Haagsche Post LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 15 Mei 193| BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Een belangrijke boodschap! RADIO LUXEMBURG INGEZONDEN /TUKKEN HOE LAAT WORDT DE H00FDBUS GELICHT? DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvak-arbeidersBaggerlieden 3; Be hangers 5; Betonvlechters 30; Betonwer kers 64: Fundeerlngwerkers 1; Glazenma kers 1: Glazenwasschers 6; Granietwer kers 15; Grondwerkers 90; Heiers 2; Met selaars 145; Opperlieden 116; Schilders 74; Sloopers 5; Steenbikkers 1; Steenhouwers 1; Straatmakers 7; Hulp-Straatmakers 9; Stucadoors. Witters 56; Timmerlieden 234; Uitvoerders 4; Voegers 34; Ongesch. Bouw- arb. 8. Totaal 911. Fabrieksarbeiders: Bleekers 17; Lompen sorteerders 16; Vellenblooters 7; Zeepfabr. Arb. 5; Steenfabr. Arb. 126 Ongesch. Arb. 58. Totaal 229. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 87: Reizigers, Colp. 45; Winkelbedienden 28; Incasseerders 13; Musici 8; Onderwijzers 10: Overheidspersoneel 10; Verplegers 2. Totaal 203. Hotel-Café-Personeel: Huispersoneel 17; Kellners 45; Koks 6. Totaal 68. Houtbewerkers: Beddenmakers 2; Hout bewerkers 78: Kistenmakers 7; Kuipers 8; Lijstenmakers 3; Mandenmakers 1; Meu belmakers 30; Meubelstoffeerders 7; Poli- toerders 2; Ongesch. Arb. 37. Totaal 175. Kleermakers: Kleermakers 41; Kappers 7; Schoenmakers ea. 18. Totaal 66. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 30; Land arbeiders 25; Tuinlieden 27; Warmoeziers 11; Ongesch. Landarb. 7. Totaal 1100. Metaalbewerkers: Bankwerkers 117; Bltfcbewerkers 29: Burgersmeden 39: Electriciens 63; Galvaniseurs 11; Gasfit ters 10; Gereedschapmakers 2; Instru mentmakers 9: Isoleerders 8; Kernmakers 1; Kettingsmeden 34; Klinkers 13; Koper slagers 5; Lab. Bedienden 2; Lasschers 3; Loodgieters 56; Machinisten 23; Metaal- boorders 6: Metaaldraaiers 14; Metaal schavers 2: Metaalslijpers 2; Monteurs 32; Pianostemmers 2; Polijsters 1; Ponsers 5: Rijtuigschilders 1; Rijwielherstellers 13; Scheepstlmmerl. 6; Stokers 22; Tegenhou- ders 16; Verw. Monteurs 18: Voorslaanders 12: Voorwarmers 7; Vulcaniseurs 1: Vuur werkers 9; Wagenmakers 7; IJzerwerkers 51; Zandvormers 4; Goud- en Zilversm. 1; Ongesch. Arbeiders 39. Totaal 686. Sigarenmakers: Sigarenmakers 5; Sig. Sorteerders 3; Strippers 2. Totaal 10. Technici, Opzichters: Bedrijfsleiders 6; Ingenieurs 3: Technikers 8; Teekenaars, Opz. 19: Werkmeesters 15. Totaal 51 Textielarbeiders: Hekelaars 6: Katoen drukkers 27; Kluwers ea. 7: Luikers 13; Plaatsnijders e.d. 20; Schrobbelaars 2; Spinners 40; Spoelers 3; Staaldraad- draaiers 13; Sterkers 2; Strijkers 12; Wevers 120; Wolbewerkers 33; Ongesch. Textlelarb. 34. Totaal 352. Transportarbeiders: Chauffeurs 134; Emballeurs 5; Exp. Knechten 26; Koetsiers 19; Loopknechten 41; Magazijnknechten 58; Schippers 104; Spoor- en Trampers. 17; Wakers 8; Transportarbeiders 68: Losse Arbeiders 449. Totaal 929. Typografen: Boekbinders 30; Boekdruk kers 15; Fotografen 2; Hulp-Vakarbeiders 4; Letterzetters 32; Steendrukkers 2. Totaal 85. Voeding'smiddelenarb.: Bakkers 85 r Molenaars 1: Ovenisten 5; Slagers 64; Sui kerwerkers 24; Wijnkooperskn. 8: Zout- zieders 2; Zuivelbereiders 4; Ongesch. Fabr.-arb. 43. Totaal 236. Vrouwen: Linnenjuffrouw 1; Analysten 1; Maasters 1; Breisters 2; Naaisters 13; Winkeljuffrouwen 12: Kantoorpersoneel 21; Apothekersaas 2; Onderwijzeressen 3: Boekbindsters 1; Serveersters 2; Strijksters 1: Verpleegsters 7; Teekenaressen 1; Hulsel Diensten 164: Fabr. Arbeidsters 57; Leerl. Kapsters 1. Totaal 290. Alg totaal 4391. 