ïïL ste Jaargang VRIJDAG 15 MEI 1936 No. 23355 DAGBLAD VOOR LEIDEN,EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. 0NZE PINKSTERREIS NAAR LONDEN. Het voornaamste nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: I 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te 'betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein - 'Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden. f. 2.35 per week ....TïrfTtT^ f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> 't nummer beslaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. DE HEER J. KOK EXIT. Als controleur der plaatsbewijzen aan het station. PROF. MEES OVER: „HET HERLEID INGSSTELSEL" De heer J. Kok. Met 1 Juni a.s. zal de heer J. Kok, con- r der plaatsbewijzen op het station ier, den dienst der Ned. Spoorwegen t pensioen verlaten. Van de 33 jaren, welke de heer Kok bij e H.IJ.S.M., later Ned. Spoorwegen werk- aam was, is hij ongeveer 24 jaar op het tation alhier werkzaam geweest, zoodat eel wat plaatsbewijzen en abonnementen die jaren door zijn handen zijn gegaan, controleur Kok, die de oudste contro- eur op het station is, mocht streng zijn, ij was tevens hulpvaardig voor 't reizend ubliek. Iedere reiziger kende den kleinen ontröleur Kok, die niet alleen bij zijn col lega's, maar ook bij zijn superieuren goed "taat aangeschreven, hetgeen tot uiting wam bij zijn 25 jarig jubileum. In stu dentenkringen was de heer Kok ook geen onbekende; meermalen ontving hij uit nodigingen om uitvoeringen bij te wonen. Gedurende ongeveer 24 jaar was de heer Kok bestuurslid van de RK. Spoor- en Tramwegvereeniging „St. Raphael". MR. ROWAAN OPVOLGER VAN MR. BOOL. In de vacature van Mr. Bool is benoemd tot Commies-Redacteur ter Gemeente- Secretarie alhier, de heer Mr. N. J. Ro- waan, gewezen adjunct-commies-redacteur tevens secretaris van den Directeur bij den Dienst voor Volkshuisvesting en Bouwpolitie te Rotterdam. 3 OCTOBER-VEREENIGING. Met ingang van heden heeft de heer G. Spaargaren het secretariaat der 3 October-vereeniging, hetwelk hij gedu rende een groot aantal jaren op voortref felijke wijze heeft waargenomen, overge dragen aan den heer E. Wichers Rollandet. De heer Spaargaren, die sinds 1913 in net bestuur zitting heeft, blijft ook na bin aftreden als seoretaris daarvan deel uitmaken. (Ons onderschrift bij de foto van het be- '<uur in ons Blad van gisteren behoeft in TOverre aanvulling, dat daarop, behalve de heer Trapman, ook de heeren P. Boot Jr. en G. Drlessen ontbreken. TOONEELVEREENIGING „IEIÜSCHE DILETTANTENCLUB". Het a.s. 55-jarig bestaan. De Tooneelvereeniging „Leidsche Dilet- i ntenclub" zal op 1 December a.s. 55 jaar „tdewel het door de moeilijke tijdsom standigheden niet mogelijk is, een feest viering op touw te zetten, zooals bijv. bij gouden jubileum, meent het bestuur net aan de reputatie der L.D.C. verplicht je zijn dit 11e lustrum niet onopgemerkt 'Maten voorbijgaan. ïr zijn dan ook reeds plannen bespro- trin' ïeri.einde dit feest in het volgende "jjeelseizoen te vieren en wanneer er .."'doende belangstelling is, b.v. een stede- n;~en tooneelwedstrijd In één-acters te -eeren- Aan de hand van den schit- «i.fiü ^slaagden nationale tooneelwed- rJ! 111 vertrouwt het bestuur dat aarvoor ongetwijfeld belangstelling zal dop1!' Tene'nde deze plannen ook te alk ,a8en, is er een beroep gedaan op end-leden en donateurs, die, gedwon- bed» i2r c'e tijdsomstandigheden, hadden h»? en is door verlaagde contributie Haakt111 toetreden aantrekkelijk ge- tem?'en ^eze Pramen vasten vorm aan- üaHe, aan zuUen zoo spoedig mogelijk mededeelingen volgen. Gevaren van devaluatie en inflatie. Prof. dr. W. C. Mees uit Wageningen, heeft gisteravond ln de Leidsche Univer siteit een voordracht gehouden