BRAND IN PAPIERFABRIEK TE NIJMEGEN. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 13 Mei 19 Schade wordt op ruim f. 150.000 geschat. Brandstichting in 'tspel? BINNENLAND. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. slagen, voldoende nat te houden, stevige brandmuur voorkwam, dat vuur zich naar een tusschenzolder voo plantte. Het dak is doorgebrand, doch ingestort. Het rust thans, doorgezakt, de smeulende balen cellulose. De machine-afdeeling oo de east en tweede verdieping hebben tamelijk r waterschade gekregen. Groote partijen st INVOERREGELING VAN KOFFIE. TIJDELIJKE BEPERKING INGETROKKEN. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat met ingang van gisteren is ingetrokken het Koninklijk besluit van 17 Maart 193G tot tijdelijke beperking van den invoer van koffie. Ingediend is inmiddels een wetsontwerp waarbij, ter voldoening aan artikel 3 der crisisinvoerwet alsnog wettelijke sanctie wordt gegeven aan bedoeld besluit van 17 Maart. Aan de toelichting over de totstandko ming van genoemd Koninklijk besluit wordt het volgende ontleend: In verband met het streven der regee ring naar bevordering van de economische samenwerking tusschen Nederland en Ne- derlandsch-Indlë was een regeling in voor bereiding toUsteun aan de Nederlandsch- Indische koffiecultuur. De daarvoor be- noodigde middelen zouden worden gevon den uit een crisisheffing op koffie, welk product in verband daarmede als crisis- product werd aangewezen. In afwachting van de totstandkoming is de noodzakelijkheid gebleken te voor komen, dat de invoer van koffie een zoo- danigen omvang zou aannemen, dat het effect van den bedoelden maatregel voor langen tijd illusoir zou worden. De vele practlsche moeilijkheden welke aan de navordering van een heffing zijn verbonden, o.a. in verband met de groote verspreiding der voorraden, zouden het immers onmogelijk maken, om de gevol gen van een vergroote voorraadvormlng. waartoe het onderhavige artikel zich bij uitstek leent, te achterhalen. Tevens be stond de vrees, dat een navordering tot een snelle stijging der koffieprijzen met het geheele bedrag der heffing zou leiden, wat thans kon worden voorkomen. In de laatst afgeloopen maanden viel in het artikel koffie reeds een eenlgszins vergroote voorraadvormlng waar te nemen De minister is er zich van bewust, dat de crisisinvoerwet in het onderhavige ge val wordt gebruikt voor het bereiken van een doel. waarvoor zij in het algemeen niet is geschreven. Gezien echter de handels politieke strekking, die aan de wet bij haar wijziging in 1933 niet meer werd onthouden, acht de minister het in dit bijzondere geval niet onmogelijk haar te gebruiken teneinde een verderen abnor- rnalen invoer voor korten tijd te voor komen. BOMMENWERPERS VOOR INDIÊ. ZULLEN IN AMERIKA WORDEN GEMAAKT'. Ten behoeve van het Nederlandsch-In- dische gouvernement werden reeds in de tweede helft van het vorige jaar proeven genomen met bommenwerpers. Na rijp be raad is men enkele weken geleden over gegaan tot het verstrekken van een op dracht van dertien bommenwerpers aan de Glenn L. Martin fabrieken in Amerika. Een A.N.P.