord ver klaarde. dat hij van oordeel bleef, dat verdachte als geestesziek is te beschou wen. Hij zou echter niet willen concludee- ren. alvorens een nader onderzoek l'n te stellen. Om tot een positieve conclusie te komen zou hij dus willen, dat de zaak dus naar den rechter-commissarls werd teruggewezen. De deskundige vertelde nog, dat in de brochure, die verdachte had geschreven, dingen voorkwamen, die er op wézen, dat de .schrijver aan-waanvoorstel lingen leed. Een sterke aanwijzing daar voor is de beschuldiging van een notaris te Lochum, die op geen enkelen grond be rust. Prof.-Ascha-ffenburg deelde mede. dat hij na een ernstig onderzoek tot de con clusie was gekomen, dat de verdachte wel prikkelbaar is, maar dat hem geen waan voorstellingen kunnen worden toegeschre ven. Als men den verdachte niet plaagt, maar rustig laat, dan is hij een goedmoe dig mensch. De officier van justitie vroeg hoe deze deskundige dacht over de beschuldiging van den nqtaris te Lochem. Was dat dah geen ^manvoorstelling? Toen het bleek, dat de Dultsche psy chiater-deze beschuldiging niet in het dossier had aangetroffen, verklaarde dr. Schnitzler, dat het rapport van dezen Duiischen. -de.skundige voor hem weinig waarde had. -Een uitspraak, die door rech ter mr, yam der- Giésen unfair werd ge vonden. De officier vroeg terugwijzing der zaak "haar den rechter-commissaris teneinde een psychiatrisch onderzoek naar ver dachte in te stellen. Mr. Donath uit Arnhem hield een uit voerig pleidooi, waarbij hij, de aan deze zaak voorafgaande civiele procedure tus schen verdachte en dr. Schnitzler, ter sprake bracht. Hij vroege ten slotte om den verdachte voor deze beleediging te straffen, doch de zaak niet terug te wil len wijzen naar den rechter-commissaris, opdat niet het drama van twee jaar ge leden zich zou herhalen. Na re- en dupliek bepaalde de recht bank de uitspraak op heden over veertien dagen. 'WORMSTEKIG FRUIT' Wie kent ze niet de wprmpjes in appels en peren, 't Is een oude geschiedenis, welke elk jaar weer nieuw wordt. Op vragen, over dit onderwerp ingekomen, antwoord den we dat „te zijner tijd" over deze zaak uitvoeriger zou worden geschreven. Het is nu de tijd daarvoor. De wormstekigheid, hier bedoeld, wordt veroorzaakt door de larve van een mot vlindertje. Dit laatste vliegt in de Mei maand en valt heelemaal niet op. Het vrouwelijke diertje legt een eitje op een pas gevormde appel of peer, liefst daar waar twee jonge vruchtjes tegen elkaar hangen en na een 8-tal dagen komt uit dit eitje een larve, welke in de kelk kruipt, dus de opening boven op elke jonge appel of peer aanwezig. Het is de larve (rupsjemeestal genoemd) te doen om in het klokhuis van de vrucht door te dringen om de pitten te verorbe ren. Daarna vreet het rupsje een uitweg naar buiten om nog een andere vrucht op dezelfde jnanier te beschadigen. Steeds wordt weer van uit de kelk naar binnen gedrongen. Omstreeks half Juni zijn deze rupsjes volwassen," ze laten zich dan aan een draad naar beneden zakken en krui pen vaak tegen den stam van den boom op om een geschikte schuilplaats te vinden om zich te verpóppen. Van deze weten schap gebruik makend, werden vroeger de zoogen. Juni-vangbanden om de stammen der vruchtboomen aangebracht en hier en daar vindt .men deze banden "nog. Ze be staan uit stroken geribd karton, op onge veer 1 M. vanaf den grond om den stam gebonden met behulp van een touw of dunne staaldraad. Deze laatste wordt dan stevig aangebracht op het bovenste deel van de.strook karton. Dit lieeft tot gevolg dat de tegen den stam op klimmende insec ten gemakkelijk onder de band kunnen ko men maar er niet onder uit kunnen. De insecten verpoppen zich in „deval" en, wanneer de band in het najaar wordt af genomen, kunnen de onderzittende boos doeners gemakkelijk vernietigd worden. De lezer zal iritusschen begrepen