De Volkenbondsraad verdaagt het Abessijnsch conflict tot 15 Juni. 57,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 12 Mei 1936 Derde Blad No. 23352 De verdere bezetting van Abessynië. Neem 'n "AKKERTJE KERK- EN SCHOOLNIEUWS O Italië verlaat Volkenbondsraad. Minister Eden heeft gisteravond de le den van den Volkenbondsraad bijeenge roepen, teneinde te beraadslagen over de verdere behandeling van de Itallaanseh- Abessijnsche zaak. De bijeenkomst had plaats bij Avenol. De aanwezige leden kwamen overeen de zitting te verdagen terwijl tevens ln principe de procedure en motiveering daarvan, en de datum van de nieuwe bij eenkomst werden vastgesteld. Den 15en Juni zal te Genève een buitengewone zit ting van den Volkenbondsraad worden bijeengeroepen, op de agenda waarvan èn bet Italiaansch-Abessijnsch conflict en de schending door Duitschland van het Ver drag van Locarno zullen voorkomen. Ongeveer tien minuten na de opening verliet de Itallaansche gedelegeerde, baron Alolsi, de zaal. nadat hij had geprotes teerd tegen de aanwezigheid van den Abessijnschen gedelegeerde. Wolde Mariam De verklaring van Aloisl was van den volgenden Inhoud: „Italië kan de aanwezigheid van een zoogcnaamden vertegenwoordiger van Abessynië niet toelaten, want feitelijk bestaat er niets, dat gelijkt op een georganiseerden staatsvorm in Abes synië. De eenige souvereiniteit die daar geldt, is die van Italië. Derhalve zou iedere bespreking van een Ita liaansch-Abessijnsch conflict geen zin hebben. Ik zie mij dan ook genood zaakt van deelneming daaraan af te Na het vertrek van Aloisi zeide Wolde Mariam dat Abessynië lid is van den Volkenbond en geen aanvaller, doch slachtoffer van een aanval is. Het heeft geen enkele internationale wet geschon den en blijft gehecht aan den bond. Een Abessijnsche verklaring. De Abessijnsche Volkenbondsgedelegeer- Wolde Mariam, heeft den secretaris generaal van den Volkenbond, Avenol, een verklaring doen toekomen, met het ver- roek die door te zenden aan alle staten leden van den bond. In dit communiqué rordt o.m. gezegd: Jle Abessijnsche regeering heeft zich in onmogelijkheid geplaatst gezien haar hepen te voorzien van verdedigingsmid- (elen, ten gevolge van het weigeren van (inancieelen bijstand, het embargo dat r de agressie tegen dit land is uitge sproken en zekere belemmeringen, dié na agressie den invoer van wapenen in Abessynië in den weg zijn gelegd. Ondanks Éeze toenemende minderheid hebben de Abessijnsche troepen hardnekkig weer stand geboden aan den aanvaller en heb ben zij hem in bedwang weten te houden op den dag, waarop de Italiaansche regeering, wanhopende aan de overwin ning, wanneer zij de oorlogswetten in acht moest nemen, besloot haar toevlucht te nemen tot terreur en uitmoording der be volking met de vreeselijkste middelen der moderne beschaving". Het document gaat dan als volgt ver- „De noodoproepen die door de Abes sijnsche regeering zijn uitgezonden, kon den er niet in slagen tegen den misdadi- gen aanvaller de actieve samenwerking op richten van hen die het handvest had den onderteekend. Ik zit aan deze tafel om tot alle volken der aarde het protest te richten van het Abessijnsche volk tegen den overwlnnenden aanvaller. Het Abes sijnsche volk gaat voort zich te verdedi gen. Het weigert de onwettige en geweld dadige bezetting van een deel van zijn ge bied door het Italiaansche leger te erken nen". Tenslotte zegt Wolde Mariam: „Zal de Volkenbond die zelf ook het slacht offer is van den Italiaanschen aanval zich voor het geweld buigen?". Een openbare zitting. In de openbare zitting van den Volken bondsraad, werden slechts eenige minder belangrijke agendapunten behandeld. On der meer de steunverleening aan behoef tige vreemdelingen en de arbeid der or ganisatie voor de hygiëne. Aloisi bracht rapport uit over eenige organisatiekwes ties betreffende het Haagsche Hof. De Vertegenwoordigers