LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 13 Mei 1936 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. VOORTREFFEN! Ki AspirIN BINNENLAND. CHR. HIST. JONGERENGROEP. Lezing van den heer L. Hcukels. De Chr. Hist. Jongerengroep had gis teravond in het Gebouw Patrimonium een samenkomst belegd, waarvoor flinke be langstelling bestond. De voorzitter, de heer D. Hendriks, las bij opening Psalm 47, waarna hij allen welkom heette om dan een oogenblik stil te staan bij Karl Barth, den geestelijken vader van de dialectische theologie. Spr. verklaarde hierbij, dat mede op advies van prof. De Zwaan, lid van de commissie van advies, besloten was, dit onderwerp, dat feitelijk op de agenda was geplaatst, niet te doen behandelen. Als spreker voor dezen avond was. uit- genoodigd de heer L. Heukels. van Schie dam, lid van het H. B. der Unie, die het onderwerp behandelde: ..Verschil en over eenkomst tusschen de beginselprogram ma's der Prot. Chr. partijen". Als kerngedeelte: het Christendom in het midden, behandelde spr. allereerst het ontstaan der christelijke partijen te we ten de A.R.. C.H.. H.G.S., S.G.P., C.D.U. en de Chr. Nat. partij, o.l.v. prof. Hugo Vis- scher. Inzonderheid stelde spr. hierbij de groote invloed van mannen als De Savor- nin Lohman. Kuyper en Hoedemaker op den voorgrond. Nadat de heer Heukels in 't kort iets van de beginselprogramma's dezer partijen had gezegd, besprak hij de verschillende visies, die elke partij heeft op de samen stelling van een Staat en op de verhou ding tusschen Kerk en Staat. Tenslotte wees spr., nadat hij de groote waarde van het Chr. Hist, beginsel had aangetoond, op het vaak groote onderscheid, dat er bestaat tusschen genoemde politieke par tijen en de Chr. Hist. Unie. Er zijn massa's bezwaren, maar gezien het feit, dat al deze partijen in beginsel den Christus der Schriften oelijden. bestaat er een moge lijkheid al is deze klein dat er nog eens een overeenkomst wordt gevonden. Een geanimeerde discussie volgde op dit referaat. In het verder verloop van den avond, welke afgewisseld werd met mechanische muziek en het zingen van vaderlandsche liederen, zijn met overgroote meerderheid van stemmen de heer H. de Geus tot len secretaris en mej. A. J. C. Welling tot 2e secretaresse der groep gekozen. Nadat nog enkele zaken van onderge schikt belang waren afgedaan, volgde sluiting op de gebruikelijke wijze. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent is geslaagd de heer N. A. Norden (Den Haag). Wij verwijzen naar de advertentie in ons Blad van heden betreffende de in vitatie-voorstelling op morgenavond van de films ..Het Dubbele Paspoort" en „Her wonnen Geluk", in het Lido-Theater, over welke films wij reeds uitvoerig verslag gaven. CONCERT HUGO KANDER-VELDEN. Met medewerking van Wolfgang Kandér. Met een gevoel van blijheid voor den blinden pianist Hugo Kander-Velden en van bewondering voor zijn prestatie's van gisteravond, zetten wij ons neer, om eenige indrukken over zijn concert weer te geven. Hugo Kander-Velden was ditmaal bijzon der goed gedisponeerd. Wij schreven reeds meermalen over zijn pianospel, dat nu door een bijna geheel gevulde kleine Stads- zaal werd beluisterd, hetgeen op dezen gevoeligen musicus blijkbaar een uiterst stlmuleerenden invloed heeft gehad. Hij speelde ons een veeleischend programma voor: Bach's Preludium en Fuga uit het „Wohltemperiertes Klavier", het beroemde „Adante favorite" van Beethoven, dat oorspronkelijk deel uitmaakte van het aan den graaf von Waldstein opgedragen op 53 in C-dur, doch dat later in verband met de lengte afzonderlijk door Beethoven werd uitgegeven, eenige compositie's van Cho pin en de technische zware Rhapsodie