hebben, dat wanneer met deze vangbanden de poppen worden gevangen, er vele vruchten bedor ven zijn. Daarom is men bedacht geweest een middel te vinden, waardoor het insect, in dit geval het rupsje, wordt gedood vóór de vrucht wordt-vernield. En hierbij heeft men gebruik gemaakt van. de wetenschap dat de larven' rupsjes) naar binnen vreten vanuit de kelk. Door op den juisten .tijd ver gif op de vruchten te spuiten en daarbij te zorgen dat dit vergif in de kelk terecht komt. eet de kleine rups van dit vergift en is ten doode opgeschreven. Het insect is dan gedood vóórdat het de vrucht heeft beschadigd. De juiste tijd hiervoor is binnen 10 dagen na den bloei. Wacht men met spuiten langer, dan slui ten zich de kelkblaadjes en het maagver gif komt niet meer in de kelk terecht. Voor dit doel wordt gebruik gemaakt van lood arsenaat, een vergif dat arsenicum bevat. Het is een wit poeder en in elke drogisterij verkrijgbaar. Ook in den tuinbouwhandel wordt het geregeld aangeboden want het gebruik voor dit doel is langzamerhand algemeen geworden. De uitwerking is dan ook opvallend, met eenige zorg aange wend wordt de zoo schadelijke wormste kigheid toteen minimum beperkt, Eerst spuit men dus de uitgebloeide peren, ge woonlijk 10 dagen later de appelboomen omdat deze later bloeien. Loodarsenaat is een vrij zware stop welk bovendien niet in water oplost. Om het toch vrij regelmatig te kunnen verspuiten ga men als volgt te werk. Men mengt in een emmer met 10 Liter water 1 a 1'/; ons versch gebluschte kalk. In de verkregen kalkmelk wordt ge roerd 30 gram loodarsenaat. Dit laatste zet zich vast op de zwevende kalkdeeltjes en kan zoo worden verspoten. Men spuit bij voorkeur met een verstuiver of pulver- sator, zooals die ook voor het bespuiten van aardappels tegen de aardappelziekte wordt gebruikt. In vele plaatsen zijn deze instrumenten te huur. Ook met. handspui ten, hiervoor in den handel gebracht, kan men dit werk doen. Voor niet hooge hoo rnen is de zoogen. „Solospuit" geschikt. Men raadplege een prijscourant van Tuln- bouwgereedschappen. Hoewel loodarsenaat zeer giftig is, ook voor mensch en dier, be hoeft niemand zich te laten afschrikken, indien de noodige voorzichtigheid wordt in acht genomen. Gereedschappen en handen- worden goed gereinigd en restanten spuit- stof vernietigd. Men lette op voor moge lijk ln de' buurt staande sla, welke mis schien spoedig wordt gegeten. Deze dekke men tijdens het spuiten met papier. Voor hooge boomen heeft men een verlengstuk noodig op de spuit. Op den bovengenoemden spuittijd kan mea ook voor de eerste maal spuiten met Cali- fornische pap, 1 deel op 75 din. water en hieraan 2,25 ons loodarsenaat toevoegen. In dit geval wordt dan alleen van' een geel koperen spuit gebruik gemaakt. Men be strijdt dan de schurft en de wormstekig heid tegelijk. Uit een en ander zal het duidelijk zijn dat de Juni-vangbanden hebben afgedaan. Spuiten met bovengenoemd vergift op den juisten tijd is tegen wormstekigheid het middel. HOCKEY. ZUID-HOLLANDSCHE HOCKEYBOND. De volgende wedstrijden zijn vastge steld Morgen om 3.30 uur: Push 2Zuidwyck 2, heeren (Degr.w.) en Zondag 12 uur: P.'T. T.Zuidwyck 2, dames, (compr) o LUCHTVAART. AMY MOLLISON OP CROYDON GELAND. Amy Mollison is te 13.36 op het vlieg veld Croydon geland. AMSTERDAM, lé "MèC In de houding'van'het publiek ten op zichte van de Effectenbeurs was geen ver andering gekomen en de handel was wederom zeer beperkt. De valutamarkt had een rustig voorkomen gekregen zoodat daarvan een invloed uitging. De stemming was vandaag prijshoudend. Van de Petro- leum-aandeelen ontmoetten Koninklijke bij de opening eenige vraag waarbij om streeks de slotortfzen van gisteren wérd afgedaan. Reeds spoedig echter keerde de Tust op de Petroleumafdeeling volkomen terug zoodat gedurende enkele etapes voor het toonaangevende