16 Mei 1935 3807; 17 Mei 1934 2971. Ben. 63 Ged. Werkloozen en 89 werk verschaffing. o LEIDSCHE STUDENTEN TOONEELVER. „D.E.D.I.L." Het bestuur van de Leidsche Studenten Tooneelvereeniging „D.E.DJ.L.", subver- ecniging der U.SL.B. heeft zich voor het jaar 1936'37 als volgt samengesteld: J. A'. Metz. praeses; mej. H. M. A. Hart- mans, ab-actis. Van Nyenrodestraat 64. Den Haag; A. K. Iwema, quaestor; mej. H. L. ten Cate Brouwer, assessor Ia; mej. G. J. E. Taytelbaum, assessor n a. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: H. Beekman, Breestnaat 107a, Leiden. Maatkleedingbedrijf. Eigenaar: H. J. A. M. Beekman, Leiden. Wijzigingen Naamlooze Vennootschap van Oranen- burgh en Heringa's Sajetfabrlek, Vliet 15, Leiden. De statuten zijn gewijzigd. N.V. v.h. Arie Verduyn. Hooftstraat 275, Alphen a. d. Rijn. Handel in koloniale waren. enz. Nieuwe Commissaris C. van der Zaal, Lisse. o ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Symmetrische secundaire diaminen af geleid van Aethyleendiamineöc heer J. Th. L. B. Rameau, geboren alhier; Idem, op proefschrift getiteld: .De in vloed van licht op de ontleding en de op sporing van bloed in verband met gerech telijk onderzoek", mej. K. J. Hommes, ge boren alhier. Geslaagd zijn: Voor het doctoraal exa men rechtsgeleerdheid de heer W. K. E. Huygen de Raat (Leiden); voor het doc toraal examen geneeskunde de heeren Tjoen Giap Lauw (Leiden) en M. A. El- derson (Rotterdam), en mej. C, L. H. Grccte Haar (Den Haag ivoor het arts examen 1ste gedeelte de heeren C, Domi- nlcus (Schiedam), D. B. Abegg (Heem stede! en Ch. G. Njiokiktjien (Lelden); bevorderd tot •arts de heer A. Gerrits (Den Haag! en W. Kampschuur (Den Haag). Gistermiddag is de 27-jarige Haag- sche polltie-agent B. B„ toen hij in de rus', van een voetbalwedstrijd op het sportterrein aan den Zoeterwoudsche Singel over een hek wilde springen, geval len, waardoor hij den llnkeronderarm brak. De E. H. D. vervoerde hem naar het Academisch Ziekenhuis, vanwaar hij later naar zijn woonplaats kon terugkeeren. DE ALGEMEENE TOESTAND. Politieke besprekingen. Over liet onderhoud, dat de Britsche gezant te Berlijn had met Hitler en von Neurath over de aan Duitschland ge richte vraag wordt een streng stilzwijgen in acht genomen. Alleen verluidt, dat de mogelijkheid van een bezoek van een Britsch staatsman b.v. lord Halifax onder de oogen is gezien, doch dit is nog slechts een gerucht. Overigens schijnt het inzicht, dat de Vblkenbond zal moeten worden hervormd, zoo sterk, dat reeds voorbereidende besprekingen daartoe flauw zijn ingeluid te Gcnève. door Eden, de Madariaga en Avenol en ook in Baldwin's rede wordt daarop gezinspeeld. DUITSCHLAND. Professor afgezet Nederlandsch journalist uitgezet. Naar de Berlijnsche correspondent van de „Neue Zürcher Ztg." meldt, Ls prof. Delekas. hoogleeraar ln de godsdienst wetenschappen aan de theologische hooge- school te Dresden, op last van den rijks stadhouder uit zijn ambt ontzet. Prof. Delekats is een aotief lid van de Belijdeniskerk. Ridder G. de *an der Schueren. sedert 25 jaar verbonden aan het dagblad ,,De Maasbode" en sedert bijkans dertien jaar correspondent van dat blad te Berlijn, heeft aanzegging gekregen, dat hij op straffe van gevangenneming binnen een termijn van tien dagen het Duitsche grond gebied heeft te verlaten. Ais motief wordt opgegeven: staacsvijandige werkzaamheid door onzakelijke