Espagnole van Liszt. Wij kwamen wederom onder den indruk van zijn uitnemend memorisatievermogen en zijn groote zekerheid, waardoor slechts een enkele misgreep te onderkennen was. Eigenschappen, die het hoogste respect afdwingen. Maar daarnaast is er de be zielde, door en door romantische muzikali teit van Hugo Kander-Velden, een klank rijke, gevoelig-genuanceerde aanslag, een warme, innerlijk-levende bewogenheid, die zich weliswaar soms laat verleiden tot on gemotiveerde tempoversnellingen, doch waarin ditmaal toch een veel grooter be- heersching viel te onderkennen, dan op zijn vorige recitals. Een sterk persoonlijk- geëmotioneerde weergave als de zijne is ons per slot in menig opzioht liever dan een schoolsche navolging van geijkte op vattingen, al willen wij ons niet verhelen, dat begrijpelijk Hugo Kander-Velden in zekeren zin in een zich algeheel vrij ge ven eenigermate gehandicapt blijft, al weet hij ons zijn gemis veelal geheel te doen vergeten. Zijn geschakeerd, impulsief en suggestief spel boeide ons in composities, die hem blijkbaar wonderwel lagen. Spe ciaal van Beethoven's zangerig Andante favorite hebben wij een sterken Indruk ontvangen. Met voldoening zal de vader getuige ge weest zijn van het succes van den zoon, den fluitist Wolfgang Kander, die ondanks zijn jeugd eerst 14 jaar blijk gaf de mu zikaliteit van zijn vader volop geërfd te hebben en die daarbij ook technisch al een heel eind gevorderd is op den weg. die naar een goede toekomst kan leiden. Een begaafde leerling, waaraan de heer Prins stellig veel vreugde zal beleven! Het ging wel wat voorzichtig toe, de toon vibreerde over het geheel nog te sterk, maar in de dankbare en melodieus geschreven Noc turne van Marchot waren de technische tekortkomingen o.a. ook het af en toe omslaan van den toon volkomen opge heven en konden wij genieten van een op merkelijk beheerschte en zeer juist aange voelde interpretatie. °°k in de Handelsonate (g-mineur) en een Andante van Mozart waren voorname muzikaliteit en juist stijlbegrip te onder- DE AJLGEMEENE TOESTAND. Het werk te Genèvc. De Volkenbondsraad is inderdaad tot 15 Juni uiteen en de sancties worden in ieder geval zoo lang gehandhaafd. Wat verder staat te gebeuren Italië valt den gang van zaken niet mee en vandaar de terugroeping der delegaties onder leiding van baron Aloisi. Een breuk met den Volkenbond schijnt dat nog niet direct te beteekenen.-slechts 'n soort laatste waarschuwing. Waarbij zijdelings wordt gewezen op de mogelijkheid van het slui ten van een bondgenootschap met een nog niet bij name genoemde mogendheid, waar mede echter duidelijk Duitschland wordt bedoeld. De Europeesche politiek wordt steeds ingewikkelder. De vertegenwoordigers der mogendhe den, die trouw zijn gebleven aan het Lo- carno-pact zijn gistermiddag om drie uur onder voorzitterschap van Paul Boncour bijeengekomen. Aloisi liet zich op het laatste oogenblik bij Boncour verontschuldigen, dat hij de bijeenkomst niet kon bijwonen, daar de Itallaansche delegatie om 4.40 uur Genève zou verlaten. Aan het slot van de bijeenkomst werd het volgende communiqué gepubliceerd: „De vertegenwoordigers van België. Frankrijk en het Vereenigde Koninkrijk van Groot-Brittannlë en Noord-Ierland, die zich in verband met de zitting van den Volkenbondsraad te Genève bevonden, hebben, zooals op 10 April j.l. tusschen de vertegenwoordigers der Locarno-mogend- heden overeengekomen was, een bijeen komst gehouden. Daarbij werd er met na druk op gewezen, dat het van belang zou zijn, de ondernomen pogingen zoo spoedig mogelijk met succes bekroond te zien. Echter moest geconstateerd worden, dat. het onderzoek, hetwelk overeenkomstig de afspraak met den