LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 14 Mei 19]i BINNENLAND. LUCHTVAART, Verkeersvliegtuig met verdiepingen. DE EERSTE NIEUWE HARING. ZIJ WORDT DOOR EEN KATWIJKSCHEN LOGGER AANGEVOERD. De reederij Parlevliet te Katwijk aan Zee heeft vanmorgen radiotelegraflsch bericht ontvangen, dat de eerste haring- logger met ongeveer 80 kantjes haring onderweg is naar huis. Deze hoeveelheid vertegenwoordigt de vangst van zes schepen van samenwer kende reederijen. Het bericht spreekt van een zeer mooie kwaliteit. Verwacht wordt, dat deze haring as. Zaterdag zal worden verkocht. GEHAKT IN BLIK. CONFERENTIE MET GEMEENTE BESTUREN. Gisterochtend heeft de Minister van Sociale Zaken. mr. Sllngenberg. een be spreking gehad met vertegenwoordigers van de besturen van de gemeenten Am sterdam. Rotterdam. Den Haag. Utrecht. Haarlem. Eindhoven en Groningen betref fende de nieuwe distributie van gehakt in blik. De Minister heeft daarbij medegedeeld, dat hier sprake is van een proef met een beperkte hoeveelheid en dat als deze proef slaagt de departementen van landbouw "en visscherij en van sociale zaken zoo spoedig mogelijk zullen over leggen of deze proef in een definitieve regeling zal kunnen worden omgezet, waarbij dan ook de andere vleeschfabri- kanten zouden worden betrokken. De vertegenwoordigers der gemeentebe sturen spraken er unaniem hun waardee ring over uit. dat de regeering zoo spoedig reeds de noodige activiteit heeft getoond en zij het mogelijk heeft gemaakt, dat deze proef wordt genomen. De heeren werden in de gelegenheid ge steld, het nieuwe product te keuren. Zij waren vol lof over den buitengewoon goe den smaak en betwijfelden dan ook niet of het nieuwe gehakt zal een dankbaar onthaal vinden. Alle gemeentebesturen zegden volgaarne toe de volle medewerking voor een slagen der proef te zullen verleenen. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat het der regeering Is gelukt, den prijs van 35 cent per bus te handhaven. AMSTERDAM'S BURGE MEESTER VAARDIGT MANIFEST urr. BURGERIJ OPGEROEPEN TER BESTRIJDING VAN DE WERKLOOSHEID. In de raadzaal te Amsterdam is heden morgen een zitting gehouden van de plaatselijke commissie van advies tot be strijding van de werkloosheid, waartoe eveneens de raadsleden waren uitgenoo- digd. In deze vergadering heeft de burge meester, dr. W. de Vlugt, een manifest in zake de bestrijding van de werkloosheid aan de burgerij uitgevaardigd, welk mani fest. dat door den burgemeester, den ge meente-secretaris en alie leden der com missie is onderteekend, den volgenden inhoud heeft: „Aan de Burgerij van Amsterdam, Dat onze stad sinds 1929 in ernstige en steeds toenemende mate door werkloosheid geteisterd wordt, mag van algemeene bekendheid worden geacht. Dit verschijnsel legt de burgerij druk kende lasten op. Het steunbedrag over het jaar 1935 was meer dan 25 millioen gulden. Hoewel de oorzaken van de crisis niet. door de plaatselijke overheid kunnen wor den opgeheven, doet deze in samenwerking met de regeering het uiterste om tot werk verruiming te komen. Groote werken zijn thans reeds in uitvoering, andere zullen zeer spoedig tot uitvoering worden ge bracht. Daarnaast moet het van het grootste belang worden geacht, dat ook de burgerij actief medewerkt aan de bestrij ding van de werkloosheid. Reeds verleende een aantal burgers deze medewerking, doordat zij bereid waren, zitting te nemen in een door burgemeester en wethouders benoemde commissie van advies inzake de bestrijding van de werkloosheid. Deze commissie wenscht de aandacht te vestigen op het feit, dat vele burgers in in staat zijn, tot