van Abessynië hadden daar de hen betreffende kwestie niet be handeld werd, plaats genomen bij de ge delegeerden der landen, die geen lid van den raad zijn. Telegram van den Negus. De Negus heeft aan den Volkenbond een telegram gezonden, waarin hii verzoekt, geen gebiedsuitbreiding of uitoefening van souvereiniteit te erkennen, die verkregen is door het onwettig gebruik van geweld en «mending van internationale verplich tingen. Interview met gTaaf Ciano. De Italiaansche minister van propagan- waaf Ciano. die vandaag naar Italië terugkeert, heeft den vertegenwoordiger jan het Duitsche nieuwsbureau een onder- Spri 'oeR?sbaan. waarin hii o.m. verklaar- dat hij zich volkomen bewust is van de r~S'"ie hem als minister van propaganda wacht. Het gaat er om iedereen duidelijk te j"«ken. dat Italië niet alleen om zelfzuch- W re^enen- het nieuwe imperium in het l?J heeft geroepen. Zeker, de Italianen ooen steeds gedroomd van herstel hun- vro?kore positie in de wereld, maar de «overing van Abessynië heeft hun toch hei.eJ? de bevrediging van zuiver nationale var ^oel voor °°ken gesteld iJLeen voor de wereld-economie open „yan gebieden, die tot dusver p.u!, i! bewaakt en braak liggende «houden werden. i- 7? ,aalt' die Mussolini zich gesteld heeft, reid a t 0Dzlcllt zoo zorgvuldig voorbe- uithiii "e* nrincipiee'e succes niet kon a.t,,,,«h ofschoon bijna alle militaire ,i"en de grootste moeilijkheden ™rSMld hadden. pi,— oorlog is gewonnen, zoo ging graaf Ciano verder. het gaat er thans om den vrede te winnen. Dertig jaren opbouwend werk wachten het Italiaansche volk. maar reeds over 10 misschien ook vijf jaar zal de wereld zich kunnen overtuigen, dat de Itaiaansche belofte Abessynië welvaart en vrede te brengen, geen ijdel woord is ge weest. Het gaat er om het veroverde land in sociaal, economisch en financieel op zicht nuttig te maken voor de wereld en gebruik te maken van ziin ontzaglijke bodem-rijkdommen. De Abessiinen zullen den Romeinschen vrede des te meer weten te waardeeren. daar hun tengevolge van de methode der tot dusverre bestaan heb bende Abessijnsche regeeringen welvaart zoo goed als ontzegd geweest is. De poli tieke problemen, die in verband met de hervorming van het vroegere rijk van den Negus zouden kunnen opduiken zullen met hetzelfde meesterschap opgelost wor den, dat ten toon is gespreid bii de ge lukkige beëindiging van den veldtocht. Uit de Italiaansche pers. De Popoio di Roma verklaart, dat Italië zich pas met de Britsche en Fransche be langen in Abessynië bezig zal houden, na dat de sancties ziin opgeheven. Zoolang de sancties voortduren, aldus het blad. zal Italië niet kunnen onderhandelen. Wij hebben geen haast. De kwestie waarbij wit belang hadden, hebben wii opgelost. Wii slaan thans de armen over elkaar en wachten af. De „Glornale dTtalia" schrijft „het Italiaansche fait accompli kan niet meer terug worden genomen, dat feit laat geen discussie of verandering toe. Het Abessijn sche verleden is definitief geliquideerd. Alles, wat men daartegen zou willen on dernemen, zou slechts het bewijs van een meer of minder jegens Italië vijandige politiek zijn. Tot de vele misstanden in den Volkenbond behoort het dat geen rekening is gehouden met het verdwijnen van een staat. Er is voorzien in een vrij willig uittreden, maar niet in zelfmoord van een staat". De Negus. Uit de omgeving van den Negus verluidt, dat de keizer van Ethiopië geen afstand van ziin rechten op den troon heeft ge daan Het staat nog niet vast, of Haile Selas sie een reis naar Genève of Londen zal maken. Hii voert dagelijks telefoonge sprekken met den Abessijnschen gezant te Londen. Martin. De Negus heeft voor de geluidsfilm een verklaring afgelegd. Hii zeide o.a.: „Van deze heilige stad uit richt ik tot de vol keren der wereld mijn oprechten dank voor de sympathie, waarmede zij de recht vaardige zaak van Abessynië hebben ge steund". Voorts