Britschen vertegen woordiger is ingesteld, om een aantal pun ten van het memorandum der Duitsche regeering op te helderen, niet beëindigd is. Onder deze omstandigheden hebben zij het doelmatig geacht, hun beslissing tot een latere bijeenkomst uit te stellen. Zij zijn van meening, dat de Locarno-mo- gendheden, zoo spoedig mogelijk na de ontvangst van het Duitsche antwoord, met elkander voeling moeten nemen, ten einde van gedachten te wisselen". FRANKRIJK. Beroep van Fransche oud-strijders op de Duitsche. De secretaris-generaal der nationale federatie van oud-strijders, Rivollet, heeft de vertegenwoordigers der Fransche en Duitsche pers een boodschap overhandigd, die gericht is aan de „Duitsche kamera den". In deze boodschap wordt gezegd, dat de dagen van thans beslissend kunnen zijn voor de toekomst van Europa en die der beide landeh. In den wereldoorlog hebben de Fransche soldaten hun vaderland ver dedigd er er is geen Franschman, die niet bereid zou zijn het ook thans zoonoodig te verdedigen, maar de oudstrijders zijn te genstanders van den oorlog, omdat zij menschen zijn en omdat een algemeene wereldbrand den ondergang der Europee sche cultuur zou bezegelen. De regeeringen onzer landen aldus vervolgt de boodschap hebben vredes plannen gepubliceerd. Wij Franschen en Duitschers moeten vurig verlangen naar een waardigen en duurzamen vrede voor Duitschland, voor Frankrijk en voor geheel Europa. Tenslotte wordt in de boodschap zezeed dat 't uur der oprechte verzoening eindelijk moet slaan. De Duitscher Drueke is wegens spion- nage tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld met ontzegging van het recht van verblijf voor den tijd van tien jaar. Tijdens het verhoor erkende Drueke in verbinding te staan met de Gestapo, en maandelijks toelagen te ontvangen door bemiddeling van een Rotterdamsche bank. OOSTENRIJK. Kabinetswijziging 1 De kabinetswijziging, waarvan zoo druk sprake was eenige weken geleden, ls thans opnieuw aan de orde en wordt nog deze week verwacht. De mutaties zullen evenwel slechts be trekking hebben op de z.g. „technische portefeuilles". De politieke oriënteering van het kabinet blijft onveranderd; zelfs zal in de nieuwe samenstelling van het kabinet, meer nog dan voorheen, tot uiting komen de nauwe samenwerking tusschen Schuschnlgg en Starhemberg. Naar het heet, zijn de incidenten van j.l. Zondag oorzaak, dat spoediger dan aanvankelijk in de bedoeling lag, de voor genomen kabinetshervorming zal worden doorgezet. o GRIEKENLAND. De algemeene staking. Te middernacht is te Athene en in tal rijke steden in de provincie de algemeene staking afgekondigd. Naar het schijnt 'zal de staking slechts gedeeltelijk zijn. De openbare diensten blijven normaal functionneeren en alles wordt gedaan, opdat de kranten kunnen verschijnen. Overal is het kalm. kennen. Met belangstelling zullen wij dan ook de vorderingen volgen van dezen veel- belovenden jongeman, die als verrassing nog een vriendelijk Chanson van eigen hand blies, waarin enkele virtuose trekjes op den voorgrond stonden. Zijn reeds mooi ontwikkelde toon voorspelt alle goeds, zijn optreden maakte een sympathieken in druk. Franz Andersen begeleidde nein accuraat, volgzaam en bescheiden op den vleugel in een bijzonder verzorgd sam°n- gaan. De drie concerteerenden ontvingen bloe men en een allerhartelijkst wèlverdlend applaus 1 SPANJE. Een regcering Quiroga. Azana ls gisteren begonnen met het consulteeren van politieke persoonlijk heden in verband met de vorming van een nieuw kabinet. Allereerst ontving hij Martinez Barrio, die tot de vorming van een zuiver repu- blikelnsche regeering adviseerde. Hijzelf weigerde echter het nieuwe kabinet te vormen. Vervolgens