over „Het Herleidingsstelsel". Het kenmerkende van een economische depressie bestaat in een wanverhouding tusschen prijzen en pro ductiekosten. Deze wanverhouding is weg te nemen door verhooging van de prijzen of verlaging der genoemde productiekos ten. Dit tracht men soms te bereiken door de waarde, van de geldeenheid te ver minderen. hetzij door devaluatie hetzij door inflatie. Aan beide methoden of aan haar combinatie zijn echter zoo groote onzekerheden omtrent de resultaten en bovendien zoo groote gevaren en bezwaren verbonden, dat zij met nadruk moeten worden ontraden. Dit geldt niet voor de verlaging der pro ductiekosten, althans niet indien men haar verkrijgt daar aanvaarding van een regeling, krachtens welke de loonen, -uren cn verplichtingen uit geldleening rijzen en dalen aan de hand van en in evenredig heid met den stand der indexcijfers van de kosten van levensonderhoud. De ver houding tusschen prijzen en productiekos ten wordt dan niet verbroken, de onder nemers lijden, ook indien het prijspeil daalt, geen verliezen, er is voor hen dus geen reden om arbeiders te ontslaan en er ontstaat, niettegenstaande den prijsval, geen werkloosheid. Deze oplossing van het crlsisvraagstuk is ook daarom zoo mooi, omdat zij tevens het rechtsgevoel bevredigt. Immers daling der prijzen beteekent toeneming van de koopkracht van eiken gulden. Wil men, naar de elschen van het recht, de uit voering van verbintenissen zoo veel mo gelijk overeenkomstig de bij het ontstaan ervan aanwezige bedoeling doen plaats hebben, dan zal men het aantal guldens waarin ze werden uitgedrukt, bij dalend prijspeil dus moeten verlagen en bij stij gend prijspeil verhoogen. Dit nu doet het voorgestelde herleidingsstelsel, terwijl het thans geldende gulden-is-gulden-stelsel alle wijzigingen in de koopkracht van het geld bij het nakomen van de verbintenis sen negeert en daardoor nu eens den schuldenaar, dan weder den schuldeischer dupeert. Bij het bestaande geldrecht heeft stijging van het prijspeil tengevolge een verrijking van de ondernemers ten koste van arbeiders en renteniers, terwijl bij da lend prijspeil deze allen zich ten koste van de ondernemers verrijken. In het laatste geval vertoonen zich de ons maar al te be kende depressieverschijnselen, bij prijsstij ging verleiden de extrawinsten tot onge zonde uitbreiding der productie, welke tot prijsdaling en dus weder tot depressie moet voeren. Een rustige ontwikkeling der voort brenging is op deze wijze dus onmogelijk: de productie moet telkens worden stopge zet, zoodra zij goed op gang is gekomen. Bij het herleidingsstelsel bestaat die noodzaak in het geheel niet. Daalt door ruimere productie het prijspeil, geen nood, de productiekosten gaan mede omlaag, zoodat de ondernemer z. g. algemeene overproductie niet meer behoeft te vrcezen In verband hiermede zal eerst bij een herleidingsstelsel de techniek zich ten volle kunnen ontplooien. Verkorting van den arbeidsdag zal dan niet meer wor den aangeprezen als een (ondeugdelijk) middel om werkloosheid te beperken, maar omdat de welvaart zoodanig zal zijn ver hoogd, dat men in vele gevallen aan meer vrijen tijd hooger waarde zal toekennen dan aan nog meer stoffelijke welvaart. Een herleidingsstelsel zal dus een eind maken aan den paradoxalen toestand, dat groote technische vooruitgang in breeden kring armoede veroorzaakt. De juistheid van een herleidingsstelsel berust op een eenvoudig en door ieder te begrijpen rekensommetje: indien de een heid, waarin iets is uitgedrukt, tot de helft ineenschrompelt, is een dubbel aan tal der verkleinde eenheden gelijk aan het enkele aantal oude eenheden. Het is een tastbare misleiding te beweren, dat het herleidingsstelsel ingewikkeld en niet voor