Een grootsche muzikale huldiging 77ste Jaargang WOENSDAG 13 MEI 1936 No. 23353 STADSNIEUWS. Het 40-jarig jubileum van den heer M. Bolderdijk. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. EEN GROOTSCHE HULDIGING. OVERWELDIGEND-DRUKKE RECEPTIE. De zeven muziekvereenigingen, waarover de heer M. Bolderdijk den dirigeerstok zwaait, hebben hem gisteravond ter gele genheid van zijn 40-jarlg jubileum als toonkunstenaar een grootsche huldiging bereid. Uit Voorhout. Warmond en Lisse waren zijn discipelen naar de Sleutelstad gekomen om tezamen met hun Leidsche kunstbroeders hun aller gemeenschapps- lijken leider te huldigen. Even na halfacht vertrokken de zeven korpsen onder vroolijk trompetgeschal van de binnenplaats van „Den Burcht" om in optocht te marcheeren naar de woning van den jubilaris aan de Jan van Hout kade, waar gezamenlijk een door den heer Bolderdijk gecomponeerde marsch werd geblazen. Nadat aan mevrouw Bolderdijk bloemen waren aangeboden, nam het echtpaar plaats in een open rijtuig en daarna ging het weer terug naar „Den Burcht". In de morgenuren had de jongste leer ing, de 10-jarige Keesje van Holland ien jubilaris te zijnen huize reeds een bloemstuk aangeboden, terwijl velen dit voorbeeld hadden .gevolgd, zoodat zijn woning in een waren bloemenhof was herschapen. De groote Burchtzaal was, toen de stoet eenmaal was binnengetrokken, zóó vol, dat velen zich met een staanplaats moes ten vergenoegen. Nadat de heer en mevrouw Bolderdijk temidden der zeven voorzitters hadden plaats genomen, werd het eerst het woord gevoerd door den heer J. Dragt, als voor zitter van het huldigingscomité. Spr. wees erop hoe er in alle zeven vereenlgingen be hoefte bestond om dezen gedenkwaardigen dag niet zonder meer te laten passeeren. Wij wilden u allen, aldus spr., huldigen voor het vele, dat door u in de afgeloopen jaren in het belang der vereenigingen is gedaan. De vele prijzen, welke de onder scheiden vaandels sieren, zijn er het beste bewijs van. Ondanks de vele lauweren, die gij met uwe vereenigingen hebt geoogst, rijt ge dezelfde joviale eenvoudige direc teur gebleven en dat wordt door allen hoo- gelijk gewaardeerd. U heeft wel eens den wensen geuit al uw vereenigingen bij el kaar te zien en die wensch is vandaag in vervulling gegaan. Spr. bracht ook hulde aan mevr. Bolderdijk, die in de afgeloo pen 40 jaar haaT man nauwelijks een avond thuis heeft gehad en desondanks steeds haar goed humeur en opgewektheid bewaarde en daardoor haar man tot grooten steun was, en eindigde met den wensch, dat de heer Bolderdijk in het bezit van een goede gezondheid nog vele Jaren den dirigeerstok zal mogen zwaaien, waarvan zijn echtgenoote getuige moge rijn. Namens allen 'bood spr. een pendule met twee rozen E.an. De heer Bolderdijk dankte geroerd voor de waardeering, werke uit de woorden van den heer Dragt en het geschenk sprak. Het succes van de onderscheiden korpsen wees de jubilaris terug naar de leden, die door hun ijverige studie en plichtsbetrachting het zoover hebben gebracht. Een groot aantal personen voerde daarna het woord. De directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor, de heer A. van den Eelaart bood een fraaie bloemenmand aan. De heer van de Wall Bake bood namens het Collegium van het Leidsche Studen tencorps gelukwenschen en een bloemstuk aan, daarbij wijzende op de groote rol. welke de heer B. In het muzikale leven van Leiden heeft gespeeld en nog speelt. De heer Binnenkamp schonk namens de vaandelcommissie van het Leidsoh Poli- tiemuzlekgezelschap een bloemenhulde, welk voorbeeld werd gevolgd door den heer en mevrouw Duval. De