werkverruiming bij te dragen. Burgemeester en wethouders meenen deze gedachte ten zeerste te moeten ondersteunen en achten het van het gTootste belang, dat de geheele bevolking van de beteekenis daarvan doordrongen wordt. Ook u kunt nog vandaag daaraan mede werken. Elke arbeid, van welken omvang ook, is welkom. Tracht zoo veel mogelijk arbeiders in uw bedrijf te plaatsen en schenkt daarbij aandacht aan den nood der jongere werk- loozen. Denkt aan de vele kunstenaars die in moeilijkheden verkeeren. Laat geen middelen ongebruikt liggen, doch bevor dert, dat deze aan het scheppen van werk gelegenheid ten goede komen. Maakt u bewust, dat uitbreiding van de werk gelegenheid leidt tot verhooging van de koopkracht en dat de geheele burgerij daarvan de vruchten zal plukken. Burgers van Amsterdam, staat schouder aan schouder in den strijd tegen de werk loosheid. Besluit nog heden tot die werkzaam heden. tot die vernieuwingen, tot die her stellingen, welke binnen het bereik van uw beurs vallen, en die u. om welke redenen dan ook, tot nu toe uitstelde. De nood is groot! Helpt uw medeburger aan arbeid, welke mede de grondslag is van geluk en wel vaart!" HONDERDSTE TANKER VAN DE SHELL Proefvaart van de Macoma. Gisteren heeft op de Noordzee de proef tocht plaats gehad van het nieuwe tank schip van de Koninklijke Shell, de 12.100 ton metende Macoma", gebouwd bij de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschap pij te Amsterdam. De „Macoma" is van de tankschepen, welke de Koninklijke Shell bij verschil lende Nederlandsche werven heeft besteld het honderdste, dat in haar opdracht in Nederland werd gebouwd. Het eerste mo- lortankschip voor de Koninklijke Shell, de 1000 ton metende „Vulcanus", werd een kwart eeuw geleden eveneens bij de Ne derlandsche scheepsbouw maatschappij gebouwd. Al deze honderd schepen werden door den heer C. Zuiver, de marine-superinten dent van de Koninklijke Shell persoonlijk overgenomen De „Vulcanus" was. evenals de „Ma coma". uitgerust met een motor van Werkspoor, de eerste dieselmotor die Werkspoor heeft gebouwd. De 8 cyl. die selmotor van de „Macoma" ontwikkelt 40C0 rem p.k. en geeft het schip een gemid delde snelheid van 12 1/4 mijl. Aan den welgeslaagden proeftocht op de Noordzee de Macoma vertrok des morgens van IJmuiden en liep tegen den avond den Nieuwen Waterweg binnen namen vele vertegenwoordigers uit de kringen van handel, industrie, scheep vaart en verkeer deel. Aan de lunch bracht de heer D. Goed koop de Koninklijke Shell dank voor den steun aan de Nederlandsche scheepsbouw- industric De heer C. Zuiver gaf daarop een uiteenzetting van de beteekenis van de Koninklijke Shell voor Nederland. Een bedrag van ongeveer honderd millioen gulden besteedt de Kon. Shell per jaar in Nederland aan belastingen opdrachten aan de industrie, haven gelden, enz. De geheele vloot bestaat uit 243 schepen boven 9000 ton. waar van 80 onder Nederlandsche vlag. Meer dan duizend Nederlandsche officieren hebben op deze vloot een werkkring. De „Macoma" die per reis ongeveer ll'/t millioen liter en per jaar ruim honderd millioen liter benzine zal vervoeren, wordt nog deze week in dienst gesteld. Morgen vertrekt het schip naar St. Kitts in West Indië voor orders. DE NATURALISATIE VAN MANNHEIMER Zal het nationaal belang er door worden geschaad? Volgens het voorloopig verslag der Eer ste Kamer over het wetsontwerp, waarin de naturalisatie van den heer Mannhei- mer wordt voorgesteld, duchtten sommige leden, dat daardoor het nationale belang zal worden geschaad. Zij hadden den indruk ontvangen, dat de motieven voor zijn