-telegram uit Baltimore meldt thans, dat de fabrieken met den bouw van deze vliegtuigen een aanvang hebben gemaakt. De kosten beloopen anderhalf millioen dollar. EERSTE KAMER BIJEEN. De invoer van huishoudelijk glaswerk. (Vergadering van gisteravond). De voorzitter deelt mede, dat de cen trale sectie besloten heeft, het wetsont werp tot wijziging van hoofdstuk XHI 113der rijksbegrootlng 1936 na de ver gadering in de afdeelingen te doen onderzoeken. Verschillende wetsontwerpen, o.a. be treffende contingenteering van den invoer van tal van artikelen, worden goed gekeurd. Bij dat tot regeling van den invoer van paarden merkt de lieer van Rappard (Lib.) op. dat de minister in de memorie van antwoord verklaart, dat het zelden voorkomt dat ingevoerde slachtpaarden verkocht worden als werkpaarden. Niet temin dringt spr. er op aan. slachtpaar den in verzegelde wagens naar abattoirs te vervoeren. De minister van hande. nijverheid en scheepvaart, de heer Gelissen, bezit geen exacte cijfers. Zulke ingrijpende maat regelen als de heer van Rappard vraagt, acht spr. niet noodig. Spr. zal deze aan gelegenheid nog eens onder de oogen zien. Het wetsontwerp wordt z. h. st. aange nomen. Bij het wetsontwerp tot regeling van den invoer van huishoudelijk glaswerk, zegt de heer Blomjous (R.K.i, dat het dringend noodig is, dat ter beperking van den invoer het zwaartepunt verlegd wordt naar verhooging van invoerrechten. Dit is noodig wegens de groote uitvoerpremies van het buitenland, met name Duitsch- land. Dit beteekent een totale ontwrich ting van de Nederlandsche industrie. De heer te Haar (C.H.) acht eveneens contingenteering voor velen een groot bezwaar. Doch verhoogde Invoerrechten hebben nog grooter bezwaar. Minister Gelissen is het ten deele eens met wat de heer Blomious heeft betoogd. Den heer ter Haar zegt spr.. dat de han del bij verhoogde invoerrechten meer vrijheid heeft dan bij contingenteering. Verschillende handelaren hebben daar bij spr. op aangedrongen. Ten aanzien van eenige artikelen zul len binnenkort wel maatregelen worden genomen, waardoor het betoog van den heer ter Haar dat zoo in heel andere richting gaat dan dat van den heer Blomjous. wordt ontzenuwd. De Kamer keurt het wetsontwerp goed. Zij gaat om negen uur in comité- generaal ter behandeling van de huishou delijke begrooting voor 1937. o WACHTGELDERS TE AMSTERDAM. Burgemeester en wethouders van Am sterdam ste len voor de vergoeding aan od wachtgeld gestelde ambtenaren, thans de eerste negen maanden na ontslag honderd procent bedragende na die negen maan den op 70 te stellen. Groote Amerik. Automobiel- maatschappijen gebruikten meer Dagbladreclame. Sinds jaren gaat men in Amerika na op welke wijze de voornaamste be drijven reclame maken. Overduidelijk is daarbij nu weer aan het licht gekomen, hoe tal van be drijven. en daarbij Juist de aller grootste, meer aan Dagbladreclame gaan besteden. Hier volgen b.v. de cijfers der voor naamste drie automobielconcerns: De General Motors Corporation ver bruikte in 1935 1.264.927 regels meer in Dagbladen: de Ford Motor Car Company 1.769.342 regels meer; de Chrysler Corporation 2.746.999 regels meer. De neiging der Amerlkaansche busi ness-men om steeds meer Dagblad reclame te benutten is des te opmer kelijker, wanneer men bedenkt dat er geen land is waar zooveel uitste kende magazines zijn en op zoo'n ruime schaal van den omroep ge bruik gemaakt kan worden voor reclame. Het feit dat Nederland vrijwel het eenige land is waar iedere familie geabonneerd is op een Dagblad, die thuis door elk lid van het gezin wordt gelezen (en niet als elders in trams of bussen) doet de waarde van Dagbladreclame ln Nederland wel bijzonder sterk uitkomen. 