werd Prieto, gematigd socia list, ontvangen. Ook hij weigerde de op dracht en motiveerde zijn houding met een verwijzing naar de onlangs door zijn partij genomen beslissing om niet aan de regeering deel te nemen. Daarop heeft Azana de opdracht tot kabinetsformatie verleend aan Casares Quiroga, minister van binnenlandsche zaken in het afgetreden kabinet. Deze is geslaagd. Morgen zal de nieuwe regeering zich aan de Cortes voorstellen. NOORWEGEN. Radiorede van minister Koht. In een rede, die door de Noorsche radio zenders is uitgezonden, heeft de minister van buitenlandsche zaken, Koht, ver klaard, dat het door den Volkenbondsraad genomen besluit een compromis vormt, waarvan de beteekenls ls, dat men waar schijnlijk zal trachten, ln den tijd, die voorafgaat aan de komende buitengewone zitting van den raad in Juni, met Italië te onderhandelen, teneinde te komen tot een regeling, die vbor den Volkenbond aanvaardbaar is, of, zocals sommigen het uitdrukken, Italië dc opheffing der sancties te doen koopen. „Ik ben er niet zeker van, zeide hij, of dit wel een gelukkig denkbeeld is, en of de verdaging wel zulke goede resultaten zal kunnen opleveren. Den Vol kenbond staan n.l. slechts twee wegen open, waartusschen hij moet kiezen: de sancties te versterken om zijn meening te doen zegevieren, of zc op te heffen. Want met de halve fanc' zooals deze on rei oogenblik van 1 d- -- bond geen positieve resultaten verkrijgen". POLEN. Rouwdag voor Pilsudski? Ter gelegenheid van den eersten ver jaardag van den dood van Pilsudski ls het hart van den maarschalk bijgezet op het kerkhof van Rossa. Onder eenvoudige grafsteenen van groen graniet liggen hier 160 gevallen Poolsche strijders van alle rangen en temidden van hen is het graf voor het hart van dén maarschalk, aan de'voeten van zijn moeder. De urn met het hart werd door profes soren van de universiteit van de Poolsche universiteiten gedragen. Hooge katholieke geestelijken droegen een Mis op. Afdee- lingen militairen presenteerden het ge weer en onder het dreunen van 101 saluut schoten daalde langH^tm de gToote mar meren plaat op het graf. terwijl vliegtui gen over het kerkhof cirkelden. Op het Mokotof-veld te Warschau heeft een parade van het garnizoen plaats gehad. Sedert den vroegen morgen stroomde de bevolking der stad naar het slot Bel vedere, waar Pilsudski is overleden. Den geheeien dag defileerden scholen, vereeni- gingen, padvinders en organisaties van verschillenden aard langs een buste van den maarschalk, waar kransen en bloe men werden neergelegd. De rouwdag werd besloten met een grootpn fakkeloptocht, die vertrok van het Pilsudskiplein en bij Belvedere ontbonden werd. PALESTINA. De Arabieren houden vol. De Hooge Commissaris heeft gisteravond in een radioredevoering tot de Arabische bevolking de waarschuwine gericht dat de regeering alle uitspattingen zal onder drukken en alle schuldigen zal straffen. De in Palestina uit Egypte aangekomen tanks en pantserwagens zullen evenals de troepenversterkingen de taak hebben aanvallen op particulier eigendom, welke den laatsten tiid vaak zijn voorgekomen, te verhinderen. Het is noodig de politie onder militaire bescherming te stellen. Ondanks het ultimatum der Arabieren heeft de Hooge Commissaris zijn goed keuring gehecht aan een door de Joodsche gemeenschap opgesteld arbeidsplan en medegedeeld dat hli het aantal immigra tie-certificaten zal vaststellen, dat aan Israëlietische immigranten zal worden uit gereikt. De Arabische en anti-Joodsche agitatie dreigt zich thans echter tot bui ten Palestina uit te breiden. De opperste raad der Arabieren heeft n.l naar Egypte, Syrië Marokko en Irak agitatoren gezon den. die tot taak hebben