berichtgeving. ENGELAND. Rede van Baldwin Lord Allenbyf Het begrootingslek. In een voor 7000 aanhangers van de conservatieve partij in Albert Hall gehou den redevoering, verklaarde de Britsche premier Baldwin met groote stelligheid, dat de idealen van het Volkenbondspact doel blijven van de Engelsche buitenland - sche politiek. Intusschen zullen in de assemblee, welke te Genève in den a.s. herfst gehouden zal worden, aldus Baldwin, de bondsleden wel moeten onderzoeken, welke veranderingen het pact zal hebben te ondergaan, om beter aan zijn doel te beantwoorden. Nimmer is door ons beweerd, dat een eventueel echec van de sanctie-proef voor ons het einde van het Volkenbondsysteem zou beduiden. En wat de sancties betreft, aldus Baldwin ben ik niet geneigd en ook niet van plan eenlge blaam te aanvaarden voor hetgeen gebeurd is. Het probleem, dat wij thans moeten aanvatten, is een herziening, ln het licht van de jongste gebeurtenissen, van het geheele vraagstuk der sancties en van de collectieve veiligheid. Militaire sancties zijn tenslotte een es sentieel deel der collectieve veiligheid en op den duur zal men aan die sancties toch niet kunnen ontkomen. De conclusies, waartoe men bij de be studeering van deze problemen komen zal zouden van een buitengemeene importan tie kunnen zijn voor de toekomst van Europa. Bij collectieve veiligheid kan er geen sprake zijn van een Brttschen commandi- tairen vennoot, doch anderzijds kan col lectieve veiligheid ook niet beteekenen, dat al het werk door de Britsche marine moet worden gedaan. Wij zullen naar collectieve veiligheid blijven trachten, zoover we op dien weg gezamenlijk kunnen gaan. Daarop geef ik u mijn woord. Veldmaarschalk lord Allenby. een be kende figuur uit den wereldoorlog, is te Londen op 75-jarlgen leeftijd overleden. Lord Allenby werd op 23 April 1861 ge boren. Hij vocht als officier ln Zuid-Afrika en gedurende den Boerenoorlog nam hij deel aan het ontzet van Kimberley. Ook de wereldoorlog vond hem op zljh post en van 1915 tot 1917 commandeerde hij het derde Engelsche leger, waarna hij het opperbevel over het leger ln Egypte kreeg. Hij veroverde Palestina en een groot deel van Syrië. In December 1917 trok hij Jerusalem, dat aan de Turken ontrukt was, binnen. In 1919 werd hij benoemd tot Hoogen Commissaris in Egypte, welke functie hij tot 1925 bekleedde. Onder zijn bewind kwam Egypte's on afhankelijkheid, zij het beperkt, tot stand. Een van de getuigen verklaarde tijdens het onderzoek inzake het „begrootings lek", dat aan den vooravond van den dag, waarop de begrooting zou worden inge diend. de financier Waterton hem had meegedeeld, dat hij door Eves, den notaris van Alfred Bates, had vernomen, dat er een verhooging van de inkomstenbelasting van 3 pence per pond sterling zou komen. Rechter Porter, de voorzitter van het tribunaal, vroeg Waterton daarop: .Deel de hij u ook mede, waar hij zijn inlich tingen vandaan had?" Waterton antwoordde hierop bevesti gend. Hij verklaarde, dat Eves de inlich ting had ontvangen van een zijner beste vrienden, die ook een goed vriend van iemand anders was. Op een vraag van den attorney-general, wie deze andere was, antwoordde Water ton: J. H. Thomas. In de gisteravond gehouden verga dering van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond", afd. Lelden, is als be stuurslid gekozen de heer J. Heringa. De tweede ploeg der lichting 1936, niet bestemd voor de officiers- of de on derofficiersopleiding bij het onbereden gedeelte