gaf de keizer uiting aan zijn leed wezen over het feit. dat de pogingen van den Volkenbond, om de principes van col lectieve veiligheid en eerbiediging van de rechten der kleine staten te handhaven, nog niet met succes bekroond waren. De geruchten, die de ronde hebben ge daan dat de gezondheidstoestand van den Negus ongunstig zou zijn worden in de omgeving van den keizer tegengesproken. De keizer heeft weliswaar Zondag een lichten hartaanval gehad, doch thans is ziin gezondheidstoestand weder bevredi gend Vragen in het Engelsche Lagerhuis. Bij afwezigheid van Eden heeft Baldwin gistermiddag verscheidene vragen in het Lagerhuis beantwoord nopens de positie van den Negus. De eerste vraag was of deze te Jeruzalem als een privaat persoon als het hoofd van een staat zou worden beschouwd, die slechts door omstandigheden buiten zijn wil zijn land had moeten verlaten? Baldwin antwoordde, dat de Negus zijn land had verlaten, wat een bijzonder in gewikkelde juridische positie had gescha pen die de zorgvuldigste bestudeering van de feiten en omstandigheden noodlg maakte. Wordt de Negus in Palestina aan eenige restrictie onderworpen, en zoo ja aan welke? Ook dit was een vraag die ernstige over weging verdiende en niet met een eenvou dig ja of neen te beantwoorden was. Had de Negus den wensch te kennen gegeven om naar Londen te worden ge bracht? Aanvankelijk niet, zeide Baldwin. De Engelsche regeering had de keizerlijke fa milie als een gewone daad van hoffelijk heid den kruiser Enterprise ter beschik king gesteld voor het vervoer naar Jeruza lem, of juister Haifa. Eenmaal aan boord en reeds onderweg zijnde, had de Negus inderdaad gevraagd of er bezwaar was te gen een doorreis naar Londen. Wegens tal van technische en feitelijke redenen was het echter niet doenlijk den kruiser Enter prise zoo lang aan haar andere plichten te onttrekken en daarom moest dit ver zoek afgeslagen worden. Zou een Abessijnsche delegatie op den Volkenbondsvergadering worden toegela ten? Zoover de Britsche regeering betrof, be stond daartegen geen enkel bezwaar, zeide Baldwin, als de vergadering tot toelating zou besluiten. Maar dit was een zaak die den Bond alleen aan ging. Op een laatste vraag hoe de positie was van den Engelschen gezant te Addis Abeba antwoordde Baldwin opnieuw dat ook deze positie buitengewoon ingewikkeld en deli caat was geworden en dat de regeering deze zaak eerst van alle kanten moest be kijken voor een definitief antwoord te kunnen geven. Italië recruteert Abessijnsche soldaten. In strijd met de van Italiaansche zijde oorspronkelijk gegeven verzekeringen en met de desbetreffende verklaring, die de Italiaansche gezant te Londen, Grandi, nog kort geleden tegenover den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, Eden, bij Vrouwunpijn, Onbehaaglijkheid enz. 3485 (Ingez. Meel.) heeft afgelegd, is te Addis Abeba een aan vang gemaakt met het op uitgebreide schaal recruteeren van Abessijnsche sol daten. De toeloop naar de recruteerlngs- bureaux is merkwaardigerwijze bijzonder groot en het aantal mannen, dat zich laat inschrijven voor dienstneming bij de nieuw te vormen Italiaansch-Abessijnsche in boorlingen-troepen heeft de verwachtin gen van de Italiaansche autoriteiten over troffen. Er verluidt, dat de Italianen radicale veranderingen in de structuur van het Abessijnsche rijk zullen invoeren. Er zal worden gebroken met het middeleeuwsche feodale systeem van leenheer en leenman waartoe voor goed een einde gemaakt zai worden aan de heerschappij der verschil lende „rassen" in de onderschelden pro vincies, waar zij een min of meer souve- reine macht uitoefenden. Voorloopig zal dan het bestuur van het land worden toe vertrouwd aan de in de verschillende ste den onder te brengen garnizoenen, zoodat de bevelvoerende officieren daar tegelij kertijd militaire en civiele plichten zullen moeten uitoefenen Men vraagt zich af