3534 Ir. MUSSERT OVER ITALIË. „De strijd heeft honderden het leven gekost, maar zal honderdduizenden een toekomst geven". In den Dierentuin te Den Haag heeft de Nationaal-Socialistlsche Beweging gis. teravond een vergadering belegd, waarin de heer Mussert gesproken heeft over „Europeesche solidariteit". Eenzelfde ver gadering werd in het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen gehouden. Ook daar trad de heer Mussert op. Beide zalen waren vrijwel bezet. In totaal waren er ruim 5000 bezoekers. In den Dierentuin waren o.m. aanwezig de Eerste Kamerleden mr. Van Vessem en Graaf de Marchant et d'Ansembourg. Ir. Mussert schetste de opkomst en den vooruitgang van het communisme en zei, dat Frankrijk meer en meer de bijwagen van Rusland wordt. Lijnrecht tegenover de machten der duisternis staat fier en krachtig het fascisme en nationaal-socia. lisme in Europa. Over Italië zeide spreker: Geen staats macht in dat land was in staat om te veranderen het feit. dat in Italië zelf be langrijke grondstoffen ontbreken. Kolo niën waren aan Italië onthouden door zijn vrienden Engeland en Frankrijk. Toen ge.lastte Mussolini de inbezitne ming van het eenige stuk van Afrika, dat de grootmachten nog niet gedeeld hadden: Abessynië. Onverschillig hoe men hierover denkt, een ding staat als een paal boven water: Terwijl honderden zoogenaamde wijze en geleerde staatslieden in Genève en thuis kletsten, zwetsten en hetsten, speelde Mussolini het klaar om ln eenige maanden tijd de Italiaansche vlag ln Addis Abeba te planten. (Luid applaus). 'Iemand roept: „Daar klappen ze nu voor!" Deze persoon wordt uit de vergadering verwijderd). De heer Mussert zeide nog. dat Italië uitging zooals Nederland destijds ook is uitgegaan, zooals andere landen er ook op uitgingen. Deze strijd heeft honderden slachtoffers gekost, maar zal aan hon derdduizenden een toekomst geven. Inzake onze verhouding tot den Volken bond zeide de heer Mussert. dat het systeem van zoogenaamde collectieve vei ligheid een collectief onrecht was. Het zal een eeuwige schande zijn. dat Nederland aan dit bedrijf heeft medegedaan. Met de deelneming aan de sancties is de handel van Nederland en Ned.-Indië met Italië vernield. Wie betaalt het gelag? De hee- ren van het Plein gaan straks met pen sioen. behangen met ridderorden en met dankbetuigingen voor de onvergetelijke diensten aan land en volk bewezen. De aan de werkers toegebrachte schade dient te worden vergoed door den heer De Graeff en de lieden, die met elkander tot sancties hebben opgehitst. Na het geval met den gouverneur van Curacao en dat met de „De Zeven Pro vinciën" noemde de heer Mussert de kwestie met de ambulance in Abessynië de derde affaire. De werkelijke schuldigen zitten weder op Buiten'andsche Zaken, die arm in arm met de bolsjewieken de hoop gehad hebben om de geheele democrati sche wereld tegen het Italiaansche volk in verzet te brengen. Had spr. de macht, dan zou hij den heer De Graeff de geheele ambulance tot den laatsten cent toe laten betalen. o NIEUWE KERK TE DELFT. Overdracht glas-in-lood ramen Naar gemeld wordt zal de overdracht van de glas-ln-loodramen in het koor van de Nieuwe Kerk te Delft op 20 Juni geschie den. Het zvin zeven ramen: een ervan heeft de Prinses gegeven, voor de overige heeft het. Ned. Vrruwencomité geld bijeen gebracht: zi' si.tr. ontworpen door den heer W van Konijnenburg en stellen bli- belsche tafereelen voor. Naar wil vernemen zal Prinses Juliana bit de plechtigheid aanwezig zijn. ZELFSTANDIG