van het 6de regiment veld-artil- lerle alhier wordt 20 Juli ingelijfd en ver trekt 31 December d.a.v. met groot verlof. FRANKRIJK. Communisten blijven bulten de regeering. Het politieke bureau van de communis tische partij heeft met algemeene stem men den tekst goedgekeurd van het antwoord aan de socialistische partij, waarin het aanbod tot deelneming aan een toekomstige regeering van de hand wordt gewezen. In dit antwoord wordt de overtuiging uitgesproken, „dat de commu nisten beter de zaak van het volk zullen dienen, door loyaal en zonder voorbehoud een regeering onder socialistische leiding te steunen, dan door hun aanwezigheid in een kabinet een voorwendsel te bieden voor een campagne van de vijanden des volks, die ten doel heeft paniek te zaaien." OOSTENRIJK. De regeeringswisscling Berger Waldenegg naar Rome? In een persconferentie heeft de leider van het bondspersbnreau minister Lud- wig verklaard, dat, daar de militie een Integreerend deel uitmaakt van het vader- landsche front, bondskanselier Schusch- nlgg ln zijn hoedanigheid van leider van dat front ook het bevel der militie op zich neemt. In antwoord op een vraag omtrent de mogelijkheid van ontwapening van de Helmwehren, zeide hij, dat men er op moest rekenen, dat deze formaties nog langen tijd zouden gehandhaafd blijven. De minister kondigde de aanstaande af kondiging aan van een constitutioneele wet tot hervorming van het vaderland- sche front. Starhemberg is intusschen naar Rome vertrokken. In politieke kringen wordt verzekerd, dat de afgetreden minister van buiten- landsche zaken Berger Waldenegg tot ge zant te Rome zal worden benoemd. Oostenrijks tegenwoordige gezant te Rome. Alois Wollgruber, zou dan te Parijs benoemd worden ter vervanging van Egger-Mollwald, die den leeftijdsgrens heeft bereikt. BULGARIJE. Gratie verleend Strijd om het burgerlijk huwelijk. Koning Boris heeft naar aanleiding van zijn naamdag, die heden gevierd wordt, een decreet onderteekend. waarbij vijftig door civiele en militaire gerechtshoven veroordeelde personen geheel of gedeelte lijk begenadigd worden. Onder de bege nadigden bevindt zich ook de vroegere mi nister van blnnenlandsche zaken, overste Koloff en de overste van den generalen staf Kalenderoff, die in het opzienbarende proces der militaire samenzwering ver oordeeld waren tot den strop en thans hun straf gewijzigd zien in levenslange kerkerstraf. '4 De ministerraad bereidt een wet voor, waarbij het burgerlijk huwelijk wordt In gesteld. Hierdoor ls de geestelijkheid zeer verontwaardigd en zij maakt zich op hier tegen te velde te trekken. De aarts-bis- schop-neophlet ls gisteren door den ko ning in audiëntie ontvangen en overhan digde den souverein een resolutie, welke door de synode dienaangaande is opge steld. o PALESTINA. De Arabieren houden vol. De Joodsche bevolking ontvlucht oud- Jerusalem. Onder bescherming van de politie verlaten de Joden de Mohamme- daansche wijk. Gisterochtend werd het lijk van een vermoorden Arabier gevon den. waardoor een nieuw" spanning ont stond. De onrust onder de Arabische be volking stijgt. In een vechtpartij werd een Jood ernstig gewond. Ook in de nieuwe wijken hebben ver scheidene Joodsche winkels gesloten. De orde wordt door een sterke troepen macht gehandhaafd. Pantserwagens pa trouilleeren door de sraten. De staat van beleg ln de oude stad Jerusalem en Jaffa blijft gehandhaafd. Uit' solidariteit met de Arabieren ln Palestina verhinderen de Inwoners van Homs en Hama, dat vrachauto's