op welke wijze de Abessijnsche bevolking hierop zal reageeren. Immers aan den eenen kant is dit volk bijzonder gehecht aan zijn eeuwen-oude tradities en strookt het feodale systeem volkomen met ce al gemeen geldende opvattingen, aan den anderen kant echter heeft juist de feoda liteit tengevolge gehad dat de menschen zich aan een zekere despotische bestuurs wijze hebben gewend en is het dus dan ook zeer wel mogelijk dat voor hun gevoels wereld de overgang van het oude naar het nieuwe systeem niet zoo buitengewoon groot zal lijken en zij er zich betrekkelijk gemakkelijk in zullen kunnen schikken. Maarschalk Badoglio heeft voor vandaag een groote parade aangekondigd, welke zal worden gehouden in den vorm van een geweldigen „overwinnings-marsch", waar bij alle eenheden van het Italiaansche leger vertegenwoordigd zullen zijn. Het is de bedoeling, deze betooging te doen door gaan voor de slothandeling der campagne Het is niet uitgesloten, dat Graziani zich voor deze gelegenheid per vliegtuig uit Harrar naar Addis Abeba zal begeven en deel zal nemen aan de plechtigheid ter symboliseering van de gezamenlijke over winning der Noordelijke en Zuidelijke legers. De eerste buitenlandsche diplomatieke vertegenwoordiger, die maarschalk Badog lio geluk kwam wenschen met zijn benoe ming tot onderkoning, was de Duitsche zaakgelastigde von Strohm. Tijdens een receptie van de leden der Fransche legatie heeft maarschalk Badoglio een toespraak gehouden, waarin hij den Franschen ge zant dank zeide voor het behoud van de Italiaansche gevangenen, die aan de Fran sche legatie waren toevertrouwd, toen de Negus uit Addis Abeba vertrok. Het opruimingswerk in de stad begint gelukkig te vorderen en het werd tijd ook, want tusschen de ppjuen en in de ver sperde zijstraten lagen nog tallooze lijken van inboorlingen, welke tijdens de onlus ten om het leven waren gekomen. De lijken die reeds tot ontbinding overgingen en dreigden een ernstig gevaar te vormen voor den algemeenen gezondheidstoestand wor den in massagraven ter aarde besteld. Het blijkt thans, dat bij de verdediging van hotel „Imperial" tegen de plunderende benden een viertal blanken om het leven is gekomen. Het aantal Europeesche slacht offers is dus heel wat grooter dan men oorspronkelijk meende te kunnen aan nemen. De verdere bezetting van het land. Van Addis Abeba uit regelt de nieuwe onderkoning van Abessynië, Badoglio, de verdere bezetting. De troepen van het derde nationale legercorps zijn van So- kota naar het Zuiden getrokken en zijn te Lalibela, bij de bronnen van de Takazza aangekomen. Door de bezetting van Debra Tabor en Lalibela is het geheele gebied tusschen de grens van Eritrea en den 12en parallel geheel bezet. Het gebied wordt begrensd door den Soedan en Fransch Somaliland. Zuidelijk van den 12en parallel gaan de troepen, die zich in de buurt van het Tsa- nameer bevinden en die van Dessie uit ook verder met de bezetting van de belang rijkste punten. Deze troepen zullen tot den lOen parallel trekken. Voorts moet dan binnen korten tijd Dzjimma geheel door de Italianen bezet worden. Nog weer an dere troepen, die van Gondar uit in Wes telijke richting getrokken zijn, hebben tot taak de provincie Wollega te onderzoeken. Van dit gebied is nog weinig bekend, doch men vermoedt, dat de grond rijk is aan ertsen. Tenslotte zijn van Addis Abeba troepen naar Kaffa getrokken. Dr. Melly begraven. Gisteren is dr. Melly, het hoofd van de Britsche ambulance in Abessynië, die bij de onlusten te Addis Abeba gedood werd, toen hij bezig was gewonden op te sporen, in den tuin van de Britsche legatie begra ven. Het geheele legatiepersoneel woonde de plechtigheid, die allen zeer ontroerde bij. De kist werd gedragen door zes Indi sche soldaten. Het graf ging schuil onder de bloemen. De Britsche gezant heeft en kele woorden gesproken en het prachtige werk van dr. Melly herdacht. Het Britsche