HOLLAN DSCH ZWIT5ERSCHE REEPENKWALITEIT T land- en tuinbouw. gemengd nieuws. SCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 13 Mei 1936 Sierteelt-aangelegenheden in den L. T. B. De wonderdokter van Klundert in arrest. algemeen® actie tegen de voorgenomen reserveering. E ORGANISATIE B1JFT OP HET SANEER1NGSST ANDPUNT. Gistermiddag hield de Tuindersvakbond an den R.K, Land- en Tuinbouwbond (LT.B.) in het Gebouw St. Bavo te Haar- m een vergadering, waarin de sierteelt- -ngelegenheden door de diverse belang- ebbende afdeelingen onder de loupe ge- omen zijn. Na een kort openingswoord van den oorzitter den heer Jac. Groen, waarin ij een bijzonder woord van welkom richtte tot den Rijkstuinbouwconsulent, den heer Volker en den. directeur van de Tuinbouwschool te Beverwijk, werd ter stond gelegenheid gegeven de prae-advte- sen, door het bestuur op de voorstellen der afdeelingen uitgebracht, te bespreken. De uitkeering van de 85 uit het surplus-fonds. Van meerdere afdeelingen waren voor stellen ontvangen betreffende een volledige uitkeering van de gegarandeerde 85 uit bet Bloembollen-surplusfonds. In het bij- ronder werd er de aandacht op gevestigd dat het wantrouwen ten aanzien van de Hegeerlngsmaatregelen in hooge mate is toegenomen en dat het onrechtvaardig is ten opzichte van hen, die de bepalingen Hebben nageleefd, om de toegezegde gelden achter te houden. Het bestuur kon deze meenlng ten volle deelen en zegde een actie toe om het beloofde percentage alsnog te bereiken. De door de vergadering gegeven toe lichtingen spraken van afkeuring van deze houding. Toch moet het vertrouwen niet opgezegd worden, hoewel een door- Toering der saneeringsmaatregelen zeer bemoeilijkt zal worden. Het bestuur gaf als zijn meenlng te kennen dat de bollen- breekers voor deze aangelegenheid zoo tachtig mogelijk in eensgezindheid moe ten opkomen. Het tekort in het surplus- tonds is bijna uitsluitend te wijten aan de lnvoefbelemmeringen naar Duitschland, welke belemmering eerst ontstond, toen de bollen reeds geproduceerd waren en de Inkoop had plaats gehad. De Regeering heeft getoond de tulpen kweekers te willen steunen en dit kan ieder .geval eenig vertrouwen geven. Taarschijnflijk zal de Regeering haar ssedewerking blijven geven totdat de in leverde bollen met het eerste percen- ije betaald zijn. Bij niet richtige uitbetaling is het onmo- jelijk de handhaving der minimumprijzen ie verantwoorden. Daarom is het een plicht met alle ten dienste staande mid delen een juiste uitbetaling dus met 85 der minimumprijzen te bewerk stelligen. In het bijzonder wees het bestuur er nog op dat het geenszins de schuld der organisaties is dat deze toestand ont staan is. Minimumprijzen Narcissen. De afdeeling RoelofaTendsveen drong er op aan de minimumprijzen voor narcissen te verhoogen tot 15 en 20 ets. per K.G. respectievelijk voor gjrove en fijne nar cissen. Het bestuur 'wees er op, dat de narcissen-export er momenteel wel het ongunstigst voorstaat en de perspectieven daaromtrent nu juist niet bemoedigend zijn, Hoewel toegegeven moet worden dat de minimumprijzen de kostprijzen niet benaderen, moet anderzijds rekening wor den gehouden met de omstandigheid, dat verhoogen van den minimumprijs een verhooging van den exportprijs met zich brengt. Het laatste is door de bekende exportmoellijkheden niet wel mogelijk. Het bestuur zal echter nagaan in hoeverre de minimumprijs nog verhooging kan verdragen. Reserveering van bollen en plantgoed. Een groot gedeelte der vergadering is gewijd geweest aan de voorgenomen sa neering van bollen en plantgoed, een Maatregel waarmee de saneering voor liet komend seizoen zal vallen- of staan. De Kring West-Friesland drong er op aan om M