commissaris van politie, de heer R. J. Meyer gaf den heer B. de verzekering, dat hij er zich over zal verheugen, wanneer de jubilaris nog vele jaren de leiding behoudt van het Politiemuziekgezelschap, waarvan het wel en wee spr. na aan het hart ligt. De burgemeester van Voorhout, de heer Bulten, beschermheer van „Sint Caecilia" wees op de sociale zijde van 's heeren Bolderdijk's werkzaamheid. Door uw groote liefde voor de muziek hebt gij, aldus spr., in Leiden en omgeving belangrijk opvoe dend werk verricht, niet alleen door het aankweektn van discipline, maar ook door de ontwikkeling der harmonische samen werking, resulteerende in deze bij een- komst. Daarna kwam een schier onafzienbare rij van personen nog gelukwenschen aan bieden, waaraan velen bloemstukken toe voegden. Het is ondoenlijk ze allen te noemen: er waren bloemen van de Poldtlesportver- eeniging, de Politieschietvereeniging, den Ned. Bond van Politiepersoneel en den Chr. Bond van Politiepersoneel,, afd. Lei den, de 3 October-Vereeniglng. Sempre Crescendo, de Hazerswoudsche Chr. Mu- ziekver.. waarvan de hoer Bolderdijk 15 jaar voorzitter was (door een misverstand ■onzerzijds is hiervan in ons B'ad van Za terdag bij de levensschets van den heer Bolderdijk geen melding gemaakt), terwijl o.a. nog het woord werd gevoerd door den heer A. H Schrama namens „Trouw moet blijeken" te Llsse, den heer W. Post, oud- voorzitter van het Politiemuziekgezelschap, wethouder Zwetsloot en notaris Romeljn uit Warmond en den heer Zelle uit Arn hem. die een zilveren theeservies aanbood. Voorts merkten wij nog op den heer v. d. Laan, voorzitter der 3 October-Veree- niging en den heer Wijk, inspecteur van politie, terwijl onder vele andere nog schriftelijke of telegrafische gelukwen schen binnenkwamen van den burgemees ter van Leiden, mr. A. van de Sande Bak- huyzen; oud-burgemeester jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar en den burgemeester van Warmond, den heer Ketelaar. De heer Dragt bracht tenslotte dank aan allen, die door hun spontane medewerking deze huldiging deden slagen, waarna de heer Bolderdijk. diep geroerd door deze overweldigend-talrijke bewijzen van sym pathie, zijn diepgevoelde erkentelijkheid betuigde voor de vele waardeerende woor den en de prachtige geschenken. Een door allen staande en spontaan meegezongen „Lang zal hij leven" en een driewerf hoera voor den heer en mevrouw Bolderdijk" besloot deze hartelijk-gestemde plechtigheid. Het was voor den heer Bolderdijk, om nu eens een veelgebruikte, maar bij uit stek toepasselijke term te bezigen, een „onvergetelijke dag". Moge hij dè herin nering eraan inderdaad nog vele jaren bewaren. DIAMANTEN JUBILEUM BOEKHANDEL B. DE KLER. Groote belangstelling. Ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan heeft de firma B. de Kier, de bekende oude en nieuwe boekhandel hier ter stede gisteren zeer groote belang stelling ondervonden. Overweldigend was in de eerste plaats reeds het aantal bloemstukken, dat in den loop van den dag de zaak werd binnengedragen; bloem stukken van zaken-relaties, maar ook van klanten, hetgeen wèl een bewijs is van de uitnemende verstandhouding die er tusschen de firma en haar cliëntèle bestaat Des middags werd door de beide firmanten een receptie gehouden die zeer druk bezocht was. Vooral uit de kringen van de uitgeverswereld kwamen velen hun gelukwenschen aanbieden. Een van de eersten was de nestor onder de uitgevers de heer J. M. Bredee. Er waren ook vele personen uit de onderwijs wereld, hoofden van scholen, onderwijzers en studenten, de predikanten van Apel doorn en Punselie en vele anderen. En