Roodc Kruis. Het Britsche Roode Kruis is door het Italiaansche opperbevel verzocht, binnen twee weken de hoofdstad te verlaten. De Italianen zullen zich belasten met de ver zorging van de gewonden van deze ambu lance. Kroning te Aksoem? Het gerucht gaat te Rome, dat koning Victor Emanuel en de duce naar Abessy nië zouden gaan en dat de koning in de „heilig estad" Aksoem tot keizer zal wor den gekroond. Het is op het oogenblik evenwel niet mo gelijk bevestiging van dit bericht te ver krijgen. In de naaste toekomst schijnt er echter van de verwezenlijking dezer voor nemens nog geen sprake te zijn. De Italiaansche Kamer komt Donder dag bijeen, de Senaat 16 Mei. PREDIKBEURTEN. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Geref. Bond (Julianaweg 271: Heden- nam. 8 uur, ds. Rijnsburger van Oud- Beyerland. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Gem. (Remisestr.)Woensdag- nam. 8 uur, ds. van Oordt van Zeist. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Aalsum c.s. L. Lagerwey, cand. te Schevenlngen; te 's-Hertogen- bosch (vac. Voorhoeve) C. J. Laarman, voorg. der Herv. Evang. te Huizum (Fr.). Aangenomen: naar 's-Gravenhage (vac. wijden C. Ferguson) G. Bos te Dedems- vaart DOOPSGEZ. SOCIËTEIT. Aangenomen: naar Drachten-Ureterp (Fr.) J. E. Tuininga te West-Terschelling. GEREF. GEM. ONDER HET KRUIS. Tweetal: te Enkhuizen N. v. d. Kraats te Den Helder en J. v. 't Hoog te Utrecht. VER. VAN KERKVOOGDIJEN IN DE NED. HERV. KERK. DE ALGEMEENE VERGADERING. Onder presidium van het Tweede Ka merlid, den-heer J. Bakker van Menaldum (Fr.) is heden te Breda in het gebouw „Concordia" aangevangen de jaarlijksche algemeene vergadering van de Vereeniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv: Kerk. De voorzitter opende de vergadering op gebruikelijke wijze. Hij constateerde met blijdschap, dat de vereeniging zoowel ln de breedte als in de diepte de noodige groeikracht bezit. Het aantal aangesloten kerkvoogdijen steeg tot 730. Spr. wees op het werk van het secretariaat en de ver schillende commissies, dat sterk is uitge groeid, zoodat het hoofdbestuur zal moe ten overwegen of concentratie niet ge boden is. Spr. hoopt, dat de Synode der Ned. Herv. Kerk zal medewerken tot de instelling van een officieele arbitrage commissie met eenige rechtskracht voor geheel de kerk. Wanneer op deze wijze procedures zouden kunnen worden voor komen en de burgerlijke rechtspraak zoo veel mogelijk buiten het terrein der kerk kan worden gehouden denk aan het ge val te Eist dan zou dit de Ned. Herv. Kerk tot zegen strekken. Ook hoopt spr., dat het hulppredikerschap beter zal wor den gereglementeerd. Wanneer combina tie van kleine gemeenten bezwaarlijk tot stand komen kan, laat men dan terwille van die gemeenten het hulppredikerschap invoeren. Voorts wees spr. op de actie der vereeniging in het Zuiderzeegebied, om gronden voor kerkbouw kosteloos beschik baar te stellen. T.a.v. de verhouding tot den Raad van Beheer wijst spr. er op, dat de vereeniging zich daar niet tegenover stellen wil, mits de Raad zich niet be moeit met bestuursaangelegenheden en het reglement op de predikantstractemen- ten rechtvaardig toepast. Zooals het regle ment daar ligt, heeft het niet spr. sym pathie wijl hij het onuitvoerbaar acht. De vereeniging wil opbouwend werk verrich ten ten bate van de Ned. Herv. Kerk en daartoe is samenwerking met den Ned. Bond van Predikanten gewenscht. Pogin gen in deze richting bleven tot op heden zonder gewenscht resultaat. Spr. betreurt het, dat de Ver. van Protesteerende Kerk voogdijen haar taak nog niet als geëin digd beschouwt. Eenheid onder de kerk voogdijen is in het belang der kerk. Zoo wel met de Synode als met de Regeering mochten verschillende zaken worden ge regeld. Maar nog staan tal van zaken'op het program. Spr. denkt aan de ziekte verzekering, aan een kerkelijke hypotheek bank, waarvan de gedachte