plaats van 20 K.G. per Are 6 K.G. per Are te reserveeren en dit bij inlevering te vergoeden. Het bestuur was van meening dat een reserveering van 20 K.G. per Are plant- Seed te zwaar is. Met het navolgende dient echter rekening gehouden te wor den om de beteekenls van deze maatregel °P haar juiste waarde te schatten. a. Deze reserveering van 20 K.G. per Are zal alleen dan kunnen en mogen wor den gevorderd, wanneer er absoluut spra ke is van een goed gewas; b. deze reserveering tot of in uiterste noodzaak van 20 K.G. beteekent zeker een bescherming van het kleine en bona-tide li. niet-kweekersexportbedrijf, omdat bij een grooter aanvoer dan vraag ook de exporteur het in te leveren kwantum heeft te reserveeren; o. Deze maatregel bevordert, dat het vak wordt ontlast van die soorten bloembol- 'en, weike blijkbaar alleen voor het sur plusfonds worden gekweekt; d. de besturen der bloembollenorganisa- Ws zullen met allen klem tegengaan dat «e Regeering meer K.G. ter inlevering op vordert dan het middelmatig bedrijf in verband met de opplant kan inleveren, terwijl het L.T.B.-bestuur zal aandringen op een tijdige bekendmaking van de in te leveren hoeveelheden bloembollen. Op de vele naar voren gebrachte bezwa- ;e[t repliceerde het bestuurslid T. W. Le- teber. Spr. achtte vooral van tulpen de :eserveering abnormaal hoog gesteld. Dit echter geschied om bij een zeer abnor maal goed gewas het Bloembollensurplus tonds toch in staat te stellen het vrije "brplus te kunnen betalen met 85°/o der ra nimumprijzen. Deze reserveering is wet- •*HJk vastgesteld op advies van de ver- tcgenwoordigers der organisaties, vooral •an die van den L.T.B. om te voorkomen. het eene bloembollenbedrijf bij extra goed gewas alle geoogste bloembollen kan Ini 7eren en hierdoor een andere groep juist door een extra goede oogst dubbel de ,_~Pe wordt door de surplusrekenlng van 'woe zijden te moeten betalen n.l. eerst de 5527 dngez Med.) korting voor het surplusfonds en daar naast de verminderde uitbetaling. De geheele reserveering is ingesteld op basis van extra-goed gewas en normalen export. De organlsatise zullen echter pa raat moeten zijn dat bij uitvoerbelemme- ring dc reserveering niet gebruikt wordt ais hulpmiddel van het surplusfonds. want dan zal het bloembollenbedrijf het surplus onmogelijk kunnen financie ren en dan zal de Regeering de maatre gelen financieel moeten steunen. De afgevaardigden bleken echter weinig vertrouwen in de verdere maatregelen te hebben, zoolang de 85"/» van dit jaar nog niet is uitbetaald. Voor een reserveering van 20 K.G. bleek zeer weinig animo te bestaan. Vooral de bedrijven, die op kleigrond gelegen zijn, zullen nimmer 20 K.G. per Are kunnen reserveeren. De voorzitter bracht de vraag in stem ming of men zich in het algemeen met reserveering van plantgoed zou kunnen vereenigen, ongeacht de hoeveelheid. Het grootste gedeelte hechtte hieraan haai' goedkeuring. Toen de hoeveelheid echter in stemming kwam toonde de vergadering zich sympathieker ten aanzien van het voorstel van West-Friesland om 6 K.G. per Are in te leveren tegen vergoeding dan ten aanzien van het bestuursvoorstel dat een latere bespreking van de hoeveelheid in zich besloten hield. Met 23 tegen 11 stemmen werd dan ook het bestuursvoor stel verworpen, waarmee dit punt van de agenda was afgevoerd. Nadat nog enkele discussies gevoerd wa ren over kleinere aangelegenheden, sloot de voorzitter de vergadering. HOLL. MAATSCHAPPIJ VOOR LANDBOUW. de 141-ste jaarvergadering. In hotel „Krasnopolsky" te Amsterdam vond heden de 141ste jaarvergadering plaats van de Hollandsche Maatschappij voor Landbouw. De voorzitter, de heer P. Stapel Czn. uit Hoog-Karspel, hield bij de opening een