propaganda te maken voor de Arabieren in Palestina en betoogingen te organlseeren tegen de Jo den en ln het bijzonder tegen de nationale haardstede der Joden in Palestina. Sedert het begin der onlusten zlin 600 arrestaties verricht. CHINA. Hoe Han Min t Koe Han Min, de leider der Chineesche nationalisten-partij is overleden. Hoe Han Min was gedurende de geheele revolutlonnalre periode, van 1911 af, de voornaamste medewerker van Sun Yat Sen. Ten tyde dat de onafhankeiyke repu bliek Canton werd uitgeroepen en gedu rende den boycot van Hongkong, ln de jaren 1922 en 1923, was Hoe Han Min opperbevelhebber der revolutlonnalre strydkrachten. Herhaaldeiyk, echter steeds tevergeefs, heeft Tsjang Kal SJek hem ultgenoodigd tot samenwerking met de Nanking-regee- rlng In Chineesche kringen te Sjanghai is men dan ook van oordeel dat de dood van dezen voornaamsten tegenstander van den generalissimus van Nanking de positie der Cantoneesehe oppositie tegen over Tsjang Kai SJek aanmerkeiy-k zal verzwakken. HET LOT VAN ABESSYNIË. Geen vorming van inhecmsclic troepen. ADDIS ABEBA, 13 Mei. (Reuter). Het Itallaansche hoofdkwartier ontkent, dat inheemsche troepen worden geworven, of dat hiertoe Plannen bestaan. Men ver klaart. dat de aankomst van hen. die zich komen onderwerpen tot dit gerucht aan leiding moet hebben gegeven. Badoglio inspecteert zijn troepen. ADDIS ABEBA 13 Mei. (Reuter). Maarschalk Badoglio heeft de 30.000 Ita lianen en inboorlingen deel uitmakende van het leger dat Addis Abeba heeft bezet, ge ïnspecteerd. gezeten op een prachtig bruin paard. Hij hield een toespraak, waarin hU o.a. zeide: „onder mijn orders hebt gii ge heel Abessynië overwonnen. Woorden zlin nutteloos, slechts feiten tellen. Leve de koning". Onder de deflleerende troepen bevonden zich talrijke gemotoriseerde formaties van het zuidelijk leger, die gisteravond de stad zijn binnengerukt. Verklaring van den Negus, JERUZALEM. 13 Mei (Reuter). Wij' hebben nog geen plannen gemaakt, doch wii zUn voornemens, later naar Engeland te gaan. en nog voor de komende zitting van den Volkenbondsraad een bezoek aan Genève te brengen, aldus verklaarde de Negus ln een exclusief interview dat hij den correspondent van Reuter heeft toe gestaan. In het vertrek uit Genève van de Itall aansche delegatie zien wil een uiting van ontevredenheid over het feit dat de raad geweigerd heeft de verdwijning van Abes synië als onafhankelilke staat te erkennen. Indien, zeide hli de raad zich voor de Itallaansche these had uitgesproken, zou dit een prijsgeven van het convenant en een aanmoedigen van nieuwe aanslagen op kleinere naties hebben beteekend Wij zijn vastbesloten de verdediging van onze rechtvaardige zaak voort te zetten, en on vreedzame wiize te werken voor de be- vriiding van ons geliefd land van de vreemde militaire overheerschlng. Wii den Volkenbond, waarin wij ondanks al houden onze oogen steeds gevestigd op het voorgevallene het vertrouwen hebben behouden, opdat de volle traditioneele on afhankelijkheid van Abessynië hersteld kan worden. Het vraagstuk der sancties. LONDEN, 13 Mei (A.N.P.). Verschillende aanhangers der regeering hebben een motie onderteekend, waarin wordt ver klaard, dat de door den Volkenbond afge kondigde sancties onmachtig zün geble ken den aanval van Italië tot staan të brengen. Men beschouwt de handhaving er van in strijd met de belangen van den vrede en den wereldhandel. DE BESPREKINGEN TE GENEVE. GENEVE. 