toepassing vatbaar zou zijn. Het her- leidingsstelsel eischt slchts enkele zeer eenvoudige berekeningen, welke een ieder kan begrijpen en verrichten. LEIDSCH DRANKWEER-COMITÉ. De Blauwe Week-Actie. Bovengenoemd comité hield onder groote belangstelling van de zijde der Leidsche drankbestrijders in het A.N.G.O.B. gebouw aan de Nleuwstraat haar jaarlijksche mo bilisatievergadering ter bespreking van de a.s. Blauwe Week-actie. Besloten werd dit jaar tijdens de Blauwe Week een drietal straatdemonstraties te houden; n.l. op Maandagavond 25 Mei, Woensdagavond 27 Mei; Vrijdagavond 29 Mei. Op verschillende plaatsen der stad zullen korte redevoeringen worden gehou den, waarvoor bereids toestemming bij B. en W. Is aangevraagd. Een tweetal mu ziekcorpsen zal een en ander opluisteren. Voorts zal in het Galgewater een schuit met propagandistische spreuken de aan dacht op de drankbestrijding vestigen. Een groot aantal Leidsche drankbestrij ders neemt tevens deel aan de openings demonstratie der Blauwe Week op Hemel vaartsdag te Delft en de Sluitingsdemon stratie op 2en Pinksterdag te Alkmaar. ACTIE VOOR GOEDKOOPEB DUINWATER. Een vcreeniging van belanghebbenden opgericht. Een 25-tal verbruikers van duinwater aangesloten op het net der Leidsche Duinwatermaatschappij kwam gisteravond in een der bovenzalen van „de Harmonie" bijeen teneinde te bespreken op welke wijze verlaging ware te verkrijgen van de door die maatschappij toegepaste tarieven. De vergadering stond opder leiding van den heer A. van Egmond uit Oegstgeest, die erop wees, dat de hooge tarieven der L.D.W.M., dateerend uit de oorlogsjaren nog steeds worden gehandhaafd, ondanks den allerwegen vernomen roep om aan passing. Gezien de bedrijfsuitkomsten over het afgeloopen jaar, toen aan de aandeelhouders 23°/o dividend werd uit gekeerd, ware een verlaging z.i. finantieel alleszins verantwoord. Teneinde uitbrei ding te kunnen geven aan zijn werk zaamheden, leek het spr. wenschelijk ook het comité uit te breiden, waarna de hee ren v. d. Pull, J. Riedel, de Best, Hofman en J. v. Tol zich bereid verklaarden daar in zitting te nemen, terwijl aan mr. Nord Thomson, die bereids zijn steun aan deze actie toezegde, zal worden verzocht als ju ridisch adviseur op te treden. Contact zal worden gezocht met den Leidsehen Verhuurdersbond, met den Bond van Huiseigenaren, met de diverse wo ningbouwverenigingen en met de ver bruikers uit omliggende gemeenten. Besloten werd voorts om het comité een meer definitieven vorm te geven door de stichting van een organisatie van belang hebbenden. waarvoor alle aanwezigen zich als lid opgaven. Daarna werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld hun bezwaren en ver langens naar voren te brengen. Deze kwa men in hoofdzaak hierop neer, dat de verbruikers als gevolg van het vastrecht veel meer moeten betalen dan hun wer kelijk verbruik bedraagt, terwijl zij, inge val hun verbruik méér is dan het gecon tracteerde quantum, zij moeten bijbeta len. In dit verband, werd het vastrecht dan ook een vast onrecht genoemd. Een der aanwezigen zeide o.a. te moeten be talen voor een quantum van 270 liter per dag, terwijl zijn werkelijk verbruik nog geen 100 liter bedraagt. Bovendien werd geklaagd over verschillende tarieven bij eenzelfde woningoppervlakte en over te hoogen meterhuur. Meerdere aanwezigen gaven er den voorkeur aan den meter te koopen, inplaats van te huren. Tenslotte werd besloten met kracht de propaganda ter hand te nemen en bin nenkort een nieuwe vergadering uit te schrijven. UITVOERING GER. ZANGVEREENIGING ..HOSANNA". De Ger. Zangver ..Hosanna" gaf gister avond een uitvoering in de Hooglandsche kerk. met belanglooze medewerking van den organist den heer Feike Asma (orgel) en mej. M. Olivier (cello). Allereerst liet ds. Thomas, die den avond opende, zingen vers 11 van psalm 103, waarna hil allen namens het bestuur ver welkomde en in het bijzonder met vreugde de aanwezigheid van den heer Leo Mens memoreerde wiens „Jubilate Deo" ten gehoore gebracht zou worden. Ook be groette sDr. de afgevaardigden van de Chr. Zangver. „Ecxelsior" Warmond. „Soli Deo Gloria" Koudekerk en „Philome'a" Leiden, alsmede de broeders-werkioozen die aldus ds. Thomas, zoo zeer getroffen worden door de roede Gods. Voorts herinnerde spr. er aan. dat zingen een allergevaar lijkst werk is. want wanneer men het eenigszins goed kent, wil men er zoo ge makkelijk zichzelve mee eeren, maar dat is vervloekte afgoderij, want het moet steeds ztin ter eere Gods. Spr. wenschte tenslotte allen een goeden en een blijden avond, waarna de directeur de heer G. de Wolf met zijn koor Psalm 103 getoonzet door E Mobach ten uitvoer bracht, waarbij de dames mej. A. van der Schrier en mevr. J Akkerman, alsmede de heer J. Berger solistische medewerking verleenden. Deze compositie, die zeer sterk herinnert aan den stiil van Mendelssohn, werd in een vlot tempo ten gehoore gebracht en het waardeerbare slotkoor klonk overtui gend. Over het geheel kunnen wii zeggen, dat de koren, ook in het ..Jubilate Deo" van Leo Mens er vast inzaten en de leden verdienstelijk getracht hebben er een goede uitvoering van te geven, waarin Hosanna dan ook over het algemeen wel geslaagd is. Wei heeft het'koor af en toe moeite, steeds zuiver opTflon te blijven en niet te zakken, wel zim er"ook oogen- bllkken. dat de klank ^der kopranen bii stemuitzetting te scher maar er zijn toch ook factoren."dismidroegen tot een tevredenstellenden indruk, die althans bewijs leverden van een streven om de dankbare en uitstekend voor de stemmen geschreven compositie van den heer Mens zoo loffelijk mogelijk naar voren te bren gen. De solisten naar wii meenen leden van het koor waarbij wii ook nog den voorzitter van „Hosanna" den heer D. Binnenkamp (tenor) wilen noemen bleken eveneens hun partijen goed te kennen en droegen naar de mate van hun krachten bii tot een geslaagd verloop der koor werken waarvan als derde nummer Psalm 8 van S. A ADoel gezongen werd. De di recteur. de heer de Wolf. betoonde zich een dirigent, die een en ander wist te be- heerschen en de muziek kundig had in- GROOTE AUTOTOCHT DOOR DE HOOFDSTAD. DE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN DEN EERSTEN DAG. Engeland, met zijn majestueuze hoofd stad Londen, staat onafgebroken zóó in het middelpunt van de internationale belangstelling, dat het welhaast een noodzaak is persoonlijk indrukken in dit land op te doen, persoonlijk kennis te maken met deze stad en het natuurgenot en stedenschoon, dat zij biedt, te leeren kennen. Alvorens over te gaan tot de beschrij ving van den eersten autotocht, die onder de beproefde leiding van het American Express Reisbureau op Zondag, eersten Pinksterdag, zal worden ondernomen, gaven wij eenige bijzonderheden van Londen. Thans zullen wij dezen tocht mader beschrij ven- Na bij het Liverpool Street Station in de auto's te zijn gestapt, snorren deze via Bishopsgate, Threodneedle Street, langs de Beurs en het Huis van den Burge meester (Lord Mayor van Londen), Cheapside, via Kingsway, Strand en over de Waterloo Bridge, York Road en West minster Bridge om het Parlements Square te bereiken. Hier zien wij de Abbey en de Parlementsgebouwen. Door Whitehall wordt gereden naar St. James Palace om getuige te zijn van het aflossen van de Koninklijke Wacht, hetgeen steeds een kleurig schouwspel biedt en dan ook dage lijks de aandacht van honderden Londe- naars en vreemdelingen trekt. Door de Admiralty Arch bereiken wij de Mali, een breede