rede, waaraan wij het volgende ontleenen: Allereerst wees spr. op de slechte toestan den van het landbouwbedrijf. Telken jare, aldus spr., wanneer wij in deze bijeenkomst tezamen waren, hebben wij wanneer alle ellende, welke over onze bedrijven is gekomen de revue ge passeerd afscheid van elkaar genomen met de hoop in het hart, dat de volgende vergadering onder betere omstandigheden zou kunnen worden geopend. Helaas is deze hoop ook nu weer niet in vervulling gegaan. De stille strijd, welke op de bedrijven, ieder afzonderlijk, wordt gestreden, is als de strijd, welke het hoofdbestuur heeft te voeren tegen de instanties, welke er bovenstaan, er over beslissen en veelal niet naar adviezen willen luisteren, tot schade van den Noord- en Zuid-Holland- schen boerenstand. De positie van den zuivel stemt wat hoop voller, al moet er dadelijk aan worden toe gevoegd dat ook op dit gebied nog steeds een prijs gemaakt wordt, die de productie kosten bij lange na niet dekt. Het lichtpunt vormt voor ons evenwel het feit, dat we in vergelijking met over eenkomstige maanden van 1935, zoowel bü boter als bij kaas, een meer of minder be langrijke prijsstijging kunnen constateeren, n.l. tot 9 cent toe bij de Leeuwarder Com- missie-noteerlng voor de boter en tot 10 cent bij de kaas. Beperking der productie zal, om tot den eens in het vooruitzicht gestelden richt prijs voor de melk te komen, wel geboden blijven. Dit gekoppeld aan pogingen, om de vleeschmarkt zoo niet te beheerschen, dan toch gunstig te beïnvloeden, zal naar mijn meening, aldus spr., voor de regeering een aanleiding kunnen zijn, om onzen vee export met aiie ten dienste staande mid delen en door uitbuiting van alle zich voordoende gelegenheden, zoo krachtig mogelijk te bevorderen. Zeer noodig is het, om de vleeschprljzen, zoowel voor rund als voor varkensvleesch ten spoedigste te doen stijgen. Spr. waarschuwde tegen het steeds toe nemende geschrijf van landbouw ondes- kundigen in de Pers, over den vermeenden millioenen landbouwsteun en het vraag stuk der vaste lasten. We kunnen zelfs bij de Regeering een zekere beduchtheid voor die pers-uitlatin gen waarnemen, wanneer we de verschil lende richtprijsverlagingen en toeslag- verminderingen nagaan, welke we niet anders kunnen bezien dan een aange boden compromis om tot lagere levens- middelenprijzen te komen. De schuld van het „dure leven" ligt niet bij den landbouw. Het is te hopen, aldus spr.. dat men spoedig zal inzien dat verdere verlaging van de landbouwproducten-prijzen den Nederlandschen Landbouw slechts ten gronde kan richten en dat Nederland in derdaad geen duurte-eiland behoeft te zijn wanneer men de kwaal maar durft aan te pakken, daar waar zij huist. De grootste gTief onderzijds is wel, dat bovendien dergelijke maatregelen soms genomen worden zonder overleg met den georganiseerden landbouw op grond der meest willekeurige overwegingen, die niet met de praktijk in overeenstemming zijn te brengen. Sprekende over het Vaste-lasten-ont- werp zeide spr., het is nu midden Mei ge worden en nog steeds ziet de Landbouw reikhalzend uit naar den dag, waarop deze Wet in het Staatsblad zal verschijnen. De nood is onder de hypotheekboeren hoog gestegen. Meerdere naaien bereikten ons reeds aanvragen om raad en bijstand in gevallen, waarin de hypothecaire schuld- eischers de hypotheek opzeggen en tot executie willen overgaan, omdat de rente niet op tijd wordt betaald. Hierin dient ten spoedigste verandering te komen. Eiken dag uitstel van behande ling der beide bovengenoemde wetten is ten opzichte van den landbouw en speciaal van den eigen"eërfden boerenstand niet meer te verdedigen. De bsstoande voor zieningen, n.l. het Hypotheekcommissie besluit, zoowel als de Crisis Hypotheek- aflosslngswet van 7 Februari 1936 zijn niet voldoende toereikend. brutale oplichterspraktijken. TALRIJKE SLACHTOFFERS IN NOORD-WEST-BRABANT. De marechaussee te Zevenbergen heeft, naar wij in het „Dagbl. van N.