verzoek ten nauw ste verband houden met de positie, welke hij in de bankierswereld inneemt. Zoo zal hij als Nederlander meer vrijheid van be weging in het buitenland hebben en zal door zijn naturalisatie op zijn tegenwoor dig kantoor een Nederlandsch stempel worden gedrukt Deze leden achtten deze aangelegenheid van zoo groot belang, omdat zij in het algemeen beducht waren voor den toene- menden invloed van vreemde financieele concerns hier te lande. Die Invloed mag huns inziens niet worden onderschat, het zij die wordt uitgeoefend rechtstreeks door ten onzent werkzame zelfstandige vreemdelingen, hetzij door medezeggen schap van buitenlanders in Nederlandsche kantoren. Zij trokken in twijfel, of zooda nige Invloeden niet werkzaam zijn ge weest bij deze naturalisatie-aanvragen. Pas zoodra duidelijk zal zijn gebleken, dat het bankierskantoor van Mendelssohn en Co. geheel vrij en onafhankelijk is te genover het buitenland, met name tegen over Duitschland, en dat niet buiteniand- sche belangen daar van overwegenden in vloed zijn, waren deze leden bereid hun stem aan het wetsontwerp te geven. Enkele andere leden waren van oordeel, dat noch weersproken, noch weerlegd is de geuite beschuldiging, dat verzoeker, door het bevorderen in de jaren 1923 tot 1925 van de plaatsing van circa zeshonderd millioen guldens in Duitsch land. Nederland zwaar heeft benadeeld. Vele leden verklaarden zich niet te kun nen vereenigen met de geoefende critiek, waaruit geenszins is gebleken, dat opne ming van den heer Mannheimer in het Nederlandsch staatsverband in strijd zou zijn met het staatsbelang. NIEUWE AUTOWEG 's-GRAVENHAGE— UTRECHT IN 1940 GEREED. DOOR VRACHTAUTO'S VERLOREN STEENEN. DE POSTVLUCHTEN. De „Kievit" is gisteren in Bandoeng aangekomen. Een hinder en een gevaar voor het verkeer. De A.N.W.B. meldt ons: Zooals vele automobilisten reeds onder vonden zullen hebben, komt het herhaal delijk voor. dat men op de wegen losse steenen aantreft, welke verloren zijn door voor het vervoer van dit materiaal ge bruikte vrachtauto's Vooral in de provin cies Groningen en Drenthe wordt hierover geklaagd. Deze steenen beteekenen niet alleen hinder voor het verkeer, maar ze kunnen zelfs bepaald gevaar opleveren. In de ver schillende reglementen op de wegen zijn dan ook bepalingen opgenomen, waarbij dit achterlaten van dergelijke voorwerpen op den weg verboden wordt en de A.N. W.B. heeft zich thans, in het belang van de verkeersveiligheid, tot de betrokken wegbeheerders gewend met het verzoek, aan de hand dezer voorschriften ten aan zien van dit steenenvervoer een scherper toezicht te doen uitoefenen. MINISTERIEEL BEZOEK AAN BLOKZIJL. De minister van waterstaat heeft gis termiddag een bezoek gebracht aan de gemeente Blokzijl in verband met de uitvoering der Zuiderzee-steunwet. Berekend op een snelheid van 150 KM. per uur. Reikhalzend ziet automobielrijdend Nederland uit naar het tot stand komen van den nieuwen weg 's-Gravenhage Utrecht, welke den afstand tusschen deze twee plaatsen van 70 tot 60 K.M. zal terug brengen. De voltooiing wordt begin 1940 verwacht. Het zal velen belang inboezemen, schrijft de K.N.A.C., reeds thans enkele technische gegevens omtrent deze toekomstige „auto strada" te vernemen. De weg wordt uitgevoerd met gescheiden banen voor op- en afgaand snelverkeer, elk ter breedte van 6 M. met ter weers zijden kantstrooken van 0.50 M. Daartusschen bevindt zich een be plante strook. De beplanting dient om ver blinding van tegenliggers te voorkomen. Aan de uiterste zijden bevinden zich nog verharde parkeerbermen van 1.75 M. breedte. Op eenigen afstand