met uit Palestina afkomstige groente passeeren. De regeering heeft maatregelen geno men, om den vrijen doortocht der vracht auto's te verzekeren. De Arabieren hebben besloten, heden te beginnen met de campagne van burger lijke ongehoorzaamheid en het weigeren van belastingbetaling. Waar geen volksver tegenwoordiging ls, kan ook geen belas tingplicht bestaan, verklaart een oproep en de Arabische bevolking wordt aange spoord de actie streng door te voeren, doch met vreedzame middelen. De Britsche Hooge Commissaris heeft den oppersten Arabisehen Raad bijeen geroepen, wien hij een oplossing van de Joodsche immigratie voorstelde, doch na een beraadslaging van 5 uur wezen de Arabische leiders deze voorstellen van de hand. o UIT HET VERRE OOSTEN. Versterking Japansche garnizoen in Noord-China. es De Japansche civiele autoriteiten In Noord-China hebben de bultenlandschc diplomaten medegedeeld, dat binnenkort het Japansche garnizoen in Noord-China aanzienlijk zal worden versterkt. Dit gar nizoen telt thans 3.000 man en zal ver moedelijk op 8 Mei tot 10.000 man worden verhoogd. De Japansche minister van oorlog meent, dat men deze versterking van hes Japansche garnizoen in Noord China niet moet beschouwen als een poging om de rechten van China te schenden, of om de rechten van de vreemdelingen met voe ten te treden. Deze versterking was noo- dlg door de toename van het aantal Ja panners ln Noord-China langs de spoor lijn PelpingMoekden en Oost-Hopel. Hij gelooft niet, dat deze maatregel de be- IN EN OM ABESSYNIË. De sancties, LONDEN, 15 Mei. (D.N.B.) De Labour- partij heeft gisteravond een verklaring over haar politiek gepubliceerd, waarin wordt aangedrongen op handhaving en verscherping van de politiek der sancties tegen Italië. Daarentegen Ijvert een groot deel der conservatieve partij voor ophef fing der sancties. De kwestie der dum-dum-kogels. LONDEN, 15 Mei. (A.N.P.) De „Daily Herald" vermeldt het verhaal van de wijze, waarop dr. Martin, de Abessijnsche gezant te Londen, door een zekeren kolo nel Mezler werd overgehaald een machti ging te teekenen voor den koop van drie millioen patronen met weeke punt te Birmingham. Dr. Martin, die ziek is, geeft volgens zijn secretaris toe, een machtiging te hebben geteekend, doch hij is niet deskundig. Hij wist niet, dat kogels met „weeke punt" dezelfde zijn als „dum-dum"-kogels en verboden zijn. De kogels werden nimmer geleverd. Van het oogenbllk af, dat hij de machtiging teekende, heeft dr. Martin niets meer ge zien of gehoord van kolonel Mezler, noch van de munitie. Fotografische afschriften van de briefwisseling tusschen den gezant en den kolonel kwamen In het bezit van de Italiaansche regeering. Zij zijn een van de voornaamste bewij zen van de beweringen, dat Groot-Brlt- tannlë dum-dum-kogels aan Abessynlë zou hebben geleverd. Voorts ls er een foto van een „monster" kogel met weeke punt, welke de legatie werd geleverd door de firma George Bate en Co. te Birmingham. George Bate en Co zijn geen munitie- fabrikanten. Zij hebben een zaak in sport- en jachtgeweren en bijbehoorende munitie, zoomede vlsscherljartikelen. Niét lanz geleden kwam een man de zaak binnen met de mededeellne dat hit munitie van het nummer 303 wenschte te koopen voor Jacht op luipaarden in Afrika. Hij vroeg een monster van deze patronen, welke een weeke punt hebben. Aan 's mans verzoek werd voldaan De firma hoorde sindsdien niets meer van hem. De vraag is nu: wie is kolonel Mezler? Hij schreef in het