-Brabant" lezen. Maandagavond te Klundert als ver dacht van oplichting gearresteerd den „wonderdokter" H. W. J. C„ aldaar die een jaar lang een uitgebreide streek in West- Brabant met zijn praktijken onveilig heeft gemaakt. ,De wonderdokter van Klundert" heeft in Raamsdonkveer, Oud-Gastel,Standaard- buiten, Stampersgat, Slobbegor, Fijnaart en de geheele omgeving ettelijke slacht offers gemaakt, aldus genoemd blad. Tal van argelooze patiënten, van wie vele met ongeneeslijke kwalen, hebben hun vertrou wen in dezen man, die op buitengewoon sluwe wijze telkens opnieuw zijn bedriege- lljke praktijken wist toe te passen, beloond gezien met het verlies van geldsommen, die meestal in de drie cijfers liepen. Het is ongeveer een jaar geleden, dat „dr. C," zich in Klundert vestigde. Voordien had hij een instituut te Oosterhout, waar hem geleidelijk aan de grond te warm onder de voeten werd, zoodat hij het raad zaam oordeelde zijn zetel naar elders te verplaatsen. Hij gaf zich uit voor „dokter", hoewel hij van beroep slechts leeraar in heilgymnastiek is, en bevestigde aan zijn woonhuis een opvallende naamplaat van het opschrift „Instituut voor gecombi neerde Adem-, Massage- en Bewegings therapie". Aanvankelijk vertrouwen. Zooals het in den regel gaat in de prak tijd van oplichters van het slag van C„ wist hij zich aanvankelijk eenig vertrou wen te scheppen door een paar opvallende genezingen. Enkele rheumatische patiën ten vonden inderdaad baat bij de massage- kuren, die „dr. C." hen liet 'ondergaan. Natuurlijk werden deze „genezingen" per advertentie in de krant luide verkondigd en zijn bleken een prachtige reclame voor het Instituut te zijn. Aangelokt door de uitstekende referenties, die C. kon overleg gen, liepen talrijke personen in de val. C. wist zijn slachtoffer op een even sluwe als brutale manier te vinden. Hij ging bijv. de plattelandsdorpen af en maakte visites bij willekeurige personen, hier om een doosje cigaretten te koopen, daar om een dienstbode aan te werven, ginds onder ander voorwendsel. En passant plaatste hij dan de opmerking dat moeder de vrouw of een der kinderen er niet erg florissant uit zag en de wijze, waarop hij deze opmerking wist in te kleeden, gaf den goedgeloovigen dorpslieden al heel spoedig vertrouwen in den man, die bovendien bij nadere kennismaking „dokter" bleek te zijn. Men begrijpt de rest. C. wist, wanneer hij eenmaal zoover was, het wel daarheen te leiden, dat de patiëntie), zich aan hem toevertrouwde, Een philanthroop. De kosten waren meestal geen bezwaar, want de phllanthroplsche dokter hield re kening met het feit, dat de beurs niet goed gevuld was en garandeerde bovendien te ruggave van de kosten der behandeling, indien de patiënt hierbij geen baat vond. Zijn schappelijkheid op het gebied van betalingscondities ging trouwens nog ver der. Hij vroeg van zijn patiënten alleen vergoeding voor de door hem gemaakte auto-kosten en voor de artikelen, die hij ter wiHe van den patiënt moest koopen. Maar al deze bijkomstigheden liepen vaak leelijk in de papieren. Voorschotten van f. 100 tot f. 300 waren geen zeldzaamheden en de rekeningen liepen in den regel wel zoodanig op, dat deze voorschotten nog te klein bleken te zijn! Intusschen liet C. den auto-verhuurder en de leveranciers van geneesmiddelen naar hun centen fluiten en bezigde hij aUerlel trucs om zijn nood zakelijke betalingen te traineeren. Hoe spitsvondig hij hierbij te werk ging moge blijken uit het volgende