13 Mei. ^Reuter;. Paul Boncour heeft hedenmorgen een onder houd gehad met den Griekschen gedele geerde Politis. Hy ls voornemens morgen naar Parijs terug te keeren. De gezamen- lüke vertegenwoordigers van in den raad vertegenwoordigde landen hebben als gasten van Eden de lunch gebruikt. Eden ontving hedenmorgen Politis. Tltulescu en den voorzitter van den Senaat van Dant- zig, Grelser. De Abessijnsche gedelegeerde Wolde Mariam is reeds naar Parijs ver trokken. De gewone zitting van den Volken bondsraad zal waarschyniyk vandaag nog worden gesloten. DE QUEEN MARY OPGELEVERD. LONDEN. 13 Mei. (A.N.P.). De Queen Mary ls door de scheepsbouwers John Brown ltd. officieel opgeleverd aan de Cunard White Star-iyn. De vlag der scheepsbouwmaatschappij, welke tot nu toe in top van de Queen Mary heeft ge hangen is neergehaald en vervangen door de vlag van de reederij. 38 DOODEN TE HAMAMATSOE. TOKIO, 13 Mei (D.N.B.). Tot nu toe bedraagt het aantal dooden te Hama- matsoe ten gevolge van het gebruik van vergiftig gebak 38. Men vreest echter, dat nog meer personen er het leven by zullen inschieten. Het onderzoek heeft nog niets aan het licht gebracht. De politie vermoedt met een mlsdadigen aanslag te doen te hebben. VEREENIGDE STATEN. De a.s. democratische conventie te Philadelphia. Te Philadelphia worden reeds voorbe reidingen getroffen voor de democratische conventie, welke er op 23 Juni a.s. zal wor den geopend. De conventie zal duren tot Zaterdag avond 27 Juni. Dien avond zal president Roosevelt het middenpunt zyn van een groote betooging op Franklinfield, hét sportterrein van de universiteit van Penn sylvania, waar meer dan 100.000 personen aanwezig zullen zyn. In deze byeenkomst zal Roosevelt mede- deelen, dat hy accoord gaat met de candi- daatstelling. De conventie zal worden geopend met een door den bisschop van Philadelphia uit te spreken gebed. De vroegere gouverneur Al Smith en de gouverneur van Georgia Talmadge, zijn de eenige tegencandidaten van den president binnen zijn party. Van deze belden heeft Smith den grootsten aanhang, doch men verwacht niet, dat hy eenige kans zal ma ken tegenover Roosevelt. Wel zullen verschillende democraten aandringen op een schrappen van de meer „liberale' elementen uit de New Deal. Ook zal bepleit worden de federale uitgaven te besnoeien, terwyi men den wensch zal uitspreken, het overheerschend probleem der werkverschaffing op minder experi- menteeie manier te behandelen. Ter gelegenheid van de conventie zullen fcesteiykheden worden georganiseerd. Er zullen ruiterspelen zyn, roeiwedstryden, een vlootschouw en avondconcerten, zoo mede parades van organisaties in uniform. werkt bij pijn steeds Uitsluitend verkrijgbaar in dc oranje-bandbulsjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjos van 2 tabl. a 10 ets. 3529 (Ingcz. MM.) HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. De vergadering te Amsterdam. iVervolg van het 3e Blad). Na de opening door den voorzitter wem medegedeeld, dat ter vergadering aanwe zig waren 43 afdeelingen uit Noord-Hol land en 39 afdeelingen uit Zuid-Holland ol tezamen 82 van den totaal 92 afdeelingen. Na goedkeuring van de rekening over 1935 werd de begrooting voor 1936 vastge steld. Op voorstel van het hoofdbestuur werd besloten, de najaarsvergadering ln Den Haag te houden. Aan de orde kwam vervolgens een motie, ingediend door de afdeeling Putten, lui dende: „De Hollandsche maatschappy van landbouw, van oordeel, dat reorganisatie voor het belang van hare leden noodzake- lijk is, verzoekt het hoofdbestuur om bin nen voegzamen tyd maatregelen te ne men, om alle hoofdbestuursleden, die cri sisdiensten waarnemen, te vervangen door andere personen, die geen crisisbaantjes bekleeden en gaat over tot de orde van den dag". Deze motie werd verdedigd en toegelicht door het voormalige lid der Tweede Kamer den heer A. Braat, uit Hekelingen, die be toogde, dat men geen twee heeren tegelijk kan dienen. Zoowel