avenue die het koninklijk park van St. James tegrenst. Zij loopt van de Admiralty Arch tot het Queen Victoria Memorial, hetwelk zich tegenover het Buckingham Paleis bevindt. Laatstge noemd paleis is de residentie van de koninklijke familie. Het Queen Victoria Monument, waaraan door den beeldhouwer Sir Thomas Brock van 1903 tot 1911 werd gewerkt/is in hooge mate indrukwekkend. Behalve een groot beeld van de koningin van wit-marmer, bevat het marmergroe- pen, voorstellend: Recht - Moederschap - Waarheid; in brons worden uitgebeeld: Vooruitgang - Vrede - Landbouw - Arbeid. Boven de fontein bevinden zich beelden, voorstellend: Moed - Intellect. Het geheele monument is ca. 25 M. hoog. Via Constitutional Hill langs Hyde Park Corner en Park Lane bereiken wij Marble Arch. Van hier rijden wij over Bayswater Road; wij passeeren het kleinste huis van Londen en rijden het park binnen. Wij aanschouwen het Albert Memorial, een grootsch monument, opgericht voor Prins Albert van Saksen-Coburg-Gotha, den ge maal van Koningin Victoria. De kosten hebben 120.090 Pond Sterling bedragen, waarvan de helft door vrijwillige bijdragen werd bijeengebracht. Tegenover dit mo nument staat de Royal Albert Hall, aan luistervinken welbekend, daar hier con certen, politieke vergaderingen, bokswed strijden, bazaars en bals worden gehou den. Langs Queen's Gate. Brompton Oratory en Museums, Piccadilly, St. James Street. Pall Mall, Duke of York's Column en het Crimean Memorial bereiken wij Haymarket. Over Trafalgar Square langs het Staatsmuseum (National Gallery) en de St. Martin Kerk bereiken wij na Kingsway het hotel, waar wij tijdig aan komen om aan tafel te gaan. Wij raden hun, die zich bereids voor onze unieke Pinksterreis opgaven, aan, het bovenstaande uit te knippen en te bewaren. Hun, die zich nog niet als deelnemer lieten inschrijven, wordt dringend aan bevolen, zulks niet te lang meer uit te stellen. Een tweede gelegenheid om tegen zoo lagen prijs slechts f40. per persoon! een dergelijke reis te ondernemen, doet zich niet spoedig voor DE DIRECTIE. gestudeerd. Hü moge echter nog meer be zieling en gevoel in de voordracht zijner discipelen brengen, hetgeen zeker tot voor deel van het geheel zal strekken. De heer G Batelaan verzorgde op conscientieuse wiize de orgelbegeleiding. Het cellospel van mej. Olivier herinneren wij ons reeds eens eerder besproken te hebben. Zü speelde toen in een kleinere omgeving waardoor haar rustige en be- heerscht. doch wel wat kleine toon inder tijd beter uitkwam, dan in deze weidsche ruimte. Mej Olivier vertolkte het Grave ed. Espressivo uit het violoncelconcert van Guiseppe Tartini en de beroemde Aria uit de D dur suite van Bach en deed zulks met toewijding en ernst. Ds. Thomas heeft tenslotte Gode dank- gebracht voor den fiinen en eoedbezetten avond waarvan de opbrengst ten goede kwam aan de werkloozen. aangesloten bit den Christelüken Besturenbond Voorts dankte hij ook de medewerkenden, als mede de gemeentecommissie voor het af staan van het gebouw, den Chr. Besturen bond en de Ger. Jeugdcentrale. BINNENLAND. De proeftocht van den nieuwen kruiser ,,De Ruyter" (4de Blad). Gehakt in blik uitsluitend voor werk loozen (Binnenland, 5de Blad). De verkeersweg van Utrecht naar het Zuiden verbeterd (Binnenland, 5de Blad). De installatie van den nieuwen burge meester van Voorschoten, den heer M. F. Berkhout (3de Blad). De plannen voor een nieuw Raadhuis te Alphen (4de Blad). Dienstplichtigen van het wintercontin- gent gaan respectievelijk morgen of op 16 Juni met groot verlof. (Laatste Berich ten, le Blad). BUITENLAND. De Italiaansche Kamer aanvaardt een stemmig de instelling van het Italiaanse!! imperium (3de Blad). Een verhaal over de z.g. Engelsche dum- dum-kogels (Buitenland, 1ste Blad). Een rede van Baldwin (Buitenland, lsté Blad). Op 75-jarigen leeftijd is overleden dé Engelsche veldmaarschalk lord Allenby (Buitenland, 1ste Blad). Verscherping der Arabische actie in Palestina (Buitenland, lste Blad). De Fransche communisten blijven bui ten de regeering (Buitenland, lste Blad). Versterking van het Japansche garni zoen in Noord-China (Buitenl., lste Blad) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. DE OPENBARE OF DE BIJZONDERE SCHOOL MET DEN BIJBEL. Lezing van dr. W. J. Goslinga. Op ultnoodlging van de Geref. School- vereeniging sprak gisteravond in het Gymnastieklokaal aan de Kaasmarkt dr. W. J. Goslinga, schoolopziener te 's-Gra- venhage over het thans wel zeer actueels onderwerp: „De openbare of de bijzondere school met den Bijbel". De voorzitter, de heer J. Veenendaal las bij opening een gedeelte uit Hand. 5, waarna hij allen welkom heette, in het bijzonder het nieuwe bestuurslid, den heer Polhuis. Spr. sprak hlema nog een kort inleidend woord, waarna het woord was aan dr. Goslinga. Spr. die wenschte te spreken los van zijn schoolfunctie, zeide in het begin van zijn rede, dat het er veel op begint te lijken, dat de schoolstrijd opnieuw zal op leven. Uitvoerig zette spr. het verband tus schen het karakter van de openbare school en het karakter van onzen staat uiteen, waarbij hij opmerkte, dat wij heb ben te bedenken, dat personen wisselen, maar de overheid blijft. Bij de verdere ontvouwing van deze gedachte herinnerde spr. aan den bloeitijd der Ger. Staats kerk in 1651, toen het Calvinisme zich, sterk deed gelden. De Staat bond zich toentertijd aan de publieke kerk. Drieër lei scholen, t. w. de Overheid-, Kerkelijke- en particuliere scholen waren er toen. Het godsdienstonderwijs werd in dezen tijd ook op de Overheidsschool gegeven. Vervolgens stond dr. Goslinga stil bij] de 18de eeuw, .de eeuw van het rationa lisme, toen onder invloed van het libera lisme het karakter der school zich wijzigde en wij de neutrale school zien optreden. Na het ijveren van mannen als Groen van Prinsterer voor de school met den Bijbel te hebben gememoreerd, wees spr. op de fout, die momenteel gemaakt wordt door enkele politieke partijen, die de over heidsschool willen zien als een school met den Bijbel. Eerst zal het karakter der te genwoordige overheid dienen te worden veranderd, wil ook het karakter der over heidsschool zich wijzigen. De landsover- heid geeft ook hierbij den toon aan. Als een historisch ideaal noemde spr. de ver andering van de tegenwoordige overheid in een Gereformeerde overheid, zooals dat voor enkele eeuwen geweest is. Naar aanleiding van den drang, die van zekere zijde uitgaat om den Bijbel als cul- tuurboek op de openbare school te behan delen, zeide spr., dat de regeering den on derwijzers op de openbare school nooit kan opdragen les in godsdienstonderwijs te geven en dit zoodoende als vak te doen behandelen. Wel dient zij er voor te zor gen, dat art. 26 wordt toegepast. Aan het einde van zijn rede bestreed spr. het argument, dat de christelijke school bang voor concurrentie behoeft te zijn. De christelijke school is en blijft een school met den Bijbel. Het geheele onder wijs op een dergelijke school is doortrok ken met dien geest en brengt een christe lijke sfeer. Beide factoren zullen wij nooit terug kunnen vinden op een openbare school Mocht deze school zich echter in een dergelijke richting gaan ontwikkelen, dan zal zij toch nooit die kinderen tot zich trekken, waarvoor de ouders positief christelijk onderwijs verlangen. Na een korte pauze was er gelegenheid om met spreker van gedachten te wisse len, waarvan een ruim gebruik werd ge maakt.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1