behalve de persoonlijke gelukwenschen kwamen tal van schriftelijke en telegra fische felicitaties binnen. Ook het perso neel der firma liet zich niet onbetuigd en overhandigde een passend geschenk. Zoo heeft de fa. de Kier veel ontvangen op dezen voor haar zoo gedenkwaardigen dag. Zij heeft echter ook aan haar beste cliënten en relaties een fraai geschenk gegeven, namelijk een keurig bewerkte en practische boekomslag, die een mooie herinnering aan dit jubileum blijft. ADRES AAN DEN RAAD. Van de Leidsche Geitenfokvereeniging. Aan den raad onzer gemeente is on derstaand adres verzonden: De Leidsche Geitenfgkkersvereenfgjng, domicilie kiezende Hyacinthenstraat 7, heeft bij dezen de eer, zich beleefd tot uw College te wenden, met het verzoek Uw medewerking te verleenen om de vereeni- Sing voornoemd in het genot te stellen van een gemeentesubsidie, welke zij wil aan wenden op de in een memorie van toe lichting ontwikkelcië gronden om de werkloozsn, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, in het bezit te stel len van een melkgeit. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd vcor het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter L. de dames H. M. Vrolijk (Oegstgeest), C. C. Knape (Rotterdam), idem letter K. Mej. L. H. Grutterink (Den Haag), doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Wiskunde de heer F. J. Terpstra (Den Haag) HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Leidsche Manufacturen In dustrie, Nieuwe Rijn 55/56, Leiden, manu facturen enz. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: Fabrica tie van tricotages en confectie o/d. naam: „Elmi". Firma L. van Dam, Lange Koppenhink- steeg 6. Leiden, groothandel in kaas. Het filiaal te Dordrecht, o/d. naam „De Magneet" is in andere handen overgegaan. Fr. J. van den Bosch Bontjes, van Man- dersloostraat 49, Alphen a/d. Rijn, manu facturen. Overleden Eigenaar: C. J. van den Bosch, d.d. 1 April 1936. Foto Van Vliet, Leiden. heer M. Bolderdijk met zijn echtgenoote te midden vgn de leden van het comité, dat hen gisteravond ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum als toonkunstenaar een grootsche huldiging heeft bereid. LUCHTAANVAL EN LUCHTBESCHERMING. Voordracht van Prof. Dr. D. H. Wester. Op ultnoodiging van het departement Leiden van de Ned. Mij. ter bevordering der Pharmacie, heeft prof. dr. D. H. Wes ter, hoogleeraar aan de Hoogere Krijgs school te Den Haag, gisteravond in de bo venzaal van café-restaurant „In den Ver gulden Turk" een voordracht gehouden over „Luchtaanval en luchtbescherming". De voorzitter, dr. T. Potjewijd hield een korte inleiding, waarin hij in het bijzonder welkom heette den garnizoenscomman dant, overste Koningsfeld, den chef van den geneeskudigen militairen dienst te dezer stede, kapitein Kuipers, den inspec teur der Volksgezondheid dr. de Fau, prof. dr. W. A. Goddijn, den inspecteur der brandweer, den heer W. A. Couzy, weth. M. G. Verwey, ir. dr. P. Fehmers en ir. F. Stokhuyzen namens de directie der Sted. Lichtfabrieken, ir. de Wilde, ingenieur bij dat bedrijf; den directeur van den Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst, den heer J H. de Jong, den directeur van Ge meentewerken, den heer A. M. de Blauw en den burgemeester en secretaris van Oegstgeest, de heeren A, J. van Gerrevink en R. Rietsma. Daarop verkreeg prof. Wester het woord. Dat de apothekers het initiatief namen tot een bespreking van dit actueele pro bleem, zeide spr., moge beschouwd worden als een logisch gevolg van het belangrijk aandeel, dat zij in alle landen hadden in de ontwikkelingsgeschiedenis der