brutale staaltje. C. was aan een orthopaedisch schoenmaker te Breda een bedrag schul dig voor een paar schoenen, die hij voor een patiënt had besteld. Hij gireerde een benrag van enkele centen en schreef op het stortingsbewijs vóór het cenitengetal het verschuldigde guldensbedrag. Aan stonds ging hij daarop naar Breda en wist van zijn schuldeischer op vertoon van het stortingsbewijs (de girodienst zelf stuurt immers eerst 'n paar dagen later bericht welk bedrag gestort is) een quitantie voor het volle bedrag te krijgen! Lang heeft men moeten zoeken voor het sluwe bedrog aan het licht kwam en toen wist C. de zaken nog zoo voor te stellen, dat zijn schuM niet bewezen kon worden. Sommigen lieten hun huisje verkoopen. Dat hij niet schroomde, ook arme lieden te berooven van het weinige, dat zij nog bezaten, blijkt wel uit het feit. dat er men- schen zijn geweest, die zich zoodanig lie ten bepraten, dat zij hun huisje of hun stukje vee verkochten om C. een voor schot te kunnen verstrekken. Zenuwach tige patiënten werden door hem volkomen overstuur gebracht, zoodat zij gingen den ken, dat zij met den dood in hun schoe nen liepen. Dat zij onder deze omstandig heden hun laatste duiten offerden om zich onder behandeling van C. te stellen, laat zich begrijpen, vooral daar hij hen stellig verzekerde dat hij hen volkomen genezen zou. Uitkomst kan slechts gebracht worden, wanneer de regeering den ernst van den toestand voor den hypotheekboer wil be seffen en zonder verder het oor te leenen aan de opmerkingen van vele zijden, de behandeling van het ontwerp der Land bouw Crisls-Hypotheekwet door de Volks vertegenwoordigers ten spoedigste doet plaats vinden. Aan verschillende cUënten bracht hij Röntgenfoto's ln rekening, terwijl er In het geheel geen foto's genomen waren; ande ren liet hij betalen voor kunstbeenen, die eveneens niet geleverd werden. Een fleschje pillen, met een handelswaarde van 52 ct., smeerde hij een patiënt aan voor.f. 20. Het fleschje moest speciaal uit Parijs ko men. maar er was een strookje met het opschrift „Nederlandsch Fabrikaat" op ge plakt! Weer andere patiënten verpleegde hij wekenlang in zijn eigen woning tegen een behoorlijke vergoeding natuurlijk Elk bad, dat zij namen, stond op rekening. Een meisje, dat aan een volkomen ongenees lijke heupvergroeiing leed, zou hij genezen door haar heup met zilver op te vullen. Verschillende patiënten nam hij mee naar Breda, waar een z.g. collega gevestigd was, Hij schrok er niet voor terug zijn dienst meisje den boer op te sturen om de men- schen te gaan wijsmaken, dat zij met aller lei kwalen behept waren, waarvoor alleen „dr. C." genezing wist. C. is geen onbekende van de Justitie; hij heeft zich al verschillende malen te ver antwoorden gehad en heeft zelfs al drie jaren gevangenisstraf achter den rug. DE BRAND TE GOUDA. twee afdeelingen heden weer in werking. Gisteravond om zeven uur is de laatste motorspuit van bulten de gemeente Gouda, n.l. die uit Hillegersbere. ingerukt. Deze had precies 22 uur achtereen staan wer ken. De Goudsche brandweer verricht thans nog 'met acht stralen in totaal de nablussching. Uit de puinhoopen stligt nog steeds veel rook op en het smeult nog aan alle kanten. Het iaat zich aanzien, dat er nog eenlee dagen zal moeten worden gesloten. De arbeiders van de fabriek zlin druk bezig met het opruimingswerk. Zij werken hierbij volgens het gewone drleploegen- stelsel. zoodat steeds ongeveer tachtig man in de weer zlin. Alleen voor de honderd fabrieksmeisjes is er geen werk. Men hooDte heden de niet door het vuur aan getaste g'.ycerinefabriek en de goudaliet- afdeeling weer in bedrijf te kunnen stel len De kans. dat dit zal lukken, is zeer groot, omdat het