petroleumaan- deei zelfs geen noteering tot stand kwam. Van de Amerikaansche soorten veroor zaakten Shell Unions eenige beweging én daarbij legden die een vaste houding aan den dag Suikerfondsen hadden een zeer stil verloop, zooals gebruikelijk gaven slechts H.VA.'s kleine omzetten te aap- schouwen waarbij ten opzichte van giste ren een kleine avance kon worden ge- b°IntTabakken ging weinig om. Voor de Sumatra-aandeelen kwamen over de ge- heele linie hoogere noteeringen -tot stand. Oude Deli's liepen op tot 211 procent, ter- wlil Senemba's wederom eens boven 200 "/o kwamen. Rubberaandeelen en Scheep vaartpapieren trokken nauwelijks eenige attentie. Van de Industrieelen waren de Philipsaandeelen bij de opening goed ge disponeerd, doch vérvolgens trad een kleine reactie in. Unilevers hieven op peil. Het feit. dat de handel in Wallstreet een kleine uitbreiding had ondergaan en ook de stemming op de Amerikaansche Beur zen vast bleef, riep voor Amerikaansche Shares een goede tendenz. te voorschijn. Daarbij ontwikkelde zich eenige affaire in de bekende toonaangevende Staalaandee- len en in Anaconda's. Later op den mid dag legden de koersen dezer fondsen een kleine neiging tot terugloopen aan den dag. International Nickels werden wat hooger genoteerd. De Beleggingsmarkt was stil. In de koersen van de Staatspa pieren kwam vrijwel geen verahdering<(, WISSELKOERSEN. Engeland 7.33 1/2 ("7.33 374)Dujtscli- land 59.53 (59.58)Frankrijk 9.75 (9.75ViI; België 25.01 (25.02 1/2); Zwitserland 47.00 (47.92); Denemarken 32.77 1/2 (32.75); Zweden 37.85- (37,87.1/21: Noorwegen 36.87 1/2 (36.85); New-York 1.47J3/16 (1.47 7/8). Prolongatie 1.3/4 pCt. Tusschen haakjes ziin de koersen van gisteren. LEIDEN, 15 Mei. Ter- veemarkt aange voerd: runderen 726, kalveren. 379, scha pen 1888, varkens 1265; stieren 43 f. 65 205, schoon gewicht per KG. 3043 cent, handel tam; kalf- en melkkoeien 197 f. 85200, handel willig; varekoeien e.a. 295 f. 75150, handel stug; vette koeien 191 f. 90100. schoon gewicht per KG. 3053 cent, handel tam; fokkalveren f.6 —12, handel tam; vette kalveren 42 f. 36— 70, schoon gewicht per KG. 4070 cent, handel stug; nuchtere kalveren 337 f.47, handel tam; vette schapen 100 f.15—19; zuiglammeren f.1012; weidéschapen 250 f.1215; lammeren 1538 f.58.50, handel matig: mestvarkens 358 f. 1327, handel stug; biggen 907 f. 8—10.50, handel stug: paarden 10 f.80—190; bokken en geiten 34 f. 510, handel matig. Kaasmarkt. 15 Mei. Aangevoerd 89 partijen kaas. Goudsche kaas 78 partijen. Letdsche kaas 11 partijen. Besteed werd voor le soort Goudsche kaas per 50 KG. van f.1921; 2e soort f. 1718; le soort Leidsche kaas per 50 KG. van f. 1517.50. Handel kalm. LEEUWARDEN, 15 Mei. Veemarkt: 120 Enter Stieren 90—1410; 98 Twenter Stieren 140—230 per stuk; 402 Vette koeien 100— 190 per stuk 34—50 cent per KG.; 1294 Melk- en Kalfkoeien 100—215 p. stuk; 75 Pinken 45—95 p. stuk; 71 Vette kalveren 2055 p. stuk; 844 Nuchtere kalveren 2'/i —5 p. stuk; 490 Vette schapen 12—23 p. stuk; 262 Weide schapen 917 p. stuk; 2414 Lammeren 4—7 p. stuk; 312 Vette varkens 20—90 p. stuk; Zouters 33 cent per K.G.; 48 Magere varkens 1540 ct. per K.G.; 212 Kleine biggen 711 per stuk; 36 Bokken en geiten; 52 Paarden. Totaal aanvoer 6720 stuks. Zuivel: Sleutelkaas 18; Goudakaas 31; Edammerkaas 32—33; Aanvoer 1637 K.G. Mijnboter 1.40—1.32, 1.25 per K.G.; Veiling- boter 1.35—1.21 per K.G.; Aanvoer 1/3, 13/6, 2/12 vaten. Commissie 0.44. - Vereeniglng van Zuivelmaatschappijen: Edammerkaas 20 plus 7'A— 8 per 50 K.G.; idem 40 plus 1212'/s per 50 K.G.; idem volvet 1212'/= per 50 K.G.; Goudsche- kaas 20 plus 7'/28 per 50 K.G.; idem 40 plus 12— 12'/i per 50 K.G.; Broodkaas 40 plus 16—16'/.' per 50 K.G.; Leidsche kaas 20 plus 7'/=8 per 50 K.G. Stemming flauw. 3 -1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 3