gasbe- scherming. De oorlog in Abessynië levert het bewijs, dat deze gasbescherming ook thans nog een belangrijk onderdeel der totale „luchtbescherming" vormt. Spreker zet dan uiteen dat en waarom ook de burgerij het luchtgevaar te duch ten heeft. Luchtbescherming is zelfbe scherming in een toekomstigen oorlog, die voor een groot deel achter de fronten, in het binnenland dus, uitgevochten zal wor den, zooals de Duitsche luchtvaartminis ter Goering voorspeld heeft. Voor zijn gemengd publiek wil spreker zich beperken tot een algemeen overzicht van de gevaren, welke de moderne lucht oorlog voor de burgerij meebrengt, maar in het bijzonder stilstaan bij de maatre gelen, welke zfj ter bescherming nemen kan De gevaren, welke ons geschilderd worden zijn van vierderlei aard: 1. bri sant-, 2, brand-, 3. bacterie-, 4. gasbom men. Aan de hand van een groot aantal instructieve lantaarnpiaten licht de spre ker uitvoerig toe, welke uitwerkingen deze verschillende bommensoorten kunnen hebben. Brisantbommen zijn als regel zwaar (tot b.v. 1000 K.G.) en zullen voornamelijk te gen militair belangrijke punten en objec ten worden toegepast. Omgevingen van kazernes, spoorbruggen, belangrijke in dustrieën enz. hebben dus bovenal dit ge vaar te duchten. Tegen voltreffers is geen kruid gewassen; tegen de gevaarlijke scherfwerking kan men zijn toevlucht ne men in schuilkelders e d. De brandbommen hebben veelal een ge wicht van slechts ca. 1 K.G. Vliegmachi nes kunnen er dus een groot aantal van meevoeren en ze over talrijke punten uit strooien. Zoodoende zou men met deze objecten (welke een temperatuur van méér dan 3000 gr. C. ontwikkelen) een stad op vele punten tegelijkertijd in brand kur.nen steken. Daar is geen blusschen aantenzij de burgerij zelf haar voor zorgsmaatregelen heeft genomen en in tijd van nood in onderlinge samenwerking het gevaar bestrijdt. Spreker licht dit uit voerig toe: zolder ontruimen, met een laag zand bestrooien, brandwachts enz. enz. En in de ure des gevaars bovenal trachten paniekstemming te voorkomen. Toepassing van bacteriebommen is vol gens de tegenwoordige inzichten niet zeer waarschijnlijk. Of „gasbommen" een groote of onder geschikte rol zullen spelen is moeilijk te voorspellen. De meeningen der deskundi gen loopen uiteen. Spreker zet in 't kort de beginselen dezer „chemische strijdmid delen" uiteen. Volgens zijn inzicht zal de burgerij voornamelijk met blaartrekkende stoffen te maken kunnen krijgen. Ook de ervaringen in Abessynië wijzen in die richting (zie b.v. de mededeelingen van dr. Van der Does). Blijkbaar heeft men daar sproeiapparaten met mosterdgas toe gepast. Met demonstratie-materiaal en lantaarnpiaten wordt den toehoorders duidelijk gemaakt hoe gasmaskers, mos- terdgaspakken en schuilkelders hier indl- vidueeie en/of collectieve bescherming kurnen brengen voor mensch en dier. Werkende voor wereldvrede, mogen we helaas niet nalaten ons gezin en onszelf te beschermen tegen oorlogsgevaar, zegt spreker. Wanneer echter de medicus zijn geneesmethode en de reinigingsdienst zijn ontsmettingsmethode wil bepalen, dient daaraan vooraf te gaan vast te stellen, welk „gas" de vijand gebruikt heeft. Daar voor is de apotheker de aangewezen man. Uit alles ,moge blijken, dat met bescher ming veel valt te bereiken, maar tevens, dat zij grondige vóórbereiding eischt. WAARSCHUWING. Het comité voor den boottocht voor ouden van dagen verzoekt ons er bij de ingezetenen op aan te dringen om alleen te teekenen op lijsten, welke voorzien zijn van het stempel van den Commissaris van Politie. Het is n.l. gisteren gebleken, dat on bevoegden zich niet ontzien om onder het mom van liefdadigheid lijsten ten eigen bate aan te bieden. BINNENLAND. Felle brand in een papierfabriek te Nij megen; schade f. 150.000; men denkt aan kwaadwilligheid. (3e Blad). In Amerika zijn 13 bommenwerpers be steld voor Indië. (Binnenland, 3e Blad). Autobotsing bij Lichtenvoorde; één doode en eenige gewonden. (Gemengd, 3e Blad). Sierteeltaangelegenheden in den R.