UITOEFENEN VAN BEROEPEN EN BEDRIJVEN DOOR VREEMDELINGEN. Een adres van het verbond van Ned. Werkgevers. Het Verbond van Ned. werkgevers heeft naar aanleiding van het wetsontwerp tot regeling van het zelfstandig uitoefenen van beroepen en bedrijven door vreem delingen een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin er op wordt gewezen, dat de thans voorgestelde regeling dusdanig is uitgewerkt, dat naar de meening van het verbond aan het beoogde doel wordt voorbijgeschoten. Immers volgens de definitie van het begrip „vreemde onderneming" zullen als zoodanig ook beschouwd worden, de bin nen het koninkrijk gevestigde naamlooze vennootschapDen, coöperatieve en andere rechtspersoonlfikheid bezittende vereeni- gingen en stichtingen, indien van deze lichamen een of meer der bestuurders of commissarissen vreemdeling is. Deze bepaling beteekent, dat als „vreemde onderneming" zouden worden beschouwd bij uitstek nationale onderne mingen, als bijv. de Philips' gloeilampen fabrieken, de Unilever, de Bataafsche Petroleum Mij., de Algemeene Kunstzijde Unie en vele andere. Immers, vrijwel alle Nederlandsche ondernemingen, die haar belangensfeer ook buiten onze grenzen hebben uitgebreid, en die van eenigen omvang zijn, hebben gewoonliik tenge volge van hun bultenlandsche relaties een of meer vreemdelingen tot commissaris of directeur benoemd. Gevreesd mag worden, dat het wets ontwerp. zooals het thans luidt, een on- gunstigen weerslag zal vinden ln be staande internationale betrekkingen. Daarnaast staat, dat volgens den hul digen tekst van het wetsontwerp eveneens een vergunning zal moeten worden aan gevraagd door vrijwel alle Nederlandsche dochtermaatschappijen van bultenland sche ondernemingen, ondanks het feit, dat dergelijke dochtermaatschappijen reeds jaren hier te lande werkzaam zijn en een belangrijke plaats Innemen ln het Nederlandsche bedrijfsleven. Men denke b.v. aan de Nederlandsche Ford Automo bielfabriek. de Bata. Persil-maatschapplj en verschillende andere, welke aan vele Nederlanders een zeer behoorlijk bestaan verschaffen. Ook hier dreigt een gevaar voor het behoud van goede internationale betrek kingen. Wanneer men zich rekenschap geeft, van het doel dat met het ontwerp wordt beoogd, n.l. in hoofdzaak bescherming van mlddenstandsbeiangen, zullen deze moeilijkheden kunnen worden ondervan gen door den eisch tot het aanvragen van vergunningen uitsluitend te beperken tot natuurlijke personen. Mocht echter de wetgever met het oog op het geval dat een kleine, zelfstandige zijn taak of firma zou gaan omzetten in een rechtspersoon, ten einde de noodzaak van het aanvragen van een vergunning te ontgaan, niettemin van oordeel zijn, dat de eisch. dat vergunningen moeten worden aangevraagd ook door onder nemingen als zoodanig, moet worden ge handhaafd. dan zo» het naar de meening van het verbond aanbeveling verdienen, dat grootere ondernemingen hiervan zou den worden vrijgesteld en wel zij, die meer dan f. 50.000 verloonen. R.-K. HANZEBOND VAN SLAGERS PATROONS. De Ned. R.