van den rij weg komt een rijwielpad voor verkeer in beide richtingen. Bij het ontwerp van den weg werd als uitgangspunt genomen een maximum snelheid van 150 K.M. per uur, bij welke snelheid de weg nog zonder gevaar moet kunnen worden bereden. Door het aanne men van deze snelheid, een bepaalde rem- vertraging en een reactietijd van 1 sec. om tot de remhandellng te komen (z.g. schrlk- seconde) kon men berekenen, over welken afstand men vrij zicht moest hebben, opdat een motorvoertuig te allen tijde tijdig voor een obstakel zal kunnen stoppen. Voor de bogen heeft men stralen geko zen van 2000 M„ slechts in enkele uitzon deringsgevallen worden ook bogen van 1000 M. toegepast. Tegengestelde hellingen (bijv. op- en afritten van viaducten) slui ten op elkaar aan met bogen in het verti cale vlak met een straal van 13.000 M. waardoor doorloopend een behoorlijk uit zicht gewaarborgd blijft. Het spreekt vanzelf, dat in de bochten voor een goede verkanting i omhoog loopen van den buitenkant van het wegdek) is gezorgd. Men is daarbij niet verder kunnen gaan dan een helling 1 10, omdat de weg ook bij kleinere snelheden bereden moet kunnen worden, zonder dat men in de bocht naar binnen afglijdt. Een noviteit voor Nederland is het dwarsprofiel van dezen weg. Aangezien een gesloten wegdek wordt toegepast, kan met een geringe dwarshelling worden volstaan. De buitenste verkeersstrook van 3 M. breedte verkrijgt n.l. een helling van 1 85. de binnenste (de Inhaalstrook dus) van 1 55. Deze laatste strook wordt niet ge heel vlak uitgevoerd, doch hol volgens een cirkelboog met een straal van 1.75 M. Van het holle profiel wordt een vastere ligging van den wagen bij het inhalen verwacht en voorts een betere verkeers- dicipline, omdat de autobestuurders bij voorkeur op het minder verkante gedeelte n.l. de rechter-verkeersstrook, zullen gaan rijden. o HOSPITAAL KERKSCHIP „DE HOOP". Schenkingen zullen derhalve steeds wel kom zlin Uit de welgemeende verzekering van ver scheidene visschers dat „De Hoop" een zegen is voor den zeeman en dat alleen reeds het weten dat het schip ln hun midden is hen zich veiliger doet gevoelen, geeft het bestuur de overtuiging, dat zij den zegenrliken invloed die van het werk uitgaat, ondervinden en waardeeren. JUBILEUM JHR. C. W. TE VOORBURG. STERN Onder zeer groote belangstelling uit alle kringen der burgerij heeft de burge meester van Voorburg, jhr. C. W. Stem, gisteren zijn zilveren ambtsjubileum her dacht. Te zijnen huize kwamen in den loop van den dag talrijke schriftelijke en telegra fische gelukwenschen binnen. In den na middag kwam aldaar ook een deputatie van de gemeente-politle, welke een bloem- of o o Th KaaH In een buitengewone raadsvergadering Is burgemeester Stern gisteravond te half acht als hoofd der gemeente gehuldigd. Nadat hij met zijn familie door den gemeente-secretaris den heer Kemper, was binnengeleid, heeft allereerst wethouder J. D de Hoog, namens het college van B. en W. in waardeerende bewoordingen uiting gegeven aan de gevoelens van ge negenheid, ten opzichte van zijn voorzitter, die met groote onpartijdigheid zijn be stuurstaak vervult. Namens den raad sprak het oudste lid, de heer C. van den Berg, en namens het ambtenarencorps de heer Kemper. Vervolgens werd de Jubilaris toegespro ken door vertegenwoordigers van de Voor- burgsche Burgerwacht en van den Btjz. Vrijw. Landstorm. Al deze toespraken gin gen vergezeld van bloemstukken. De amb tenaren boden een zilveren gedenkbeker aan. Tenslotte heeft de heer Fletterman gesproken als oud-raadslid De burgemeester dankte in een korte toespraak allen, die