begin naar de Abesslln- sche legatie het adres van een varlété- artist die gisteravond vertelde eenlge weken geleden kennis met den kolonel te hebben gemaakt. Bit hun gesprek bleek, dat zil belden belangstelling hadden voor het mtinbedriif. De kolonel vertelde nas van het vaste land te zün gekomen en te Londen maar weinig menschen te kennen. De artist nam den kolonel mee naar huls waar de kolo nel eenige weken bleef logeeren. Drie we ken geleden ls hii Dlotsellne vertrokken. Hti liet een briefje achter waarop stond, dat hij naar het vaste land was ontboden en waarin hit de familie bedankte voor het onthaal Hii gaf geen nieuw adres od en liet sindsdien niets meer van zich hooren. De Schakel hedenavond in om 9 uur op Golflengte 1304 M 3649 (Ingcz. Med.) (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Mijnheer de Redacteur I Verzoeke beleefd plaatsing voor het on derstaande Nu de tijd weer is aangebroken, dat er spoedig nieuwe haring zal worden aange voerd, acht ik het zeer noodzakelijk, alle stadgenooten te waarschuwen voor het zeer groote gevaar, dat er veel oude ha ring voor nieuwe zal worden verkocht. De keuringsdienst in Leiden is opgeheven, en wordt nu van uit Haarlem uitgeoefend. Waar voorheen door den eminenten keur meester S. Snoek alhier, keurig toezicht werd gehouden en deze frauduleuze ver koop van oude haring voor nieuwe door genoemden keurmeester, werd bedwongen, zal het voor den keurmeester uit Haarlem zeer moeilijk zijn dit euvel tegen te gaan, wegens onbekendheid met de knoeiers. Om het verschil tusschen oude en nieu we haring te kunnen constateeren, be staat er een eenvoudig middel. Men neemt het oog der haring tusschen duim en vinger uit den kop, wascht deze onder de kraan af, men houdt dan de harde pupil over. Deze pupil moet door schijnend zijn als glas; is deze dat niet, dan ls de pupil door het zout aangetast, en is het, zonder twijfel, een oude haring. Alleen de bonafide vischzaken in deze gemeente zullen het niet wagen, u oude haring voor nieuwe te verkoopen. Dank zeggend voor de plaatsing. Uw abonné S. SPIERENBURG. Lelden, 14 Mei 1936. trekkingen tusschen China, Mandsjoekwo en Japan kan schaden. Van Engelsche en Amerlkaansche zijde ls geklaagd over de smokkelarij ln Noord- China. Japan verklaart echter onschuldig te zijn. Z.l. ls deze smokkelarij een ge volg van de hooge Chlneesche douaneta rieven en de weinige ijver der Ohineesche ambtenaren. secretaris van de Abessijnsche legate heelt den verslaggever van de Daily ifc, raid de correspondentie laten zien. Dl eerste brief ls oo 24 Maart 1936 gedateerd Er stond in vermeld, dat de kolonel oó voorwaarde na het eindigen der viiande. Hlkheden het recht te verkrijgen tot de vestiging van factorijen in Abessynlë oo zich nam te leveren: 100 machinegeweren 3 millioen bti passende patronen met weeké punt. 5000 bommen, gevuld met toniet, twee bommenwerpers, uitgerust met machinegeweren en het draagvermogen van 5 bommen bil een snelheid van 200 mill per uur. 600 brandbommen en bom men van sterk explosief karakter. ïooo leerenfield-geweren van het kaliber 303. l millioen patronen en drie volledige uit rustingen voor het leggen van rookgor dijnen. Dit materiaal zou volgens het voorstel onder leiding van de legatie te Londen naar Abessynlë worden gezonden In een toevoeging stond, dat een offi- cieele door de legatie te verstrekken machtiging Mezler zou machtigen het bovengenoemde materiaal te verkrijgen, opdat een vergunning zou worden verkre gen. De