ketelhuls voor het groot ste deel intact is gebleven. Het bedrag der schade valt bü benade ring nog niet vast te stellen. De directie van de kaarsenfabriek deel de ons mede dat de vennootschap naast de brand-assurantie ook verzekerd is tegen bedrlifsschade. AUTOBOTSING BIJ LICHTENVOORDE. een doode en enkele gewonden. Gistermiddag heeft op den weg van Lichtenvoorde naar Groenlo een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. De gerage- houder Dusseldorp reed met zijn perso nen-auto van Lichtenvoorde in de rich ting Groenlo. In den wagen zat een gezel schap personen, dat een bezoek aan het gesticht „Harreveld" had gebracht. Uit een zijweg kwam plotseling een vrachtauto van den varkenshandel Reu- ling uit Wehl. Naast Reuling, die de auto bestuurde, zat diens broer en een jongetje. De onverwachte ontmoeting leidde tot een botsing van beide auto's, waarbij Reuling's 45-jarige broer uit de cabine werd geslin gerd en bewusteloos op den weg bleef lig gen. Geneeskundige en geestelijke hulp wa ren weldra ter plaatse. Het slachtoffer werd naar het St. Bonifacius ziekenhuis te Lichtenvoorde vervoerd en is aan zijn verwondingen bezweken. De bestuurder van de vrachtauto liep een kleine snijwonde aan het gelaat op, het jongetje en de inzittenden van de zwaar gehavende personenauto bleven on gedeerd. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. brand te rotterdam. In confectiefabriek aan de Leuvehaven. Gistermiddag omstreeks kwart over drie is te Rotterdam brand uitgebroken in perceel Leuvehaven 205, waarin is geves tigd de N.V. Confectiefabriek v.h. D. L. Andriesse. Het pand is eigendom van de firma L. A. Vies en Zoon, die de parterre ruimte ln gebruik heeft. Op den zolder van het vier verdiepingen hooge huis be vonden zich de magazijnen, welke met pakmaterialen waren gevuld. Aan de rech- terachterzijde is de brand ontstaan in een vijf bij vijf meter groot vertrek, waar win tervoorraden onverwerkte goederen lagen opgeslagen, De oorzaak is vermoedelijk te zoeken ln kortsluiting. Het vrouwelijk personeel, dat op de tweede verdieping werkte, verklaarde, dat plotseling het licht uitging. Korten tijd later werd de brand op zolder ontdekt. De brandweer was spoedig met groot materiaal ter plaatse. Er werd water ge geven met acht stralen, waarvan er een over den automatlschen ladder werd ge leid. De „Havendienst 1" die in de Leuve haven ligging had genomen werkte met twee stralen. Omstreeks kwart over vier kon 't meeste materiaal Inrukken. Persoonlijke ongeluk ken zijn niet voorgevallen. De menschen die in het pand werkten, konden dat op gewone wijze verlaten. Het vertrek, waar het vuur is begon nen, is volkomen uitgebrand. Het dak is doorgebrand. De onderliggende verdiepin gen kregen veel waterschade. De schade wordt door verzekering ge dekt. rattenplaag te groningen. De Groningers hebben, behalve over het tekort aan water, naar de Msb. meldt, an derzijds te kampen over een teveel, maar dan aan ratten. Reeds eeruimen tiid heerscht n.l aldaar in de Radijsstraat en omgeving een ware rattenplaag. Het is zelfs zoo erg. dat door de rattengangen de stoepen ondermijnd worden en geheel verzaken. Dat deze olaag niet zonder gevaar ls. bleek dezer dagen, toen de 17-jarige S. D.. die in zijn bed rustig lag te slapen, plotseling wakker werd doordat een rat haar vroeg ontbijt wilde doen met zijn neus. De jongen was al zoo gewond, dat hl) zich onder dokters handen moest stellen, De bewoners honen nu maar. dat de gemeente in dit feit nieuwe aanleiding moge vinden om hen sooedig van de on- gewenschte gasten te verlossen. tusschen twee huizen gevallen. Vanochtend te omstreeks halfacht is in de Prinsenstraat te Amsterdam een onge luk gebeurd, dat buitengewoon