-K. Land- en Tuinbouwbond. (Land- en Tuin bouw, 3e Blad). Uitspraak inzake de verduisteringen bij het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. Het terugroepen der Italiaansche dele gatie te Genève heet een laatste waar schuwing aan den Volkenbond. (3e Blad). Ook de Locarno-mogendheden stellen beslissingen uit. (Buitenland, le Blad). In Polen een rouwdag voor Pilsudskl. (Buitenland, le Blad). In Spanje is een regeering Quiroza ge vormd. (Buitenland, le Blad). Ernstig geval van vergiftiging in Japan, (Buitenl. Gemengd en Tel., le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. ROZETTE. Kinder-operette in den Schouwburg. Voor een tamelijk goed bezetten Schouw burg werd gisteravond de Kinderoperette „Rozette" door de Vlaardingsche Zang school opgevoerd. De uitvoering, die onder leiding stond van mej. Jo Mulder, uit Den Haag, werd gegeven ten bate van de St. Vincentius-vereeniging alhier. Zoowel de leidster als de speelstertjes en spelertjes verdienen allen lof voor het geen te zien is gegeven. De operette, waarvan de tekst door mej. Mulder zelf Is geschreven, terwijl de heer Ant. L. W. Voerman de muziek voor zijn rekening nam, zit uitstekend in elkaar en is geknipt voor een kinderuitvoering. De Inhoud doet veel denken aan die van de bekende sprookjes van Hans en Grietje en de Schoone Slaapster, hoewel natuurlijk verschillende variaties zijn aangebracht. Aardig klonken de stemmetjes van Ro zette en de Lichtfee. terwijl „Vlindertje" niet alleen een goed stemgeluid bleek te bezitten, maar zieh ook ontpopte als een tooneeispeelster in den dop. Veel succes oogstte het spel van de heele kleintjes, hummeltjes van 4 en 5 jaar. Dat het stuk uitstekend was ingestudeerd bleek wel hieruit, dat de leidster zelf aan den vleugel begeleidde en haar kinderen geen enkele aanwijzing behoefde te geven! Aan 't einde van de opvoering hadden de zangvereeniging en haar leidster een hartelijk en langdurig applaus in ont vangst te nemen, terwijl de heer Creyg- ton, lid der commissie van uitvoering, zich tot tolk der aanwezigen maakte door enkele harelijke woorden van dank, ver gezeld gaande van bloemen, tot mej. Mulder te spreken. Ook mevr. Creygton, die de zeer fraaie costuums verzorgde, deelde in die bloemenhulde. Tenslotte zongen alle aanwezigen spon taan „Lang zullen ze leven". PONTSCHOOL. Voor het examen steno-typen in de Ncd. taal (130 lettergr. per minuut), af genomen door den Alg. Stenografen-Bond op 30 April j.l. slaagden: de dames W. J. van Denderen, M. J. Labree. C. T. van Stralen en de heeren A. Schoonenberg, Katwijk aan Zee, E. Zwartelé, Roelofarendsveen. Idem voor machineschrijven diploma B» (ten minste 120 regels per uur): de da mes A, C. de Bruyn. Oegstgeest, J. Kra nenburg, Oegstgeest, W. Kranenburg, Oegstgeest, A. A. v. Oudgaarden, Noord- wijk aan Zee en de heeren W. P. Dem- menie, Sassenheim, L. P. Schamper, J. Wille, Hazerswoude. Idem voor leeraar in stenografie „Groote" voor de Ned. taal: de heer H. Zaalberg. Laatstgenoemde slaagde ook voor leeraar in machineschrijven. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze alhier. Allen werden opgeleid door de Pont- school, Steenschuur 14, alhier.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1