hem gedurende zijn ambtsperiode bij het vervullen van zijn taak hebben terzijde gestaan en wees daarbij op den groei en de uitbreiding der gemeente sinds zijn komst in 1917. Te half negen bestond er gelegenheid voor allen, om den burgemeester te com- plimcnteeren Hiervan werd door vele af gevaardigden van vereenigingen en door vele particulieren gebruik gemaakt. Voor het raadhuis speelde een fanfare corps vroolijke marschen. In de omgeving heerschte den geheelen avond een feeste lijke stemming. Jaarferslag over 1935. Gisteren werd te Amsterdam de alge meene Jaarvergadering, onder voorzitter schap van den heer mr. G. Vissering ge houden. De secretaris de heer W. R. Chamber bracht het jaarverslag uit. Wij ontleenen hieraan het vo'gende: Met waardeering wordt in de eerste Plaats vermeld dat het H.K.H Prinses Juliana behaagd heeft, in opvolging van wijlen H.M. de Koningin Moeder, het Bescherm vrouwschap van de Vereeniging te aanvaarden. De doktoren en predikanten die in het afgeloopen jaar de reizen medemaakten waren resp. dokter L. B. Lindeboom uit Amsterdam, dr J. W Wicherink uit Lei den. dr. Fr. de Stoppelaar uit Vlaardingen, ds. J W Maas uit Boxtel, ds. A. Luteyn uit Niikerk en ds. H. van der Loos. Het geneeskundig jaarverslag uitge bracht door dr. G. P Utermöhlen. ver- me'dt o.a. dat in totaal 318 patiënten zijn behandeld waarvan 175 in volle zee en 143 ln een Engelsche haven of in de baai van Lerwick. Van de~ Hollandsche patiën ten mg ren 185 afkomstig van Schevenin- gen. 49 van Katwijk. 27 van Vlaardingen. 11 van IJmuiden. 1 van het politlevaartuig Vulcanus 5 van de Hoop en 20 patiënten varende ln schepen, onder Poolsche vlag. Van de buitenlandsche patiënten be hoorden 4 tot de Duitsche nationaliteit. 1 inwoner van Scarborough en 1 inwoner van Peterhead. In totaal werd aan de bemanning van 132 schenen geneeskundige hulp verleend. Het bestuur bleef in het afgeloopen jaar ongewllzigd. Mevrouw Müller-Doude van Troostwijk toonde zich bereid het corres pondentschap voor Utrecht op zich te nemen. Dank zij de bemiddeling van het be stuurslid den heer Th. P. van den Bergh, directeur van de N.V. Telegraaf My Radio Hol'and stond deze Maatschappij wederom een radlo-zendinstallatie in bruikleen af. waardoor spoediger en beter werk verricht kon worden en contact gehouden kon wor den met de schepen waarop zich behan delde patiënten bevonden. De vice-voorzitster van het Amsterdam- sche Dames-comité mevrouw Beels heeft evenals andere Jaren, door haar zelf be schilderde teksten voor de visschers ge schonken. Ook werden wekelijks kerkdiensten uitgezonden. Het financieele rapport vermeldt dat de Rijkssubsidie wegens ingevoerde bezuini gingen werd verminderd tot f6528. De Oostersche Handel en Reederijen schonk f. 2000 als extra bijdrage voor den nieuwen motor: van de My. tot Redding van Dren kelingen werd f 500 ontvangen: uit het Snouck van Loosenfonds f. 300. van H.M. de Koningin uit het Sophiafonds f. 50; van mej. C. C. Beels f. 1000. Door bemiddeling van de voorzitster van het Haagsche comité Baronesse H. Clifford werd een bedrag van f. 600 afgedragen aan den penningmeester als opbrengst van de collectebus! es die aan boord van de Scheveningsche vlsschersschenen zijn ge plaatst. Door ds. Maas werd f 81 overhan digd als opbrengst van de lichtbeelden avonden die door hem werden georgani seerd. Niettegenstaande dezen krachtigen fi- nancieelen steun moest de exploitatie rekening sluiten met een tekort van f. 4554,15Vi NIEUWE VERKEERSREGELS IN NEDERLANDSCH-INDUt. De K.N.A.C. meldt: De Indische verkeersverordening zal een aantal wijzigingen