goed is af- geloopen. Het 13-jarige meisje Th. S., wonende Prinsenstraat 7 stond op een plank, die over de snijding tusschen haar woning en het naastgelegen huis was ge legd. kleedjes te kloppen. Plotseling beving haar een duizeling en stortte zli van een hoogte van 7 M. neer. Waarschijnlijk door dat haar val door de beide muren gebroken werd kwam zii met slechts enkele schaaf wonden aan armen en beenen od den grond terecht. De moeilijkheid was. haar tusschen de beide huizen vandaan te kriigen. De brandweer werd eewaarschuwd Een brandwacht liet zich langs een red- liin neer waarna het meisje aan een gor del naar boven werd geheschen. De Geneesk. Dienst verbond het kind. Zü behoefde niet naar een ziekenhuis te worden vervoerd. door een auto gegrepen. Op het kruispunt Torenlaan—De Rijt te Laren is gisteren de wielrijder R. D. aan gereden door een vrachtauto, bestuurd door W. v. B. uit NUkerk. De heer D. vloog tegen de voorruit, welke daardoor werd verbrijzeld en viel vervolgens od den weg waar hii bewusteloos en hevig bloe dend bleef liggen. Met een hersenschudding en een gapen, de hoofdwonde is de ongelukkige naar het St. Jans-Ziekenhuis overgebracht. aanrijding op onbewaakten overweg. Gistermiddag omstreeks twee uur is op den onbewaakten overweg van den Leent- jerweg onder Siddeburen (Gr.) een auto met twee personen door een trein uit Delf zijl gegrepen en meegesleurd over een af stand van 60 a 70 meter. De auto werd ernstig beschadigd. De beide inzittenden, inwoners van de stad Groningen, werden licht gewond. De trein had een half uur vertraging. o BUITENLANDSCH GEMENGD. MASSA-vergiftiging in japansche stad. Honderden personen ziek geworden. In Hamatsu. ten Zuid-Oosten van Nago.ia. zijn tal van personen onder ern stige vergiftigingsverschijnselen ziek ge worden na het gebruik van koek. die ter gelegenheid van een schoolfeest werd uit gedeeld. In de school werden tot dusver vlif doo- den en viiftig ernstig zieken geteld, onder wie het hoofd van de onderwijsinrichting. Bovendien werden 600 lichte gevallen geconstateerd. De schooi werd onmiddellijk gesloten. Buiten de school zlin nog 700 gevallen van vergiftiging geconstateerd, waarbü nog twee-en-dertig soldaten komen van het garnizoen van Hamatsu. die onder geliike verschijnselen ziek zlin geworden. ongeregeldheden in mexico. In het plaatsje San Juan del Rio in den Mexicaanschen staat Queretaro hebben aanhangers van den vroegeren staatsgou- verneur, Saturnino Osornio, het vuur ge opend op een menigte, die zich voor de kerk verzameld had. Vijf menschen werden ernstig gewond, een zesde werd gedood. Een vrachtauto met soldaten, die door de autoriteiten naar San Juan del Rio was gezonden om de orde te herstellen, sloeg door onvoor zichtig rijden van den chauffeur om, waarbij zeventien soldaten verwondingen opliepen. o dorp afgebrand. Meer dan duizend arbeiders en hun ge zinnen zijn dakloos geworden tengevolge van een ontzettenden brand-in het dorp Navolato in de provincie Sonora (Mexico). De brand ontstond in een suikerraffi naderij en sloeg met razende snelheid over op de huizen in het dorp, welke alle uit hout zijn opgetrokken. De daklooze menschen ontvluchtten bijna zonder kleeding het tooneel van de ramp. Tot nog toe is niet bekend, of bij den brand menschen om het leven zijn ge komen. o brand in lithauen. In de stad Sakiai in Lithauen is een hevige brand uitgebroken, waardoor reeds dertig huizen in- de asch zlin gelegd. Het vuur. dat door een feilen wind wordt aan gewakkerd. bedreigt de militaire opslag plaatsen. Verschillende menschen ziin in de vlammen omgekomen, terwiil veie» ernstige brandwonden hebben opgeloope* 3—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11