de vereeni ging niet loslaat. Al ontbreekt het niet aan perspectieven, de vraag pijnigt hoe al het werk met weinig krachten op de meest vruchtbare wijze kan geschieden. De ver eeniging wil in elk opzicht de belangen Van de Ned. Herv. Kerk, die haar lief is en die in ons land nog zulk een belang rijke plaats inneemt, bevorderen. De be heerders moeten zich zien als de dienaren der kerk. Hier en daar ontluikt nieuw geestelijk leven en daarom heeft spr. hoop voor de kerk. De moeilijke tijden mogen voor de kerk louterend werken, ook inzake de verhouding tusschen Kerk en Staat hier te lande. Voor den geestelijken opbouw van ons volk is en blijft het noodig dat de kerk zichzelf kan blijven en dat de Staat dit stimuleert. De arbeid van de vereeni ging van kerkvoogdijen moge mede, onder Gods zegen, aan de bevordering van dit ideaal dienstbaar zijn. Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde. We gaven daarvan bereids een uit treksel in ons blad van Maandag 27 April j.l. De verslagen van secr. en penningm., de heeren mr. A. de Jong, burgemeester van Mijnsheerenland en C. v. Harderwijk te Tilburg, werden goedgekeurd en laatst genoemde van zijn beheer gedechargeerd. De aftredende bestuursleden, de heeren C. v. Harderwijs en J. A. Dononicus te Wemeldinge, werden herkozen. Hierna trad als referent op de secr., mr. A. de Jong, om te spreken over: „De kerk voogdij als Beheersorgaan der gemeente". Herinnerend aan de scheiding tusschen bestuur en beheer in de Ned. Herv. Kerk, wees ref. er op, dat die scheiding geen tegenstelling wezen mag. Spr. wilde zich niet verliezen in bespiegelingen, maar zijn gehoor bepalen bij den bestaanden toe stand. De kerkvoogdij is een der edele deelen der gemeente, zonder welke deze niet kan voortbestaan. Zij vertegenwoordigt het leekenelement if! de kerk. Spr. herinnerde in d't verban-' aan de uitgifte van een Handleiding voor de Beheerscolleges, die aan ieder lid der vereeniging, die zitting heeft in een kerkvoogdij door het hoofdbestuur is uit gereikt en die voor ieder kerkvoogd d* grondregelen voor zijn beheer bevat. Als secr. der juridische commissie blijkt spr. nog steeds, dat niet ieder kerkvoogd met deze handleiding winst doet. De kerk voogdij is niet de kassier der gemeente, maar haar lasthebster, die in haar naam ook besluiten neemt en die zelfstandig uit voert en die de gemeente moet trachten te interesseeren voor haar arbeid. Daartoe moet zij de gemeente een ex. van het ver slag van haar werk zenden, op gemeente avonden over haar arbeid spreken. De tijd is voorbij, dat een kerkeraad zich op sloot in zijn eigen klein kringetje. Daar om moeten de kerkvoogden worden ge kozen uit alle kringen der gemeente. De kerk heeft groote behoefte aan goede re geerders en dat behoeven er niet te zijn met grijze haren. Vervolgens wees spr. op de groote beteekenis van administratief goed-onderlegde kerkvoogden, die leven uit het besef dat zij rentmeester zijn over het goed van anderen. Ook moet de kerk voogdij haar boekhouding laten contro leeren, want dat heeft met wantrouwen niets te maken. De kerkvoogdij dient als beheersorgaan der gemeente er op te letten, dat haar reglementen in orde zijn en op de Juiste wijze zijn tot stand geko men. Spr. wees vervolgens op de beteeke nis van den gedwongen Hoofdelijken Om slag, gevolg van het feit, dat de N. H. Kerk zooveel lauwe leden bevat, die men niet anders kan behandelen dan hen formeel in den vorm van een aanslagbiljet Hoofde lijken Omslag de rekening van hun lid maatschap van de kerk te presenteeren. De kerkvoogdij zorge, dat hoewel haar taak op stoffelijk terrein ligt, dat zij haar taak niet al te vermaterialiseerd ziet. De kerkvoogdij trede niet op het terrein bui ten de tractementsregeling voor de predi kanten en het onderhoud der kerkgebou wen. Kerkvoogden hebben geen spuitgas ten voor de brandweer te benoemen, noch wegen te onderhouden, subsidie