-K. Hanzebond van Slagers patroons hield gisteren te Haarlem zijn Jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer G. C. Scholtens, uit Leidschen- dam, aldus meldt het „Hbld.". De jaarverslagen werden goedgekeurd; eveneens de begrooting voor 1936. De af tredende hoofdbestuursleden, de heeren G. F Koekenbier en H. J. Offermans werden herkozen. De heer J. G. van Eeden, directeur van het bureau van den bond gaf een over zicht van den gang van zaken in de laatste maanden. Op 25 Maart had minister Dec kers aan de vakbonden verzocht een plan inzake distributie in te dienen. Op 6 Mei werd een conferentie gehouden met den heer Louwers; daarin werd vastgesteld, dat het inblikken van vleesch niet meer noodzakelijk was. In de vier grootste ste den zou een proef worden genomen met verstrekking van versch vleesch. Plotse ling werd echter bekend gemaakt, dat toch verstrekking in blik zou geschieden. In een onderhoud, dat de vertegenwoor digers daarop met minister Deckers had den. verklaarde de minister er niets van te weten; de maatregel was waarschijnlijk uitgegaan van het departement van So ciale Zaken. De secretaris-generaal advi seerde den minister schriftelijk inlich ting te vragen. Het hoofdbestuur gaf ech ter de voorkeur aan een onderhoud met den minister van Sociale Zaken. Minister Sllngenberg zal de vertegenwoordigers van den Bond Donderdag ontvangen. Inmiddels is medegedeeld, dat een proef zal worden genomen met de verstrekking van gehakt in blik. De voorzitter voegde hieraan toe, dat het H.B. de voorkeur geeft aan levering van versch vleesch op waardebons. Er ontstond u een uitvoerig debat over de houding der regeering, waarop ver schillende sprekers critiek oefenden. Men meende, dat de regeering staat onder den druk van het groot-kapitaal. De voorzitter bracht hulde aan minister Deckers. Van de conferentie bij minister Slingenberg verwachtte spr. niet veel. Spr. verklaarde, dat het hoofdbestuur in een protestvergadering geen heil ziet. De vergadering verklaarde zich accoord met de houding van het bestuur, dat voor verstrekking van versch vleesch zal blijven ageeren. Ten slotte werd een motie aangenomen, waarin wordt uitgesproken, dat de distri butie van blikvleesch groote schade doet aan het slagersbedrijf en dat er geen al gemeen belang mee gediend is. Waardee ring voor het beleid van het hoofdbestuur wordt uitgesproken; het bestuur wordt op gedragen de regeering te verzoeken indien tot vleeschdistributie wordt overgegaan, dan versch vleesch te doen verstrekken. Het hoofdbestuur werd ln deze vrij man daat verstrekt. Dr. E. J. Tob:, directeur van den inmid- 'rils opgerichten Centralen Vleesch. en Veehandel, hield vervolgens een lezing over den toestand in het vleeschwarenbe- drljf in ons land en de saneeringsmaat- regelen. Gisteravond omstreeks zes uur werd brand ontdekt oo den cellulosezolder van de oaplerfabrlek Schuller en Co. aan de Nieuwe Marktstraat te Nijmegen. De fabriek was beneden ln vol bedrijf, toen oo een der verdiepingen de brand werd waargenomen door de vrouw van den werkmeester die nabij de fabriek woont. De brandweer werd onmiddellijk gealar meerd en was spoedig met groot mate riaal aanwezig. Het duurde niet lang of de vuurzee, welke binnen hevig woedde, werd met acht stralen bestreden. Doordat de fabriek vlak bij de Waal ligt. kon de nieuwe motOTbrandsDUit op volle kracht werken. Het blusschirvzswerk werd zeer bemoei lijkt. doordat de cellulosezolder volgepakt lag met een vooraad van 250 ton cellulose, partijen hars. lijm en andere chemische producten. De fabriek is zeer stevig ge bouwd. Een gevolg hiervan was. dat de vlammen niet gemakkelijk uitslaan en de brandweer zag zich dan ook genoodzaakt de slangen binnendoor te leggen en langs de hooge brandladders te lelden. Tegen halfacht begon het vuur te min deren. Het gevaar voor uitbreiding scheen