ondergaan, welke naar alle waarschijnlijkheid op 1 Juli 1936 zul len ingaan. I O.m. voorziet deze wijziging in een ver bod om op kruispunten de stopstreep te overschrijden, indien het stopteeken is ge geven, een verbod om anders dan aan de linkerzijde te parkeeren (in Ned. Indlë wordt links gehouden), een algemeene ver plichting voor het langzame verkeer om de uiterste linkerzijde van den weg te hou den. een verplichting voor lederen wegge bruiker om zich aan de voor hem bestemde verkeersstrook te houden, een verbod om op een rijwiel volwassen personen mede te voeren zoomede een verbod voor wielrijders om niet met meer dan twee naast elkaar te rijden. Tenslotte ligt het in de bedoe ling in te voeren een verplichting om mo torrijtuigen, andere dan motorrijwielen van oranje-roode of roode richtingaanwij zers te voorzien; de richtingaanwijzers moeten van zoodanige lengte zijn en op zoodanige wijze aangebracht, dat zij zoo wel voor de tegemoetkomende als de in halende weggebruikers te allen tijde goed waarneembaar zijn. Deze verplichting zal slechts gelden voor nieuwe, na 1 Juli 1936 in gebruik te nemen motorrijtuigen. De eene regel is al nuttiger dan de andere, aldus oordeelt de K.N.A.C. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit van 7 Mei is aan den heer ir. H. A. van IJsselsteyn, oud-minister van landbouw, nijverheid ert handel, te 's Gravenhage met ingang van 1 Juni op zijn verzoek eervol ontslag verleend als voorzitter van de commissie inzake water verontreiniging. onder dankbetuiging voor de vele belangrijke diensten, door hem in die functie bewezen, en is voor het tijdvak van 1 Juni tot en met 31 Mei 1938 benoemd tot voorzitter van bedoelde commissie de heer J. J. Talsma, burgemeester van Ren- kum te Oostert>eek. Ir. H. van Duren, beheerder van het Radiostation te Noordwijk, is benoemd tot hoofdbestuurslid van de P. T. T. en over geplaatst naar Den Haag. UIT NED. OOST-INDIK. DE BEGROOTING VOOR 1937 EN DE 25 MILLIOEN VAN NEDERLAND. BATAVIA, 14 Mei. (Aneta). Op de ver gadering van de begrootlngscommissie, die op 20 Mei te Bandoeng wordt gehouden, en op de begrootlngsvergadering ten pa- lelze, die op 25 Mei plaats vindt, zullen de voorstellen Inzake de besteding van de f. 25.000.000 van Nederland ter sprake wor den gebracht, doch van verwerking ln de ontwerpbegrootlng voor 1937, welke op 15 Juni aan den Volksraad moet worden aangeboden, zal geen sprake kunnen zijn, zoodat de besteding hier te lande van de bijdrage van Nederland bij wijziging van de begrooting zal moeten worden voorge bracht. Inmiddels houden verschillende bladen zich bezig met de vraag hoe het bedrag van f. 25.000.000 ware te besteden, waarbij o.a. het reeds vroeger geopperde denk beeld van de bebouwing van het Ko ningsplein te voorschijn wordt gebracht. Ook van de zijde van verschillende depar tementen werden diverse suggesties ge daan. Tegen migraine kieAfligh^ tenkwugn 3590 fflkB, Mrt.H DE FOKKER F 56 PLAATS VOOR 56 PASSAC De juist verschenen catalogus van de in-l zending der Nederlandsche' Vliegtuigen- fabriek te Amsterdam op de internatte)] nale luchtvaarttentoonstelling te Stock-1 holm, bevat nadere gegevens omtrent heil nieuwste ontwerp van Foliker, dat tel Stockholm voor de eerste maal wordt exposeerd, de Fokker F 56, welk nleml type verkeersvliegtuig geheel blijkt te zjjsl uitgewerkt. De F 56 is een vlermotorigeivrijdragtndel middendekker, in staat om des daags 511 passagiers te vervoeren met, een beman. ning van vijf a zes man, over een afstandI van 1000 K.M. Het merkwaardigste van dit I vliegtuig is, dat het bestaat uit twee