aan pol derbesturen te geven of voor wijn en jenever te zorgen bij sommige publieke verhuringen. De kerkvoogdij bedenke dat regeeren vooruitzien is. Ook is het goed, dat de kerkvoogdij zich met den predikant bezinne op de vraag of het ambt van voor lezer dient te worden gehandhaafd. De kerkvoogdij, die de gemeente een warm hart toedraagt, die liefde gevoelt voor de haar opgedragen taak, ziet zich een ruim arbeidsveld toebedeeld en de gemeente die zulk een kerkvoogdij heeft is gelukkig te achten, en zij zal groeien en bloeien, ter wijl in haar midden geen kwesties zich zullen voordoen en indien ze rijzen, zul len zij tot ieders bevrediging kunnen wor den opgelost en het zal zulk een gemeente in geestelijk en stoffelijk opzicht goed- gaan. Bij de bespreking van dit referaat kwa men tevens aan de orde de vragen, die voor 1 Mei j.l. door kerkvoogdijen waren ingediend. Te 5 uur schorste de voorzitter de ver gadering, opdat het college van B. en W. de vereeniging officieel ten stadhuize kon ontvangen. Na een gemeenschappelijken maaltijd vindt hedenavond een gezellige bijeen komst plaats, aangeboden door de Prov. Afd. Oost-Brabant, West-Brabant en Lim burg, waarbij een zangkoor medewerking verleenen zal. DE ZAAK Ds. J. G. KNOTTNERUS. In betrekking tot de schorsing van ds. J. G. Knottnerus, Ned. Herv. predikant te Varsseveld, door het classicaal bestuur van Zutphen, waarover nog al een en an der is te doen geweest, vernemen we nu, dat het Prov. Kerkbestuur van Gelderland de uitspraak van het classicaal bestuur heeft vernietigd en opnieuw rechtdoende op ds. Knottnerus het eerste tuchtmiddel naar art. 7 van het reglement op het kerkelijk opzicht en tucht heeft toegepast, n.l. een berisping. HET OPTREDEN VAN DEN SECRETARIS VAN DEN BOND VAN NEDERLANDSCHE PREDIKANTEN. De Raad van Beheer vraagt om een vervroegde Synode. Naar aanleiding van de artikelen van ds. D. Boer te Den Haag. secr. van den Bond van Ned .Predikanten, in 't Maand blad van den Bond, waarin beschuldigin gen voorkomen aan het adres zoowel van kerkelijke instanties als personen, heeft de Raad van Beheer op de predikants- tractementen in de Ned. Herv. Kerk aan de Algemeene Synodale Commissie dier Kerk een brief gericht, waarin de Raad zegt het te gevoelen als een plicht zich tot dit college te wenden naar aanleiding van de artikelen in genoemd orgaan van Dec., Jan. en Febr. j.l. van de hand van ds. Boer, waarin „een aantal artikelen van zeer be- leedigenden aard voorkomen, die o.m. t.a.v. den Raad van Beheer door niets gestaafde beschuldigingen en verdachtmakingen in houden". De Raad twijfelt er niet aan, of de Synode van dit jaar, zou tot het in zicht gekomen, dat door de bedoelde arti kelen gezag en waardigheid harer voor gangsters wordt aangetast, het werk van, den Raad van Beheer wordt ondermijnd en daarenboven groote onrust in de kerk wordt veroorzaakt, tot het nemen van de door haar gewenscht geoordeelde maat regelen zijn overgegaan. „Wij zijn er van overtuigd, dat in deze groote belangen voor de kerk op het spel staan, en deze het noodwendig maken zon der uitstel den eisch te stellen de geuite beschuldigingen en verdachtmakingen door bewijzen te staven, maar daarnaast ook voor den Raad van beheer de gele genheid te openen op alles een vo'l'dig en helder licht te doen vallen. De Raad van beheer veroorlooft zich daarom de vrijheid tot uw commissie het verzoek te richten: te willen overwegen of er geen aanleiding bestaat niet tot samenkomen der Synode-1936 aan het eind van Juli as. te wachten, doch reeds thans de Synode in bijzondere vergadering bijeen te roeren of wanneer daartegen uwerzijds bewaar mocht bestaan zond»- "'erwii1 'r—'anige maatregelen te nemen als nord'g zid'en zijn om het voortwoekeren der zonder be wijs daarheen geworpen beschuldigingen en verdachtmakingen te voorkomen".

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9