toen vrijwel geweken, maar telkens vlam de toch het vuur dan hier. dan daar weer oo en nog vele uren is de brandweer daar na bezig geweest. Om halfeif werd nog met 8 stralen water gegeven. De brandweer is er in geslaagd een hoek van den zolder waar hars lag opge- gewerkt papier, welke voor verzend1 gereed lagen hebben door het water veel geleden. Welbeschouwd is de waterschade «Lt grooter dan de brandschade. De totale schade werd gisteravond ruim 150.000 gulden geschat. Alleen cellulose is voor 30.000 gulden verloren st gaan en aan afgewerkt Daoier voor or. geveer 100.000 gulden. Vele machines he ben sterke waterschade geleden. De diret tig hoopt echter een deel van het bedrij in gang te kunnen houden zoodat zij he met vertraging, bestellingen kunnen wor den uitgevoerd. De fabriek is verzekerd tegen brand- e. bedrijfsschade. Het onderzoek naar de oorzaak van de brand is nog gaande. Het personeel, as bil het uitbreken van den brand aan he werk was. is door het hoofd van d recherche, inspecteur HeUgele. onder vraagd. Twee maanden geleden heeft in ee andere afdeeling van deze fabriek, oo de voorraadzolder van oud papier, evenee een brand gewoed, welke een minder ernstig karakter had. Deze zolder is toet uitgebrand. Men vermoedt dat er brandstichting li het spel Is. De cellulosezolder. waar de brand is ontstaan was zoodanig ingerlch en van zoodanige electrlsche geleiding - voorzien. dat brandgevaar practirch uit gesloten was. Bij het begin van den brand zlin twee brandweerlieden door den rook bewuste- loos geraakt. Zil maken het thans goed. ONZE UITVOER NAAR TSJECHO- SLOWAKUE. Den laatsten tijd doen geruchten de ronde, dat de Tsjecho-Slowaaksche regee ring voornemens zou zijn den invoer van kunstzijde garens uit Nederland te be moeilijken. Ondanks geruststellende be richten. welke belanghebbende impor teurs van dit artikel zouden hebben verkregen, nemen de geruchten toe. dat de Tsjecho-Slowaaksche autoriteiten in derdaad voornemens zijn bepaalde ver plichtingen. welke de regeering te Praag tegenover Nederland op zich genomen heeft, niet verder na te komen en den verderen invoer van bedoelde garens stop te zetten. Bij navraag ter bevoegder plaatse kon geen uitsluitsel worden verkregen, doch erkent men, dat met de beëindiging van den ongehlnderden uitvoer van deze ga rens een der voornaamste pijlers, waarop het evenwicht ln de handelsbetrekkingen met Tsjecho-Slowakije rust. aan het wan kelen zou worden gebracht. o ONTSLAG BU DE ROTTERDAMSCHE TRAM. Door de geweldige tekorten bij de Rot- terdamsche Electrische Tramwegmaat schappij zal andermaal een reorganisatie plaats hebben, wat ten gevolge heeft dat het personeel weer belangrijk zal inge krompen en ontslagen zal worden. o OUD-BEZETTING FORT HONSWUK. De belangstelling onder de oud-Hons- wljkers voor hun op Hemelvaartsdag as. te houden vergadering in het onder de rook van hun voormalige fort gelegen Schalkwijk is. ondanks de moeilijke tijds omstandigheden. bijzonder groot. Reeds hebben zich ongeveer 200 leden dezer oud- bezetting en familieleden, komende uit 78 verschillende plaatsen, aangemeld. DE POSTVLUCHTEN. Het K.L.M.