gezant heeft kolonel Mezler on 31 Maart gesproken. De secretaris zeide. dat dr. Martin de machtiging teekende. Als plaats van leve ring stond vermeld de grens tusschen Britsch-Somaliland en Abessynlë. Er werd geen enkel document geteekend, waarbit concessies werden toegestaan, welke de gronslag van de aanbieding waren. Geen enkele soort munitie werd door ons ontvangen en ons zijn evenmin „mon sters" toegezonden. Het was de eerste en de laatste maal. dat wii kolonel Mezler hebben gezien, al- dus besloot de gezantschapssecretaris. Tsanameer vliegtuig-basis? LONDEN. 15 Mel. (D.N.B.) De „Daily Telegraph" verneemt uit Cairo, dat de Italianen voornemens zi1n een vliegtuig- basis te vormen aan het Tsanameer. Verder zouden de Italianen de bespre kingen over den watertoevoer uit het Tsanameer naar Egypte liever bespreken met Cairo. d;.n met Londen. POSTHUME HULDE AAN SAAD ZAGLOEL PASJA. CAIRO, 15 Mei. (Reuter). De regee ring heeft besloten het stoffelijk overschot van Saad Zagloel pasja, promotor van de onafhankelijkheidsbeweging in Egypte, op plechtige wijze bij te zetten in het mau soleum, dat voor hem ls bestemd. DUITSCHE VONNISSEN. STETTIN, 15 Mel. (Havas). Voor de rechtbank te Stettin zijn 25 oud-socialls- ten en communisten verschenen, beschul digd van hoogverraad in de jaren 1933 tot 1935. Vijf zijn veroordeeld tot gevangenis straffen van vier en vijf jaar, een tot 15 maanden. 2 tot 8 maanden en 1 tot 3 maanden. DUISBURG, 15 Mei* (Reuter) Het gerecht van Hamm heeft te Duli- burg een nieuw monsterproces gevoerd wegens samenzweren tegen de veiligheid van den staat. 48 personen werden veroor deeld tot gevangenisstraffen van 1 tot 15 Jaar. o EDEN TE PARIIJS. PARIJS, 15 Mei (Reuter) Eden is he denochtend te Parijs aangekomen. Hij heeft een langdurig onderhoud gehad met Flandln over de besprekingen, welke te Genève. zijn gevoerd en over den interna tionalen toestand in het algemeen. Van middag 15.30 zal Eden per vliegtuig naar Londen vertrekken. PARIJS, 15 Mei (Reuter) Eden heeft hedenochtend van zijn verblijf in Parijs tevens gebruik gemaakt om een onderhoud te hebben met Leon "Blum, den leider van de grootste partij in de nieuwe Kamer. Het onderhoud had een zuiver particulier karakter, doch in verband met den hul digen politieken toestand kan men hier aan veel belang hechten. 2.40 a) 15.05 2) 2.40 a) 8.20 3) 15.35 2) 7.10 2) 9.05 4) 16.00 2) 9.50 10.20 2) 17.20 2) 10.20 11.25 18.30 11.25 12.10 20.20 13.25 2) 13.25 2) 21.10 2) 14.15 2) 22.20 b GUATEMALA VERLAAT DEN VOLKENBOND. GENEVE, 15 Mei (Reuter). Guatemala heeft besloten den Volkenbond te verla ten. Laatste buslichting ten Postkantore voor de eerstvolgende postverbinding ln "c richting van: Amsterdam Rotterdam 15.35 16.00 2) 17.00 19.052) 19.35 21.102) 22.20 b 23.40 2' 22.35 2) aansluiting nachttreinen. 23.45 Luchtpost N.O.I. alleen Dinsdag Vrijdag. Utrecht Leiden-Stad 2.40 1) 12.10 6.30 lc bestelling 4.50 16.00 2) 13.40 2e beste m 6.00 b 20.25 2) 17.35 3e bestelling De met a aangegeven tijdstippen gelden mede voor Zon- en feestdagen. De met b aangegeven tijdstippen Sela alleen voor Zon- en feestdagen. 1). Niet op Maandag en daags na feestdag. 2)Na dit tijdstip kan nog gei»st w* den ln den postwagen van den sluitenden trein. 3). Alleen op Maandag. 4). Niet op Maandag. Katwijk Noordwijk Leiderdorp Werkd.: 4.50 Werkd.: 4.10 Werkd.. 13.25 11.25 ,io 16.50 13.25 1 17.20 16.40 Z.-en F. 4.00 Z.-en F. 4.00 Z.-enKj^

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2