ver- diepingen. Overdag heeft elk der vier af-1 deelingen, waaruit de boyenverdieping I bestaat, acht zitplaatsen, en wel vier aanl eiken kant van de gang. die midden door deze compartimenten loopt. Van de comfortabele en; verstelbare 2-1 persoonszetels kunnen dd rugleuningen I zoodanig verzet worden, dat de passagier) zoowel tegenover als achter elkaar kun-1 nen gaan zitten. De benedenverdieping I heeft twee afdeellngen, elk jnct 12 Ut plaatsen. Des nachts worden twee naast elkaar gelegen zitplaatsen ln een bed getransfor meerd, terwijl bovendien nog eenige tegra I den wand opklapbare bedden beschikbaar zijn. Zoo biedt de F 56 voor nachtverken I accomodatie voor 28 passagiers, waarmee I het vliegtuig, indien ook des nachts del bemanning uit 5 5 6 personen bestaat, een I actie-radius van 1600 K.M. krijgt, In de beneden-verdieping bevindt zich rechts een kleedkamer met twee wasch- tafels en links een tollet en de trap naar de bovenverdieping, In de bovenverdie ping vindt men de ruime keuken, een vestaire en een tweede kleedkamer mei twee waschtafels. In den neus van het vliegtuig, vanwaar men met een trapje zoowel naar de be neden- als naar de bovenverdieping kan komen en door een luik in den bodem met een uitschuifbare trap zelfs op den grond, is de cockpit, waar naast elkaar de controles voor dubbele besturing zijn aan gebracht. De vlieginstrumenten bevinden zich op een dashbord voor de zitplaats van den piloot, de overige Instrumenten zijn ingebouwd in een soort controle-tafel, die in de cockpit staat. Direct achter de cockpit zit de marconist en is een plaat» voor de boordmccanicien. Onder de cockpit, en gedeeltelijk onder de kleedkamer van de bovenverdieping la een bagageruimte, die van binnen uit het toestel bereikbaar is en voornamelijk ls bedoeld voor kleinere bagage, In een ge deelte van den vleugel bevindt zich een tweede bagageruimte en de achterste ba gageruimte ligt achter de passagiers ruimte, beide laatste bagage-ruimten zijn zeer groot. De vele technische bijzonderheden van de vleugels, de landingsklappen ,en de stuurvlakken kunnen hier niet alle ver meld worden. Het landingsgestel kan met behulp van een hydraulische inrichting in den vleugel worden omhoog getrokken. De belde in den vleugel gebouwde ben- zme-tanks hebben een totalen inhoud van 4600 liter, terwijl zich achter eiken motor een olietank met een inhoud van 90 liter bevindt. De F 56 is ontworpen voor vier iuchtge- koeide motoren van elk 800 a 1100 p.k., mits de startcapaciteit minstens 900 p.k. bedraagt. Het gewicht wordt dan geraamd op 15.250 K.G. en het vlieggewicht meteen nuttige last van 7250 K.G. op 22.500 K.G. De berekende maximumsnelheid zou 355 K.M. per uur bedragen en de kruissnelheid op 4700 meter hoogte 315 K.M., op 2000 M. hoogte 290 K.M. per uur, terwijl het prac- tische plafond 7250 meter zou zijn en op drie motoren nog altijd 5300 meter. De stijgtijden worden berekend op 1000 meter in 3.2 minuten, 2000 meter In 61 min,, 3000 meter in 9 min. en 5000 meter in 16.4 minuten. VLIEGTUIG VERBRAND. Tijdens een oefenvlucht Is in sovjet- Rusland een militair vliegtuig In brand geraakt, toen het zich op 1000 meter hoogte bevond. De piloot slaagde er in te landen, doch is aan de bekomen brand wonden bezweken. DE „HINDENBURG" GELAND. Hedenochtend kwart voor zes is de „Hindenburg" op het nieuwe vliegveld te Frankfort am Main geland. De tocht van Lakehurst naar Frankfurt is in 49 uur 3 minuten volbracht. Trambestuurders, bedenkt dat atl voetbei een eenvoudig waarschu wingssignaal en geen slagwerk 7r "3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10