-vliegtuig de „Lijster" is hedenmorgen 6.24 uur onder commando van Sillevis van Schiphol naar Batavia vertrokken. Het toestel had 78 kg. goede ren. 224 kg. briefpost, 13 kg. pakketpost en 94 kg. bagage van de passagiers aan boord. Voor het toestel is passage geboekt door twee passagiers van Amsterdam naar Sin gapore. twee van Amsterdam naar Ran goon, 1 van Amsterdam naar Jodpoer, 1 van Amsterdam naar Karachi, 1 van Bushlr naar Karachi en 3 van Bangkok naar Singapore. o UIT NED. OOST-INDIË. MUIZENPLAAG. TJILATJAP, 13 Mei. (Aneta). In het district Soempioeh (regentschap Banjoe- mas) heerscht een groote muizenplaag, tengevolge waarvan de jonge aanplant wordt vernield. Het bestuur heeft de orga nisatie van klopjachten ter hand geno men. Premies werden uitgeloofd voor het dooden der muizen. Reeds 15.000 mulr-n werden afgemaakt. o EERVOL VAN Z'N FUNCTIE ONTHEVEN. BUITENZORG. 12 Mei. (Aneta). Met ingang van 15 Mei is eervol ontheven van de tijdelijke functie van gouvernements secretaris. mr. W. G. Peekema, regee- ringsgemschtigde voor algemeene zaken bij den Volksraad. Benoemd zijn tot gouvernements-secre- tarls de heeren E. A. Zellinga en mr, F. C, Barbas. PREDIKBEURTEN. VOOR DONDERDAG 14 MEL LEIDEN. Genef. Gemeente (Nieuwe Rijn), nam, I uur, ds. J. R. van Oordt, van Zeist. ALPHEN AAN DEN RIJN. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestraat): nam. 7 1/4 uur, ds. Dubois van Oud-Beijerlaai BENTHUIZEN. Ned. Herv. Kerk: nam. halfdrle, ds. Bies* haar. WADDINXVEEN. Ohr. Afg. Gem.: nam. 7 uur, ds. Toes vai IJsselmonde. -o- CHR. GEREF. KERK. Tweetal: te Drachten D. Henstra k Dokkum en W. Meijnhout te Amster dam-N.; te Gouda W. F. Laman te Mid- delharnls en J. A. Rlekel te Delft. BAPT. GEMEENTEN. Beroejten: te Muntendam J. Huizenga te Delfzijl. o ALGEMEENE SYNODALE COMMISSIE. I. Gisteren is ln het gebouw van de Alge meene Synode der Ned. Herv. Kerk te 's-Gravenhage aangevangen de voorjaars zitting van de Algemeene Synodale Com missie. De vergadering is als volgt samenge steld: Dr. P. Smit, predikant te Hemmen, pre sident, P. Bokma, idem te Schiedam, vice, voorzitter, ds. D. den Breems, secr. van de Algemeene Synode, ds. L. S. v. Zwte, idem te Almelo, ds. F. Tammens, idem te Oost- wold (Wk). ds. J. W. J. Addink,. idem te Heeze. en de ouderlingen prof. dr. Th. L Haitjema, ouderling te Groningen. Wolfensperber te Zwolle en mr. J. AE. A. Lisman te Den Haag. De president opende de vergadering op gebruikelijke wijze en heette de leden wel kom. De secr., ds. Den Breems, deed hierna mededeeling van de zaken die sinds de najaarsvergadering werden afgedaan. Daaraan ontleenen we dat de Ned. Herv. Schippersraad voor een jaar heeft aange steld de heer J. Plomp,theol. cand. Hierna werden benoemd tot leden van de commissie voor de behandeling van een cassatie-verzoek de heeren prof- dr- Th. L. Haitjema en P. Woifcnsperger. To, leden van de commissie voor staten '?n kosten worden benoemd de predikante" ds. F. Tammens en ds. J. W. J. Addink. Hierna kwamen aan de orde de zaken be treffende het Fonds voor Noodlijdende kerken en personen. We ontleenen aan het verslag, dat de collecten in ruim duizend gulden minder opbrachten dan in 1934. Aan renten werd ongevee f. 2200 meer ontvangen. H. M. de Konin?,, schonk wederom een gift van f. 000. ais aan kleine toelagen voor gemeenten e personen uitgetrokken wordt f. 10.865, oa blijft voor groote toelagen beschikt»» f. 22.595. Het verslag werd wat rekening en verantwoording betreft goedgekeurd. De vergadering mankte veeris een aan* vang met de behandeling van de vragen om sybridle uit het vcnT, 2." stelling of bouw van kerken en pastor:lee De president verdaagde hierna de gadering tot hedenmorgen. 2-J

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10