de maatschappij voor Landbouw als de regeering, hebben recht op den vollen persoon. Spr. wil geen enkei lid uit het hoofdbestuur verwyderen doch wenscht wel, dat de hoofdbestuursleden kiezen tussschen hun lidmaatschap van het hoofdbestuur en hun regeeringsfunc- tie. Spr. wenscht in dezen tyd van nood meer protestvergaderingen, landdagen en demonstraties. Hij verwacht, dat voorzitter en secretaris dan voorop zullen gaan, maar wat zou de minister van landbouw zeggen als hy zün eigen landbouwcommissarissen aan het hoofd zou zien. Men kon bij de regeering niet krachtig op maatregelen la ten aandringen door personen, die in regeeringsdienst bezoldigd zyn. Mr. Nelemans, kantonrechter te Rotter dam, verdedigde hierna een motie van de afdeelingen Rotterdam en Schiedam en omstreken van tegenovergestelde strek-1 ■king. Deze motie spreekt uit, dat het juist in het belang van de Hollandsche Maat-I schappij van landbouw is, dat haar hoofdbestuursleden zitting hebben in de crisisinsteHlngen,-waardoor zy tydig tegen verkeerde maatregelen kunnen waai- schuwen. De motie wil aan het hoofdbe stuur overlaten te bepalen, op welk tijd stip zijn leden de verantwoordelijkheid voor de uitvoering der landbouwcrisi- maatregelen niet langer kunnen dragen, om dan pas de vooruitgeschoven posten van de maatschappij uit de regeerlngs- lichamen terug te trekken. Verscheidene afgevaardigden namen deel aan de soms vry scherpe discussie over beide standpunten, waarby velen uiting gaven aan de groote ontstemming, die tal van crisismaatregelen in boerenkringen hebben gewekt. Na bestrijding ook van de zijde van het hoofdbestuur werd de motie Putten in stemming gebracht en met 12 tegen 23 stemmen en blanco stemmen verworpen. De motie Rotterdam, Schiedam en om streken werd hierop ingetrokken. Op voorstel van het hoofdbestuur be noemde de vergadering by acclamatie ir. A. A. Neeb te Den Haag ter gelegenheid van zyn aftreden als Rijkslandbouwcon- sulent tot lid van verdienste der Holland sche maatschappy van landbouw. Tegen 2 uur laegon de middagzlttin?, waarin ir. K. L. Gaaykema Schuringa een inleiding hield over akkerbcuwvraag- stukken. Ten gevolge van ziekte konden noch ir. W. de Jong, noch de Rykszuivelconsulent dr. R. P. N. Boekei de inleidingen houden, die op de agenda waren voorzien. In plaats daarvan werden korte overzichten gegeven zoowel van het veeteelt-probleem als over de zuivel-problemen, waarna de afgevaardigden vragen konden stellen. DS. G. A. J. OFFERHAUS OVERLEDEN. Te Eernewouae (Friesland) Is gisteren overleden ds. G. J. A. Offerhaus, predikant by de Ned. Hervormde gemeente aldaar. Ds. Offerhaus deed 20 April 1902 zijn Intrede te Groot Schermer, vanwaar hij 16 Augustus 1908 naar Eernewoude ver trok. De thans ontslapene heeft zoowel op kerkeiyk ais op maatschappehjk gebied een vooraanstaande plaats ingenomen. Hy was lid van het classicaal bestuur van Leeuwarden. AMSTERDAMSCHE BANK N.V. In de heden te Amsterdam onder voor zitterschap van den heer Gottfr. H. Crone gehouden Jaariyksche algemeene vergade ring van aandeelhouders der Amsterdam- sche bank zyn de balans per 31 December 1935 en de winst- en verliesrekening over 1935 goedgekeurd. Een som van- f. 500.000 werd In WJ reservefonds gestort, het dividend wera vastgesteld op 5 pet. of f. 10 per aandeei en het saldo ad f. 202.840.26 werd op nieu we rekening overgebracht. .0„ De periodiek aftredende leden van den raad van commissarissen werden her „i noemd en de heeren J. W van Bommei van Vloten, mr. C. M. J. F. Goseling en mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwij werden benoemd tot leden van den raan van commissarissen. 2-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2